close
تبلیغات در اینترنت
حکم تحریم توتون و تنباکو را چه کسی صادر کرد؟

وب پیک عکس بازیگران و هنرمندان

حکم تحریم توتون و تنباکو را چه کسی صادر کرد؟
امروز شنبه 26 اسفند 1396

حکم تحریم توتون و تنباکو را چه کسی صادر کرد؟


حکم تحریم توتون و تنباکو را چه کسی صادر کرد؟

چگونه میرزای شیرازی حکم به تحریم تنباکو داد

 

فتوای تاریخی آیت الله میرزا حسن شیرازی در تحریم تنباکو، توطئه ای را که به سال 1309 ه. ق به دست ناصر الدین شاه قاجار با واگذاری امتیاز دخانیات ایران به مدت پنجاه سال به انگلیسی ها در حال شکل گرفته بود، در نطفه نابود کرد.

به گزارش مهر آیت الله حاج میرزا محمد حسن حسینی شیرازی از علمای عالیقدر شیعه می باشد. میرزا در اوایل زندگی به سال 1248 ه ق از زادگاه خویش شیراز به اصفهان رفت و نزد علمای آن شهر به تحصیل علوم فقیه و تقلید پرداخت و در سال1259 ه.ق به عتبات عالیه رفت و نزد شیخ مرتضی انصاری به تلمذ پرداخت. در سال 1291 ه. ق در سامرا اقامت گزید و به تدریس و تعلیم مشغول شد تا اینکه به سال 1312 ه. ق به رحمت پروردگار نایل آمده و در نجف به خاک سپرده شد.

فتوای تاریخی وی در تحریم تنباکو، توطئه ای را که به سال 1309 ه. ق به دست ناصر الدین شاه قاجار با واگذاری امتیاز دخانیات ایران به مدت پنجاه سال به انگلیسی ها در حال شکل گرفته بود، در نطفه نابود کرد.

اعطای امتیاز تنباکو

ناصرالدین شاه در سومین سفرش به اروپا، در 12 شعبان 1306 ه. ق از راه روسیه به انگلستان رفت و چون در اثر ولخرجیهای زیاد و عیاشیها، پولش تمام می شود امتیازی را در زمینه کشت، توزیع و فروش توتون و تنباکو به یک نفر انگلیسی به نام "ماژو تالبوت" می دهد و در مقابل مقداری پول می گیرد. مذاکره در شهر "براتین" شروع شد. در این مذاکره اعتماد السطنه و تالبوت به توافق رسیدند و وقتی شاه به "براتین" آمد، تالبوت توانست با دادن رشوه هایی به درباریان از جمله امین السلطان نظر موافق شاه را به دادن انحصار دخانیات، در مقابل دریافت 25 هزار لیره جلب کند. بعد از برگشتن شاه به ایران تالبوت نیز برای شروع کار به ایران آمد طبق قرارداد یاد شده، کمپانی رژی باید سالانه 15 هزار لیره به صندوق دولت ایران واریز می کرد و در عوض کشت و فروش توتون و تنباکو را در انحصار خود می گرفت، سیاستی که استعمار پیر انگلستان در این گونه موارد به کار می برد، این بود که شخصی را رابط قرار می داد که آن شخص امتیاز بگیرد؛ اما در اصل امتیاز از آن انگلستان بود.

صدور فتوای تحریم تنباکو

بعد از امضای قرارداد، کارکنان شرکت انگلیسی وارد ایران شده و در شهرها پراکنده گردیدند؛ اما مردم از ورود آنان به داخل شهرها جلوگیری کردند. در این موقع سید جمال الدین اسدآباد به پیشنهاد سید علی اکبر فال اسیری که در تبعید بود، نامه ای به میرزای شیرازی نوشت که این نامه بیانگر درک عمیق سید از وضعیتی است که مردم آن زمان داشتند و بیان می کند که میرزای شیرازی به خاطر موقعیت خاص خود، چه مسئولیت سنگینی برعهده اش است، به خاطر اهمیت نامه، خلاصه ای از آن نقل می شود.

"حق را بگویم، من دوست داشتم این نامه را به همه دانشمندان تقدیم کنم، چون دانشمندان در هر نقطه ای طلوع نموده و هر نحوی که رشد کرده، در هر کجا که یافت بشوند، جانی هست که در پیکر دین محمد (ص) دمیده شده است... پیشوای دین، پرتو درخشان انوار ائمه، پایه تخت دیانت! زبان گویای شریعت، جناب حاج میرزا محمد حسن شیرازی... تو وارث پیامبرانی... همان ولایت عالم فقیه بر جامعه... اگر ملت را به حال خود گذاشته... افکارشان پریشان می شود... چون توده نادان در معتقدات خود جز استقامت و ثبات قدمی که طبقه دانا در عقایدش نشان می دهد، دلیلی ندارد اگر بخواهی می توانی با یک کلمه افراد پراکنده را جمع کنی و با متفق ساختن آنها دشمن خدا و دشمن مسلمانان را بترسانی و شر کفار را از سرشان برطرف نمایی...

سید نامه هایی نیز به علمای داخل کشور می نویسد. بعد از وصول نامه، میرزای شیرازی در تاریخ 19 ذی الحجه 1308 ه.ق 17 ماه پس از امضای قرارداد با کمپانی رژی- به وسیله کامران میرزا نایب السلطنه، تلگرافی را به نزدشاه می فرستد و می گوید کسانی را که تبعید کرده به کشور بازگرداند و در مورد قرارداد، مخالفت خود را ابراز کند. وقتی این تلگراف به دست شاه می رسد اعتنا نمی کند و فقط خود شاه، امین السلطان و چند نفر دیگر از این تلگراف باخبر می شوند.

ناصرالدین شاه برای پاسخ به نامه میرزای شیرازی، به میرزا مشیر الوزاره کارپرداز ایران در بغداد می گوید چون تلگراف مفصل است با پست فرستاده ایم که در واقع دروغی بیش نبوده است. ناگهان در تهران، حکم تحریم تنباکو از طرف آیت الله میرزای شیرازی به این شرح صادر می شود.

بسم الله الرحمن الرحیم

"الیوم استعمال توتون و تنباکو بای نحو کان در حکم محاربه با امام زمان عجل الله تعالی فرجه است".در شهر ولوله ای می افتد هر کس که سواد دارد، از روی آن نسخه ای بر می دارد. این حرکت نشانگر آغاز یک مبارزه مکتبی علیه استعمار بود.

در این موقع شاه و امین السلطان با استفاده از خواجگان معمم درباره این حکم میرزا را، جعلی قلمداد می کنند؛ اما مردم گول نخورده و به مبارزه خود ادامه می دهند تا اینکه امتیاز داخلی دخانیات از طرف شاه لغو می شود. علما و مردم به این اکتفا نکرده و خواستار لغو امتیاز خارجی نیز می شوند.

پس از حکم میرزا قلیانها شکسته می شود و مردم از کشیدن توتون و تنباکو دست می کشند و تمام مغازه های فروش توتون و تنباکو را می بندند و با شرکت رژی نیز معامله نمی کنند. این جریان ادامه می یابد تا اینکه در تاریخ 23 جمادی اول 1309، اعلانی در کوچه و بازار زده می شود: "برحسب حکم جناب حجه الاسلام و المسلمین آقای میرزای شیرازی، اگر تا 48 ساعت دیگر امتیاز دخانیات لغو نشود یوم دوشنبه آتیه جهاد است، مردم مهیا شوید."

شاه بسیار ناراحت می شود و خارجیان از ترس جان از تهران و دیگر شهرها فرار می کند. شاه روش خشونت آمیزی پیش می گیرد تا بتواند علما را از راه تهدید به حبس و تبعید ساکت کند. رئیس کمپانی رژی به پیش امین السلطان می رود و می خواهد که امین السلطان، علما را راضی کند و حتی از وی تقاضا می کند که میرزای آشتیانی را از تهران تبعید کند. امین السلطان این موضوع را به شاه می رساند و پس از اصرار زیاد امین السلطان، شاه می پذیرد و طی نامه ای به میرزای آشتیانی این چنین می نویسد:"یا بمان و به بالای منبر برو و قلیان بکش و یا از تهران خارج شو."

میرزای آشتیانی یک شب مهلت می گیرد که وسایل سفرش را آماده کند. در بامداد روز دوشنبه سوم جمادی الثانی 1309 میرزای آشتیانی قصد خروج از تهران می کند که مردم به خیابان ها می ریزند و در حالی که کفن پوشیده بودند، با شعار "یا غریب الغرباء، می رود سرور ما" به سوی خانه میرزا حرکت می کنند: جمعیت تا ظهر به چندین هزار نفر می رسد. دکانهایی که باز بودند می بندند. در آنجا امام جمعه تهران بالای منبر می رود و مردم را دعوت به سکوت می نماید. از میان مردم چند نفر او را پایین می کشند و کتکش می زنند. پس از این ماجرا، شاه شخصی را به پیش میرزای آشتیانی می فرستد که منظور شما چیست؟ میرزا در جواب می گوید: "تنها مقصود ما لغو امتیاز انحصار دخانیات اعم از داخله و خارجه و کوتاه کردن دست خارجی هاست و هیچ تقاضای دیگری نداریم" ناصرالدین شاه در جواب به امین السلطان می نویسد: "نایب السلطنه امتیاز داخله را که برداشته بودیم حال امتیاز از خارجه را هم برداشتیم و مردم مجبور در کشیدن قلیان نیستند تا حکم از جانب میرزای شیرازی برسد."

فرمان در میان مردم پخش می شود اما تاثیری در آنها نمی کند. مردم به نایب السلطنه حمله ور می شوند. امین السلطان دستخط شاه را مبنی بر لغو امتیاز خارجه تسلیم میرزای آشتیانی می کند. علما برای اینکه بفهمند حکم تحریم هنوز سرجایش هست یا نه، به میرزای شیرازی در سامراء تلگراف می زنند. میرزا در جواب می گوید: " در سر جایش هست تا موقعی که دستخط آشتیانی مبنی بر حقیقت داشتن لغو امتیاز بیاید" در همین زمان اعلامیه  ای دائر بر لغو امتیاز تنباکو منتشر می شود. علما دوباره از میرزای شیرازی می خواهد که آیا حکم سرجایش هست یا نه؟ که میرزا این حکم را صادر می کند: " حکم تحریم لغو شد"

در روز سه شنبه 25 جمادی الثانی 1309، اعلامیه ای منتشر شد که مردم می توانند با آسایش خاطر قلیان، چپق و سیگار بکشند. سرانجام امتیاز تنباکو لغو و از طرف کمپانی 500 هزار لیره غرامت تعیین شد. در بهمن سال 1275 مطابق با 5 آوریل 1892 این مطلب به امضای ناصرالدین شاه رسید.

 

 

نهضت تنباکو - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

قیام تنباکو، قیام تحریم تنباکو، جنبـش تحریم تنباکو، نهضت تحریم تنباکو یا نهضت تنباکو در اعتراض به اعطای امتیاز توتون و تنباکو (انحصار-مونوپل) در سفر سوم ناصرالدین شاه قاجار به فرنگ شکل گرفت.

پیشینه

سلسلهٔ قاجار در طول حیات خود دارای مشکلات عدیده‌ای بود که از میان آنها، مشکل استبداد و انحطاط اقتصادی از همه شاخص‌تر بود. قجرها که از یک سو با نفوذ استعمار انگلیس و از سوی دیگر با شکست‌های ایرانیان از روسیه رو به رو شده بودند، پیوسته تحت تأثیر بیگانگان و امپراتوری آلمان قرار داشتند. در این بین رقابت سنتی انگلیس ،روسیه و امپراتوری آلمان برای به دست آوردن امتیازات گوناگون در ایران به ویژه در دوران ناصرالدین‌شاه، به اوج خود رسید. مسافرت‌های شاه به خارج از کشور که اغلب به دلیل آشنایی وی با تجدد و شیوه‌های نوین حکومت‌داری صورت می‌گرفت، به دلیل فراهم نمودن هزینه‌های سفر، معمولاً با اعطای امتیازات بزرگی نیز به روس و انگلیس همراه بود.

اوضاع اقتصادی ایران در زمان قاجار

کشور ایران در عصر قاجار از لحاظ اقتصادی اوضاع آشفته‌ای داشت که بخشی از آن به نظام استبدادی باز می‌گشت که نظام اقتصادی را نیز به صورت خانخانی، تیولداری و اقطاع‌داری اداره می‌کرد. بر این اساس کشور به بخش‌های نیمه مستقلی تقسیم شده بود که در آن خان‌ها می‌توانستند راه‌های تجاری را ببندند، از کاروان‌ها باج بگیرند و بدین ترتیب موانع رشد و پیشرفت تجاری را فراهم سازند. در این سیستم که تضعیف حکومت مرکزی، مساوی با استقلال بیشتر بخش‌های نیمه مستقل بود، ایران به صورت کشوری عقب‌مانده و مبتنی بر محصولات کشاورزی درآمده بود که بیش از ۸۰ درصد جمعیت آن در روستاها و ایلات براساس نظام ارباب ـ رعیتی به سر می‌بردند. بر اساس این نظام که زمین‌داران بزرگ بهره ناچیزی از سهم تولیدات کشاورزی خود را به رعیت می‌دادند، راه‌های تولیدات فراوان اقتصادی و پیشرفت نیز سد می‌گشت؛ چرا که گردش آزاد سرمایه وجود نداشت و اقتصاد کاملاً جنبه معیشتی یافته بود. این وضع نابسامان در کشاورزی، وقتی با مالیات‌های مضاعف و ظلم و ستم‌های فراوان همراه می‌شد، شکل بسیار اسفباری را در روستاها ایجاد می‌کرد.[۱] در واقع بی عدالتی‌های اقتصادی، فاصله طبقاتی، کاهش دستمزد کارگران و تنزل ارزش پول که در نارضایتی اقتصادی مردم مؤثر بودند، به همراه زوال اکثر صنایع دستی، تبدیل بافندگان فرش به کارگرانی که برای دستمزد ناچیزی کار می‌کردند، تنزل بهای صادرات ایران در مقابل بهای واردات از اروپا و افت وحشتناک قیمت نقره که پول رایج ایران بود، نارضایتی عمومی را در میان مردم افزایش داده بود. بنابراین از یک سو جا به جایی‌های اقتصادی و سیاسی که در اثر تماس با غرب در ایران به وجود آمده بود، به نارضایتی روز افزون اقتصادی مردم دامن می‌زد[۲] و از سوی دیگر ضعف و ناتوانی دولت باعث حضور و نفوذ گستردهٔ ممالک قدرتمند اروپایی در ایران شده بود. به طوری که نفوذ انگلستان وروسیه در ایران به انحاء مختلف به چپاول اموال و دارایی‌های ملی ایرانیان انجامیده بود.

امتیازات

امتیاز بانک شاهنشاهی، بانک استقراضی، تلگراف هند و اروپا، کشتیرانی در کارون، تأسیس قزاق‌خانه، شیلات خزر، انحصار دخانیات و... که عمدتاً به روس و انگلیس اعطا شده بود، کشور را تا مرز مستعمره شدن پیش بردند. در این بین انگلستان که در دههٔ ۱۸۵۰ به عنوان بزرگ‌ترین طرف تجاری ایران، بیش از ۵۰ درصد صادرات و واردات ایران را در دست داشت، در دورهٔ پنجاه سالهٔ مابین ۱۸۶۳ تا ۱۹۱۴ رشته امتیازهایی نیز در مورد بهره‌برداری یا انحصار مواد خام و توسعهٔ زیربنایی از دولت ایران دریافت نمود. این کشور در پایان سفر اول ناصرالدین‌شاه به فرنگ در سال ۱۸۷۲، از طریق یکی از اتباع خود به نام بارون جولیوس رویتر، امتیاز احداث راه‌آهن، خطوط تلگراف، کشتیرانی در رودخانه‌ها، بهره‌برداری از معادن و جنگل‌های دولتی و کارهای زهکشی و آبیاری (احداث قنوات) ایران را به مدت هفتاد سال دریافت نمود. همچنین بریتانیا موفق شد که رویتر را در آینده برای گرفتن امتیاز بانک، احداث جاده‌ها، خیابان‌ها و ایجاد کارخانه‌ها بر سایرین مقدم سازد. این امتیاز که پس از پرداخت رشوه‌های کلان به شاه و صدراعظم وی (مشیرالدوله سپهسالار) واگذار شده بود و تقریباً تمام منابع مهم ایران را به رویتر واگذار می‌کرد، از سوی لرد کرزون به «اعطای سند مالکیت ایران و تسلیم کامل همه منابع یک دولت به خارجی‌ها» تعبیر شد که مانند آن را کسی هرگز ندیده‌است.

امتیاز تجارت توتون و تنباکو

اندیشهٔ انحصار تجارت توتون و تنباکو را نخستین بار محمدحسن خان اعتمادالسلطنه وزیر انطباعات ناصرالدین‌شاه مطرح کرد.[۳] سه سال پس از وقایع فوق و در پی سفر سوم ناصرالدین شاه به اروپا در سال ۱۲۶۹ ه‍. ش که به تشویق وزیر مختار انگلیس در ایران، سرهنری درومند ولف انجام گرفته بود، دولت انگلیس فرصت مناسب را برای کسب امتیاز انحصار توتون و تنباکو به دست آورد و زمینه‌سازی آن را به ماژور جرالد تالبوت از نزدیکان و مشاوران لرد سالیسبوری (نخست‌وزیر و وزیر خارجهٔ انگلیس) محول کرد.[۴] ناصرالدین شاه که برای تأمین هزینه سفرهای خود به اروپا با مشکلات مالی مواجه بود، با اعطای امتیاز موافقت کرد و پس از مراجعت به ایران در رجب ۱۳۰۷ ه‍. ق (مارس ۱۸۹۰ میلادی) قراردادی را با تالبوت ـ که با کمک دولت و عده‌ای از سرمایه‌داران انگلیسی، کمپانی رژی را با سرمایه‌ای ۶۵۰ هزار لیره تأسیس کرده بود ـ منعقد نمود. بدین ترتیب در ۲۸ رجب ۱۳۰۷ (۲۰ مارس ۱۸۹۰) امتیاز تجارت توتون و تنباکو به مدت پنجاه سال به تالبوت اعطا گردید. این امتیاز که به امضای شاه و سرهنری ولف رسید، دارای پانزده فصل بود که حکایت از اختیارات تام تالبوت در امور دخانیات ایران و بی‌اعتنایی به منافع ملت ایران داشت. مطابق با این قرارداد، شرکت رژی متعهد می‌گردید که در ازای انحصار خرید و فروش توتون و تنباکوی ایران به مدت پنجاه سال، سالانه مبلغ ۱۵ هزار پوند استرلینگ به همراه یک چهارم سود خالص خود را به شاه بپردازد. کمپانی رژی در آغاز به صورت ناشناخته به فعالیت می‌پرداخت. هنگامی که به استناد فصل نهم امتیازنامه ـکه صاحب امتیاز را مجاز به واگذاری حقوق خود به دیگری می‌کردـ امتیاز خود را به «شرکت شاهنشاهی تنباکوی ایران»(یا شرکت رژی) فروخت،[۵] با مخالفت‌های گسترده‌ای از سوی مردم و روحانیون مواجه شد. در این زمان انتشار اعلامیه‌ای رسمی از سوی دولت که واگذاری امتیاز تنباکو را تذکر می‌داد و در عین حال به زارعین توتون و تنباکو نیز وعدهٔ خرید عادلانه و نقدی محصولات آنها را می‌داد، موج گسترده‌ای از نارضایتی را دامن زد.[۶] در سال۱۸۹۰، روزنامه فارسی زبان اختر که در عثمانی منتشر می‌شد، طی مصاحبه‌ای با تالبوت، تفاوت فاحش امتیاز دخانیات ایران را با امتیازی که کمپانی رژی از عثمانی گرفته بود، یادآور شد و ضمن انتقادهای گسترده از دولت، تبعات و پیامدهای قرارداد را برای مردم ایران روشن ساخت.[۷][۸][۹] با توجه به این مطلب که توتون و تنباکو از مهمترین اقلام تجاری و صادراتی ایران بود و حدود دویست‌هزار تن به کشت و خرید و فروش آن اشتغال داشتند،[۱۰] بنابراین انحصار خرید و فروش این محصول به یک شرکت انگلیسی منافع بسیاری از مردم ایران را به خطر می‌انداخت. به همین سبب نخستین اعتراض‌ها را تاجران دخانیات آغاز کردند که تجارتشان مستقیماً در معرض تهدید کمپانی رژی بود. در آغاز عده‌ای از بازرگانان به همراه امین‌الدوله نزد شاه رفتند و به انحصار تجارت تنباکو اعتراض کردند.[۱۱] همچنین در ماه مارس(اسفند/فروردین) ۱۸۹۱م/۱۲۶۹ ش ضمن دادخواستی خطاب به ناصرالدین شاه اعلام کردن حاضرند مبلغی بیش از حق امتیاز بابت مالیات به او بپردازند و او امتیاز را لغو کند. روز ششم مارس (۱۵ اسفند)تاجران توتون وتنباکو در حرم شاه عبدالعظیم بست نشستند و طی دادخواستی اعلام کردند به هیچ عنوان با رژی کنار نخواهند آمد.[۱۲] این اعتراض موجب شد که دولت به انگیزهٔ دلجویی از آنان مهلت شش ماهه‌ای برای فروش ذخایر توتون و تنباکوی تاجران قایل شود.[۱۳] با این حال مهلت فوق نیز نمی‌توانست خسارات ناشی از واگذاری امتیاز را جبران سازد. در این بین روس‌ها نیز که در منطقهٔ ساوجبلاغ به کشت تنباکو اشتغال داشتند به امتیاز فوق اعتراض کردند و آن را ناقض عهدنامهٔ ترکمانچای خواندند و خواستار لغو آن یا عقد قرارداد مشابهی شدند.[۱۴]

اقدامات کمپانی رژی

پس از آنکه شرکت رژی حدود ۲۰۰ هزاراز اتباع دولت بریتانیا و مستعمرات آن را به عنوان کارکنان شرکت به ایران آورد و به شهرهای مختلف فرستاد، زنگ هشدار برای ایرانیان به صدا درآمد. چرا که با حضور آنها در حدود ۱۰۰ هزار مبلغ مسیحی وارد ایران شدند و ضمن بنای کلیسا در مناطق مختلف، دختران ایرانی را نیز به امور پرستاری در بیمارستان‌ها و بی‌حجابی واداشتند. در تهران و اکثر شهرها مراکز فساد برپا کردند و کافه‌هایی با انواع وسایل قمار و رقص‌های محلی و مشروبات الکی پدید آوردند. علاوه بر این، انگلیسی‌ها هر جا که می‌رفتند، سوار، اسب، اسلحه و مزدور اسلحه به دست خود را نیز می‌بردند و این همان شیوه‌ای بود که انگلیسی‌ها در تصرف هند و ایجاد کمپانی هند شرقی و سپس حضور نظامی به بهانه حفظ امنیت این کمپانی و در نهایت مستعمره نمودن هند به کار گرفته بودند.[۱۵] از این رو اقدامات فوق عالمان دینی را به دلیل متزلزل شدن اساس دین و استقلال کشور توسط قدرت بیگانه و مغایرت امتیازات با قرآن مجید (قاعدهٔ نفی سبیل)، به تحریم تنباکو ترغیب نمود. در واقع دلیلی اصلی مخالفت علما با این امتیاز، افزون بر جنبهٔ تجاری آن و اختلال در نظام بازرگانی کشور، نگرانی از نفوذ تدریجی و سلطهٔ کامل بیگانگان بر ایران بود که از تجربهٔ کمپانی هند شرقی ناشی می‌گردید.[۱۶] به همین سبب مردم مسلمان ایران با این اندیشه که انگلیسی‌ها قصد دارند، کمپانی رژی را به کمپانی هند شرقی و ایران را همانند هند به مستعمرهٔ خود تبدیل کنند، به مخالفت گسترده پرداختند.

مخالفت علما و اوج‌گیری مخالفت‌ها

نخستین اعتراض‌ها به رهبری روحانیت، توسط سید علی‌اکبر فال اسیری داماد میرزای شیرازی و از علمای برجسته شیراز آغاز شد. علی‌رغم تمام خشونت‌های حکام، مقاومت مردمی ادامه یافت و قیام مردم شیراز به تبریز، مشهد، اصفهان، تهران و دیگر نقاط ایران گسترش یافت.

در تبریز، مردم به رهبری آیت‌الله حاج میرزا جواد آقامجتهد تبریزی به مقابله با قرارداد برخاستند و ضمن کندن و پاره نمودن اعلامیه‌های کمپانی از روی دیوارها و معابر عمومی، از پذیرفتن خارجیان نیز خودداری کردند. در این میان اصفهان که تجار و علمای آن همکاری بیشتری داشتند به رهبری سه عالم مجاهد، حاج شیخ محمدتقی نجفی معروف به آقا نجفی اصفهانی، شیخ محمدعلی و ملاباقر فشارکی به مخالفت با قرارداد مزبور پرداختند. علمای اصفهان برای اولین بار در منطقه خود استعمار دخانیات و تنباکو را تحریم و کارکنان رژی را نجس اعلام کردند. بدین ترتیب تولیدکنندگان تنباکو، محصول خود را یا به آتش کشیدند و یا در بین فقرا تقسیم کردند و از معامله با کمپانی رژی خودداری ورزیدند. حاکم اصفهان برای لغو این حکم با علما مذاکره کرد، اما با مخالفت آنان روبرو شد. فشار روز افزون بر علما بسیاری از آنان را وادار به ترک اصفهان کرد که از آن جمله می‌توان به مهاجرت آقا منیرالدین بروجردی اصفهانی اشاره نمود که شبانه به عراق و نزد میرزای شیرازی هجرت کرده بود.[۱۷]

هم‌زمان با سایر شهرها نارضایتی در تهران نیز آشکار شد.میرزا حسن آشتیانی از علمای بزرگ تهران بارها با شاه و امین‌السلطان ملاقات و مضار امتیاز را گوشزد کرد، ولی آنان به این بهانه که امضای شاه معتبر و طرف مقابل نیز دولت انگلیس است به این اعتراض‌ها وقعی ننهادند.[۱۸] در این ایام سید جمال‌الدین اسدآبادی نیز که به دعوت ناصرالدین‌شاه در تهران به سر می‌برد، به مخالفت علنی با امتیاز پرداخت و در پی صدور اعلامیه‌ای بر در مساجد، کاروانسراها و سفارتخانه‌ها با این مضمون که «به چه حقی خرید و فروش تنباکویی که خریدار و مصرف کنندهٔ آن ایرانی است به بیگانه واگذار شده‌است»، از ایران اخراج شد.[۱۹]

میرزای شیرازی، صاحب حکم تحریم تنباکو

میرزای شیرازی از همان ابتدا به واسطهٔ نامه‌هایی که از علمای ایران دریافت می‌کرد و از طریق اخباری که سید علی اکبر فال اسیری و آقامنیرالدین بروجردی اصفهانی به وی می‌رساندند،[۲۰] از این امتیاز مطلع شده بود.[۲۱] از این رو میرزای شیرازی، هم زمان با شروع ناآرامی در تبریز در اول ذیحجه سال ۱۳۰۸ ه‍. ق با ارسال تلگراف مفصلی به شاه، ضمن اشاره به مضار و مفاسد اجازه مداخله خارجی‌ها در ایران به اعطای امتیازات نیز توجه نمود و همه آنها را منافی صریح قرآن، نوامیس الهیه و استقلال ایران خواند. شاه به تلگرام میرزا پاسخ نداد و برای توجیه اقدامات دولت و ذکر دلایل اعطای امتیاز و مشکلات ناشی از لغو آن، میرزا محمود خان مشیرالوزاره کارپرداز ایران در بغداد را نزد میرزای شیرازی در سامرا فرستاد. مشیرالوزاره ضمن اشاره به ضرورت قرابت با دول بزرگ اروپا برای استخلاص از روسیه تزاری، لزوم تقویت بودجه و قشون و رفع نقائص و کم‌بودن مالیات‌ها، موهن بودن الغای قرارداد از نظر بی‌اعتبار شمرده شدن امضای پادشاه و... ، صراحتاً از ناتوانی دولت در فسخ امتیاز و خسارات هنگفت این اقدام سخن گفت.

با این حال میرزا در پاسخ تمام این تشبثات، تنها بر این نکته تأکید کرد که فقط باید به ملت مسلمان تکیه کرد و

«دولت اگر از عهده جواب بیرون نتوان آید ملت از جواب حسابی عاجز نیست»

و

«اگر دولت از عهده بر نمی‌آید، من به خواست خدا آن را بر هم می‌زنم.»

در اواخر ربیع‌الثانی ۱۳۰۹ در تهران شایع شد که حکمی از میرزای شیرازی در باب تحریم استعمال دخانیات صادر و به اصفهان مخابره شده‌است. در اوایل جمادی‌الاولی با رسیدن محمولهٔ پستی به تهران صورتی از حکم درمیان مردم منتشر شد با این توضیح که نسخهٔ اصلی آن را فقط میرزا حسن آشتیانی مشاهده کرده‌است. متن حکم چنین بود:

«بسم‌الله الرحمن الرحیم، الیوم استعمال تنباکو و توتون بِأَیِ نحوٍ کان در حکم محاربه با امام زمان علیه‌السلام است. حرره الاقل محمدحسن الحسینی.»

 

سید موسی شبیری از مراجع تقلید معاصر درباره نفوذ حکم میرزای شیرازی میگوید:

"کتاب روزنامه خاطرات اعتماد السلطنه بخش مربوط به قضیة تنباکو خیلی جالب است. این قسمت تاریخ معتبر قضیة تحریم تنباکو است، زیرا اعتماد السلطنه شب به شب و مخفیانه این مطلب را ضبط می کرد. وی نقل می کند:

چند سال بود که اسب دوانی تعطیل شده بود. جای بزرگی را برای مسابقه اسب سواری مهیا کردند. آن سال، سال افتتاح آنجا بود و معمولاً جوان ها برای مسابقه و تماشا شرکت می کردند. حدود سی هزار نفر برای تماشا گرد آمده بودند. در میان آن سی هزار نفر یک نفر هم سیگار نمی کشید!

همچنین اعتماد السلطنه از یکی از اشراف نقل کرده است: بنّایی داشتم. من سیگار کشیدم. عمله کار را نیمه کاره رها کرد و از مزدش صرف نظر کرد و رفت!

وقتی میرزا حکم تحریم تنباکو را لغو کرد، تا مدّتی مردم، تنباکو استعمال نمی کردند، چون مطمئن نبودند این دستور میرزا است یا شایعه است."[۲۴]

از صدور حکم تا لغو امتیاز

بلافاصله پس از صدور فتوا، مأموران حکومت وظیفه یافتند که از انتشار این حکم و آگاهی مردم نسبت به آن ممانعت به عمل آورند، با این حال در همان نیمهٔ روز اول که حکم به دست میرزا حسن آشتیانی رسیده بود، در حدود صد هزار نسخه از حکم نوشته ودر سراسر کشور پخش شده بود. با صدور این فتوا، مردم از همهٔ اصناف، و حتی اقلیت‌های مذهبی مبارزه سیاسی علیه این قرارداد را یک وظیفه شرعی و تکلیفی الهی دانستند و قلیان‌ها را شکسته و توتون و تنباکو را به آتش کشیدند. حرم‌سرای شاه نیز از استعمال دخانیات پرهیز کردند.انیس‌الدوله، سوگلی ناصرالدین‌شاه دستور جمع‌آوری قلیان‌ها را صادر نمود.

اقدامات حکومت

حکومت شایعهٔ جعلی بودن حکم را مطرح ساخت. از این رو با مساعدت وعاظ‌السلاطین و معممین دربار به شایعه جعلی بودن فتوی دامن زدند و حاج‌محمد کاظم ملک‌التجار را منشأ جعل حکم معرفی و او را به قزوین تبعید کردند. اما این اقدامات نیز تأثیری در روند قضایا نداشت و شاه و دربار را ناگزیر به سمت تفرقه‌افکنی میان علما کشاند. از این رو شاه و امین‌السلطان به میرزا حسن آشتیانی روی آوردند و از او خواستند که چون او نیز همانند میرزای شیرازی مجتهد است، حکمی بر اباحه و تجویز استعمال دخانیت صادر کند.[۲۵] در نتیجه آخرین حربهٔ شاه و دربار، تشکیل جلسه‌ای با حضور دولتیان و علما بود. در این جلسه که افرادی نظیر میرزا حسن آشتیانی و شیخ هادی نجم‌آبادی حضور نداشتند، شاه خواستار حکم حلیت استعمال تنباکو شد که با پاسخ صریح حاضران مواجه گردید. در این میان امین‌السلطان راه دیگری در پیش گرفت و به علما وعده داد که اقداماتی جهت لغو امتیاز خواهد کرد و در برابر از آنان خواست که صریحاًً استعمال دخانیات را مجاز اعلام کنند.[۲۶] با لغو انحصار داخلی، علما در برابر اصرار امین‌السلطان اظهار داشتند که چون امتناع مردم از استعمال دخانیات مستند به حکم میرزای شیرازی است، تنها چارهٔ کار مراجعه به وی و کسب اطلاع از نظر اوست. در واقع آنها ضمن رفع تکلیف از خود، به اصرار امین‌السلطان تلگرامی حاکی از لغو امتیاز داخلی پاسخ میرزای شیرازی ارسال کردند. دو هفته پس از اعلام لغو امتیاز داخلی، پاسخ میرزای شیرازی به تلگرام علما به تهران ارسال شد. او در این تلگرام ضمن تشکر از شاه به جهت لغو امتیاز، اظهار امیدواری کرده بود که دست‌های خارجی به کلی از ایران کوتاه شود. پاسخ مزبور که به هیچ وجه مقصود اصلی دولتی‌ها را که خواهان صدور حکم حلیت استعمال تنباکو بودند، تأمین نمی‌کرد،[۲۷] ادامهٔ امتناع مردم از مصرف توتون و تنباکو را نیز در پی داشت. دولت که میرزای آشتیانی را عامل ناآرامی می‌پنداشت از او خواست تا به منبر برود و حلال بودن استعمال تنباکو را اعلام کند. شاه برای پایان دادن به اوضاع نامساعد، شدت عمل بیشتری نشان داد و از یک سو فرمان بازگشایی تمام قهوه‌خانه‌ها را صادر نمود و از سوی دیگر میرزای آشتیانی را در قلیان کشیدن در مجامع عمومی و یا خروج از دارالخلافه (تهران) مختار کرد. میرزا حسن آشتیانی نیز بی‌درنگ ترک تهران را بر مخالفت با حکم میرزای شیرازی ترجیح داد و آمادهٔ حرکت شد.[۲۸]

نقش زنان در تحریم تنباکو

در سوم جمادی‌الثانی ۱۳۰۹، مردم پس از آگاهی از تصمیم میرزای آشتیانی مبنی بر خروج از دارالخلافه در منزل وی در محلهٔ سنگلج اجتماع کردند و از آنجا به سمت میدان ارگ و کاخ گلستان رفتند. زنان پیشاپیش مردان خطاب به شاه فریاد می‌زدند و نگرانی خود را نسبت به بیرون کردن علما از شهر اعلام و تأکید می‌کردند که دولت قصد دارد دین آنها را از بین ببرد تا فرنگیان بر مردم سلطه یابند. جماعتی که در شیراز و تهران با نیروهای نظامی شاه درگیر شدند زن و مرد با هم بودند. در شیراز زنی و دختر بچه‌ای به ضرب گلوله پلیس شاه کشته شدند. در تهران نیز زنان در رویدادهای حساس ژانویه ۱۸۹۲ (دی/بهمن ۱۲۷۰) دخالت مؤثر داشتند.[۲۹]

همچنین در این ایام زمزمه‌های جهاد علیه دستگاه نیز بالا گرفته بود و اعلامیه‌هایی بدین مضمون که

«بر حسب حکم جناب حجت‌الاسلام، آقای شیرازی، اگر تا ۴۸ ساعت دیگر امتیاز دخانیات لغو نشود، یوم دوشنبه آتیه، جهاد است، مردم مهیا شوید.»

بر در و دیوار شهرها نصب شده بود. به هر روی پیشروی مردم، دربار را وحشت زده کرد و کوشش کامران میرزا نایب‌السلطنه برای آرام کردن مردم حاصلی نداشت. به طوری که وعده‌های او به نیابت از شاه که «فرنگی‌ها را بیرون می‌کنیم» و یا دستخط شاه خطاب به وی که اعلام می‌داشت،

«امتیاز داخله را که برداشته بودیم، حال امتیاز از خارجه را هم برداشتیم و مردم مجبور در کشیدن قلیان نیستند تا حکم از جناب میرزای شیرازی برسد»

، بی‌حاصل ماند.[۳۰] بی‌نتیجه ماندن وعده‌ها سبب شد که محمدعلی خان معین نظام، فرمان تیراندازی صادر کند و در این تیراندازی‌ها عده‌ای کشته شوند.

در پی این کشتار، میرزای آشتیانی از پذیرش هدایای شاه که برای دلجویی از او فرستاده بود، خودداری ورزید و مردم را به استقامت عاقلانه و اجتماع در مسجد جامع فراخواند. میرزای آشتیانی برای پایان گرفتن غائله سه پیشنهاد به مضمون پرداخت خون‌بهای مقتولین، مصونیت حاضران در تظاهرات و برچیدن بساط کلیه امتیازات خارجی را مطرح ساخت.

پایان جنبش و پیامدهای آن

سرانجام شاه در پنجم جمادی‌الثانی ۱۳۰۹ برای اطمینان بیشتر در دستخطی به امین‌السلطان لغو کامل امتیاز را اعلام کرد تا وی به آگاهی علما و مردم برساند. ولی مخالفان آرام نگرفتند و عزل امین‌السلطان ـ که از نظر انان حامی امتیاز بود ـ و لغو تمام قراردادهایی که با خارجیان منعقد شده بود را خواستار شدند.[۳۱] بدین ترتیب درنتیجهٔ لغو امتیاز تنباکو، حکم تحریم تنباکو نیز پس از ۵۵ روز از سوی علماء لغو شد.

همچنین درآخرین مراحل جنبش اختلاف نظرهایی پدید آمد و جنبشی که می‌توانست به اعتراض علیه هرنوع امتیاز تبدیل گردد به لغو امتیاز واگذاری انحصار تنباکو به شرکت انگلیسی محدود ماند.البته از بدو کار نیز توافق نظر صد در صد میان دست اندرکاران جنبش درباره اهداف آن وجود نداشت. در دسامبر ۱۸۹۱ (آذر_دی ۱۲۷۰) سید عبدالله بهبهانی _که احتمالاً از رژی رشوه ای دریافت کرده بود_ با اقدام میرزا حسن شیرازی به مخالفت برخاست و تا آنجا پیش رفت که در مسجد و در حضور مردم قلیان کشید.[۳۲] امام جمعه تهران که از بستگان نزدیک شاه بود و نیز روحانیون برجسته مشهد حاضر به حمایت از جنبش نشدند. اما در پشت این ناهمدلان پراکنده، خود آشتیانی بود که در ۵ ژانویه ۱۸۹۲(۱۵ دی ۱۲۷۰) هنگامی که رژی و دولت حاضر به فسخ امتیاز شدند از دامنه درخواست ها کاست. شاید بتوان این اقدام را یک مصالحه سیاسی دوراندیشانه از سوی آشتیانی قلمداد کرد، شاید هم رشوه دولت یا تهدید (یا هر دو) در وی کار گر افتاده باشد. دلیل درست قضیه هرچه باشد، یک نکته مسلم است. آشتیانی طی پیامی از شیرازی خواست مسئله سایر امتیازهای واگذار شده به خارجیان را مسکوت بگذارد.[۳۳] اندکی بعد از ختم غائله پولهایی به عنوان مستمری به بعضی از روحانیون پرداخت شد و نام عده جدیدی از روحانیون برای دریافت مستمری به فهرست حکومتی وارد شد. عامل دوم در ختم ماجرا آن بود که به مجرد فسخ شدن امتیاز، روسها نیز از فعالیت تبلیغاتی خود دست برداشتند و این یک اقدام طبیعی بود چون نمی خواستند علیه قدرت های بزرگ مسلط بر ایران گامهای بیشتری برداشته شود.

با این حساب، حاصل امر یک پیروزی محدود بود.جنبش با تمرکز بر یک امتیاز که مورد توجه عامه مردم بود، حالتی فراگیر و تعیین کننده پیدا کرد. اما چون از این حد فراتر نمی‌رفت و خواهان الغای همه امتیازهای واگذار شده به خارجیان و برکناری وزیران مسئول در اعطای این امتیازها نمی‌شد، پیروزی جنبه نمادین به خود گرفت. اما باید در نظر داشت که جنبش تنباکو یک پیروزی برای ائتلاف مردمی بود و شکل جدیدی از ظرفیت و قابلیت مقاومت مردم را در برابر شاه و قدرت های خارجی به‌آن‌ها نشان داد. آگاهی سیاسی به شکل زلال خود پدید آمد و در روند مبارزه پیشرفت نمایانی پیدا کرد و مسائلی مطرح گردید که بار دیگر در انقلاب مشروطیت رخ نمود.

پیامدها و پایان جنبش تنباکو نشان داد که در چارچوب محدودیت‌های وابستگی، ایجاد تحول و تغییر تا چه پایه دشوار است. سرانجام در آوریل ۱۸۹۲ (فروردین/اردیبهشت ۱۲۷۱ ش) توافق شد دولت بابت غرامت، ۵۰۰ هزار پوند استرلینگ به صاحب امتیاز بپردازد و چون رژی، دارایی‌های خود را نیز در ایران برجای می‌گذاشت، دولت موظف شد ۱۳۹ هزار پوند استرلینگ هم از این بابت به شرکت بدهد. در واقع با توجه به سرمایه‌گذاری اولیه تالبوت که ۱۵۰۰۰ پوند استرلینگ بود متوجه می‌شویم حل و فصل نهایی امتیاز تا چه پایه غیرمنصفانه و زیان ایران بوده است. شاه ناچار شد از بانک‌ شاهنشاهی انگلیس ۵۰۰ هزار پوند استرلینگ وام بگیرد. این نخستین‌بار بود که ایران از خارجیان وام می‌گرفت و بنابراین، شاخصه مهمی در وابستگی ایران به غرب بود. در سال ۱۸۹۲م/۱۲۷۱ ش دولت بی سروصدا انحصار صدور تنباکو را به یک شرکت فرانسوی که دفترش در استانبول بود واگذار کرد. در این امتیاز قبلا با روحانیون مشورت شد و چند نفری نیز مشمول مقرری‌های دولت شدند. به نظر می‌رسد بازرگانان هم به این قانع شدند که بازار داخلی دست آن‌ها باشد، روس‌ها هم اعتراضی نکردند. این جریان عجیب که بعد از امتیاز تنباکو رخ داد محتوای نمادین آن جنبش را به خوبی نشان می‌دهد.

نهضت تحريم تنباكو، از وقايع مهم تاريخ معاصر ايران است كه آثار و بركات سياسي، اجتماعي و حتي فرهنگي بسياري داشت. در روند شكل‌گيري و پيروزي اين نهضت، منزلت روحانيت و اهميت جايگاه مرجعيت، در مبارزه با نظام استعماري آشكار شد و پيوند مردم و مرجعيت قيامي عميق و وسيع را موجب گرديد. عظمت اين نهضت، آن‌قدر زياد بود كه حتي مورخان منورالفكر و روحانيت‌ستيزي مانند احمد كسروي و آخوندزاده نتوانسته‌اند در برابر آن سكوت كنند و اين قيام را مقدمه نهضت مشروطيت دانسته‌اند. (تصوير؛ ميرزاي شيرازي در نماز عيد فطر)

يكي از امتيازات ننگيني كه در زمان قاجار نتايج نامطلوبي را به بار آورد امتياز انحصار تنباكو معروف به امتياز رِژي بود. به موجب اين امتياز كه در زمان ناصرالدين شاه قاجار با تالبوت انگليسي منعقد شد، شركت رِژي به مدت 55 سال صاحب حق انحصاري تجارت تنباكوي ايران و حتي نظارت بر زراعت آن شناخته مي‏شد. وقتي علماي اعلام، از انعقاد اين قرارداد مطلع شدند، ابعاد استعماري آن را براي مردم تشريح و آنان را به اعتراض تشويق كردند. با گسترده شدن اعتراضات مردمي و پيگيري علماي بزرگ ايران از جمله حاج ميرزا محمد حسن آشتياني و شيخ فضل الله نوري در تهران، آقانجفي اصفهاني و برادرش حاج آقانورالله در اصفهان، فال اسيري در شيراز و... اعتراضات شكلي وسيع‌تري به خود گرفت چرا كه در اغلب بلاد ايران، شاگردان ميرزاي شيرازي و مجتهدان با بصيرت، ابعاد استعماري چنين قراردادي را براي مردم تبيين مي‌كردند و با اشاره به روند حاكميت انگليسي‌ها بر كشورهائي مانند هندوستان و مصر، اسارت ايران را نتيجه تحقق اين گونه معاهدات عنوان مي‌كردند.

پس از آنكه مردم اقصي‌نقاط ايران نسبت به اهميت مساله آگاه شدند، علماي اعلام از ميرزاي شيرازي در خصوص اين قرارداد فتوا خواستند. ميرزا طي حكمي اعلام كرد: « بسم الله الرحمن الرحيم. اليوم، استعمال تنباكو و توتون، بأي نحو كان در حكم محاربه با امام زمان(عج) است.» (تصوير؛ متن استفتاء و حكم ميرزاي شيرازي)

اين حكم چنان نافذ بود كه با امكانات محدود آن زمان به سرعت در كشور منتشر شد. گزارش‌هاي تاريخي حاكي از آن است كه صبح روزي كه اين حكم به تهران رسيد، تا هنگام اذان ظهر همه مردم از محتواي آن با خبر شدند و تا عصر همان روز قليان‏ها را شكستند و انبارهاي توتون و تنباكو را به آتش كشيدند.

در يكي از شهرها، تعدادي از جوانان به خانه حاكم هجوم بردند تا او را از قليان كشيدن منع كنند. او در دفاع از خود گفت: شما اهل مشروب خوردن هستيد و كار شما كه از قليان كشيدن بدتر است. به او گفتند: اما ميرزا فرمودند، استعمال تنباكو، محاربه با امام زمان(عج) است! ما اجازه نمي‌دهيم تو به جنگ با امام زمان بروي!

بر اساس گزارش‌هاي تاريخي، در برخي از شهرها، افرادي براي خشك كردن تنباكو، مقداري از آن را در بام‌ها پهن كرده بودند، اما براي احتياط، از جمع‌آوري آن هم پرهيز كردند. ناصرالدين شاه ابتدا از پذيرش حكم ميرزاي شيرازي، امتناع مي‌كرد. اما تأثير اين فتوا به حدي عميق بود كه شاه قاجار هم در حرمسراي خود جرأت نمي‌كرد قليان استفاده كند. در يادداشت‌هاي روزانه منشي مخصوص ناصرالدين شاه آمده است: وقتي شاه به زنش گفت؛ چه كسي قليان كشيدن را حرام كرده است؟ پاسخ شنيد؛ همان كسي كه مرا به تو حلال كرده است!

با اين وجود، درباريان منورالفكر به دليل رشوه‌هاي كلاني كه براي انعقاد اين قرارداد گرفته بودند، شاه را به مقاومت در برابر اعتراض‌هاي مردمي تشويق مي‌كردند. آنان، همزمان با انتشار شايعات و اخبار مختلف مي‌كوشيدند در صفوف نهضت خدشه ايجاد كنند. ابتدا نسبت به اصالت حكم ميرزا ترديد ايجاد كردند. ولي ميرزا حسن آشتياني و شيخ فضل‌الله نوري كه از شاگردان ميرزا بودند شهادت دادند كه اين حكم متعلق به شخص ميرزاي بزرگ است. درباريان برخي واعظان وابسته به خود را به كشيدن قليان در برابر مردم تشويق كردند و از آنها خواستند نسبت به "شيوه اجتهاد ميرزا" چون و چرا كنند. (تصوير؛ ناصرالدينشاه در شكارگاه قليان مي‌كشد.)

اما هيچ يك از اين ترفندها نتوانست در صفوف به هم‌پيوسته و پرشور نهضت، خدشه‌اي  وارد كند. در 23 جمادي‌الاول 1309، در كوچه و بازار تهران اطلاعيه هشدار دهنده‌اي با اين مضمون منتشر شد؛ «بر حسب حكم جناب حجت‌الاسلام و المسلمين آقاي ميرزاي‌شيرازي، اگر تا 48 ساعت ديگر امتياز دخانيات لغو نشود يوم دوشنبه آتيه جهاد است، مردم مهيا شويد.» اين اطلاعيه خوف عجيبي در دربار و اجانب ايجاد كرد. برخي از درباريان و وابستگان به سفارتخانه‌ها از تهران به روستاهاي اطراف گريختند.

رئيس كمپاني رژي بيش از همه بيمناك شد و با مراجعه به دربار از شاه خواست دستور  عاجلي صادر كند. شاه قاجار به ناچار شخصا وارد صحنه شد و به ميرزا حسن آشتياني فرمان داد؛ «يا بر روي منبر مي‌روي و در انظار عمومي قليان مي‌كشي يا تهران را ترك مي‌كني.» اما اين مجتهد مجاهد كسي نبود كه با يك فرمان شاه بيمي به خود راه دهد و در پاسخي قاطعانه به شاه پيغام داد؛ «حكم تبعيد را مي‌پذيرم و تهران را ترك مي‌‌كنم اما انتظار نداشته باشيد به جنگ با امام زمان(عج) بروم!» انتشار پاسخ كوبنده ميرزا حسن آشتياني در ميان مردم تهران، شور حماسي دو چنداني را براي قيامي جدي برانگيخت.

صبح روز بعد، مردم تهران باخبر شدند كه ميرزا حسن آشتياني براي تبعيت از حكم تبعيد آماده خروج از تهران است. در مقابل، شيخ فضل الله نوري طي سخنان پرشوري به روشنگري مردم پرداخت و آنان را به اعتراض در برابر تبعيد ميرزا حسن آشتياني فراخواند. شيخ فضل‌الله، حمايت نكردن از ميرزا حسن آشتياني را مانند تعلل كوفيان در حمايت از مسلم‌بن‌عقيل قلمداد كرد و به آنان هشدار داد كه سكوت در برابر تبعيد مجتهدي مانند ميرزا حسن، به منزله پذيرش يوغ استعمارگران خواهد بود و پيامدهاي ناگواري براي امت اسلامي خواهد داشت. اين سخنان روشنگرانه تأثير شگرفي بر مردم گذاشت. پيش از همه زنان تهراني به شيخ فضل‌الله نوري لبيك گفتند و آمادگي خود را براي دفاع از ميرزا حسن آشتياني اعلام كردند. آنان فرياد مي‌زدند كه «از "طوعه كوفي"، تنها حامي مسلم، كمتر نيستيم و تا پاي جان براي دفاع از ميرزا حسن، در صحنه مي‌مانيم. يا به شهادت مي‌رسيم يا شاه را به قبول حكم نائب امام زمان(عج) مجبور مي‌كنيم.»

زنان سپس، در قالب دسته‌هاي سوگواري به عزاداري پرداختند و در اطراف خانه ميرزا حسن، جمع شدند و با شيون و زاري خواستار باقي ماندن او در تهران شدند. اندك اندك اغلب زنان تهران گرد خانه ميرزا حسن حلقه زدند و در ادامه به سوي كاخ ناصرالدينشاه حركت كردند و با شعارهاي كوبنده خشم و انزجار خود را عليه شخص ناصرالدينشاه و انگليسي‌ها ابراز كردند. محور خواسته آنان مقاومت در برابر قرارداد تحميلي اجانب و پذيرش حكم ميرزاي شيرازي بود. آنان با اشاره به اينكه شاه به جاي پذيرش حكم تحريم تنباكو، يك فقيه را از پايتخت اخراج مي‌كند، او را با يزيد و ابن‌زياد مقايسه مي‌كردند.

با انبوه شدن اجتماع زنان، مردان بسياري هم به اين راهپيمائي پيوستند. در مقابل، دو تن از درباريان در برابر كاخ سلطنتي ظاهر شدند و از راهپيمايان به دليل سردادن شعار عليه شخص شاه انتقاد كردند. اما زنان عزادار، از اينكه شاه و دربار‌ به حكم ميرزاي شيرازي به عنوان نائب امام زمان(عج) اعتنا نمي‌كنند، زبان به اعتراض گشودند. درباريان كه ديدند مردم سكوت نمي‌كنند به آنها ناسزا گفتند. يكي از درباريان نيز براي ترساندن مردم، شمشير خود را از نيام بركشيد.

اين اقدام، خشم مردم را دو چندان كرد و جمعيت با پرتاپ كردن اشياء مختلف به آن دو درباري آسيب زدند و اعلام كردند آماده‌اند وارد كاخ شده و حتي كار شاه را يكسره كنند. شاه وقتي از جديت قيام مردم، مطلع شد بر جان خود نيز بيمناك شد و دستور داد به مردم بگويند؛ «حكم ميرزا را پذيرفته و معاهده توتون و تنباكو را لغو كرده است.»

در اين قيام براي نخستين‌بار موقعيت برتر مرجعيت شيعه در برابر سلطنت شاه قاجار آشكار شد. پس از پيروزي نهضت، شيخ فضل‌الله نوري به ديدار مراد خويش شتافت و به سامراء رفت و ضمن تشريح ابعاد اين قيام از ميرزاي شيرازي به دليل صدور اين حكم كوبنده تقدير كرد. اما با تأثر شديد ميرزاي بزرگ مواجه شد. آن بزرگوار به شيخ فضل‌الله نوري فرموده بود؛ از اين پس دشمنان اسلام قوت مرجعيت و روحانيت را در خواهند يافت و عليه همين نقطه قوت توطئه خواهند كرد. در واقع، ميرزاي بزرگ، تمام راه‌هاي ممكن را پيموده بود تا كار به صدور چنين حكمي نرسد اما در نهايت از آنجائي كه كيان مملكت اسلامي را در خطر مي‌ديد، چنين كرد.

پيروزي قيام عليه قرارداد توتون و تنباكو، 15 سال بعد ابعاد گسترده‌تري يافت و به پيروزي مشروطيت منجر شد. اما از شگفتي‌هاي تاريخ مشروطيت، تحقق پيش‌بيني ميرزاي شيرزاي بود. چرا كه افتخارالعلماء، فرزند ميرزا حسن آشتياني و شيخ فضل‌الله نوري، نخستين  قربانيان توطئه‌هاي استعمارگران عليه روحانيت بودند. 

 

 

نهضت تنباکو - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/نهضت_تنباکو
رفتن به ۵ میرزای شیرازی، صاحب حکم تحریم تنباکو - «بسم‌الله الرحمن الرحیم، الیوم استعمال تنباکو و توتون بِأَیِ نحوٍ کان در حکم محاربه با امام زمان علیه‌السلام ...
۱ پیشینه · ‏۲ اوضاع اقتصادی ایران در ... · ‏۳ امتیاز تجارت توتون و تنباکو

چگونه میرزای شیرازی حکم به تحریم تنباکو داد - سایت خبری ...

www.tabnak.ir › صفحه نخست › سياسي
 رتبه: ۸۴% - ‏۱۱٬۱۵۱ نقد
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ ه‍.ش. - فتوای تاریخی آیت الله میرزا حسن شیرازی در تحریم تنباکو، توطئه ای ... "الیوم استعمال توتون و تنباکوبای نحو کان در حکم محاربه با امام زمان عجل ...

تحریم تنباکو - ویکی فقه

wikifeqh.ir/تحریم_تنباکو
یـکـی از نقاط عطف و مهم تاریخ معاصر ایران، تحریم تنباکو است که سندگویایی بر .... الیوم استعمال تنباکو و توتون بای نحو کان، در حکم محاربه با امام زمان (صلوات الله ...

30 م اسفند 1268 ش. اعطای امتیاز تجارت توتون و تنباکو ... - ...

www.nlai.ir › معاونت آرشیو ملي › مجموعه هاي اسنادي › اسناد مناسبت ها › جزئيات اسناد
انديشه‌ي انحصار تجارت توتون و تنباكو را، نخستين بار محمد‌حسن خان ... شد كه حكمي از ميرزاي شيرازي در باب تحريم استعمال دخانيات صادر، و به اصفهان مخابره شده‌است.

مرکز اسناد انقلاب اسلامی - لغو امتياز تنباکو به فتواي آيت ...

www.irdc.ir/fa/calendar/24/default.aspx
جنبش تحريم توتون و تنباکو و فتواي تاريخي ميرزاي شيرازي از مهمترين رويدادهاي تاريخ معاصر مي باشد. جريان از اين قرار بود که ناصرالدين شاه در سفر سوم خود به ...

نهضت تنباکو - ويکی شيعه

fa.wikishia.net/view/نهضت_تنباکو
رفتن به ۱۰.۴ فتوای تحریم - فتوای تحریم. در اواخر ربیع الآخر ۱۳۰۹، ادارۀ رژی اعلام کرد که با پایان مهلت ۶ ماهه خرید و فروشتوتون تنباکو و صادرات آن منحصر به ...

ایبنا - کتابشناسی جنبش تحریم توتون و تنباکو/نهضت ...

www.ibna.ir/.../کتابشناسی-جنبش-تحریم-توتون-تنباکو-نهضت-پیش-درآمدی-مشرو...
24 اردیبهشت برابر است با فتوای تاریخی میرزای شیرازی مبنی بر تحریم توتون و تنباکو. نهضت مردم ایران به رهبری روحانیت در واقعهتنباکو، از مهم‌ترین صفحات ...

قیام تنباکو - راسخون

rasekhoon.net/article/show/130507/قیام%20تنباکو/
در اين بين حكم تحريم استعمال توتون و تنباكو از سوي مرجع بزرگ شيعيان ميرزا حسن شيرازي، اعتراض عمومي بي‌نظيري عليه حكومت بوجود آورد كه پيامدهاي ناگوار ...

امتیاز انحصاری توتون و تنباکو لغو شد - تاریخ ایرانی

tarikhirani.ir/fa/events/3/EventsDetail/170/وقایع.و.رویدادها.html
تاریخ ایرانی: در روز ۲۴ اردیبهشت ۱۲۷۰ هجری شمسی در پی صدور فتوای تحریم تنباکو از سوی آیت‌الله میرزای‌ شیرازی، امتیاز توتون و تنباکو که به صورت انحصاری در ...

صدور حكم تحريم تنباكو توسط ميرزاي بزرگ‌شيرازي(1309 ق) ...

www.imamatjome.com/Occasions/OccasionsList.aspx?Id=453
نهضت تحريم تنباكو، از وقايع مهم تاريخ معاصر ايران است كه آثار و بركات سياسي، ... اليوم، استعمال تنباكو و توتون، بأي نحو كان در حكم محاربه با امام زمان(عج) است.

شاه در قرارداد رژی چقدر رشوه گرفت؟/ چگونه قرارداد انحصاری ...

www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930224000996
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ ه‍.ش. - در روز ۲۴ اردیبهشت ۱۲۷۰ هجری شمسی در پی صدور فتوای تحریم تنباکو از سوی آیت‌الله میرزای‌ شیرازی، امتیاز توتون و تنباکو که به صورت ...

لغو امتیاز تنباكو به فتوای آیة الله میرزای شیرازی - تبیان

www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=2202
۲۴ اردیبهشت ۱۳۸۲ ه‍.ش. - فتوای تاریخی وی در تحریم تنباكو، توطئه ای را كه به سال 1309 ه. ... الیوم استعمال توتون و تنباكو بای نحو كان در حكم محاربه با امام زمان عجل الله ...

لغو امتیاز تنباکو به فتوای آیت الله میرزای شیرازی

www.hawzah.net/fa/.../لغو-امتیاز-تنباکو-به-فتوای-آیت-الله-میرزای-شیرازی
در این شرایط میرزای بزرگ فتوای تحریم تنباکو را صادر کرد. متن فتوا به این شرح ... «الیوم استعمال توتون و تنباکو بأی نحو کان در حکم محاربه با امام زمان عج) است.

تحريم تنباكو - مؤسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران IICHS

www.iichs.org › نمايشگاه عکس
تالبوت اطلاعاتي در زمينه توتون و تنباكوي ايران از اعتمادالسلطنه كسب نمود و با همكاري ... آيت‌الله شيرازي حكم به تحريم استعمالتنباكو را بدين شرح اعلام نمود:.

جنبش تنباکو؛ سرآغاز مشروطه‌خواهی - مهمترین اخبار ایران و جهان

vista.ir/article/320861/جنبش-تنباکو؛-سرآغاز-مشروطه‌خواهی
در این بین حکم تحریم استعمال توتون و تنباکو از سوی مرجع بزرگ شیعیان میرزا حسن شیرازی، اعتراض عمومی بی‌نظیری علیه حکومت بوجود آورد که پیامدهای ناگوار ...

علت گریه «میرزای بزرگ» بعد از فتوای تحریم تنباکو چه ...

www.mashreghnews.ir/.../علت-گریه-میرزای-بزرگ-بعد-از-فتوای-تحریم-تنباکو-چه...
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ ه‍.ش. - در طول تاريخ معاصر عده‌ای تلاش كرده و می‌کنند استناد فتوای تحریم تنباکو را - که در تاریخ معاصر ایران از برجسته‌ترین نشانه‌های قدرت روحانیت در ...

نهضت تنباکو - پایگاه اطلاع رسانی لبیک

labbaik.ir/note/uNote.aspx?id=89917608-08ce-45a4-b97c-2ccfe0b507bd
استعمال توتون و تنباکو از زمان صفویه،بویژه از زمان شاه عباس کبیر،در ایران رواج ..... تحریم تنباکو،اولین مقاومت منفی در ایران،ابراهیم تیموری،ص9-22،شرکت سهامی ...

ایران زمین - تاریخچه نهضت تنباکو

iranzamin45.blogfa.com/post-12.aspx
واگذاری امتیاز توتون و تنباکو به انگلیسیها یکی از مهمترین وقایع اواخر سلطنت .... اطاعت عامه مردم از حکم تحریم هم مایه شگفتی ایرانیان و هم مایه اعجاب خارجیان شد .

نهضت تنباکو :تاریخچه نهضت تنباکو و فتوای میرزای ...

netangel.ir/نهضت-تنباکو/
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ ه‍.ش. - از جمله زیرکی های میرزای شیرازی آن بود که پس از صدور فتوا و تحریم عمومی توتون و تنباکو توسط مردم و مخالفت های عمومی در همه شهرها و روستاها و ...

آفتاب شرقی - تحريم تنباكو و فتواي ميرزاي شيرازي

aftabpen.blogfa.com/post-40.aspx
طبق قرارداد ياد شده ، شـركـت طـرف قـرارداد (كـمـپـانـى رژى ) بايد سالانه 15 هزار ليره به صندوق دولت ايران واريز مى كرد و در عوض كشت و فروش توتون و تنباكو را در ...

تحریم تنباکو

www.pajoohe.com/fa/index.php?Page=definition&UID=14887
برای لغو امتیاز انحصار تجارت توتون و تنباکو که دولت ایران به یک شرکت انگلیسی اعطا کرده بود، نهضت تحریم تنباکو شکل گرفت. فکر انحصار تجارت توتون و ...

مستند حکم بیداری-حکم بیداری-فتوای آیت الله میرزای ...

www.aviny.com/clip/enghelab_eslami/Hokm-Bidari/Hokm-Bidari.aspx
(جنبش تحریم توتون و تنباکو و فتوای تاریخی میرزای شیرازی از مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر می باشد. جریان از این قرار بود که ناصرالدین شاه در سفر سوم خود به ...

جنبش تنباکو - مقاله و پروژه های دانشجویی ، نرم افزار و بازی ...

www.wikipersia.blogsky.com/1389/10/01/post-95/
1- خرید و فروش و عمل آوردن توتون و تنباکو در داخل و خارج کشور تا مدت 5 سال در ..... واقعة‌ تحریم تنباکو مدتها در ممالک خارجی نقل هر محفلی بود و روزنامه‌ها و مجلات تا چندی ...

کتابشناسی جنبش تحریم توتون و تنباکو - کتابخانه

www.ical.ir › خانه › اخبار دنیای کتاب
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ ه‍.ش. - 24اردیبهشت برابر است با فتوای تاریخی میرزای شیرازی مبنی بر تحریم توتون و تنباکو. نهضت مردم ایران به رهبری روحانیت در واقعه تنباکو، از ...

انیس‌الدوله، زنی که در نهضت تنباکو نقش آفرینی کرد - مهرخانه

mehrkhane.com › صفحه نخست › اجتماعی
شرح حال این زن بزرگ و نقش او در نهضت تحریم تنباکو در این نوشتار دنبال می‌شود. .... ماجرای تحریم توتون و تنباکو از این قرار است که ناصرالدین شاه در پی سفر خود ...

تحریم تنباکو و سوگلی ناصرالدین شاه - افکارنیوز

www.afkarnews.ir/بخش-سیاسی-3/335657-تحریم-تنباکو-سوگلی-ناصرالدین-شاه
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ ه‍.ش. - اما با همه علاقه‌اش به ناصر‌الدین شاه نقش مهمی در ماجرای تحریم تنباکو ... شد و مردم با وجود تعلق خاطری که به مصرف توتون و تنباکو داشتند مغازه های خود ...

نهضت تحریم توتون و تنباکو از روزنامه اختر تا کتاب خاطرات ...

www.cgie.org.ir/fa/news/11861
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ ه‍.ش. - جنبش تحريم توتون و تنباکو و فتواي تاريخي ميرزاي شيرازي از مهم‌ترين رويدادهاي تاريخ معاصر است و تفسیرهای بسیاری از تحریم در منابع ...

نقش زنان در جنبش تحریم توتون و تنباکو

iata.org.ir/2529/نقش-زنان-در-جنبش-تحریم-توتون-و-تنباکو/
۲۲ تیر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - جنبش تحریم توتون و تنباکو (۱۲۷۵ خورشیدی/ ۱۸۹۶ میلادی) و فتوای آیت‌الله میرزای شیرازی یکی از مهم‌ترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران است که ...

صدور حکم تحریم تنباکو توسط میرزای بزرگ شیرازی - ...

basijnews.ir/fa/news/.../صدور-حکم-تحریم-تنباکو-توسط-میرزای-بزرگ-شیرازی
برطبق این قرارداد: ” اجازه‌نامچه‌ای برای فروش و معامله و غیره توتون و تنباکو و سیگار . ... آیت‌الله شیرازی حکم به تحریم استعمالتنباکو را بدین شرح اعلام نمود:

تحریم تنباکو - جزیره دانش - دانش‌نامه

www.jazirehdanesh.com/find.php?item=19.571.814.fa
۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۶ ه‍.ش. - تحریم تنباکو قیام سراسری مردم ایران برای لغو قرارداد رژی بود که بین ... "خرید و فروش و ساختن در داخل و خارج کل توتون و تنباکو را که در ممالک ...

علت فتواي آيت الله شيرازي در خصوص تحريم تنباكو؟ - ...

www.askdin.com/showthread.php?t=10315
۹ بهمن ۱۳۸۹ ه‍.ش. - اين قرارداد در 15 پانزده فصل تنظيم شده و دست ملّت و دولت ايران را به كلّي از محصول توتون و تنباكوي ايران كوتاه مي ساخت و آن را در شرايط استعماري و ...

در زمان قاجار انحصار خرید و فروش توتون و تنباکو با فتوای ...

iranjavan.org/در-زمان-قاجار-انحصار-خرید-و-فروش-توتون-و/
۲۲ مرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - قیام تنباکو، قیام تحریم تنباکو، جنبـش تحریم تنباکو، نهضت تحریم … به اعطای امتیاز توتون و تنباکو(انحصار-مونوپل) در سفر سوم ناصرالدین ...

قیام تحریم تنباکو و دو نقل قول مهم تاریخی - عماریون

www.ammariyon.ir › صفحه نخست › سیاسی
۲۱ بهمن ۱۳۹۴ ه‍.ش. - جنبش تحريم توتون و تنباکو و فتواي تاريخي ميرزاي شيرازي از مهمترين رويدادهاي تاريخ معاصر مي باشد. امروز، سالروز صدور فتوای تاریخی این ...

در زمان قاجار انحصار خرید و فروش توتون و تنباکو با ... - ...

atrinmusic.ir/2016/08/در-زمان-قاجار-انحصار-خرید-و-فروش-توتون-و/
قیام تنباکو، قیام تحریم تنباکو، جنبـش تحریم تنباکو، نهضت تحریم تنباکو یا نهضت تنباکو در اعتراض به اعطای امتیاز توتون و تنباکو(انحصار-مونوپل) در ...

.: Porseman.org :. - حكم تحريم تنباكو چه بود؟ و چه معني دارد؟ - ...

porseman.org › سياسي و انديشه سياسي
حکم تحريم تنباکو از مصاديق احکام حکومتي است که در جهت رعايت مصالح جامعه ... حقوق ، عوارض گمركى و ماليات توتون و تنباكو در طى مدت قرارداد، برخوردار شدند.

: اهمیت نتایج و تأثیرات جنبش تنباکو - دانشنامه رشد

daneshnameh.roshd.ir › ... › دین اسلام › شیعه › کلیات › مباحث تاریخی و تحقیقی
میرزای شیرازی در تحریم استعمال توتون و تنباکو اعتراض عمومی بی‌نظیری علیه حکومت بوجود آورد که دامنه آن دربار شاه را نیز گرفت سرانجام شاه ناچار شد با پرداخت ...

تحریم تنباکو آغازگر بیداری اسلامی، مقدمه انقلاب اسلامی - ...

www.isna.ir/news/.../تحریم-تنباکو-آغازگر-بیداری-اسلامی-مقدمه-انقلاب-اسلامی
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ ه‍.ش. - محمود فروزبخش، با بیان اینکه نهضت تحریم توتون و تنباکو از دو بعد سلبی و ایجابی قابل بررسی است اظهارکرد: تا پیش از شکل گیری این نهضت ...

مركز تعليمات اسلامي واشنگتن - صفحه مناسبتها - اسناد ...

iec-md.org/monasebatha/digar/tahrim_tanbaakoo_asnaad.html
امتياز انحصار توتون و تنباكو را به مدت 50 سال به سرگرد جرالد اف. تالبوت يكي از نزديكان سالسبوري نخست‌وزير انگلستان اعطا نمود و در عوض رشوه‌هايي به نامبرده و ...

جنبش تنباکو؛ سرآغاز مشروطه‌خواهي - مرکز فناوری اطلاعات

it.whc.ir/events/view/2160/
در اين بين حکم تحريم استعمال توتون و تنباکو از سوي مرجع بزرگ شيعيان ميرزا حسن شيرازي، اعتراض عمومي بي‌نظيري عليه حکومت بوجود آورد که پيامدهاي ناگوار ...

تحریم تنباکو رزیتا میری ناصرالدین شاه چهارمین پادشاه ...

www.iichs.ir/Modules/Gallery/Blocks/mpGalleryPrint.aspx?gid=272
تحریم تنباکو. 3874- 1ع مرکز انحصار توتون و تنباکوی ایران در تهران. تحریم تنباکو. 3247- 1ع ناصرالدین شاه قاجار به همراه عده‌ای از رجال و خدمه خود در شکارگاه دوشان ...

امتیاز تنباکو چه بود؛ چگونه میرزای شیرازی حکم به تحریم ...

hamshahrionline.ir/details/214183
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ ه‍.ش. - فتوای تاریخی آیت الله میرزا حسن شیرازی در تحریم تنباکو، توطئه ای را ... زمینه کشت، توزیع و فروشتوتون و تنباکو به یک نفر انگلیسی به نام ...

نقش ملامحمدباقر فشارکی در تحریم تنباکو در اصفهان | گروه ...

www.welayatnet.com/fa/news/65071
در اصفهان پس از اینکه به اشاره آقا نجفی اصفهانی دو نفر از علمای اصفهان فتوای تحریم استعمال توتون و تنباکو را صادر کردند، فتوایتحریم جمعی دیگر صادر گردید ...

تحریم تنباکو (کتاب) - دانشنامه‌ی اسلامی

wiki.ahlolbait.com/تحریم_تنباکو_(کتاب)
۹ آذر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - کتاب ِ تحریم تنباکو تألیف ابراهیم تیموری، تاریخ پژوه ِ قرن معاصر است. ... سابقه ی انحصار دخانیات و تاریخ پیدایش توتون و تنباکو. 2.

گریه میرزای شیرازی بعد از صدور فتوای تحریم برای چه بود؟ - ...

shiraze.ir/fa/news/.../گریه-میرزای-شیرازی-بعد-از-صدور-فتوای-تحریم-برای-چه-بود
فتواي تاريخي آیت‌الله میرزا محمدحسن شیرازی معروف به ميرزاي شيرازي و جنبش تحريم توتون و تنباکو از مهمترين رويدادهاي تاريخ معاصر مي باشد.

آیا نامه سید جمال الدین اسدآبادی به میرزا و درخواست حکم تحریم ...

www.shafaf.ir/.../آیا-نامه-سید-جمال-الدین-اسدآبادی-به-میرزا-و-درخواست-حکم-تحریم-ت...
به بهانه سالگرد نهضت تحریم تنباکو و فتوای تاریخی میرزای شیرازی، به سراغ ... بیرون آورد و چنین خواند:« بسم الله الرحمن الرحیم الیوم استعمال توتون و تنباکو بای ...

ويژه نامه سالروز ارتحال میرزای شیرازی صاحب فتواي تنباكو - ...

www.shia-news.com/.../ويژه-نامه-سالروز-ارتحال-میرزای-شیرازی-صاحب-فتواي-تنبا...
۳ مرداد ۱۳۹۰ ه‍.ش. - صاحب فتوای معروف تحریم تنباکو و پایه گذار نهضت مبارزه با حاکمان و ... «بسم‌الله الرحمن الرحیم، الیوم استعمال تنباکو و توتون بای نحو کان در ...

تمدن نوین اسلامی در راه است - تحریم توتون و تنباکو اقدام ...

tamadonsazi.blogfa.com/post-26.aspx
۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۸ ه‍.ش. - سال 1270هجری شمسی فتوای مرجع بزرگ زمان آیت الله میرزای شیرازی مبنی بر تحریم توتون و تنباکوتأثیر بزرگی در حفظ عزت ملی ایران داشت.

حوزه نیوز :بازخوانی حکم حکومتی تحریم تنباکو

hawzahnews.com/detail/News/345018
۳۰ بهمن ۱۳۹۳ ه‍.ش. - حكم تحريم تنباكو از مصاديق احكام حكومتى است كه در جهت رعايت مصالح جامعه ... امتياز توتون و تنباكويكى از امتيازاتى بود كه در جريان سومين و ...

گفتگو : تجار و جنبش تنباکو

www.goftogu.com/article/2013/08/post-133.html
امتیاز انحصار توتون و تنباکو به دنبال امتیازات دیگری که به کشورهای بیگانه ..... و از زارعان خواستند کشت تنباکو را تحریم کنند، طرحی از سوی امین‌الضرب برای ...

در زمان قاجار انحصار خرید و فروش توتون و تنباکو با فتوای ...

www.bia2download.xyz/در-زمان-قاجار-انحصار-خرید-و-فروش-توتون-و.html
۲۲ مرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - در این بین حکم تحریم استعمال توتون و تنباکو از سوی مرجع بزرگ شیعیان میرزا … بیگانگان در دوره‌ی قاجار بود، در نهایت با امتیاز انحصار تجارت ...

در زمان قاجار انحصار خرید و فروش توتون و تنباکو با فتوای .. ...

news.darogiyahi.ir/در-زمان-قاجار-انحصار-خرید-و-فروش-توتون-و/
۲۲ مرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - قیام تنباکو، قیام تحریم تنباکو، جنبـش تحریم تنباکو، نهضت تحریم … به اعطای امتیاز توتون و تنباکو(انحصار-مونوپل) در سفر سوم ناصرالدین ...

اختصاص 2 هزار هکتار از اراضی فریدونشهر به کشت تنباکو - ...

pounezar.ir › اخبار فریدونشهر › غیرتولیدی › نقلی
۸ مهر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - مردم ایران پس از صدور فتوای تحریم مصرف توتون و تنباکو توسط میرزای شیرازی در منازل و قهوه‌خانه‌ها و حتی دربار ناصرالدین شاه، قلیان‌ها را شکستند ...

خبرگزاری تسنیم - دستخطی که حرمسرای شاه را هم به هم ریخت

www.tasnimnews.com/fa/news/1393/02/.../دستخطی-که-حرمسرای-شاه-را-هم-به-هم-ریخت
مردم به خیابان ها ریختند و قلیان ها را شکستند و دیگر کسی توتون و تنباکو نخرید و ... دست به ابتکاری زد و با فتوای خود و سایر علمای اصفهان، تنباکو را تحریم نمود.

تحریم تنباکو - آفتاب

www.aftabir.com › مقالات › سیاسی › تاریخ سیاسی
۲۲ اردیبهشت ۱۳۸۶ ه‍.ش. - پس از حکم میرزای شیرازی قلیان ها شکسته می شود و مردم از کشیدن توتون و تنباکو دست می کشند و تمام مغازه های فروش توتون و تنباکو را می بندند و ...

مجد دز - لغو امتیاز تنباکو به فتوای میرزای شیرازی

www.majdedez.com/?p=5807
دادن امتیاز توتون و تنباکو به انگلیس و تحریم آن از سوی علمای روحانی و شورش مردم ایران که سرانجام، منجر به لغو این انحصار شد، از وقایع اواخر سلطنت ناصرالدین شاه ...

اعلام لغو حكم تحريم تنباكو توسط «ميرزاي شيرازي» (1309 ق ...

portal.anhar.ir/node/18804
اعلام لغو حكم تحريم تنباكو از جانب "ميرزاي بزرگ شيرازي"(1309 ق) ... تاريخي خود را در تحريم تنباكو به شرح ذيل صادر نمود: «اليوم، استعمال تنباكو و توتون بأيّ نحو ...

IRANSEDA Network-برنامه-ماجرای تحریم تنباکو در ایران

www.iranseda.ir › برنامه › جهان › تاریخ و فرهنگ
ایران صدا : در این برنامه می خواهیم از ماجرای تحریم تنباکو در دوران ناصرالدین شاه ... تالبوت اطلاعاتی در زمینه توتون و تنباكویایران از اعتمادالسلطنه كسب کرد و با ...

توتون و تنباکو

www.winstonlights100.blogfa.com/
توتون و تنباکو - دخانیات. ... رییس جمهور تاکید کرد: «آنها فکر می‌کردند با دو تحریم و با فتنه گری در داخل ، اقتصاد ایران متلاشی خواهد شد». احمدی‌نژاد اضافه کرد: ...

تحریم توتون و تنباکو به وسیله میرزای شیرازی - مديريت ...

admin-yazd.kowsarblog.ir/?p=82475&more=1&c=1&tb=1&pb=1
۱۲ اسفند ۱۳۹۲ ه‍.ش. - داشتم تقویم را نگاه می کردم دیدم امروز روز تحریم توتون و تنباکو به وسیله مرجع عام شیعه در آن زمان آیت الله میرزای شیرازی است. راستی یک عالم ...

خبرگزاری ایمنا - حکم میرزای بزرگ: مصرف تنباکو یعنی ...

www.imna.ir/vanj.mfifuqeatsfzu.html
میرزای بزرگ، حکم تحریم تنباکو را طی چنین روزی از سال ۱۳۰۹ هجری قمری صادر نمود. ... مقدمات واگذاری امتیاز توتون و تنباکودر سفر سوم ناصرالدین‌شاه به اروپا فراهم ...

سر تحریم تنباکو و داستانهای آن - که

www.irannaz.com/the-ban-on-tobacco-and-its-stories.html
مطلبی که از همه جالب تر است قضیه تحریم تنباکو توسط میرزای شیرازی است که همه خوانده اند و می دانند ؛ اما در این کتاب چیز تازه ای نوشته و پرده از رازی بزرگ برداشته ...

الیوم استعمال توتون و تنباکو بای نحو کان حرام - نگاهی به ...

colitis.parsiblog.com/991233.htm
۲۴ اردیبهشت ۱۳۸۸ ه‍.ش. - تالبوت اطلاعاتی در زمینه توتون و تنباکوی ایران از اعتمادالسلطنه کسب ... آیت‌الله شیرازی حکم به تحریماستعمال تنباکو را بدین شرح اعلام نمود: ...

الف. چگونگی اعطای امتیاز توتون و تنباکو - مرکز اطلاع ...

www.ghadeer.org/Book/794/121106
(22) طبق این امتیاز انحصار داخلی و خارجی خرید و فروش توتون و تنباکو ایران در ... (26) عالمان دینی علت تحریم تنباکو را متزلزل شدن اساس دین و استقلال کشور توسط ...

همه چیز درباره روز لغو امتیاز تنباکو به فتوای آیت الله میرزا ...

www.scipost.ir/.../همه%20چیز%20درباره%20روز%20لغو%20امتیاز%20تنباکو%20ب...
۲۸ مرداد ۱۳۹۳ ه‍.ش. - جنبش تحریم توتون و تنباکو و فتوای تاریخی میرزای شیرازی از مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر است . جریان از این قرار بود که ناصرالدین شاه در ...

مبارزه با دخانیات - ترک سریع سیگار

www.zendegany.com/smoking-statistics/58-fight-with-tobacco.html
جنبش ضد تنباکو در آلمان نازی یکی از فعالیت‌های مهم اجتماعی در دوران حکومت نازی ها بود. ... 2- اولین جنبش ضد انحصار توتون و تنباکو در ایران(تحریم تنباکو).

مبین مدیا | فیلم مستند حکم بیداری / لغو امتیاز تنباکو به ...

mobinmedia.ir/4479/فیلم-مستند-حکم-بیداری-لغو-امتیاز-تنباک.html
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ ه‍.ش. - فیلم مستند حکم بیداری / لغو امتیاز تنباکو به فتوای آیت الله میرزای شیرازی / لینک مستقیم دانلود. جنبشتحریم توتون و تنباکو و فتوای ...

جریان نفوذ پشت تراریخته ایستاده است/امیدوارم فتوای ...

www.ghatreh.com/.../جریان-نفوذ-پشت-تراریخته-ایستاده-است-امیدوارم-فتوای-تحر...
۱۰ شهریور ۱۳۹۵ ه‍.ش. - حجت الاسلام و المسلمین علی ارجمند با بیان اینکه جریان نفوذی پشت پرده «تراریخته» به مراتب از جریانتوتون و تنباکو خطرناکتر است، افزود: ...

www.montazar.net

www.montazar.net/montazar-far/selecttextbook.php?ic=10169
چرا فتوی تحریم تنباکو را نمی دهی؟ می ترسی که جانت در ... قیام کن و فتوای تحریک تنباکو را بده. ... «الیوم استعمال توتون و تنباکوبأی نحو کان در حکم محاربه با ...

دانلود مقاله قیام تنباکو (تحریم تنباکو)

www.downloadarticle.ir › مقالات سیاسی
دانلود مقاله قیام تنباکو (تحریم تنباکو) با 63 صفحه و فرمت اجرایی PDF در اختیار شماست. Download Article The TobaccoUprising کلیک کنید.

فرهنگیان قصرشیرین - از تحریم خودرو تا تحریم تنباکو

bartar1390.blogfa.com/post/1544/از-تحریم-خودرو-تا-تحریم-تنباکو
در ایران هم می توان این کمپین را در تحریم گسترده تنباکو دید که در کوتاه ترین زمان ممکن استعمار انگلیس را به زانو در آورد ؛ گرچهتحریم توتون و تنباکو با فتوای ...

محراب - قرارداد رژي و تحريم تنباكو

araalkt.blogfa.com/post/110
در اين بين حكم تحريم استعمال توتون و تنباكو از سوي مرجع بزرگ شيعيان ميرزا حسن شيرازي، اعتراض عمومي بي‌نظيري عليه حكومت بوجود آورد كه پيامدهاي ناگوار ...

قیام تنباکو

www.torghabehonline.com › ... › تاریخ معاصر، اسلام، بین الملل
در این بین حکم تحریم استعمال توتون و تنباکو از سوی مرجع بزرگ شیعیان میرزا حسن شیرازی، اعتراض عمومی بی‌نظیری علیه حکومت بوجود آورد که پیامدهای ناگوار ...

مهدی مسعودی | همایش ملی اقتصاد مقاومتی

renc.ir/?author=2
یعقوب توکلی: در ۱۲۷۰ هجری شمسی در پی صدور فتوای تحریم تنباکو از سوی آیت‌الله میرزای‌ شیرازی، امتیاز توتون و تنباکو که به صورت انحصاری در اختیار شرکت ...

فتوایی که واقعه تاریخی تحریم تنباکو را زنده کرد - بولتن ...

www.bultannews.com › صفحه نخست › سیاسی
۱۷ مهر ۱۳۸۹ ه‍.ش. - باید خاطر نشان کرد برای لغو امتیاز انحصار تجارت توتون و تنباکو که دولت ایران به یک شرکت انگلیسی اعطا کرده بود، نهضت تحریم تنباکو شکل ...

روسيه و جنبش تنباكو - دوران

dowran.ir/show.php?id=210746738
حتا در جريان تحريم تنباكو، وي فراشان و نوكران خود را گماشت تا نگذارند كسي در ... نفوذ فراوان داشتند، و هم آذربايجان محل عمده‌ي داد و ستد و صادرات توتون و تنباكو بود.

به مناسبت سالروز لغو امتياز تنباکو/ امتياز دهي به سبک ...

www.parsnews.com/.../272293-به-مناسبت-سالروز-لغو-تنباکو-ده-به-سبک-شاهان-قج...
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ ه‍.ش. - پایگاه خبری تحلیلی «پارس»- تحريم تنباکو با فتواي مرجعيت ديني ... تنباکوي ايران را خواستند، بي معطلي قبول و امتياز توتون و تنباکوي کل ...

تاریخی فرهنگی قرآنی 1 - امتياز تنباکو و سند گوياي رهبري ...

m3657z.blogfa.com/post-1654.aspx
۳ اسفند ۱۳۵۵ ه‍.ش. - جنبش تحريم توتون و تنباکو و فتواي تاريخي ميرزاي شيرازي از مهمترين رويدادهاي تاريخ معاصر مي باشد. جريان از اين قرار بود که ناصرالدين شاه در ...

آیا حکم حرام بودن استفاده از توتون و تنباکو که توسط میرزای ...

www.porseshkadeh.com › پرسشکده › مذهب
آیا حکم حرام بودن استفاده از توتون و تنباکو که توسط میرزای شیرازی صادر شد، هم ... گفتنی است که قضیه تحریم تنباکو و حکم معروف میرزای شیرازی(ره) یک حکم ...

بسیج و اقدام سیاسی در نهضت تنباکو (1269-1270) - دانش ...

danesh.journals.isu.ac.ir/article_13_1.html
توسط مرشدی زاد - ‏2011
درباره‌ی آغاز تحریم توتون و تنباکو از سوی مردم اصفهان در گزارشی که ظل‌السلطان به تاریخ 19 ربیع الثانی 1309 برای شاه فرستاد، نسبت به رفتار علمای اصفهان- آقا ...

قيامي‌که مقدمه مشروطه بود

mardomsalari.com/Template1/News.aspx?NID=190669
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ ه‍.ش. - ... صدور فتواي تحريم تنباکو از سوي آيت‌الله ميرزاي‌ شيرازي مرجع بلندپايه تشيع (1230- 1312ق)، امتيازتوتون و تنباکو که به صورت انحصاري در ...

عصر بهبهان | آیت الله بهبهانی از تحریم تنباکو تا نهضت ...

www.asrebehbahan.ir/article/12440014.html
بنا به نوشته برخي منابع بهبهاني در تحريم تنباکو با ساير علما همراهي نداشت و در ... انحصار توتون و تنباکو مفيد است و استعمال توتون و تنباکو هم منع شرعي ندارد.

از تحریم تنباکو تا 3G | مُهرستان

mohrestan.ir/از-تحریم-تنباکو-تا-3g/
... با تحریم تنباکو توسط مرجعیت شیعه، میرزای شیرازی بزرگ مقایسه کرده است. ... کشت، توزیع و فروش توتون و تنباکو به یکی از مشاوران و نزدیکان نخست وزیر ...

روزنامه دنياي اقتصاد92/11/9: نهضت تنباكو؛ آغاز يك جنبش ...

www.magiran.com/npview.asp?ID=2893744
۹ بهمن ۱۳۹۲ ه‍.ش. - در دسامبر 1891 (آذر 1270) با تحريم موفقيت آميز فروش و استفاده از توتون و تنباکو جنبش اعتراضي در مقياس ملي به اوج خود رسيد. حتي زنان شاه، به ...

نمايشگاه مجازي اسناد واقعه تاريخي «تحريم تنباكو » - ...

mfnews.ir/fa/news/6517/شركت%20آزاد%20راه%20تهران%20شمال
۲۶ خرداد ۱۳۹۳ ه‍.ش. - نمايشگاه مجازي اسناد تاريخي مرتبط با واقعه تاريخي تحريم تنباكو از ... آيت‌الله ميرزا محمدحسن شيرازي حكم حرام بودن استعمال توتون و تنباكو را ...

فرمان تحريم تنباكو؛ حكم يا فتوا؟ - فرهنگ امروز

farhangemrooz.com/news/5009/فرمان-تحريم-تنباكو-حكم-يا-فتوا
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ ه‍.ش. - فرمان تحريم تنباكو نقطه ي عطفي است در تاريخ حيات فكري، سياسي و ... اليوم استعمال تنباكو و توتونباي نحو كان در حكم محاربه به امام زمان (عج) ...

زینب پاشا؛ قهرمان جنبش تنباکو در تبریز

www.galougahema.ir/1395/02/زینب-پاشا؛-قهرمان-جنبش-تنباکو-در-تبریز/
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ه‍.ش. - یکی از مهم‌ترین وقایع تاریخی که از نخستین تحرکات سیاسی و اجتماعی زینب پاشا نیز به‌شمار می‌آید، واقعهتحریم توتون و تنباکو (واقعه رژی) در ...

تحریم تنباکو، قلیان‌های شکسته - Sustainable Technology ...

stdc.sdsgroup.org/Pages/view.aspx?PostID=693
تحریم تنباکو، قلیان‌های شکسته ... ظاهراً مذاکره درباره واگذاری انحصار توتون و تنباکوی ایران به انگلیسی ها در شهر ... انیس الدوله و نقش او در قیام تحریم تنباکو.

SNN.ir - .: Student News Agency :. - خبرگزاري دانشجو - ...

snn.ir/textversion/detail/news/239533/1069
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ ه‍.ش. - گروه دین و اندیشه «خبرگزاری دانشجو» - حامد صفائی؛ قرارداد اعطای امتیاز توتون و تنباکو که بین ناصرالدین شاه و ماژور تالبوت منعقد شد، در واقع ...

اختصاص یارانه 30 میلیارد تومانی دولت به واردات توتون و ...

marizkhone.com/2015/09/27/اختصاص-یارانه-30-میلیارد-تومانی-دولت-به/
۵ مهر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - توتون,تنباکو,یارانه,اقلام ضروری,تحریم,سیگار,قلیان,وزارت ... حتی اگر در شرایط تحریم هم قرار نداشتیم بازهم اختصاص چنین یارانه ای منطقی ...

کتاب‌شناسی نهضت تنباکو/ 24 اردیبهشت به روایت 24 کتاب ...

javanonline.ir/fa/.../کتاب‌شناسی-نهضت-تنباکو-24-اردیبهشت-به-روایت-24-کتاب
از ایشان به عنوان شخصیتی یاد می‌کند که حکم تحریم تنباکو را در اصفهان صادر و با ... مشروطه می‌داند، مسئله واگذاری انحصار تنباکوو توتون را در چند صفحه‌ای به اجمال ...

جنبش تنباکو چگونه شكل گرفت؟‏

www.ettelaat.com/etiran/?p=122779
۵ خرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. - جنبش تحریم توتون و تنباکو و فتوای تاریخی میرزای شیرازی از مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر است. سرزمین ایران در عصر قاجار از لحاظ اقتصادی ...

لغو امتیاز تنباکو توسط میرزای شیرازی | والعصر

bmui.ir/?p=8772
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ه‍.ش. - جنبش تحریم توتون و تنباکو و فتوای تاریخی میرزای شیرازی از مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر می باشد. جریان از این قرار بود که ناصرالدین شاه در ...

واقعه تنباکو و‌ جنبش بيداري ايرانيان - JameJamOnline.ir

www1.jamejamonline.ir/papertext.aspx?newsnum=100844545836
۵ خرداد ۱۳۹۰ ه‍.ش. - ... بر گمرکات و راه‌آهن حق بهره‌برداری از توتون و تنباکوی ایران به مدت 60 سال به .... فردای روز تحریم تنباکو همه قلیان‌ها شکسته شد، شور و شوق سراسر ...

اختصاص 2 هزار هکتار از اراضی فریدونشهر به کشت تنباکو - ...

tnews.ir/news/6cd431163141.html
۸ مهر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - فروش توتون و تنباکو توسط انگلستان و در پی آن فتوای میرزای شیرازی مبنی بر تحریم مصرف دخانیات از جمله مهم‌ترین روایت‌ها از مصرف تنباکو در ...

روحانیت؛ نقطه اتکا مردم ایران در طول تاریخ - مطاف24

motaf24.ir/?module=news&news_id=34838
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ه‍.ش. - جنبش تحريم توتون و تنباکو و فتوای تاريخی ميرزای شيرازی از مهمترين رويدادهای تاريخ معاصر است. در پی سفر سوم ناصرالدین شاه به اروپا در سال ...

پخش تنباکو - لینک گردی

farsdaily.ir/news/پخش-تنباکو
قیام تنباکو، قیام تحریم تنباکو، جنبـش تحریم تنباکو، نهضت تحریم تنباکو یا ... فندك زیپو|توتون|انجمن قهوه|پیپ|قهوه جوش|نسپرسو|تنباكو|سيگار پيچ|zippo.

سمسار

www.ichodoc.ir/p-a/CHANGED/17/HTML/17_10002.htm
از مواردي كه مي توان بر اين موضوع شاهد آورد دخانيات، يعني توتون و تنباكو، و روش دود .... سرانجام كار مخالفت شاه عباس بزرگ با تنباكو به تحريم آن كشيد، و هنگاميكه در ...

ایرنا - لغو امتیاز تنباکو؛ تبلور اراده ی سیاسی یک ملت

www7.irna.ir/fa/News/.../لغو_امتیاز_تنباکو؛_تبلور_اراده_ی_سیاسی_یک_ملت
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ ه‍.ش. - تهران- ایرنا-پیروزی مردم ایران در لغو امتیاز توتون و تنباکو، نخستین مقاومت ... مردم تا پیش از دریافت پیام میرزای شیرازی تحریم را ادامه دادند.

از صدور حکم تحریم تنباکو توسط میرزای شیرازی تا کشف ...

www.yjc.ir/.../از-صدور-حکم-تحریم-تنباکو-توسط-میرزای-شیرازی-تا-کشف-خاصیت...
۱۱ اسفند ۱۳۹۲ ه‍.ش. - صدور حکم تحریم تنباکو توسط میرزای شیرازی، کشف خاصیت. ... (عج) عنوان کرده بود، مردم قلیان‌ها را شکستند و انبارهای توتون را به آتش کشیدند.

فتوای جهاد اقتصادی مشابه فتوای تحریم تنباکو/تکلیف ... - ...

seraj24.ir/.../فتوای-جهاد-اقتصادی-مشابه-فتوای-تحریم-تنباکو%7Cتکلیف-شرعی-د...
در دوره ی ناصرالدین شاه قاجار که تورهای سیاحتی اروپایش و مسحور تمدن غرب شدنش در گوشه کنار تاریخ ثبت شده است امتیاز کشت و فروش توتون و تنباکو کشور به ...

قیام تنباکو - ویکی‌پرسش

www.wikiporsesh.ir/قیام_تنباکو
پرسش: علت فتوا ی آیت‌الله شیرازی در خصوص تحریم تنباکو چیست؟ ... تنظیم شده و دست ملت و دولت ایران را به‌کلی از محصولتوتون و تنباکوی ایران کوتاه می‌ساخت و ...

دخانیات - دانشنامه جهان اسلام

rch.ac.ir/article/Details?id=9121
دخانیات،# انواع توتون و تنباکو که براى دود کردن به‌کار مى‌رود. .... (مرجع تقلید امامى، متوفى ۱۳۱۲) دربارة تحریم هرگونه استعمالتوتون و تنباکو در عهد ناصرالدین‌شاه.

اگر تنباکو آرمان نبود... - خیبرآنلاین

kheybaronline.ir/fa/news/41417/اگر-تنباکو-آرمان-نبود
۱۹ دی ۱۳۹۳ ه‍.ش. - فرض کنید میرزای شیرازی وقتی که حکم تحریم استعمال توتون و تنباکو را صادر کرد، برخی روشن فکران بی تدبیر می گفتند که تنباکو و قلیان ...

نهضت تنباکو؛ ضربه تاريخي مرجعيت به استعمار انگليس - ...

www.taamolnews.ir/fa/news/68904
۱۲ اسفند ۱۳۹۲ ه‍.ش. - بسياري از مورخان، واقعه تحريم تنباکو و صدور فتواي مشهور ميرزاي ... امتياز خريد، فروش و کشت توتون و تنباکو در سراسر کشور را به دست مي آورد.

سیاست میرزای شیرازی و روسیاهی انگلیس! - قدس آنلاین | ...

qudsonline.ir/news/122840/سیاست-میرزای-شیرازی-و-روسیاهی-انگلیس
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ ه‍.ش. - قدس انلاین_مصطفی لعل شاطری: بی شک جنبش تحریم توتون و تنباکو و فتوای میرزای شیرازی از مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر می باشد، و جریان از ...

پرتال جامع علوم انسانی - زنان ؛ از حرکت ملی به جنبش

www.ensani.ir/fa/content/11460/default.aspx
بااین همه مشارکت زنان ایران در مشروطه خواهی و پیش از آن در نهضت تنباکو، گامهای قابل .... زنان در این نهضت در کنار مردان باتحریم توتون و تنباکو از سوی مرجعیت ...

[PDF]تاریخ

mashal.mop.ir/638/pdf/MAIN/MAIN%2013.pdf
در زمينــه کشــت، توزيــع و فــروش توتــون و تنباکــو بــه. يکــي از مشــاوران و ... محمدتقي آقانجفي« )که اولين بار حکم تحريم تنباکورا صادر. کرد( و در تهــران به ...

تجار و جنبش تنباکو | گروه تاريخ و انديشه معاصر موسسه امام ...

moaser.iki.ac.ir/node/694
امتیاز انحصار توتون و تنباکو به دنبال امتیازات دیگری که به کشورهای بیگانه .... و از زارعان خواستند کشت تنباکو را تحریمکنند،طرحی‌ از سوی امین الضرب برای ...

روایت تحلیلی شهید مدرس از قیام تحریم تنباکو - صاحب نیوز

sahebnews.ir/43633/روایت-تحلیلی-شهید-مدرس-از-قیام-تحریم-تن.htm
۱۰ آذر ۱۳۹۲ ه‍.ش. - روایت تحلیلی شهید مدرس از قیام تحریم تنباکو .... این قرارداد فهمیدم و همه جا معروف بود که هیچ کس از درون و برون قصر شاه توتون و تنباکو نمی‌رساند.

تحريم تنباكو؛ مبدأ بيداري ايرانيان - هدهدنیوز

www.hodhodnews.ir/news/412480/تحريم-تنباكو-مبدأ-بيداري-ايرانيان
۲۶ تیر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - در ۱۲۷۰ هجري شمسي در پي صدور فتواي تحريم تنباكو از سوي آيت‌الله ميرزاي‌ شيرازي، امتياز توتون و تنباكوكه به صورت انحصاري در اختيار شركت ...

[PDF]درس اوّل حکومت قاجار از آقا محمّد خان تا محمّد شاه

www.chap.sch.ir/system/files_force/books/93-94/26/017-037-C253-2.pdf?...1
در اینجا به سه امتیاز استعماری رویتر، التاری و توتون و تنباکو اشاره می شود: ..... چه کسی فتوای تحریم توتون و تنباکو را صادر کرد و این فتوا چه نتیجه ای به دنبال ...

همشهری حقوق شهروندی | ابزار شــرع برای گشودن گره‌های كور ...

hoghoogh.hamshahrilinks.org/.../ابزار-شــرع-برای-گشودن-گره‌های-كور-جامعه-اسلامی?...
فتوای مشهور تحریم تنباکو از سوی میرزای شیرازی یکی از موارد استفاده از حکم حکومتی ... جنبش تحریم توتون و تنباکو و فتوای تاریخی میرزای شیرازی از رویدادهای ...

رکن دانش - تاریخ معاصر

www.rokn.blogfa.com/post/66/تاریخ-معاصر
5- چه کسی فتوای تحریم توتون و تنباکو را صادر کرد و این فتوا چه نتیجه ای به دنبال داشت؟ میزرا ی شیرازی شاه تسلیم شده امتیازتوتون و تنباکو لغو گردیده و ...

فاری عقرب با معصل یا تنباکو

nazbid.ir/post/?q=فاری+عقرب+با+معصل+یا+تنباکو
به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام علی خاتمی ظهر جمعه در خطبه‌های نماز جمعه، با اشاره به سال ۱۲۷۰ شمسی به عنوان روز تحریم توتون و تنباکو توسط آیت‌الله شیرازی ...

خدایی که نمی شناسم - واقعه رژی یا تحریم تنباکو.

nahidkhirolahi.blogfa.com/post/404
خدایی که نمی شناسم - واقعه رژی یا تحریم تنباکو. ... «بسم الله الرحمن الرحيم- اليوم استعمال تنباکو و توتون باي نحو کان، در حکم محاربه با امام زمان است - حرره الاحقر ...

امتياز تنباكو و حکم حکومتي | پرسمان دانشجويي - اندیشه ی ...

www.siasi.porsemani.ir/content/امتياز-تنباكو-و-حکم-حکومتي
ب - تحريم تنباكو : [1 جنبش تنباكو امتياز توتون و تنباكو يكى از امتيازاتى است كه در جريان سومين و آخرين سفر ناصرالدين شاه به فرنگ به ماژور جرالد تالبوت، ...

مقاله جنبش تنباکو

bankmaghale.ir/مقاله-جنبش-تنباكو/
۱- اصفهانی کربلائی، شیخ حسن، رسالة دخانیه یا تاریخ وقایع تحریم تنباکو .... داد و این جنبش که در پی واگذاری امتیاز انحصار خرید و فروش توتون و تنباکو در داخل و ...

[PDF]Study of Women's Role in Tobacco Protest - Sid

www.sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/6001513921506.pdf
در عهد ناصرالدین شاه ودراعتراض به واگذاری قرارداد توتون و تنباکو مشهور ..... از پیروی زنان حرم از فتوای تحریم تنباکو درشگفت بودند عامل مذهب وایمان، انگیزه این ...

نقش ولايت فقيه در صيانت از فرهنگ اسلامى ايرانى در ج ...

marifat.nashriyat.ir › معرفت شماره 157-دي 1389
۹ آبان ۱۳۸۹ ه‍.ش. - در اين مقاله، نهضت تنباكو از زاويه فرهنگى نگريسته شده و نقش ولايت فقيه ... حكمى مبنى بر تحريم استعمالتوتون و تنباكو از جانب ايشان صادر شد.

تبارشناسي - چريک هاي مخفي استعمار (3) اعدام مظلومانه شيخ ...

1agazade.blogfa.com/post-25.aspx
در جريان نهضت تحريم توتون و تنباكو، شيخ فضل‌الله كه تازه در تهران مقيم شده بود، اهميت حكم ميرزاي شيرازي را به مردم يادآور مي‌شد و دوشادوش ميراز حسن آشتياني مجتهد ...

اضافه کردن مواد مخدر به توتون و تنباکو - ساعت24

www.saat24.com/news/173022/اضافه-کردن-مواد-مخدر-به-توتون-و-تنباکو
۱۹ تیر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - مصرف توتون،تنباکو وسیگار به معضلی جدی در جامعه ایرانی تبدیل شده است. سوژه مجاز ..... دموکرات‌های سنا خواستار تمدید ۱۰ساله تحریم‌های ایران شدند ...

آيت ا... نجفي اصفهاني از پيشگامان نهضت تنباکو و مبارزه با ...

www.khorasannews.com/News.aspx?id=3214332&year=1390&month=7&day...
۱۸ مهر ۱۳۹۰ ه‍.ش. - دامنه مقابله و مبارزه مرحوم آقانجفي اصفهاني با واگذاري امتياز توتون و ... مرحوم ميرزاي شيرازي حکم تحريماستعمال توتون و تنباکو را صادر کرد؛ دامنه ...

سنگ پا، نوشابه با طعم ویسکی، ساپورت و الاغ/ لیستی از ...

tehrannews.ir/سنگ-پا،-نوشابه-با-طعم-ویسکی،-ساپورت-و-ال/
۴ آبان ۱۳۹۴ ه‍.ش. - نکته اساسی در لغو این تحریم به راه افتادن کارخانه‌های آمریکایی و اشتغال زایی در ... توتون و تنباکو: این دو ماده حیاتی از ملزومات تهیه و تدارک امکانات ...

تنباکو اصفهان - لینک گردی

farsitopz.ir/news/تنباکو-اصفهان
قیام تنباکو، قیام تحریم تنباکو، جنبـش تحریم تنباکو، نهضت تحریم تنباکو یا ... تاریخچه نهضت تنباکو واگذاری امتیاز توتون و تنباکو به انگلیسیها یکی از ...

میرزا رضا کرمانی (درگذشت ۱۲۷۵، تهران)، مبارز | بلاغ

www.balagh.ir/content/3879
۲۲ مرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. - به دنبال واگذاری امتیاز توتون و تنباکو به تالبوت و فتوای معروف تحریم توتون و تنباکو توسط میرزای شیرازی، میرزا رضا -که به واسطه شغلش با ...

لغو امتیاز تنباکو به فتوای آیت الله میرزا حسن شیرازی - ...

www.asemooni.com › رویدادهای روز
فتوای تاریخی وی در تحریم تنباکو، توطئه ای را که به سال 1309 ه. ... کشت، توزیع و فروش توتون وتنباکو به شخصی انگلیسی به نام ” ماژور تالبوت” داد و در مقابل ...

لادستان - ظرفیت درون زای دین و ملت

www.ladestan.com/vdcg.x97rak9u7pr4a.html
۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ ه‍.ش. - هدف از این نوشتار، بررسی نهضت تحریم تنباکو بوسیله‌ی فتوای مرجع ... الیوم استعمال تنباکو و توتونبأی نحوٍ کان در حکم محاربه با امام زمان صلوات ...

[PDF]اء تندبادی از سامر آشنایی با نهضت تنباکو 0 - قرارگاه شهید ...

q-b.ir/cms/wp-content/uploads/2015/05/آشنایی-با-نهضت-تحریم-تنباکو.pdf
مناسب را برای کسب امتیاز انحصار توتون و تنباکو به دست آورد و زمینه ..... صدور فتوای تحریم تنباکو، غوغایی به پا کرد و قیام مردم در سراسر ایران گسترش یافت.

نمودار/ ۱۲ ابر شرکت در انتظار لغو تحریم‌ها - عصر بانک

asrebank.ir/news/51138/نمودار-۱۲-ابر-شرکت-در-انتظار-لغو-تحریم‌ها
۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ ه‍.ش. - خودروسازان، تولید‌کنندگان هواپیما و توتون و تنباکو از جمله شرکت‌هایی هستند که براساس این گزارش، این احتمال می‌رود در صورت دستیابی به توافق ...

میرزای شیرازی و حماسه تنباکو - مدرسه علمیه منتظریه «عج

www.h-montazeriyeh.ir/در-محضر-استاد/233-میرزای-شیرازی-و-حماسه-تنباکو.html
۱ اسفند ۱۳۹۳ ه‍.ش. - یکی از این حوادث فتوای میرزای شیرازی مبنی بر تحریم تنباکو است.[1] .... واگـذاری امـتیاز خرید و فروشتوتون و تنباکو در داخـل و خـارج کشور بـه ...

رواج توتون های آغشته به شیشه و موادمخدر

www.vareshnews.ir/detail/News/21548
۲۳ شهریور ۱۳۹۴ ه‍.ش. - رواج توتون های آغشته به شیشه و موادمخدر وقتی با موارد مسمومیت حاد ناشی از ... اهمیت قلیان در ایران به حدی بود که تحریم توتون و تنباکو توسط میرزای ...

تنباکو | سایت تفریحی فان کده

funkade.top/post/تنباکو/
جنبش تحريم توتون و تنباکو و فتواي تاريخي ميرزاي شيرازي از مهمترين رويدادهاي تاريخ معاصر مي. تنباکو یا توتون گیاهی با برگ های پهن است که در اصل در ...

آمریکا صادرات دخانیات به ایران را تحریم نکرد

https://www.entekhab.ir/fa/news/99244
۱۲ اسفند ۱۳۹۱ ه‍.ش. - شرکت شوایتزر مودویت، تولید کننده محصولات توتون و تنباکو اعلام ... های تابعه کارخانجات آمریکایی را ملزم به تبعیت از تحریم های تجاری علیه ...

فکر بسته ای به نام اللهیاری - فتن

www.fetan.ir/home/533
۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ ه‍.ش. - الیوم استعمال توتون و تنباکو بای نحو کان در حکم محاربه با امام زمان – سلام ... کثیف حکم تحریم توتونوتنباکو را به شرح زیر به ایران فرستاد.

تاریخچه تنباکو یا توتون و بررسی آن - جدید 2016-2017

imageaf.com/image-2016/تاریخچه-تنباکو-یا-توتون-و-بررسی-آن.html
۲۹ مرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. - افزایش دوبرابری واردات توتون و تنباکو پول‌نیوز21 جولای 2015 در سه ماهه ... استعمال 13 جولای 2015 جنبش تحریم توتون و تنباکو (۱۲۷۵ خورشیدی/ ...

وبلاگ دانشجویان رشته علوم سیاسی زاهدان - جنبش تنباکو

olomsiyase88zah.blogfa.com/post-41.aspx
توتون و تنباکو بخش عمده‌ای از محصولات کشاورزی مردم ایران بود و منبع درآمد قشر ... طیق آنچه در کتاب تحریم دخانیه نوشته مرحوم شیخ حسن کربلایی و کتاب تحریم ...

کتاب تحریم تنباکو - آنتیک استور

antiquestore.ir/ketab/omumi/146648
نهضت عمومی مردم ایران برای لغو امتیاز انحصار تجارت توتون و تنباکو که دولت ایران به یک شرکت انگلیسی اعطا کرده بود. فکر انحصار تجارت توتون و تنباکو را ...

سوالات همراه با جواب از درس 1 تا هفتم تاریخ معاصر سوم - Ei8ht ...

ei8ht.ir/showthread.php?tid=3302
۲۸ آذر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - 1 پست - ‏1 نویسنده
9)چه کسی فتوای تحریم توتون و تنباکو را صادر کرد و این فتوا چه نتیجه ای به دنبال داشت؟ میزرا ی شیرازی شاه تسلیم شده امتیاز توتون و تنباکو ...

دولتی که بی تدبیری کرد؛ ملتی که ایستاد - دیدبان

didban.ir › سیاست
بررسی نقش مردم و روحانیت در لغو امتیاز توتون و تنباکو ... شیعه حضور سیاسی خود را در راهبری مردم نشان داد حدود 150 سال پیش در قضیه تحریم توتون وتنباکو بود.

صدور حكم تحريم تنباكو توسط ميرزاي بزرگ ‌شيرازي - سال ...

ar.haj.miu.ac.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=2&pageid=35953
نهضت تحريم تنباكو، از وقايع مهم تاريخ معاصر ايران است كه آثار و بركات ... اليوم، استعمال تنباكو و توتون، بأي نحو كان در حكم محاربه با امام زمان عجل الله تعالی فرجه ...

روحانیت و نهضت اقتصاد مقاومتی

shahraraonline.com/news/54486
۱۱ شهریور ۱۳۹۴ ه‍.ش. - میرزای شیرازی، صاحب فتوای معروف تحریم توتون و تنباکو، این فتوا را در راستای مبارزه با استعمار اقتصادی غرب صادر نمود. در پی این فتوا علمای ...

نسخه چاپی - دیده نشده از سیاست تحریم - خبرنامه دانشجویان ایران

iusnews.ir/en/print/159685/دیده-نشده-از-سیاست-تحریم/
نهضت تحریم تنباکو در مقطع خاصی از تاریخ کشور ما به وقوع پیوست. ... 29 اسفند 1269 ش امتیاز کشت، خرید و فروش تنباکو وتوتون سراسر ایران را به یک شرکت ...

جریان نفوذ پشت تراریخته ایستاده است - روزنامه آسیا

www.asianews.ir/2016/08/جریان-نفوذ-پشت-تراریخته-ایستاده-است/
۱۰ شهریور ۱۳۹۵ ه‍.ش. - امیدوارم فتوای تحریم تنباکو در مورد تراریخته‌ تکرار شود ... پرده «تراریخته» به مراتب از جریان توتون و تنباکو خطرناکتر است، افزود: امیدوارم با ...

قهوه در محاق تحریم ~ آیکافی | iCoff.ee

icoff.ee/fa/قهوه-در-محاق-تحریم/
۲۱ مهر ۱۳۹۱ ه‍.ش. - تیغ تحریم در سال 1746 در سوئد گریبان قهوه را گرفت. حاکمیت حتا ... آدم یاد تحریم توتون و تنباکو و قند و شکر توی ایران میفته!!! پاسخ دادن.

آیا می دانید که در زمان قدیم قلیان و چپق کاربرد درمانی داشتند ...

www.daneshju.ir/forum/sitemap/t-159976.html
۲ خرداد ۱۳۹۱ ه‍.ش. - 8پست - ‏2 نویسنده
تنباكو و توتون كه در قليان استفاده مي شود معمولا از بدترين نوع توتون و ..... سرانجام كار مخالفت شاه عباس بزرگ با تنباكو به تحريمآن كشيد، و ...

قيام تنباكو؛ نخستين جنبش مردمي و اتحاد عمومي با علما

old.ido.ir/a.aspx?a=1387022301
هم‌زمان با جريات فوق، توسط اين مرجع و عالم ديني حكم تحريم به شرح زير در تهران صادر ... بسم الله الرحمن الرحيم؛ اليوم استعمالتوتون و تنباكو بأى نحو كان در حكم محاربه ...

تحريم تنباکو و قليان براي دومين بار در تاريخ ايران - زندگی ...

journal.zendegisalem.ir/Journal/Show_Items_Desc.aspx?Item_No=501
عنوان : تحريم تنباکو و قليان براي دومين بار در تاريخ ايران ... قليان مي شوند، مي گويد: « توتون و تنباکو نامناسب ترين نوع محصولات دخاني است و نوع معطر آن به دليل ...

تحریم تاریخی تنباکو تکرار شد/ فتوای مراجع عظام تقلید ...

www.khabar-24.com/.../تحریم+تاریخی+تنباکو+تکرار+شد+فتوای+مراجع+عظام+تق...
تحریم تاریخی تنباکو تکرار شد/ فتوای مراجع عظام تقلید درباره «کشت تجاری» ... از جریان توتون و تنباکو خطرناکتر است، افزود: امیدوارم با هوشیاری عالمان همیشه ...

نمونه سوالات عمومی استخدامی بخش ششم - عدالت adalet - ...

adalet.loxblog.com/post/741
186- دادن امتیاز توتون و تنباکو به شرکت انگلیسی طالبوت در زمان کدام پادشاه قاجار ... 187- فتوای معروف تحریم استعمال توتون و تنباکو توسط چه کسی صادر شد؟

توتون و تنباکو - صبح بخیر

sobbekheir.com/tag/توتون-و-تنباکو
موگرینی خواستار تحریم تسلیحاتی لیبی شد ... ماشین برداشت تنباکو-توتون ... مصرف کنندگان تنباکو اکثر استفاده کنندگان هرگونه توتونمبتلا به سرطان دهان ...

12 ابر شرکت در انتظار لغو تحریم‌ها - سرمایه گذاری گروه ...

tmgic.ir › اخبار › اخبار اقتصاد ایران
۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ ه‍.ش. - خودروسازان، تولید‌کنندگان هواپیما و توتون و تنباکو از جمله شرکت‌هایی هستند که براساس این گزارش، این احتمال می‌رود در صورت دستیابی به توافق ...

ali12-گلچینی از تاریخ - نمونه سوالات تستی درس انقلاب اسلامی

ali12.blogfa.com/post/78
الف)قرار داد رویتر ب) قیام تنباکو ج)واقعه رژی د) قیام مشروطه. 11-عمده ترین گروه .... ج) در جریان ملی شدن نفت د) در واقعه تحریم توتون و تنباکو. 13-مهمترین حزب چب و ...

انصار الخمینی (ره) :: تحریم تنباکو و عکس العمل خانواده ...

www.hankh.ir/print.php?id=32393
۴ دی ۱۳۹۱ ه‍.ش. - در پى انتشار حكم تحريم تنباكو (توسط آيت الله شيرازى ) مردم ... در مدت قليلى به طور كامل استعمال تنباكو وتوتون در تمام كشور متروك گرديد.

حکم استعمال سیگار از لحاظ فقه - تا سلامتی taSalamati.com

tasalamati.com/e/kzrB/
اختراع قلیان سبب تسریع استفاده از توتون و تنباکو شد. ... مورد فتوای میرزا در مورد تحریم تنباکو نوشته شده است و همچنین بحث های سلامتی و پزشکی، عمده موضوعات ...

لغو امتیاز تنباکو به فتوای آیه الله میرزای شیرازی - تاپ تو

top2.ir/لغو-امتیاز-تنباكو-به-فتوای-آیة-الله-میر/
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ ه‍.ش. - فتوای تاریخی وی در تحریم تنباکو، توطئه ای را که به سال ۱۳۰۹ ه. ... در زمینه کشت، توزیع و فروشتوتون وتنباکو به شخصی انگلیسی به نام ” ماژور ...

جنبش تنباکو و نقش زنان ناصرالدین شاه در واپسین سال - کلوب

www.cloob.com/c/.../جنبش_تنباکو_و_نقش_زنان_ناصرالدین_شاه_در_واپسین_سال
۳۰ خرداد ۱۳۹۳ ه‍.ش. - در آن روزگار استعمال توتون و تنباکو در میان همه اقشار و طبقات مردم بسیار رایج بود. ... میرزای شیرازی فتوای تحریم استعمال تنباکو را صادر می کند.

[PPT]قسمت دانلود فرمایید

tarikh.tama.ir/myfolder/10031/dars%202.pptx
امتیاز لاتاری. نهضت تحریم تنباکو؛ نخستین حرکت مردمی فراگیر بر ضد استعمار ... در این جا به سه امتیاز استعماری رویتر، لاتاری وتوتون و تنباکو اشاره می شود:.

شایعات - زمان شاه اگر جنسی گرون میشد علما فتوا میدادن مردم ...

shayeaat.ir/post/153
۳ اسفند ۱۳۹۳ ه‍.ش. - توتون گرون علما فتوا مردم ترک سیگار 6. ... لیست ارائه شده در متن از فتاوای علما ، بجز مورد تحریم تنباکو ، بقیه صحت ندارد . 4. سکوت هر مسلمان در ...

درباره مؤسس شهرک گلخانه ای آوه

www.kda.ir/دربارهشهرک/دربارهمؤسسشهرک.aspx
ایشان پس از حضرت آیت الله میرزای شیرازی که فتوای تحریم توتون و تنباکو را صادر نمودند، زعامت شیعه را برعهده داشتند.( زندگی نامه حضرت آیت الله مجتهد تهرانی ).

کوثر - نمونه ای از برکت عزت بخش ولایت فقیه

s-mahdavi49.blogfa.com/post-52.aspx
فتوای تاریخی وی در تحریم تنباکو، توطئه ای را که به سال 1309 ه ق به دست ... شود، امتیازی را در زمینه کشت، توزیع و فروشتوتون و تنباکو به یک نفر انگلیسی به ...

ما دوستان - تاريخچه ي تنباکو و سيگار در ايران

www.worldtmk.blogfa.com/post/15/تاريخچه-ي-تنباکو-و-سيگار-در-ايران
۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ه‍.ش. - در مورد چگونگي ورود تنباکو يا توتون براي اولين بار به ايران ، دو روايت ... توجهي به اين مطلب نشد از سوي وي فتواي تحريم تنباکو صادر گرديد .

امام خمینی(ره) و رویدادهای بزرگ ایران معاصر (پیش از انقلاب ...

15khordad42.ir/show.php?page=article&id=264
با صدور حکم تحریم استفاده از توتون و تنباکو توسط میرزای شیرازی، همگان و حتی غیر مسلمانان، عناصر درباری و غیره از مصرفتوتون و تنباکو خودداری کردند و ...

اردیبهشت ۱۳۹۵ - اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قائمشهر

ghaemshahrlib.blogfa.com/1395/02
جنبش تحريم توتون و تنباکو و فتواي تاريخي ميرزاي شيرازي از مهمترين رويدادهاي تاريخ معاصر مي باشد. جريان از اين قرار بود که ناصرالدين شاه در سفر سوم خود به ...

روزنامه وطن امروز

www.vatanemrooz.ir/Newspaper/MobileBlock?NewspaperBlockID=134090
ق (۱۸۹۰ میلادی) به امضا رسید و امتیاز تجارت توتون و تنباکو به مدت 50 سال به تالبوت اعطا شد. براساس ... پس از لغو امتیازتنباکو، حکم تحریم تنباکو نیز لغو شد.

نسیم آنلاین | فتوای تاریخی میرزای شیرازی، عزت مسملین را ...

nasimonline.ir/Content/.../فتوای-تاریخی-میرزای-شیرازی،-عزت-مسملین-را-افزایش-دا...
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ ه‍.ش. - نسیم: کمی از جزئیات قرارداد توتون و تنباکو برای ما بگویید. ... نهضتی به راه افتاد که علما در باب تحریمکالاهای خارجی و تقویت و توسعه اقتصاد ...

قلیان حرام است - ووشو

wushublog.persianblog.ir/post/264/
۵ شهریور ۱۳۹۲ ه‍.ش. - اما بعضی از بزرگان، میزان ضرر آن را در حدی نمی بینند که تحریم مطلق ..... از قلیان و سیگار و به طور کلی دود توتون و تنباکو حاوی مواد سمی شناخته ...

ولی بی شک توتون و تنباکو همراه با دست اندازی پرتغالی ها ... ...

https://www.instagram.com/p/BFW38XwCZbA/
ترجمه این صفحه
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ه‍.ش. - طرز استفاده از توتون و تنباکو در ایران تغییر یافت و ایرانیان لوازمی برای ... سرانجام کار مخالفت شاه عباس با تنباکو به تحریم آن کشید، و هنگامی ...

[PDF]ﺑﺮرﺳﯽ ﻧﻘﺶ زﻧﺎن در ﺟﻨﺒﺶ ﺗﻨﺒﺎﮐﻮ - سامانه مدیریت نشریات علمی ...

journals.iau.ir/article_523090_728a3e44ac0572d2a82b1bc33935f994.pdf
ودراﻋﺘﺮاض ﺑﻪ واﮔﺬاري ﻗﺮارداد ﺗﻮﺗﻮن و ﺗﻨﺒﺎﮐﻮ ﻣﺸﻬﻮر ﺑﻪ ﻗﺮارداد رژي اﺳﺖ ﮐﻪ. ﺑﻪ ﯾﮏ اﻧﮕﻠﯿﺴﯽ ﺑﻪ ..... اﯾﻼت و ﻋﺸﺎﯾﺮ دﺳﺖ ﺑﻪ ﺗﺤﺮﯾﻢ ﺗﻨﺒﺎﮐﻮ زدﻧﺪ و ﻫﻤﻪ روزه ﺗﻠﮕﺮاﻓﺎت ﺗﻬﺪﯾﺪ آﻣﯿﺰ ﺑﻪ ﺗﻬﺮان ﻣﺨﺎﺑﺮه ﻣﯽ. ﺷﺪ. (ﻗﺪﺳﯽ. 1342.

یارانه،انصراف، مراجع تقلید، فتوای،تحریم تنباکو،میرزای ... ...

www.abonan.ir/?tag=یارانه،انصراف،-مراجع-تقلید،-فتوای،ت
Tag-Archive for » یارانه،انصراف، مراجع تقلید، فتوای،تحریم تنباکو،میرزای شیرازی، ... الیوم استعمال توتون و تنباکو بای نحو کان در حکم محاربه با امام زمان عجل الله ...

سايت جامع تبليغ - اخبار > ریشه، روند، ویژگیها و پیامدهای ...

zitova.ir › تحقیقات،مقالات › تاریخ
۲۶ خرداد ۱۳۹۰ ه‍.ش. - اصنافي كه مشغول تجارت توتون و تنباكو بودند بايد از شركت رژي اجازه ..... استعماري و تهاجم فرهنگي فرنگيان حكم به تحريم استفاده از تنباكو نمود.

امام خمینی - زمینه ی تاریخی قیام تنباکو و مشروطه

imam-rahbar.blogfa.com/post-3.aspx
۲۰ آبان ۱۳۸۹ ه‍.ش. - در نهايت ميرزاي شيرازي مرجع بزرگ عصر ،فتواي تحريم توتون و تنباكو را صادر كرد.شاه به ناچار به لغو امتياز تن داد و بدين ترتيب براي اولين بار ...

جلسه قرآن نورالمنتظر(عج) - blogfa.com

jqna.blogfa.com/9502.aspx
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ه‍.ش. - لغو امتياز تنباکو به فتواي آيت الله ميرزاي حسن شيرازي. جنبش تحريم توتون و تنباکو و فتواي تاريخي ميرزاي شيرازي از مهمترين رويدادهاي ...

انقلاب اسلامي - آسيب شناسي اجتماعي - social pathology

socialpathology90.blogfa.com/post/83/انقلاب-اسلامي-
پس از واگذاری امتیاز انحصار توتون و تنباکوی ایران به شرکت انگلیسی رژی تجار ... با فتوای تحریم توتون و تنباکو توسط میرزای شیرازی و لغو امتیاز همراه بود.

قلیان - دانشنامه دخانیات ایران - صفحهٔ اصلی

wiki.tobacco.ir/mediawiki/index.php/قلیان
۲۹ خرداد ۱۳۹۲ ه‍.ش. - قلیان وسیله‌ای آبی است برای کشیدن تنباکو که در خاورمیانه و آسیای مرکزی متداول است. ... سرانجام کار مخالفت شاه عباس بزرگ با تنباکو به تحریم آن کشید، و ... تجاری را که توتون و تنباکو به اردوی او آورده بودند با تنباکوی خود یک ...

زينب پاشا زن اسطوره اي آذربايجان | ايران ترك: نام آوران جهان ترك

ardabil-haray.arzublog.com/post-28352.html
۲۵ شهریور ۱۳۹۱ ه‍.ش. - در جاي جاي مشروطه رد پاي زني مشهور به زينب پاشا ديده مي شود كه سردسته زنان شركت كننده در نهضتتحريم توتون و تنباكو بوده و در گشودن انبارهاي ...

گریه میرزای شیرازی بر موفقیت تحریم تنباکو / توصیه ...

shabestan.ir/mobile/detail/news/545283
۱ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - گریه میرزای شیرازی بر موفقیت تحریم تنباکو / توصیه کلیدی امام زمان ... آوردند «الیوم استعمال تنباکو و توتونبِأَیِ نحوٍ کان در حکم محاربه با امام ...

جهان بین - آرشيو بخش اخبار شهرستان

www.jahanbinnews.ir/vtphz1t3.h4gc2gytt3fd2.128nji.2qt1mw.html
ما عرصه اقتصادی را یک تهدید می دانیم اما تحریم هراسی را قبول نداریم ... جنبش تحريم توتون و تنباکو و فتواي تاريخي ميرزاي شيرازي از مهمترين رويدادهاي تاريخ ...

[PPT]Slide 1

https://bayanbox.ir/download/6176138444516138152/انقلاب-اسلامی-قسمت-اول.ppt
پس از واگذاری امتیاز انحصار توتون وتنباکوی ایران به شرکت انگلیسی رژی تجار ... با فتوای تحریم توتون و تنباکو توسط میرزای شیرازی و لغو امتیاز همراه بود.

[DOC]محمد تقی بجنوردی

khsh.farhang.gov.ir/ershad_content/media/image/2012/12/79619_orig.doc
در زمان محمد تقی بجنوردی یکی از حوادثی که در ایران اتفاق افتاد موضوع قرارداد تالبوت و ماجرای تحریم توتون و تنباکو بود؛ پس از امضای قرارداد تالبوت، عملیات ...

انقلاب اسلامی ایران - قسمت دوم) نهضت تنباکو

e-slami-iran.blogfa.com/post/5
انقلاب اسلامی ایران - قسمت دوم) نهضت تنباکو - فصل سوم کتاب درآمدی تحلیلی ... زمينه کشت، توزيع و فروش توتون و تنباکو به يکي از مشاوران و نزديکان نخست وزير ... سرانجام با صدور فتوای تحریم تنباکو از سوی میرزا حسن شیرازی،حکومت در سال ...

از مهجوریت میرزای شیرازی و فال اسیری تا تجلیل از فراماسون ...

ghasemi57.blogfa.com/post/22
۲۴ اردیبهشت سالروز صدور حکم تاریخی میرزای شیرازی بزرگ در خصوص تحریم توتون و تنباکو میباشد. حکمی که در فقه سیاسی و حیات روحانیت شیعه تاثیر بسیار ...

[PDF]در ﻧﻬﻀﺖ ﺗﻨﺒﺎﮐﻮ « ﻓﻘﻬﺎ ﻧﯿﺎﺑﺖ ﻋﺎﻣﻪ » ﻧﻘﺶ ﻫﺎي ﺗﺎرﯾﺨﯽ اﻧ

maaref.ac.ir/upload/Quarterly/ArticleFile/12969348321.pdf
ﻧﻬﻀﺖ ﺗﻨﺒﺎﮐﻮ. ﺻ. ﻮرت. ﮔﺮﻓﺘﻪ اﺳـﺖ،. ﺑﻌـﺪ اﻗﺘﺼـﺎدي. آن ﭘﺮرﻧﮓ. ﻧﺸﺎن دا. ده. ﺷﺪه. و اﺑﻌﺎد ﻣـﺬﻫﺒﯽ ﺑﯿﺸـﺘﺮ ﺑـﻪ .... ﮐﺪي، ﺗﺤﺮﯾﻢ ﺗﻨﺒﺎﮐﻮ در اﯾﺮان. : )14. « ﻟﻤﺒﺘﻮن ..... ﻊ از ﺷـﺮب ﺗﻨﺒـﺎﮐﻮ و ﺗﻮﺗـﻮن ، ﺷـﺎﯾﻊ ﺗـﺎم و ﻣﻨﺘﺴـﺐ ﺑـﻪ. آن.

پایگاه خبری تحلیلی حرف رک - اخبار > گلدون وبلاگی شماره 45

www.issisoz.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=47&pageid=1024&newsview...
جنبش تحریم توتون و تنباکو و فتوای تاریخی میرزای شیرازی از مهمترین رویدادهای ... کشت، توزیع و فروش توتون و تنباکو به یکی از مشاوران و نزدیکان نخست وزیر ...

یکشنبه 23 خرداد 1395 - 566 - روزنامه تعادل - اخبار اقتصادی ...

www.taadolnewspaper.ir/archive/5/1395/3/23
۲۳ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - تحريم نسبت كه اند داشته اشتغال صنعتي فعاليت به بيشتر كاركن نفر 10 ... وضع تنباكو توتون از محصوالت «توليد در ها كارگاه تعداد كمترين

زنان؛ از حرکت ملی به جنبش | نشریه زمانه

www.zamane.info/1390/05/زنان؛-از-حرکت-ملی-به-جنبش/
بااین‌همه مشارکت زنان ایران در مشروطه‌خواهی و پیش از آن در نهضت تنباکو، گامهای قابل .... زنان در این نهضت در کنار مردان باتحریم توتون و تنباکو از سوی مرجعیت ...

آپارات - برداشت تنباکو

www.aparat.com/result/برداشت_تنباکو
ماشین برداشت توتون تنباکو ... حتما ببینید اختراع جالب طب سنتی جایگزین تنباکو میوه ای. طب سنتی. 1,136 بازدید ... تحریم تنباکو و فتوای میرزای شیرازی.

وجود ترکیبات سرطانزا در توتون و تنباکو اثبات شد - صبح ...

sobheqazvin.ir/news/114486-newscontent
۲۹ مهر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - معاون وزیر بهداشت: وجود ترکیبات سرطانزا در توتون و تنباکو اثبات شد .... دموکرات‌های سنا خواستار تمدید ۱۰ساله تحریم‌های ایران شدند · چرا بعد از ...

[PDF]ابعاد نا گفته فرهنگي - اجتماعي نهضت تنباكو - رسالت

resalat-news.com/Uploads/Pdf/785131.pdf
۶ خرداد ۱۳۹۱ ه‍.ش. - وعالمان دين پررنگ و برجسته است نهضت تنباکو نام دارد. که به رهبري ... رفتار اقتصادي آنان در قبال خريدتوتون. و تنباکو .... نهضت تحريم تنباکو.

سالروز رحلت صاحب فتوای تحریم تنباکو

www.dalfak.com/w/g3gjr/سالروز-رحلت-صاحب-فتوای-تحریم-تنباکو
سالروز لغو امتیاز تنباکو، به فتوای میرزای شیرازی. 97 بازدید · 1:41 ... ماشین برداشت تنباکو-توتون. 596 بازدید · 7: ... سالروز رحلت صاحب فتوای تحریم تنباکو.

دانستنیهای مکانیک - دانستنی های دنیای مکانیک - blogfa.com

ha84.blogfa.com/post/3
ب)تحریم توتون در اروپا ... وتنباکو وارد ایران گردیده و در زمان شاه عباس صفوی کشت تنباکو از نواحی جنوب به صفحات مرکزی ،شرق وشمال غربی ایران گسترش یافت.

تاریخچه قلیان در ایران و جهان | مجله اینترنتی ماهکان

www.mahkan.com/post/62
۱۷ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - مردمان مغرب زمین چنان که معلوم است به طریق مختلف توتون و تنباکو را استعمال ... با این حال، مشهورترین تحریم قلیان در تاریخ ایران در دوران سلطنت ...

جمع اووری تنباکو - اخبار ایران و جهان

newsreaders.ir/search/?q=جمع+اووری+تنباکو
تصمیم وزارت بهداشت ترکمنستان برای حذف توتون و تنباکو از این کشور در حالی است که ... نشست نهضت تحریم، نفی سلطه از سلسله نشست‌های اقتصاد مقاومتی توسط ...

حکم تحریم تنباکو توسط میرزاحسن شیرازی | سایــت ...

eideha.com › شمسی › اردیبهشت
۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ ه‍.ش. - اليوم استعمال تنباكو و توتون بايّ نحوِ كان، در حكم محاربه با امام زمان (صلوات الله وسلام عليه) است. حرّره الاَقل محمد حسن الحسيني» [۹] قضيۀ تحريم ...

photos of دوسيب - Photo365, photo every day

www.photo365.co/.../AQD_SMrplgVLKyNOw3OQCZkxE4iPUJ0wdeIiS6UXIG7f4O...
تگ كنيد دوستاتونو #ak47 #mob #هوكا #دوسيب #تنباكو #توتون #qelyan #qelyon #ghelyan #ghelyon #ghelyoni #قليان #قليون #قلیون #قليوني #قليونچر ...

دانلود مقاله واگذاری امتیاز تنباکو

mag-iran.com/دانلود-مقاله-واگذاری-امتیاز-تنباکو.htm
۴- دولت ايران متعهد مي‌شود عوارض گمركي و ساير ماليات ‌هايي كه از توتون و تنباكو .... آقا نجفي روحاني پرنفوذ شهرياري خواستند و او نيز حكم تحريم تنباكو را صادر نمود، ...

زمان را به گامی درنوشتن ... - غسل دادن حبه قند!

nedaarte.blogfa.com/post-8.aspx
... و همه قندهای بلژیکی مصرف می کردند، از قضا وقتی روابط سیاسی ایران و بلژیک کدر می شه و نهضت تنباکو هم توتون رو تحریمکرده، در ادامه قند های بلژِکی رو هم تحریم ...

داروخانه زنجیره‌ای عمده آمريکايی فروش توتون و تنباکو را ...

ir.voanews.com/a/major-us-drug-store-chain-stops-selling-tobacco/2438564.html
۱۳ شهریور ۱۳۹۳ ه‍.ش. - داروخانه زنجیره‌ای عمده آمريکايی فروش توتون و تنباکو را متوقف کرد ... درخواست ۷ سناتور دموکرات برای تمدید ده ساله قانون تحریم های ایران (۳۸۸۲).

آخرین اخبار را در صندوق پستی خود دریافت کنید. - IranWire | ...

https://iranwire.com/features/8713/
شیرازی در پاسخ به این استفتا، در یک جمله حکم به تحریم توتون و تنباکو داد. حکمی که باعث شد هزاران قلیان شکسته شوند و کسانی کهتوتون و تنباکو استعمال ...

تاریخچه قلیان | یانار زغال

www.yanarzoghal.com/content/13-تاریخچه-قلیان.html
سرانجام کار مخالفت شاه عباس بزرگ با تنباکو به تحریم آن کشید، و هنگامیکه در گرجستان متوجه شد، سربازان او پول خود را صرف کشیدن تنباکو و توتون می‌کنند آن را ...

زینب پاشا - زن متولد ماکو

gayagizi.persianblog.ir/tag/زینب_پاشا
در جای جای مشروطه رد پای زنی مشهور به زینب پاشا دیده می شود که سردسته زنان شرکت کننده در نهضت تحریم توتون و تنباکو بوده و در گشودن انبارهای محتکران تبریز ...

 

برای اطلاع رسانی زودتر از قرار گیری لینک ها و جواب مسابقات و دیگر اخبار عضو کانال زیر شوید

به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید

دسته بندي: مسابقه پیامکی,
برچسب ها : مسابقه ,

تبلیغات

مطالب مرتبط :

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

مطالب تصادفي

مطالب پربازديد