close
تبلیغات در اینترنت
امروزه برای ساخت مواد آتش بازی از چه ماده شیمیایی استفاده میشود؟

وب پیک عکس بازیگران و هنرمندان

امروزه برای ساخت مواد آتش بازی از چه ماده شیمیایی استفاده میشود؟
امروز شنبه 26 اسفند 1396

امروزه برای ساخت مواد آتش بازی از چه ماده شیمیایی استفاده میشود؟


امروزه برای ساخت مواد آتش بازی از چه ماده شیمیایی استفاده میشود؟

 


شیمی مواد آتش بازی

موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

تقریبا در تمام کشورهای جهان در جشن ها و اعیاد ملی و مذهبی از وسایل آتش بازی (firework)  استفاده می شود. آن ها پس از اشتعال منفجر می شوند و فورانی از رنگ های مختلف به وجود می آورند. ترکیبات آتشبازی به ماده یا ترکیبی از مواد گفته می‌شود که گرما، نور، صدا، گاز یا دود یا ترکیبی از همه این ها درست می‌کند.

ترکیبات آتشبازی چون هم حالت انفجاری ندارند و هم واکنش گرمازای شیمیایی بوجود می ‌آورند، آثار بالا را تولید می‌کنند. مواد آتشبازی به اکسیژن برای واکنش احتیاج ندارند. 

احتمالا این سوال که چرا این ترکیبات رنگی هستند برای شما پیش آمده است.

وسایل آتش بازی از مخلوط کردن پتاسیم نیترات، گوگرد، زغال سنگ و نمک های برخی از فلزات تهیه می شود.

برای آنکه وسایل آتش بازی را به رنگ های مختلفی درآورند به آنها نمک های فلزاتی چون باریم(Ba)، منیزیم  (Mg)، سدیم(Na) و استرانسیم(Sr) می افزایند. این فلزات سبب رنگی شدن شعله می شوند.


برای این منظور این مواد را با پتاسیم کلرات مخلوط می کنند. نمک های باریم رنگ سبز و سولفات استرانسیم رنگ آبی آسمانی ایجاد می کنند. کربنات استرانسیم باعث ایجاد رنگ زرد می شود در حالی که استرانسیم رنگ قرمز به وجود می آورد. نمک های سدیم رنگ زرد و نمک های مس  نیز رنگ آبی را  پدید می آورند.
 

پودر آلومینیوم (Al) نیز باعث ایجاد جرقه های نقره ای می شود. وقتی وسایل آتش بازی منفجر می شوند این نمک ها می سوزند ورنگ های مختلفی تولید می کنند  و بدین ترتیب منظره ای جالب و زیبا پدید می آید.

وسایل آتش بازی نخستین بار در چین تولید شدند و مورد استفاده قرار گرفتند. صدها سال بعد مردم اروپا، عربستان و یونان نیز طرز تهیه ی وسایل آتش بازی را آموختند و از آن استفاده کردند.


 یک مخلوط آتش بازی به عنوان نمونه حاوی یک اکسید کننده(oxidizer)، سوخت(fuel)، ماده چسبنده (binder) و ماده ای برای اثرات ویژه است. اغلب از نمک های پتاسیم (KNO3) به عنوان اکسید کننده استفاده می شود. البته از پتاسیم کلراتKClO3  و پتاسیم پرکلرات KClO4 نیز استفاده می شود. در این بین KClO4 ایمنی بیشتری دارد. به عنوان سوخت از آلومینیوم، منیزیم، تیتان(Ti)، زغال، گوگرد(S) ، سولفید آنتیموان(Sb)  استفاده می شود.

جالب ترین بخش های آتش بازی رنگ های خیره کننده آن است.

نور سفید از اکسایش منیزیم و آلومینیوم فلزی در دمای بالا حاصل می شود و جرقه های درخشانی که در آتش بازی دیده می شود مشخصه مخلوط منیزیم و پرکلرات پتاسیم است.

تولید رنگ زرد به راحتی توسط نمک های سدیم امکان پذیر است.

مخلوط های آتش بازی معمولا دارای سدیم در غالب ترکیب هایی که جاذب رطوبت نباشند، مانند کریولیت(Na3AlF6) می باشند.

از اگزالات سدیم هم می توان برای تولید رنگ زرد استفاده کرد.


از نمک های استرانسیم برای تولید رنگ قرمز استفاده می شود. مانند: نیترات استرانسیوم و کربنات استرانسیوم.
رنگ سبز توسط نمک های باریم مانند Ba(NO3)2 ایجاد می شوند.
رنگ آبی که در آتش بازی ها بسیار کمیاب است از نشر نور از کلرید مس (I) در دمای پایین حاصل می شود.

همانگونه که بیان شد موادی به عنوان اثرات ویژه به مواد آتش بازی افزوده می شوند که دارای ویژگی های زیر می باشند:

 • صدای زوزه: بنزوات پتاسیم یا سالیسیلات سدیم
 • جرقه های سفید: آلومینیوم، منیزیم، آلیاژ آلومینیوم و منیزیم، تیتان
 • جرقه های طلایی: براده آهن- زغال
 • شعله سفید: فلزهای منیزیم و آلومینیوم
 • دود سفید: مخلوط نیترات پتاسیم و گوگرد
 • دود رنگی: مخلوط کلرات پتاسیم، گوگرد و رنگ آب

مطالب مرتبط:
طیف سنجی رزونانس مغناطیس هسته ای            
تجزیه حرارتی به روش DSC 
مولکول های قطبی و ناقطبی 
خاصیت های جریان متناوب 
هدایت سنجی


مرکز پژوهش های دانش آموزی تبیان - تهیه: نفیسه مدانلو

تنظیم: مریم فروزان کیا

همه چیز درباره متانول

همه چیز درباره متانول

دانش پژوهان عزیز، حتماً تاکنون نام الکل ها را شنیده اید. همانگونه که می دانید، الکل ها دسته ای از ترکیبات شیمیایی هستند که کاربرد های گسترده ای در صنعت دارند. در این بخش می خواهیم شما را با ساده ترین الکل یعنی متانول آشنا سازیم....

شامپو و شیمی

شامپو و شیمی

شامپو معمولا با ترکیب کردن یک سورفاکتانت که معمولا سدیم لوریل سولفات و سدیم لارت سولفات هستند و یک سورفاکتانت همراه که کوکامیدو پروپیل بتائین در آب می باشد که سبب غلیظ شدن و ویسکوز شدن شامپو می شود...

پورفیرین ها

پورفیرین ها

پورفیرین ها دسته ای از ترکیبات آلی هستند که در طبیعت یافت می شوند. این ترکیبات آروماتیک، یعنی دارای حلقه های کربنی دارای پیوند دوگانه مزدوج می باشند و عموماً ترکیبات بسیار خوش رنگ و پر رنگی بوده و دارای نوار جذبی قوی در ناحیه مرئی می باشند....

 

 

 

نارنجک با پرمنگنات پتاسيم

پرمنگنات پتاسيم ماده اي است که در حالت خشک به صورت بلورهاي ارغواني در مغازه هاي عطاري و داروخانه ها به عنوان ماده ضد عفوني کننده فروخته ميشود. پرمنگنات ماده اي است اکسيد کننده و به همين دليل ميتواند به عنوان يکي از دو جز مواد منفجره (ماده اکسيد کننده + ماده سوختي) استفاده شود. براي درست کردن نارنجک پرمنگناتي, يک ظرف شيشه اي دردار, مثل ظرفهاي سس مايونز را برداريد و درون آن چند قطره بنزين بريزيد و درب آنرا ببنديد و شيشه را تکان بدهيد تا تمام سطح درون شيشه آغشته به بنزين شود. درب شيشه را باز کنيد و بنزين اضافي را بيرون بريزيد. سپس چند قطره محلول پرمنگنات پتاسيم (محلول در آب) را درون شيشه بچکانيد و درب ظرف را محکم ببنديد بطوري که بخار بنزين از آن خارج نشود. براي منفجر کردن کافيست شيشه را پرتاب کنيد. ظرف را بسيار دور پرتاب کنيد و سعي کنيد پناه بگيريد. اين نارنجک بسيار خطرناک است و به اندازه نصف يک ديناميت قدرت دارد. اصلاً با آن شوخي نکنيد. نگهداري طولاني مدت اين بمب توصيه نميشود. حداکثر چند ساعت بعد از ساخت از آن استفاده کنيد.


دودزای سياه

                                                                                                                                         ۱. هگزاکلراتان                                                                                        

۲.منيزيم(پودر)

۳.نفتالين

دودزای زرد

۱.کلرات پتاسيم

۲.اورامين

۳.جوش شيرين

۴.گوگرد

فلاش ( خطرناکه )

۱. نيترات پتاسيم

۲.پودر آلومينيم

۳.پودر آهن

طلای مذاب ( بسیار زيبا)

۱. يديد پتاسيم

۲. نيترات سرب

بعد از مخلوط کردن با آب جوشانده شود و مجددا خنک گردد.


دودزا ها

مواد پيروتکنيک به چند دسته تقسيم می شوند که شامل دودزاها ، منورها،رسامها، موادتوليدکننده صوت و... است.

که دراين بين مواد دودزا نيز به دودسته تقسيم می شوند : دسته اول دودزاهايی که طی يک فرايند شيميايی ويک واکنش از خود دود توليد میکنند. ودسته دوم موادی که با رسيدن به دمای تصعيد رنگ مورد نظر که توليد کننده غبار است دود توليد می کنند.دودزاهای سياه و سفيد اکثرا از نوع اولند ولی دودزاهای رنگی بهدليل اينکه توانايی توليد دود آنها طی فرايندهای شيميايی را نداريم ويا توليد آنها مضر است (همچون ترکيب يد وآلمينيوم : بنفش) اجبارا به روش دوم روی می آوريم .

در روش دوم به دليل اينکه اگر دمای انرژی توليدی ما اگر بيشتر از مقدار خاصی باشد ممکن است موجب تجزيه يا ذوب رگ شود که نتيجه آن هدر رفتن مواد است بايد توليد گرما از طريق مواد ديگری کنترل شود برای مثال می دانيم که کلرات پتاسيم گرامای زيادی توليد می کند ولی ما با ترکيب جوش شيرين می توانيم اين فراين را کندتر کنيم در نتيجه انرژی آزاد شده بر حسب زمان کمتر خواهد بود.

بعضی ترکيب درصدهای آزمايش شده:

زرد : 42% اورامين 28% کلرات پتاسيم 19% جوش شيرين 11% گوگرد

سبز : 20% اورامين 40% اينديگو 20% کلرات پتاسيم 10% دوده 10% ذغال

آبی : 40% اينديگو 28% کلرات پتاسيم 15% آرد گندم 17% متيلن بلو

سياه : 4 پودر منيزيم 6 هگزا کلرو اتان 2 نفتالين 4 نيترات سديم

سفيد : 15% گوگرد 44% کلرات پتاسيم 40% پودر روی 1% جوش شيرين

نحوه آزمايش:

برای آزمايش دودزاهای اول شما بايد به نوعی يا از طريق حرارت و احتراق يا با واکنش با اسيد واکنش اصلی را اکتيو کنيد تا دود توليد شود

برای آزمايش دودزاهای نوع دوم قيفی درست کنيد مواد را در آن بريزيد انتهای قيف را ببنديد و تمام قيف را جز يک سا نت مانده به سر نوک تيز قيف چسب پيچ کنيد دليل اين عمل اين است که از اشتعال ماده جلوگيری شود. بعد از اين کار سر قيف را روشن کرده وزمانی که ماده اکسيد شونده شروع به واکنش وگرما دادن شد با دميدن به سر قيف شعله راخاموش می کنيم تا واکنش بدون شعله ادامه پيدا کند و در آن حال از قيف با شدت رنگ تصعيد شده مورد نظر بيرون می زند.


ماده ای درست کنيد که حدود يک کيلو از اون می تونه دود بسيار غليظی توليد کنه به طوری که در اون دود شما نتونيد کسی رو ببينيد ؟؟

4 قسمت شکر يا خاکه قند

6 قسمت نيترات پتاسيم (( شوره قلمی ))

اين دو ماده را با هم مخلوط کنيد و در يک قابلمه بزرگ روي شعله ملايم گاز در حين هم زدن حرارت دهيد تا مخلوط ذوب شده و به رنگ شکلاتي در بيايد. سپس مخلوط مذاب را در يک ظرف فلزي مثل قوطي خالي نوشابه يا قوطي هاي کمپوت بريزيد و وقتي در حال سرد شدن است يک عدد فشفشه يا چند چوب کبريت را درون آن فرو کنيد. (به عنوان فتيله)


شما می توانيد با آزمايشی ساده باعث تعجب شويد

(( متنی را بنويسيد اما به صورت نا مرئی ))

ابتدا چند تکه کلر کبالت را در کمی آب حل کنيد مرکبی بی رنگ بدست می آيد (( البته با آب پياز هم می توانيد اين کار را انجام دهيد )) حالا می تونيد با يه قلم و اين مرکب بی رنگ روی کاغذ بنويسيد که در اين صورت چيزی بر روی کاغذ ديده نمی شود اما اگر کاغذ رو در مقابل حرارت بخاری و يا نور و يا حرارت لامپ قرار دهيد نوشته ها ظاهر می شوند


چگونه برف درست کنيم (( باحاله نه؟؟؟ )) حدود نصف بيشتر يک ليوان رو پر از آب کنيد و 100 گرم اسيد بوريک به آن اضافه کنيد و با يه نی شيشه ای به هم بزنيد و محتوی ليوان را داخل يک ظرف شيشه ای بريزيد و روی چراغ الکلی قرار دهيد تا محلول به جوش آيد و اسيد به طور کامل حل شود (( اسيد را به آرامی و قطره قطره درون آب بريزيد )) سپس محلول را درون يک ليوان بريزيد و آن را داخل ظرف آب سرد قرار دهيد و برف توليد می شود


شما می توانيد از علم شيمی در تردستی های خود استفاده کنيد مثل نمونه ی زير :

شما می توانيد يک قلم موی کوچک رو داخل يه ليوان پر از مايع مخصوص فرو کنيد و بر روی يه مقوا با همون قلم به سه رنگ چيزی رو يادداشت کنيد

برای اين کار کافی است که اون مقوا رو از قبل به سه قسمت تقسيم کرده و بر روی قسمت بالايی مقداری تيوسيونات پتاسيم قرار دهيد و بر روی قسمت وسط فروسيانور پتاسيم ماليده شود و در قسمت پايين اسيد تانيک بر روی مقوا کشيده شود و محلول ليوان رو کلرور فريک تشکيل دهد که اين مواد در تماس کلرورفريکی که به سر قلم زده می شود به رنگ های قرمز ، آبی و سياه مشخص می شوند


دست خود را آتش بزنيد (( شعبده بازی کنيد ))

بله درست خونديد شما می تونيد دست خودتون رو آتش بزنيد بدون اينکه دست شما بسوزه ؟؟

برای اين کارکافی است 12سانتی متر مکعب سولفور کربن رو با 8 سانتی متر مکعب تتراکلرکربن

رو با هم کاملا مخلوط کنين و دست های خود را کمی گرم کنيد و مخلوط رو در گودی دست خود بريزيد بعد از مدت کوتاهی خواهيد ديد که در گودی دست شما شعله ای ايجاد می شود بدون سوختن دست شما ((شما می توانيد اول مايع رو در کف دست خود ريخته بعد يه کبريت روشن رو به کف دست خود نزديک کنيد و موجب شعله ور شدن دست خود بشيد ))


حباب های رنگی (( بسيار زيبا ))

برای ساخت حباب های رنگی درشت دو لوله ی آزمايش رو برداريد هر دو رو تا حدود چهار پنجم از آب پر کنيد در يکی از اون ها کلرات پتاسيم و در ديگری پرمنگنات پتاسيم بريزيد يکی از اون ها به رنگ زرد و ديگری بنفش می شود سپس در هر دو يک قطعه يخ کربنيک قرار دهيد خيلی زود اون ها شروع به جوشيدن می کنن که حباب های رنگی زيبايی تشکيل می دهند اما بعد از مدتی از حالت جوشيدن خارج می شوند که شما می تونيد دوباره به اون ها يخ کربنيک اضافه کنيد

توجه داشته باشيد که يخ کربنيک در تماس مستقيم دست هاتون قرار نگيره برای جابجايی اون از انبر های مخصوص موجود در بازار استفاده کنيد 


يه شوخی با دود سيگار

شما يک ليوان را بر روی ميز قرار می دهيد سپس يک بشقاب شيشه ای رو روی آن می گذاريد بعد يه دستمال روی اون ها قرار می دين بعد يه سيگار رو يه پک می زنيد ((البته نه خودتون ها يکی ديگه )) سپس دود اون رو به روی دستمال فوت می کنين و شما به بقيه می گيد که الان دود از دستمال و بشقاب و ليوان گذشته و داخل ليوان رفته !!! سپس دستمال رو بر می داريد با کمال تعجب می بينيد که دود سيگار داخل ليوان است

اما چطوری : توی ليوان رو به مقدار خيلی کمی اسيد کلرئيدريک آغشته می کنيد و روی بشقاب رو هم با مقداری آمونياک آغشته کنيد ((مواظب باشيد بخاری که آمونياک دارد برای سلول های بينی خطرناک است از ماسک استفاده کنيد ))

در اين آزمايش وقتی اين دو مواد با هم مخلوط می شن توليد دود می کنن البته وقتی با هم مخلوط بشن ديگه بخار اون ها خطرناک نيست


يخ درست کنيد (( البته بدون يخچال و فريزر ))

اگر شما داخل يک ظرف شيشه ای مقداری آب بريزيد و سپس 100 گرم نيترات آمونيوم به آن اضافه کنيدناگهان خواهيدديدکه آب سردمی شود واين سردشدن تاهنگام يخ زدگی آب ادامه دارد

طريقه ی بدست آوردن نيترات آمونيوم

1 ) از مغازه های فروش مواد شيميايی تهيه کنيد

 ((قيمت آن نسبتا ارزان است))

(( البته اگر سن شما جوان و يا نوجوان است مثل من بايد با بزرگتر از خودتان برويد تا آن را به شما بفروشند زيرا از اين ماده در تهيه ی بمب های خطرناک استفاده می شود ))

2 ) شما می توانيد به داروخانه رفته و بگوييد که از اين کيسه های کمپرس يخ که برای سوختگی به کار می رود نياز داريد داخل اين کيسه ها مقداری آب وجود دارد آب داخل آن را خالی کرده و کيسه های کوچکی که در آن وجود دارد را برداريد داخل اين کيسه ها نيترات آمونيوم است

((شما به داروخانه نگوييد که نيترات آمونيوم آن را می خواهيد زيرا ممکن است ديگر آن را به شما ندهد در ضمن هنگام خريد کيسه ها روی آن ها را بخوانيد که نوشته است از چه ساخته شده زيرا بعضی از اين کيسه ها را از موادی به غير از نيترات آمونيوم می سازند ))


ايجاد بخار و غبار غليظ رنگی

برای اين کار کافی است درون يک کاسه ی کوچک 2 گرم پودر روی و 8 گرم پودر يد را با هم مخلوط کنيد سپس به وسيله ی قطره چکان چند قطره آب بر روی پودر حاصل شده بريزيد که ناگهان بخار و دود بنفش رنگی را مشاهده می کنيد

((البته بهتر است اين کار را در فضای باز انجام دهيد و از تنفس بخار بپرهيزيد ))


چگونه دستمال آتش می گيرد اما نمی سوزد

فرض کنيد در جمع دوستانتان نشسته ايد و دستمالی را از جيب خود بيرون می آوريد و يک کبريت بر افروخته را نزديک آن دستمال می کنيد به يک باره دستمال آتش می گيرد و شعله ور می شود سپس شما بعد از چند دقيقه دستمال را با يک فوت خاموش می کنيد و همه خواهند

ديد که دستمال صحيح و سالم در دست شماست

اما چگونه ؟؟؟

برای اين کار کافی است که شما محلولی با نسبت های زير درست کرده و دستمال را در آن خيس کنيد آن گاه اگر دستمال آتش بگيرد به علت وجود بخار آب هرگز نمی سوزد

محلول : يک قسمت الکل اتيليک (( که در داروخانه موجود می باشد )) و شش قسمت آب


ايجاد شعله های رنگارنگ

رنگ آبی : 8 گرم کلرات پتاسيم ، 2 گرم سولفور مس ، 4 گرم گوگرد ، 2 گرم کلرورمرکور و 1 گرم اکسيد مس و 1 گرم زغال چوب

تذکر مهم : يه وقت به سرتون نزنه اينارو باهم مخلوط کنين بعد بکوبيد ها چون اون موقع امکان داره بريد روی هوا ، هر کدومو جدا جدا و به آرامی بکوبيد بعد با هم مخلوط کنين

رنگ سبز : 12 گرم نيترات باريم ، 3 گرم کلرات پتاسيم ، 2 گرم گوگرد

اين ها رو هم مثل بالا انجام بدين

رنگ سفيد : 7 گرم نيترات پتاسيم ، 1 گرم سولفور آنتيموان و 1 گرم گوگرد

رنگ قرمز: 4گرم نيترات استرونتيوم،4گرم کلرات پتاسيم،2 گرم زغال چوب و 1 گرم گوگرد

رنگ بنفش : 6 گرم کلرات پتاسيم ، 2گرم اگزالات سديم ، 2گرم زغال چوب، 1 گرم گوگرد

اين پودر های بدست اومده رو می تونيد آتش بزنيد

اما من يادمه تويه يه سايت يه روش جالب برای اين گونه مواد ها نوشته بود

با کاغز يه قيف درست کنين بعد مواد رو تويه اون بريزيد در اون رو ببنديد بعد از قسمت در بزرگ شروع کنين اون رو چسب پيچ کنين تا حدودا يک سانت مونده به در کوچک اون سپس سر کوچيکشو آتش بزنيد وقتی يه کمی سوخت و به مواد رسيد اونو با فوت خاموش کنين بعد از اون با شدت دود بيرون می زنه

من که اين کارو نکردم هر کی که کرد به من هم بگه بدونم راسته ؟؟؟؟؟

خوب شما می تونيد از يه روش ديگه هم اين کارو انجام بدين . پودر به دست اومده رو داخله يه قوطی مثل قوطی قرص جوشان يا هر چيز ديگه بريزيد بعد يه فيتيله (( که طرز ساخت اونو واستون می گم )) واسش بزاريد بعد برای روشن کردنش کافيه که فيتيله رو روشن کنين ؟؟

ساخت فيتيله :

فيتيله از چند طريق بدست مياد:

1)می تونيداز اين موشک سوتی ها که شب چهارشنبه سوری می فروشن بخرين وفيتيله ی

اونو در بياريد و استفاده کنين (( اين روش خيلی آسون تره ))

2) می تونيد يه تيکه نخ و يا کاغذ رو برداريد و لول کنيد سپس محلول غليظ نيترات پتاسيم رو با آب درست کنين بعد اون کاغذی که لول کردين رو درون اون محلول قرار بدين و سپس خارج و خشک کنين اين کارو چند بار انجام بدين بعد اون کاغذه يا نخه ميشه فيتيله ميگی نه امتحان کن؟؟؟؟


اين آزمايش خيلی باحاله . حتما اين کارو انجام بده

مقداری يد و يدور پتاسيم و آمونياک رو باهم مخلوط کن بعد يه صفحه کاغذ رو به اين محلول آغشته کن و اگه دوست داری اونو به قطعات کوچک تقسيم کن و بزار يه جا تا خشک بشه وقتی که خشک شد با کوچکترين برخورد انفجار خفيفی رخ می ده که می تونه با راه رفتن ويا نوشتن روی اون کاغذ باشه؟؟


می تونيد مقداری خورده چوب جمع کنيد (( از نجاری ها )) و اونارو با 1 گرم پراکسيد سديم مخلوط کنين حالا اگه چند قطره آب روی اون ها ريخته بشه باعث شعله ور شدن چوب ها می شه ؟؟؟

5 گرم نيترات پتاسيم رو با 12 سانتی متر مکعب آب حل کنين سپس يه قلمو يا هر چی که کاره قلمو رو انجام بده برميداريم و به محلول آغشته می کنيم بعد با اون يه چيزی رو می نويسيم و يا نقاشی می کنيم البته بايد کلماتمون به هم چسبيده باشن بعد اونو می زاريم تا خشک بشه سپس دوباره اين کارو تا چند بار انجام می ديم بعد که خشک شد کافيه که يه شعله مثل کبريت و يا سيگار رو نزديکه نوشته کنيم تا فقط نوشته يا نقاشی به صورت خيلي زيبايی شعله ور بشه؟؟ 

 

 

 

 

اموزش ایجاد شعله های رنگی ایجاد دودهای رنگی احتراق خود به خود فشفشه قندی درخشه کلرات

۱- ایجاد شعله های رنگی:

شما با افزودن مواد مختلف به آتش می توانید آن را به رنگ دلخواه در بیاورید مطمئنا پریدن از روی آتشی به رنگ ارغوانی یا سرخ و یا سبز می تواند برای شما جذاب تر باشد.

ترکیبات مس رنگ شعله را به رنگ سبز در می آورند. که ارزانترین و در دسترس ترین این ترکیبات کات کبود و یا همان مس(II) سولفات می باشد. چنانچه مقداری از پودر این ماده را به مواد آتشگیر خود اضافه کنید رنگ شعله به رنگ سبز در می آید.

ترکیبات لیتیم شعله را به رنگ ارغوانی در می آورد. این رنگ بسیار زیباست و به رنگ غروب های پاییز مشابه است. ارزانترین و دم دست ترین ترکیب لیتیم، لیتیم نیترات است. هرچند باید توجه داشته باشید که کلا ترکیبات لیتم نسبتا گران هستند.

افزودن مقدار کمی پودر لیتیم نیترات به مواد مشتعل می تواند رنگ شعله را به رنگ ارغوانی بسیار زیبا تغییر دهد.

ترکیبات پتاسیم به شعله رنگ یاسی زیبایی می بخشد، ارزانترین و در دسترس ترین ترکیب پتاسیم، پتاسیم پرمنگنات است. که با افزودن پودر آن به مواد مشتعل رنگ شعله به رنگ یاسی تغییر می کند. در ضمن این پتاسیم پرمنگنات که از آن برای ضدعفونی اماکن و یا ظروف استفاده می شود در جای دیگر نیز که به فرمول چند ماده منفجره بی خطر اشاره خواهیم داشت به کار خواهد آمد.

ترکیبات استرانسیم مانند استرانسیم نیترات رنگ شعله را به رنگ سرخ خون تغییر می دهد که به دلیل گران بودن کمتر استفاده می شود. کافیست شما مقدار کمی از پودر استرانسیم نیترات را به روی شعله بپاشید، آن وقت خواهید دید که شعله به رنگ بسیار زیبای سرخ خونی تغییر رنگ خواهد داد.

ترکیبات باریم نیز رنگ سبز خاصی به شعله می دهند که در این مورد بهتر است حتما از باریم کلرید استفاده نمایید. مانند ترکیبات قبل با پاشیدن مقدار کمی از این ترکیب بر روی شعله رنگ شعله به رنگ سبز تغییر خواهد کرد.

سدیم رنگ شعله را زرد می کند که در دسترس ترین ترکیب آن سدیم کلرید یا همان نمک خوراکی است. اما ترکیبات روبیدیم رنگ قرمز بسیار زیبایی به شعله های آتش می بخشد که واقعا دیدنی می باشد. و بهتر است از روبیدم نیترات برای این منظور استفاده شود.

و اما یکی از هیجان انگیزترین رنگ ها برای شعله با ترکیبات سزیم ایجاد می شود. ترکیبات سزیم رنگ شعله را به بنفش آبی تغییر می دهند. که بسیار جذاب و منحصر بفرد است.

منیزیم در شعله ایجاد جرقه های سفید و درخشان می نماید که به دلیل ایجاد اشعه مارواء بنفش باید در استفاده از آن دقت نمود. توجه شود اگر مصر به استفاده از منیزیم می باشید از پودر آن استفاده نمایید. و پودر آن را به صورت توده ای کنار مواد آتش زا قرار داده و بعد آتش را روشن نمایید. البته در ادامه یک روش خوب برای آتشبازی با پودر منیزیم را خواهم گفت.

۲- ایجاد دودهای رنگی

برای تولید دودهای رنگی که کاربردهای مختلفی دارند،از جمله در جنگهای نظامی برای علامت دادن یا استتار کردن استفاده می شود، به روش های زیر می توان عمل کرد:

 دودسیاه: دود سیاه را شاید بتوانید با سوزاندن لاستیک بدست بیاورید، اما این دود بسیار بدبو و آلوده کننده است. پس بهتره به روش زیر دود سیاه را تهیه کنید که نسبت به دود لاستیک همگن تر نیز می باشد. مخلوط پتاسیم کلرات، نفتالین و پودر زغال به شما دود سیاهی می دهد که کم خطرتر از دود لاستیک است. از استنشاق این دود نیز خودداری نمایید.

 دود سیاه:۲۵٪ پودر منیزیم، ۳۷.۵٪ هگزا کلرو اتان، ۱۲.۵٪ نفتالین، ۲۵٪ سدیم نیترات

 دود سبز: ۲۰٪ اورامین،۴۰٪ ایندیگو،۲۰٪ پتاسیم کلرات، ۱۰٪ دوده، ۱۰٪ ذغال

 دود سفید:۱۵٪ گوگرد، ۴۴٪پتاسیم کلرات، ۴۰٪ پودر روی، ۱٪ جوش شیرین

 دود سفید: غبار روی، هگزا کلرو اتان، آلومینیم

 دود سفید: فسفر پنتا اکسید، فسفریک اسید

 دود خاکستری:مخلوط گرد روی، هگزا کلرو اتان و نفتالین در حین سوختن دود خاکستری تولید می کند. تا حد امکان این آزمایش را انجام ندهید. و در صورت انجام از استنشاق دود آن جدا خودداری نمایید.

دود خاکستری: گرد روی، هگزا کلرو اتان، نفتالین

 دود خاکستری: کربن تترا سیلیکون، بخار آمونیم

 دود زرد: اورامین، لاکتوز،پتاسیم کلرات و کریوزیدین

دود زرد: اورامین، لاکتوز،پتاسیم کلرات و آنتیموان سولفید

 دود قرمز: رودایمن رد، پتاسیم کلرات، آنتیموان سولفید

 دود قرمز:رودایمن رد، پتاسیم کلرات، سودای پخت نان، گوگرد

دود آبی:مخلوط متیلن بلو، پتاسیم کلرات، و آنتیموآن سولفید، دود آبی رنگ تولید می کند. از استنشاق این دود خود داری کنید. مقدار کم آن تقریبا خطری ندارد اما مقدار زیادش کم خطر نمی باشد.

دود آبی:۴۰٪ ایندیگو، ۲۸٪ پتاسیم کلرات، ۱۵٪ آرد گندم، ۱۷٪ متیلن بلو

 دود آبی:مالاچیت سبز، پتاسیم کلرات، آنتیموان سولفید

۳- چند فرمول جالب مواد منفجره:

 احتراق خود به خود: پتاسیم پر منگنات که یک بلور بنفش است و در صورت انحلال آن در آب رنگ بنفش و ارغوانی ایجاد می شود، در صورت مجاورت با گلیسیرین بعد مدت زمان کوتاهی با شدت بسیار و به صورت خود به خود شروع به سوختن می کند. در صورتیکه این ترکیب در فضای باز بسوزد با ایجاد شعله یاسی رنگ (به دلیل وجود پتاسیم) و تولید حرارت زیاد به شدت خواهد سوخت. اما در محفظه همین مخلوط تبدیل به یک ماده منفجره با شدت انفجار بالا خواهد بود. به دلیل ارزان و در دسترس بودن این مخلوط گروههای زیر زمینی از آن برای ساخت نارنجک های دستی استفاده می کردند. بعد از انقلاب اسلامی نیز گروهکهای مختلف با استفاده از این نارنجک های دستی تعدادی از مردم بیگناه را به شهادت رسانیدند.

روش کار: به صورت یک کوپه تپه ای شکل مقداری پتاسیم پرمنگنات را روی یک سطح نسوز بریزید، سپس کمی گلیسیرین را روی نوک این تپه ریخته و کمی فاصله بگیرید. ضمن انحلال پتاسیم پرمنگنات در گلیسیرین مقداری گرما آزاد می شود که این گرما برای تامین انرژی اکتیواسیون اولیه واکنش شیمیایی بین پتاسیم پرمنگنات و گلیسیرین کافی خواهد بود. با این که انرژی اکتیواسیون اولیه این واکنش بسیار کم است و تقریبا خود به خود آنجام می شود، اما واکنش بسیار سریع و به شدت گرما زاست.

 درخشه کلرات: از این واکنش برای شبیه سازی انفجار هسته ای می توان استفاده کرد، زیرا در یک لحظه کوتاه نور و گرمای بسیار زیادی تولید کرده و دود حاصل از آن به شکل قارچی متصاعد می شود.

روش کار: مقداری پودر منیزیم را با پتاسیم کلرات مخلوط کرده و به صورت یک کوپه تپه ای شکل در یک سطح نسوز قرار می دهیم. از آنجایی که انرژی اکتیواسیون اولیه این ماده بسیار زیاد است باید از فتیله برای احتراق آن استفاده نمود. اما اگر به فتیله دسترسی ندارید مانند روش کار شماره ۳-۱ از مخلوط پتاسیم پرمنگنات و گلیسیرین استفاده کنید. به این صورت که یک کوپه پتاسیم پرمنگنات را چسبیده به کوپه مخلوط پودر منیزیم و پتاسیم کلرات بریزید و منتظر شوید تا دو واکنش هیجان انگیز را مشاهده نمایید. به جای پتاسیم کلرات از پتاسیم نیترات نیز می توانید در تهیه مخلوط استفاده نمایید.

 

 فشفشه قندی:شاید باور نکنید اما شکر یک ماده منفجره است. البته اگر کمی شکر را پودر کرده (در هاون بکوبید.) و با پتاسیم کلرات مخلوط نمایید در صورتیکه یک قطره سولفوریک اسید روی آن بریزید، قدرت انفجاری شکر را مشاهده خواهید کرد. این مخلوط باید به نسبت ۳ به ۱ شکر به پتاسیم کلرات تهیه گردد. به جای اسید سولفوریک می توان برای شروع واکنش از فتیله نیز استفاده کنید. یا به همان روشی که در مورد ۳-۲ گفته شد عمل نمایید. برای رنگی شدن شعله این واکنش می توانید از موادی که در بالا برای تولید شعله های رنگی نام برده شد نیز استفاده کنید. پودر این مواد را با مواد مخلوط خود ترکیب نمایید.

همچنین اگر مخلوط را داخل یک لوله فلزی ۲ سانتی بریزید و واکنش را شروع نمایید، مانند فشفه به شکل بسیار زیبایی از داخل لوله فوران خواهد نمود. 
به نام خدا

آتش‌بازی یا پیروتکنیک کاری تفریحی و نمایشی است که در برخی از کشورها در جشن‌ها و شادمانی‌ها انجام می‌گیرد. در برخی از کشورها مسابقات آتش‌بازی برگزار می‌شود و سازندگان و طراحان فشفشه می‌کوشند که با ایجاد شکل‌های ابتکاری و ترکیب رنگ‌ها و جلوه‌های ویژه انفجارهای تماشایی و نوینی بیافرینند. آتش‌بازی در چین پیشینه زیادی دارد و گواهی از آن در آثار مربوط به سلسله هان (پیش از میلاد مسیح) در دست است. اختراع باروت فن و هنر آتش‌بازی را گسترده‌تر کرد. در ایران آتش‌بازی‌هایی از سوی نهادهای حکومتی و شهرداریها در عیدها جشن‌های رسمی و مذهبی انجام می‌گیرد. در چهارشنبه سوری نیز مردم خود به آتش‌بازی می‌پردازند. آتش بازی در آغاز چینی ها اولین مردمانی بود که در قرن 7 میلادی توانستند "باروت" و مواد آتش بازی را اختراع کنند. چینی ها از این وسایل هم به منظور آتش بازی و همچنین به صورت سلاح در جنگ های خود استفاده می کردند. در طول سالهای بعد چینی ها انواع راکتها را نیز طراحی کرده و ساختند و از آنها نیز به دو منظور جشن و همچنین در میدان جنگ استفاده می کردند. در سال 1240 میلادی اعراب نیز به فن آتش بازی دست پیدا کردند. شخصی به نام "حسن الرماح" در نوشته های به جا گذشته از خود از وارد کردن راکت ها و وسایل آتش بازی از چین صحبت کرده است و در عین حال از این اسباب و لوازم به عنوان " گل های چینی " یاد کرده است. در قرن 17 میلادی با افزایش حجم روابط دول اروپایی با کشور چین ، گزارشات زیادی به دربارهای اروپایی در مورد زیبایی های آتش بازی در کشور چین رسید و باعث شد تا این مواد و مراسم به کشورهای اروپایی نیز وارد شود. در دنیای امروز کشورهای مختلفی به برگزاری مراسم آتش بازی می پردازند که به صورت مختصر به بعضی از این کشورها اشاره می کنیم

ژاپن                                                                                                                                                                                                                                                                           این کشور آسیایی از سال 1733 به این سو در فصل تابستان مراسم آتش بازی برگزار می کند. در این فصل در نقاط مختلف در خیابان های مشخصی از شهرهای این کشور مراسم های مختلف آتش بازی به وسیله متخصصین این امر برگزار می شوند و مردم ژاپن عمدتا با پوشیدن لباس سنتی این کشور یعنی کیمونو در این مراسم حضور پیدا می کنند. در این مراسم غذاها و نوشیدنی های سنتی کشور ژاپن نیز عرضه می شود.  

هندوستان

در این کشور از میانه های ماه اکتبر تا ماه دسامبر جشنی به عنوان " فستیوال نور " برگزار می شود که در طی آن مراسم آتش بازی نیز برگزار می شود. البته آتش بازی در این جشن بخش کوچکی از مراسم را به خود اختصاص داده است و آداب و رسوم بسیار دیگری نیز برای انجام این مراسم وجود دارد.

سنگاپور

در این کشور کوچک در جنوب شرق آسیا به مناسبت روز ملی این کشور به تاریخ 9 آگوست ، از سال 2004 میلادی به این سو مراسم آتش بازی برگزار می شود. این مراسم در نقاط مختلف این کشور توسط تیم های حرفه ای داخلی و خارجی برگزار می شود.

انگلستان

در سرتاسر جزیره بریتانیا نیز مراسم آتش بازی به صورت سالیانه برگزار می شود. این مراسم در کشور انگلستان در شب 5 نوامبر در سالگرد ترور نافرجام " جیمز اول " در سال 1605 برگزار می شود. مراسم آتش بازی در منطقه ساسکس در جنوب انگلستان نیز در 30 اکتبر هر سال برگزار می شود. بزرگترین مراسم آتش بازی در کشور ایرلند در شب هالوین برگزار می شود. باید تاکید کرد که در کشور ایرلند قوانین بسیار سختگیرانه ای در مورد مواد محترقه وجود دارد و متخلفین از این قوانین ممکن است تا سقف 10 هزار یورو نیز جریمه شوند. با نگاهی کوتاه به مراسم های آتش بازی که سالانه در جهان برگزار می شود می توان به این نکته پی برد که این مراسم در بسیاری از نقاط دنیا در شب یا شب های خاص و مشخصی صورت می گیرد و در زمان های دیگر سال شما به هیچ عنوان شاهد استعمال و استفاده از این گونه مواد نیستیم. مکان برگزاری این گونه مراسم و نمایش ها نیز کاملا مشخص بوده است و از قبل تمامی مردم از محل برگزاری مراسم و محدودیتهای خاص آن محل اطلاع دارند و می توانند برای آن برنامه ریزی انجا مدهند. در اکثر موارد مراسم آتش بازی توسط گروهای حرفه ای و مجرب و در حضور واحدهای پلیس ، آتش نشانی و امداد انجام می شود تا در صورت بروز هرگونه حادثه به سرعت به مصدومین کمک شود و از گسترش آسیبها جلوگیری شود. در نهایت امیدوار هستیم تا مردم خوب و با فرهنگ کشور ما و خصوصا جوانان عزیز این کشور هم با الگو گرفتن از سنتها و ارزشهای ملی و مذهبی خود سعی کنند تا این مراسم را هر چه بیشتر به شکل سنتی خود و به دور از مزاحمتها و خطرات متصوره به انجام برسانند.

ایران

در کشور ما ایران در شب چهارشنبه پایانی سال مراسمی با عنوان " چهارشنبه سوری " برگزار می شود. این مراسم یکی از قدیمی ترین رسوم ایرانی است که مربوط به آداب و آیین دین زرتشتی است. البته باید گفت که آتش زدن چند بوته و پریدن از روی آن به همراه خواندن اشعاری مربوط به این مراسم تنها بخش کوچکی از این مراسم است و بخش هایی دیگر نظیر: کوزه شکستن ، قاشق زدن و تهیه آش مخصوص این شب از دیگر رسومات مربوط به شب " چهارشنبه سوری " است. با کمال تاسف باید اعتراف کرد که در چند سال اخیر این رسم زیبا و پسندیده ایرانی دچار تحریف های بسیاری شده است و شهرهای کشور را در شب چهارشنبه سوری به مکانی ترسناک تبدیل می کند. استفاده از مواد محترقه که عمدتا با اسم مستعار " نارنجک " شناخته می شوند در چند سال اخیر باعث بروز موارد بسیاری از : نابینایی ، قطع عضو و حتی مرگ افراد مختلف شده است و خانواده های بسیاری را در آستانه سال نو داغدار کرده است. ابزارهای آتش‌بازی ایرانی در قدیم کوزه آتش فشان. نوعی وسیله آتش بازی و نورافشانی است که شامل یک کوزه گلی کوچک معمولا به ارتفاع بیست تا سی سانتی متر می شود که درون آن با مواد محترقه خاصی پر شده است. به هنگام روشن شدن، نور شدیدی شبیه به فشفشه از آن برای چند دقیقه خارج می شود. آفتاب مهتاب. که در بروجرد و نهاوند با عنوان پیاله مهتاب شناخته می شود ساختار و عملکردی شبیه به کوزه جنی دارد با این تفاوت که اندازه آن کوچکتر و شکل آن شبیه به یک پیاله یا کاسه کوچک است. تیر شهاب. که با عنوان موشک هم شناخته می شود نوعی ابزار آتش بازی است که شبیه به یک تیر چوبی به دارازی چهل تا پنجاه سانتی متر است. در نوک آن محفظه ای مقوایی حاوی مواد محترقه وجود دارد که با فتیله ای آتش زده می شود و در آسمان حرکت و نور شدیدی ایجاد می کند که بی شباهت به نور شهاب نیست. بسته به نوع و شکل بخش محترقه، موشک ها انواعی دارند از جمله موشک شاهی. قلم هفت رنگ. می توان آن را فشفشه سنتی ایرانی در نظر گرفت. کوزه جنی. ترکیب ترقه های مختلف است که در یک کوزه سفالی جمع آوری شده باشند و انفجار آنها صدای مهیبی ایجاد کند.   جالبترین بخشهای آتش بازی رنگهای خیره کننده آن است. نور سفید از اکسایش منیزیم و آلومینیوم فلزی در دمای بالا حاصل میشود و جرقه های درخشانی که در آتش بازی دیده میشود مشخصه مخلوط منیزیم و پرکلرات پتاسیم است. تولید رنگ زرد به راحتی توسط نمکهای سدیم امکانپذیر است. محلوطهای آتش بازی معمولا دارای سدیم در غالب ترکیبهایی که جاذب رطوبت نباشند، مانند کریولیت(Na3AlF6) میباشند. از اکزالات سدیم هم میتوان برای تولید رنگ زرد استفاده کرد. از نمکهای استرانسیم برای تولید رنگ قرمز استفاده میشود. مانند: نیترات استرانسیوم و کربنات استرانسیوم.  رنگ سبز توسط نمکهای باریم مانند Ba(NO3)2 ایجاد میشوند. رنگ آبی که در آتش بازیها بسیار کمیاب است از نشر نور از کلرید مس (I) در دمای پایین حاصل میگردد. اثرات ویژه : صدای زوزه: بنزوات پتاسیم یا سالیسیلات سدیم . جرقه های سفید: آلومینیوم، منیزیم، آلیاژ آلومینیوم و منیزیم، تیتان.  جرقه های طلایی: براده آهن- زغال . شعله سفید: فلزهای منیزیم و آلومینیوم.  دود سفید: مخلوط نیترات پتاسیم و گوگرد . دود رنگی: مخلوط کلرات پتاسیم، گوگرد و رنگ آبی   

جدول کامل:


نماد شيمايي عنصر

نام

رنگ شعله

As

آرسنيك

آبي

B

بور

سبز روشن

Ba

باريم

سبزمايل به زرد(مغز پسته اي)

Ca

كلسيم

قرمز – نارنجي

Cs

سزيم

بنفش كم رنگ (سرخابی) 

Cu  غيرازنمكهاي هاليد

مس

سبز زمردي

Cu نمكهاي هاليد

مس

آبي مايل به سبز

In

اينديوم

آبي

Li

ليتيم

قرمز لاكي (قرمز سير)

K

بتاسيم

بنفش كم رنگ  

Mo

مولبيدون

سبر مايل به زرد

Na

سديم

زرد پر رنگ

P

فسفر

سبز مايل به آبي كم رنگ

Pb

سرب

سبز كم رنگ

Rb

روبيديم

بنفش كم رنگ (سرخابی) 

Sb

آنتيمودن

سبز كم رنگ

Se

سلينم

آبي لاجوردي

Sr

استرنيسم

قرمز سير

Te

تيوريم

سبز كم رنگ

Ti

تاليم

سبز خالص

Zn

روي

سبز مايل به آبي

Fe+C

گدازش آهن+آهن باكربن+زغالچوب

طلايي

Mg+Bao+AL

فلزات سفيد داغ مثل منيزيم ، آلومينوم ، اكسيدباريم

سفيد اكلتريكي

Sr+Cu

مخلوط تركيبات استرانيم ومس

قرمز + آبي ، ارغواني

Al+Ti+Mg

آلومينوم و تيتانيم و پودر منيزيم

نقره ايي

 

  پدیده ی التهاب: در این پدیده تولید نور با کمک حرارت صورت می پزیرد گرما باعث می شود تا ماده ابتدا داغ و نورانی شود سپس نورهای مادون قرمز و قرمز و نارنجی و زرد و سفید (با افزایش دما ) ایجاد می شود با کنترل دما میتوان رنگ مناسب را در زمان دلخواه به وجود اورد می توان از فلزاتی نظیر الومینیم منیزیم و تیتانیم که با بالا برد دما خیلی درخشان و روشن می سوزند استفاده کرد آزمون شعله : در بین انسان ها مسئله ی تعیین و تشخیص هویت که با انجام روش های قدیمی و جدید صورت می گیرد برای یافتن پاسخ سولاتشان به محققان و کاراگاهان کمک شایانی می کند همان طور که برخی ویزگی های انسانی مانند اثر انگشت و DNA برای هر شخص منحصر به فرد است و حالت ویژه ای دارد برای یک عنصر شیمیایی نیز ویژگی های خاصی وجود دارد که میتواند برای شناسایی ان مورد استفاده قرار گیرد . برای تولید وسایل اتش بازی و ایجاد رنگ ها مختلف دانشمندان احتیاج داشتند تا بدانند هر عنصری در شعله و حرارت بالا چه نوری را از خود ساطع می کند برای این منظور از ازمونی به نام ازمون شعله بهره می گیرند . ازمون شعله یک ازمون جالب زیبا و شگفت انگیز برای شناسایی مواد در علم شیمی است از این ازمایش برای تشخیص برخی عنصر ها ( معمولا فلزات )در مواد مختلف استفاده می شود .اساس این ازمون بر منحصر به فرد بودن طیف نشری عناصر مختلف بنا شده است . برای انجام این ازمایش به سادگی می توان مقداری از یک نمونه ی مجهول را در شعله ی چراغ گاز قرار داد و تغیر رنگ شعله را مشاهده کرد چون عنصر سدیم جزو سازنده ی بسیاری از ترکیب ها و مخلوط هاست و رنگ شعله ان بر سایر رنگ ها غلبه می کند و به اصطلاح ان ها را می پوشاند بنابراین برای رفع این مزاحمت و برای دیدن هر په بهتر رنگ شعله ی سایر فلز ها می توان از شیشه ی ابی کبالت به عنوان صافی استفاده کرد . دانشمندان با ازمون های مختلف به رنگ ساطع شده از عناصر گوناگون در شعله پی بردند . پدیده ی درخشش : این فرایند تولید نور با استفاده از منبع انرژی غیر از حرارت است . این پدیده را نور سرد می گویند زیرا در دمای اتاق و حتی سرد تر از ان هم می تواند رخ دهد . با ایجاد پدیده درخشش انرژی جذب شده توسط الکترون یک اتم یا مولکول سبب تهییج الکترون می شود . وقتی الکترون به حالت انرژی پایین تر برمی گردد انرژی ازاد شده به صورت فوتون یا نور ازاد می شود انرژی این فوتون از روی طول موج یا رنگ حاصله مشخص می شود . گاهی نمک هایی که برای تولید رنگ مورد نظر لازمند نا پایدارند .مثلا باریم که رنگ سبز تولید می کند در دمای اتاق نا پایدار است بنابراین باریم را با یک ماده پایدار ترکیب می کنند تا در اثر حرارت و سو ختن ترکیب پیرو تکنیک رنگ سبز دل خواه تولید شود . کنترل دما برای ایجاد رنگ مورد نظر بسیار حساس است . رنگ های زیبایی که هنگام اتش بازی در اسمان می بینیم هر کدام ناشی از عملکرد یکی از عناصر شیمیایی هستند شیمی مخلوط اتش بازی : یک مخلوط اتش بازی حاوی یک اکسید کننده و سوخت و ماده چسبنده و ماده ای برای اثرات ویژه است . از ترکیبات پتاسیم (البته از انهایی که ایمنی بیشتری دارند ) به عنوان اکسید کننده استفاده می شود از عناصر مختلفی مثل تیتانیم یا سولفید انتیموان به عنوان سوخت استفاده می شود . مواد چسبنده مثل دکسترین و صمغ قرمز پلیمر های سنتزی هستند که در تولید مواد اتش بازی استفاده می شوند . برای تولید هر یک از اثرات ویزه نیز از عنصر یا عناصر خاصی استفاده می شود . دو نکته مهم : 1_ مواد رنگی اگر چه زیبا هستند اما اثرات شیمیایی دارند و حتی در مواردی بسیار سمی و مهلک هستند . هرگز نباید فشفشه هایی را که برای تزیین به کار می روند روی کیک گذاشت . 2_ ساخت غیر کارخانه ای مواد اتش بازی در واقع بازی با جان است ( جان خود و دیگران ).    

نام نویسنده: امیر حسام 

نام خانوادگی: حاج محمدی

نام دبیر: آقای جعفری

کلاس : 202 امام خمینی (ره)

سال تحصیلی 92-91

 

 

 


مواد منفجره

مواد منفجره موادی هستند که از نظر شیمیایی ناپایدار هستند و در صورت آغاز فرایند انفجار، با سرعت زیاد منبسط می‌شوند و حجم زیادی گاز و گاهی نور و صدای زیاد تولید می‌کنند. این آزادشدن گاز به نوبهٔ خود می‌تواند باعث پرتاب شدن قطعات و اشیاء اطراف و تبدیل شدن آن‌ها به ترکش شود.

هر ترکیب انفجاری از دو بخش اکسید کننده و سوخت تشکیل شده‌است. هر مادهٔ سوختی، در حرارت مناسب و در کنار اکسیژن آتش می‌گیرد و می‌سوزد. اما چون در هوا اکسیژن به صورت خالص وجود ندارد، سوختن این مواد به تدریج صورت می‌گیرد. در مواد منفجره، در کنار سوخت، ماده اکسید کننده افزوده می‌شود. ماده اکسید کننده، در هنگام واکنش مقدار زیادی اکسیژن آزاد می‌کند و این اکسیژن با سوخت ترکیب شده و باعث واکنش ناگهانی کل سوخت می‌شود و انفجار به وجود می‌آید، بدین دلیل مواد منفجره برای واکنش نیازی به هوا ندارند و اکسیژن مورد نیاز خود را از درون خود تأمین می‌کنند.

ماده منفجره ترکیب شیمیایی یا مخلوط مکانیکی است. هر ماده سوختنی قابل انفجار است اگر این شرایط فراهم شود:

 1. اکسیژن به اندازه کافی باشد.
 2. امکان ترکیب سریع اکسیژن با ماده سوختنی فراهم باشد.

تاریخچه

شکستن سنگ با استفاده از مواد منفجره از ابتدای قرن ۱۷ و هم‌زمان با ساخت باروت، شروع شد. تی.جی پلانز در سال ۱۸۱۳ نیترو سلولز را ساخت. در سال ۱۷۶۷ آلفرد نوبل برای سادگی حمل نیترو گلیسیرین آن را جذب دیاتومیت کرد و جسمی پلاستیکی شامل ۷۵ درصد نیترو گلیسیرین بدست آمد. این ماده می‌تواند تا سه برابر وزن خود، نیترو گلیسیرین جذب کند و محصول آن «Guhar Dynamite» نامیده شد. دینامیت برگرفته از کلمه یونانی «dynamits» به معنی نیرو است در سال ۱۸۷۵ آلفرد نوبل نوعی دینامیت از ژلاتین انفجاری ساخت که مخلوط ژلاتینی شکل از ۹۲ درصد نیترو گلیسیرین و ۸ درصد نیترو سلولز بود که هنوز هم از مواد منفجره قوی صنعتی است. به دنبال آن در سال ۱۸۷۹ از مخلوط کردن نیترات سدیم و دیگر مواد به ژلاتین انفجاری مواد منفجره ضعیف‌تر به دست آمد. انواع زیادی از مواد منفجره بر این اساس ساخته شده‌اند. مواد منفجره اکسیژن مایع در ۱۸۹۵ ساخته شد و نیترات آمونیوم بعنوان ماده منفجره در سال ۱۸۷۶ تولید شد؛ اما کاربرد مخلوط آن با سوخت مایع بعنوان ماده منفجره صنعتی از سال ۱۹۵۵ میلادی متداول شد. در سال ۱۹۲۰ از اختلاط دی نیترو گلیکول به دینامیت‌ها از انجماد آنان جلوگیری شد. در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ مواد منفجره ژله‌ای و در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ مواد منفجره امولیسیون ساخته و به بازار مصرف تحویل شد.

ویژگی‌های مواد منفجره[ویرایش]

تفاوت ترکیب‌های انفجاری و مواد منفجره در ویژگی‌های مختلف آنان است.

 • حساسیت
 • سرعت انفجار
 • قدرت انفجاری
 • چگالی
 • رطوبت
 • آتش‌گیری
 • سمیت

چند ماده منفجره

کاربرد

 • راه سازی، تونل سازی، بهره‌برداری از معادن، سد سازی، صنایع نظامی، آتش بازی

 

fa.wikipedia.org

مواد منفجره - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مواد منفجره موادی هستند که از نظر شیمیایی ناپایدار هستند و در صورت آغاز فرایند انفجار، با سرعت زیاد منبسط می‌شوند و حجم زیادی گاز و گاهی نور و صدای زیاد تولید می‌کنند. این آزادشدن گاز به نوبهٔ خود می‌تواند باعث پرتاب شدن قطعات و اشیاء اطراف و تبدیل شدن آن‌ها به ترکش شود.

هر ترکیب انفجاری از دو بخش اکسید کننده و سوخت تشکیل شده‌است. هر مادهٔ سوختی، در حرارت مناسب و در کنار اکسیژن آتش می‌گیرد و می‌سوزد. اما چون در هوا اکسیژن به صورت خالص وجود ندارد، سوختن این مواد به تدریج صورت می‌گیرد. در مواد منفجره، در کنار سوخت، ماده اکسید کننده افزوده می‌شود. ماده اکسید کننده، در هنگام واکنش مقدار زیادی اکسیژن آزاد می‌کند و این اکسیژن با سوخت ترکیب شده و باعث واکنش ناگهانی کل سوخت می‌شود و انفجار به وجود می‌آید، بدین دلیل مواد منفجره برای واکنش نیازی به هوا ندارند و اکسیژن مورد نیاز خود را از درون خود تأمین می‌کنند.

ماده منفجره ترکیب شیمیایی یا مخلوط مکانیکی است. هر ماده سوختنی قابل انفجار است اگر این شرایط فراهم شود:

 1. اکسیژن به اندازه کافی باشد.
 2. امکان ترکیب سریع اکسیژن با ماده سوختنی فراهم باشد.

تاریخچه[ویرایش]

شکستن سنگ با استفاده از مواد منفجره از ابتدای قرن ۱۷ و هم‌زمان با ساخت باروت، شروع شد. تی.جی پلانز در سال ۱۸۱۳ نیترو سلولز را ساخت. در سال ۱۷۶۷ آلفرد نوبل برای سادگی حمل نیترو گلیسیرین آن را جذب دیاتومیت کرد و جسمی پلاستیکی شامل ۷۵ درصد نیترو گلیسیرین بدست آمد. این ماده می‌تواند تا سه برابر وزن خود، نیترو گلیسیرین جذب کند و محصول آن «Guhar Dynamite» نامیده شد. دینامیت برگرفته از کلمه یونانی «dynamits» به معنی نیرو است در سال ۱۸۷۵ آلفرد نوبل نوعی دینامیت از ژلاتین انفجاری ساخت که مخلوط ژلاتینی شکل از ۹۲ درصد نیترو گلیسیرین و ۸ درصد نیترو سلولز بود که هنوز هم از مواد منفجره قوی صنعتی است. به دنبال آن در سال ۱۸۷۹ از مخلوط کردن نیترات سدیم و دیگر مواد به ژلاتین انفجاری مواد منفجره ضعیف‌تر به دست آمد. انواع زیادی از مواد منفجره بر این اساس ساخته شده‌اند. مواد منفجره اکسیژن مایع در ۱۸۹۵ ساخته شد و نیترات آمونیوم بعنوان ماده منفجره در سال ۱۸۷۶ تولید شد؛ اما کاربرد مخلوط آن با سوخت مایع بعنوان ماده منفجره صنعتی از سال ۱۹۵۵ میلادی متداول شد. در سال ۱۹۲۰ از اختلاط دی نیترو گلیکول به دینامیت‌ها از انجماد آنان جلوگیری شد. در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ مواد منفجره ژله‌ای و در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ مواد منفجره امولیسیون ساخته و به بازار مصرف تحویل شد.

ویژگی‌های مواد منفجره[ویرایش]

تفاوت ترکیب‌های انفجاری و مواد منفجره در ویژگی‌های مختلف آنان است.

 • حساسیت
 • سرعت انفجار
 • قدرت انفجاری
 • چگالی
 • رطوبت
 • آتش‌گیری
 • سمیت

چند ماده منفجره[ویرایش]

کاربرد[ویرایش]

 • راه سازی، تونل سازی، بهره‌برداری از معادن، سد سازی، صنایع نظامی، آتش بازی

منابع[ویرایش]

 • پایگاه ملی داده‌های علوم زمین
 
 • پایگاه ملی داده‌های علوم زمین

 

 

شیمی مواد آتش بازی

www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=296911
۲۲ تیر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - تقریبا در تمام کشورهای جهان در جشن ها و اعیاد ملی و مذهبی از وسایل آتش بازی(firework) استفاده می شود. ...

نحوه ساخت وسایل آتش بازی - آپارات

www.aparat.com/v/ECLXd/نحوه_ساخت_وسایل_آتش_بازی
۲۰ آذر ۱۳۹۰ ه‍.ش. - دفترکارهمراه: دفترکارشما! نحوه ساخت وسایل آتش بازی طرز ساخت , وسایل آتش بازی , , دفترکارهمراه: دفترکارشما!

تصاویر برای ساخت مواد آتش بازیگزارش تصاویر
نتیجه تصویری برای ساخت مواد آتش بازی
نتیجه تصویری برای ساخت مواد آتش بازی
نتیجه تصویری برای ساخت مواد آتش بازی
نتیجه تصویری برای ساخت مواد آتش بازی
تصاویر بیشتر برای ساخت مواد آتش بازی

فرمولهای سحرآمیز

magicformula.blogfa.com/
این موضوع نشان میدهد که اگر شما فرمول ساخت مواد را داشته باشید هزینه راه اندازی یک کارگاه ... احتیاط: این چسب فوق العاده آتشگیر است آزمایش را دور از آتش انجام دهید.

شیمی کاربردی سرخس - اتش بازی با شیمی

payamnoor-chemistry.mihanblog.com/post/2
۲۴ فروردین ۱۳۹۲ ه‍.ش. - اموزش. ایجاد شعله های رنگی. ایجاد دودهای رنگی. احتراق خود به خود. فشفشه قندی. درخشه کلرات. ۱- ایجاد شعله های رنگی: شما با افزودن مواد مختلف به آتش ...

شیمی پیرامون ما - بيائيد با شيمي مواد منفجره بهتر آشنا شويم

envchem.blogfa.com/post-25.aspx
۱۰ خرداد ۱۳۸۶ ه‍.ش. - استفاده از مخلوط شيميايي باري توليد مواد منفجره هنري باستاني است . ... رنگ دهنده هاي شعله : وقتي مراسم آتش بازي را از دور يا نزديك تماشا مي كنيد .

ابزار آتش‌بازی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/ابزار_آتش‌بازی
سابقه آتش‌بازی در جوامع مختلف و در طول تاریخ منجر به ابداع ابزارها و روش‌های ... معمولا به ارتفاع بیست تا سی سانتی متر می‌شود که درون آن با مواد محترقه خاصی پر شده ...

آتش‌بازی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/آتش‌بازی
آتش‌بازی یا پیروتکنیک کاری تفریحی و نمایشی است که در برخی از کشورها در جشنها و شادمانی‌ها انجام ... در ساختن ابزار آتش‌بازی، مواد منفجره ضعیف بکار می‌رود.

وسایل آتش بازی چگونه تهیه میشوند (21 عکس) - تاپ ناپ

topnop.ir › همه آلبوم ها › عکس های خبری
۲۳ آذر ۱۳۸۹ ه‍.ش. - وسایل آتش بازی چگونه تهیه میشوند - یکی از خطر ناک ترین کارهای دنیا ساخت تجهیزات آتش بازی است. در این عکس هاروند ساخت وسایل آتشبازی در ...

ساخت وسایل اتش بازی (کاملا ایمن) - تهران مال ماست

tehranmall-co.ir/manufacture-pyrotechnic-devices/
۲ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - توصیه: حتما این اتیش بازی رو با خانواده خود انجام دهیم و خاهشا بزرگتر ها این وسیله رو بچرخونن. سلام وقتی دیدم تقاضاها برای ساخت مواد اتش بازی ...

آتش بازی و علم شیمی - شیمی دبیرستان کرمان ناحیه 2

jafarichemistrybook.blogfa.com/post-248.aspx
شیمی دبیرستان کرمان ناحیه 2 - آتش بازی و علم شیمی - - شیمی دبیرستان کرمان ... 2_ ساخت غیر کارخانه ای مواد اتش بازی در واقع بازی با جان است ( جان خود و دیگران ).

انجمن آموزش شیمی دلفان - شیمی و آتش بازی

chemistry25.blogfa.com/post/32
گفته می شود یک آشپز چینی حدود ۲۰۰۰سال پیش بطور تصادفی از مخلوط کردن زغال چوب ،گوگرد وپتاسیم نیترات مواد آتش بازی را ساخت. این سه ماده در آن زمان از مواد موجود ...

کارگاه ساخت مواد آتش بازی در چین - تالار فرهنگی هنری جی تاک

gtalk.ir/thread104613.html
کارگاه ساخت مواد آتش بازی در چین http://persian-star.net/1390/2/26/didaniha/27.jpg http://persian-star.net/1390/2/26/didaniha/28.jpg ...

نحوه ساخت وسایل آتش بازی

www.dalfak.com/w/qrzow/نحوه-ساخت-وسایل-آتش-بازی
5:8. نحوه ساخت وسایل به دام انداختن ماهی. 508 بازدید · 1:45. ساخت وسایل بازی گلف مینیاتوری با پرینتر سه بعدی. 56 بازدید · 4:19. ساخت ماشین متحرک اسباب بازی ...

دختر ایرانی که متخصص آتش بازی است! + عکس - سیمرغ

seemorgh.com › فرهنگ و هنر › آداب و رسوم
۲۸ بهمن ۱۳۹۲ ه‍.ش. - از خوش شانسی در آن جشن با کسی آشنا شدم که اطلاعات زیادی درباره آتش بازی های حرفه ای داشت، رشته اش شیمی بود و در زمینه مواد آتش زا می توانست ...

پایگاه خبری بهار نیوز 20 اسفند 1393 ساعت 8:56 http:/ ...

baharnews.ir/getci4qm.2bqsp8laa2.html
۲۰ اسفند ۱۳۹۳ ه‍.ش. - -در تهیه وسایل آتش بازی بی خطر و مفرح فرزندانمان را همراهی کنیم و از نگهداری موادمحترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی دستی توسط آن ها اکید ...

مواد آتش بازی از چه ترکیباتی ساخته شده‌اند ؟ - بانک علمی

bankelmi.ir/post/29
مواد آتش بازی از چه ترکیباتی ساخته شده‌اند ؟ یک مخلوط آتش بازی حاوی چند جزء اصلی است : یک اکسید کننده ، سوخت ، ماده چسبنده و ماده‌ نورزا است.اغلب از نمکهای ...

تهيه مواد محترقه با روش «كوزه جني» - تعامل

www.taamolnews.ir/fa/news/69505
۲۰ اسفند ۱۳۹۲ ه‍.ش. - اما اين روزها همين سرخي آتش و مواد آتش‌زا قاتل جان بسياري از كساني است كه چشم بسته ... او درباره نحوه ساخت اين مواد مي‌گويد: معمولا مواد اوليه تشكيل‌دهنده اين محصولات را از ... اينها اسباب بازي‌هاي خطرناكي هستند كه از راه‌هاي غيرقانوني وارد ...

وزارت دفاع لیست مواد آتش زای بی خطر را اعلام کرد/ لیست 40 ...

www.khabaronline.ir/detail/343035/society/urban
۱۷ اسفند ۱۳۹۲ ه‍.ش. - مواد قانونی اشاره شده تصریح نموده‌اند:ساخت و تولید داخلی، همچنین واردات و ... اگر خود دولت، یک جشن و آتشبازی زیبا و مفرح برای مردم ترتیب دهد، هم ...

انفجار مهیب در کارخانه ساخت مواد آتش بازی | رسانه های چین با - ...

www.ghatreh.com/news/.../انفجار-مهیب-کارخانه-ساخت-مواد-آتش-بازی
۳۰ دی ۱۳۹۴ ه‍.ش. - رسانه های چین با انتشار ویدیویی که به صورت آماتور تصویربرداری شده است، از انفجار یک کارخانه ساخت مواد آتش بازی در استان جیانگ شی در شرق ...

گروه شیمی استان قزوین - آتش بازی

www.chemostqaz.ir/post-121.aspx
گفته می شود یک آشپز چینی حدود ۲۰۰۰سال پیش بطور تصادفی از مخلوط کردن زغال چوب ،گوگرد وپتاسیم نیترات مواد آتش بازی را ساخت. این سه ماده در آن زمان از مواد موجود ...

ساخت آتش بدون استفاده از منبع حرارتی! - شیمی از جنس آلی!

bardiadata.blogsky.com/.../ساخت-آتش-بدون-استفاده-از-منبع-حرارتی-
۳۰ مهر ۱۳۹۲ ه‍.ش. - فکر کنید می خواهید شعبده بازی کنید و دهن همه را تا زمین باز کنید. شاید هم ... به هر حال شاید روشن کردن آتش با مواد شیمیایی برای شما جالب باشد.

شیمی و آتش بازی | وبلاگ 24 - مرجع وبلاگ فارسی

weblog24.site/weblog/chemistry25/1228690
گفته می شود یک آشپز چینی حدود ۲۰۰۰سال پیش بطور تصادفی از مخلوط کردن زغال چوب ،گوگرد وپتاسیم نیترات مواد آتش بازی را ساخت. این سه ماده در آن زمان از مواد موجود ...

خرید وسایل آتش بازی | بهترین مواد آتش بازی | ساخت وسایل ...

bankesite.com/User/gallery.aspx?CID=2366&Uid=1514
( 0 ) ساخت وسایل آتش بازی در تهران ... ( 1 ) فروش بهترین وسایل آتش بازی چهار شنبه سوری · ( 1 ) آتش بازی · ( 0 ) بهترین مواد آتش بازی ...

آتش بازی - Skolarbete

skolarbete.nu/fa/skolarbeten/fyrverkerier/
آتش بازی در اصل از ارتش به پرتاب fyrvärk یعنی اشیاء که حاوی مواد قابل اشتعال. کسانی که از این سلاح ساختهشده FIREWORKER نامیده می شدند. تولید باروت در طول ...

اتش بازی در ماینکرافت - اولین بزرگترین آسان کرافت

minecraftparsa.chikablog.ir/اتش-بازی-در-ماینکرافت/
۱۶ خرداد ۱۳۹۳ ه‍.ش. - در ابتدا به مواد زیر نیاز دارید. ... البته برای ساخت موشک فقط به ۲ تای اول نیاز دارید و بقیه برای ... این تصویر راهنمایی آتش بازی در ماینکرافت.

رشد > فعاليت‌هاي علمي > المپياد شيمي > زنگ تفريح - مواد ...

www.roshd.ir/Default.aspx?tabid=296&EntryID=6976
ساباتینی، کوچ و همکاران آنها با جایگزینی پلی‌وینیل‌کلراید به عنوان ماده‌ی اولیه در فرمولاسیون قدیمی و اولیه‌ی ساخت مواد آتش‌بازی به همراه هگزامین که یک ماده‌ی نگهدارنده ...

مواد آتش زا - تابناک

www.tabnak.ir/fa/tag/1/مواد%20آتش%20زا
رخ داد 14 نفر از شهروندان این شهر درآتش بازی... در میدان شهر با انفجار مواد محترقه دچار مصدومیت شدند... در شهر الوند که در حال ساخت مواد آتش زا... کد خبر: ۵۷۵۲۰۶ تاریخ ...

شهرداری اهواز :: سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی > درباره سازمان ...

125.ahvaz.ir/Default.aspx?tabid=4256
پیام مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز ... خود باشیم و به آنها جهت پرهیز از روشن کردن آتش و ترقه بازی و ساخت مواد منفجره دست ساز هشدار دهیم.

دل کاکتوس - ليويانگ پايتخت آتش بازي جهان

www.lovekaktos.blogfa.com/post-42.aspx
براساس آمار رسمي 75 درصد از فشفشه ها، ترقه ها، موشک ها و آتش زنه هايي که در سرتاسر جهان به کار مي رود در چين ساخته مي شود و اغلب اين مواد هم در شهر ليويانگ، واقع در ...

کارگاه ساخت مواد آتش بازی در چین - نسخه قابل چاپ - جامعه ...

www.pnuforums.ir/printthread.php?tid=21057
1 پست - ‏1 نویسنده
کارگاه ساخت مواد آتش بازی در چین - NaHiD - ۱۳۹۰/۲/۲۸ ۰۶:۰۶ صبح کارگاه ساخت مواد آتش بازی در چین [تصویر: 27.jpg] [تصویر: 28.jpg] [تصویر: 29.jpg] [تصویر: ...

ساخت مواد شیمیایی – orbitals

orbitals.ir/http:/orbitals.ir/topics/uncategorized/.../chemical-material/
شاید به نظر برسد که بتوان از مواد زیادی به عنوان خون مصنوعی استفاده کرد، در واقع از هر ... فشفشه ها وسایل آتش بازی دستی هستند که منفجر نمی شوند(وسایل آتش بازی ...

دانلود FWsim Pro v2.3.2.6 - نرم افزار ساخت نمایش آتش بازی

p30download.com › نرم افزار › گرافیکی › طراحی سه بعدی
۱۱ آذر ۱۳۹۲ ه‍.ش. - آتش‌بازی یا پیروتکنیک کاری تفریحی و نمایشی است که در برخی از کشورها در جشن ها و شادمانی‌ها انجام می‌گیرد. در ساختن ابزار آتش‌بازی، مواد منفجره ...

ساخت ترقه با وسایل ساده | ساخت ترقه - وسایل آتش بازی

noorbazi.ir/ساخت-ترقه-وسایل-ساده-ساخت-ترقه.html
در این مطلب ساختن یک ترقه ساده (ساچمه انفجاری) را توضیح می دهیم. ... برای خارج کردن این مواد باید پوشش کاغذی نازک ترقه را آرام با سوزن بردارید و سپس ترقه را در ...

اخبار > فرزندانتان را از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت ...

www.behdasht.gov.ir/?fkeyid=&siteid=326&pageid=32629...
۲۳ اسفند ۱۳۹۰ ه‍.ش. - در ارتباط با چهارشنبه آخر سال، فرزندانتان را از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی منع کنید. به گزارش وب دا، کارشناس مسئول سازمان ...

دانلود نرم افزار ساخت نمایش آتش بازی - FWsim Pro 2.3.2.6 | ...

persiangfx.com/fa/software/3d/fwsim/
۲۵ آذر ۱۳۹۲ ه‍.ش. - آتش‌بازی یا پیروتکنیک کاری تفریحی و نمایشی است که در برخی از کشورها در جشن ها و شادمانی‌ها انجام می‌گیرد. در ساختن ابزار آتش‌بازی، مواد منفجره ...

انفجار مهیب در کارخانه ساخت مواد آتش بازی - جستجوگر اخبار ...

tnews.ir/news/6D9D56083807.html
۳۰ دی ۱۳۹۴ ه‍.ش. - رسانه های چین با انتشار ویدیویی که به صورت آماتور تصویربرداری شده است، از انفجار یک کارخانه ساخت مواد آتش بازی در استان جیانگ شی در شرق ...

سولفات مس ساخت مواد اتش بازی - فروشگاه جامع اینترنتی ...

nanomaterial.parsiblog.com/category/سولفات+مس+ساخت+مواد+اتش+بازي/
ریز مغذی کشاورزی یا کات کبود. سولفات مس (Cu ) به رنگ آبی و بدون بو که دارای کاربردهای مختلفی در زمینه های کشاورزی ، صنعتی، شیمی، و طبی دارد. سولفات مس با ...

باروت سازی و هنر آتش بازی در سرپل | Facebook

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.122412321170049...3
ساخت مواد آتشبازی را به دقّت آموخته ، هر یک از مواد آتشبازی را با طرز ساختن آن به حافظه سپرد و به مجردیکه به سرپل برگشت ، کار عملی آن را طوریکه دیده و شنیده بود ...

آتش بازی با طعم مرگ/25 گرم مواد محترقه یک آپارتمان را به ...

www.mizanonline.ir/.../آتش-بازی-با-طعم-مرگ25-گرم-مواد-محترقه-یک-آپ...
۲ اسفند ۱۳۹۴ ه‍.ش. - سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران با بیان این مطلب که مواد محترقه خارجی غیر استانداردند، گفت:انفجار فقط 250 گرم مواد ساخت ترقه می تواند یک ...

تا حالا کارگاه ساخت مواد آتش بازی دیده اید ؟!!! - انجمنهای ...

www.forum.persianv.com › ... › عکس های گوناگون و جالب
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ ه‍.ش. - 2پست - ‏1 نویسنده
http://www.asio.ir/up/images/44370751801765041934.jpg http://www.asio.ir/up/images/20434274526664276967.jpg ...

سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اردبیل

125ardabil.ir/.../3162-نحوه-پیشگیری-حوادث-ناشی-از-چهارشنبه-سوری-از...
کودکان به هیچ عنوان شخصاَ نباید از مواد آتش بازی و محترقه استفاده نمایند. 3.از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی به خصوص در منزل،زیر زمین،محل کار و ...

كشف بيش از ۱۵ تن انواع ترقه و مواد آتشبازی چهارشنبه سوری ...

https://hambastegimeli.com/.../62771-كشف-بيش-از-۱۵-تن-انواع-ترقه-و...
۱۸ اسفند ۱۳۹۴ ه‍.ش. - این کارگزار رژیم ابراز نگرانی کرد که جوانان در اینترنت بتوانند به طریقه ساخت ترقه و مواد آتشبازی دست یابند. Submit to Facebook Submit to ...

هشدار مدیر تنها بیمارستان سوختگی فارس نسبت به آتش ...

shiraze.ir/.../هشدار-مدیر-تنها-بیمارستان-سوختگی-فارس-نسبت-به-آتش...
۱۸ اسفند ۱۳۹۲ ه‍.ش. - دکتر نسیمی اذعان داشت: در سال گذشته 1/47 درصد حين بازي با مواد محترقه ... حين پريدن از آتش، 7/2 درصد حين تهيه و ساخت مواد مذكور و 2/1 درصد حين انجام ... هيچ گاه مواد آتش بازي منفجره و محترقه را در ظروف شيشه اي يا فلزي قرار ندهيد.

کارگاه ساخت مواد آتش بازی در چین - کلوب

www.cloob.com/u/soheyl1360/13883231
۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۰ ه‍.ش. - کارگاه ساخت مواد آتش بازی در چین. ... کارگاه ساخت مواد آتش بازی در چین. سهیل. کارگاه ساخت مواد آتش بازی در چین. 99. نمی پسندم!می پسندم.

وکالت آنلاین - نظامنامه اسلحه ومهمات جنگی و مواد محترقه - سایت ...

www.vekalatonline.ir/print.php?ToDo=ShowLaws&LawID=21044
ماده 19- ساختن مواد محترقه باستثنای باروت ممنوع است. ماده 20- هیچکس قبل ... ماده 33- محل ساختن آتش بازیو پر کردن فشنگ از طرف نظمیه تعیین میشود. ماده 34- فروش ...

ستاره درخشان زندگی - کارگاه ساخت مواد آتش بازی در چین

setareharghavani.blogfa.com/post-1696.aspx
ستاره درخشان زندگی - کارگاه ساخت مواد آتش بازی در چین - مطالب متنوع - ستاره درخشان زندگی.

انفجار مواد محترقه یاخچی اباد - خبر ایرونی

iruni.ir/search/?q=انفجار+مواد+محترقه+یاخچی+اباد
ساعت 22.30 شب گذشته انفجار مواد محترقه در محله ديانتي رشت به آتش نشاني اعلام شد. ... پسر 15 ساله اي مشغول بازي با مواد محترقه بود که اين مواد يکباره منفجر مي شود. ... و سرنج در پارکینگ خانه دوبلکس سرگرم ساخت مواد محترقه بودند، گفت: این مواد ...

مواد منفجره (Explosive) - راسخون

https://rasekhoon.net › ... › اصطلاح شناسی علمی › مواد منفجره (Explosive)
در آتش بازي از نور و صداي مواد منفجره استفاده مي شود. ... اولين خرج (پيشراني) که ساخته شد باروت بود، که ترکيبي از ذغال چوب پودر شده، گوگرد و نيترات پتاسيم بود ...

برچسب ها - آتش بازی - عصر ایران

www.asriran.com/fa/tag/2/آتش%20بازی
نفر از شهروندان این شهر طی آتش بازی در میدان... شهر الوند که در حال ساخت مواد آتش زا در... کد خبر: ۴۵۷۵۸۳ تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۲۶. آتش بازی ازبک ها در چهارشنبه سوزی.

شیمی مواد آتش بازی(پوستر | دانشجویان شیمی و مهندسی شیمی ...

www.chempnu.ir/896/شیمی-مواد-آتش-بازی/شیمی
شیمی مواد آتش بازی(پوستر) رنگ در آتش بازی ها توسط موادی که وقتی در مجاورت آتش قرار می گیرند ... آموزش ساخت ورودی برای نرم افزار محاسباتی گوسین (Gaussian) ...

فصل سی و ششم – باروت و مواد منفجره؛ اشیاء ف ن آتش بازی؛ ...

fa.ibfon.org/iran-export-import-low-section-8-chapter-36/
۲ خرداد ۱۳۹۲ ه‍.ش. - فصل سی و ششم - باروت و مواد منفجره؛ اشیاء ف ن آتش بازی؛ کبریت؛ آلیاژهای آتش زا؛ مواد قابل اشتعال. برای توضیحات فصل به آخر جدول توجه کنید.

آشنایی با توصیه‌های آتش نشانی برای چهارشنبه‌ آخر سال - همشهری

www.hamshahrionline.ir/details/17614/City/city-affairs
۲۱ اسفند ۱۳۸۵ ه‍.ش. - آثار و عوارض بسیار خطرناک بازی با مواد محترقه و منفجره و آتش را به ... می شود از فروش هرگونه مواد آتش زا و مواد شیمیایی که در ساخت مواد منفجره به کار ...

پيام هاي آموزشي پیشگیری از سوانح و حوادث مراسم چهار شنبه ...

phc.mui.ac.ir/.../پيام-هاي-آموزشي-پیشگیری-سوانح-حوادث-مراسم-چهار-شن...
به فرزندان خود درمورد خطرات بازي با آتش و مواد محترقه و منفجره آگاهي لازم را بدهيم. ... خود بوده و به آنها جهت پرهيز از آتش و ترقه بازي و ساخت مواد منفجره دستي هشدار دهيم.

نخستین آتش سوزی ساخت مواد محترقه - صبح بخیر

sobbekheir.com/news/نخستین-آتش-سوزی-ساخت-مواد-محترقه
مغازه‌ای که به مکان غیرقانونی ساخت مواد محترقه تبدیل شده بود به دلیل فعل و انفعالات ... جوان 17 ساله اراکی نخستین قربانی بازی با مواد محترقه در این شهرستان شد.

کارگاه ساخت مواد آتش بازی در چین!!!!

www.farsisat.ru/thread48093.html
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۰ ه‍.ش. - کارگاه ساخت مواد آتش بازی در چین!!!! کارگاه ساخت مواد آتش بازی در چین [ بازدید کننده گرامی به منظور مشاهده لینک آدرس، لطفاً ثبت نام ک.

نتایج جستجو برای انفجار کارگاه تولید مواد آتش بازی - ...

khabarfarsi.com/search?...انفجار%20کارگاه%20تولید%20مواد%20آتش...
انفجار در یک کارگاه ساخت وسایل آتش بازی در ایالت مهاراشترا در غرب کشور 11 کشته برجای گذاشت. پلیس محلی زمان وقوع انفجار را شب گذشته عنوان کرد و افزود:« در ...

انفجار مواد آتش بازی در سال نو هندو۱۰۰کشته و بیش از ۲۴۰ ...

www.saat24.com/.../انفجار-مواد-آتش-بازی-در-سال-نو-هندو۱۰۰کشته-و-ب...
۲۲ فروردین ۱۳۹۵ ه‍.ش. - ساعت۲۴- آتش سوزی ناشی از انفجار مواد محترقه و آتش بازی در یک معبد هندو در کرالای هند دومین قاجعه ... ریزش پل بزرگ شهری درحال ساخت در کلکته هند ...

فرزندان خود را حتی در هنگام آتش بازی های بی خطر تنها نگذارید

webda.sums.ac.ir/news-93/2212
۱۶ اسفند ۱۳۹۳ ه‍.ش. - فرزندان خود را حتی در هنگام آتش بازی های بی خطر تنها نگذارید ... بسيار كم در جيب لباس و كيف، تهيه و ساخت وسايل آتش بازي دست ساز و نگهداري مواد ...

ایرنا - 92 هزار و 386 عدد مواد انفجاری و آتش زا در استان مرکزی ...

www8.irna.ir/fa/News/81992198/
۱۶ اسفند ۱۳۹۴ ه‍.ش. - 92 هزار و 386 عدد مواد انفجاری و آتش زا در استان مرکزی کشف و ضبط شد ... از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی دستی خودداری کنند.

بمب دودزا بسازیم - یومیک ، ساخت مرحله به مرحله

umake.ir/route/get_article/1/2783303983/3/?menu_id=5...id=34
۲۶ دی ۱۳۹۳ ه‍.ش. - صفحه اصلی; بازی و سرگرمی; جنگ افزار; بمب دودزا بسازیم ... مواد لازم هم اینهاست: یک عدد توپ پینگ پنگ مقداری فویل آلومینیومی مقداری کاغذ روزنامه قیچی ... باسلام من این بمب دودزا رو ساختم ولی کمی دود داد بعد آتیش گرفت چرااا!!

خبرگزاری تسنیم - کشف بیش از ۹۲ هزار مواد انفجاری و آتش زا ...

www.tasnimnews.com/.../کشف-بیش-از-92-هزار-مواد-انفجاری-و-آتش-زا-د...
۱۶ اسفند ۱۳۹۴ ه‍.ش. - جانشین فرماندهی انتظامی استان مرکزی گفت: 92 هزار و 386 عدد انواع مواد ... از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی دستی خودداری کنند.

توصیه های سازمان آتش نشانی در چهارشنبه پایان سال

www.ghods125.ir/DesktopModules/.../NewsView.aspx?...
۱۳ اسفند ۱۳۹۳ ه‍.ش. - 1- از آتش بازی كودكان جلوگیری کنید. ... 10- خوب است بدانیم انفجار فقط 250 گرم مواد ساخت ترقه می تواند یك آپارتمان را به شدت تخریب کند ضمن ...

حوادث چهارشنبه سوری و نحوه پیشگیری - بیتوته

www.beytoote.com/health/prevention/scald-chaharshanbehsuri.html
از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی به خصوص در منزل،زیر زمین،محل کار و . ... مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را به طرف افراد دیگر پرت نکنید.

نحوه ساخت آتش دان در حیاط - بیتوته

www.beytoote.com/housekeeping/artifice/build-fires-yard.html
مراحل ساخت آتشدان,ساخت آتش دان. مواد و مصالح مورد نیاز برای ساخت آتشدان: بتن: 4 یا 5 بسته. ملات: 5 یا 6 بسته. میل‌گرد آجردار: 10 قطعه (هر كدام به طول 60 سانتی‌متر).

سیدنی در شب سال نو: بزرگترین مهمانی آتشبازی در جهان ...

ویدئو برای ساخت مواد آتش بازی▶ 1:54
https://www.youtube.com/watch?v=RtrxTOdz7Vk
۱۸ دی ۱۳۹۱ ه‍.ش. - بارگذاری توسطPersianNTD
سیستم کامپیوتری پیچیده‌ای نزدیک به هفت تن مواد آتش‌بازی را در سراسر ... خواهد کرد و سیدنی را برندي بين‌المللي در صنعت گردشگري خواهد ساخت

سی و یک نكته كليدي در رابطه با چهارشنبه سوري - سازمان آتش ...

www.125rasht.ir/Index.aspx?page_=news...
۲۰ اسفند ۱۳۹۳ ه‍.ش. - بچه هاي عزيز مواد آتش بازي مثل ترقه و مواد منفجره را به طرف ديگران پرت نكنيد. ... خوب است بدانيم انفجار فقط ۲۵۰گرم مواد ساخت ترقه مي تواند يك ...

بمب هایی كه با استفاده از اشياء خانگی ساخته شده اند - وایرد

wired.ir/7532/bombs-made-with-household-objects/
۳ آبان ۱۳۹۴ ه‍.ش. - بمب هایی که با استفاده از اشیاء خانگی ساخته شده اند ... و این عقیده را داشت که وسایل آتش بازی خانگی ای که او در دهه ی 1980 میساخت حالا به عنوان بمب ...

مواد محترقه بایگانی - بهترین ها

mededu13.ir/label/مواد-محترقه
از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی به خصوص در منزل،زیر زمین،محل کار و … ... مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را به طرف افراد دیگر پرت نکنید.

کشف ۴۴ هزار عدد انواع مواد محترقه و آتش زا در رباط کریم

www.dana.ir/.../کشف----هزار-عدد-انواع-مواد-محترقه-و-آتش-زا-در-رباط-کر...
فرمانده انتظامی شهرستان رباط کریم در پایان ضمن توصیه ای به مردم در خصوص چهارشنبه آخرسال خاطرنشان کرد: باید از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی ...

برچسب ها - انفجار مواد محترقه

www.fardanews.com/fa/tag/1/انفجار%20مواد%20محترقه
انفجار در خانه 80 متری بر اثر ساخت مواد محترقه. 16 و 45 ... صدمات جبران ناپذیر بازی و استفاده از مواد محترقه سلامتی... نظارت ... از خطرات مواد منفجره و آتش زا آگاه کرده و.

آشنایی با مواد منفجره اصلی 3 - متفرقه نیروی زمینی - Military.ir

www.military.ir › ... › متفرقه نیروی زمینی
۲۶ مرداد ۱۳۹۳ ه‍.ش. - 4پست - ‏3 نویسنده
طیف گسترده ای از مواد منفجره بر این اساس ساخته و مورد بهره برداری قرار ... این ماده منفجره بیشتردر معادن ، حفر زمین وتولید وسایل آتش بازی مورد ...

آتش سوزی در كارخانه ساخت مواد شيميايي اصفهان - بولتن نیوز

www.bultannews.com › صفحه نخست › اجتماعی
لحظاتي قبل يك كارخانه ساخت مواد شيميايي در شهرك رازي اصفهان، همزمان با افتتاح دچار حریق شد. ... كار خود را به طور رسمي آغاز كند، همزمان با استارت رآكتورهايش با آتش سوزی به نسبت مهيبي ... زین پس گیم‌های ویندوز ۱۰ را می‌توانید آفلاین هم بازی کنید ...

مواد اتش زا | NiazeRooz

boro.niazerooz.com/hot-keys/مواد-اتش-زا/
زن ایرانی،که در آتش زدن استاد است+عکس اینکه شغل کسی «آتش بازی» . ... ...غیر سمی ساخته شد و به جای آن که همه مواد شیمیایی اشتغال زا را روی سر کبریت ... ... ها را با ...

آتش بازی با طعم مرگ 25 گرم مواد محترقه یک آپارتمان را به ...

newsfile.ir/.../آتش+بازی+با+طعم+مرگ+25+گرم+مواد+محترقه+یک+آپارتما...
سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران با بیان این مطلب که مواد محترقه خارجی غیر استانداردند، گفت:انفجار فقط 250 گرم مواد ساخت ترقه می تواند یک آپارتمان را به شدت ...

آموزش ساخت و درست کردن ترقه و مواد منفجره نارنجک براي ...

gerdoo-badam.rozblog.com/post/180
۲۶ اسفند ۱۳۹۴ ه‍.ش. - اس ام اس چهارشنبه سوری اسفند 94 پیام آتیش بازی ترقه فشفشه تلگرام چارشنبه 4 . سوری .... آموزش ساخت و درست کردن ترقه و مواد منفجره نارنجک ...

آتش رنگی درست کنیم - علم جدید

elmnew.vcp.ir/0-بدون-موضوع/387889-آتش-رنگی-درست-کنیم.html
۱۵ دی ۱۳۹۰ ه‍.ش. - در این جا لیستی از مواد رنگی و دستورات ساده برای ساخت آتش رنگی جمع ... نیز ممکن است در فروشگاه هایی که وسایل آتش بازی می فروشند، پیدا شود.

باروت - - شکاربان

shekarban.com › شکاربان › سلاح › مباحث فني
دلیل اصلی پیشرفت این ماده هم جنگ های پی در پی و لزوم ساخت مواد جدیدی برای مقابله با دشمنان بود. .... كه در وسائل آتش بازي و فشفشه هاي رنگي توش استفاده ميشه.

هشدارهای جدی سازمان آتش نشانی در شب چهارشنبه سوری / انفجار ...

www.mehrnews.com/.../هشدارهای-جدی-سازمان-آتش-نشانی-در-شب-چهارشنب...
۲۹ اسفند ۱۳۹۱ ه‍.ش. - خوب است بدانیم انفجار فقط 250 گرم مواد ساخت ترقه می تواند یك آپارتمان ... باشد تا مانع از ورود مواد آتشزا و لوازم آتش بازی پرتاب شده به اطراف شود.

مواد شیمیایی مرگان - istgah.com - آتش بازی :: مواد شیمیایی - ...

www.istgah.com/firekeys/kid_362/key_5108602/page_1/1463984.html
آرایشی , شوینده ها , وبهداشتی تامین مواد شیمیایی پتروشیمی های سراسر کشور فروش مواد اولیه صنایع بی .... همچنین گوگرد در ساخت کبریت و آتش بازی نیز بکار.

«كاري كنيم كه سوختگي سين هفتم سفرة عيدمان نشود» - show ...

125yazd.ir/-/«كاري-كنيم-كه-سوختگي-سين-هفتم-سفرة-عيدمان-نشود»
کودکان به هیچ عنوان شخصاَ نباید از مواد آتش بازی و محترقه استفاده نمایند. از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساختوسایل آتش بازی به خصوص در منزل ، زیر زمین ، محل کار و ...

[PDF]خطرات چهارشنبه سوری

125.qazvin.ir/c/document_library/get_file?uuid=34805783...
تبديل به آتش بازي هاي خطرناك واستفاده از مواد منفجره شده است . مرکز آموزش آتش ... بررسي. خطرات و خسارات ناشي از ساخت ، نگهداري و كاربرد مواد محترقه بيان گرر اير.

عکس هایی از کارگاه ساخت مواد آتش بازی در چین - تالار ...

www.iran-forum.ir › ... › عکس های جالب !
۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۰ ه‍.ش. - عکس هایی از کارگاه ساخت مواد آتش بازی در چین. شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. شما قادر به مشاهده لينک ها نمي ...

آسیب های صوتی ناشی از ترقه بازی - مهمترین اخبار ایران و جهان

vista.ir/article/302984/آسیب-های-صوتی-ناشی-از-ترقه-بازی
به نقل از یک مقام آتش نشانی انفجار فقط ۲۵۰ گرم مواد اولیه ساخت ترقه می تواند یک آپارتمان ۱۲۰ متری را به کلی ویران ساخته و به ساختمان های مجاور آسیب برساند.

مواد آتش بازی - Eforosh ایفروش

www.eforosh.com/search/4075301
زیادی در زمینه‌ی ساخت مواد آتش‌بازی دارد که یکی از ... آن‌ها ... تولید ... رنگ سبز در آتش می‌باشد. 3) در زمینه‌ی ... از این ترکیب برای تولید مواد از بین برنده‌ی گیاهان .

595 مصدوم در حوادث چهارشنبه آخر سال گذشته/ توصیه های ...

www.salamatnews.com › حوادث
۲۰ اسفند ۱۳۹۲ ه‍.ش. - سلامت نیوز : حوادث آتش بازی و انفجار مواد محترقه در شب چهارشنبه آخر سال، ... از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی به خصوص در منزل،‌ ...

بسته بندی کالای خطرناک | فریت کالای خطرناک| حمل هوایی ...

www.safirancargo.com/fa/help/1-1
این طبقه بندی قابلیت پذیرش و هم چنین شرایط حمل کالاها و مواد را تعیین می نماید. .... اطراف خود خسارت وارد نماید، شامل مواد آتش بازی * حتی زمانیکه از خود گازی آزاد نکنند. .... این نوع بسته بندی ها باید همان شرایط ساختمورد نیاز بسته بندی های مورد اول را ...

سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری گرگان

www.gorgan125.ir/
تیم عملیاتی ورزشی سازمان متشکل از آتش نشانان عملیاتی در المپیاد کشوری ... از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی به خصوص در منزل ، زیر زمین ، محل ...

توصیه و هشدارهای ایمنی برای چهارشنبه سوری ایمن - پایگاه ...

www.emdadgar.com › ... › متفرقه › متفرقه :: عمومی
۲۳ اسفند ۱۳۸۹ ه‍.ش. - •فرزندانتان را از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی دستی حتی ... •کبریت و مواد آتش زا از جمله نفت و امثال آن را از دسترس کودکان دور و ...

[PDF]ﻟﻴﺴﺖ ﻣﻮاد ﺷﻴﻤﻴﺎﻳﻲ ﺟﺎﻣﺪ ﻣﻮﺟﻮد در آزﻣﺎﻳﺸﮕﺎه ﺷﻴﻤﻲ دﺑﻴ - وب سایت ...

farzaneganqom.ir/upload/15/jamed.pdf
ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺷﻴﺸﻪ و ﺟﻮﻫﺮ در ﭼﺮم ﺳﺎزي و آﺗﺶ ﺑﺎزي. 7 ... در ﺗﻬﻴﻪ ﺷﻴﺸﻪ ﺗﻠﻮﻳﺰﻳﻮن – ﺳﺮب زداﻳﻲ و آﺗﺶ ﺑﺎزي اﺳﺘﻔﺎده ﻣﻴﺸﻮد. 16 .... ﺿﺪ اﺳﻴﺪ - ﭘﻮدر ﺳﻔﻴﺪ ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده در ﻛﻴﻚ و ﻧﺎن ﭘﺰي و داروﺳﺎزي و ﺳﺎﺧﺘﻦ ﻣﺤﻠﻮل ﻫﺎي ﺣﺠﻤﻲ.

نمی‌خواهم دنیا را به آتش بکشم... (نقد و بررسی فال‌آوت4) | دیجی ...

https://mag.digikala.com › خبر › جدیدترین اخبار
۱۹ آذر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - بدون اغراق می‌گویم: فال‌آوت4 بزرگ‌ترین بازی‌است که تا به حال بازی کرده‌ام. ... این آیتم‌ها در فال‌آوت۴ به عنوان مواد اولیه‌ی ساخت و ساز به کار می‌روند.

استانداردهای مسابقه و دسته بندی اسباب بازی ها

sutstudents.ir › ... › ‏مسابقه ملی طراحی و ساخت اسباب بازی‏
الف) مواد بکار رفته در ساخت اسباب بازی باید نو و مرغوب بوده یا کاملاً تصفیه شده ... لباس عروسك و يا اسباب بازي هاي پارچه اي بايد در مقابل آتش مقاوم بوده و يا اينكه ...

بازی با آتش؛ نه - Tik.ir

tik.ir/fa/news/78192/بازی-با-آتش-نه
۲۶ اسفند ۱۳۹۳ ه‍.ش. - خیلی‌ها به دلیل بازی‌های خطرناک با مواد محترقه، بستری می‌شوند و عیدشان .... افرادی که تمایل به برپا ساختن آتش دارند نیز باید حتی‌الامکان در پارک‌ها ...

Fars News Agency : خطر در انتظار کبریت بی‌خطر

farsnews.com/printable.php?nn=13920826000933
۲۶ آبان ۱۳۹۲ ه‍.ش. - امروزه، مواد مصرفی در ساخت کبریت عموماً مطمئن و ایمن هستند اما در گذشته ... تا فاصله نسبتاً دور پرتاب می‌کردند و بوی شدید مواد آتش بازی می‌دادند.

به وب سایت شرکت شراره های شادی آفرین خوش آمدید.:.فروشنده ...

noor-afshani.ir/
الف) ارائه کلیه اقلام نورافشانی و آتش بازی و تجهیزات مربوط به آن با محصولات کم خطر ، متنوع ، برابر با استانداردهای بین المللی و با قیمت مصوب ب) اجرای عملیات ...

[PDF]راهنمای آماده سازی و جنات شما در فصل آتش سوزی طبیعی - CFS

www.cfs.sa.gov.au/public/download.jsp?id=29376
۱۰ آبان ۱۳۹۰ ه‍.ش. - خانه ها برای مقاومت در برابر آتش در چنین شرایطی ساخته نشده اند. ..... متخصصین ساخت مواد آتش بازی دارای مجوز می توانند به منایش آتش بازی.

آموزش راههای مختلف ساخت مواد منفجره

posthaa.ir/detail/آموزش-راههای-مختلف-ساخت-مواد-منفجره/article/98/
است آموزش در مواد محترقه تهیه و ساخت مواد آتش بازی منفجره و.

[PDF]سم زدایی در خانه !

https://goteborg.se/wps/wcm/connect/07c814f9-757c.../Persiska.pdf?...
از اسباب بازی های پالستیکی که چسبندگی دارند، بوی بد می دهند یا قبل از سال 2007 ... از مبلمانی که از مواد ضد آتش ساخته شده، از مواد ضد چرکی یا چرم مصنوعی ساخته.

مراسم چهارشنبه سوری و حوادث ناشی از آن

www.hawzah.net/fa/Article/View/94008/
کودکان به هیچ عنوان شخصاَ نباید از مواد آتش بازی و محترقه استفاده نمایند. *از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساختوسایل آتش بازی به خصوص در منزل،زیر زمین،محل کار و.

آشنایی با 5 ماده منفجره معروف + عکس - مشرق

www.mashreghnews.ir/fa/news/.../آشنایی-با-5-ماده-منفجره-معروف-عکس
۱۶ اسفند ۱۳۹۱ ه‍.ش. - همین مشکلات بود که در نهایت به ساخت مواد منفجره امن تر مثل تی ان تی منجر ... موادمنفجره پلاستیکی مثل سی 4 به راحتی و به مانند خمیر اسباب بازی ...

طبقات برند | شهر برند - خرید برند و فروش برند

https://shahrebrand.com/طبقات-برند/
طبقه ۶- فلزات عادی و آلیاژهایآنها مواد ساختمانی فلزی ساختمانهای فلزی قابل حمل مواد ... مهمات و انواع پرتابه ( از قبیل موشکخمپاره و غیره) مواد منفجره مواد وسایل آتش بازی . ... طبقه ١۶- کاغذ مقوا و کالاهای ساخته شده ازآنها که در طبقات دیگر ذکر نشده اند مطاب ...

چه کسی اولین کبریت را ساخت - شبکه خبر

www.irinn.ir/news/109596/چه-کسی-اولین-کبریت-را-ساخت
۱۶ خرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. - اولین کارخانه تولید انبوه و صنعتی کبریت در سال ۱۸۳۲ در آلمان ساخته شد اما ... چینی ها از قرن ها پیش، مخترع انواع وسائل آتش بازی بودند و آنچنان در این ... هم می توان پذیرفت که آشنایی آنها با باروت و گوگرد و سایر مواد آتش افروز و ...

SID.ir | امکان سنجی تولید سولفید آنتیموان با درصد خلوص ...

fa.projects.sid.ir/ViewPaper.aspx?ID=1300
همچنین در ساخت مواد حساس، آتش بازی (Sb2S3>%95)، باروت، صنایع شیشه و رزین (Sb2S3>%90) و کبریت سازی (Sb2S3>%85) کاربرد دارد. با توجه به موقعیت ایران ...

مصارف عمده باريت - پايگاه ملي داده هاي علوم زمين : اطلاعات مواد ...

www.ngdir.ir/minemineral/PMineMineralChapterDetail.asp?PID=8063
... لاک غلط گير، ساخت لباس هاي عايق، لنت ترمز، شمع اتومبيل، لوله هاي خلاء، وسايل آتش بازي، مواد منفجره، آلياژ، حفاظت اشعه، در لامپ هاي فلوئورسنت، در رآکتوهاي هسته ...

شیمی.کیمیاگری.auبده بازی.جیوه.مواد شوینده..ملامین.شیشه ...

robabnaz45.persianblog.ir/
۱۵ اسفند ۱۳۹۱ ه‍.ش. - از جهتی دیگر نکته شایان ذکر در مورد وجود ترکیبات گوگرددار در مواد نفتی ... همچنین گوگرد در ساخت کبریت و در آتش‌بازی نیز به‌کار گرفته می‌شود.

فصل6) مواد ناريه و آتش باري - سازمان نظام مهندسی معدن ايران

www.ime.org.ir/default.aspx?os=1&id=43&mid=24
ماده 103- پيـدا شدن يا مفقود شدن مواد ناريه و دستگاه آتش کن در داخل يا خارج معدن بايد ... شدن مواد منفجره امولسيوني (مواد منفجره مايع) بايد تا تاريخ مشخصي پس از ساخت ...

آرسنیک چیست؟: : آشپزی و تغذیه : : ویتامین ها و مواد معدنی : : ...

tebyan-zn.ir/News-Article/cooking_nutrition/vitamin.../23090.html
۳ اردیبهشت ۱۳۹۰ ه‍.ش. - همچنین در برنز پوش کردن و ساخت مواد آتش بازی و ترقه مورد استفاده قرار می‌گیرد. تاریخچه آرسنیک (واﮊه یونانی arsenikon به معنی اریپمنت زرد) در ...

آنا | انفجار مواد

www.ana.ir/search.aspx?k=انفجار%20مواد
رسانه‌های چین با انتشار ویدیویی که به صورت آماتور تصویربرداری شده است، از انفجار یک کارخانه ساخت مواد آتش‌بازی در استان جیانگ‌شی در شرق چین خبر دادند.

كارخانه مواد شيميايی اصفهان در آتش سوخت - فرارو

fararu.com/fa/news/149162/كارخانه-مواد-شيميايی-اصفهان-در-آتش-سوخت
لحظاتي قبل يك كارخانه ساخت مواد شيميايي در شهرك رازي اصفهان، همزمان با افتتاح دچار حریق شد. ... ساخت موادشيميايي يلدا شيمي در جاده اصفهان – شهرضا که دقایقی پیش دچار سانحه آتش سوزی شد، .... صالحی امیری: سیاستمداران از بازی فرهنگ خارج شوند ...

طرز ساخت باروت سفید و باروت سیاه iهمراه با فیتیله و انواع ...

belderchindl3.ro24.ir/page-231187.html
۳ مرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. - وسایل و مواد لازم مورد نیاز برای ساخت این ماده : 1ـ پتاسیم نیترات 75 .... آتیش بازی های چهارشنبه سوری موشک کاربیدی (شهاب 3). مواد لازم: 1-قوطی خالی ...

شمارش معکوس عبور از شب دلهره/هشدار؛ چهارشنبه سوری پارسال ...

www.yjc.ir › اجتماعی › حوادث و انتظامی
۲۵ اسفند ۱۳۹۴ ه‍.ش. - -پرهیز از آتش بازی در پشت بام یا بالکن خانه -دور ساختن مواد آتش زا در محدوده هایی که احتمال حریق و انتشار آتش وجود دارد -حتی المقدور تلاش شود جز در ...

ساخت مواد محترقه یک نوجوان قزوینی را به کام مرگ کشاند ...

beroztarin.com/post/9875.html
جلوگیری از نگهداری از مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی دستی و همچنین نظارت بر رفتارفرزندان، از جمله مواردی است که پلیس به منظور جلوگیری از آتش سوزی، ...

لیست طبقات علامت تجاری - ثبت تهران - ثبت شرکت

https://sabttehran.com/لیست-طبقات-علامت-تجاری/
مواد منفجره . مواد و وسایل آتش بازی طبقه ١٤- فلزات گرانبها وآلیاژهای آنها و كالاهائی كه با فلزات گرانبها ساختهشده یا با آنها روكش شده اند و درسایر طبقات ذكر نشده اند.

ArmitaDesign - آشنایی با مواد و روش‌های ساخت در طراحی صنعتی

armitadesign.blogfa.com/cat-1.aspx?p=2
ArmitaDesign - آشنایی با مواد و روش‌های ساخت در طراحی صنعتی - طراحی، Design، ... همچنین از روش ریخته گری بطور گسترده ای در صنایع اسباب بازی استفاده می گردد. ..... با استفاده از برخي مواد بازدارنده آتش، مي توان موجبات جلوگيري از آتش سوزي و يا ...

فرمول های ساخت مواد اتش زا - loo3.club

loo3.club/فرمول+های+ساخت+مواد+اتش+زا
آتش یونانی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد ساخت مواد دود زا - zaneparsi.ir روش ساخت مواد آتش زا - divi.ir فرمولاسیون-فرمول شیمیایی وشوینده وآرایشی - … برچسب ها - مواد آتش زا ... دانلود آهنگ صفامنش زوون له ور 320 · بازی در نوشابه برای کامپیوتر · عکس کیک ...

لیست طبقات کالا ›› ثبت علائم تجاری / ثبت نام تجاري / ...

sorat.resaco.ir/ثبت-نام-تجاری-ثبت...و.../لیست-طبقات-کالا
طبقه ١ - مواد شيميائي مورد استفاده در صنايع علوم عكاسي و همچنينكشاورزي باغباني ... مهمات و انواع پرتابه ( از قبيل موشكخمپاره و غيره) مواد منفجره مواد وسايل آتش بازي . ... طبقه ١٨- چرم و چرم مصنوعي و كالاهاي ساختهشده از آنها كه در طبقات ديگر ذكر نشده اند ...

بررسی خواص اسید بوریک | کیمیا تهران اسید

tacid.ir › مطالب علمی
امروزه بورات ها دارای مصارف زیادی در ساخت فایبرگلاس ، سرامیک ، رساناها ، اسید بوریک .... مصارف آتش بازي مواد منفجره آمونيوم در مناطقي كه مس استخراج مي‌شود به خاطر ...

مواد منفجره - آی آر ارتش

irartesh.ir/Forum/Post/3865
۲۳ آبان ۱۳۹۳ ه‍.ش. - هر مادهٔ سوختی، در حرارت مناسب و در مجاورت اکسیژن آتش میگیرد و شروع به سوختن ... معادن،سد سازی مصارف نظامی دفاعی، برگزاری جشنها(آتش بازی) و غیره. ... در برخی از چاشنی ها استفاده می گردد طریقه ساخت اینماده بسیار ساده است و هر ...

مرکز پژوهشها - آیین نامه اجرایی قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات ...

rc.majlis.ir › سـامانه قوانین › قوانین و مقررات
۲۱ دی ۱۳۹۲ ه‍.ش. - ر اقلام و مواد تحت کنترل: اقلام، مواد و تجهیزاتی که تولید، ساخت، مونتاژ، ... همراه است، از قبیل انواع باروت، مواد نورافشانی، وسایل آتش بازی و منورها.

دانلود Doodle God HD 3.2.4 بازی خدای دودل اندروید

getandroid.ir/download/game/puzzle/213-Doodle-God-HD.html
دانلود رایگان جدیدترین و آخرین ورژن Doodle God HD بازی فکری و پازلی خدای دودل برای ... شما می توانید در این بازی جذاب و پرطرفدار با ترکیب چهار عنصر آب، خاک، باد و آتش عناصر ... امکان ساخت بیش از ۳۰۰ آیتم، مواد و حیوانات جدید توسط بازیکن

وب سایت تخصصی کودکان - کاردستی با دورریختنی ها

www.bandarstudents.blogfa.com/cat-109.aspx
ادامه مطلب را ببینید تا به راحتی این مواد غیرقابل استفاده را برای بچه ها دوست داشتنی تر از ... بطری های خالی آب و نوشابه را به میز و صندلی های زیبا برای بازی بچه ها تبدیل کرد . ... برای دیدن مراحل ساخت کاردستی ماشین آتشنشانی و افراد آتش نشان با ...

بازرگانی کیمیا تهران اسید – توزیع کننده انواع مواد شیمیایی ...

tehranacid.ir/کلرید-آمونیوم/
از نشادر برای آتش بازی و ساختن مواد منفجره استفاده می شود . ... کلرید آمونیوم را در مواد شوینده ظرفشویی وبهداشتی و آرایشی (شامپو ، رنگ مو وسفید کننده )می توان پیدا ...

فروش مواد شیمیایی - سولفات مس Copper sulfate - کلاسیک ...

www.classicshimi.ir/index.php/products/sulfates/202-copper-sulfate
2) از مس سولفات کاربرد زیادی در زمینه‌ی ساخت مواد آتش‌بازی دارد که یکی از آن‌ها ... 3) در زمینه‌ی کشاورزی از این ترکیب برای تولید مواد از بین برنده‌ی گیاهان برای نابود ...

آرسنیک را بهتر بشناسیم - ایمنی برای همه

safety.persianblog.ir/post/12/
۶ دی ۱۳۸۹ ه‍.ش. - 12-در برنز پوش کردن و ساخت مواد آتش بازی و ترقه مورد استفاده قرار می گیرد. کاربردها ارسنیک را میتوان به طریق زیر دسته بندی کرد: 1-محافظ چوب:.

تصاویر : بازار داغ فروش مواد محترقه

www.entekhab.ir/fa/news/258177/تصاویر-بازار-داغ-فروش-مواد-محترقه
فیلم/یکی از ساخته های عجیب دوران هخامنشی/ ۳۳ کانال حفر کانال ... در آستانه چهارشنبه آخر سال، بازار خریدوفروش مواد محترقه و وسایل آتش‌بازی در چهار راه مولوی تهران داغ ...

آموزش ساخت بمب دودزا با مواد ساده | بروز دانلود - خانه

newsdownload.ir/tag/آموزش-ساخت-بمب-دودزا-با-مواد-ساده/
آموزش بازی آموزش ساخت بمب دودزا با مواد ساده به بازدید آموزش ساخت جای لوازم آرایش دو ... بمب آموزش ساخت بمب توسط نتانیاهو ۹ آموزش مواد اتش زا وقتی کیک اموزش نرم ?

دنیای ماینکرفت

minecrafty.blogfa.com/
اموزش ساخت وسایل ضروری در ماینکرفت (بخش اول) جمعه بیست و ششم تیر ۱۳۹۴ 9:32 ... برای اینکار ابتدا کلید E را در بازی فشار دهید . ... مواد مذاب آتش فشانی .

انفجار مواد محترقه در کرج حادثه آفرید | اتاق خبر 24

otaghkhabar24.ir/news/40851
۲۵ اسفند ۱۳۹۴ ه‍.ش. - مدیر روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج گفت: در منطقه ... در حال تولید و ساخت مواد محترقه و منفجره بوده که با انفجار این مواد از ناحیه دست، ... فیلم متفاوت از آتش بازیچهارشنبه سوری · 240 مورد آتش سوزی در تهران ...

ساخت ترقه با وسایل ساده - کلیپ گرام

www.clipgram.net/show/284831.../ساخت+ترقه+با+وسایل+ساده_569555
مهدی محمدی. مواد اولیش :جوهر نمک صنعتی،وپیلیسه ی آلمینیوم یا همان ریز شده ی آلمینیوم یا فیول ... وسایل آتش بازی. 05:33. نحوه ساخت وسایل آتش بازی - 1822 بازدید ...

انجمن صنفی و صنعتی صنایع گلوکوز, نشاسته و مشتقات آن : ...

www.issia.ir/showcontent.aspx?PageID=362
به جرات ميتوان گفت كه اگر نشاسته را از ليست مواد غذايي مصرفي انسان خارج كنيم زندگي را براي مدت طولاني ... 19- در ساخت انواع حشره كش ها لاك الكل و مواد آتش بازي.

قیمت لوازم آتش بازی | 1 ریال مرجع آخرین قیمت ها

1rial.com/5116/قیمت_لوازم_آتش_بازی.json
۱۵ تیر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - گروه نورافشانی پیروز فروش لوازم آتش بازی اجرای نور افشانی و آتش ...آتش ... مواد ساخت وسایل آتش بازی قیمت در بازارهای جهانی خرید مواد … – All.biz.

آداب ورسوم چهارشنبه آخر سال (چهارشنبه سوری ) - انجمن ...

ir206.net/viewtopic.php?t=7378
۲۹ اسفند ۱۳۹۴ ه‍.ش. - آتش‌بازی و گره‌گشایی از قدیم معمول بوده‌است. .... چهارشنبه سوری از نگهداری موادمحترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی به خصوص در منزل،زیر زمین،محل ...

سایت جامع آتش نشانی ایران NFSI - عمومی

iran125.blogfa.com/category/23/عمومی
دستورالعمل مکا نیابی و ساخت ایستگاه آتش نشانی در روستا ..... می شود کودکان و نوجوانان خود را از خطرات و پیامدهای بازی کردن با آتش، ترقه و مواد محترقه آگاه کنند.

مستندی تکان دهنده از تهیه سوسیس و کالباس 18+ | فرهنگ نیوز

www.farhangnews.ir/content/24605
۲۶ بهمن ۱۳۹۱ ه‍.ش. - سوسیس و کالباس‌های زیرزمینی از بدترین مواد ممکن ساخته می‌شوند، اما کسی به آن توجهی نشان نمی‌دهد.

شب وحشت در خیابان 126 گلسار رشت+ تصاویر | گیل خبر

gilkhabar.ir/158585/شب-وحشت-در-خیابان-126-گلسار-رشت-تصاویر/
۱۴ اسفند ۱۳۹۴ ه‍.ش. - شهرام مومنی معاونت عملیات سازمان آتش نشانی رشت در رابطه با این حادثه گفت: ... در پارکینگ منزل مسکونی دوبلکس سرگرم ساخت مواد محترقه بودند که ناگهان این مواد با ... اختصاصی/گزارش تصویری بازی داماش گیلان۱ – شهرداری کاشان۱.

طبقه بندی بین المللی علائم صنعتی و تجاری - ثبت شرکت ...

companyregister.ir › مقالات مرتبط با ثبت
طبقه 3-ترکیبات سفید کننده و سایر مواد مخصوص شستشوی لباس،مواد مخصوص تمیز ... و انواع پرتابه(از قبیل موشک،خمپاره و غیره)مواد منفجره،مواد وسایل آتشبازی ... طبقه 18-چرم و چرم مصنوعی و کالاهای ساخته شده از آن ها که در طبقات دیگر ذکر نشده ...

دانلود نرم افزار ساخت نمایش آتش بازی FWsim Pro v2.3.2.6 - ...

ir-dl.com/software-section/fwsim-pro-v2-3-2-6/
۳ آذر ۱۳۹۲ ه‍.ش. - FWsim نرم افزاری برای ساخت نمایش آتش بازی به صورت مجازی و به همراه موسیقی است. در این نرم افزار می توانید از همه ی آیتم های مورد علاقه ی خود مانند ...

لوازم آتش بازی - iran-tejarat.com

iran-tejarat.com/k-لوازم-آتش-بازی.html
لوازم آتش بازی ایران تجارت ، نیازمندیها. ... ویژه محصولات آتیش بازی و نور افشانی فروش ویژه وسایل آتیش بازی تمامی مواردبا مجوز بوده و ساخت داخل کشور می باشد.

تجربه ميوه ای است که آن را نمی چينند مگر پس از گنديدن. ...

naaaaab.blogspot.com/2009/07/blog-post_5151.html
۲۰ تیر ۱۳۸۸ ه‍.ش. - گفته میشود این ماده اولین بار در چین به منظور آتش بازی ساخته شده ولی استفاده های دیگری هم از آن می ... مواد و وسایل لازم مورد نیاز برای ساخت این ماده!!:

طبقه بندی علائم صنعتی و تجارتی - ثبت شرکت در کرج

payesh24.ir/ثبت/ثبت.../طبقه-بندی-علائم-صنعتی-و-تجارتی.html
اسلحه گرم، مهمات و خمپاره ، مواد قابل احتراق ، لوازم آتشبازی . فلزات گرانبها و ترکیبات آنها و مصنوعات ساختهشده ا زفلزات گرانبها و یا روکش شدن با آن (به استثنای ...

رئيس مرکز فوريت هاي پزشکي: خانواده ها وسايل آتش بازي بي ...

webda.nkums.ac.ir/index.aspx?...%20خانواده%20ها%20وسايل%20آتش%2...
وی تأکيد مي کند: والدين بايد در تهيه وسايل آتش بازي بي خطر، فرزندان خود را همراهي و از نگهداري مواد محترقه وتهيه و ساخت وسايل آتش بازي به ويژه در منزل، زيرزمين و ...

آتشی که جگر تهرانی ها را سوزاند + فیلم حادثه تلخ آتش سوزی ...

danakhabar.com/.../آتشی-که-جگر-تهرانی-ها-را-سوزاند-فیلم-حادثه-تلخ-آ...
۱ بهمن ۱۳۹۲ ه‍.ش. - زمانی که آتش نشانان خود را به محل آتش سوزی رساندند دو زن خود را از ... به طور طبیعی برای استفاده در لحظاتی ساخته نشده که ثانیه به ثانیه آن برای ..... در میان آتش سوزی دارای دود و شعله پارچه یا مواد شیمیایی و یا چوب نوپان آنهم از .... حالا با وجود نقص فنی باید تمام تقصیر ها رو با سیاسی بازی بندازیم گردن شخص شهردار .

وقوع 240 حریق در تهران/ چهارشنبه سوری جان 3 نفر را گرفت - ...

jamejamonline.ir/.../وقوع-240-حریق-در-تهران-چهارشنبه-سوری-جان-3-نف...
۲۶ اسفند ۱۳۹۴ ه‍.ش. - مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از وقوع 240 مورد حریق ... داد 14 نفر از شهروندان این شهر طی آتش بازی در میدان شهر با انفجار مواد محترقه ... در حال ساخت مواد آتش زا در پشت بام منزل خود بود بر اثر انفجار این مواد دچار ...

فرازنیوز - آتش‌ بازی آخر سال با مواد محترقه مجاز!

faraznews.com/news/40325/آتش‌-بازی-آخر-سال-با-مواد-محترقه-مجاز
۱۷ اسفند ۱۳۹۲ ه‍.ش. - ... مواد محترقه موضوع ماده 12 فوق را تهيه و منتشر کند و برهمین اساس ساخت و ... کلید واژه ها: آتش بازی چهارشنبه سوری وزارت دفاع نورافشانی مواد محترقه.

سریال چهارشنبه سوری با چند تلفات به پایان می رسد؟/هشدار به ...

tehranpress.com/.../سریال-چهارشنبه-سوری-با-چند-تلفات-به-پایان-می-ر...
۲۴ اسفند ۱۳۹۴ ه‍.ش. - البته ساخت مواد محترقه توسط برخی از شرکت های داخلی صورت می گیرد. ... مواد منفجره و آتش زا آگاه کرده و آنان را از بازی با چنین موادی برحذر دارند.

کربنات استرانسیوم - شیمیایی فرزانه اندیش

www.22250222.com/index.php/fa/.../k2/item/63-کربنات-استرانسیوم
از استرانسیم کربنات در تولید شعله های قرمز رنگ در مواد آتش بازی، تولید اکسید ... در حال حاضر استفاده اوليه استرانسيوم در ساخت شيشه تلوزيونهاي رنگي و لامپهاي ...

پرسش و پاسخ های متن علوم هشتم - علوم زیباست.

www.olome.loxblog.com/.../پرسش%20و%20پاسخ%20های%20متن%20ع...
۱۳ مهر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - الف-شناسایی اسیدها و بازها ب-میزان اسیدی یا بازی بودن مواد .... آتش گرفتن: اغلب مضر است،اما درختانی وجود دارند که دانه آنها فقط با سوزاندن جوانه می ...

فیلم زنده سوزاندن خلبان اردنی به دست داعش - العالم

fa.alalam.ir/news/1673087
۱۴ بهمن ۱۳۹۳ ه‍.ش. - چون اول واکنش مواد سوختی میزان سوخت و اکسیژن زیاده باید فقط اتش یا کمی ... این گروه ساخته دست آمریکای جنایتکار است و هدف از سوزاندن این خلبان بیچاره ...... شاید اصلا اون حاضر شده عضو گروه اونا بشه ولی چند دیقه فیلم بازی کنه.

ارزانی ترقه و وسایل آتش بازی چهارشنبه سوری+ عکس و قیمت ...

narkhabar.ir/.../3882-ارزانی-ترقه-و-وسایل-آتش-بازی-چهارشنبه-سوری+-...
۲۶ اسفند ۱۳۹۳ ه‍.ش. - وی در مورد نحوه تهیه آن اظهار کرد: فروشندگان ترقه و وسایل آتش بازی را به ... به نظر این فروشنده، ترقه های شرکتی که ساخت کشور چین هستند از ترقه های ... هستند زیرا به صورت دستی میزان استاندارد اکلیل و مواد منفجره رعایت نمی شود.

طبقه بندی بین المللی علائم صنعتی و تجاری - ثبت ونک

www.vanak.org/page.php?425
طبقه 13- اسلحه گرم ، مهمات ، انواع پرتابه و مواد منفجر ه ، مواد وسایل آتش بازی ... طبقه 18-چرم و چرم مصنوعی ، لوازم ساخته شده از آنها که در سایر طبقات ذکر نشده است .

جدیدترین تصاویر حادثه دلخراش انفجار اسلامشهر | ساتین

saten.ir › حوادث
۲۰ اسفند ۱۳۹۴ ه‍.ش. - یکی از پرسنل سازمان آتش نشانی منطقه اسلامشهر که در صحنه. ... مجروحیت شدید نوجوان ۱۶ ساله حین ساخت مواد محترقه + عکس · انفجار وحشتناکی که جان ... این کلر بخاطر چند شاهی پول اون شرف نداره که با جون مردم و جون خودش بازی می کنه

با همه مردم شهر: - یافته‌های کتاب‌های Google

https://books.google.com/books?isbn=1780836066
مریم ایروانیان - 2016 - ‏Fiction
خوش قد و بالا و جذاب با چشم و ابروی شیرازی و ساخت ... هم ریخته و از آزمایشگاه ها مواد شیمیائی برده بودند به پشت بام دانشکده تا برای دفاع از خود بمبهای آتش زا بسازند.

سایت جامع آتش نشانی ایران NFSI - بازی آتش نشانی

iran125.ir/category/38/بازی-آتش-نشانی
سایت جامع آتش نشانی ایران NFSI - بازی آتش نشانی - اطلاعات ایمنی و آتش ... ::hazmatschool::مدرسه ارزیابی مواد زیان آور :: ... Real Heroes – Firefighter یا قهرمانان واقعی آتش نشانی عنوان بازی جدیدی است که توسط کمپانی Rondomedia ساخته و در اوایل ...

یکصدا | ایستگاه خبری افغانستان

1sada.com/
یگانه ایستگاه خبری افغانستان. خبرهای همه رسانه های معتبر افغانستان در یکصدا.

[PDF]بخش اول

www.chap.sch.ir/sites/default/files/books/91-92/.../001-017-C227-1.pdf
ﻫﻨﮕﺎﻣﯽ ﻛﻪ ﻳﻚ ﺗﻮﺩۀ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻣﺘﺮﺍﻛﻢ ﻭ ﺑﻪ ﺷﺪﺕ ﺩﺍﻍِ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﺍﺯ ﺫﺭﻩ ﻫﺎی ﺑﻨﻴﺎﺩی ﺑﺮ ﺍﺛﺮ ﻳﻚ ﻧﻴﺮﻭی ﻏﻴﺮﻗﺎﺑﻞ ﺗﺼﻮﺭ،. ﺍﺯ ﻫﻢ ﭘﺎﺷﻴﺪﻩ ﺍﺳﺖ. ..... ﺑﺎ ﭘﻴﺸﺮﻓﺖ ﺷﮕﺮﻑ ﺩﺍﻧﺶ ﺷﻴﻤﯽ ﺩﺭ ﺳﺪۀ ﻧﻮﺯﺩﻫﻢ ﻣﻮﺍﺩ ﺗﺎﺯﻩ ﺍی ﺑﻪ ﺁﺗﺶ ﺑﺎﺯی ﻫﺎ ﺭﺍﻩ ﻳﺎﻓﺘﻨﺪ.

ساخت وسایل با مواد بازیافتی

www.bargozideha.com/tag/ساخت-وسایل-با-مواد-بازیافتی
ساخت قلک و جامدادی با مواد بازیافتی ... من در آن جلسه پیشنهاد ساخت مجسمه هایی با مواد بازیافتی دادم و نتیجه آن جلسه هم ساخت دو اثر با مواد .... نحوه ساخت وسایل آتش بازی ...

تعبیر خواب آتش افروختن - تعبیر خواب - آکاایران

www.akairan.com/sleep/sleep/22963.html
آتش افروختن به خواب، پادشاه را قوت بود و آتش بی دود، ... و اگر بیند که به زیر دیگر آتش می افروخت، و در دیگ گوشت بود یا چیزی دیگر، ... تعبیر خواب آتش بازی ...

250 گرم مواد محترقه چه قدرتی دارد؟ - ایسنا

www.isna.ir/news/92122616959/250-گرم-مواد-محترقه-چه-قدرتی-دارد
۲۶ اسفند ۱۳۹۲ ه‍.ش. - ... گرم از مواد اولیه ساخت نارنجک دستی قابلیت تخریب کامل یک آپارتمان را دارد. ... وی اضافه کرد: بنابراین والدین باید خطرات بازی با مواد محترقه و منفجره را ... وی قرار دادن مواد و ظروف حاوی مایعات قابل اشتعال در کنار آتش را نیز از موارد ...

شهاب شهرزاد: «آرایش غلیظ»؛ ترویج یا تقبیح مواد مخدر؟! - ...

cinemapress.ir/.../شهاب-شهرزاد-آرایش-غلیظ-ترویج-یا-تقبیح-مواد-مخدر
۲۲ مهر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - بی قاعده و تصادفی ساخته شده و درهم ریختگی ترحّم انگیزی دارد. .... و نامربوط و «الکی شلوغ»؛ نظیر ماجراهای فیسبوکی تا آتش بازی و خرس رقصانی و ...

پلی اتیلن سنگین - دانشنامه مواد و تجهیزات - پترونت

www.petronet.ir/encyclopedia/-/asset_publisher/.../id/2242519?...
این ماده معمولا پایدار است، برای آتش گرفتن باید پیش گرم شود، تقریبا نیازی به ... ماده تولیدی ظروف حمل مایعات ، ساخت ظروف خانگی ، اسباب بازی ، لوازم ورزشی و ...

آتش نشانان - آموزشی

www.safety-iran.blogfa.com/category/1/آموزشی
آتش نشانان - آموزشی - تحلیل علمی،آموزشی و اجتماعی درباره ایمنی. ... خاموش کننده های دستی در انواع مختلفی ساخته شده و به فروش می رسند. شما باید بر اساس نوع مواد قابل اشتعالی که در خانه یا محل کار خود دارید خاموش کننده مناسب را انتخاب کنید. ... با این مرکز امدادی برای جیبتان خیلی گران تمام می‌شود هزینه‌های سرسام آور بازی با جان مردم :.

کانال تو تلگرام ساخت ترقه - آخرین اخبار ایران و جهان

khabarduni.ir/search/?q=کانال+تو+تلگرام+ساخت+ترقه
ترقه بازی کودکان خاتون آبادی 45 گوسفند را در آتش سوزاند .... دیگر با استفاده از مواد اولیه ساخت ترقه شامل اکلیل و سرنج در طبقه دوم ساختمان دو طبقه مسکونی سرگرم ...

[PDF]توصیه مناسب درمورد جلوگیری از آتش سوزی در منزل

www.brandskyddsforeningen.se/MediaBinaryLoader.axd?...FileID...
از شمعدان هایی استفاده. کنید که از مواد غیر قابل اشتعال مانند رسامیک،. شیشه یا قلع ساخته می شوند. ... بچه ها همیشه به بازی با آتش عالقمند هستند. بدین جهت این مسئله ...

فروشنده تجهیزات نورافشانی/ آتش بازی/ فروش لوازم آتش بازی

www.agahiforoosh.com/ADS7925.aspx
فروشنده تجهیزات نورافشانی آتش بازی فروش لوازم آتش بازی شرکت شراره های شادی ... هوایی نارگستر اجرای آتش بازی اجرای نورافشانی کهکشان تکی آتشبازی آبشار سرد .... ساخت گنبد/ گنبد سازی / گنبد فلزی / گنبد طلایی / گنبد نقره ایی / گنبد ...

[PDF]راهنمای مواد شيميايی خطرناک - پژوهشكده محيط زيست

ier.tums.ac.ir/files/site1/pages/mavad1.pdf
مواد. شیمیایی. خطرانک. الزامات. ،. دستورالعمل. اه. و رهنموداهیتخصصی مركز سالمت محیط و كار. مركز سالمت ..... شيميايي اشاره نموده و آثار زيانبار آن را بر سالمتي انسان و محيط زيست نمايان ساخت. ... خطرات فيزيكي عمدتاً شامل خطرات آتش سوزی و انفجار و خطرات شيميايي در ارتباط با اثرات سمي. مواد و ...... مثال: مواد آتش بازیدر اسباب بازی ها.

جدول استهلاکات موضوع ماده 151 قانون مالیاتهای مستقیم

www.rayasepehr.ir/index.php?option=com_content...
2ـ ماشین‌آلات صابون‌سازی و بسته‌بندی آن، ساخت خمیردندان و خمیر دندانسازی و مسواک و ... 1ـ ماشین‌آلات تهیه و تولید: مواد اسیدی و بازی و سود و کربنات و بی کربنات دو ... مبل و صندلی و نیمکت و قفسه، فرمیکا، کبریت سازی و مواد محترقه آتش بازی و موارد ...

سوخت موشک و انواع موتور - در مورد موشک

www.shellick.blogfa.com/tag/سوخت-موشک-و-انواع-موتور
همچنین راکتها و فشفشه هایی که در آتشبازی به کار می روند نیز از سوخت جامد بهره می گیرند. ... ساخت موشکهایی که از سوخت جامد استفاده می‌کنند چندان دشوار نیست. ... از مواد اکسید کننده می‌توان اکسیژن مایع ، فلورین ، پراکسید هیدروژن ، اسید نیتریک ...

ساخت وسایل آتش بازی بوسیله بنزوات سدیم(نگین تجارت ...

filmfa.ir/.../ساخت_وسایل_آتش_بازی_بوسیله_بنزوات_سدیم(نگین_تجا...
۶ روز پیش - شرکت نگین تجارت پیام " ﺁریا شیمی سایق " با بیش از 20 سال حضور مستمر در زمینه بازرگانی، صادرات و واردات مواد شیمیایی و تامین مواد اولیه و با ...

آموزش ساخت مواد منفجره ساده با وسایل خانگی - خبر 24

www.khabar-24.com/search/?q=آموزش+ساخت+مواد+منفجره+ساده+با...
کنترل نیروهای لیبیایی بر بزرگترین کارخانه ساخت مواد منفجره در سرت ... خودتان بسازید: همه ی ما با معجزه ی آتش در فضای دکوراسیون خود آگاه هستیم، هرکس به ... جواب مرحله۱۱۵ بازی جدولانه · به روزرسانی جدید نسخه pc بازی batman arkham knight ...

جنگهای صلیبی - شناسایی کامل بر لرد های مختلف بازی!!

strongcrusader.blogfa.com/post/19
مواد غذايي مورد استفاده: نان سرباز هاي استفاده ... سرباز های استفاده کننده:شمشیرزن عرب-آتش انداز عرب-برده-سوارکارعرب-کماندارعرب منابع مورد ... 5-به دلیل ساختن برج زیاد و کماندار زیاد بر روی برج ها بدون منجنیق کاملا نفوذ غیر ممکن هست نقاط ضعف:

فصل ششم - فلزات غیرآهنی سبک و آلیاژهای آنها - شناخت مواد ...

shenakhtemavad.persianblog.ir/post/7/
۱۵ دی ۱۳۸۸ ه‍.ش. - از آنجا که این فلز به راحتی می سوزد و نور درخشانی از خود منتشر می کند از آن در ساختوسایل آتش بازی و تهیه فلاش های عکاسی نیز بهره می گیرند.

قانون مجازات اسلامي - Ghavanin.com : Iran Law Database ...

www.ghavanin.ir/detail.asp?id=1232
1 - مجازات كساني كه به وارد كردن و يا ساختن و يا فروش مواد مخدر اقدام و يا به نحوي از انحاء با .... ماده 55 - هركس هنگام بروز خطر شديد از قبيل آتش سوزي ، سيل و طوفان به منظور حفظ جان يا مال خود يا ..... ماده 127 - مساحقه ، همجنس بازي زنان است با اندام تناسلي 0

قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات

www.ghanoonbaz.com/anavin/kaifary/selah.htm
ماده۱۱ـ هر کس مرتکب قاچاق اقلام یا مواد تحت کنترل شود یا به ساخت و مونتاژ هر یک .... با انفجار همراه است، از قبیل انواع باروت، مواد نورافشانی، وسایل آتش‌بازی و منور‌ها.

اموزش ساخت اسلایم | طرز تهیه خمیر اسلایم slime

faro.ir/13970/اموزش-ساخت-اسلایم-طرز-تهیه-خمیر-اسلایم.html
۷ مهر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - اموزش ساخت اسلایم و طرز تهیه خمیر اسلایم make slime اموزش درست كردن اسلايم طرز تهیه خمیر اسلایم چیست مواد لازم برای ساخت اسلایم اموزش تصویری ساخت اسلایم. ... حالت ژلاتینی دارد و به شکل های گوناگوی درمیاد خمیر اسلایم یک وسیله بازی برای کودکان است و .... فیلم آتش زدن قرآن توسط یک پسر جوان احمق ایرانی !

اولین قربانی چهارشنبه سوری مشهد در یک قدمی نابینا شدن - ...

qudsonline.ir/.../اولین-قربانی-چهارشنبه-سوری-مشهد-در-یک-قدمی-نابینا...
۲۶ اسفند ۱۳۹۳ ه‍.ش. - مهدی رضایی مدیر منطقه 1 عملیات سازمان آتش نشانی مشهد در گفتگو با خبرنگار ... جوان 20 و 15 ساله در حین ساخت مواد محترقه دست ساز در یکی از اتاق این ساختمان ... تقصیر دولت و حکومت هم هست مث کشورهای دیگه یه آتش بازی زیبا و شاد ...

آزمایش ایجاد آتش و خاموش کردن آن در خلاء | شگفتیها

www.shegeftiha.com › شگفتي‌هاي علمي › فضا و كيهان
۱ اسفند ۱۳۹۰ ه‍.ش. - ... آزمایشی در ایستگاه فضایی بین المللی چگونگی احتراق مواد و فرونشاندن آتش در ... تا چگونگی سوختن مواد در فضا و ایمن تر ساختن سفرهای فضایی را بهتر درک کنند. ... بازی و تفریح فوق العاده سالم و جایگزین بازی های رایانه ای.

پلی اتیلن سنگین (HDPE) - پلیمران - گروه پلیمران

polymeran.com/?act=articles&id=72
ملات مقاوم در برابر حرارت آتش بازی; کلاه سخت; حلقه بازی (هولا هوپ); قالب ساخت کفش ... در صورت بروز مشکل HDPE به جای خرد و تبدیل شدن به گلوله مانند مواد دیگر، ...

دوست داری از اگزوز ماشینت آتیش بزنه بیرون ؟ پس این مطلب ...

www.pcparsi.com/دوست-داری-از-اگزوز-ماشینت-آتیش-بزنه-بیرون-؟-پ...
به گزارش پی سی پارسی : دوست داری از اگزوز ماشینت آتیش بزنه بیرون ؟ پس این مطلب رو بخون! آموزش ساختن بک فایر Back Fire (آتیش از اگزوز) (سیستم انژکتور) ...

کاربرد ماده شیمیایی بوراکس - آسمونی

www.asemooni.com › علمی و دانستنی › علوم
گجت · بازی · خودرو · موبایل · اپلیکیشن · اینترنت · تبلت · تلویزیون · سخت افزار · سیستم عامل · لپ تاپ · ترفند و آموزش ... بوراکس همچنین در بیوشیمی برای ساختن محلولهای بافری ̨ به عنوان ماده ی ... اصطلاح بوراکس به تعدادی مواد معدنی مربوط و وابسته یا ترکیبات شیمیایی که در .... 17-برای رنگ دادن به آتش با یک ته رنگ سبز.

Secrets Chemistry - آزمایشگـــــــاه شیـــــمی

shimidan92.blogfa.com/category/1
سیستم آتش زن یا ایجاد آتش کبریت شامل دو قسمت است. .... يکی از روش هاي شناسايي مواد که از گذشته اي نزديک رايج شده است استفاده از طيف نوري براي تشخيص نوع ... که امروزه با پيشرفت تکنولوژي و ساخت تجهيزاتي نظير طيف سنج RI يا دستگاه NMR اين کمبود ها .... اگر خیلی بازی بود یه چند قطره ای سولفونیک اسید اضافه نمایید.

جدیدترین هدیه سعودی به داعش+تصاویر - ناطقان

nateghan.ir/fa/news/56512
۶ آبان ۱۳۹۵ ه‍.ش. - ناطقان: یک فرمانده نیروهای واکنش سریع عراق گفت: سلاح‌های ساخت سعودی در مقرهای ... بدنه:که محل قرار گرفتن مواد منفجره‌ است و پس از رسیدن موج از ماسوره ... می‌توان برای شلیک گلوله‌های ویژه آتش بازی و گلوله‌های دودزا نیز استفاده کرد.

آرسنیک یک سم در آب آشامیدنی : سایت پزشکان بدون مرز

www.pezeshk.us/?p=30839
۱۷ مرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. - همچنین در برنزپوش کردن و ساخت مواد آتش‌بازی و ترقه مورد استفاده قرار می‌گیرد. تاریخچه. آرسنیک (واﮊه یونانی arsenikon به معنی اریپمنت زرد) در ...

علم شناخت مواد مخدر و روان گردانها /The official blog of Dr ...

erowid-opium.blogspot.com/2012/03/blog-post_1970.html
۲۱ اسفند ۱۳۹۰ ه‍.ش. - طنز ساخت مواد مخدر جدید با استفاده از ماده مخدر متامفتامین (شیشه ) · opium.site: ساخت شیشه . .... آتش بازی و صدای ترقه موجب آزاد شدن نورادرنالین در.

پايگاه خبری افکارنيوز

www.afkarnews.ir/
آتش زدن پرچم آل سعود به دست مردم در روز 13 آبان. (۱۱نظر). پالس آمریکا به مردم ... احتمال اکران "هاری" در پاییز · تحولی عظیم در ساخت موشک های جدید بالستیک ایرانی.

ثبت مادرید (ثبت برند بین المللی) - ثبت فردا - ثبت شرکت

https://sabtefarda.com › مقالات
طبقه ۵ – مواد داروئی و بیطاری؛ مواد بهداشتی برای مصارف پزشکی؛ مواد رژیمی برای ... مهمات و انواع پرتابه (از قبیل موشک، خمپاره و غیره)؛ مواد منفجره؛ مواد وسایل آتشبازی. طبقه ۱۴ – فلزات گرانبها و آلیاژهای آن‌ها و کالاهایی که با فلزات گرانبها ساخته شده یا ...

دانلود نرم افزار سرگرمی ساخت مواد برای اندروید Alchemy 1.10 ...

www.mobfa.org/1390/04/06/دانلود-نرم-افزار-سرگرمی-ساخت-مواد-برای/
یک نرم افزار سرگرمی بسیار جالب که به شما امکان ساخت و ترکیب مواد را میدهد . شما با استفاده از ترکیب کردن آب ، خاک ، آتش و هوا به مواد جدیدی دست پیدا میکنید.

پرتاب مواد آتش زا به سوی اقامتگاه سفیر آمریکا در مرکز ...

keleme.ir/?option=com_content&id=4408
پرتاب مواد آتش زا به سوی اقامتگاه سفیر آمریکا در مرکز مسکو, مشاهده در قالب پی ... آن گونه کشور را از نظر نظامی با چالش جدی روبرو ساخته بود باید چگونه رفتار کرد؟

علم را با لذت بیاموزید 020

020.ir/.../چگونه-تغییرات-شیمیایی-و-فیزیکی-را-از-یکدیگر-تشخی...
همچنین وقتی مواد مخلوط می شوند تغییرات فیزیکی رخ می دهد اما از نظر شیمیایی ... آبکاری یک فلز; استفاده از یک باتری شیمیایی; انفجار آتش بازی; فاسد شدن موز ...

مواد اولیه uPVC | هورام سازه پارسیان

hooramco.com › مقالات
مواد اولیه uPVC چیست؟ ... امروزه PVC جزء موادی است که درمحدوده وسیعی کاربرد دارد از اسباب بازی بچه گرفته ... و از لحاظ حرارتی و الکتریکی عایق می‌باشد و در برابر آتش پایداری بالایی دارد. ... عامل ایجاد حالت تورم: در ساخت فوم‌های پلیمری اضافه می‌شود.

عصر هامون - یک فرمانده نیروهای واکنش سریع عراق گفت: سلاح ...

www.asrehamoon.ir/.../یک-فرمانده-نیروهای-واکنش-سریع-عراق-گفت-س...
۶ آبان ۱۳۹۵ ه‍.ش. - یک فرمانده نیروهای واکنش سریع عراق گفت: سلاح‌های ساخت سعودی در مقرهای داعش چه می‌کند؟ ... بدنه: که محل قرار گرفتن مواد منفجره‌ است و پس از رسیدن موج از ماسوره ... برای شلیک گلوله‌های ویژه آتش بازی و گلوله‌های دودزا نیز استفاده کرد.

بانک جامع تعبیر خواب - قائمیه

download.ghaemiyeh.com/.../htm/.../2812-F-13900601-taber-khab-jame.ht...
پیام خواب آب کدر : نشان دهنده آن است که روان بیننده خواب نیاز به پاکسازی مواد آلوده ای ..... اگر آن جا که در خواب دیده ایم در اصل آباد و ساخته شده و معمور است که خواب ما گویای ..... اگر دختری در خواب بیند که آتش بازی می‌کند ، دلیل دیدن مکان‌ها دور می‌باشد .

پارسینه|Parsine

www.parsine.com/
ترس از حذف باعث شد استقلال ضعيف بازی كند. استقلال تهران شب گذشته موفق شد در يك مسابقه سرد و كسل‌كننده به برتري يك بر صفر مقابل تيم دسته اولي مس كرمان .

جشن Loy Krathong امسال بدون فانوس و بدون آتش - صدر گشت

sadrgasht.com › آسیا › تایلند
۵ ساعت پیش - ... است مردم تایلند امسال از مواد طبیعی همانند پوست موز و میوه ها برای ساخت قایق ... دولت آتش بازی که در این جشن در تایلند مرسوم بود و در سطح گسترده ...

جدول استهلاك‌موضوع ماده 151 قانون مالياتهاي مستقيم مصوب ...

www.dastour.ir/Print/?lid=275369
3 انواع ماشينهاي ساخت ابزاروسري سازيويژه توليد انبوهو سري 4 انواع ماشينهاي ..... 13 كليه ماشين آلات تهيه وتوليد صنايع كبريت سازي و مواد محترقه آتش بازي

دانلود Alchemy Classic HD 1.7.3 - بازی فکری کیمیاگری ...

www.farsroid.com/alchemy-classic-hd/
در این بازی شما چهار عنصر ساده ی طبیعت از نگاه ارسطو یعنی آتش، آب، خاک و هوا را ... با استفاده از آن ها به ساختن جهان و متعلقات آن مشغول شود و زیباترین بازی فکری ...

آزمایش های ساده و جالب شیمی ! - سمپادیا

www.sampadia.com › سمپادیا › علوم پایه › شیمی › شیمی آزمایشگاه
۱۷ دی ۱۳۸۸ ه‍.ش. - 15پست - ‏3 نویسنده
براي ساختن معجوني كه روي ميز قرار دارد بايد مواد زير را با هم مخلوط كنيد: .... موشک درآورید؛ سپس آن را روی یک ماشین اسباب بازی (البته این ماشین باید چرخهای نرمی داشته باشد .... به الكل آغشته با احتياط آتش زده و درون بطري بيندازيد.

امر به معروف و نهی از منکر - پایگاه مخلصین

mokhlesin.ir/?p=15009
۲۶ اسفند ۱۳۹۴ ه‍.ش. - سمیه، ۵۶ ساله، زنی خانه دار و همسایه قدیمی یکی از سازندگان مواد منفجره است. ... جذابیت های آتش بازی و ترقه ها برای عده ای از جوانان و نوجوانان بقدری ...

جستجو در طرح های صنعتی

ip.ssaa.ir/Design/Search.aspx
سازمان ثبت اسناد واملاک ایران | ثبت مالکیت صنعتی.

دنیا ها – مَد کرافت – MadCraft

madcraft.ir/2015/06/11/دنیا-ها/
۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. - ولی پورتال رفتن به جهنم رو میشه با ۱۰ تا ابیزیدین هم ساخت چون میشه برای ... طلا ساخته میشه رو مثل حالت پورتال جهنم قرار بدی بعد با یک سنگ اتش .... سلام من تو ایکس باکس بازی میکنم و eye of ender رو نمیتونم کاری کنم لطفا راهنمایی کنید .... من ender eye هارو چرتاب کردم و به یه تونل بزرگ پر از مواد مذاب خوردم.

آپارتمان نشینی و حقوق قانونی و حوزه مسئولیت ها - اداره کل ...

law.tehran.ir/Default.aspx?tabid=204&articleid...
با ملاحظه مواد قانونی این طور استنباط می گردد که در صورتی که مالکین خود در مورد .... بعضا می بینیم در اندک جایی ده ها واحد آپارتمانی 30 و 40 متری ساخته اند آن هم در طبقات متعدد. ... بازی کردن بچه ها در قسمت های مشترک در صورت تایید هیئت مدیره فقط در ساعت ... مواد آتش زا نباید در داخل آپارتمان نگهداری شود بلکه با اجازه و اطلاع مدیریت می ...

 
 

برای اطلاع رسانی زودتر از قرار گیری لینک ها و جواب مسابقات و دیگر اخبار عضو کانال زیر شوید

به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید

دسته بندي: مسابقه پیامکی,
برچسب ها : مسابقه ,

تبلیغات

مطالب مرتبط :

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

مطالب تصادفي

مطالب پربازديد