close
تبلیغات در اینترنت
به کدام شاعر لقب شیخ اجل داده اند؟

وب پیک عکس بازیگران و هنرمندان

به کدام شاعر لقب شیخ اجل داده اند؟
امروز شنبه 26 اسفند 1396

به کدام شاعر لقب شیخ اجل داده اند؟


به کدام شاعر لقب شیخ اجل داده اند؟

 

جواب سعدی

چرا به سعدی، شیخ اجل می‌گوییم؟

خبرگزاری فارس: چرا به سعدی، شیخ اجل می‌گوییم؟

یک سعدی پژوه گفت: تصوری که همه ما از سعدی داریم، یک مرد جاافتاده، پخته و کامل است که کودکی، نوجوانی و جوانی نداشته به همین دلیل به سعدی می‌گوییم شیخ و آن هم نه یک شیخ معمولی بلکه یک شیخ بزرگ و اجل.

به گزارش خبرگزاری فارس، عصر دوشنبه 31 فروردین، مراسمی به مناسبت بزرگداشت سعدی در کافه کتاب فروشگاه مرکزی شهر کتاب برگزار شد.

محمد دهقانی، استاد دانشگاه و سعدی‌پژوهش در پاسخ به سوالی که چرا به سعدی، شیخ اجل می‌گوییم، اظهار داشت: تصوری که همه ما از سعدی داریم، یک مرد جاافتاده، پخته و کامل است که کودکی، نوجوانی و جوانی نداشته به همین دلیل به سعدی می‌گوییم شیخ و آن هم نه یک شیخ معمولی بلکه یک شیخ بزرگ و اجل. این صفت آن‌قدر با نام سعدی پیوند خورده است که در فرهنگ و ادبیات‌مان، شیخ اجل دیگری نداریم.

*سعدی سخنگوی وجدان جامعه ایرانی است

وی با اشاره به موضوع و عنوان این نشست با نام «سعدی، راوی صادق فرهنگ ایرانی» گفت: سعدی، برای ما فقط یک شاعر نیست؛ او سخنگوی وجدان جامعه ایرانی است و به همین دلیل است که بسیاری از گفته‌های سعدی به صورت مثل سائر درآمده است و آنها را گاهی بدون اینکه بدانیم از سعدی است، به کار می‌بریم.

دکتر دهقانی با بیان اینکه جامعه ایران تا یک قرن و نیم قبل با سعدی مشکلی نداشت، اظهار داشت: اگر تا پیش از دوره قاجاریه، مخالفتی با سعدی می‌شده، این مخالفت از نظر فکری نبوده و ادبی و زبانی بوده است چون نگرش سعدی به زندگی ایرانیان مطابق با شیوه زندگی حقیقی ما بوده است و ایرانیان به این زندگی دوگانه عادت داشته‌اند و آن را طبیعی می‌شمرده‌اند همان‌طور که معماری ایرانی ما هم همین‌طور بوده است و به اندرونی و بیرونی تقسیم می‌شد.

وی ادامه داد: طبیعی است ما در خلوت، آن‌گونه نیستیم که در عرصه اجتماعی یعنی لزومی ندارد من نوعی در یک جلسه رسمی، طوری بنشینم و طوری لباس بپوشم که در خانه‌ام اما تعارضی که درباره شعر و نثر سعدی وجود دارد، موضوعی فراتر از این است و آن، اعتقادات و رفتارهایی در خلوت است که کاملاً متفاوت، متضاد و متناقض با رفتارها و عقایدم در عرصه اجتماعی است و نوشته‌های سعدی بر اساس این زندگی دوزیستی ایرانیان است که البته این نکته، در آثار شاعران دیگر هم بوده است به عنوان مثال، حافظ می‌گوید «حافظم در مجلسی دردی کشم در محفلی/ بنگر این شوخی که چون با خلق صنعت می‌کنم» حافظ در این بیت می‌گوید در یک مجلس، حافظ قرآن است و در مجلس دیگری، شراب‌خوار قهاری که شراب معمولی برایش کافی نیست و درد می‌نوشد و این کار را هم هنر خود می‌داند چون در اینجا صنعت کردن یعنی هنر به خرج دادن.

*شعر تنها محل بیان اندیشه‌های ایرانیان بوده است

این استاد ادبیات فارسی در بخش دیگری از سخنانش گفت: اساساً بی‌دلیل نیست که شعر برای ایرانی‌ها اهمیت داشته است چون شعر تنها محلی بوده که ایرانی می‌توانسته اندیشه‌های خلوت خود را عنوان کند چون برای شاعران‏، شادی پنهانی فایده نداشته، آنها می‌باست شادی‌شان را آشکار کنند همان‌طور که مولوی می‌گوید رقصی چنین میانه میدانم آرزوست‎؛ این کار فقط در شعر امکان داشته و جالب این است که جامعه ایرانی این آزادی اندیشه در شعر را می‌پذیرد برای همین هم هست که شاعر شهید یا مقتول نداریم اما تا دل‌تان بخواهد نویسنده داریم که محاکمه، اعدام یا سوزانده شده‌اند چراکه نثر با لایه جدی زندگی مردم سر و کار دارد و اگر هم امروز ما گلستان سعدی را می‌پذیریم و آن را تحمل می‌کنیم به دلیل یک اشتباه است، این اشتباه که فکر می‌کنیم گلستان، نثر است!

دکتر دهقانی افزود: اما زمانی که پای اروپائیان به ایران باز شد و بعد هم ایرانیان در جنگ با روس به سختی شکست خوردند‏، به این فکر افتادند که دلایل این شکست را پیدا کنند و از آنجاکه ایرانیان عادت دارند کسی را پیدا کنند و ریشه تمام مشکلات و سختی‌ها را به گردن یک نفر بیندازند، سعدی را مقصر همه بدبختی‌های ایرانیان اعلام کردند در حالی که بین هنرمند و فرهنگ، رابطه‌ای یک‌طرفه برقرار نیست و آثار سعدی، محصول همین فرهنگ است.

وی همچنین گفت: در این جلسه می‌خواهم بگویم اگر هم سعدی مقصر است، این تقصیر، جنبه فردی و شخصی ندارد و در ضمن منحصر به آثار سعدی نمی‌شود به عنوان مثال یکی از موضوعات اصلی در ادبیات فارسی، بحث جان‌ستایی و تن‌ستیزی است. ستایش جان و روح در برابر ستیز با جسم و بدن. رودکی در یکی از شعرهایش می‌گوید مرد مرادی، نه همانا که مرد/ مرگ چنان خواجه نه کاری‌ست خرد/ جان گرامی به پدر باز داد/ کالبد تیره به مادر سپرد یعنی جسم که باید دفن شود، تیره و بی‌ارزش است! سعدی هم می‌گوید: تن آدمی شریف است به جان آدمیت/  نه همین لباس زیباست نشان آدمیت/ اگر آدمی به چشم است و دهان و گوش و بینی/ چه میان نقش دیوار و میان آدمیت. یا در جای دیگری می‌گوید: صورت زیبای ظاهر هیچ نیست/ ای برادر سیرت زیبا بیار.

دکتر دهقانی ادامه داد: و این سعدی که این‌قدر در تقبیح ظاهر نوشته، غزل‌هایی دارد که جسم بی‌ارزش انسان برایش تقدس پیدا می‌کند و از هر عنصر دیگری ارزشمندتر می‌شود. زآن گه که بر آن صورت خوبم نظر افتاد/ از صورت بی طاقتیم پرده برافتاد/ گفتیم که عقل از همه کاری به درآید/ بیچاره فروماند چو عشقش به سر افتاد و گاهی این کار را با تکرار کلمات انجام می‌دهد: سرم به دنیی و عقبی فرو نمی‌آید/ تبارک ا... از این فتنه‌ها که در سر ماست یا در غزل دیگری می‌گوید: ما را سریست با تو که گر خلق روزگار/ دشمن شوند و سر برود هم بر آن سریم. در غزل دیگری هم می‌گوید: گر سرم می رود از عهد تو سر باز نپیچم/ تا بگویند پس از من که به سر برد وفا را

وی افزود: در حالی که با نگاه امروزی نمی‌توان باور کرد گوینده این شعرها همان کسی است که گفته صورت زیبا به کار نمی‌آید.

دکتر دهقانی با بیان اینکه غزل، قالبی است که از آن برای بیان اندیشه‌های خلوت استفاده می‌شود، اظهار داشت: یکی از ارزش‌های ایرانی، نیک نامی است و بسیاری از شاعران همچون فردوسی بر این مهم تکیه کرده‌اند اما غزل‌هایی هم از حافظ هست که خلاف این را می‌گوید. مثل آنجاکه می‌گوید زاهد از کوچه رندان به سلامت بگذر/ تا خرابت نکند صحبت بدنامی چند. و با این شعر، ناگهان، بدنامی ارزش می‌شود! سعدی هم همین‌طور است و در ساحت اجتماعی، مدافع نیک نامی است آنجا که در قصایدش می‌گوید: نام نیکو گر بماند ز آدمی, به کزو ماند سرای زرنگار اما در خلوت و غزل‌هایش کاملاً متعارض رفتار می‌کند و می‌گوید: صوفی سرگردان، در بند نکونامی/ تا درد نیاشامی، زین درد نیارامی

در پایان این نشست، جلسه پرسش و پاسخ و همچنین سعدی‌خوانی برگزار شد.

 

 

 

سعدی

سعدی شیرازی
The tomb of Saadi 1.jpg
آرامگاه سعدی در شیراز
نام اصلیلقب: مشرف‌الدین (شرف‌الدین)
کنیه: ابومحمد
نام کوچک: مصلح
نام پدر: عبدالله
تخلص: سعدی
نسبت: شیرازی
زمینهٔ کاریشاعر و نویسنده
زادروز۵۸۵ یا حدود ۶۰۶ هـ.ق. /

حدود ۵۸۹ خورشیدی/
۱۲۱۰ میلادی[۱]
شیراز، ایران

مرگحدود ۶۹۱ هـ.ق. /

حدود ۶۷۰ یا ۶۷۱ خورشیدی/
۱۲۹۱ یا ۱۲۹۲ میلادی[۱]
شیراز، ایران

ملیتایرانی
محل زندگیشیراز، مصر، فرنگ، ...
جایگاه خاکسپاری۲۹°۳۷′۲۱.۱۴″ شمالی ۵۲°۳۴′۵۹.۴۶″ شرقی
در زمان حکومتسلطان محمد خوارزمشاه، سلطان غیاث‌الدین پیرشاه
رویدادهای مهمهجوم مغولان
لقباستاد سخن، پادشاه سخن، شیخ اجلّ، حضرت شیخ، شیخ، شیرین‌سخن، شیرین‌زبان، مشرف‌الدین
سبک نوشتاریسبک عراقی
کتاب‌هاگلستان به نثر و بوستان به نظم و...
دیوان سروده‌هابوستان (در بحر متقارب)، غزلیات، مواعظ، مراثی، ...
تخلصسعدی
دلیل سرشناسینظم و نثر آهنگین و قویِ آثارش

سعدی شیرازی با نامِ کاملِ ابومحمّد مُشرف‌الدین مُصلح بن عبدالله بن مشرّف سعدی شیرازی[۲] (زادهٔ ۵۸۵ یا حدود ۶۰۶ هـ.ق. برابر با حدود ۵۸۹ خورشیدی و ۱۲۱۰ میلادی[۱] در شیراز - درگذشتهٔ حدود ۶۹۱ هـ.ق. برابر با حدود ۶۷۰ یا ۶۷۱ خورشیدی و ۱۲۹۱ یا ۱۲۹۲ میلادی[۱]) شاعر و نویسندهٔ پارسی‌گوی نامدار ایرانی است. آوازهٔ او بیشتر به‌خاطر نظم و نثر آهنگین، گیرا و قوی اوست. جایگاهش نزد اهل ادب تا بدان‌جاست که به وی لقب استادِ سخن، پادشاهِ سخن، شیخِ اجلّ و حتی به‌طور مطلق، استاد داده‌اند. آثار معروفش کتاب گلستان به نثر و مثنوی بوستان در بحر متقارب (وزنِ شاهنامهٔ فردوسی) و نیز غزلیات و دیوان اشعار اوست که به مجموع آثار او کلیات سعدی می‌گویند.


زندگی‌نامه

سعدی در شیراز زاده شد.[۳] وی کودکی بیش نبود که پدرش درگذشت. مادرش کازرونی بود. در دوران کودکی با علاقهٔ زیاد به مکتب می‌رفت و مقدمات دانش را می‌آموخت. هنگام نوجوانی به پژوهش و دین و دانش علاقهٔ فراوانی نشان داد. اوضاع نابسامان ایران در پایان دوران سلطان محمد خوارزمشاه و به‌ویژه حملهٔ سلطان غیاث‌الدین خوارزمشاه، برادر جلال‌الدین خوارزمشاه به شیراز (در سال ۶۲۷ هـ. ق)، سعدی را که هوایی جز به‌دست‌آوردن دانش در سر نداشت، بر آن داشت شیراز را ترک کند.[۴]

جهانگردی

سعدی جهانگردیِ خود را در سال ۱۱۲۶ میلادی آغاز کرد و به شهرهای مختلفِ خاور نزدیک و خاورمیانه، هندوستان، حبشه، مصر و شمال آفریقا سفر کرد و این جهانگردی به روایتی سی سال به طول انجامید. حکایت‌هایی که سعدی در گلستان و بوستان آورده‌است، نگرش و بینش او را نمایان می‌سازد. وی در مدرسهٔ نظامیهٔ بغداد دانش‌آموخته‌بود و در آنجا وی را «ادرار» (به‌معنی حقوق (دستمزد) و مستمرّی) بود.
در سفرها نیز سختی بسیار کشید. او خود در گلستان گفته‌است که پایش برهنه بود و پاپوشی نداشت و دلتنگ به جامعِ کوفه درآمد، و یکی را دید که پای نداشت؛ پس سپاس نعمت خدایی بداشت و بر بی‌کفشی صبر نمود. آن‌طور که از روایت بوستان برمی‌آید، وقتی در هند بود، سازکار بتی را کشف کرد و برهمنی را که در آنجا نهان بود در چاله انداخت و کشت. وی در بوستان، این روش را در برابر همهٔ فریبکاران توصیه کرده‌است. حکایات سعدی عموماً پندآموز و سرشار از پند و نیز پاره‌ای مطایبات است. سعدی، ایمان را مایهٔ تسلیت می‌دانست و راه التیام زخم‌های زندگی را محبت و دوستی قلمداد می‌کرد. علت عمر دراز سعدی نیز ایمان قوی او بود.[۵]

آغازِ سفر؛ آموزش در بغداد

سعدی در حدود ۶۲۰ یا ۶۲۳ قمری از شیراز به مدرسهٔ نظامیهٔ بغداد رفت و در آنجا از آموزه‌های امام محمد غزالی بیشترین تأثیر را پذیرفت. سعدی در گلستان، غزالی را امامِ مُرشد می‌نامد.

سعدی از حضور خویش در نظامیهٔ بغداد چنین یاد می‌کند:

مرا در نظامیه ادرار بود شب و روز تلقین و تکرار بود

(توضیح: «ادرار» در بیت یادشده به‌معنی مستمری و مقرری و شهریه، و نیز تقریباً معادل بورس تحصیلیِ امروزی‌ست)

نکتهٔ درخور توجه، رفاه دانشمندان در این زمانه بود. خواجه نظام‌الملک طوسی نخستین کسی بود که مستمری ثابت و مشخصی برای مدرسان و طلاب مدارس نظامیه تنظیم کرد. این امر موجب شد تا اهل دانش به‌لحاظ اجتماعی و اقتصادی، از جایگاه ویژه و امنیت خاطر فراوانی بهره‌مند شوند.[۶]

جدا از از نظامیه، سعدی در مجلس درس استادان دیگری ازقبیل شهاب‌الدین عمر سهروردی نیز حضور یافت و در عرفان از او تأثیر گرفت. این شهاب‌الدین عُمَر سهروردی را نباید با شیخ اشراق، یحیی سهروردی اشتباه گرفت. معلم احتمالیِ دیگرِ سعدی در بغداد ابوالفرج بن جوزی (درگذشتهٔ ۶۳۶) بوده‌است که در هویت اصلی وی بین پژوهشگران (از جمله بین محمد قزوینی و محیط طباطبایی) اختلاف وجود دارد.

دیگر سفرها

پس از پایان تحصیل در بغداد، سعدی به سفرهای گوناگونی پرداخت که در آثار خود به بسیاری از این سفرها اشاره کرده‌است. در این‌که سعدی دقیقاً از چه سرزمین‌هایی دیدن کرده، میان پژوهندگان اختلاف‌نظر وجود دارد و به حکایاتِ خودِ سعدی هم نمی‌توان بسنده کرد، و به نظر می‌رسد که بعضی از این سفرها داستان‌پردازی باشد (موحد، ۱۳۷۴، ص۵۸)، زیرا بسیاری از آنها منطقاً پایهٔ نمادین و اخلاقی دارند نه واقعی. مسلم است که شاعر به عراق، شام، حجاز و بخش‌هایی از فرنگ سفر کرده‌است[نیازمند منبع]، و شاید از هندوستان، ترکستان، آسیای صغیر، غزنین، آذربایجان، فلسطین، چین، یمن و آفریقای شمالی هم دیدار کرده‌باشد.

بازگشت به شیراز

سعدی در حدود سال ۶۵۵ قمری به شیراز بازگشت و در خانقاه ابوعبدالله بن خفیف مجاور شد. حاکم فارس در این زمان اتابک ابوبکر بن سعد زنگی (حکومت: ۶۲۳–۶۵۸ هـ. ق) بود که برای جلوگیری از هجوم مغولان به فارس، به آنان خراج می‌داد و یک سال بعد به فتح بغداد به دست مغولان (در ۴ صفر ۶۵۶) به آنان کمک کرد. در دوران ابوبکربن سعدبن زنگی، شیراز پناهگاه دانشمندانی شده‌بود که از دَم تیغِ تاتار جان سالم به‌دربرده‌بودند. در دوران وی، سعدی مقامی ارجمند در دربار به‌دست آورده‌بود. در آن زمان، ولیعهد مظفرالدین ابوبکر به نام سعدبن ابوبکر، که تخلص سعدی هم از نام اوست، به سعدی ارادت بسیار داشت. سعدی بوستان را، که سرودنش در ۶۵۵ قمری به پایان رسید، به نام بوبکر سعد کرد و آن را به وی تقدیم نمود. کمتر از یک سال بعد از تدوین بوستان، در بهار سال ۶۵۶، دومین اثرش گلستان را به نام ولیعهد سعدبن ابوبکربن زنگی نگاشت، و خود در «دیباچهٔ» گلستان می‌گوید: «هنوز از گلستانِ بُستان بَقیتی موجود بود که کتاب گلستان تمام شد.»[۴] ظاهراً در اینجا منظور سعدی از «بُستان»، کتاب بوستانِ اوست؛ البته دربارهٔ نام‌گذاری بوستان و زمانِ نام‌گذاریِ آن، میان پژوهشگران اختلاف‌نظر وجود دارد.

اختلاف‌نظر در تاریخِ زایش و درگذشت

 
آرامگاه سعدی در اواسط دورهٔ قاجار
 
آرامگاه سعدی
 
تصویری از داخل آرامگاه سعدی

براساس تفسیرها و حدس‌هایی که از نوشته‌ها و سروده‌های خودِ سعدی در گلستان و بوستان می‌زنند، و با توجه به این‌که سعدی تاریخ پایانِ نوشته‌شدنِ این دو اثر را در خودِ آن‌ها مشخص کرده‌است، دو حدسِ اصلی در زادروز سعدی زده شده‌است:

دیدگاهِ بیشینه (پیرامونِ ۶۰۶ قمری)

نظر بیشترِ پژوهشگران، مبتنی بر آن بخشی از دیباچهٔ گلستان است که چنین می‌گوید:

یک شب تأمل ایام گذشته می‌کردم و بر عمرِ تلف کرده تأسف می‌خوردم و سنگِ سراچهٔ دل را به الماسِ آبِ دیده می سُفتم و این ابیات مناسبِ حالِ خود می‌گفتم:

در اقصای عالم بگشتم بسی به سر بردم ایام با هر کسی
تمتع به هر گوشه‌ای یافتم ز هر خرمنی خوشه‌ای یافتم
چو پاکان شیراز خاکی نهاد ندیدم که رحمت بر این خاک باد[۷]

همچنین، براساسِ بیتِ «ای که پنجاه رفت و در خوابی/ مگر این پنج روزه دریابی» و سایر شواهدِ این حکایت، سعدی را در سالِ ۶۵۶ قمری حدوداً پنجاه‌ساله می‌دانند، و درنتیجه زادروزِ وی را در حدود ۶۰۶ قمری می‌گیرند.

حکایتِ مسجدِ جامع کاشغر

از طرف دیگر، عده‌ای، از جمله محیط طباطبایی در مقالهٔ «نکاتی در سرگذشت سعدی»، براساس حکایت مسجد جامع کاشغر از باب پنجم گلستان (با شروع سالی «محمد خوارزمشاه، رحمت‌الله‌علیه، با ختا برای مصلحتی صلح اختیار کرد») که به صلح محمد خوارزمشاه، که در حدود سال ۶۱۰ قمری بوده‌است، اشاره می‌کند و سعدی را در آن تاریخ مشهور می‌نامد، و بیتی که مصراع «بیا ای که عمرت به هفتاد رفت» جزو آن است، از اوایل باب نهم بوستان، نتیجه می‌گیرد که سعدی حدود سال ۵۸۵ قمری، یعنی هفتاد سال پیش از نوشتن بوستان در ۶۵۵ قمری، متولد شده‌است. بیشتر پژوهندگان (ازجمله بدیع‌الزمان فروزانفر در مقالهٔ «سعدی و سهروردی»، و عباس اقبال در مقدمهٔ کلیات سعدی) این فرض را که خطابِ سعدی در آن بیتِ بوستان خودش بوده‌است، نپذیرفته‌اند. اشکال بزرگِ پذیرش چنین نظری آن است که سن سعدی را درهنگام درگذشتش به ۱۲۰ سال می‌رسانَد. حکایت جامعِ کاشغر نیز توسط فروزانفر و مجتبی مینوی داستان‌پردازی دانسته شده‌است. اما محمد قزوینی نظر مشخصی در این باره صادر نمی‌کند و می‌نویسد: «حکایت جامع کاشغر فی‌الواقع لاینحلّ است».

دیدگاهِ سوم

محققان جدیدتر، ازجمله ضیاء موحد (موحد، ۱۳۷۴، صص۳۶–۴۲)، کلاً این‌گونه استدلال درمورد تاریخ تولد سعدی را رد می‌کنند و اعتقاد دارند که شاعران کلاسیک ایران اهل «حدیث نفس» نبوده‌اند؛ بنابراین، نمی‌توان درستیِ هیچ‌یک از این دو تاریخ را تأیید کرد.

آثار

از سعدی آثار بسیاری به نظم و نثر برجای مانده‌است:

 1. بوستان: منظومه‌ای‌ست حاوی حکایات اخلاقی.
 2. گلستان: به نثر مسجع.
 3. دیوان اشعار: شامل غزلیات و قصاید و رباعیات و مثنویات و مفردات و ترجیع‌بند و غیره (به فارسی) و چندین قصیده و غزل عربی.
 4. مواعظ: کتابی است چون دیوان اشعار.
  1. صاحبیه: مجموعهٔ چند قطعهٔ فارسی و عربی است که سعدی در ستایش شمس‌الدین محمد صاحب‌دیوان جوینی، وزیر ایلخانان، سروده‌است.
  2. قصاید سعدی: قصاید عربی سعدی حدود ۷۰۰ بیت است که بیشتر محتوای آن غنا، مدح، اندرز و مرثیه است. قصاید فارسی در ستایش پروردگار و مدح و اندرز و نصیحت بزرگان و پادشاهان آمده‌است.
  3. مراثی سعدی: قصاید بلند سعدی است که بیشتر آن در رثای آخرین خلیفهٔ عباسی، المستعصم بالله، سروده شده‌است و در آن هلاکوخان مغول را به‌خاطر قتل خلیفهٔ عباسی نکوهش کرده‌است. سعدی چند چکامه نیز در رثای برخی اتابکان فارس و وزرای ایشان سروده‌است.
  4. مفردات سعدی: مفردات سعدی شامل مفردات و مفردات در رابطه با پند و اخلاق است.
 5. رسائل نثر:
  1. کتاب نصیحةالملوک
  2. رساله در عقل و عشق
  3. الجواب
  4. در تربیت یکی از ملوک گوید
  5. مجالس پنجگانه
 6. هزلیات سعدی: بخشِ بسیار کوچکی از دیوانِ سعدی را، خبیثات و مجالس الهَزل تشکیل می‌دهد. این بخش همان چیزی است که به هَزلیاتِ سعدی معروف است.

از میان چاپ‌های انتقادی آثار سعدی، دو تصحیح محمدعلی فروغی و غلامحسین یوسفی از بقیه معروف‌ترند.[نیازمند منبع]

بوستان

 
برگه‌ای از بوستان سعدی، نوشته‌شده در بخارا در سال ۱۵۳۹ میلادی. این اثر ارزشمند امروزه در موزهٔ هنر نلسون اَتکینز واقع در کانزاس سیتی در ایالات متحدهٔ آمریکا نگهداری می‌شود.

بوستان کتابی است منظوم در اخلاق، در بحر متقارب (فعولن فعولن فعولن فَعَل/ فَعول)، و چنان‌که سعدی خود اشاره کرده‌است، نظم آن را در ۶۵۵ ه‍. ق. به پایان برده‌است. کتاب در ده باب تألیف و به ابوبکربن سعدِ زنگی تقدیم شده‌است. معلوم نیست خودِ شیخ آن را چه می‌نامیده‌است. در بعضی آثار قدیمی به آن نام «سعدی‌نامه» داده‌اند. بعدها، به قرینهٔ نام کتاب دیگرِ سعدی، یعنی گلستان، نام بوستان را بر این کتاب نهادند.

باب‌های بوستان از قرار زیر است:

 1. عقل و تدبیر و رای
 2. احسان
 3. عشق و مستی و شور
 4. تواضع
 5. رضا
 6. قناعت
 7. عالم تربیت
 8. شُکر بر عافیت
 9. توبه و راه صواب
 10. مناجات و ختم کتاب

آنچه عیان است این است که بوستان در قالب مثنوی و به سبک حماسی سروده شده، و احتمالاً سعدی آن را به تقلید از فردوسی بر وزن شاهنامه سروده‌است، حال آن‌که طبع لطیف او فرصت حماسه‌سرایی بر وی نگسترده‌است، آن‌سان که در شعری حماسی می‌سراید:

مرا در سپاهان یکی یار بود که جنگاور و شوخ و عیّار بود

در این بیت نیز صفت شوخ‌بودنِ «شاهدان» را به «جنگاوران» منتسب می‌کند.[۸]

و این شعر که قیاس بوستان و شاهنامه است:
فردوسی می‌سراید:

بَرَد کشتی آنجا که خواهد خدای وگر جامه بر تن دَرَد ناخدای

و سعدی همین مضمون را در بوستان این گونه سروده‌است:[۹]

خدا کشتی آنجا که خواهد بَرَد وگر ناخدا جامه بر تن دَرَد

گلستان

 
شعری از گلستان
 
نسخه‌ای از گلستان

گلستان کتابی است که سعدی یک سال پس از اتمام بوستان، کتاب مستقل نخستش، آن را به نثر آهنگین فارسی در هشت بابِ «سیرت پادشاهان»، «اخلاق درویشان»، «فضیلت قناعت»، «فوائد خاموشی»، «عشق و جوانی»، «ضعف و پیری»، «تأثیر تربیت»، و «آداب صحبت» نوشته‌است. این کتاب به گمانی تأثیرگذارترین کتاب نثر در ادبیات فارسی است.[۱۰]

نمونه‌هایی از نثر گلستان سعدی:
 • منت خدای را، عَزَّ وَ جَلّ، که طاعتش موجب قربت است و به شُکر اندرش مزیدِ نعمت. هر نفَسی که فرومی‌رود مُمِدّ حیات است و چون برمی‌آید مفرِّح ذات؛ پس در هر نفَس دو نعمت موجود است و بر هر نعمت شُکری واجب.[۱۱]
 • دو کس رنج بیهوده بردند و سعی بی‌فایده کردند؛ یکی آن‌که اندوخت و نخورد، و دیگری آن‌که آموخت و نکرد.
 • سه چیز پایدار نمانَد: مال بی تجارت و علم بی بحث و مُلک بی سیاست.
 • دشمنی ضعیف که در طاعت آید و دوستی نماید بدان مقصود وی جز آن نیست که دشمنی قوی گردد؛ و گفته‌اند بر دوستیِ دوستان اعتماد نیست، تا به تملق دشمنان چه رسد! و هرکه دشمنِ کوچک را حقیر می‌دارد، بدان مانَد که آتشِ اندک را مهمل می‌گذارد.

غزلیات

غزلیات سعدی مجموعهٔ شعرهایی‌ست که سعدی در قالب غزل سروده و تاکنون چندین تصحیح از آن‌ها بوسیلهٔ استادان زبان و ادب فارسی منتشر شده‌است. غزل‌های عاشقانهٔ سعدی، به سادگی، خلوص و زمینی بودن شهره‌اند. این غزلیات در چهار کتابِ طیبات، بدایع، خواتیم و غزلیات قدیم گردآوری شده‌است.

در عین حال که سبک شعریِ سعدی از توانِ تخیّل و تصویرآفرینی پیچیده و بالایی بهره دارد، به‌گونهٔ شگفت‌انگیز و نبوغ‌آمیزی ساده و روان است؛ سادگی و روانی‌ای که حاصل و زاییدهٔ شیوهٔ موجز، نرم، آرام، و دل‌نشین بیان اوست.[۱۲]

نمونه‌ای از غزل‌های سعدی:

وقتی دلِ سودایی، می‌رفت به بُستان‌ها بی‌خویشتنم کردی، بویِ گل و ریحان‌ها
ای مِهرِ تو در دل‌ها، وی مُهرِ تو بر لب‌ها! وی شورِ تو در سرها، وی سرّ تو در جان‌ها!
تا عهدِ تو دربستم، عهدِ همه بشکستم بعد از تو روا باشد، نقضِ همه پیمان‌ها
هر کو نظری دارد، با یارِ کمان‌ابرو باید که سپر باشد، پیش همه پیکان‌ها
گویند مگو سعدی، چندین سخن از عشقش می‌گویم و بعد از من، گویند به دوران‌ها

مواعظ

مواعظ آخرین اثر سعدی و در زمرهٔ بهترین آثار سعدی است. شعر مشهورِ زیر از نمونه غزل‌های مواعظ سعدی است:

تن آدمی شریف است به جانِ آدمیت نه همین لباسِ زیباست نشانِ آدمیت
اگر آدمی به چشم است و دهان و گوش و بینی چه میانِ نقش دیوار و میانِ آدمیت؟!
خور و خواب و خشم و شهوت، شَغَب است و جهل و ظلمت حَیَوان خبر ندارد ز جهان آدمیت
به‌حقیقت آدمی باش، وگرنه مرغ باشد که همین سخن بگوید به زبان آدمیت
مگر آدمی نبودی که اسیرِ دیو ماندی؟ که فرشته ره ندارد به مقام آدمیت

[۱۳]

نمونه‌هایی از غزل‌های سعدی

نه طریقِ دوستان است و نه شرطِ مهربانی که به دوستانِ یک‌دل، سرِ دست برفشانی
نفَسی بیا و بنشین، سخنی بگو و بشنو که به تشنگی بمُردَم، برِ آبِ زندگانی
دلِ عارفان ببردند و قرارِ پارسایان همه شاهدان به صورت، تو به صورت و معانی
نه خلافِ عهد کردم، که حدیث جز تو گفتم همه بر سر زبانند و تو در میانِ جانی
مده‌ ای رفیق پندم، که نظر بر او فکندم تو میانِ ما ندانی، که چه می‌رود نهانی
دلِ دردمندِ سعدی، ز محبتِ تو خون شد نه به وصل می‌رسانی، نه به قتل می‌رهانی
*
به جهان خرّم از آنم، که جهان خرّم از اوست عاشقم بر همه عالم، که همه عالم از اوست
به غنیمت شمر ای دوست، دَم عیسیِ صبح تا دل مرده مگر زنده کنی، کاین دَم از اوست
نه فلک راست مسلّم، نه مَلَک را حاصل آنچه در سرّ سُویدای بنی‌آدم از اوست
به حلاوت بخورم زهر، که شاهد ساقی‌ست به ارادت ببَرم زخم، که درمان هم از اوست
زخم خونینم اگر بِه نشود، بِه باشد خُنُک آن زخم، که هر لحظه مرا مرهم از اوست
غم و شادی برِ عارف چه تفاوت دارد؟ ساقیا، باده بده شادیِ آن، کاین غم از اوست
پادشاهی و گدایی، برِ ما یکسان است چو بر این در، همه را پشتِ عبادت خم از اوست
سعدیا، گر بکَنَد سیلِ فنا خانهٔ عمر دل قوی دار، که بنیادِ بقا محکم از اوست
*
ای ساربان آهسته رو، کآرام جانم می‌رود وآن دل که با خود داشتم، با دل‌ستانم می‌رود
من مانده‌ام مهجور از او، بیچاره و رنجور از او گویی که نیشی دور از او، در استخوانم می‌رود
گفتم به نیرنگ و فسون، پنهان کنم ریشِ درون پنهان نمی‌مانَد که خون بر آستانم می‌رود
محمل بدار ای ساروان، تندی مکن با کاروان کز عشقِ آن سروِ روان، گویی روانم می‌رود
او می‌رود دامن‌کشان، من زهرِ تنهایی چشان دیگر مپرس از من نشان، کز دل نشانم می‌رود
برگشت یارِ سرکشم بگذاشت عیشِ ناخوشم چون مِجمَری پُرآتشم کز سر دُخانم می‌رود
با آن‌همه بیدادِ او، وین عهدِ بی‌بنیادِ او در سینه دارم یادِ او، یا بر زبانم می‌رود
بازآی و بر چشمم نشین، ای دل‌ستانِ نازنین کآشوب و فریاد از زمین، بر آسمانم می‌رود
شب تا سحر می‌نَغنَوَم، وَاندرزِ کس می‌نشنوم وین ره نه قاصد می‌روم، کز کف عنانم می‌رود
گفتم بگریم تا اِبِل، چون خر فرومانَد به گِل وین نیز نتوانم که دل با کاروانم می‌رود
صبر از وصال یار من، برگشتن از دلدار من گر چه نباشد کار من، هم کار از آنم می‌رود
در رفتنِ جان از بدن، گویند هر نوعی سخن من خود به چشم خویشتن دیدم که جانم می‌رود
سعدی! فغان از دستِ ما، لایق نبود ای بی‌وفا طاقت نمی‌آرم جفا، کار از فغانم می‌رود

سعدی و فردوسی

سعدی از فردوسی در کتابِ بوستانِ خود -در بابِ دوم، در احسان- یاد کرده و وی را شخصی نژاده و پاکزاد می‌داند:

چه خوش گفت فردوسیِ پاک زاد که رحمت بر آن تُربتِ پاک باد
میازار موری که دانه‌کش است که جان دارد و جانِ شیرین خوش است
سیاه اَندَرون باشد و سنگدل که خواهد که موری شود تنگدل

نیایشِ پادشاهان

سعدی همچون بسیاری از شاعرانِ پیشین و پسینِ خود نبود که پادشاهان را برای بدست آوردنِ پول و سرمایه، مدح و ستایش می‌کنند. وی در کتابِ بوستان -بخشِ در نیایشِ خداوند- در این باره چنین می‌گوید:

مرا طبع از این نوع خواهان نبود سرِ مِدحتِ پادشاهان نبود
ولی نظم کردم به نامِ فلان[۱۴] مگر باز گویند صاحبدلان
که سعدی که گوی بلاغت ربود در ایامِ بوبکرِ بن سَعد بود

شعر بنی‌آدم

شعر «بنی‌آدم» سعدی بسیار مشهور است و در پیام فارسی که در مجموعه پیام‌های فضاپیمای ویجر (مجموعاً پیامهایی به ۵۵ زبان[۱۵]) برای فضاهای دوردست فرستاده شده‌است این شعر به عنوان پیام برگزیده شده‌است.[۱۶] (شنیدن پیام فارسی برای ساکنان فضا از وب‌گاه ویجر، ناسا) باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده نیز در پیام نوروزی سال ۲۰۰۹ این بیت از سعدی را قرائت کرد.[۱۷]

بنی آدم اعضای یک پیکرند[۱۸][۱۹][۲۰] که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی بدرد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

و دبیرکل سازمان یونسکو[نیازمند منبع] در سخنرانی خود[نیازمند منبع] این شعر را برای حضار خواند.[۲۱]

 
مینیاتور نشان‌دهندهٔ سعدی از کتاب گلستان سعدی

در بخش شمالی سالن مذاکرات نمایندگان در سازمان ملل متحد،[۲۲] فرشی از استاد صیرفیان با شعر جاودانه سعدی در وسط فرش با الیاف طلا نقش بسته‌است. این فرش در سال ۲۰۰۵ میلادی، از سوی هیئت نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد و توسط استاد صیرفیان[۲۳] به سازمان ملل اهدا شد.[۲۴] این فرش برخلاف عادت سازمان ملل که هدایا را به نمایش نمی‌گذارد در محل مناسبی در سازمان ملل آویزان شد که کارشناسان می‌گویند این اقدام «به علت غیرممکن بودن مقاومت در برابر شعر سعدی» بوده‌است.[۲۵] بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در سخنرانی سال ۲۰۱۲ خود در تهران با اشاره به این شعر گفت: «در ورودی سازمان ملل فرش عظیمی قرار دارد-فکر می‌کنم بزرگترین فرشی است که سازمان ملل دارد- که زینت بخش دیوار سازمان ملل و هدیه‌ای از سوی مردم ایران است. در کنار آن سخنان اعجاب آور سعدی شاعر بزرگ ایرانی قرار دارد.» و سپس شعر بنی آدم را خواند.[۲۶]

در بسیاری از منابع معتبر انگلیسی نوشته شده که این شعر بر سردر ورودی تالار ملل مقر سازمان ملل متحد در نیویورک نقش بسته‌است.[۲۷][۲۸][۲۹][۳۰][۳۱][۳۲][۳۳] حسن مکارمی خوشنویس ایرانی نیز در گفتگویی با مجلهٔ یونسکو کوریر به وجود این شعر بر سردر تالار اصلی اشاره کرده‌است.[۳۴]

ولی درمورد درست بودن این مطلب تردیدهایی نیز وجود دارد[۳۵][۳۶][۳۷] و عکسی نیز از این شعر بر سردر نام‌برده دیده نشده‌است.[نیازمند منبع] از جمله، مؤسس مرکز سعدی‌شناسی وجود هر گونه لوح و یا سردری را با این اشعار از سعدی در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، رد می‌کند و معتقد است: «متأسفانه الان طوری شده که اگر این حرف را بزنیم، هیچ‌کس باور نمی‌کند و مردم واقعاً فکر می‌کنند شعر سعدی در سردر سازمان ملل متحد نوشته شده‌است حال آنکه نه سردری و نه تابلویی با اشعار سعدی در سازمان ملل وجود ندارد.»[۳۸]

محمدجواد ظریف سفیر پیشین ایران در سازمان ملل، در سال ۱۳۸۴ در گفتگویی با رسانه‌ها در این مورد گفته که: «از سال‌ها قبل و شاید از چندین دهه پیش معروف بود که شعر معروف «بنی‌آدم اعضای یکدیگرند/که در آفرینش زیک گوهرند» منقوش و در سردر سازمان ملل آویخته شده‌است. در تحقیقاتی که ما کردیم در حداقل سه دههٔ گذشته، چنین کاری انجام نشده بود.»[۳۹]

گفتنی است که چاپ مصرع اول این شعر برروی اسکناس‌های یکصد هزار ریالی در سال ۱۳۸۹، موجب واکنش‌های رسانه‌ای گردید و روایت صحیح این بیت، از فرهنگستان زبان و ادب فارسی استعلام شد.[۴۰][۴۱][۴۲]

آنچه سعدی دربارهٔ خویش می‌سراید

در بارگاهِ خاطرِ سعدی خرام اگر خواهی ز پادشاهِ سخن دادِ شاعری
هفت کشور نمی‌کنند امروز بی مقالاتِ سعدی انجمنی
من آن مرغِ سُخن‌دانم که در خاکم رَوَد صورت هنوز آواز می‌آید به معنی از گلَستانم
هر متاعی ز مخزنی خیزد شِکر از مصر و سعدی از شیراز
منم امروز و تو انگشت‌نمای همه خلق من به شیرین‌سخنیّ و تو به خوبی مشهور
اگر شربتی بایدت سودمند ز سعدی سِتان تلخْ داروی پَند
بر حدیثِ من و حُسنِ تو نیفزاید کس حد همین است سخندانی و زیبایی را
سعدی اندازه ندارد که به شیرین سخنی باغ طبعت همه مرغانِ شکرگفتارند
خانه زندان است و تنهایی ضلال هرکه چون سعدی گلستانیش نیست
درین معنی سخن باید که جز سعدی نیاراید که هرچ از جان برون آید نشیند لاجرم بر دل
هنر بیار و زبان‌آوری مکن سعدی چه حاجت است بگوید شِکر که شیرینم؟
قلم است این به دستِ سعدی دَر یا هزار آستین دُرّ دَری
دعای سعدی اگر بشنوی زیان نکنی که یحتمل که اجابت بُوَد دعایی را
ز خاکِ سعدیِ شیراز بویِ عشق آید هزار سال پس از مرگِ او گرَش بویی[۴۳]
من دگر شعر نخواهم بسرایم که مگس زحمتم می‌دهد از بس که سخن شیرین است

سعدی از نگاه دیگران

در ستایشِ سعدی

 • مجدِ هَمگَر در ستایشِ سعدی:
از سعدیِ مشهورسخن شعرِ روان جوی کاو کعبهٔ فضل است و دلش چشمهٔ زمزم
 • محمدتقی بهار در ستایشِ سعدی:[۴۴]
سعدیا! چون تو کجا نادره‌گفتاری هست؟ یا چو شیرین سخنت نخلِ شکرباری هست؟
یا چو بُستان و گلستانِ تو گلزاری هست؟ هیچم ار نیست، تمنای تواَم باری هست
«مشنو ای دوست که غیر از تو مرا یاری هست یا شب و روز بجز فکر تواَم کاری هست»
لطف گفتار تو شد دام ره مرغ هوس به هوس بال زد و گشت گرفتار قفس
پایبند تو ندارد سر دمسازی کس موسی اینجا بنهد رخت به امید قبس
«به کمند سر زلفت نه من افتادم و بس که به هر حلقهٔ زلف تو گرفتاری هست»
 • همام تبریزی در ستایش سعدی:
همام را سخن دل‌فریب و شیرین است ولی چه سود که بیچاره نیست شیرازی
 • سیف‌الدین فرغانی معاصر سعدی، خطاب به وی:[۴۵]
نمی‌دانم که چون باشد به معدن زر فرستادن به دریا قطره آوردن، به کان گوهر فرستادن
چو بلبل در فراق گل از این اندیشه خاموشم که بانگ زاغ چون شاید به خنیاگر فرستادن!
حدیث شعر من گفتن کنار طبع چون آبت به آتشگاهِ زرتشت است خاکستر فرستادن
ضمیرت جام جمشید است و در وی نوشِ جان‌پرور برِ او جرعه‌ای نتوان از این ساغر فرستادن
تو کشورگیرِ آفاقی و شعرِ تو، تو را لشکر چه خوش باشد چنین لشکر به هر کشور فرستادن
 • عبدالحسین زرین‌کوب: «سعدی معانی لطیف تازه را در عبارات آسان بیان می‌کند و از تعقید و تکلف برکنار می‌مانَد. بعید نیست اگر بگوییم این بیت را در وصف خود سروده‌است:[۴۶]
صبر بسیار بباید پدرِ پیرِ فلک را که دگر مادرِ گیتی چو تو فرزند بزاید
 • محمدعلی فروغی دربارهٔ سعدی می‌نویسد: «اهل ذوق اِعجاب می‌کنند که سعدی هفتصد سال پیش به زبان امروزی ما سخن گفته‌است، ولی حق این است که [...] ما پس از هفتصد سال به زبانی که از سعدی آموخته‌ایم سخن می‌گوییم».
 • ضیاء موحد دربارهٔ وی می‌نویسد: «زبان فارسی پس از فردوسی به هیچ شاعری به‌اندازهٔ سعدی مدیون نیست».

زبان سعدی به «سهل ممتنع» معروف شده‌است، از آنجا که به نظر می‌رسد نوشته‌هایش از طرفی بسیار آسان‌اند و از طرفی دیگر گفتن یا ساختن شعرهای مشابه آنها ناممکن.

 • روح‌الله خمینی: او نیز در بیتِ «شاعر اگر سعدی شیرازی است / بافته‌های من و تو بازی است» به مقام والای سعدی اشاره می‌کند.
 • گارسن دوتاسی: سعدی تنها نویسنده ایرانی است که نزد تودهٔ مردم اروپا شهرت دارد.
 • باربیه دومنار: در آثار سعدی، لطف طبعِ هوراس، سهولت بیانِ اوید، قریحهٔ بذله‌گوی فرانسوا رابُله، و سادگی لافونتن را می‌توان یافت.
 • سر ادوین آرنولد: باری دگر همراه من آی، از آن آسمان گرفته،

تا گوش بر نغمهٔ خوش‌آهنگ و سحرآسای سعدی گذاریم،
بلبلی هزاردستان، که، از دل گلستانِ خویش، به پارسی هر دم نوایی دیگر ساز خواهد کرد...[۴۷]

در نقدِ سعدی

سعدی عمیق نمی‌اندیشد، اما زیبا بیان می‌کند.
پشت بیان او چیز دیگری سوای آنچه بیان می‌کند، نیست.
در او هرچه هست، لفاظی‌ست، نه اندیشه‌پردازی
[۴۸]
احمد شاملو، ماهنامهٔ تجربه شماره ۴، شهریور ۱۳۹۰

ذبیح‌الله منصوری شبههٔ عدم اصالت اشعار سعدی را مطرح ساخته و اشعار وی را اقتباس دانسته‌است.[۴۹] احمد کسروی تیر نقد را به سمت گرایش‌های جنسی سعدی نشانه گرفته و او را از این منظر مورد سرزنش قرار داده‌است.[۵۰][۵۱] میرزا آقاخان کرمانی ابیات عاشقانهٔ سعدی را مورد نقد اخلاقی قرار داده‌است.[۵۲] نیما یوشیج بیشتر از منظر خلاقیت معنایی و مفهومی، اشعار سعدی را قابل نقد می‌بیند.[۵۳] اسماعیل خویی و علی شریعتی بر گرایش‌های سازش‌کارانه و محافظه‌کارانهٔ سعدی انگشت گذاشته و از این لحاظ، وی را شایستهٔ نقد می‌بینند.[۵۴]

ترجمهٔ آثار سعدی به زبان‌های اروپایی

 
صفحهٔ عنوانِ ترجمهٔ آندره دو ریه از قسمت‌هایی از گلستان، منتشرشده در سال ۱۶۳۴

آندره دو ریه نخستین کسی بود که با ترجمهٔ قسمت‌هایی از گلستان در سال ۱۶۳۴ به زبان فرانسوی، سعدی را به اروپاییان شناساند. دو دهه پس از ترجمهٔ او، یعنی در ۱۶۵۴، آدام اولئاریوس، ترجمهٔ کاملی از بوستان و گلستان را به زبان آلمانی منتشر کرد.[۵۵]

آرامگاه

نوشتار اصلی: آرامگاه سعدی
 
آرامگاه سعدی شیراز

سعدی در خانقاهی که اکنون آرامگاه اوست و در گذشته محل زندگی او بود، به خاک سپرده شد که در ۴ کیلومتری شمال‌شرقی شیراز، در دامنهٔ کوه فهندژ، در انتهای خیابان بوستان و در کنار باغ دلگشا است. این مکان در ابتدا خانقاه شیخ بوده که وی اواخر عمرش را در آنجا می‌گذرانده و سپس در همان‌جا دفن شده‌است. برای اولین بار در قرن هفتم توسط خواجه شمس‌الدین محمد صاحب‌دیوانی وزیر معروف اباقاخان، مقبره‌ای بر فراز قبر سعدی ساخته شد. در سال ۹۹۸ ه‍.ق. به حکم یعقوب ذوالقدر، حکمران فارس، خانقاه شیخ ویران گردید و اثری از آن باقی نماند. تا این‌که در سال ۱۱۸۷ ه‍.ق. به دستور کریمخان زند، عمارتی ملوکانه از گچ و آجر بر فراز مزار شیخ بنا شد که شامل ۲ طبقه بود. طبقهٔ پایین دارای راهرویی بود که پلکان طبقه دوم از آنجا شروع می‌شد. در دو طرف راهرو دو اتاق کرسی‌دار ساخته شده بود. در اتاقی که سمت شرق راهرو بود، مزار سعدی قرار داشت و معجری چوبی آن را احاطه کرده بود. قسمت غربی راهرو نیز موازی قسمت شرقی، شامل دو اتاق می‌شد، که بعدها شوریده (فصیح‌الملک) شاعر نابینای شیرازی در اتاق غربی این قسمت دفن شد. طبقه بالای ساختمان نیز مانند طبقه زیرین بود، با این تفاوت که برروی اتاق شرقی که قبر سعدی در آنجا بود، به احترام شیخ اتاقی ساخته نشده بود و سقف آن به اندازه دو طبقه ارتفاع داشت. در دورهٔ قاجاریه (سال ۱۳۰۱) توسط فتحعلی‌خان صاحب‌دیوان مرمت شد و چند سال بعد نیز حبیب‌الله‌خان قوام‌الملک دستور تعمیر و ترمیم قسمتی از بنا را صادر کرد، و تولیت آن به " کربلایی سید زین العابدین چینی (حسینی نیک) سپرده شد و ایشان در سال ۱۳۲۱ ه‍.خ. در گذشت.

بنای فعلی آرامگاه سعدی از طرفِ انجمن آثار ملی در سال ۱۳۳۱ هـ. ش با تلفیقی از معماری قدیم و جدید ایرانی در میان عمارتی هشت ضلعی با سقفی بلند و کاشیکاری ساخته شد. روبه‌روی این هشتی، ایوان زیبایی است که دری به آرامگاه دارد.

سکه‌های پانصدریالی برنزی ایران از سال ۱۳۸۷ خورشیدی به نقش آرامگاه سعدی مزین شده‌است. همچنین طرح پشت اسکناس ده‌هزارتومانی (یکصدهزارریالی) نمایی از مقبرهٔ سعدی در شیراز می‌باشد.

در تاریخ آل یاسر آمده‌است که سعدی با حکیم نزاری قهستانی مرواداتی داشته‌است و سعدی برای دیدنِ نزاری به بیرجند آمده‌است (۱–۱)

روز سعدی

نوشتار اصلی: روز سعدی

مرکز سعدی‌شناسی، از سال ۱۳۸۱ خورشیدی، روز ۱ اردیبهشت را روز سعدی، اعلام کرد و در اول اردیبهشت ۱۳۸۹ خورشیدی، در «اجلاس شاعران جهان» در شیراز، نخستین روز اردیبهشت، از سوی نهادهای فرهنگیِ داخلی و خارجی، به‌عنوان «روز سعدی» نامگذاری شد.[۵۶]

مدیر مرکز سعدی‌شناسی در اعلام برنامه‌های روز سعدی گفت:

اول اردیبهشت‌ماه هر سال در شیراز و برخی از شهرهای ایران و جهان فرصت مغتنمی برای گلگشت در بوستان و گلستان سعدی شیراز فراهم می‌شود و اندیشمندان و سعدی‌پژوهان، سعدی‌دوستان و هنرمندان هریک به فراخور دانش و ذوق خویش، به کلام و نوا و رنگ و نمایش از سعدی می‌گویند و عشق و حکمت و نیک‌پنداری او را ارج می‌نهند.[۵۷]

 

 

 

چرا به سعدی، شیخ اجل می‌گوییم؟ - خبرگزاری فارس

www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940201000414
۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ ه‍.ش. - محمد دهقانی، استاد دانشگاه و سعدی‌پژوهش در پاسخ به سوالی که چرا به سعدی، شیخ اجلمی‌گوییم، اظهار داشت: تصوری که همه ما از سعدی داریم، یک مرد ...

چرا به سعدی، شیخ اجل می‌گوییم؟ - مشرق

www.mashreghnews.ir/fa/news/407901/چرا-به-سعدی-شیخ-اجل-می‌گوییم
محمد دهقانی، استاد دانشگاه و سعدی‌پژوهش در پاسخ به سوالی که چرا به سعدی، شیخ اجل می‌گوییم، اظهار داشت: تصوری که همه ما از سعدی داریم، یک مرد جاافتاده، پخته و کامل ...

شیخ اجل | پارسی ویکی - لغت نامه

parsi.wiki/dehkhodaworddetail-fb1fa244b3cc439b9bae113945afd32e-fa...
رجوع شود به «شیخ» و «اجل» («اجل» صفت تفضیلی بر اساس صفت مطلق «جلیل» است).ب. (اصطلاح رایج در ادبیات فارسی) منظور «مشرف الدین مصلح بن عبداﷲ سعدی ...

سوال و جواب :: شیخ اجل

soja.ir/QuestionAnswers.aspx?soal=763
چرا سعدي به شيخ اجل ملقب شده است ؟ :: مشاهده جواب های این سوال.

سعدی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/سعدی
جایگاهش نزد اهل ادب تا بدان‌جاست که به وی لقب استادِ سخن، پادشاهِ سخن، شیخِ اجلّ و حتی به‌طور مطلق، استاد داده‌اند. آثار معروفش کتاب گلستان به نثر و مثنوی بوستان در ...

لسان الغیب یا شیخ اجل - تبیان

www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=225154
۲۷ مهر ۱۳۹۱ ه‍.ش. - احمد تمیم داری، پژوهشگر و استاد دانشگاه از تفاوت های شعر حافظ و سعدی می گوید.

شیخ اجل - ســعــدی استاد سخن

saadiostadesokhan.persianblog.ir/tag/شیخ_اجل
خانم جوانی شروع به خواندن می کند تا به چنین جمله ای می رسد: «این کار هم به قول شیخ اجل آینه داری در محلت کوران است...». پزشک زاد ادامه می دهد که زن جوان «کلمه شیخ را ...

روستای دژن ( دژن ) هه ورامان - کردی - زندگی نامه شیخ اجل ( سعدی ...

www.dajhn.blogfa.com/post/18/زندگی-نامه-شیخ-اجل-(-سعدی-شیرازی-)
زندگی نامه شیخ اجل ( سعدی شیرازی ). بنام خداوند جان و خرد. ابومحمد مُصلِح بن عَبدُالله مشهور به سعدی شیرازی و مشرف الدین (۵۸۵ یا ۶۰۶ – ۶۹۱ هجری قمری) شاعر و نویسندهٔ ...

شورانگيز - زندگینامه شیخ اجل سعدی شیرازی

shur-angiz.blogfa.com/post-42.aspx
زندگینامه شیخ اجل سعدی شیرازی. زندگینامه سعدی شیرازی. درباره نام و نام پدر شاعر و هم چنين تاريخ تولد سعدي اختلاف بسيار است. سال تولد او را از 571 تا 606 هجري ...

الف لام میم - ایرادات نگارشی: اجل یا عجل؟

alef-lam-mim.blogfa.com/post-223.aspx
۶ فروردین ۱۳۹۱ ه‍.ش. - سایت کتاب نیوز در دفتر شعر خود، شعری از استاد سخن، سعدی، منتشر کرده بود و نام شاعر را «شیخ عجل سعدی» نوشته بود در حالی که «شیخ اجل ...

(تصاویر) نابودی تدریجی منزل شیخ اجل «سعدی» - فرارو

fararu.com/fa/news/.../تصاویر-نابودی-تدریجی-منزل-شیخ-اجل-سعدی
(تصاویر) نابودی تدریجی منزل شیخ اجل «سعدی». کد خبر: ۱۹۰۵۵۵. ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۷:۲۱. خانه منسوب به سعدی، شاعر پرآوازه قرن هفتم، یکی از منازل تاریخی ثبت ...

همراه باطبیعت کویر - پندهای شیخ اجل سعدی شیرازی

www.balabadiyon2.blogfa.com/category/2
همراه باطبیعت کویر - پندهای شیخ اجل سعدی شیرازی -

اشعار برگزیده ی شیخ اجل-سعدی شیرازی - تالار گفتگوی ...

www.iran-forum.ir › ... › شعر و ادبیات › دیوان اشعار شاعران
۱۰ دی ۱۳۸۹ ه‍.ش. - اشعار برگزیده ی شیخ اجل-سعدی شیرازی. وقت‌ها یک دم برآسودی تنم قال مولائی لطرفی لا تنم اسقیانی و دعانی افتضح عشق و مستوری نیامیزد به هم

شیراز - شیخ اجل سعدی

persiahistory.blogfa.com/post/16/------شیخ-اجل-سعدی
به نام خدا. شیخ ابومحمد مشرف الدین. مصلح ابن عبدالله. سعدی شیرازی. شیخ اجل و استاد سخن. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/3/. از زبان. دکتر ذبیح الله صفا.

شب سعدی در آرامگاه شیخ اجل برگزار شد - خبرگزاری مهر | ...

www.mehrnews.com/news/.../شب-سعدی-در-آرامگاه-شیخ-اجل-برگزار-شد
۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ ه‍.ش. - شیراز- آیین "شب سعدی" در آرامگاه شیخ اجل برگزار شد. به گزارش خبرنگار مهر، چهارشنبه شب با حضور سعدی پژوهان و دوستداران این شاعر بلندآوازه ...

غزلی از شیخ اجل سعدی شیرازی - YouTube

ویدئو برای شیخ اجل▶ 3:41
https://www.youtube.com/watch?v=mNPCGH0JOFY
۹ مهر ۱۳۹۲ ه‍.ش. - بارگذاری توسطBahman Sharif
غزلی از شیخ اجل سعدی شیرازی خوانش و تدوین بهمن شریف : مُـرید.

شعر،رهایی است - سعدی شیراز؛ شیخ اجل

shere-parsi.blogfa.com/category/2/سعدی-شیراز؛-شیخ-اجل
شعر،رهایی است ۞ - سعدی شیراز؛ شیخ اجل - زیباترین اشعار پارسی - ۞ شعر،رهایی است.

هوای سعدیه در یادروز شیخ اجل - شیرازه

shiraze.ir/fa/news/87007/هوای-سعدیه-در-یادروز-شیخ-اجل
به گزارش خبرنگار شیرازه، اول اردیبهشت ماه در تقویم ملی ایرانیان سالروز گرامیداشت شیخ اجل سعدی شیراز نام گرفته است. فرهنگوران او را به‌عنوان استاد سخن ...

روزنامه ایران_ روزی از روزگار شیخ اجل

iran-newspaper.com/Newspaper/BlockPrint/142480
۳ مرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - حسین کیانی نمایشنامه «روزی از روزگار شیخ اجل» را براساس زندگی سعدی شیرازی به صحنه می‌برد. این نویسنده و کارگردان با اعلام این مطلب گفت: ...

روزشمار: ۱ اردیبهشت؛ روز بزرگداشت شيخ اجل «مصلح‌ الدي ...

www.kojaro.com/.../calender-ordibehesh-commemoration-day-shirazi-sa...
۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ه‍.ش. - جایگاهش نزد اهل ادب تا بدان‌ جاست که به وی لقب استادِ سخن، پادشاهِ سخن، شیخِ اجل و حتی به‌ طور مطلق، استاد داده‌اند. آثار معروفش کتاب گلستان به نثر ...

دانش آموزان شیرازی در برابر شیخ اجل درس پس می دهند - ...

www.khabaronline.ir/detail/527619/culture/literature
۲۸ فروردین ۱۳۹۵ ه‍.ش. - دانش آموزان شیرازی در برابر شیخ اجل درس پس می دهند. فرهنگ > ادبیات - روزنامه خبرجنوب نوشت : فارس در تلاش است که برای اجرای طرح گلستان خوانی ...

همایش شیخ اجل سعدی شیرازی در لامرد برگزار شد + تصاویر | م ...

mohrestan.ir/همایش-شیخ-اجل-سعدی-شیرازی-در-لامرد-برگز/
مُهرستان » دومین همایش بزرگداشت شاعر بی‌بدیل پارسی‌گوی ایران، شیخ اجل، سعدی شیرازی، با حضور اساتید و شاعران برجسته‌ کشوری، در تالار دانشگاه آزاد اسلامی شهر ...

نابودی تدریجی منزل شیخ اجل «سعدی» - سایت خبری تحلیلی ...

www.tabnak.ir › عکس › میراث فرهنگی و گردشگری
 رتبه: ۹۵% - ‏۲۳٬۹۱۳ نقد
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ ه‍.ش. - نابودی تدریجی منزل شیخ اجل «سعدی». خانه منسوب به سعدی، شاعر پرآوازه قرن هفتم، یکی از منازل تاریخی ثبت شده در سازمان میراث فرهنگی و تحت ...

شیخ اجل

shaikheajal.blogfa.com/
تربتش عطر کربلا دارد غربتش روضه ی رضا دارد. گنبدش ، آسمان...طلایش، نور روزها گنبد طلا دارد هرچه در چَنته دارد این دنیا از کرامات مجتبا دارد "ای کریمی که در خزانه ی ...

شعر زیبای شیخ اجل، سعدی - آسمونی

www.asemooni.com › فرهنگ و هنر › شعر
... سازی سایت · طراحی گرافیک · راهنمای کسب و کار. تازه های آسمونی. گوشی همسرمان را چک کنیم یا نه؟! صفحه اصلی > فرهنگ و هنر > شعر > شعر زیبای شیخ اجل، سعدی ...

دومین همایش شیخ اجل سعدی شیرازی در لامرد برگزار می‌شود | ...

www.ilna.ir/.../362228-دومین-همایش-شیخ-اجل-سعدی-شیرازی-در-لامرد-بر...
۲۹ فروردین ۱۳۹۵ ه‍.ش. - دومین همایش بزرگداشت شاعر بی‌بدیل پارسی‌گوی ایران، شیخ اجل، سعدی شیرازی، روز یکم اردیبهشت‌ماه، با حضور اساتید و شاعران برجسته‌ کشوری، در ...

شعر بی دروغ - تک بیت هایی ناب از شیخ اجل سعدی ( 2)

sherebidoroogh.blogfa.com/post/311
تک بیت هایی ناب از شیخ اجل سعدی ( 2). در چشم بامدادن به بهشت برگشودن نه چنان لطیف باشد که به دوست برگشایی. *******. ذوقی چنان ندارد بی دوست زندگانی.

يادگار شيخ اجل نخشكد - تیتریک

titre1.ir › سبک زندگی › جوان و خانواده
يادگار شيخ اجل نخشكد. آبي كه در طول تاريخ در آرامگاه سعدي جاري بود به مدت دو روز قطع شد، اتفاقي كه مسن ترهاي منطقه سعدي معتقد هستند كه بعد از 80 سال روي داده است.

جرعه‌ای از حلاوت کلام شیخ اجل/ تو قدر آب چه دانی که در کنار ...

qudsonline.ir/.../جرعه-ای-از-حلاوت-کلام-شیخ-اجل-تو-قدر-آب-چه-دانی-که-د...
۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ ه‍.ش. - به گزارش قدس آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر،ابو محمد، شرف الدین (مشرف الدین) مصلح بن عبدالله، مشهور و متخلص به سعدی، در حدود سال ۶۰۵ هجری قمری ...

منزل شیخ اجل سعدی شیراز در حال نابودی+ تصاویر - لالی نیوز

lalinews.ir/Pages/News-1012.aspx
تحلیل اخبار روز شهرستان لالی ، پایگاه خبری تحلیلی لالی نیوز نخستین پایگاه خبری شهرستان لالی با پوشش آخرین اخبار محلی و منطقه ای.

بزرگداشت شيخ اجل در ققنوس - باشگاه خبرنگاران جوان

www.yjc.ir › فرهنگی هنری › رادیو تلویزیون
برنامه ققنوس جمعه 29 فروردين در آستانه بزرگداشت شيخ اجل سعدي شيرازي به بررسي اشعار اين شاعر بزرگ ادب فارسي اختصاص دارد.

عکس/ بازدید مردم از آرامگاه شیخ اجل - شبکه خبر

www.irinn.ir/news/157645/عکس-بازدید-مردم-از-آرامگاه-شیخ-اجل
۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ه‍.ش. - ابومحمد مصلح الدین بن عبدالله معروف به سعدی شیرازی شاعر و نویسنده پارسی گوی ایرانی است. به وی لقب استاد سخن و شیخ اجل داده اند. گلستان، ...

در بزرگداشت شیخ اجل؛ سعدی - خبر و تفسیر برون مرزی

news.irib.ir/2014-12-10-06-21-12/item/66782-
افسون قنبری- طبق تقویم ایرانی، اول اردیبهشت ماه به نام شاعر و حکیم پرآوازه قرن هفتم هجری (قرن سیزده میلادی)شیخ مصلح الدین سعدی شیرازی نامگذاری شده اس ...

گزارش ایکنا از برگزاری یادروز سعدی در جوار آرامگاه شیخ اجل ...

www.iqna.ir/.../گزارش-ایکنا-از-برگزاری-یادروز-سعدی-در-جوار-آرامگاه-...
گروه هنر: به‌مناسبت فرارسیدن اول اردیبهشت‌ماه مراسم گرامیداشت یادروز سعدی شب گذشته، 31 فروردین‌ماه با حضور سعدی‌شناسان و سعدی‌پژوهان در جوار آرامگاه شیخ اجل ...

عکس/ بازدید مردم از آرامگاه شیخ اجل در یادروزش - دولت بهار

www.dolatebahar.com/.../-عکس-بازدید-مردم-از-آرامگاه-شیخ-اجل-در-یادرو...
۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ه‍.ش. - آرامگاه شیخ مشرف الدین بن مصلح الدین سعدی شیرازی در تاریخ ۲۰ آبان ۱۳۵۳ به شماره ثبت ۱۰۱۰٫۳ در انجمن آثار ملی به ثبت رسیده‌است. سکه‌های پانصد ...

آرامگاه سعدی میعادگاه دوستداران شیخ اجل | خبرگزاری برنا

https://www.bornanews.ir/.../394788-آرامگاه-سعدی-میعادگاه-دوستداران-شیخ...
۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ ه‍.ش. - آرامگاه سعدی معروف به سعدیه محل زندگی و دفن سعدی، شاعر برجسته پارسی‌گوی است که در انتهای خیابان بوستان و کنار باغ دلگشا در دامنه کوه در شمال ...

شیخ اجل در جدول کلمات - جدول آنلاین

jadvalonline.com/crosswords/clues/16654
پاسخ: سعدی. در حل جدول کلمات متقاطع، برای پرسش «شیخ اجل» می توانید از پاسخ فوق استفاده نمایید. اهل جدول حل کردن هستی؟ کلیک کن اینجارو ببین. موارد بیشتر.

اخبار-حال و هوای سعدیه در یادروز شیخ اجل - مرودشت نا

marvdashtna.ir/news/show/3811/حال-و--هوای-سعدیه-در-یادروز-شیخ-اجل
به گزارش سایت خبری مرودشت نا به نقل از شیرازه، اول اردیبهشت ماه در تقویم ملی ایرانیان سالروز گرامیداشت شیخ اجل سعدی شیراز نام گرفته است. فرهنگوران او را ...

روز بزرگداشت شيخ اجل "مصلح الدين سعدي شيرازي" - ahl-u ...

www.ahl-ul-bayt.org/fa.php/page,Occ777.html?PHPSESSID...
روز بزرگداشت شيخ اجل "مصلح الدين سعدي شيرازي" شيخ مصلح الدين سعدي شيرازي در حدود سال 606 ق در ميان خانداني از عالمان دين در شيراز ولادت يافت. وي در اوان جواني ...

خبرگزاری تسنیم - سعدیه شیراز؛ از خانقاه تا آرامگاه شیخ اجل

www.tasnimnews.com/fa/.../سعدیه-شیراز-از-خانقاه-تا-آرامگاه-شیخ-اجل
مدیر مرکز سعدی‌شناسی از تخریب دوباره آرامگاه شیخ اجل در زمان قاجار می‌گوید که به دستور یکی از علمای شیراز و به بهانه سنی بودن سعدی انجام گرفت ولی مدتی بعد ...

روزی آخر تو مرا شیخِ اجل میخوانی قرار نشد / انتشارات فصل ... ...

www.mehdifaraji.com/post/278/روزی-آخر-تو-مرا-شیخِ-اجل-می­خوانی
روزی آخر تو مرا شیخِ اجل میخوانی. روز میلاد مرا روز غزل میخوانی. شب به شب، بیت به بیتِ غزلیّاتم را. درِ گوشِ پسرت جای مَثَل میخوانی. اگر اخبار نخواندی خبرِ مرگم را.

کتابت اشعار سعدی توسط خوشنویسان شیرازی در جوار آرامگاه ...

shabestan.ir/detail/News/538391
۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ه‍.ش. - به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از شیراز، احمد همتی بوشهری، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز امروز (4اردیبهشت) در مراسم اشعار سعدی ...

صحبت نو - به بهانه اول اردیبهشت/ روز بزرگداشت شیخ اجل ...

www.sohbateno.ir/.../بهانه-اول-اردیبهشت-روز-بزرگداشت-شیخ-اجل-سعد...
۳۱ فروردین ۱۳۹۵ ه‍.ش. - همزمان با اول اردیبهشت روز بزرگداشت شیخ اجل، نشست گرامیداشت روز سعدی شيرازی در دانشگاه پیام نور اوز برگزار می‌شود.

ایران خبر - اول اردیبهشت سالروز تولد شیخ اجل سعدی مبارک باد

www.irankhabar.ir/.../اول-اردیبهشت-سالروز-تولد-شیخ-اجل-سعدی-مبارک...
ایران خبر- اول اردیبهشت ماه در تقویم ملی ایرانیان همزمان با سالروز تولد شیخ اجل سعدی كه فرهنگوران او را به‌عنوان استاد سخن می‌شناسند، یادروز سعدی نام گرفته است.

شمارهٔ ۴۰ - این قصیدهٔ را برای شیخ اجل سعدی نوشت و فرستاد - ...

ganjoor.net › ... › دیوان اشعار › قصاید و قطعات (گزیدهٔ ناقص)
شمارهٔ ۴۰ - این قصیدهٔ را برای شیخ اجل سعدی نوشت و فرستاد · سیف فرغانی » دیوان اشعار » قصاید و قطعات (گزیدهٔ ناقص). نمی‌دانم که چون باشد به معدن زر فرستادن.

قصه گويي شيخ اجل سعدي شيراز براي كودكان مقطع ابتدايي | ...

www.tehranedu.ir/Modules/News/NewsShow.aspx?page=1&mid...
۲۴ فروردین ۱۳۹۵ ه‍.ش. - شيخ اجل سعدي شيرازي با قصه هاي دلنشين خود به جمع كودكان دوره اول ابتدايي مي آيد. به گزارش اداره اطلاع رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش شهر تهران ...

بهار نیوز - هنوز می‌توان با پند سعدی زندگی کرد؟

www.baharnews.ir/news/75202/
گروه فرهنگی: نکات اخلاقی که به صورت پند و نصایح از زبان شیخ اجل آمده‌اند و او آنها را در زمانه‌ای با شرایط و مردم خاص خودش سروده و نوشته است در زمان حال چقدر کاربرد ...

حق

mazhab01.blogfa.com/
+ نوشته شده در ۹۴/۰۴/۲۱ساعت ۱۰:۵۵ قبل از ظهر توسط شیخ اجل | نظر بدهید · خدا همه کارس. این متن قشنگ بود كمی هم آرامش می ده. دل بــســـپــار... به آتشی که نمى سوزاند.

متن کامل دیوان شیخ اجل سعدی شیرازی گلستان و بوستان و ... ...

vista.ir/.../متن-کامل-دیوان-شیخ-اجل-سعدی-شیرازی-گلستان-و-بوستان-و...
کد کتاب : ۱۳۰۸۴۸۴ نویسنده : مظاهر مصفا محل نشر : تهران تاریخ نشر : ۸۶۰۳۰۲ رده دیویی : ۸fa۱.۳۱ قیمت : ۶۵۰۰۰ قطع : پالتویی جلد : گالینگور تعداد صفحه : ۱۲۹۶ زبان ...

کتابخانه حکیمیه نام و یاد شیخ اجل سعدی شیرازی را گرامی می ...

eshragh.farhangsara.ir/tabid/1005/ArticleId/43110/.aspx
به گزارش روابط عمومی فرهنگ سرای اشراق؛ کتابخانه حکیمیه به مناسبت روز بزرگداشت سعدی ویژه برنامه «در محضر بزرگان» را روز سه شنبه اول اردیبهشت ماه از ساعت ...

نابودی منزل شیخ اجل «سعدی»+عکس | اقتصاد آنلاین

www.eghtesadonline.com/...2/47105-نابودی-منزل-شیخ-اجل-سعدی-عکس
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ ه‍.ش. - نابودی منزل شیخ اجل «سعدی»+عکس. خانه منسوب به سعدی، شاعر پرآوازه قرن هفتم، یکی از منازل تاریخی ثبت شده در سازمان میراث فرهنگی و تحت ...

این قصیده را برای شیخ اجل سعدی نوشت و فرستاد - ری‌را

rira.ir › ری‌را › شعر کهن › سیف › گزیده اشعار › قصاید و قطعات
› ری‌را. › شعر کهن. › سیف. › گزیده اشعار. › قصاید و قطعات. › این قصیده را برای شیخ اجل سعدی نوشت و فرستاد · این قصیده را برای شیخ اجل سعدی نوشت و فرستاد ...

بشنو از نی... - شیخ اجل سعدی شیرازی

www.revayatgar.blogfa.com/cat-15.aspx
بشنو از نی... - شیخ اجل سعدی شیرازی - اسرار ماورا' - اخبارکوانتوم - عرفان و ادبیات عرفانی.

رساله شرح احوال شیخ اجل اوحد مرحوم شیخ احمد احسائی انار الله ...

mtif.org/.../رساله-شرح-احوال-شیخ-اجل-اوحد-مرحوم-شیخ-احمد-احسائی-انار-ال...
عنوان: رساله شرح احوال شیخ اجل اوحد مرحوم شیخ احمد احسائی انار الله برهانه زبان: فارسی احسائ‍ی‌، اح‍م‍دب‍ن‌ زی‍ن‌ال‍دی‍ن‌، ۱۲۴۱ - ۱۱۶۶ق‌ > سرگذشتنامه رده کنگره: B P 5 5 / 7‎ ...

بی‌بی‌سی فارسی، صادق صبا و شیخ اجل، سعدی | Khodnevis

https://khodnevis.org/article/64573
بی‌بی‌سی فارسی، صادق صبا و شیخ اجل، سعدی. کارتون «اسمال‌آقا» - تونستان. اندازه حروف. ۰۸/ارديبهشت/۱۳۹۴ مهمان خودنویس · بی‌بی‌سی فارسی، صادق صبا و شیخ اجل، ...

تفرقه و جمع در آثار شيخ اجل سعدی شيرازی و اشعار خواجه حافظ

www.iran-afghanistan.com/news/?p=315
تفرقه و جمع در آثار شیخ اجل سعدی شیرازی و اشعار خواجه حافظ. تفرقه از اصطلاحاتی است که در نزد عارفان به پراکندگی خاطر از آن یاد می شود. آن گاه که سالک هنوز از خود ...

استاد سخن شیخ اجل سعدی شیرازی | E . Namazi | LinkedIn

https://www.linkedin.com/.../استاد-سخن-شیخ-اجل-سعدی-شیرازی-e-namazi
۲۱ مرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. - هر شب اندیشه دیگر کنم و رای دگر که من از دست تو فردا بروم جای دگر بامدادان که برون می‌نهم از منزل پای حسن عهدم نگذارد که نهم پای دگر هر کسی را سر ...

پند هایی از شیخ اجل سعدی- نکوهش ریاکاران | طرفداری

www.tarafdari.com/.../پند-هایی-از-شیخ-اجل-سعدی-نکوهش-ریاکاران
۱۰ مرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - زاهدی مهمان پادشاهی بود چون به طعام بنشستند کمتر از آن خورد که ارادت او بود و چون به نماز برخاستند بیش از آن کرد که عادت او، تا ظنّ صلاحیت در حق او ...

هزار راه طرب - چند غزل از شیخ اجل سعدی شیرازی

1000rahetarab.blogfa.com/post/16/چند-غزل-از-شیخ-اجل-سعدی-شیرازی
چند غزل از شیخ اجل سعدی شیرازی. هزار جهد بکردم که سر عشق بپوشم نبود بر سر آتش میسرم که نجوشم. به هوش بودم از اول که دل به کس نسپارم شمایل تو بدیدم نه عقل ماند ...

خبرنگار - به مناسبت اول اردیبهشت ماه - روز شیخ اجل سعدی

ali1345.blogfa.com/post-102.aspx
نخستین روز اردیبهشت، روز بزرگداشت استاد سخن، شیخ اجل سعدی شیرازی است. ابومحمد مُصلِح بن عَبدُالله مشهور به سعدی شیرازی شاعر و نویسنده پارسی‌گوی ایرانی، ...

خداوندگار غزل،شیخ اجل،سعدی شیرازی - سه نشانه

www.3neshaneh.com/news/.../خداوندگار+غزل،شیخ++اجل،سعدی+شیرازی
شیخ مصلح الدین سعدی شیرازی بی تردید بزرگترین شاعری است که بعد از فردوسی آسمان ادب فارسی را با نور خیره کننده اش روشن ساخت.

شیخ اجل سعدی شیرازی | :: زنان توانمند ::

www.zananetavanmand.com/?p=4388
هر که دلارام دید از دلش آرام رفت چشم ندارد خلاص هر که در این دام رفت. یاد تو می‌رفت و ما عاشق و بی ‌دل بدیم پرده برانداختی کار به اتمام رفت. ماه نتابد به روز چیست که در ...

دانلود کتاب زندگي نامه شيخ اجل سعدي | پايگاه دانلود رایگان ...

www.takbook.com/1041.../دانلود-کتاب-زندگي-نامه-شيخ-اجل-سعدي/
دانلود کتاب زندگی نامه شیخ اجل سعدی. 1. admin; كتاب نقد و بررسي; ۷ام آذر ۱۳۸۶; بدون نظر. امتیاز به این مطلب! 11,251 views. بازدید. دانلود کتاب. زبان کتاب : فارسی.

یادروز گرامیداشت شیخ اجل – بیرم کهن

beyram-kohan.ir/?p=1007
۱۷ آذر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - به‌مناسبت فرارسیدن اول اردیبهشت‌ماه مراسم گرامیداشت یادروز سعدی شیخ اجل شب ۱ اردیبهشت ماه با حضور سعدی‌شناسان و سعدی‌پژوهان در جواربرکه ...

کتابخانه شهید باهنر مشهد - بزرگداشت شیخ اجل سعدی شیرازی ...

bahonarlibrary.blogfa.com/post/181
شیخ مصلح‌الدین مشرف بن عبدالله مشهور به سعدی شیرازی در حدود سال‌های ۵۷۱ تا ۶۰۶ هجری قمری به دنیا آمد و در حدود سال‌های ۶۹۰ تا ۶۹۵ درگذشته است. درباره نام و نام پدر ...

چرا به سعدی، شیخ اجل می‌گوییم؟

www.mahbobtarinha.com/news/21584/چرا-به-سعدی،-شیخ-اجل-می‌گوییم؟
یک سعدی پژوه گفت: تصوری که همه ما از سعدی داریم، یک مرد جاافتاده، پخته و کامل است که کودکی، نوجوانی و جوانی نداشته به همین دلیل به سعدی می‌گوییم شیخ و آن هم نه ...

شيخ اجل سعدی در بوستان حكايت جالبی در باب روزه دارد ، او می ...

www.hammihan.com/post/6240597
شيخ اجل سعدی در بوستان حكايت جالبی در باب روزه دارد ، او می فرمايد روزه آن نيست كه غذا را از خود باز گيری تا باز خودت بخوری ، بلكه هدف آن است كه از خود باز گيری تا ...

غزلیات شیخ اجل مصلح بن عبدالله سعدی شیرازی - سایت ادب

siteadab.com/غزلیات-شیخ-اجل-مصلح-بن-عبدالله-سعدی-شیر/
صفحۀ اصلی · سبد خرید · دریافت کد فعالسازی · راهنمای دانلود · تماس با ما · ورود · عضویتفروشگاه. رفتن به بالا. Prev. Next.

گرامیداشت شیخ اجل سعدی شیرازی | بنياد فرهنگي و ...

www.farhangsarayeadib.com/گرامیداشت-شیخ-اجل-سعدی-شیرازی/
اگر در سرای سعادت کس است زگفتار سعدیش حرفی بس است << هر کس با سعدی مانوس می شود ناچار به محبت او می گراید >>. sadi. از کلیه علاقمندان دعوت می شود تا ...

منزل استاد سخن و شيخ اجل سعدي شيراز در حال نابودي+تصاویر

www.niksalehi.com/newspaper/view/059011.php
خانه منسوب به سعدي، شاعر پرآوازه قرن هفتم، يکي از منازل تاريخي ثبت شده در سازمان ميراث فرهنگي و تحت حمايت سازمان ميراث فرهنگي بوده که در حال ويراني است و ...

شیخ اجل، سعدی و شعرهای زیبایش | توصیه

tosiye.ir/شیخ-اجل،-سعدی-و-شعرهای-زیبایش/
۱۰ شهریور ۱۳۹۴ ه‍.ش. - شیخ اجل، سعدی و شعرهای زیبایش. ... روانشناسی · سرگرمی · ورزش · تماس با ما; فروشگاه. صفحه اصلی سرگرمی شیخ اجل، سعدی و شعرهای زیبایش ...

کمند لطف - عشق حقیقی(شیخ اجل سعدی)

delbaree.blogfa.com/post-32.aspx
عشق حقیقی(شیخ اجل سعدی). هشيار کسی بايد کز عشق بپرهيزد وين طبع که من دارم با عقل نياميزد آن کس که دلی دارد آراسته معنی گر هر دو جهان باشد در پای يکی ريزد

بزرگداشت شیخ اجل سعدی با نمایشگاه عکس کازرون همراه شد

fars.farhang.gov.ir/.../بزرگداشت-شیخ-اجل-سعدی-با-نمایشگاه-عکس-کاز...
۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ ه‍.ش. - کازرونی ها به استقبال برگزاری همایش بزرگداشت شیخ اجل سعدی شیرازی و افتتاح نمایشگاه عکس استاد محمد هاشم دهقان رفتند.

یک غزل زیبا از شیخ اجل سعدی شیرازی | مجمع حافظان قرآن کاشمر

mahagh.ir/1394/12/02/یک-غزل-زیبا-از-شیخ-اجل-سعدی-شیرازی/
۲ اسفند ۱۳۹۴ ه‍.ش. - ز اندازه بیرون تشنه‌ام ساقی بیار آن آب را اول مرا سیراب کن وان گه بده اصحاب را من نیز چشم از خواب خوش بر می‌نکردم پیش از.

هفدهمین پاسداشت سالگرد شیخ اجل سعدی شیرازی - شهدای میگون

www.meygoon.blogsky.com/1392/02/01/post-425/
شهدای میگون - تجربه دیروز. استفاده امروز . و امید به آینده.

باشگاه اندیشه › شیخ اجل و آیین کشور داری

www.bashgah.net/fa/content/show/42900
شیخ اجل و آیین کشور داری. سعدی در عصر رواج تملق و چاپلوسی، زمانی که سنت ادب فارسی وسیلهء کسب نام و نان و هجوایی آن است و زورمندان تهی از دانش، به قصاید بلند ...

صلح و جنگ از دیدگاه شیخ اجل مصلح الدین سعدی - پایگاه ...

www.noormags.ir/.../fa/.../صلح-و-جنگ-از-دیدگاه-شیخ-اجل-مصلح-الدین-سع...
مجید زهتاب ; مجله: فرهنگ اصفهان ; زمستان 1380 - شماره 22 ;

زلف بر باد مده تا ندهی بر بادم - مناجات شیخ اجل سعدی شیرازی

www.hamdardyha.blogfa.com/post-30.aspx
مناجات شیخ اجل سعدی شیرازی. تاريخ : دوشنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۸۶ | 11:6 | نویسنده : سید مصطفی محتشم. خــدایـا بـه ذات خــداونــدیــت. به اوصاف بی مثل و ...

دو شعر از شیخ اجل سعدی | روزنامه ماندگار

www.mandegardaily.com › شعر
دو شعر از شیخ اجل سعدی. 23 قوس 1392/. mandegar 3 عهـــد پــــدر ز عــهــد پــدر یــادم آیــد هــمــی کــه بــاران رحـمـت بـر او هـر دمـی کـه در طـفـلـیـم لـوح و دفتر خرید

آرمانشهر شیخ اجل - همشهری

hamshahrionline.ir/details/79425
۳۱ فروردین ۱۳۸۸ ه‍.ش. - آرمانشهر شیخ اجل. دین و اندیشه > اندیشه - مسعود خوشنودزاده: آرمانشهر یا مدینه فاضله (اتوپیا) در اندیشه بشری از قدمت دیرینه‌ای برخوردار است؛ ...

سعدی، شیرازه‌بند مکتب ادبی شیراز بود / کمالی سروستانی از ...

honaronline.ir/Pages/Printable-News-64806.aspx
سرویس فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین: فردا سالروز درگذشت شیخ اجل سعدی است. کوروش کمالی سروستانی، سعدی شناس معاصر درباره این شاعر می‌گوید: سعدی به دو دلیل ...

آرامگاه شیخ اجل سعدی شیرازی :: سازمان تبلیغات اسلامی

www.ido.ir/news/?id=408771
۲۱ فروردین ۱۳۹۵ ه‍.ش. - چهل و سه سال پس از فوت شیخ، یکی از فضلا و عرفا به نام علی ابن احمدبن ابی سکر معروف به بیستون اقدام به تنطیم اشعار سعدی و ترتیب آنها با ...

به‌مناسبت یکم اردیبهشت ماه، روز بزرگداشت سعدی شیرین ...

www.iranboom.ir › نام‌آوران ایرانی › بزرگان
بی‌گمان، سعدی، یکی‌از‌ نامدارترین سخن‌سرایان جهان‌ است که‌بسیاری از‌ اندیشمندان را‌ به‌ ستایش‌ واداشته‌ است. شاعری‌ که‌ اندیشه‌های‌ نورانی‌ و‌ افسون‌گری‌های‌ هنری‌ او‌ در‌ سخن‌ ...

هبــــوط - گلگشتی در آثار شیخ اجل ، سعدی شیرازی

www.fanal.blogfa.com/post-194.aspx
نمونه ای از غزلیات شیخ اجل سعدی شیرازی. می برزند زِ مشرق ، شمعِ فلک زبانه. ای ساقیِ صبوحی ، دَردِه می شبانه. عقلم بدُزد لختی ، چند اختیارِ دانش ؟ هوشم ببر زمانی ، تا ...

حسین کیانی «روزی از روزگار شیخ اجل» به روی صحنه می برد | ...

www.bazinam.ir/روزی-از-روزگار-شیخ-اجل/
حسین کیانی ادامه داد: با توجه به تمام این شرایط وسوسه‌ی نگارش نمایشنامه‌ای در این‌باره به سراغم آمد و فعلا نام موقت «روزی از روزگار شیخ اجل» را برای آن انتخاب کرده‌ام.

بازدید مردم از آرامگاه شیخ اجل - تی نیوز

tnews.ir/news/fa0e61333197.html
۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ ه‍.ش. - [ مشاهده متن کامل خبر بازدید مردم از آرامگاه شیخ اجل در خبرگزاری دانشجویان ایران ]. بازدید مردم از آرامگاه شیخ اجل. Tags برچسب ها آرامگاه شیخ اجل مردم.

استفادۀ حضرت شيخ اجل سعدي از آيات و روايات مقاله ای از ...

radiofarhang.ir/community/thread-118.html
۱ دی ۱۳۹۰ ه‍.ش. - استفادۀ حضرت شیخ اجل سعدی از آیات و روایات نویسنده : ارسطو جنیدی با ياري جستن از پروردگار دانا و توانا، و عرض ارادت به پيشگاه خورشيد ...

پژوهشهای ایرانشناسی - بزرگداشت شیخ اجل سعدی شیرازی _ ...

pajuhesh-iranshenasi.blogfa.com/post-52.aspx
پژوهشهای ایرانشناسی - بزرگداشت شیخ اجل سعدی شیرازی _ پژوهش آیدا آبادپور - Iranology Research: تاریخ، فرهنگ، استوره، دین، ادب و جشنهای ایران.

تصاویر:با حضور ســلطانی فر در شــیراز برگزار شد ...

www.tourismonline.co/6486/کوداشت-سعدی-در-شیراز.html
مراسم بزرگداشت یاد روز سعدی امشب با حضور مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و تنی چند از ...

برگزاری همایش بزرگداشت شیخ اجل سعدی شیرازی به روایت ...

pikhg.cfu.ac.ir/fa/29867
۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ ه‍.ش. - پورتال جامع دانشگاه فرهنگیان به منظور اطلاع رسانی اخبار و بخشنامه ها ایجاد شده است.

گل زار ادب فارسی - از : شيخ اجل سعدي شيرازي

www.didaryaran.blogfa.com/post-8.aspx
گل زار ادب فارسی - از : شيخ اجل سعدي شيرازي - ادبیات.

خبرگزاری جمهوری اسلامی - روز شیخ اجل؛ انسان کامل در ...

www3.irna.ir/.../روز_شیخ_اجل؛_انسان_کامل_در_تفکرات_سعدی_-_علی...
۳۱ فروردین ۱۳۹۳ ه‍.ش. - روز شیخ اجل؛ انسان کامل در تفکرات سعدی - علی عین علیلو. تهران - ایرنا- انسان کامل اصطلاحی است که در حیطه های «هستی شناسی»، «انسان شناسی» و ...

جــــــــــمــــال - بدی در اشعار شیخ اجل سعدی ۲

www.jmal.blogfa.com/post-215.aspx
بدی در اشعار شیخ اجل سعدی ۲. تا به حال نشده کسی بد کند و خوبی بیند؛ بدی، بدی باز آورد و نیکی ، نیکی می پرورد. مکن بد که بد بینی ای یار نیک نروید ز تخم بدی ...

شعرهای وحید عمرانی - شعری از شیخ اجل سعدی شیرازی «عید ...

sher1360.blogfa.com/post-55.aspx
شعرهای وحید عمرانی - شعری از شیخ اجل سعدی شیرازی «عید باستانی و اهورایی نوروز مبارک باد» -

شاه بیت های شیخ اجل - انجمن شعر و ادب پارسی

www.sheroadab.ir/showthread.php?tid=390
۱۱ دی ۱۳۹۲ ه‍.ش. - 10پست - ‏4 نویسنده
شاه بیت های شیخ اجل. از اونجا که سعدی خونمون همیشه کمی پایینه! و هر گلی بوی خودشو داره بد ندیدم اگه موافق باشین کمی هم از شاه بیت های سعدی با هم ...

اندر حکایات شیخ اجل سعدی - صفحه اصلی وبلاگ

tahteghari.mihanblog.com/extrapage/sadi
اندر حکایات شیخ اجل. شیخ مصلح الدین سعدی شیرازی. یكی از بزرگترین شعرای ایران است كه بعد از فردوسی آسمان زیبای ادبیات فارسی را با نور خود روشن ساخت و او ...

شیخ اجل سعدی - شعر و موسیقی - قصه گیسو

ghesegisoo.persianblog.ir/tag/شیخ_اجل_سعدی
شیخ اجل سعدی. بگذارتا بگرییم، چون ابر در بهاران. کز سنگ ناله خیزد روز وداع یاران. هرکو شراب فرقت، روزی چشیده باشد. داند که سخت باشد، قطع امیدواران. با ساربان ...

شیخ اجل سعدی شیرازی | پرسه -------- در دنیای مجازی

parsseh.com/tag/شیخ-اجل-سعدی-شیرازی
۲۳ مرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - ... Wallpaper · مد – Fashion · موزیک – Music · متنوع – various · همکاری با ما · درخواست ها · تبلیغات · خانه / آرشیو برچسب: شیخ اجل سعدی شیرازی ...

خرابات - شیخ اجل در ادبیات مغرب زمین

adabiatut.blogfa.com/post-26.aspx
دوستان خوبم سلام. مطلبی که اینبار برای وبلاگ در نظر گرفتم درباره تاثیر و گستره آثار شیخ اجل سعدی در میان ادیبان مغرب زمینه. که البته مطالب اون عمدتاً برگرفته ...

شیخ اجل سعدی شیرازی | پایگاه اطلاع رسانی اصلاح

www.islahweb.org/content/2012/12/7622/شیخ-اجل-سعدی-شیرازی
۲ دی ۱۳۹۱ ه‍.ش. - شیخ اجل سعدی شیرازی. در تاریخ ادب فارسی و در بین ملّت‌های مسلمان کمتر کسی را می‌توان یافت چون سعدی شیرازی زیبایی کلام داشته و و برزبان‌ها ...

شیخ اجل سعدی شیرازی - کلوب

www.cloob.com/result/شیخ_اجل_سعدی_شیرازی
۲۶ فروردین ۱۳۹۵ ه‍.ش. - امروز سالروز د‌رگذشت شیخ اجل سعد‌ی است. کوروش کمالی سروستانی، سعد‌ی شناس معاصر د‌رباره این شاعر می‌گوید‌: سعد‌ی به د‌و د‌لیل استاد‌ سخن لقب ...

سعدی شیخ اجل | Jamshed Shula

www.jamshed-shula.net/?p=1837
۲۷ مهر ۱۳۹۲ ه‍.ش. - سعدی شیخ اجل. Print Friendly. 333333سعدی در شعر سه‌ تن‌ پیمبرانند قولی‌ است‌ که‌ جملگی‌ برآنند فردوسی‌ و انوری‌ و سعدی ‌هر چند که‌ لانبّی‌ بَعْدی‌.

چرا به سعدی شیخ اجل میگویند

www.ashpaze.ir/j.aspx?q=چرا_به_سعدي_شيخ_اجل_ميگويند&id...
چرا به سعدی شیخ اجل میگویند,معنی شیخ اجل,اجل یعنی چه,معنای شیخ اجل,پیشخوان شیشه ای مغازه,از تقسیمات ابی جهان,شیخ عزل,معنی اجل,قماش,

[PDF]دریافت

ketabnak.com/redirect.php?dlid=26318
ﻫﻮ. 121. ﺗﻮﺿﯿﺢ. ﺷﺮح ﻓﺎرﺳﯽ ﺑﺮ. ﮐ. ﻠﻤﺎت ﻗﺼﺎر ﺷﯿﺦ اﺟﻞ. ﺑﺎﺑﺎ. ﻃﺎﻫﺮ ﻋﺮﯾﺎن. ﺗﺄﻟﯿﻒ. ﺳﻠﻄﺎن اﻻوﻟﯿﺎء و ﺑﺮﻫﺎن اﻻﺻﻔﯿﺄ. ﻀﺮتﺣ. ﺣﺎج ﻣﻼ ﺳﻠﻄﺎﻧﻤﺤﻤﺪ. ﻠﺳ. ﻄﺎﻧﻌﻠﯿﺸﺎه. ﮔﻨﺎﺑﺎدي. ﻃﺎب ﺛﺮاه ...

به مناسبت اول اردیبهشت: “بزرگداشت شیخ اجل، سعدی شیرازی”

honarlamerd.ir/2015/04/.../به-مناسبت-اول-اردیبهشت-بزرگداشت-شیخ-ا/
۳۰ فروردین ۱۳۹۴ ه‍.ش. - به قلم زهرا آراسته ( کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی-مدرس دانشگاه). اول اردیبهشت روز “بزرگداشت شیخ اجل، سعدی شیرازی”. اگر در سرای سعادت ...

ادبکده - قناعت از دیدگاه شیخ اجل سعدی شیرازی

www.adabiat-gomishan.blogfa.com/post/48
قناعت از دیدگاه شیخ اجل سعدی شیرازی. مقدمه. يكي از شاعراني که از همان دوران دبستانی گوش و زبان ما با نام او آشناست ، و با همان زبان کودکانه شعر « روبهی دید بی دست و ...

شب سعدی در آرامگاه شیخ اجل برگزار شد | ایران سنتر - خانه

irctr.ir/news/شب-سعدی-در-آرامگاه-شیخ-اجل-برگزار-شد-351
۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ ه‍.ش. - شیراز- آیین "شب سعدی" در آرامگاه شیخ اجل برگزار شد. به گزارش خبرنگار مهر، چهارشنبه شب با حضور سعدی پژوهان و دوستداران این شاعر بلندآوازه ...

ایبنا - شیخ اجل در وصف مولای متقیان: کس را چه زور و زهره که ...

www.ibna.ir/fa/.../شیخ-اجل-وصف-مولای-متقیان-کس-زور-زهره-علی-کند
۲۰ مهر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - سعدی شیرازی در قصیده‌ای با مطلع « شکر و سپاس و منت و عزت خدای را» هنگامی که به وصف علی(ع) می‌رسد، زبان را از توصیف او قاصر دانسته، چرا که ...

نصیحت های شیخ اجل سعدی | معرفی کتاب - KodamKetab.ir

www.kodamketab.ir/posts/178/نصیحت-های-شیخ-اجل-سعدی
نصیحت های شیخ اجل سعدی. سه شنبه, 30 دی 1393, 10:15; معرفی کتاب · از زبان بزرگان · مشاهده مشخصات کتاب. نصیحت های شیخ اجل سعدی ...

برنا - آرامگاه سعدی میعادگاه دوستداران شیخ اجل - صاحب‌خبر

sahebkhabar.ir/news/12261505/آرامگاه-سعدی-میعادگاه-دوستداران-شیخ-اجل
۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ ه‍.ش. - آرامگاه سعدی میعادگاه دوستداران شیخ اجل. آرامگاه سعدی معروف به سعدیه محل زندگی و دفن سعدی، شاعر برجسته پارسی‌گوی است که در انتهای خیابان ...

sapidadam - جایگاه ادبی شیخ اجل ( سعدی شرین سخن) در ...

sapidadam.com › ادبی › سوانع ادبا و دانشمندان
۲۳ آذر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - غفار عریف. جایگاه ادبی شیخ اجل ( سعدی شرین سخن) در گستره ی زبان و ادبیات غنامند پارسی دری. ( 692 606 هه ق ). در پهنای ادبیات شکوهمند و دیرین ...

علی اباذری ابهر - شعری از شیخ اجل سعدی (ره)

www.abazari.blogfa.com/post-154.aspx
شعری از شیخ اجل سعدی (ره). شنیدم که مستی زتاب نبید / به مقصوره ی مسجدی در دوید. بنالید بر آستان کرم / که یا رب به فردوس اعلی برم. موذّن گریبان گرفتش که هین !

وقتی شیخ اجل کوتاه آمد « حکایت و داستان - یک دوست دات کام

www.1doost.com/Post-7999.htm
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۱ ه‍.ش. - روزی شیخ اجل، سعدی شیرین سخن، در جمعی از فصحا و بلغا نشسته بود؛ سخن از حکیم فردوسی و اشعار حماسی و شاهنامه ایشان به میان آمد...

Kardilan - شعری زیبا در خصوص تواضع از شیخ اجل سعدی

frouz.blogfa.com/post-182.aspx
شعری زیبا در خصوص تواضع از شیخ اجل سعدی. زخاک آفریدت خداوند پــــــــــاک پس ای بنده افتادگی کن چو خاک. حریص و جهانسوز و سرکش مباش زخاک آفریددت آتش ...

مقاله پژوهشی درباره روز سعدی شیخ اجل شیرازی گلستان نثر ...

safaa.rozblog.com/post/556
سبک شناسی آثار اشعار شعر بیت ابیات سعدی شیرین سخن استاد مسلم سخن شیوه سخنوری شیخ اجل سعدی زبان و ادبیات فارسی پارسی مقاله پژوهش کنکاش جستجو ...

شعر زیبای شیخ اجل، سعدی - سرزه

www.serze.com › ... › شعر و ترانه › شعر زیبای شیخ اجل، سعدی
۱۵ آذر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - ... عکس · دیدنی ها · آشپزی · مذهبی · فناوری · اخبار · صفحه اصلی فرهنگی و هنری شعر و ترانه شعر زیبای شیخ اجل، سعدی. فرهنگی و هنری · شعر و ترانه ...

قسم | روز بزرگداشت استاد سخن، شیخ اجل سعدی شیرازی

alghadir.ghasam.ir/.../نخستین-روز-اردیبهشت،-روز-بزرگداشت-استاد-س...
۳۱ فروردین ۱۳۹۵ ه‍.ش. - اول اردیبهشت هر سال در تقویم ایرانی روز بزرگداشت شیخ مصلح بن عبدالله مشهور به سعدی شیرازی (۶۰۶ – ۶۹۱ هجری قمری) شاعر، عارف و نویسنده بزرگ ...

کتاب گلستانه: گلچینی از حکایتهای گلستان شیخ اجل ...

ketab.ir/modules.php?name=News&op=pirbook&bcode=1202996
کتاب گلستانه: گلچینی از حکایتهای گلستان شیخ اجل سعدی شیرازی انتشارات احرار وزيري گالینگور تاریخ چاپ84/06/12 نوبت چاپ1.

عکس:: روحانی به زیارت «شیخ اجل» رفت | خبرنامه دانشجویان ...

iusnews.ir/fa/news-details/165212/
۴ روز پیش - عکس:: روحانی به زیارت «شیخ اجل» رفت. خبرنامه دانشجویان ایران: در حاشیه سفر به شیراز رئیس جمهور دیروز به آرمگاه سعدی رفت. کانال تلگرام ...

معنای شیخ اجل - جواب-سوال

www.javab-soal.ir/j.aspx?q=معنای_شیخ_اجل&id...
معنای شیخ اجل,چرا به سعدی شیخ اجل میگویند,پیشخوان شیشه ای مغازه,از تقسیمات ابی جهان,معنی اجل,معنی عجل,شیخ اجل سعدی شیرازی,چرا به سعدی شیخ اجل میگویند ...

روز برفي در آرامگاه شيخ اجل سعدي شيرازي

fars.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=28155
/گزارش تصويري/ روز برفي در آرامگاه شيخ اجل سعدي شيرازي عكس 17:55:13 1392/10/16. 9210-1682-5 كد خبر ...

گلستان بی خزان سعدی موسیقایی شد/ «گنج حکمت» به شاهکار ...

afsanehonline.ir/.../4341-گلستان-بی-خزان-سعدی-موسیقایی-شد-«گنج-...
۳ شهریور ۱۳۹۵ ه‍.ش. - صالح رامسری مدیر انتشارات معین در حالی از انتشار کتاب و لوح فشرده «از گلستان بی خزان شیخ شیراز» شامل گزیده گلستان سعدی، از مجموعه گنج ...

اول اردیبهشت ماه سالروز شیخ اجل سعدی شیرازی - ttbook.ir

www.ttbook.ir/DNews.aspx?Id=6
۳۱ فروردین ۱۳۹۱ ه‍.ش. - مرکز سعدی شناسی ایران از سال ۱۳۸۱ روز اول اردیبهشت ماه را روز سعدی اعلام نمود و در اول اردیبهشت ۱۳۸۹ و در اجلاس شاعران جهان در شیراز، نخستین روز ...

wisgoon - ویسگون - شعری بی نظیر و عاشقانه از شیخ اجل ...

www.wisgoon.com  Pin › خاطرات
شعری بی نظیر و عاشقانه از شیخ اجل #از_من_چرا_رنجیده_ای!!؟؟ ای یار ناسامان من از من چرا رنجیده‌ای؟ وی درد و ای درمان من از من چرا رنجیده‌ای؟ ای سرو ...

[PDF]دریافت

www.ensani.ir/storage/Files/20110215180021-M%20(21).pdf
مديريتي در آثار شيخ اجل سعدي شيرازي ديدگاه هاي خود را براي حاضران بيان كرد و در ابتداي كالم خود. اظهار داش ت: حقير جس ارت آن را ندارم كه خودم را سعدي ش ناس ...

علت ملقب شدن سعدی به شیخ اجل چیست

vazeh.com/k-1156121-علت+ملقب+شدن+سعدی+به+شیخ+اجل+چیست
علت ملقب شدن سعدی به شیخ اجل چیست-شیخ سعدی شيرازي سعدی تخلص و شهرت «مشرف الدین» ، مشهور به «

عشق در کلام سعدی یاداشتی به مناسبت بزرگداشت شیخ اجل . ...

beladeshapoor.ir/?p=5899
۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ه‍.ش. - ☘یاداشتی به مناسبت بزرگداشت شیخ اجل سعدی شیرازی به قلم : *دکتر سیدعلی سینا رخشنده مند-عضو بنیاد ملی نخبگان ایران ……………… الشیخ ...

مناجات شیخ اجل سعدی علیه الرحمه | سنت وب / سایت حـوزه علمیـه ...

soonatweb.com › متفرقه
۲۶ فروردین ۱۳۹۳ ه‍.ش. - الهی ببخش و به ذلّم مدار ،بلطفم بخوان و مران از درم ،. ندارد به جز آستانت سرم ، تو دانی که مسکین و بیچاره ام ، فرو مانده ی نفس امّاره ام. نمی تازد این نفس ...

کانال تلگرام شیخ اجل سعدی شیرازی - رهتا

www.rahta.com/q/کانال_تلگرام_شیخ_اجل_سعدی_شیرازی
همزمان با اول اردیبهشت، روز بزرگداشت شیخ اجل سعدی شیرازی از مشاهیر ثبت شده ی ایران در یونسکو، مراسمی با حضور صاحبان اندیشه و دوستداران این شاعر گرانقدر ...

سالروز شیخ اجل سعدی شیرازی - آژانس عکس همشهری

www.hamshahriphoto.ir/detail/photo/1121/24
۳۱ فروردین ۱۳۹۴ ه‍.ش. - شیخ اجل، سعدی شیرازی بی تردید بزرگترین شاعری است که بعد از فردوسی آسمان ادب فارسی را به نور خیره کنندۀ خود روشن ساخت. یکم اردیبهشت در ...

توضیح شرح فارسی بر کلمات قصار شیخ اجل بابا طاهر عریان ...

www.aftabir.com › کتابخانه الکترونیکی › ادبیات › متون ادبی
توضیح شرح فارسی بر کلمات قصار شیخ اجل بابا طاهر عریان. تالیف: سلطان الاولیا و برهان الاصفیا حضرت حاچ سلطان محمد سلطان علی شاه گنابادی طاب ثراه. دیباچه:

در محضر شیخ اجل ! - گپُ و گفت!

goftamgoft.persianblog.ir/post/49/
۴ دی ۱۳۹۳ ه‍.ش. - پیش گفتمان :: بدون شک حکایت زیر ، یکی از زیباترین ها در گلستان شیخ اجل سعدی است :: حکیمی پسران را پند همی داد که جانان پدر هنر آموزید که ...

شیخ اجل سعدی - آتش پنهان

www.ostadnaser.ir/post/191
آتش پنهان - شیخ اجل سعدی - نگاهی به آثار و اندیشه های خلیل صارمی نایینی (ناصر) شاعر و نویسنده انقلاب و دفاع مقدس ،جانباز شیمیایی و استاد هنرهای رزمی - آتش پنهان.

نیلوفر لاری پور - . ایلیا و شیخ اجل سعدی شیرازی در #مرداد ...

pelan.tv/Show/657699/niloufarlaripour/نیلوفر-لاری-پور
ایلیا و شیخ اجل سعدی شیرازی در #مرداد هزار سیصدونودوپنج یک گشت و گذار فرهنگی در #شهرکتاب برای شیربچه مردادی که همین روزها ده ساله می شود.

شیخ اجل بر سر دو راهی! / دكتر محمدعلی اسلامی ندوشن

www.cgie.org.ir/fa/news/12024
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ ه‍.ش. - شیخ اجل بر سر دو راهی! ... چشمپوشی به خود بگیرند؛ ولی چه می‌توان كرد كه خودشیخ سرنخ‌هایی به دست می‌دهد، بدان گونه كه مدافعان خود را سردرگم می‌كند!

تدبیر و درمان از نظر ابوعلی سینا - پرتال درمان تخصصی طب ...

www.telemediran.com/pages/1-214/a-212.aspx
تدبیر و درمان از نظر شیخ اجل ابوعلی سینا. در این سامانه با کمک نظریه ابوعلی سینا درخصوص معالجه بیماریها که در حال حاضر قویا در عرصه سلامت بعد از 1000سال هنوز ...

کانال تلگرام شيخ اجل سعدي شيرازي - خبر ایرونی

iruni.ir/search/?q=کانال+تلگرام+شيخ+اجل+سعدي+شيرازي
ايران بانو/ آرامگاه سعدي شيرازي در انتهاي خيابان بوستان و کنار باغ دلگشا در شيراز قرار دارد آرامگاه شيخ مصلح الدين سعدي شيرازي در انتهاي خيابان بوستان و کنار ...

شیراز گردی حسن روحانی، از تخت جمشید تا آرامگاه شیخ اجل - ...

www.mazandlig.com/news.aspx?id=96759
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ ه‍.ش. - شیراز گردی حسن روحانی، از تخت جمشید تا آرامگاه شیخ اجل. حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی عصر چهارشنبه به زیارت آرامگاه حضرت لسان ...

معني‌ دو نوع‌ اجل‌ در قرآن‌ مجيد: اجل‌ و اجل‌ مسمّي‌ : معاد شناسي جلد 1 ...

motaghin.com › کتابخانه › اعتقادات › معاد شناسي › معاد شناسي جلد 1
چون‌ آفرينش‌ آسمانها و زمين‌ و آنچه‌ ميان‌ آنهاست‌ براساس‌ حقّ و أجل‌ و مدّت‌ معلوم‌ و معيّن‌، همان‌ ... فيلسوف‌ شرق‌ و رواج‌ دهندۀ‌ مكتب‌ مشّائين‌: شيخ‌ الرّئيس‌ أبوعلي‌ سينا، از جمله‌ اشعار ...

زیبا غزلی از پادشاه ملک سخن وشعر .شیخ اجل سعدی | پرویز ...

parvizeftekhari.ir/زیبا-غزلی-از-پادشاه-ملک-سخن-وشعر-شیخ-اج/
۲۰ خرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. - چه دل‌ها بردی ای ساقی به ساق فتنه انگیزتدریغا بوسه چندی بر زنخدان دلاویزتخدنگ غمزه از هر سو نهان انداختن تا کیسپر انداخت عقل از دست ناوک‌های خون ...

شایسته سالاری از زبان شیخ اجل سعدی شیرازی - پایگاه خبری ...

shooshan.ir/fa/news/.../شایسته-سالاری-از-زبان-شیخ-اجل-سعدی-شیرازی
۱۲ بهمن ۱۳۹۳ ه‍.ش. - شایسته سالاری از زبان شیخ اجل سعدی شیرازی. علی کرد –مدرس دانشگاه. به خردان مفرمای کار درشت که سندان نشاید شکستن به مشت. نخواهی که ضایع ...

شعرسخن‌چین بدبخت هیزم کش است از شیخ اجل سعدی - شعر

rashidramezanpoor.persianblog.ir/post/290/
شعرسخن‌چین بدبخت هیزم کش است از شیخ اجل سعدی. نویسنده: رشیدرمضانپور - سه‌شنبه ۱٥ اردیبهشت ،۱۳٩٤. یکی گفت با صوفیی در صفا. ندانی فلانت چه گفت از ...

سعدی شیخ اجل - آلبوم عکس نوشته - گالری تصاویر حمیدرضا ...

www.miyanali.com/hamidre/gallery/108
سعدی شیخ اجل - آلبوم عکس نوشته - گالری تصاویر حمیدرضا.

[PDF]رساله توضیح

www.sufi.ir/books/download/farsi/tozih.pdf
ﻫﻮ. 121. ﺗﻮﺿﯿﺢ. ﺷﺮح ﻓﺎرﺳﯽ ﺑﺮ. ﮐ. ﻠﻤﺎت ﻗﺼﺎر ﺷﯿﺦ اﺟﻞ. ﺑﺎﺑﺎ. ﻃﺎﻫﺮ ﻋﺮﯾﺎن. ﺗﺄﻟﯿﻒ. ﺳﻠﻄﺎن اﻻوﻟﯿﺎء و ﺑﺮﻫﺎن اﻻﺻﻔﯿﺄ. ﻀﺮتﺣ. ﺣﺎج ﻣﻼ ﺳﻠﻄﺎﻧﻤﺤﻤﺪ. ﻠﺳ. ﻄﺎﻧﻌﻠﯿﺸﺎه. ﮔﻨﺎﺑﺎدي. ﻃﺎب ﺛﺮاه ...

کانال تلگرام شیخ اجل سعدی شیرازی

www.khabardown.ir/search/کانال_تلگرام_شیخ_اجل_سعدی_شیرازی
همزمان با اول اردیبهشت، روز بزرگداشت شیخ اجل سعدی شیرازی از مشاهیر ثبت شده ی ایران در یونسکو، مراسمی با حضور صاحبان اندیشه و دوستداران این شاعر گرانقدر ...

syed-ali-: #شیخ #اجل #دل #مشغولی های یک #غریبه {-35 ...

sangariha.com/view/post:6861532/1464350944/
۷ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - پست ها. پست ها کاربران گروه ها. پست بعدی پروفایل سید علی..غریبه پست قبلی · سید علی..غریبه · #شیخ #اجل · #دل #مشغولی های یک #غریبه .

سعدی به شیخ اجل on Instagram

mulpix.com/instagram/سعدی_به_شیخ_اجل.html
ایلیا و شیخ اجل سعدی شیرازی در #مرداد هزار سیصدونودوپنج یک ... Media Removed . ایلیا و شیخ اجلسعدی شیرازی در #مرداد هزار سیصدونودوپنج یک ... . ایلیا و شیخ ...

معنای «اجل مسمّی» و «اجل معلّق» چیست؟ آیا اگر عُمر انسان به ...

www.islamquest.net/fa/archive/question/id23905
اَجَل انسان در آیات قرآنی به دو بخش «اجل مسمّی» و «اجل معلّق» تقسیم شده است. هر موجود زنده‌ای ... طبق نقلشیخ طوسی، درباره اجل انسان دو دیدگاه مطرح شده است: نخست این‌که ...

Ali.mt on Instagram: “. شيخ اجل سعدی در بوستان حكايت ...

https://www.instagram.com/p/4vqixbwDJy/
ترجمه این صفحه
ali_1875. Follow . شيخ اجل سعدی در بوستان حكايت جالبی در باب روزه دارد ، او می فرمايد. 520 likes. 59w · ali_1875. شيخ اجل سعدی در بوستان حكايت جالبی در باب ...

شیخ اجل سعدی شیراز - خانه

www.farhangfarda.ir/index.php/8-2013-09.../5-2013-09-09-04-08-42
۱۸ شهریور ۱۳۹۲ ه‍.ش. - ... عارفانه در عاشقانه های سعدی زندگی ، سفرها ، نظم و نثر سعدی ازنگاه اساتیدعصرحاضر. < قبلی. شما اینجا هستید: خانه · ویژه ها شیخ اجل سعدی شیراز.

شیراز گردی حسن روحانی، از تخت جمشید تا آرامگاه شیخ اجل - ...

gizmiz.com/hassan-rohani-shiraz-round/
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ ه‍.ش. - حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی عصر چهارشنبه به زیارت آرامگاه حضرت لسان الغیب حافظ شیرازی رفت.

یک کلام از شیخ اجل - نماز شناسی

www.namazshnasi.loxblog.com/.../شعر%20هایی%20در%20رابطه%20بان...
خفتگان را خبر از زمزمه مرغ سحر. حيوان را خبر از عالم انسانى نيست. دوش مرغى به صبح مى ناليد. عقل و صبرم ببرد و طاقت و هوش. يكى از دوستان مخلص را. مگر آواز من ...

یهودی ستیزی؛ از اکبر عبدی تا شیخ اجل سعدی …! | گاه نوشته ...

https://1freedomseeker.wordpress.com/2013/07/14/anti-semitism/
۲۳ تیر ۱۳۹۲ ه‍.ش. - الهام یعقوبیان هموطن یهودی، نامه ای سرگشاده خطاب به اکبر عبدی نوشته و از او به سبب سخنان یهودی ستیزانه و اصرارش بر استفاده از عبارت "جهود" که ...

عکس/ به مناسبت زادروز شیخ اجل عصر دوشنبه 31 فروردین 94 ...

khabarche.ir/خبر/2187286/عکس--به-مناسبت-زادروز-شیخ-اجل
۳۱ فروردین ۱۳۹۴ ه‍.ش. - ایرانی کتاب زندگی عصر دوشنبه سی و یکم فروردین ماه 1394 خبر عکس/ به مناسبت زادروز شیخ اجل.

شیخ اجل سعدی شیرازی - Cityscape & Urban Photos - ...

x4atzx.aminus3.com/image/2013-02-22.html
۴ اسفند ۱۳۹۱ ه‍.ش. - Image of شیخ اجل سعدی شیرازی from the cityscape & urban photos of Hamoon.

با ساقیان می الست - دو غزل ناب ،و بسیار دلکش اثر سعدی ...

habibjoon.com/index.php?option=com_content&view...
من بدين خوبي و زيبايي نديدم روي را. وين دلاويزي و دلبندي نباشد موي را. روي اگر پنهان کند سنگين دل سيمين بدن. مشک غمازست نتواند نهفتن بوي را. اي موافق صورت و ...

آرامگاه شیخ اجل حافظ شیرازی شب تاریک و بیم موج و گردابی چنی

www.lenzor.com/p/UIYzq
آرامگاه شیخ اجل حافظ شیرازی شب تاریک و بیم موج و گردابی چنی.

زندگینامه شاعر بزرگ ایران زمین سعدی شیرازی - که

www.irannaz.com/news_detail_5945.html
سخن‌سرای‌ بزرگ‌ ایران‌ در سال‌ 691 ه. ق‌ در شیراز بدرود حیات‌ گفت‌ و در زاویه‌ خود كه‌ امروز آرامگاه‌ سعدی‌ یا سعدیه‌ خوانده‌ می‌شد دفن‌ گردید. شهرت‌ شیخ‌ اجل‌ سعدی‌ در دوره‌ زندگی‌ او ...

مثنوي معنوي - دفتر دوم از مثنوي - بقيه قصه طعنه زدن آن مرد ...

www.nosokhan.com/library/Topic/0ZYZ
گفت اي رندان چه حالست اين چه کار. هيچ خمي در نمي بينم عقار. جمله رندان نزد آن شيخ آمدند. چشم گريان دست بر سر مي زدند. در خرابات آمدي شيخ اجل. جمله ميها از قدومت شد ...

شیخ اجل | ﻛﻮﭼﻪ

kouche.ir/tag/شیخ-اجل/
منو. حرکت به سمت محتوا. صفحه نخست · دلانه ها · سیاسی نوشت · اجتماعی نوشت. جستجو برای: ﻛﻮﭼﻪ > شیخ اجل. چیزی پیدا نشد. این‌طور به‌نظر می‌رسد که ما نمی‌توانیم چیزی ...

شیخ مفید نسبت به کافی می فرماید: «هو اجل کتب الشیعه و ...

www.jafariekh.ir › کتابشناسی › معرفی کتب
۱ بهمن ۱۳۹۴ ه‍.ش. - شیخ مفید نسبت به کافی می فرماید: «هو اجل کتب الشیعه و اکثرها فائده» ، کافی بزرگترین کتاب حدیث شیعه و پرفایده ترین آنهاست. 2016-01-21 ...

شاه بيت هاى شيخ اجل سعدى on Instagram: “ #سعدى من سعدی ...

pintify.net/photo/533606255830120121
شاه بيت هاى شيخ اجل سعدى on Instagram: “ #سعدى دست راستت رو بذار گوشه ى راست دهنت دست چپ رو هم بنداز گوشه ى سمت چپ بعد با تمام قدرت به دو طرف بكش ادامه بده ...

شیخ اجل سعدی: ای خوب تر از لیلی بیم است که چون مجنون عشق ...

https://lilak.org/.../شیخ-اجل-سعدی---ای-خوب-تر-از-لیلی-بیم-است-که-چو...
۱ تیر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - شیخ اجل سعدی: ای خوب تر از لیلی بیم است که چون مجنون عشق تو بگرداند در کوه و بیابانم به قلم سحار سیدگلستانه.

کتاب توضیح شرح فارسی بر کلمات قصار شیخ اجل باباطاهر ...

www.iketab.com/books.php?Module=SMMPBBooks...SMM...
کتاب توضیح شرح فارسی بر کلمات قصار شیخ اجل باباطاهر عریان نويسنده: محمد سلطانعليشاه ناشر: امیرسلیمانی زبان كتاب: فارسي تعداد صفحه: 180 اندازه كتاب: ...

سید اجل، عمر شمس الدین، و نقش او در نشر اسلام در چین

www.hawzah.net/fa/article/view/84567
سید اجل، عمر شمس الدین (1211 1279م) از نسل پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و از ...... عطاردی، الشیخعزیزالله، مسند الامام الرّضا(ع)، (مشهد، کنگره جهانی حضرت رضا، ...

شیراز گردی حسن روحانی، از تخت جمشید تا آرامگاه شیخ اجل

rawian.ir › گالری عکس › گزارش های تصویری
شیراز گردی حسن روحانی، از تخت جمشید تا آرامگاه شیخ اجل.

تصاویر: آرامگاه سعدی شیرازی - پرشین وی

www.persianv.com/pic/view/001670.php
اول اردیبهشت هر سال در تقویم ایرانی روز بزرگداشت شیخ مصلح‌الدین سعدی شیرازی، شاعر و عارف بزرگ ایران، نام گرفته است.... اول اردیبهشت هر سال در تقویم ایرانی ...

[PDF]40

mashal.mop.ir/779/pdf/40.pdf
۲۸ فروردین ۱۳۹۵ ه‍.ش. - سالروز تولد شیخ اجل که در. فرهنگ ایــران از او به عنوان. استادسخنیادمی شود. ز دانشوران و سعدیبسیاری ا. شناسان، معتقدند توجه به آثار. و اندیشه های ...

سعدی - scipost - خودرو ، تکنولوژی ، خبر علمی

www.scipost.ir/wiki/سعدی
چندانکه مرا شیخ اجل ابوالفرج بن جوزی رحمة ا... علیه ترک سماع فرمودی و به خلوت و عزلت اشارت کردی ، عنفوان شبابم غالب آمدی و هوا و هوس طالب ، ناچار به خلاف رأی مربّی ...

بزرگداشت حافظ و مولانا؛امشب؛حافظیه | دمادم

damadam.ir › اخبار › تابناک › دسته‌بندی نشده
۱۷ ساعت پیش - علیرضا قربانی که مدتی پیش در سعدیه به مناسبت بزرگداشت شیخ اجل کنسرت برگزار کرد حالا برای بزرگداشت دو شاعر بزرگ ایران زمین(حافظ و ...

روز بزرگداشت سعدی+تصاویرى از آرمگاه استاد سخن ایران در ...

forum.special.ir › ... › علمي فرهنگي هنري › ادبیات › معرفي بزرگان ادبی
۲ اردیبهشت ۱۳۸۹ ه‍.ش. - 15پست - ‏11 نویسنده
اول اردیبهشت ماه در تقویم ملی ایرانیان همزمان با سالروز تولد شیخ اجل سعدی شیرازی كه فرهنگوران او را به‌عنوان استاد سخن می‌شناسند،یادروز سعدی نام ...

تفسیری کاملا شخصی و غیر حرفه ای از مطرب ، با الهام از اشعار ...

omomi.persianblog.ir/post/12/
۱۸ تیر ۱۳۸۹ ه‍.ش. - گدایان بهر روزی طفل خود را کور می خواهند. طبیبان جملگی مخلوق را رنجور می خواهند. گمانم مرده شویان راضیند بر مردن مردم. بنازم مطربان ، کاین خلق را ...

Sheikh Zayed Book Award

www.zayedaward.ae/
ترجمه این صفحه
May - October. Nominations open for four months every year. Here's how to nominate. Oct. Reading panels commence - Longlist. View 2017 Longlist. Nov - Feb.

غزل شیخ اجل سعدی با صدای ماورائی استاد شجریان در آلبوم نوا ...

dracula30.persianblog.ir/post/158/
RSS 2.0 · وبلاگ فارسی. غزل شیخ اجل سعدی با صدای ماورائی استاد شجریان در آلبوم نوا مرکب خوانی. پيام هاي ديگران (0). لینک. دوشنبه ٦ خرداد ،۱۳۸٧ - دراکولا ...

بالصور.. شيخ الأزهر من البحرين إلى سويسرا من أجل الحوار بين ...

www.roayahnews.com/بالصور-شيخ-الأزهر-من-البحرين...
ترجمه این صفحه
۲۲ ساعت پیش - كتب – أحمد الشافعي. يغادر فضيلة الإمام الأكبر أ.د أحمد الطيب ، شيخ الأزهر الشريف رئيس مجلس حكماء المسلمين ، اليوم الخميس ، العاصمة البحرينية ...

استفاده شخصی مدیرکل و کارمند استانداری بوشهر از اموال ...

www.dana.ir/.../استفاده-شخصی-مدیرکل-و-کارمند-استانداری-بوشهر-از-ا...
۱۳ مرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - ... شاید حرف آخر را شیخ اجل، سعدی شیراز بهتر از هر کسی گفته باشد که: ببری مال مسلمان و چو مالت ببرند/ بانگ و فریاد برآری که مسلمانی نیست!

شفای مریضان با تربت کربلا - دریافت کد روز شمار محرم

www.ashoora.ir/امام...ع-و.../396-شفای-مریضان-با-تربت-کربلا.html
شيخ اجل ، ابن قولويه ، استاد شيخ مفيد رحمه الله در كتاب كامل الزيارة به اسناد خود از محمد بن مسلم روايت كرده كه گفت : به مدينه رفتم و بيمار شدم . حضرت امام محمد باقر ...

یادکرد شیخ جعفر شوشتری در اشعار شباب شوشتری/ ...

www.ical.ir › خانه › مقالات
۱۷ مهر ۱۳۹۱ ه‍.ش. - شیخ اجل، شاخ امل، منهاج دین، تاج عمل. آن کز سخای او امل، از یاد برد ابرام را. هم شرع پیغمبر از او، هم مذهب جعفر از او. هم حجت داور از او فرسوده کرد اوهام را.

حرفِ دل، حرفِ حساب 34 - سایت تفریحی و سرگرمی ترین ها

tareenha.xyz/post/?q=حرفِ+دل،+حرفِ+حساب+34
برترین ها: هر آنچه که از جان و دل آید لاجرم بر دل نشیند؛ این سخن معروف از شیخ اجل مقصود را به سادگی و بدون نیاز به توضیح بیشتری بیان می‌کند. یک جمله و سخن ...

فهرست آثار گرانقدر حضرت آیت الله علامه حسن‌زاده آملی

hekmateislami.com/showdata.aspx?dataid=5126&siteid=1
... تصحیح و تعلیق کتاب نفس شفاء; تصحیح و تحشیة گلستان شیخ أجل سعدی; شرح فصّ حکمة عصمتیة فی کلمة فاطمیة; ترجمه مدینه فاضله فارابی و تعلیقات بر آن ...

نجم الدین علامه حسن حسن زاده آملی

najmoddin.parsiblog.com/
۱۹ آذر ۱۳۹۱ ه‍.ش. - شیخ اجل صدوق در کتاب توحید روایت کرده است که ثامن الائمه علیهم السلام فرمود: «ان الاحتجاب عن الخلق لکثره ذنوبهم.» حال بدان که گناه را مراتب است ...

سعدیه ( آرامگاه سعدی ) - تیشینه

www.tishineh.com/touritem/57/سعدیه-(-آرامگاه-سعدی-)
جایگاهش نزد اهل ادب تا بدان‌جاست که به وی لقب استاد سخن و شیخ اجل داده‌اند. آثار معروفش کتاب گلستان در نثر و بوستان در بحر متقارب و نیز غزلیات وی است.

همایش بین المللی شرق شناسی با حمایت دانشگاه شیراز در ...

www.ghatreh.com/.../همایش-بین-المللی-شرق-شناسی-حمایت-دانشگاه-شی...
۲۷ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - شیخ اجل سعدی به سیاحت و جهانگردی علاقه بسیاری داشت و به شهرهای خاور نزدیک و خاور میانه، هندوستان، مصر و شمال آفریقا سفر کرد و این جهانگردی به ...

بررسی خداشناسی سعدی با تکیه بر صفات باری تعالی

bnafsheh.meeblog.ir/post/368
... است هدف اصلی نگارنده بررسی خداشناسی سعدی با تكیه بر صفات باری تعالی بوده استبخش اول شامل چكیده و پیش گفتار و مقدمه می‌باشد در بخش دوم، زندگی شیخ اجل ...

کلام سعدی بوی عشق می‌دهد و خرد را در کام سخن نشانده است | زنان ...

zanannews.ir/.../کلام-سعدی-بوی-عشق-می‌دهد-و-خرد-را-در-کام-سخن-نشانده-...
۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ ه‍.ش. - به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس همدان ؛ اول اردیبهشت ماه در تقویم مردم ایران زمین همزمان با سالروز تولد شیخ اجل سعدی شیرازی كه فرهنگوران ...

نعمت بيداري

www.pajoohe.com/fa/index.php?Page=definition&UID=46037
اگر دستورالعمل خوراک خواهی الحمدلله همه در سر سفره عالِم غیر معلمیم، می‌دانیم که چه کاره‌ایم احتیاج به دستور نداریم. شیخ اجل سعدی گوید:« حکیمان دیر دیر خورند، و عابدان ...

پو اس ام اس | روز بزرگداشت مولانا گرامی باد

emamlibamol.poosms.ir/page-49166.html
جلال الدین محمد بن شیخ بهاءالدین محمد معروف به مولوی شاعر عارف و فیلسوف ... و به خدمت مشایخ و جمع کثیر علمای متفرق پرداخت و عاقبت شیخ اجل شمس تبریزی را در ...

ای چشم تو دشتی پر آهوی رمیده.. - ..:: هـزار اسم قلم خورده - مهدی ...

mfaraji.persianblog.ir/post/142/
۱۰ مهر ۱۳۹۱ ه‍.ش. - هم شیخ اجل دست ز معشوق کشیده صندوقچه مبهم اسرار عروضی المعجم از این دست که داری ، نشنیده انگاه خراسانی و هندی و عراقی رودند و تو دریای به وصلش ...

سایت گردشگری کافه تهرون » سفرنگاری و تجربیات سفر

cafetehroon.com/category/سفرنامه-نویسی-و-تجربیات-سفر/
پس از دیدن تخت جمشید، در نقش رستم به تماشای نقش برجسته ها و کعبه زرتشت نشستیم. پس از صرف ناهار در همان حوالی به شیراز برگشتیم و به دیدار شیخ اجل سعدی ...

Building Momentum: AJSM Investments Chairman HH ...

https://www.entrepreneur.com/article/273929
ترجمه این صفحه
۳۰ فروردین ۱۳۹۵ ه‍.ش. - Sheikh Saeed is keen on facilitating the development of an entrepreneurial community in the UAE- AJSM Investments is starting up an initiative ...

ابن شُعبه حَرّانی - پایگاه اینترنتی احادیث

ahadith.ir › خانه › شرح حال علمای شیعه
محدث عالیقدر نامی شیخ حر عاملی از وی بدین گونه یاد میکند : ابو محمد حسن بن علی .... چنانکه در حدیث جالب و مشهوری که شیخ اجل انصاری در آغاز (( مکاسب مُحرَمه )) راجع به ...

عشق در مکتب سعدی - عبدالرضافارسی

farsiyad.com/عشق-در-مکتب-سعدی/
۳ بهمن ۱۳۸۸ ه‍.ش. - مگر بویی از عشق مستت کند.. امشب که کلیات شیخ اجل را باز کردم و توسن خیال به گذشته پر کشید، ده ماه پیش را یادم آمد که توسط دوستی […]

القصائد العربیة فی دواوین شعراء الفارسیة - آفاق الحضارة ...

afagh.ihcs.ac.ir/article_800_48.html
توسط آل قیس - ‏2012
دیوان شیخ أجل سعدی شیرازی، به کوشش مظاهر صفا، تهران: کانون معرفت. شوقی ضیف (1996 م). تاریخ الادب العربی، عصر الدول و الامارات الجزیرة العربیة العراق ایران، ...

تصویر کتاب غایة المرام في شرح شرائع الإسلام - جلد 1 - ...

www.noorlib.ir/View/fa/Book/BookView/Image/723
غایة المرام في شرح شرائع الإسلامجلد:١نویسنده:صیمری، مفلح بن حسننویسنده:محقق حلی، جعفر بن حسنمحقق:کوثرانی، جعفرناشر:دار الهادیمحل نشر:بیروت - لبنانسال ...

موضوع پایان نامه ادبیات فارسی | مشاوره پایان نامه و مقالات ISI

parsthesis.com/موضوع-پایان-نامه-ادبیات-فارسی/
سیمای پیامبر اکرم (ص) در آثار فارسی عین القضات همدانی و شیخ شهاب الدین سهروردی سیمای جامعه در .... بررسی جامعه شناختی گلستان و بوستان شیخ اجل سعدی شیرازی

چهارمین نکوداشت بین المللی مولانا برگزار شد/ محسن چاوشی ...

p89.ir/news/119939
۴ روز پیش - محمدزاده در ادامه اظهار داشت: مسروریم که بزرگداشت حکیم و مولایی را بر پا کرده ایم که هزار سال جلوتر از زمان خود بوده و شیخ اجل در حکمت باید شاگردی او ...

نامه سرگشاده زیبا کلام به رئیس جمهور

arassnews.ir/fa/news/9298/نامه-سرگشاده-زیبا-کلام-به-رئیس-جمهور
۳۱ شهریور ۱۳۹۵ ه‍.ش. - ... دشمنی، نوای خوش‌الحان دوستی هفت‌صد سال پیش شیخ اجل، مصلح‌الدین سعدی شیرازی، رحمه‌الله را به‌عنوان رئیس‌جمهور ایران به جهانیان عرضه دارید که:.

حرف محبت - سید محسن نبوی

www.nabavi.co/blog/
شیخ بهایى: “نیست به جز راه عشق، زیر سپهر کبود” ..... کتاب قیم «الغدیر» در بیست مجلد، تالیف آیة الله علامه، شیخعبدالحسین امینى، قدس سره، که بحق مى توان آن را ...

 

سعدی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/سعدی
سعدی شیرازی با نامِ کاملِ ابومحمّد مُشرف‌الدین مُصلح بن عبدالله بن مشرّف سعدی ... حکایت‌هایی که سعدی در گلستان و بوستان آورده‌است، نگرش و بینش او را نمایان می‌سازد.
بوستان سعدی · ‏گلستان سعدی · ‏مفردات سعدی · ‏سعدیه

گنجور » سعدی

ganjoor.net/saadi/
مشرف الدین مصلح بن عبدالله شیرازی شاعر و نویسندهٔ بزرگ قرن هفتم هجری قمری است. تخلص او "سعدی" است که از نام اتابک مظفرالدین سعد پسر ابوبکر پسر سعد ...
دیوان اشعار · ‏گلستان · ‏بوستان · ‏مواعظ

گنجور » سعدی » دیوان اشعار » غزلیات

ganjoor.net › سعدی › دیوان اشعار
فهرست شعرها به ترتیب آخر حرف قافیه گردآوری شده است. برای پیدا کردن یک شعر کافی است حرف آخر قافیهٔ آن را در نظر بگیرید تا بتوانید آن را پیدا کنید.

: سعدی - دانشنامه رشد

danesh.roshd.ir › فرهنگ › ادبیات › نویسندگان و شعرا
زندگی نامه; ویژگی های آثار سعدی; آثار سعدی; نمونه آثار. زندگی نامه. سعدی تخلص و شهرت «مشرف الدین» ، مشهور به «شیخ سعدی» یا «شیخ شیراز» است. درباره نام و نام ...

اشعار کـــوتاه و زیبــای سـعدی - حکیمانه

jomalatziba.blogfa.com/cat-111.aspx
گو رخت منه که بار می‌باید بست سعدی. گل که هنوز نو به دست آمده بود نشکفته تمام باد قهرش بربود بیچاره بسی امید در خاطر داشت امید دراز و عمر کوتاه چه سود؟ سعدی.

سعدی کد 69 | بانک ملی

https://units.bmi.ir/fa/Unit.aspx?id=69
رئیس شعبه : 33118922. معاون ریالی شعبه: 33903776. معاون ریالی شعبه: 33118231. معاون ارزی شعبه: 33119202. بازرس: 33974642. كارشناس حقوقي: 33993742.

مرکز سعدی شناسی

www.sadishenasi.com/
یادروز سعدی؛ سال غزل. یادروز سعدی ؛ سال بوستان. کتابخانه مجازی سعدی مرکز سعدی شناسی با هدف تسهیل دسترسی پژوهشگران و علاقه مندان به کتاب های این حوزه، ...

زندگینامه: سعدی شیرازی (-) - همشهری

hamshahrionline.ir/details/72088
۱۳ دی ۱۳۸۷ ه‍.ش. - همشهری آنلاین: شیخ مصلح‌الدین مشرف بن عبدالله مشهور به سعدی شیرازی در حدود سال‌های ۵۷۱ تا ۶۰۶ هجری قمری به دنیا آمد و در حدود سال‌های ۶۹۰ تا ۶۹۵ ...

Saadi - Farhangsara

www.farhangsara.com/fsaadi.htm
fimages/header_General.jpg (47598 bytes). سـعـدي. زندگـي نامه. Your browser does not support inline frames or is currently configured not to display inline frames ...

سعدی - ری‌را

rira.ir › ری‌را › شعر کهن
RiRa is a Persian Digital Library. Currently it contains the Quran and many books of classical-style Persian poetry of various poets.

سعدی - scipost - خودرو ، تکنولوژی ، خبر علمی

www.scipost.ir/wiki/سعدی
مشرف (شرف) الدین مصلح شیرازی معروف به سعدی شیرازی شاعر و نویسنده توانمند ایرانی قرن هفتم هجری قمری بوده است.در برخی مراجع تاریخ تولد سعدی 585 هجری قمری ...

سعدی - جس جو

www.jasjoo.com/poem/saadi/
ابومحمد مُصلِح بن عَبدُالله مشهور به سعدی شیرازی (حدود ۵۸۵ یا حدود ۶۰۶ – ۶۷۱ یا ۶۹۱ هجری قمری) شاعر و نویسندهٔ پارسی‌گوی ایرانی است. مقامش نزد اهل ادب تا بدانجاست که ...

گنجینه ی بهترین شعرها - اشعار سعدی شیرازی

temenna.blogfa.com/category/15
۲۲ تیر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - اما سعدی در بوستان، با اشاره ای کوتاه به معراج پیامبر، این قسمت از سفر را به زیبایی بیان می کند: شبی برنشست از فلک برگذشت. به تمکین و ...

سعدی - ویکی‌گفتاورد

https://fa.wikiquote.org/wiki/سعدی
سعدی (۵۶۸ یا ۵۸۸–۶۷۱ هجری شمسی) شاعر و نویسندهٔ پارسی‌گوی ایرانی است. «بنی‌آدم اعضای یک‌پیکرند// که در آفرینش زیک گوهرند// چو عضوی به‌درد آورد روزگار// دگر ...

بنیاد سعدی

www.saadifoundation.ir/
زبان فارسی در جهان و بنیاد سعدی در رسانه های دیگر. اخبار بنیاد سعدی | زبان فارسی در جهان | بنیاد سعدی در رسانه های دیگر · News. 5 مهر 1395 ایران به دنبال تأسیس ...

پدیدآورنده:سعدی - ویکی‌نبشته

https://fa.wikisource.org/wiki/پدیدآورنده:سعدی
۲۴ بهمن ۱۳۹۴ ه‍.ش. - کلیات سعدی به تصحیح محمدعلی فروغی، چاپ اقبال سال ۱۳۷۰,؛ از این منبع برای تصحیحات جزئی در موادر نادرست بودن یا اختلافی بودن شعر استفاده ...

خبرگزاری تسنیم - قدیمی‌ترین نسخه موجود از کلیات سعدی+ عکس

www.tasnimnews.com/.../قدیمی-ترین-نسخه-موجود-از-کلیات-سعدی-عک...
در گنجینه کتب خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی، حدود 300 نسخه خطی مربوط به سعدی نگهداری می‌شود که یکی از این نسخه‌ها، به فاصلۀ 70 سال پس از درگذشت ...

گلستان سعدي - نوسخن

www.nosokhan.com/library/Book/1F
گلستان سعدي. مقدمه · باب اول - در سيرت پادشاهان · باب دوم - در اخلاق درويشان · باب سوم - در فضيلت قناعت · باب چهارم - در فوائد خاموشي · باب پنجم - در عشق و جواني ...

زندگینامه سعدی شیرازی - بیتوته

www.beytoote.com/scientific/scientist/sadishirazi.html
زندگینامه سعدی شیرازی - ابوعبدالله مشرف الدين مصلح شيرازي در اوايل قرن هفتم متولد شد و در سنه 961 در شيراز وفات يافت...

اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ترکمن

sadilib.mihanblog.com/
ظ | نویسنده :كاركنان كتابخانه عمومی سعدی. برپایی نمایشگاه كتاب به مناسبت هفته دفاع مقس در كتابخانه سعدی با هدف آشناییی مراجعان با كتاب های موجود در این زمینه.

اشعار عاشقانه سعدی - جهانی‌ها

www.jahaniha.ir/love-poems-of-saadi.html
سعدی,شعر سعدی,شعر کوتاه,شعر کوتاه عاشقانه,اشعار سعدی,شعر کوتاه سعدی,شعر,شعر زیبا,شعر زیبای عاشقانه,اشعار عاشقانه,اشعار شاعران بزرگ.

بهترین شعرهایی که خوانده ام - سعدی

jeyhoon.blogfa.com/cat-4.aspx
سعدی. خرما نتوان خورد از این خار که کشتیم. دیبا نتوان بافت از این پشم که رشتیم. ما را عجب ار پشت و پناهی بود آن روز. کامروز کسی را نه پناهیم و نه پشتیم.

شعر نو - سعدی

shereno.com/10577/
مجموعه اشعار و آثار سعدی , شاعر: سعدی , شعر ها: , دفتر شعر بوستان (باب اول در عدل و تدبیر و رای) , دفتر شعر بوستان (باب دهم در مناجات و ختم کتاب) , دفتر شعر ...

سینما سعدی شیراز : سینما تیکت، خرید بلیت سینما

cinematicket.org/?p=cinemadet&cid=159
سینما سعدی شیراز, خیابان قصرالدشت, 32330791-071.

#سعدی hashtag on Twitter

https://twitter.com/hashtag/سعدی
See Tweets about #سعدی on Twitter. See what people are saying and join the conversation.

شعر و دنیایی که می سازمش - سعدی

just-poem.blogfa.com/category/103
خوشست با غم هجران دوست سعدی را. که گر چه رنج به جان می‌رسد امید دواست. بلا و زحمت امروز بر دل درویش. از آن خوشست که امید رحمت فرداست. از سعدی. پ.ن: قالب را عوض ...

سعدی نامه+زیباترین اشعار گلستان سعدی و بوستان سعدی

mag.hoosheparsi.ir/2016/03/biography-and-poems-saadi/
۱۲ اسفند ۱۳۹۴ ه‍.ش. - در این صفحه سعی داریم قدری مختصر با زندگینامه استاد سخن سعدی شیرازی آشنا شویم و به بیان سبک و شیوه اشعارش در گلستان سعدی و بوستان ...

ساختمان ستادی سعدی شماره 2 - صفحه نمایش ساختمان ها - بیمه ...

iraninsurance.ir/-/ساختمان-ستادی-سعدی-شماره-2
خ سعدی شمالی، نرسیده به چهارراه مخبر الدوله - کدپستی: 1146633341.

تیوال | نمایش اپرای عروسکی سعدی

www.tiwall.com/theater/opera-saadi2
برگه تیوال نمایش اپرای عروسکی سعدی؛ اطلاعات، عکس، گفتگو ... و خرید اینترنتی بلیت.

سعدیه (آرامگاه و مقبره شیخ مشرف الدین بن مصلح الدین سعدی ...

anobanini.net/.../387-سعدیه-آرامگاه-و-مقبره-شیخ-مشرف-الدین-بن-مصلح...
۷ مهر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - آرامگاه سعدی یا سعدیه؛ آرامگاه یکی از بزرگترین شاعران قرن هفتم و تاریخ ادبیات فارسی، افصح المتکلمین، ابو محمد شیخ مشرف الدین بن مصلح ...

کتابخانه سعدی

www.sadilibzanjan.blogfa.com/
به گزارش روابط عمومی اداره كل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان، با راه اندازي سامانه ثبت‌نام اینترنتی ششمين جشنواره کتابخوانی رضوی، امکان شرکت و ثبت نام ...

دسته‌بندی سعدی - کوچه باغ شعر

n-poems.blogsky.com/category/cat-20
چشم عاشق نتوان دوخت که معشوق نبیند. پای بلبل نتوان بست که بر گل نسراید. سعدیا دیدن زیبا نه حرامست ولیکن. نظری گر بربایی دلت از کف برباید. "سعدی".

سعدی؛ استاد بزرگ فرهنگ و ادب پارسی - بولتن نیوز

www.bultannews.com/fa/news/.../سعدی-استاد-بزرگ-فرهنگ-و-ادب-پارس...
سعدی شیرازی؛ استاد سخن گروه ادبیات، نشر و رسانه، یکم اردیبهشت روز بزرگداشت سعدی شیرازی شاعر پرآوازه ی ایران زمین است؛ استاد مسلم سخن که با سرودن ...

زندگینامه شاعران و نویسندگان

aliakbar1372.blogfa.com/
به طوري كه از آثار سعدي بر مي آيد ومعاصرينش هم مي نويسند در لغت، صرف و نحو، كلام، منطق، حكمت الهي، و حكمت عملي، (عالم الاجتماع و سياست مدن) مهارت داشت. مخصوصاً او ...

سعدی - BBC.com

www.bbc.com/persian/arts/030419_l-cy-saadi.shtml
به مناسبت فرارسيدن روز بزرگداشت سعدی که روز اول ارديبهشت ماه تعيين شده است و به همين مناسبت هر ساله در شيراز مراسمی برپا می شود، آخرين نشست ماه فروردين ...

[PDF]ﺳﻌﺪﯼ

www.nipc.ir/uploads/saadifarsi1_3275.pdf
ﺳﻌﺪﯼ ﺷﻴﺮازﯼ. و. ﻣﺸﺮف اﻟﺪﯾﻦ. (. ۵٨۵. ﯾﺎ. ۶٠۶. –. ۶٩١. هﺠﺮﯼ ﻗﻤﺮﯼ. ) ﺷﺎﻋﺮ و ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ. ﯼ ﭘﺎرﺳﯽ. ﮔﻮﯼ. اﯾﺮاﻧﯽ. اﺳﺖ . ﺁوازﻩ. ﯼ او ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ﻧﻈﻢ و. ﻧﺜﺮ ﺁهﻨﮕﻴﻦ، ﮔﻴﺮا و ﻗﻮﯼ اوﺳﺖ . ﺟﺎﯾﮕﺎهﺶ ﻧﺰد اهﻞ ادب ﺗﺎ ﺑﺪان.

هتل سعدی | joox.ir

joox.ir › هتل ها › ایران › مشهد › سعدی
 رتبه: ۳ - ‏بازبینی توسط موتور جستجوی تور و هتل
هتل سعدی از هتل های مشهد که مجهز به اتاق 2تخته, اتاق 3تخته, اتاق 4تخته, آپارتمان 3 خوابه, آپارتمان 2 خوابه 4 نفر, آپارتمان 2 خوابه است .این هتل که از هتل های 3 ستاره ...

شعب داخلی - سعدی - بانک صادرات ایران

https://www.bsi.ir/Lists/interior_Branches/Branch_Info.aspx?ID=23056
نام شعبه : سعدی. نام منطقه : کرمانشاه. شهر : کرمانشاه. نشانی : اول خیابان سعدی. کد تلفن : 83. تلفن : 37211116 - 37222169 - 37211117. فکس : 37211118. کد شعبه :.

سعدی - مهرمیهن

www.mehremihan.ir/component/tag/سعدی.html
دکتر ابوطالب میرعابدینی - استاد ادبیات و دانش‌آموخته دانشگاه تهران روزنامه ی اطلاعات. سعدی قبل از هر چیز «شاعر زندگی» است. محتوای اشعار سعدی در دنیای امروز جای ...

آرامگاه سعدی - اس ام اس

www.bisms.ir › گردشگری
آرامگاه سعدی در شیراز،آرامگاه سعدی شیرازی،آرامگاه سعدی کجاست،آرامگاه سعدی در کجاست،آرامگاه سعدیشیرازی. آرامگاه شاعر خوش سخن و اهل شعر فارسی در شیراز بنا شده ...

سعدی شیرین سخن - جلسه ۲ - YouTube

ویدئو برای سعدی▶ 1:52:48
https://www.youtube.com/watch?v=ZfZWsAZ8PV8
۲۷ فروردین ۱۳۹۵ ه‍.ش. - بارگذاری توسطمدرسه مولانا جلال الدین School of Rumi
the audio file can be downloaded here: https://soundcloud.com/school-of-rumi/tkrmkgexctwf/s-hEMvb.

[PDF]گلستان سعدی

www.bisheh.com/Uploaded/PostFile/635874781526875000.pdf
a. ﮔﻠﺴﺘﺎن ﺳﻌﺪي. ﻧﻮﻳﺴﻨﺪه. : ﺳﻌﺪي. ﺗﻨﻈﻴﻢ. : mohammad6347@gmail.com. 1 www.3Jokes.com. Page 2. ﺑﺎب اول در ﻋﺒﺮت ﭘﺎدﺷﺎﻫﺎن. ﺣﻜﺎﻳﺖ. در ﻳﻜﻰ از ﺟﻨﮕﻬﺎ، ﻋﺪه اى را اﺳﻴﺮ ﻛﺮدﻧﺪ و ﻧﺰد ﺷﺎه آوردﻧﺪ.

سعدی شناسنامه shenasname.com

shenasname.com/index2.php?name=سعدی
گلستان سعدی..یک شب تأمل ایام گذشته می کردم و بر عمر تلف کرده تأسف می خوردم و سنگ سراچه دل به الماس آب دیده می سفتم و این بیت ها مناسب حال خود می گفتم

وبلاگ اشعار کامل شاعران - گلستان سعدی

moraffah.blogfa.com/cat-107.aspx
۹ مرداد ۱۳۹۰ ه‍.ش. - وبلاگ اشعار کامل شاعران - گلستان سعدی - اولین و بزرگترین وبلاگ دربرگیرنده اشعار کامل شاعران پارسی زبان - وبلاگ اشعار کامل شاعران.

صفحه اصلي - كاشي و سراميك سعدي (بوستان)

saaditile.ir/
كارخانجات كاشي و سراميك سعدي كه بر اساس جمع امتيازات دو مرحله جشنواره ملي بهره وري كميته علمي جشنواره و اندازه گيري و تحليل شاخصهاي بهره وري و نظر.

Saadi سعدی Quotes (Author of غزلیات سعدی) - Goodreads

https://www.goodreads.com/author/quotes/7259226.Saadi_
126 quotes from Saadi سعدی: 'هوشم ببر زمانی… تا کی غم زمانه', '...ما را که تو منـظـــوری خــاطـــر نـرود جـــایی', and 'Every leaf of the tree becomes a page of the book, ...

روز جهانی سعدی - صفحه نخست

www.kalam.se/t-sadi.htm
«سعدی» شاید تنها شاعری باشد که کلامش را سهل و ممتنع می‌دانند، زیرا سخن منظوم او به‌قدری شیوا و بی‌تکلف است که به نثری روان و ساده نزدیک است. کسانی که بخواهند ...

راز زندگی «سعدی» فاش شد! - فرارو

fararu.com/fa/news/234034/راز-زندگی-سعدی-فاش-شد
۱ خرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. - با آنکه بهروز غریب‌پور تا به امروز چندان از حاشیه‌ها به دور نبوده اما اپرای سعدی یکی از پر دردسر‌ترین و پر حاشیه‌ترین ساخته‌های او بوده است.

دانلود کنید: بوستان و گلستان سعدی - باشگاه خبرنگاران جوان

www.yjc.ir/fa/news/4812669/دانلود-کنید-بوستان-و-گلستان-سعدی
بوستان سعدی یا سعدی‌نامه نخستین اثر سعدی است که کار سرودن آن در سال ۶۵۵ هجری قمری پایان یافته است. امروز هم به مناسبت روز بزرگداشت سعدی نسخه الکترونیک ...

به وب سایت هتل پارک سعدی شیراز خوش آمدید

www.parksaadihotel.com/
به وب سایت هتل پارک سعدی شیراز خوش آمدید. این وب سایت در حال بروز رسانی می باشد جهت رزرو آنلاین اتاق در این هتل. اینجـــا. را کلیک کنید.

آثار سعدی - تبیان

www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=89692
۱ اردیبهشت ۱۳۸۸ ه‍.ش. - آثار سعدی را به گروه منظوم و منثور تقسیم می کنند . شاهکار منثور او گلستان است . گلستان سعدی در هشت باب تنظیم شده است : در سیرت پادشاهان، در ...

مذهب حافظ و سعدی چه بوده است؟ - صراط

www.seratnews.ir › صفحه نخست › فرهنگي
با توجه به مطالب و تحقیقاتی که درباره شخصیت حافظ و سعدی صورت گرفته است نظر قطعی در مورد مذهب آنها داده نشده است اما در راستای تحقیق در این موضوع نکاتی وجود ...

جاذبه هاي گردشگري آرامگاه سعدی شیراز شهر شیراز - رزرو هتل

https://www.egardesh.com/attractions/view/1039
آرامگاه سعدی معروف به سعدیه محل زندگی و دفن سعدی ، شاعر برجستهٔ پارسی‌گوی است . این آرامگاه در انتهای خیابان بوستان و کنار باغ دلگشا در دامنه کوه در شمال شرق ...

زخاک سعدی شیراز بوی عشق آید - آفتاب

aftabnews.ir/vdccspqss2bqip8.ala2.html
آفتاب: اول اردیبهشت هر سال در تقویم ایرانی روز بزرگداشت شیخ مصلح‌الدین سعدی شیرازی، شاعر و عارف بزرگ ایران، نام گرفته است. ابومحمد مُصلِح بن عَبدُالله مشهور ...

5 مصرع كه حافظ از سعدی رونویسی كرد - آفتاب

aftabnews.ir/vdce7f8f.jh8xvi9bbj.html
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: برخی از مصرع‌های حافظ عینا رونویسی از آثار سعدی است، این ابیات از نظر مضمون نیز دارای یك مفهومند. به گزارش فارس، در زیر نمونه غزل‌هایی كه ...

دانلود کتاب صوتی گزیده ی غزلیات سعدی - به کوشش دکتر ...

audiolib.ir/556-گزیده-ی-غزلیات-سعدی-به-کوشش-دکتر-خلیل-خ
با تشکر از شما که غزلیات ناب سعدی را به شیویایی تمام خوانده اید. لطق کنین بقیه غزل ها را هم بخوانید!!!!!!!! قصایدسعدی هم مستحق خوانده شدن هستند. باز هم سپاس ...

سعدی شیرازی - مهمترین اخبار ایران و جهان

vista.ir/content/115195/سعدی-شیرازی/
سعدی شیرازی ... سعدی شیرازی. کلمات در حال جستجو. کمربند مهمات , مرگ، , رقابت‌های اطلس اسپورت , تکنولوژی آزاد , سبک لباس , نسان فلورسی , لیئانا ماچادو , حاشیه ...

هتل پارک سعدی شیراز : عکس ها ، قیمت و رزرو با ۲۰ % تخفیف

www.eghamat24.com › هتل های ایران › هتل های شیراز
مرکز ملی رزرواسیون اماکن اقامتی کشور سایت رسمی رزرواسیون هتل پارک سعدی شیراز در تنها مرکز رسمي رزرو هتل هاي کشور . اطلاعات هتل پارک سعدی شیراز با ...

نکاتی کوتاه درمورد بوستان و گلستان سعدی - پایگاه اطلاع ...

www.hawzah.net/fa/.../نکاتی-کوتاه-درمورد-بوستان-و-گلستان-سعدی
بوستان. سعدی بوستان را در سال 655هـ ق در ده باب به نظم درآورد: «ز ششصد فزون بود پنجاه وپنج. که پُر دُر شد این نامبردار گنج». پندها و آرزوهای سعدی در بوستان بیش از ...

زندگی نامه سعدی - مردان پارس

www.persian-man.ir/senior/poets/سعدی/
سعدی در شیراز مرکز فارس در حوالی سال 563 دیده به جهان گشود و نام او رامصلح الدین یا به قولی مشرف الدین عبد الله گذاشتند. در آن زمان در شیراز اتابکان فرمان میراندند .

همه چیز درباره سعدی - نشاط آوران

www.eneshat.com › ایران شناسی
 رتبه: ۴٫۱ - ‏۱۹ رأی
۲۰ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - یکی از بزرگ ترین برجستگان ادب ایران، شیخ مشرف الدین مشهور به شیخ سعدی یا شیخ شیراز است. تاریخ زندگی شیخ سعدی چندان مشخص نیست ...

فیش‌های سعدی شیرازی - khamenei.ir

farsi.khamenei.ir/newspart-index?tid=1553&npt=7
جستار بیانات رهبری کلیدواژه سعدی شیرازی سعدیه/بوستان/گلستان/شعرای فارسی‌سرا/شعر فارسی.

نسبت سعدی و کنفوسیوس - سایت خبری تحلیلی تابناك ...

www.tabnak.ir › صفحه نخست › فرهنگي
 رتبه: ۸۴% - ‏۲٬۷۴۱ نقد
۳۱ فروردین ۱۳۹۵ ه‍.ش. - اینکه سعدی و کنفوسیوس چه نسبتی با هم دارند، ماجرایی دشوار و آسان است. دشوار از این جهت که جهان کنونی شرق را به دشواری می‌شناسد و تفسیری که از ...

چرا به سعدی، شیخ اجل می‌گوییم؟ - مشرق

www.mashreghnews.ir/fa/news/407901/چرا-به-سعدی-شیخ-اجل-می‌گوییم
یک سعدی پژوه گفت: تصوری که همه ما از سعدی داریم، یک مرد جاافتاده، پخته و کامل است که کودکی، نوجوانی و جوانی نداشته به همین دلیل به سعدی می‌گوییم شیخ و آن هم نه ...

دانلود کتاب غزلیات سعدی - کتابناک

ketabnak.com › اشخاص › سعدی
ابومحمد مُصلِح بن عَبدُالله مشهور به سعدی شیرازی و مشرف الدین (۶۰۶ – ۶۹۱ هجری قمری) ، شاعر و نویسندهٔ پارسی‌گوی ایرانی است. مقامش نزد اهل ادب تا بدانجاست که به وی ...

سعدی شیرازی – سکوت | سوریلند ، سوری لند ، سروش رضایی ، ...

sooriland.ir/سعدی-شیرازی-سکوت/
برچسب ها انیمیشن سعدیدانلود سروش رضاییدانلود سوری لنددانلود سوریلندسروش رضایی جدیدسروش رضاییسعدیسروش رضایی سکوتسروش رضایی کلاسسروش ...

الف - کام‌تان را با این چند حکایت سعدی شیرین کنید

alef.ir/vdciwyarrt1aq32.cbct.html?267952
اول اردیبهشت ماه در تقویم ملی ایرانیان همزمان با سالروز تولد شیخ اجل سعدی شیرازی كه فرهنگوران او را ...

شباهت‌ها و تفاوت‌های سعدی و حافظ - ایسنا

www.isna.ir/news/94020401758/شباهت-ها-و-تفاوت-های-سعدی-و-حافظ
۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ ه‍.ش. - احمد سمیعی گیلانی از شباهت‌ها و تفاوت‌های سعدی و حافظ می‌گوید. به گزارش خبرنگار ادبیات ایسنا، این استاد زبان و ادبیات فارسی در مقاله‌ای با عنوان ...

چرا به سعدی، شیخ اجل می‌گوییم؟ - خبرگزاری فارس

www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940201000414
۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ ه‍.ش. - یک سعدی پژوه گفت: تصوری که همه ما از سعدی داریم، یک مرد جاافتاده، پخته و کامل است که کودکی، نوجوانی و جوانی نداشته به همین دلیل به سعدی ...

عشق رییس جمهوری قرن 19 فرانسه به سعدی، مستند شد - عصر ...

www.asriran.com › صفحه نخست › بین الملل
او به خاطر عشق به سعدی وصیت می کند، تمام فرزندان و نوادگانش نام سعدی را برای خود برگزینند؛ نوه او فردی به نام سعدی کارنو است که در زمان ناصرالدین شاه رییس ...

ایبنا - حکایت پیشگام عشق زمینی در کتاب «سعدی» همایون ...

www.ibna.ir/.../حکایت-پیشگام-عشق-زمینی-کتاب-سعدی-همایون-کاتوز...
کتاب «سعدی» به قلم محمدعلی همایون کاتوزیان دیدگاهی نوین درباره این شاعر عشق، شفقت و زیبایی ارائه می‌کند.

زندگی نامه سعدی - برترین ها - برترین های جهان

www.otop.ir/سعدی.html
زندگی نامه سعدی - برترین ها,ابومحمد مُصلِح‌الدین بن عَبدُالله نامور به سعدی شیرازی و مشرف الدین (۵۸۵ یا ۶۰۶ – ۶۹۱ هجری قمری، برابر با: ۵۶۸ یا ۵۸۸ - ۶۷۱ هجری شمسی) ...

ویدیو های هیئت ابوالفضل(ع) کوی سعدی یزد - آپارات

www.aparat.com/72renim94/هیئت_ابوالفضل(ع)_کوی_سعدی_یزد
فیلم, ویدیو های هیئت ابوالفضل(ع) کوی سعدی یزد. ... مرثیه خوانی زیبای هیئت کوی سعدی یزد. 559 بازدید. -. 14 آبان 93. حسینیه شاهزاده فاضل محرم 1393 هجری شمسی- ...

سعدی تا کجاها رفته است؟ - شفاف

www.shafaf.ir/fa/news/179480/سعدی-تا-کجاها-رفته-است
کوروش کمالی سروستانی از سعدی در اقصای عالم گفت.

انتشار ۱۷۳ کتاب درباره سعدی/ بیشترین چاپ از آن «گلستان ...

iqna.ir/.../انتشار-۱۷۳-کتاب-درباره-سعدی-بیشترین-چاپ-از-آن-گلستان...
گروه ادب: در یک سال گذشته یعنی از اردیبهشت ۹۳ تا سالروز تولد سعدی که امروز، اول اردیبهشت است، بیش از ۱۷۳ عنوان کتاب به چاپ رسیده که بیشترین چاپ به ...

نامزد جدید انتخابات ریاست جمهوری: قاسم شعله سعدی از فرانسه! ...

shiraze.ir/.../نامزد-جدید-انتخابات-ریاست-جمهوری-قاسم-شعله-سعدی-از-فرا...
شعله سعدی که روزگاری همنشین اصلاح‌طلبان و از رفقای نزدیک رئیس جمهور اطلاح‌طلب آن دوران بود و بارها وکالت آنان را پذیرفته است اکنون با فراموش کردن سابقه‌ی ...

اشعار عرفانی شعرای بزرگ - گلچین گلستان سعدی شیرازی

hafezasrar.blogfa.com/category/61
اشعار عرفانی شعرای بزرگ - گلچین گلستان سعدی شیرازی - منتخبی از زیباترین اشعار عرفانی مولوی، حافظ،سعدی،عطار ،عراقی و سایر بزرگان شعر و ادب - اشعار ...

هتل سعدی تهران: رزرو آنلاین، قیمت، تخفیف، عکس، آدرس

www.iranhotelonline.com › هتل های ایران › هتل های تهران
هتل سعدی تهران : مشاهده تصاوير، امكانات، موقعيت هتل پارس، قيمت اتاق ها و رزرو آنلاين هتل با تخفيف ; آدرس : تهران، خیابان جمهوری، ابتدا لاله زارنو، مقابل سینما رودکی، ...

دبیرستان دخترانه نمونه دولتی سعدی (دوره اول)

www.sadi4.ir/
کانال تلگرام دبیران سعدی. کانال درس ادبیات. https://telegram.me/ADABIATFARSI789. ***. کانال درس عربی. https://telegram.me/arabi_sadi. ***. کانال تفکر و سبک ...

نقش «درویش» در طنز سیاسی سعدی - سعدی - سوره اندیشه

www.sooremag.ir/سعدی/نقش-درویش-در-طنز-سیاسی-سعدی
نقش «درویش» در طنز سیاسی سعدی - سعدی افصح المتکلمین مصلح‌الدین سعدی در گفتار ادبی خود -و مشخصاً در طنز سیاسی‌اش- جایگاه خاصی را به درویش اختصاص داده ...

سعدی - رقص واژه ها

lid.persianblog.ir/tag/سعدی
می گویند این ابیات هم از سعدی است نمی دانم چرا هر چه زمان می گذرد فکر می کنم در حق سعدی جفا شده . غزلیات این شاعر بزرگ ایرانی هنوز هم برای برخی از ما به اندازه ...

رزرو هتل پارک سعدی شیراز همراه با لیست قیمت اتاق ها، ...

hotelyar.com/hotel/641/هتل-پارک-سعدی-شیراز
اطلاعات هتل پارک سعدی شیراز همراه با امکان رزرو و استفاده از تخفیف های ویژه هتلیار.

هنوز می‌توان با پند سعدی زندگی کرد؟ - اعتدال

etedaal.ir/fa/news/106233/هنوز-می‌توان-با-پند-سعدی-زندگی-کرد
... اکنون نیز می‌تواند کارآمد باشد یا تنها مختص زمانه خودش بوده است؟ آیا پند و اندرزهایی که سعدی در قالب حکایات شیرین بیان کرده است برای جامعه امروز نیز مناسب است؟

نشست بررسی ترجمه سعدی در فرهنگسرای ملل برگزار می‌شود - ...

www.mehrnews.com/.../نشست-بررسی-ترجمه-سعدی-در-فرهنگسرای-مل...
۱۹ تیر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - نشست بررسی ترجمه سعدی روز جمعه اول مرداد با حضور عبدالمحمود رضوانی مترجم گلستان سعدی در فرهنگسرای ملل برگزار می‌شود.

سینما سعدي - شيراز

ekran.sourehcinema.com/Cinema.aspx?CinemaId=111011
لیست تمام سینماها > سعدي - شيراز. اطلاعات اصلی سینما. نام سینما: سعدي - شيراز. ظرفیت سینما: 951 صندلی. سال تاسیس: 1345. تلفن سالن سینما: 0711-2330791.

سخنرانی به مناسبت سالروز سعدی: جوانان باید سعدی را پس ...

www.haerishirazi.com/سخنرانی-به-مناسبت-سالروز-سعدی-جوانان-ب/
برگزاری برنامه هایی چون بزرگداشت سعدی، زمینه مناسبی است برای اینکه سعدی دوباره وارد جامعه ما شود. ممکن است برخی از این سخن من تعجب کنند که سعدی دوباره وارد ...

در مهر سعدی به چین تردیدی نیست - شما

shomanews.com/fa/news/724861/در-مهر-سعدی-به-چین-تردیدی-نیست
مدیر مرکز سعدی‌شناسی با اشاره به 26 بار استفاده از واژه چین و 50 بار بسامد واژه‌های مرتبط با چین در آثار سعدیتاکید کرد: در مهر سعدی به چین تردیدی نیست.

استخدام (محدوده خیابان سعدی) - سایت استخدام دهوند

tnews.ir/news/2d5171419136.html
تخصص های آگهی استخدام پیک موتوری محل آگهی استخدام تهران (محدوده خیابان سعدی) پیک موتوری و پیاده جهت رستوران نیازمندیم اطلاعات تماس آگهی تلفن تماس: ...

استخدام ابزار آلات سعدی در شیراز

www.ghatreh.com/news/nn33904593/استخدام-ابزار-آلات-سعدی-شیراز
۱۸ ساعت پیش - ابزار آلات سعدی در شهرک صنعتی دستغیب شیراز به یک نفر بازاریاب فروشنده خانم جهت ویزیت و مونتاژ نیازمند است. آد.

115متر بنا شهرک سعدی - شیپور

www.sheypoor.com › مازندران › املاک › فروش مسکونی
۲ ساعت پیش - پشتیبانی · ثبت رایگان آگهی. مازندران · املاک · فروش مسکونی. 115متر بنا شهرک سعدی در گروه خرید و فروش املاک در مازندران در شیپور ...

بررسی مقایسه گلستان سعدی با بهارستان جامی

pyfail.payfile.org/product-13573-بررسي-مقايسه-گلستان--سعدي-با-بها...
پایان نامه بررسی مقایسه گلستان سعدی با بهارستان جامی در 138 صفحه ورد قابل ویرایش. « مقایسه گلستان سعدی و بهارستان جامی ». فهرست مندرجات رساله. 1- چکیده ...

فروش آپارتمان سعدی شمالی در سعدی شمالی خیابان آتش نشانی ...

www.royalstate.ir › آپارتمان،مجتمع،پنت هوس
۵ ساعت پیش - آپارتمان 10 واحدی و 5 طبقه خیابان آتش نشانی طبقه سوم 145 متر 2 خواب دارای امکانات کامل.

فروش ابارتمان100 متری در گلستان کوی سعدی - آپارتمان ، ...

www.royalstate.ir › آپارتمان،مجتمع،پنت هوس
۹ ساعت پیش - باسلام ابارتمان در سعدی تقریبا نبش خیابان شیراز غربی قرار دارد که یکی از بهترین خیابانهای سعدیقرار دارد . جنب بارک وفضای سبز . طبقه سه ...

رهن و اجاره آپارتمان . و منزل80متری در سعدی - آپارتمان ، مجتمع ...

www.royalstate.ir › آپارتمان،مجتمع،پنت هوس
و منزل80متری در سعدی. رهن و اجارهافزودن به پسندها جدید. قیمت: ۲۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان. اطلاعات تماس ۰۹۳۰۹۸۴۸۷۴۸. تاریخ انتشار 2016-09-30 10:21:05. ایجادشده توسط. میهمان.

حکایتی از گلستان سعدی : مرد بی مروت زن است و عابد با طمع ...

parsseh.com/101638/حکایتی-از-گلستان-سعدی-مرد-بی-مروت-زن-اس.html
۱ ساعت پیش - برچسب زده شده با:Literary Literature Mohammad Daeizadeh Poem Poet Poetry ادبی ادبیات دیوان اشعار شعر شیخ اجل سعدی شیرازی محمد دايی زاده ...

استخدام (محدوده خیابان سعدی)

www.sedayeqazvin.ir/Pages/OthersNews-1096148.aspx
(محدوده خیابان سعدی) پیک موتوری و پیاده جهت رستوران نیازمندیم - مشخصات تماس آگهی فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود.در صورتی که عضو سایت هستید وارد ...

بوستان سعدی حکایت | جستجو | ياس - صفحه اصلي

ea3.ir/list/بوستان+سعدی+حکایت.html
سعدي،یکی از بزرگترین شاعران ایران است و کم تر ایرانی ای است که نام و آوازه ی این شاعر بزرگ به گوشش نخورده باشد.سعدي با فصاحت و بلاغتی که در سخن دارد از ...

بوستان سعدی: حکایت | ياس - صفحه اصلي

mubuc-blog.ea3.ir/page-282025.html
که درمنده‌ای را دهد نانِ چاشت. وگرنه چه لازم که سعیی بری. ز خود بازگیریّ و هم خود خوری؟ منبع : از کوچه‌ی بامدادبوستان سعدی: حکایت برچسب ها : سلطان. گروه بندي مطالب.

استیکر اسم سعدی - رهتا

www.rahta.com/q/استیکر__اسم_سعدی
اردیبهشت که با عطر بهارنارنج و شیراز گره خورده در تقویم هم با نام سعدی شروع می‌شود؛ شاعر شیرین‌سخن شیرازی که آوازه‌اش در خارج از مرزهای ایران هم پیچیده و دیگران را ...

مرجع فارسی گلستان سعدی | جستجو |