close
تبلیغات در اینترنت
سازمان ملل متحد بعد از کدام واقعه تاریخی شکل گرفت؟

وب پیک عکس بازیگران و هنرمندان

سازمان ملل متحد بعد از کدام واقعه تاریخی شکل گرفت؟
امروز چهارشنبه 01 فروردین 1397

سازمان ملل متحد بعد از کدام واقعه تاریخی شکل گرفت؟


سازمان ملل متحد بعد از کدام واقعه تاریخی شکل گرفت؟

چگونگی شکل گیری سازمان ملل متحد

دولت های دیگر مثل چین، شوروی سابق و فرانسه نیز با پذیرفتن متن منشور، به صف امضاکنندگان آن پیوستند. منشور ملل متحد در تاریخ 5 تیر 1324، برابر با 26 ژوئن 1945 امضا شد و پس از تصویب این پنج دولت و بسیاری دیگر از کشورها، رسما به وجود آمد. مقر سازمان ملل متحد در نیویورک است.

اصطلاح «ملل متحد» را نخستین بار فرانکلین روزولت، رئیس‌جمهور آمریکا در جریان جنگ جهانی دوم برای اشاره به متفقین بکار برد. اولین کاربرد رسمی این اصطلاح در بیانیه اول ژانویه 1942 ملل متحد بود، که در آن متفقین از مفاد منشور آتلانتیک پشتیبانی کرده و اعلام کرده‌بودند که از صلح جداگانه با نیروهای محور خودداری خواهند کرد.

اندیشه ایجاد سازمان ملل متحد در کنفرانس‌های مسکو، قاهره و تهران در سال1943دقیق‌تر شد. از اوت تا اکتبر 1944نمایندگان آمریکا، شوروی، بریتانیا، فرانسه و جمهوری چین در کنفرانس دامبارتن اوکس در واشینگتن دی.سی، بر روی برنامه‌های تشکیل سازمان ملل کار کردند. بیشتر بحث‌های این کنفرانس در مورد نقش اعضای سازمان و شرایط دعوت از آن‌ها بود.

پیدایش سازمان ملل متحد

ناکامی جامعه انسانی در پیش گیری از آغاز جنگ جهانی دوم، این باور را تقویت کرد که ایجاد یک نظام همکاری بین المللی کارآمد، می تواند در حفظ جهان در برابر جنگ مؤثر باشد. سرانجام در کنفرانسی که در سال 1945 در سانفرانسیسکو برگزار شد، 151 کشور پیش نویس منشور ملل متحد را تدوین کردند و سازمان ملل متحد کار خود را به صورت رسمی از اکتبر 1945 آغاز کرد. سازمان ملل متحد، نهادی است که در میان نظام های گوناگون اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و حقوقی در ساختار کنونی روابط بین الملل، هماهنگی برقرار می سازد. این سازمان، کانون اصلی گردهم آیی ها و انجام مذاکره درباره صلح و امنیت بین المللی است. نقشی که این سازمان برای حفظ صلح به عهده دارد، به شکل ممانعت یا محدود کردن درگیری ها و در نهایت، استقرار صلح نمودار گشته است. هم اکنون سازمان ملل متحد، سازمانی جهانی است که بر اثر تجربه ها، ابتکارها و گسترش فعالیت هایش، به صورت سازمانی متفاوت با آنچه در کنفرانس سانفرانسیسکو پیش بینی و طراحی شده بود، درآمده است.

ارکان سازمان ملل:

-مجمع عمومی

- شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (ECOSOC)

-شورای امنیت

- دبیرخانه سازمان ملل متحد

-شورای قیمومت (از اول نوامبر 1994 فعالیت نمی‌کند)

- دیوان بین‌المللی دادگستری

علاوه بر 6 رکن اصلی، سازمان ملل متحد نهادها و برنامه‌های دیگری را نیز زیر پوشش دارد. از شناخته شده‌ترین این نهادها یونسکو، یونیسف، سازمان بهداشت جهانی و کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان است. آنکتاد هم یک رکن فرعی مجمع عمومی سازمان ملل متحد است.

اهداف سازمان ملل

ماده 1 منشور سازمان ملل متحد، اهداف این سازمان را این گونه بیان می دارد: 1. حفظ صلح و امنیت بین المللی، انجام اقدامات دسته جمعی مؤثر برای جلوگیری و برطرف کردن تهدیدات بر ضد صلح به صورت مسالمت آمیز و بر اساس اصول عدالت و حقوق بین الملل؛ 2. توسعه روابط دوستانه میان ملت ها بر مبنای احترام به اصل تساوی حقوق و خودمختاری ملل و انجام دیگر اقدامات مقتضی برای تحکیم صلح جهانی؛ 3. ایجاد شرایط همکاری بین المللی در حل مسائل بین المللی در زمینه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی یا بشردوستی، در بر انگیختن همگان به رعایت حقوق بشر و آزادی های اساسی.

هدف سازمان ملل متحد در این معاهده، حفظ صلح و امنیت بین المللی تعریف شده است. پس می توان چنین استنباط کرد که منشور به طور کلی به حفظ صلح و به عبارتی، پیش گیری از تجاوز و رفع آن نیز توجه داشته است.

حقوق بشر

پیگیری مسائل حقوق بشر دلیل اصلی ایجاد سازمان ملل بود. جنگ جهانی دوم و مسایل مربوط به نسل کشی سبب شد تا بر سر ایجاد سازمان جدیدی که مانع وقوع تراژدیهای مشابه در آینده اجماع جهانی بوجود آید. هدف اولیه نیز ایجاد یک چارچوب قانونی برای بررسی و عملکرد مناسب بر اساس شکایات در مورد تخطی از حقوق بشر بود. منشور ملل متحد تمام اعضای سازمان ملل را ملزم به احترام و رعایت حقوق بشر می‌نماید و همه را موظف می‌داند تا برای رسیدن به این هدف تلاش کند. اعلامیه جهانی حقوق بشر فی نفسه الزام آور نیست و تنها یکی از مصوبات مجمع عمومی در سال 1948 بود که نقش یک استاندارد برای همگان را ایفا می‌کند. مجمع همواره مسایل حقوق بشر را دنبال می‌کنند. در 15مارس 2006مجمع به اتفاق آراء رای داد که شورای حقوق بشر سازمان را جایگزین کمیسیون حقوق بشر کند.

هدف اصلی این شورا بررسی موارد نقض حقوق بشر است. همواره انتقاد شده که ترکیب اعضای شورای حقوق بشر مناسب نیست. بویژه اینکه برخی از اعضای آن مشکوک به نقض حقوق بشر هستند. حتی کشورهایی که ریاست کمیسیون را برعهده داشته‌اند.

در حال حاضر هفت مجمع وابسته به مجامع معاهده حقوق بشر وجود دارد. از جمله کمیته حقوق بشر و کمیته حذف تبعیض علیه زنان. سرویسهای دبیر خانه‌ای به شش مجمع خدمات رسانی می‌کند و کمیساریای عالی حقوق بشر مسئولیت این سرویس رسانی را به عهده دارد.

سازمان ملل و آژانس‌های آن محوریت اجرای اصول اعلامیه جهانی حقوق بشر را به عهده دارند. یکی از وظایف این آژانس‌ها کمک به کشورهایی است که فرایند گذر به سوی دموکراسی را تجربه می‌کنند. همچنین سازمان ملل مجمعی برای پشتیبانی از حقوق زنان در عرصه‌های سیاسی اقتصادی و اجتماعی در کشورهایشان تشکیل داده‌است و تلاش می‌کند توجه عمومی را به این حقوق جلب نماید. حتی قطعنامه‌ای در مورد سوء استفاده از این حقوق در خود مجمع عمومی یا شورای امنیت یا مجامع قضایی وابسته صادر کرده‌است.

 

سازمان ملل متحد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سازمان ملل متحد

United Nations
Organisation des Nations Unies
Organización de las Naciones Unidas
الأمم المتحدة
联合国 (聯合國)
Организация Объединённых Наций

Flag of the United Nations.svg
United Nations Members.PNG
دفتر مرکزیمنهتن، نیویورک، آمریکا
زبان‌های رسمیعربی، چینی،
انگلیسی، فرانسوی،
روسی و اسپانیولی[۱]
تعداد اعضا۱۹۳ کشور
دبیرکلآنتونیو مانوئل دی الیویرا گوتیرس
تأسیس۲۴ اکتبر ۱۹۴۵
وب‌گاهUN.org
 
ساختمان مرکزی سازمان ملل در منهتن، نیویورک

سازمانِ مللِ مُتّحد سازمانی بین‌المللی است که در سال ۱۹۴۵ میلادی تأسیس و جایگزین جامعه ملل شد. این سازمان توسط ۵۱ کشور تأسیس و در سال ۲۰۱۱ میلادی، ۱۹۳ کشور عضو داشته‌است. اعضای آن تقریباً شامل همه کشورهای مستقلی می‌شود که از نظر بین‌المللی به رسمیت شناخته شده‌اند. فقط واتیکان، که عضویت در سازمان را نپذیرفته‌است و چین ملی (تایوان) که عضویتش بعد از عضویت جمهوری خلق چین لغو شد، در سازمان ملل متحد عضو نیستند.

مقر سازمان ملل متحد در نیویورک است و کشورهای عضو و موسسات وابسته در طول هر سال با تشکیل جلسات منظم در مورد امور بین‌المللی و امور اجرایی مربوط به آنها تصمیم‌گیری می‌کنند.

سازمان ملل در پایان جنگ جهانی دوم و از سوی کشورهای پیروز در آن جنگ شکل گرفت و سازمان و روال حاکم بر فعالیت آن نشان از شرایط جهانی بعد از جنگ دوم دارد. شورای امنیت قوی‌ترین نهاد سازمان ملل پنج عضو دائمی دارد که در تصمیمات این شورا حق وتو دارند.

محتویات

 • ۱ تاریخچه
 • ۲ عضویت در سازمان
 • ۳ ستاد سازمان ملل
 • ۴ امور مالی سازمان ملل
 • ۵ اهداف و فعالیت‌ها
  • ۵.۱ کنفرانس‌های بین‌المللی
  • ۵.۲ سالها و ایام بین‌المللی
  • ۵.۳ کنترل تسلیحات و خلع سلاح
  • ۵.۴ حفظ صلح
  • ۵.۵ حقوق بشر
  • ۵.۶ کمک‌های انسان دوستانه و توسعه بین‌المللی
  • ۵.۷ معاهدات و قانون بین‌الملل
  • ۵.۸ زیرمجموعه‌ها، آژانس‌ها و سازمان‌های وابسته
 • ۶ اصلاحات
 • ۷ اهداف توسعه هزاره
 • ۸ موفقیت‌ها و شکستها در مسایل امنیتی
  • ۸.۱ انتقادات و چالش‌ها
  • ۸.۲ شورای امنیت
  • ۸.۳ نظارت بر حقوق بشر
  • ۸.۴ ضعف بوروکراسی
  • ۸.۵ رسوایی برنامه نفت در برابر غذا
 • ۹ سیاست پرسنلی
 • ۱۰ فرهنگ عام حاکم بر سازمان ملل
 • ۱۱ ارکان سازمان ملل متحد
 • ۱۲ سازمان‌های وابسته
 • ۱۳ پانویس
 • ۱۴ منابع
 • ۱۵ پیوند به بیرون

تاریخچه

اصطلاح «ملل متحد» را نخستین بار فرانکلین روزولت، رئیس‌جمهور آمریکا در جریان جنگ جهانی دوم برای اشاره به متفقین بکار برد. اولین کاربرد رسمی این اصطلاح در بیانیه اول ژانویه ۱۹۴۲ ملل متحد بود که در آن متفقین از مفاد منشور آتلانتیک پشتیبانی و اعلام کرده‌بودند که از صلح جداگانه با نیروهای محور خودداری خواهند کرد.

اندیشه ایجاد سازمان ملل متحد در کنفرانس‌های مسکو، قاهره و تهران در سال ۱۹۴۳ دقیق‌تر شد. از اوت تا اکتبر ۱۹۴۴ نمایندگان آمریکا، شوروی، بریتانیا، فرانسه و جمهوری چین در کنفرانس دامبارتن اوکس در واشینگتن دی. سی، بر روی برنامه‌های تشکیل سازمان ملل کار کردند. بیشتر بحث‌های این کنفرانس در مورد نقش اعضای سازمان و شرایط دعوت از آن‌ها بود. سپس در آوریل ۱۹۴۵ در کنفرانس سان فرانسیسکو تکلیف حق وتو برای پنج عضو شورای امنیت تعیین شد. در نهایت در ۲۴ اکتبر ۱۹۴۵ منشور ملل متحد به امضای ۵۰ کشور رسید و سازمان ملل متحد رسماً تشکیل شد (لهستان در کنفرانس شرکت نداشت ولی جایی برای آن در نظر گرفته شد و بعداً منشور را امضا کرد).

عضویت در سازمان

نوشتار اصلی: کشورهای عضو سازمان ملل

در سال ۲۰۰۶، ۱۹۳(آخرین کشور عضو سودان جنوبی می‌باشد) کشور عضو سازمان ملل بوده‌اند که تقریباً همه کشورها را دربر می‌گیرد. از جمله کشورهای مهم غیرعضو می‌توان به جمهوری چین (تایوان) اشاره کرد که کرسی آن در سال ۱۹۷۱ به کشور جمهوری خلق چین داده شد. سریر مقدس (اسقف‌نشین شهر رم) نیز فقط عضو ناظر این سازمان است. از عضویت‌های پر سر و صدا نیز می‌توان به عضویت فلسطین که با سخنرانی یاسر عرفات در محل مجمع عمومی انجام گرفت اشاره کرد.

ستاد سازمان ملل

نوشتار اصلی: مقرهای سازمان ملل متحد

ساختمان ستاد فعلی سازمان در نیویورک و طی سالهای ۱۹۴۹ و ۱۹۵۰ درکنار ایست ریور بنا شده‌است. زمین این ملک را جان دی. راکفلر جونیوربه قیمت ۵/۸ میلیون دلار خریداری کرد و فرزندش نلسون راکفلر را بعنوان مشاور عالی سازنده بنا در سال ۱۹۴۶ منصوب کرد و آنرا به سازمان ملل اهدا نمود.

گروهی از معماران بین‌المللی طراحی آنرا انجام داده و تأیید کردند که از جمله آنها می‌توان به می کی بوزیر سوئیسی و اسکار نیمیر برزیلی و برخی از نمایندگان سایر کشورها اشاره کرد. رهبری این تیم معماری به عهده والاس هریسون بود. در مورد رهبری وی هنوز هم مناقشاتی وجود دارد. این ستاد به طور رسمی در ۱۹ ژانویه ۱۹۵۱ افتتاح گردید. با وجودی که مقر اصلی سازمان ملل در نیویورک واقع شده‌است، نهادهای مهم وابسته به آن در لاهه، ژنو، وین، مونترال، کپنهاگ، بن و رم دایر شده‌اند.

دفاتر سازمان ملل از شخصیت حقوقی مجزایی برخوردار نیستند ولی از جهاتی دارای برخی استقلال‌ها هستند. برای مثال بر اساس موافقت رسمی کشورهای میزبان، مدیریت پستی سازمان ملل متحد می‌تواند اقدام به چاپ تمبر برای مراسلات محلی نماید. از سال ۱۹۵۱ دفتر اصلی سازمان ملل، از سال ۱۹۶۹ دفتر ژنو، و از سال ۱۹۷۹ دفتر وین مجاز به چاپ تمبر برای خود شده‌اند. همچنین سیستم ارتباط دور سازمان ملل نیز مستقل عمل می‌کند و هر یک از مقرهای ژنو، نیویورک و وین اینک به طور غیررسمی در تلاش برای راه‌اندازی رادیوی مستقل سازمان ملل هستند.

به مرور زمان بنای اصلی رو به فرسودگی نهاده و بنا بر اِین مقرر شده طراحی ساختمان موقت جدیدی توسط فومی هلیکو ماکی در بین خیابانهای ۴۱ و ۴۲ در بزرگراه اول منهتن آغاز شود تا ساختمان فعلی گسترش یافته و ترمیم شود.

دفتر سازمان ملل متحد در ژنو مقر اروپایی این سازمان است. پیش از سال ۱۹۴۹ امور اروپایی سازمان در شهرهای مختلف مثل نیویورک و لندن انجام می‌گرفت.

امور مالی سازمان ملل

بودجه سازمان را کشورهای عضو بر اساس مشارکت‌های داوطلبانه و برنامه‌ریزی شده تأمین می‌کنند. دبیرخانه سازمان ملل بر اساس ارزیابی‌های موسسات مالی حرفه‌ای بودجه ۲ سالانه سازمان را تعیین و سهم هر کشور را اعلام می‌نماید. طرح بودجه به مجمع عمومی ارائه می‌شود. مجمع عمومی بودجه را تصویب و به کشورها ابلاغ می‌نماید. معیار محاسبه سهم کشورها تولید ناخالص ملی هر کشور است. به این ترتیب سهم اصلی را در تأمین بودجه سازمان کشورهای پرجمعیت و پیشرفته صنعتی دارند و کشورهای کوچک و جهان سومی بخش ناچیزی از هزینه‌های سازمان ملل را پرداخت می‌کنند.

مجمع سقف خاصی را برای پرداخت هر کشور در نظر گرفته‌است. در دسامبر سال ۲۰۰۰ در نظام تعیین بودجه تغییراتی حاصل شد و شرایط جهانی کشورها را هم در آن دخیل نمودند و سقف پرداخت بودجه از ۲۵ درصد به ۲۲ درصد کاهش دادند. ایالات متحده تنها کشوری است که مشمول این سقف پرداخت می‌شود که البته طبق برآوردها بالغ بر صدها میلیون دلار به سازمان ملل بدهکار است. طبق ارزیابی‌های سال ۲۰۰۰ مهمترین کشورهای تأمین کننده بودجه سازمان ملل برای سال ۲۰۰۱ عبارتند از: ژاپن (با ۶۳/۱۹ درصد)، آلمان با (۸۲/۹ درصد)، بریتانیا با (۵۷/۵ درصد)، ایتالیا با (۰۹/۵ درصد)، کانادا با (۵۷/۲ درصد)، اسپانیا با (۵۳/۲) درصد، و برزیل با (۳۹/۲) درصد.[۲]

بودجه برنامه‌های خاص سازمان ملل که در بودجه معمول در نظر گرفته نمی‌شوند (مثلاً یونیسف یا صندوق توسعه انسانی ملل متحد از محل مشارکتهای داوطلبانه دولت‌ها تأمین می‌گردد. برخی از این کمک‌ها به صورت اهدای محصولات کشاورزی به مردم قحطی زده‌است ولی عمدتاً کمک‌های مالی هستند.

سازمان ملل بخش عمده‌ای از نیاز خود به خدمات بانکی را از طریق بانک جی‌پی مورگان چیس برآورده می‌کند.[۳]

اهداف و فعالیت‌ها

کنفرانس‌های بین‌المللی

کشورهای عضو سازمان ملل و آژانس‌های تخصصی آن به ارائه راهنمایی‌ها و اتخاذ تصمیماتی در جلسات سالانه و دوره‌ای خود می‌پردازند. اداره‌کنندگان جلسات از مجمع عمومی، شورای اقتصادی و اجتماعی و شورای امنیت و حتی همتایان این مجامع در سایر نهادهای وابسته به سازمان ملل هستند. مثلاً مجمع بهداشت جهانی و هیئت اجرایی بر سازمان بهداشت جهانی نظارت می‌کنند.

وقتی مسئله مهمی بروز کند مجمع عمومی با برگزاری گردهمایی بین‌المللی توجه جهانیان را به آن جلب کرده و دربارهٔ نوع اقدام اجماع جهانی برای همکاری را بدست می‌آورد. از جمله این مسایل می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 
مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو - سوئیس
 • کنفرانس سازمان ملل در مورد محیط زیست و توسعه) کنفرانس زمین) در ریودو ژانیرو برزیل در ژوئن ۱۹۹۲ که به تشکیل کمیسیون توسعه پایدار انجامید تا نتایج کار در دستور جلسه ۲۱ یا همان متن نهایی توافق بین دولتها در UNCEDرا پیگیری نماید.
 • کنفرانس بین‌المللی جمعیت و توسعه در قاهره مصر در سپتامبر ۱۹۹۴ که به تصویب برنامه عملکرد در جهت حل چالش‌های روابط جمعیت و توسعه در ۲۰ سال آینده منجر شد.
 • کنفرانس چهارم جهانی زنان در پکن، چین در سپتامبر ۱۹۹۵ که خواستار تسریع اجرای توافقنامه‌های تاریخی کنفرانس سوم جهانی زنان شد.
 • کنفرانس دوم سازمان ملل در مورد مناطق مسکونی که در ژوئن ۱۹۹۶ در استانبول ترکیه که مسائل مربوط به توسعه اسکان بشر و مدیریت آن در قرن ۲۱ را بررسی کرد.

سالها و ایام بین‌المللی

نوشتار اصلی: سالهای سازمان ملل

سازمان ملل سالها را با نامهای بین‌المللی مشخص نموده و هماهنگی‌هایی را در این ارتباط انجام می‌دهد تا تمرکز جهانیان را معطوف مسایل مهم نماید. استفاده از نمادهای سازمان ملل که به صورت لوگو سال طراحی می‌شوند و استفاده از زیرساختارهای این سازمان برای هماهنگی در واکنش به موضوعات جهانی سبب می‌شوند تا رسیدگی به برخی مسایل مهم جای شتاب بیشتری بگیرد. از جمله این رویکردها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سفیر حسن نیت یونیسف
 • مراکز میراث جهانی یونسکو
 • سفیر حسن نیت UNHCR

کنترل تسلیحات و خلع سلاح

منشور سازمان ملل در سال ۱۹۴۵ صراحتاً در پی نظام قانونمندی بود که اطمینان دهد بخش بسیار ناچیزی از درآمدها و منابع اقتصادی کشورهای جنگ زده صرف تولید تسلیحات نظامی می‌شود. ابداع سلاح‌های هسته‌ای چند هفته پس از امضای منشور و طرح موضوع کنترل تسلیحات و خلع سلاح واقع گردید. در واقع اولین قطعنامه سازمان ملل در اولین نشست مجمع عمومی در ۲۴ ژانویه ۱۹۴۶ با عنوان تأسیس کمیسیون ویژه کشف انرژی اتمی بود که خواستار ارائه راهکار جهت مقابله با توسعه سلاحهای هسته‌ای و کلیه جنگ‌افزارهای کشتار جمعی شد.

سازمان ملل جلسات متعددی را با هدف رسیدگی به موضوعات خلع سلاح چند جانبه ترتیب داده‌است. مهمترین آنها شامل کمیته اول مجمع عمومی و کمیسیون خلع سلاح می‌باشند. مسایل مورد نظر در این کمیسیون‌ها بررسی معاهده منع آزمایش سلاحهای کشتار جمعی، معاهده فضای بیرونی زمین، معاهده منع تولیدسلاحهای شیمیایی، خلع سلاح هسته‌ای و سلاح‌های متعارف، ایجاد مناطق عاری از سلاح هسته‌ای، کاهش بودجه نظامی کشورها و تقویت امنیت بین‌الملل بودند.

کنفرانس خلع سلاح در جامعه بین‌المللی برای مذاکره بر سر توافقات چند جانبه کنترل و خلع سلاح طراحی و اجرا شد. در این کنفرانس نمایندگان ۶۶ کشور از سراسر دنیا از جمله پنج کشور دارای سلاح‌های هسته‌ای یعنی (چین، روسیه، فرانسه، انگلستان و آمریکا) حضور داشتند. این کنفرانس رسماً زیر نظر سازمان ملل نبود ولی از آنجا که دبیر کل در آن حضور داشت به نوعی به سازمان ملل مرتبط گردید. دبیر کل سازمان ملل ریاست کنفرانس را نیز بر عهده داشت. قطعنامه‌های مجمع عمومی اغلب خواستار بررسی مسائل خلع سلاح بودند و کنفرانس نیز همه ساله گزارش تحقیقات خود را به مجمع ارائه می‌کرد.

حفظ صلح

 • قطعنامه‌های مهم شورای امنیت – به ترتیب سال صدور: [۴]
 • قطعنامه‌های شورای امنیت بر اساس کشور:
  • قبرس: [۵]
  • عراق: [۶]
  • کشمیر: [۷]
  • کوزوو: [۸]
  • سودان، دارفور: [۹]
  • فلسطین: [۱۰]
  • لبنان: [۱۱]

حافظان صلح سازمان ملل به مناطق مختلفی که درگیری نظامی بتازگی متوقف شده اعزام می‌شوند تا توافقنامه‌های صلح را اجرا و طرفین درگیر را از شروع دوباره مخاصمات بازدارند. مثلاً آنان در تیمور شرقی تا اعلام استقلال در سال ۲۰۰۱ حضور داشتند. کشورهای عضو سازمان نیروهای مورد نیاز را تأمین می‌کنند و ارسال نیرو به هر عملیات جنبه داوطلبانه دارد. در این بین دو کشور کانادا و پرتغال در همه عملیات‌های حفظ صلح حضور داشته‌اند. سازمان ملل عملیات نظامی مستقلی انجام نمی‌دهد و تمام عملیات آن باید با تصویب شورای امنیت باشد.

مؤسسین سازمان ملل امیدوار بودند که این سازمان مانع وقوع جنگ بین کشورها شود؛ ولی این امید چندان جامه عمل نپوشید. در ایام جنگ سرد از سال (۱۹۴۵ تا ۱۹۹۱) دنیا به دو اردوگاه متخاصم تقسیم و حفظ صلح بسیار دشوار شد. با پایان جنگ سرد، سازمان ملل مجدداً بعنوان بانی ایجاد صلح در دنیا قوت دوباره‌ای گرفت و در حل و فصل اختلافات در سراسر دنیا فعال شد. اما فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سبب شد تا ایالات متحده در موضع تنها ابرقدرت جهان قرار گیرد و چالشهای جدیدی را برای سازمان ملل رقم بزند.

بودجه عملیات حفظ صلح سازمان ملل از کشورهای عضو و بر اساس معیارهای مدون تأمین می‌شود. البته بخش زیادی از این بودجه را پنج عضو شورای امنیت فراهم می‌آورند. در دسامبر سال ۲۰۰۰ در روند ارزیابی سهم هر کشور تغییراتی ایجاد شد و مقرر گردید هر شش ماه یکبار این معیارها مورد بررسی دوباره قرار بگیرند. طبق این ارزیابی‌ها در سال ۲۰۰۳ حدود ۲۷ درصد بودجه کل سازمان به عملیات‌های حفظ صلح اختصاص می‌یافت. ایالات متحده خواستار سهم کمتر خود در این پروژه‌ها بود و پرداخت سهم خویش و پرداخت دیون معوقه خود را منوط به تصویب کنگره آمریکا می‌دانست.

نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در سال ۱۹۸۸ جایزه صلح نوبل را احراز کردند. در سال ۲۰۰۱ دبیر کل سازمان ملل، کوفی عنان، بخاطر تلاشهایش برای سازماندهی جهانی آرام‌تر این جایزه را به خود اختصاص داد.

سازمان ملل مدالهایی را برای اهدا به کسانیکه معاهدات مصوب را عملی می‌سازند در نظر می‌گیرد. اولین آن‌ها مدال خدمات سازمان ملل بود که به نیروهای حاضر در جنگ کره اعطا شد. مدال ناتو نیز با استدلالی مشابه برای خدمات بین‌المللی طراحی شد و به عنوان یک مدال بین‌المللی به جای یک مدال نظامی مورد استفاده قرار گرفت.

حقوق بشر

پیگیری مسائل حقوق بشر دلیل اصلی ایجاد سازمان ملل بود. جنگ جهانی دوم و مسایل مربوط به نسل‌کشی سبب شد تا بر سر ایجاد سازمان جدیدی که مانع وقوع تراژدیهای مشابه در آینده اجماع جهانی بوجود آید. هدف اولیه نیز ایجاد یک چارچوب قانونی برای بررسی و عملکرد مناسب بر اساس شکایات در مورد تخطی از حقوق بشر بود. منشور ملل متحد تمام اعضای سازمان ملل را ملزم به احترام و رعایت حقوق بشر می‌نماید و همه را موظف می‌داند تا برای رسیدن به این هدف تلاش کند. اعلامیه جهانی حقوق بشر فی نفسه الزام آور نیست و تنها یکی از مصوبات مجمع عمومی در سال ۱۹۴۸ بود که نقش یک استاندارد برای همگان را ایفا می‌کند. مجمع همواره مسایل حقوق بشر را دنبال می‌کنند. در ۱۵ مارس ۲۰۰۶ مجمع به اتفاق آراء رای داد که شورای حقوق بشر سازمان را جایگزین کمیسیون حقوق بشر کند.[۴]

هدف اصلی این شورا بررسی موارد نقض حقوق بشر است. همواره انتقاد شده که ترکیب اعضای شورای حقوق بشر مناسب نیست. بویژه اینکه برخی از اعضای آن مشکوک به نقض حقوق بشر هستند. حتی کشورهایی که ریاست کمیسیون را برعهده داشته‌اند.

در حال حاضر هفت مجمع وابسته به مجامع معاهده حقوق بشر وجود دارد. از جمله کمیته حقوق بشر و کمیته حذف تبعیض علیه زنان. سرویسهای دبیر خانه‌ای به شش مجمع خدمات رسانی می‌کند و کمیساریای عالی حقوق بشر مسئولیت این سرویس رسانی را به عهده دارد.

سازمان ملل و آژانس‌های آن محوریت اجرای اصول اعلامیه جهانی حقوق بشر را به عهده دارند. یکی از وظایف این آژانس‌ها کمک به کشورهایی است که فرایند گذر به سوی دموکراسی را تجربه می‌کنند. سازمان ملل کمک فراوانی به برگزاری انتخابات در کشورهای کم تجربه و کم سابقه در جریان دموکراسی نموده‌است از جمله در افغانستان و تیمور شرقی. همچنین سازمان ملل مجمعی برای پشتیبانی از حقوق زنان در عرصه‌های سیاسی اقتصادی و اجتماعی در کشورهایشان تشکیل داده‌است و تلاش می‌کند توجه عمومی را به این حقوق جلب نماید. حتی قطعنامه‌ای در مورد سوء استفاده از این حقوق در خود مجمع عمومی یا شورای امنیت یا مجامع قضایی وابسته صادر کرده‌است.

در اوایل سال ۲۰۰۶ مجمع ضد شکنجه پیشنهاد بستن زندان گوانتانامو را ارائه کرد و آمریکا را به خاطر اداره کردن یک زندان مخفی و انتقال اتباع خارجی به آن به شدت مورد انتقاد قرار داد. برخی از گروه‌های حقوق بشر و اعضای حزب جمهوری خواه ایالات متحده اعلام کردند که سیا اجازه نمی‌دهد نظارتی بر این زندان اعمال شود یا زندان را تعطیل نمایند.

کمک‌های انسان دوستانه و توسعه بین‌المللی

سازمان ملل در کنار دیگر سازمانها مثلاً صلیب سرخ به تأمین غذا، آب آشامیدنی، مامن و دیگر کمک‌های بشردوستانه به مردمانی می‌پردازد که از قحطی و جنگ و سایر بلایا به زحمت افتاده‌اند. بازوان اصلی سازمان ملل در راه کمک رسانی به مردم عبارتند از برنامه جهانی غذا (که بیش از ۱۰۰ میلیون نفر را در ۸۰ کشور پوشش داده‌است)، کمیساریای عالی پناهندگان که در ۱۱۶ کشور فعالیت دارد و نیز پروژه‌های حفظ صلح که در ۲۴ کشور دنیا به اجرا درآمده‌است. گاهی اوقات نیروهای امدادی سازمان ملل مورد حمله قرار گرفته‌اند.

همچنین سازمان ملل به پشتیبانی از توسعه اقتصادی پرداخته است؛ مثلاً از طریق تدوین فرمول اهداف توسعه هزاره. برنامه توسعه سازمان ملل (UNDP) بزرگترین منبع ارائه کمک‌های فنی در جهان است. سازمانهایی چون UNAIDS، WHO و صندوق جهانی مبارزه با ایدز، سل و مالاریا از موسسات پیشگام در مبارزه با بیماریها در سراسر دنیا سرویسهای کنترل جمعیت هستند و در کاهش مرگ و میر کودکان و مادران در ۱۰۰ کشور نقش فعالی داشته‌اند.

سازمان ملل همه ساله اقدام به انتشار شاخص توسعه انسانی (HDI) می‌کند که در آن بر اساس شاخص‌های رفاهیٰ اقتصادی و بهداشتی مانند سطح فقر، میانگین درآمد، میزان باسوادی، و امید به زندگی به مقایسه سطح توسعه در کشورهای مختلف می‌پردازد.

سازمان ملل به کمک دوایر و نهادهای مختلف خود به توسعه انسانی پرداخته‌است:

 • سازمان بهداشت جهانی (WHO) که در سال ۱۹۷۷ آبله را ریشه کن نموده و فلج اطفال را هم تا مرز ریشه کنی پیش برده‌است.
 • بانک جهانی / صندوق بین‌المللی پول (IMF): طبق توافقنامه برتون وودز در سال ۱۹۴۴، دو نهاد بانک جهانی و IMF بعنوان دو سیستم جداگانه از سازمان ملل فعالیت می‌کنند. در سال ۱۹۴۷ به موجب موافقتنامه‌ای اعلام شد که موسسات وابسته به سازمان ملل به صورت مستقل و تخصصی فعالیت‌های مالی و پولی خود را در چارچوب این سازمان و با نظارت آن به انجام رسانند.
 • برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP)
 • برنامه عمران سازمان ملل متحد (UNDP)
 • سازمان تربیتی علمی فرهنگی ملل متحد (UNESCO)
 • صندوق کودکان سازمان ملل متحد (UNICEF)
 • کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان (UNCHR)

در ۹ مارس سال ۲۰۰۶ (میلادی) کوفی عنان دبیر کل سازمان ملل صندوق مرکزی واکنش سریع CERE را برای کمک به قحطی زدگان شاخ آفریقا تأسیس کرد.[۵][پیوند مرده][پیوند مرده]

همچنین یک آژانس به عنوان شورای جهانی غذا با هدف هماهنگی وزرای کشاورزی کشورها تأسیس شد تا به کشورهای قحطی زده و دارای سوء تغذیه کمک کنند. در سال ۱۹۹۳ این آژانس به حالت تعلیق درآمد.

معاهدات و قانون بین‌الملل

مذاکرات سازمان ملل در قالب معاهده به پیشگیری از مشاجرات بین‌المللی منجر می‌شوند. مثل کنوانسیون قانون و یا هر گونه اختلافی در مورد کاربرد آزاد اقیانوسها در دادگاه ویژه مورد حل و فصل قرار بگیرد.

دادگاه بین‌المللی (ICJ) با هدف حل و فصل مشاجرات بین کشورها تأسیس شده‌است و از سال ۱۹۴۶ تاکنون مرجع رسیدگی به دعاوی مهمی به شرح زیر بوده‌است:

کنگو در برابر فرانسه که در آن جمهوری دموکراتیک کنگو فرانسه را به بازداشت غیرقانونی روسای ایالتی کنگو و جرائم جنگی متهم نمود؛ و دعوی نیکاراگوئه در برابر ایالات متحده که در این دعوی نیکاراگوئه ایالات متحده را متهم نمود که نیروهای معارض حکومت را مجهز کرده است (در پی این دعوی شاهد طرح دعوی ایران در مورد تجهیز معارضین توسط آمریکا بودیم).

در سال ۱۹۹۳ و در پاسخ به رویه «پاکسازی قومی» در یوگسلاوی سابق دبیر کل سازمان ملل دادگاه رسیدگی به جرایم نظامی در یوگسلاوی سابق را دایر کرد. در سال ۱۹۹۴ در قبال جریان نسل‌کشی در روآندا این شورا دیوان رسیدگی به جرائم در روآندا را تأسیس کرد. قلمرو قضایی این دو دادگاه بررسی و روشن کردن موارد نقض قوانین بین‌المللی که جرم محسوب می‌شدند بوده‌است.

 • در سال ۱۹۱۸ مجمع عمومی کنفرانسی در رم برگزار کرد و بررسی تأسیس دیوان محاکم و جرایم بین‌المللی (ICC) پرداخت و در پی آن طرح رم به تصویب رسید و این دادگاه در سال ۲۰۰۲ تأسیس و اولین پرونده در سال ۲۰۰۶ به آن ارجاع گردید. این اولین مورد رسیدگی به اتهامات و تخلفات جنگی و نسل‌کشی در یک مرجع دائمی جهانی بود. اما ICC مستقل از سازمان ملل عمل می‌کند و پرسنل و بودجه‌ای اختصاصی دارد اگر چه در راه شکل گیری آن مقامات سازمان ملل و سران دولتها دخالت مستقیم داشته‌اند. در مورد نحوه اداره این نهاد و همکاریهای متقابل ICC و UN «توافق کامل و دوجانبه» حاصل شده‌است.
 • در سال ۲۰۰۲ سازمان ملل دادگاه ویژه سیرالئون را بخاطر جنایات جنگی در آن کشور برگزار نمود جنگ‌های داخلی سیرالئون

همچنین برای رسیدگی به جرائم شدید در تیمور شرقی واحد SCIU تشکیل شد.

زیرمجموعه‌ها، آژانس‌ها و سازمان‌های وابسته

 • یونسکو
 • سازمان بازدارندگی از به‌کارگیری جنگ‌افزارهای شیمیایی
 • آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
 • سازمان منع تجارت بین‌المللی گونه‌های در حال انقراض[۶] (سایتس)
 • کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان
 • صندوق جمعیت سازمان ملل متحد

اصلاحات

نوشتار‌های اصلی: اصلاحات در سازمان ملل و اصلاحات در شورای امنیت سازمان ملل

در سالیان اخیر تقاضای اصلاحات در سازمان ملل شدت گرفته‌است. البته این تقاضاها خیلی واضح و مشخص نبوده‌اند و اجماع نظری در مورد نحوه اصلاحات وجود نداشته‌است. عده‌ای خواستار ایفای نقش جدی و موثرتر سازمان ملل در امور جهانی شده‌اند. عده‌ای معتقدند که کار سازمان باید به کمک‌های بشر دوستانه محدود شود و عده زیادی خواستار عضویت در شورای امنیت و تغییر موقعیت ژئوپولتیک آن شده‌اند (یعنی اضافه شدن اعضایی از آفریقا، آمریکای جنوبی و آسیا). در سالهای ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ موضوع سوء استفاده از برنامه نفت در برابر غذا در عراق در دوران صدام حسین لزوم اصلاحات را تشدید نمود. یک برنامه اصلاحی رسمی از سوی کوفی عنان دبیر کل سازمان ملل اندکی پس از صدارت وی بر سازمان در اول ژانویه ۱۹۷۷ به اجرا گذاشته شد. این اصلاحات شامل تغییر عضویت دائمی در شورای امنیت، (که همچنان نماد روابط قدرت در سال ۱۹۴۵ است)، شفاف تر ساختن بوروکراسی و ایجاد حس مسئولیت پذیری بِیشتر در میان اعضا، دموکراتیک تر ساختن سازمان ملل و اعمال تعرفههای مناسب به شرکت‌های مهمات و جنگ افزارسازی در سراسر دنیا است. در سپتامبر سال ۲۰۰۵ سازمان ملل یک جلسه جهانی در سال ۲۰۰۵ برگزار کرد که طی آن سران اکثر کشورهای عضو در شصتمین جلسه مجمع عمومی گرد آمدند. سازمان ملل این جلسه را «فرصت بسیار نادر در اتخاذ تصمیمات مهم در حوزه‌های توسعه، امنیت حقوق بشر و اصلاحات در سازمان ملل» نامید.[۷] کوفی عنان پیشنهاد کرد که در مورد اصلاحات سازمان ملل و گریز از تنگنای اعمال سیستم‌های بین‌المللی صلح و امنیت حقوق بشر و توسعه به توافقات مهمی دست یافته‌اند و چالشهای اساسی پیش روی سازمان ملل در قرن ۲۱ را ارزیابی و بررسی نموده‌اند. رهبران و سران کشورهای دنیا بر سر موارد زیر به توافق دست یافته‌اند:

 • ایجاد کمیسیون صلح برای ارائه مکانیزم محوری در جهت کمک به کشورهای خارج شده از درگیری.
 • توافقی که جامعه بین‌المللی را محق می‌سازد وقتی دولتها نتوانند اجرای قوانین را عملی سازند تا از شهروندان مظلوم خود دفاع کنند وارد عمل شوند.
 • شورای حقوق بشر (که در ۹ می تصویب و در ۱۹ ژوئن عملیاتی گردید)[۸][پیوند مرده][پیوند مرده];
 • یک توافق برای اختصاص منابع بیشتر به سرویسهای سازمان ملل
 • توافقنامه‌های مختلف برای صرف میلیاردها دلار بیشتر در راستای نیل به اهداف توسعه هزاره.
 • محکوم سازی روشن و صریح تروریسم در تمام اشکال آن
 • صندوق دموکراسی.
 • توافق بر سر تشکیل شورای معتمدین برای تکمیل مأموریت.[۹]

اگر چه کشورهای عضو سازمان ملل در راه اصلاح نظام بوروکراسی سازمان ملل به موفقیت چندانی دست نیافتند ولی عنان همچنان بر انجام اصلاحات در حوزه اختیارات خود ادامه داد. او یک دفتر ویژه جهت مدیریت سیاستهای حمایتی از سیاستهای مالی سازمان دایر کرد. در اواخر دسامبر سال ۲۰۰۵ دبیر خانه در شرف تکمیل طرح بازنگری ۵ ساله دستور جلسات مجمع عمومی بود. هدف از آن تأمین بنای تصمیم‌گیری در مورد حذف برنامه‌های تکراری و موازی بود.

اهداف توسعه هزاره

نوشتار اصلی: اهداف توسعه هزاره

اهداف توسعه هزاره شامل ۸ مورد است که هر ۱۹۱ کشور عضو سازمان ملل پذیرفته‌اند تا سال ۲۰۱۵ به آنها برسند. کشورهای عضو در سپتامبر ۲۰۰۰ متعهد شدند این اهداف را دنبال کنند:

 1. ازبین بردن جلوه‌های حاد فقر و گرسنگی
 2. نیل به تحصیلات ابتدایی در سطح دنیا
 3. پیشبرد برابری جنسیتی وتوانمند سازی زنان.
 4. رشد سلامت زایمان
 5. مبارزه با ایدز /HIV، مالاریا، و سایر امراض
 6. کاهش مرگ و میر نوزادان
 7. حصول اطمینان از حفظ محیط زیست
 8. توسعه مشارکت جهانی در برابر توسعه

موفقیت‌ها و شکستها در مسایل امنیتی

بخش بزرگی از هزینه‌های سازمان ملل متوجه مأموریت اصلی این سازمان مبنی بر حفظ صلح و امنیت است. بودجه حفظ صلح سازمان برای سال مالی ۲۰۰۶–۲۰۰۵ حدود ۵ میلیارد دلار بوده‌است (در حالیکه بودجه کلی سازمان ملل در دیگر امور در همین مدت زمانی معادل ۵/۱ میلیارد دلار بوده‌است) و ۷۰۰۰۰ نیرو را در در ۱۷ مأموریت به سراسر دنیا اعزام کرده‌است. طبق «گزارش امنیت انسانی ۲۰۰۵»[۱۰] که توسط سازمان مرکز امنیت انسانی در دانشگاه بریتیش کلمبیا و با همکاری سازمان‌های دولتی و موسسات مختلف تهیه شده‌است، پس از دوران جنگ سرد با کاهش چشمگیر تعداد جنگ‌ها، سوء استفاده از حقوق بشر و نسل‌کشی روبرو هستیم که دلیل آن به درستی مشخص نشده‌است. آمارهای موجود عبارتند از: - ۴۰ درصد کاهش درگیری خشونت‌آمیز - ۸۰ درصد کاهش درگیریهای منجر به کشتار - ۸۰ درصد کاهش نسل‌کشی و از بین بردن مخالفان سیاسی طبق گزارش انتشارات دانشگاه آکسفورد، فعالیتهای بین‌المللی که عمدتاً تحت نظارت سازمان ملل بوده علت اصلی کاهش درگیریهای مسلحانه پس از جنگ سرد است و البته این گزارش اشاره می‌کند که مدارک برای اثبات این مدعا فراوان هستند. دراین گزارش به چندین مورد سرمایه‌گذاری اشاره شده‌است:[۱۱]

 • رشد ۶ برابری ماموریتهای سازمان ملل درامر جلوگیری از جنگ از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۲
 • رشد ۴ برابری در تلاش‌های متوقف سازی درگیریها از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۲
 • رشد ۷ برابری طراحی مکانیزمهای «دوستی دبیر کل» " گروه‌های تماس و سایر مکانیزمهای دولتی برای حمایت از ماموریت‌های برقراری صلح و حفظ صلح از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۲.
 • رشد ۱۱ برابری اعمال محدودیت‌ها و تحریم‌های اقتصادی علیه رژیم‌های مختلف در دنیا از سال ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۱.
 • رشد ۴ برابری عملیات حفظ صلح در سالهای ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۹.

این تلاش‌ها نسبت به دوران جنگ سرد هم از نظر تعداد و هم گستردگی و پیچیدگی بیشتر و بزرگتر بوده‌اند. موفقیتهای سازمان ملل در عرصه برقراری و حفظ صلح عبارتند از:

 • دفتر محاسبات دولت آمریکا اعلام کرد که هزینه نیروهای حافظ صلح سازمان ملل هشت بار ارزان‌تر از ایجاد یک نیروی حافظ صلح در ایالات متحده‌است.[۱۲]
 • مطالعه نیروهای RAND در سال ۲۰۰۵ نشان می‌دهد که نیروهای سازمان ملل در دوسوم ماموریت‌های حفظ صلح خود موفق بوده‌اند. این مطالعه مقایسه‌ای نیز بین تلاش‌های سازمان ملل و ایالات متحده داشتند و به این نتیجه می‌رسد که از بین ۸ مأموریت سازمان ملل، ۷ مورد به برقراری صلح مربوط شده‌اند و این در حالی است که در مورد آمریکا هر ۸ مأموریت نظامی، ۴ مورد به صلح انجامیده و ۴ مورد دیگر هنوز درگیری و جنگ ادامه دارد.[۱۳]

اما دربسیاری موارد اعضای سازمان ملل در مورد نیل به اهداف قطعنامه‌های شورای امنیت و اجرای الزامی آنها موضع انفعالی اتخاذ کرده‌اند. مثلاً عراق از ۲۸ ژوئن ۱۹۹۱ به این سو ۱۷ مورد از قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض کرده و تحریم‌های اقتصادی سازمان ملل را دور زده‌است. تقریباً به مدت یک دهه‌است که اسرائیل قطعنامه توقف شهرک سازی در کرانه باختری و غزه را نادیده می‌گیرد. این شکستها ریشه در ماهیت بین دولتی سازمان ملل دارد. چرا که در غالب موارد باید تمام ۱۹۱ کشور عضو به اجماع برسند حتی گاهی وقتی که اقدامات با رای ۱۰ عضو شورای امنیت به تصویب می‌رسند دبیر خانه از تأمین منابع کامل برای انجام آن بازمی‌ماند.

مهمترین موارد شکست ماموریت‌های سازمان ملل عبارت بوده‌اند از:

 • شکست در ممانعت از نسل‌کشی رواندا در سال ۱۹۹۱ که منجر به مرگ حدود یک میلیون نفر شد و علت آن عدم تصویب اقدام نظامی الزامی از سوی شورای امنیت بود.[۱۴][پیوند مرده][پیوند مرده]
 • شکست MONUC در اجرای قطعنامه ۱۲۹۱ UNSC جهت مداخله مؤثر در جنگ دوم کنگو که گفته می‌شود ۵ میلیون نفر کشته بر جای گذاشت (۲۰۰۲–۱۹۹۸) (و ظاهراً هنوز درگیری در این کشور ادامه دارد) و توزیع کمکهای بشر دوستانه در این کشور جریان دارد.
 • شکست در مداخله سال ۱۹۹۵ در کشتار سربرنیتسا علی‌رغم این که سازمان ملل فضای این منطقه را برای پناهندگان و ۱۰۰ نیروی حافظ صلح هلندی امن اعلام کرده بود.
 • شکست در رساندن مواد غذایی به مردم قحطی زده سومالی که معمولاً مواد غذایی توسط نیروهای مسلح توقیف می‌شد. تلاش ایالات متحده سازمان ملل برای مقابله بااین نیروهای نظامی منجر به جنگ موگادیشو در سال ۱۹۹۳ گردید.
 • تجاوزهای جنسی توسط نیروهای حافظ صلح سازمان ملل – همواره جمعی از نیروهای حافظ صلح سازمان ملل از ملیت‌های مختلف بخاطر تجاوزات جنسی و تعدی به دختران به کشورهای تابعه مسترد شده‌اند. معمولاً در هر مأموریت، ۸ مورد از این مسایل با وجود اقدامات نظارتی و کنترلی داخلی دفاتر سازمان ملل روی داده‌اند.[۱۵][۱۶]

حداقل در ۵ کشوری که سازمان ملل در آنها حضور داشته یعنی جمهوری دموکراتیک کنگو هائیتی، بروندی دماغه سبز، کوته دی آِیوری و لیبریا گزارش تجاوز جنسی نیروهای حافظ صلح تأیید شده‌است. [۱۲] بی‌بی‌سی نیز در گزارشی تعدادی از افراد برنامه خواربار جهانی را به عنوان قانون شکن جنسی معرفی کرد.[۱۷]

انتقادات و چالش‌ها

جستارهای وابسته: چین و سازمان ملل، اسرائیل و سازمان ملل، شوروی و سازمان ملل، و ایالات متحده و سازمان ملل

شورای امنیت

بسیاری بر این باورند که شورای امنیت سازمان ملل نمی‌تواند به روشنی و قاطعانه در برخورد با بحران‌های بین‌المللی عمل کند. مثلاً در مورد برنامه هسته‌ای ایران و نسل‌کشی در جنگ دارفور در سودان و همچنین جنگ داخلی سوریه. چون پنج عضو شورای امنیت حق وتو دارند در غالب موارد با یکدیگر به توافق نمی‌رسند و نمی‌توانند به تنهایی هم اقدام نمایند. اکثراً و نه همیشه این اختلافات بین ایالات متحده از یکسو و چین و یا روسیه در سوی دیگر بوده‌است. درسایر موارد شورای امنیت با موفقیت عمل کرده‌است. مثلاً در جنگ لبنان و اسرائیل ۲۰۰۶.

نظارت بر حقوق بشر

کمیسیون قدیمی سازمان ملل در مورد حقوق بشر در کشورهای عضو نظیر سودان و لیبی که گزارش‌های نقض حقوق بشر از آنها واصل گردیده به تفحص می‌پردازد اگر چه این کشورها خود عضو کمیسیون مذکور باشند[۱۸][۱۹] و حتی لیبی زمانی ریاست این کمیسیون را هم بر عهده داشته‌است. البته این کشورها مدعی هستند که کشورهای غربی که خود متهم به استعمارگری تجاوز و بی رحمی هستند نمی‌توانند و حق ندارند در مورد اعضای کمیسیون حقوق بشر اظهار نظر نمایند. اما در ۱۵ مارس ۲۰۰۶ مجمع عمومی قطعنامه‌ای صادر کرد و هیئت جدیدی را تحت عنوان شورای حقوق بشر سازمان ملل جایگزین کمیسیون مذکور نمود. قوانین این شورا در برخورد با تخلفات کشورهای عضو اعم از صلح یا حقوق جهانی بشر و عدول از اصول دموکراسی شدیدتر و صریح تر بود وحتی جهت حاکمیت اصل دموکراسی برشورا مقررشد نمایندگان کشورهای بیشتری در آن عضویت یابند و از ۵۳ کشور قبلی به نصف ۱۹۲ عضو مجمع عمومی افزایش یافت.

۴۷ عضو جدید طی انتخابات ۹ می ۲۰۰۶ به این شورا اضافه شد و حتی کشورهایی که گزارش ضعف حقوق بشر در آنها وجود دارد مثل چین، کوبا، پاکستان، روسیه، عربستان سعودی و آذربایجان هم در آن انتخاب شدند. البته چند کشور هم در این انتخابات رای نیاوردند.

 • کشورهای سوریه، کره شمالی، بلاروس و برمه حق کاندیداتوری نیافتند.
 • چند کشور که پیشتر عضو کمیسیون بودند مثل زیمباوه، سودان، نپال و لیبی نیز در انتخابات شرکت داده نشدند.
 • کشورهای ایران، ونزوئلا، تایلند، عراق و قرقیزستان نیز به اندازه کافی رای نیاوردند.

در اثر تغییراتی که در عضویت کمیسیون و شورا حاصل شد مقرر شد تعداد اعضای شورای جدید کمتر از نصف کل اعضای مجمع عمومی نباشد.[۲۰][۲۱][۲۲]

ضعف بوروکراسی

سازمان ملل متهم است که از نظام بوروکراسی کار آمدی برخوردار نیست و بیش از حد درگیر بروکراسی شده‌است. در دهه ۱۹۹۰ ایالات متحده که همواره بزرگترین عضو سازمان ملل بوده با اعتراض به همین ناکار آمدی از انجام تعهدات خود در قبال سازمان سرباز زد؛ و پرداخت دیون خود را منوط به اصلاحات نمود. در سال ۱۹۴۴ دفتر (OIOS) برای نظارت مؤثر بر بروکراسی سازمان تأسیس شد.[۲۳] مجمع عمومی طرح اصلاح ساختار سازمان ملل را در اختیار دارد که هنوز به تصویب نرسیده‌است.[۲۴][۲۵]

رسوایی برنامه نفت در برابر غذا

جستار وابسته: برنامه نفت در برابر غذا

در سال ۱۹۹۶ سازمان ملل این برنامه را ارائه داد تا به عراق اجازه فروش نفت در بازار جهانی را پیدا کند و بجای پول غذا و دارو و دیگر مایحتاج انسانی را برای شهروندان غیرنظامی که با محرومیت و تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی مواجه شده بودند تأمین نماید و به هیچ وجه اجازه بازسازی ساختارهای نظامی را به دولت عراق ندهند. ساختارهای نظامی این کشور در جنگ اول خلیج فارس متحمل خسارات سنگین شده بود. در پی فساد مسئولین اجرای برنامه و سوء استفاده‌های مالی آنان اجرای این پروژه به تعلیق درآمد. مدیر قبرسی برنامه، بنون سیوان، ابتدا از کار برکنار شد و سپس از سازمان ملل استعفا داد پاول ولکر در یک گزارش انتشار یافته توسط سازمان ملل interim progress report اعلام کرد که وی خود به سوء استفاده و همکاری با دولت وقت عراق اذعان نموده و پیشنهاد داد برای محاکمه وی، مصونیت قضایی وی را با کنار گذاشتنش از سازمان ملل باطل کنند.[۲۶]

تحت نظارت سازمان ملل ۶۰ میلیارد دلار نفت عراق به بازار جهانی عرضه شد و رسماً ۴۶ میلیارد دلار صرف برنامه شد باقی این مبلغ هم صرف جبران خسارات جنگ خلیج فارس و نیز تأمین بودجه سازمان ملل ۲/۲ درصد و مأموریت (کمیسیون ویژه سازمان ملل بررسی بازرسی تسلیحاتی در عراق]]گردید (۸/۰درصد]]. پسر کوفی عنان کوجو عنان نیز در این رسوایی دست داشت و متهم شد که در قرار دادهای مربوط به نفع شرکت سوئیسی کوتکنا وارد عمل شده‌است وزیر امور خارجه هند ناتوار سینگ نیز بخاطر دخالت در این سوء استفاده از کار برکنار شد. دولت استرالیا در نوامبر ۲۰۰۵ نیز به بررسیهای گسترده‌ای پرداخت تا مشخص سازد که هیئت گندم استرالیا (AWB) نیز در این فساد دست داشته یا خیر. درنتیجه معلوم شد که این هیئت جهت انعقاد قرار داد با شرکت واسطه موسوم به آلیا مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار به صدام رشوه داده‌است. نخست وزیر استرالیا جان هووارد، معاون نخست وزیر مارک وایل و وزیر امور خارجه الکساندر داونر هر گونه اطلاع از ماجرای سوء استفاده را تکذیب کردند و بازجویی‌ها از پذیرش اتهامات سر باز زدند. بعدها مقرر شد تا سازمان ملل با اعمال فشار بیشتر بر دولت استرالیا آنها را وادار به تحقیقات گسترده‌تر نمایند. قرار بوده‌است در ۲۴ نوامبر سال ۲۰۰۶ نتیجه تحقیقات اعلام شود.

سیاست پرسنلی

سازمان ملل و آژانس‌های آن در کشورهای عملیات مصونیت حقوقی دارند و تمام امور کاری و استخدامی و روزهای تعطیل و طرحهای پرسنلی و بیمه سلامت و عمر حقوق و هزینه کردها و شرایط گوناگون حرفه‌ای ایشان درچارچوب قوانین سازمان ملل و مقررات مربوطه اداره می‌شوند. چنین استقلالی به آژانس‌های سازمان ملل امکان می‌دهد سیاست‌های منابع انسانی خود را عملی سازد اگر چه با قوانین کشور میزبان یا کشور عضو سازمان ملل مغایرت داشته باشد مثلاً کسی که مشمول مقررات استخدامی کشور سوئیس است نمی‌تواند به استخدام سازمان کار بین‌المللی (ILO) درآید مگر اینکه از اتباع کشورهای عضو ILO باشد.

فرهنگ عام حاکم بر سازمان ملل

نوشتار اصلی: وجهه سازمان ملل در فرهنگ عام

در مدارس سراسر دنیا آموزش درسی به نام الگوی سازمان ملل رو به عمومی شدن نهاده‌است. الگوی سازمان ملل دانش آموزان را با الگوی شبیه‌سازی شده یک نهاد خاص سازمان ملل آشنا می‌سازد. برای مثال با شورای اقتصادی و اجتماعی کمیته اقتصادی و مالی مجمع عمومی یا کمیته اجرایی یونیسف، بدین ترتیب سعی می‌شود آنان را با مهارتهای عمومی و دیپلماسی آشنا کنند. مفهوم سازمان ملل بعنوان یک سازمان دولتی جهانی، ایده‌های بسیاری را در مورد دولت جهانی و دموکراسی جهانی مطرح ساخته‌است. همچنین سازمان ملل سوژه مهمی در مورد تئوریهای توطئه می‌باشد.

ارکان سازمان ملل متحد

 • مجمع عمومی
 • شورای امنیت
 • شورای اقتصادی و اجتماعی
 • شورای قیمومت (از اول نوامبر ۱۹۹۴ فعالیت نمی‌کند)
 • دبیرخانه
 • دیوان بین‌المللی دادگستری

سازمان‌های وابسته

نوشتار اصلی: نظام سازمان ملل

علاوه بر شش رکن اصلی، سازمان ملل متحد نهادها و برنامه‌های دیگری را نیز پوشش می‌دهد. از شناخته شده‌ترین این نهادها یونسکو، یونیسف و کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان است.

پانویس

  • UN General Assembly - Rules of Procedure - Languages
  • کتاب حقایق سازمان ملل متحد. Bureau of International Organization Affairs. . U.S. Department of State, 2001-09-07.
  • ایران: «بستن حساب نمایندگی‌ها موجودیت سازمان ملل را تهدید می‌کند»، بی‌بی‌سی فارسی
  • سازمان ملل سازمان حقوق بشر جدیدی را ایجاد می‌کند. . BBC, 15 March 2006.
  • [۱]
  • فروش قانونی عاج فیل پس از نه سال، بی‌بی‌سی فارسی
  • General Assembly of the United Nations
  • [۲]
  • http://web.archive.org/web/20050918093118/http://www.un.org/summit2005/presskit/fact_sheet.pdf
  • The Human Security Report
  • p. ۹
  • GAO-06-331 Peacekeeping: Cost Comparison of Actual UN and Hypothetical U.S. Operations in Haiti
  • The UN's Role in Nation-Building: From the Congo to Iraq
  • [۳]
  • U.N. 'peacekeepers' rape women, children
  • BBC NEWS | Africa | UN soldiers arrested in DR Congo
  • BBC NEWS | World | Africa | Liberia sex-for-aid 'widespread'
  • Home | Human Rights Watch
  • Home | Human Rights Watch
  • «موفقیت شورای حقوق بشر سازمان ملل نشان می‌دهد که اعضا تلاش می‌کنند اصلاحات را با جدیت دنبال کنند.» مرکز سیاست‌های اجتماعی آزاد ۹ می۲۰۰۶
  • «سازمان‌های بین‌المللی: اصلاحات درُ سازمان ملل.» شهروندانی با راه حل‌های کارساز در صحنه جهانی. ۱۰ می۲۰۰۶ و ۱ آگوست ۲۰۰۶
  • «ضمیمه الف: جدول‌های نتایج انتخابات» مرکز سیاست‌های اجتماعی آزاد ۹ می۲۰۰۶ و ۱ آگوست ۲۰۰۶
  • Reddy, ‎Shravanti. سازمان دیده بان حقوق بشر در تلاش برای کاهش بوروکراسی در سازمان ملل(English). . Global Policy Forum, 2002-10-29. Retrieved on 2006-09-21.
  • Annan, ‎Kofi. در آزادی بیشتر(English). . United Nations, 2005. Retrieved on 2006-09-21.
  • F. Stockman, J. Lauria. سازمان ملل در برنامه اصلاحات با موانعی روبرو شده‌است(English). . The Boston Globe, 2005-09-11. Retrieved on 2006-09-21.
  1. BBC NEWS | Middle East | Oil-for-food chief 'took bribes'

  منابع

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Un»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۶ ژانویه۲۰۰۸).

   

  سیستمی دائمی برای امنیت دسته جمعی

  از سال های دور که تمدن بشری شکل گرفت و جامعه بشری به گروهها و قومهای مختلفی تقسیم شد و به تبع آن حکومت ها و دولت ها شکل گرفتند ارتباط و تعامل نیز در بین آنها شکل گرفت؛ ارتباطهایی که هم جنبه خصمانه و هم جنبه دوستانه داشت ولی جنبه دوم یعنی خصمانه بودن روابط بیشتر بر عرصه بین المللی حاکم بود. بررسی مورخان نشان می دهد که در طول تار یخ برای هر نسلی یک جنگ وجود داشته است که این روند تا به امروز ادامه داشته است . اندیشه های مکتب رواقی یونانی در مورد جهان وطنی، نظرات هوگو گروسیوس هلندی در مورد تنظیم قوانین برای جنگ ها و همچنین نظرات افرادی همچون ایمانوئل کانت و جرمی بنتام در مورد انتر ناسیونالیسم لیبرال و دوری از جنگ ها برخاسته از همین شرایط بوده است.

  با پیشرفت در عرصه های مختلف بالاخص در زمینه ارتباطات و همچنین افزایش تعداد دولت ها به دنبال اوج گیری ملی گرایی تعاملات نیز بین آنها پیچیده تر گشت. پیشرفت در زمینه تسلیحات نظامی شرایط را به مراتب متشنج تر کرد و جنگ ها به مراتب خطر ناک تر از پیش گردید. در جنگ های قرن نوزدهم این خطر احساس گردید. ولی در قرن بیست در دو جنگ جهانی خانمانسوز نمود بیشتری پیدا کرد جنگ جهانی اول با بر جا گذاشتن۵ میلیون کشته افکار جهانی را به طرف ایجاد راهکارهایی برای جلو گیری از بروز چنین جنگ هایی رهنمون ساخت که منجر به تاسیس جامعه ملل در سال۱۹۲۰ گردید؛ جامعه ملل در زمان تاسیس خود یک حرکت عالی و بی نظیر بود و لی به خاطر ضعف ساختاری و نیز عدم همکاری و همامنگی بین قدرت های بزرگ رو به افول نهاده و نتوانست جلوی جنگ دیگری که به مراتب خطرناک تر از اولی بوده را بگیرد جنگ جهانی دوم با بر جا گذاشتن میلیونها نفر کشته و میلیاردها دلار خسارت ضربه بزرگی بر جامعه بین المللی وارد ساخت. در این جنگ از ابزارهای جنگی جدیدی همانند بمب افکن های جت و نیز بمب اتمی استفاده شد که به طور جدی حیات تمام ابنای بشر بر روی کره زمین را به شدت تهدید می کرد و آینده تاریکی را برای بشریت متصور ساخت. کشورهای فاتح جنگ با عنایت به این مسئله و همچنین برای نظم دهی به دنیای پس از جنگ گرد هم آمده و برای تاسیس سازمانی قدرتمند تر نشست هایی برگزار کردند که منجر به تاسیس سازمان ملل متحد در۲۴ آوریل۱۹۴۵ گردید. سازمان ملل متحد در طی حدود۶۰ سال از شکل گیری اش فعالیتهای متنوعی داشته که در ادوار مختلف با فراز و نشیب هایی همراه بوده است ولی به طور کلی با فرو پاشی جهان دو قطبی و برچیده شدن جهان مسلکی شرق و غرب، سازمان ملل متحد و بالاخص شورای امنیت به مراتب فعال تر شده و نقش اساسی خود را در عرصه بین المللی بازیافته و به عنوان گسترده ترین و مهم ترین نهاد در عرصه بین الملل بر سیاست های کشورها تاثیر می گذارد لذا با عنایت به اهمیت و ضرورت بررسی در فعالیت ها وساختارهای این نهاد در مقاله حاضر به طور اجمالی به بررسی این سازمان پرداخته شده است.

   

   

  ● تاریخچه سازمان ملل متحد

  سازمان ملل متحد به دنبال گسترده ترین و وحشتناک ترین جنگ تاریخ بشر یعنی جنگ جهانی دوم شکل گرفت جنگی که میلیون ها کشته و آواره و همچنین میلیاردها دلار خسارت برای طرفین درگیر به جا گذاشته بود. کشورهای بنیانگذار و در راس آنها متفقین (فاتحین جنگ) با عنایت به تجربه جامعه ملل و ضعف آن نهاد در جلوگیری از شعله ور شدن جنگ جهانی دیگر به تاسیس این نهاد همت گماشتند که این مهم در طول۴ سال و به شکل بارز در۷ کنفرانس به انجام رسید که در ذیل به ترتیب زمانی بدان ها اشاره می شود :

  ۱) منشور آتلانتیک: در۱۴ ژانویه۱۹۴۱ روزولت (رئیس جمهور آمریکا) و چرچیل (رئیس جمهور بریتانیا) در اقیانوس اطلس با هم دیدار کرده و منشوری را امضا کردند که در آن به لزوم ایجاد یک سیستم دائم امنیت دسته جمعی اشاره شد.

  ۲) اعلامیه ملل متحد: در اول ژانویه۱۹۴۲ سران۴ کشور آمریکا شوروی انگلستان و چین در واشنگتن گرد هم آمده و برای اولین بار اصطلاح ملل متحد را به کار بردند که به امضای۲۲ کشور از جمله ایران رسید.

  ۳) کنفرانس مسکو: در۳ اکتبر ۱۹۴۳ وزیران امور خارجه۳ کشور آمریکا (هال) روسیه (مولوتف) و بریتانیا (ایدن) اعلامیه ای معروف به اعلامیه امنیت دسته جمعی را مورد توافق قرار دادند که به لزوم تشکیل هر چه زودتر یک سازمان بین الملل عام تاکید داشت.

  ۴) کنفرانس تهران: در اول دسامبر۱۹۴۳ سران۳ کشور در تهران گرد هم آمده و اصول اساسی سازمان را پی ریزی کردند.

  ۵) کنفرانس دمبارتن اوکس: از۲۱ اوت تا۱۷ اکتبر۱۹۴۴ نمایندگان۴ کشور آمریکا انگلیس شوروی و چین در ویلای دمبارتن اوکس واشنگتن گرد هم آمده طرح اصلی این سازمان را تهیه کرده و برای کلیه کشورهای متفق و بی طرف جنگ اعلام داشتند تا نظرات خود را نسبت به آن اعلام دارند.

  ۶) کنفرانس یالتا: سران۳ کشور آمریکا انگلیس شوروی از۴ تا۱۱ فوریه۱۹۴۵ تشکیل جلسه داده تا نظر نهایی خود را در مورد اساسنامه سازمان و همچنین برقراری امتیاز مخصوص (حق وتو) برای کشورهای بزرگ اعلام دارند.

  ۷) کنفرانس سان فرانسیسکو: در ۲۵ آوریل۱۹۴۵ کنفرانس با شرکت۵۰ کشور از جمله ایران تشکیل گردید. در این کنفرانس منشور ملل متحد تصویب شد و در۲۴ اکتبر همان سال قدرت اجرایی یافت

  این منشور مشتمل بر یک مقدمه و۱۱۱ ماده و یک ضمیمه۷۰ ماده ای مربوط به اساسنامه دیوان بین المللی داد گستری است . منشور ملل متحد از نظر حقوقی نسبت به معاهدات بین المللی اولویت و رجحان دارد.

  زبان های رسمی سازمان که اسناد و قطعنامه ها بدان زبان ها ترجمه می شود؛ زبان های انگلیسی فرانسوی، عربی، چینی و روسی می باشد.

   

   

  ● اهداف سازمان

  اهدافی که در منشور برای سازمان در نظر گرفته به طور مختصر در۴ بند بدان ها اشاره می شود:

  ▪ حفظ صلح و امنیت بین المللی

  ▪ توسعه روابط دوستانه بین دولت ها بر مبنای احترام به تساوی حقوقی و اصل تعیین سرنوشت دولت ها توسط خود آنها

  ▪ همکاری بین المللی برای حل مسائل بین المللی که دارای جنبه های اقتصادی اجتماعی فرهنگی و یا بشر دوستی باشند و پیشبرد و تشویق ▪ احترام به حقوق بشر و آزادی های اساسی برای همگان بدون تمایز از حیث نژاد جنس زبان و مذهب

  ▪ به وجود آوردن مرکزی برای هماهنگ نمودن اقداماتی که ملل مختلف جهت حصول این هدفهای مشترک معمول می دارد.

   

   

  ● عضویت و شرایط آن

  در سازمان ملل دو شکل عضویت وجود دارد

  ۱ ) اعضای موسس که۵۰ کشور بودند، از جمله ایران که موارد مورد توافق کنفرانس سان فرانسیسکو را قبول کرده و به کشورهای متحد اعلام جنگ کردند۲ ) اعضای غیر موسس که بعدا به عضویت این جامعه در آمدند شرایطی که برای عضویت این کشورها در نظر گرفته شده۵ شرط به شکل ذیل می باشد:

  ۱) یک دولت مستقل باشد

  ۲) صلح جو باشد

  ۳) تعهدات اساسنامه را بپذیرد

  ۴) قادر به انجام آن تعهدات باشد

  ۵) آماده انجام آن تعهدات باشد.

  نحوه پذیرش کشورها در سازمان بدین صورت است که بعد از تقاضای کشوری باید به موافقت شورای امنیت بدون استفاده از حق وتو رسیده و بعد به تصویب مجمع عمومی سازمان برسد که به خاطر استفاده مکرر از حق وتو در شورا در برهه های مختلف موجب تنشها و فراز و نشیب های مختلفی شده بود؛ به عنوان مثال پذیرش اعضای جدید به دنبال فضای تنش زدایی بعد از مرگ استالین و کنار رفتن ترومن به جریان افتاد که در سال۱۹۵۴ تعداد۱۶ کشور یکجا به عضویت پذیرفته شدند.

  تعداد اعضای سازمان اکنون۱۹۲ عضو می باشد. آخرین کشوری که به عضویت پذیرفته شد، کشور مونته نگرو در سال۲۰۰۶ بود. در ضمن در سال۲۰۰۲ سوئیس بعد از نیم قرن بالاخره تقاضای عضویت کرد که بلافاصله مورد تائید قرار گرفت.

  به غیر از اعضای اصلی ناظرینی که الزاما دولت نیستند در سازمان حضور دارند به عنوان مثال مجمع عمومی در سال۱۹۷۴ از ساف (سازمان آزادیبخش فلسطین) برای عضو ناظر بودن دعوت به عمل آورد، ضمنا اتحادیه عرب و واتیکان نیز دارای چنین شرایطی می باشند.

   

   

  ● ارکان سازمان ملل متحد

  ▪ مجمع عمومی

  این مجمع مهم ترین رکن تبادل نظر و مشورتی سازمان می باشد که با شرکت کلیه اعضای سازمان ملل تشکیل می شود. همه کشورها اعم از بزرگ و کوچک دارای رای یکسان می باشند هر کشور می تواند تا۵ نماینده در اجلاس ها داشته باشد .مجمع عمومی سالی۱ جلسه دارد که از سومین سه شنبه ماه سپتامبر هر سال شروع شده و به طور معمول۳ یا۴ ماه طول می کشد. در ضمن جلسات اضطراری می تواند با درخواست اعضا یا دبیر کل تشکیل گردد؛ هر ساله مجمع یکی از نامزدهای احراز ریاست را به مدت یک سال برای ریاست مجمع بر می گزیند که از بین نمایندگان دولتها در مجمع می باشند. نحوه رای گیری در مجمع بدین نحو است که در مورد مسائلی همچون پذیرش اعضا، تعیین اعضای غیر دائم شورای امنیت و اخراج اعضا تصمیمات با اکثریت دو سوم اعضای رای دهنده اتخاذ خواهد شد؛ ولی در مورد مسائلی که بیشتر جنبه آیین نامه ای و توصیه ای دارند با اکثریت ساده اتخاذ می گردد. شمار اعضای غایب مجمع در رای گیری محسوب نمی گردد.

  مجمع دارای۷ کمیسیون به عناوین ذیل می باشد :

  ۱) کمیسیون سیاسی

  ۲) کمیسیون خاص سیاسی ویژه

  ۳) کمیسیون اقتصادی

  ۴) کمیسیون اجتماعی

  ۵) کمیسیون مسائل مربوط به قیمومت

  ۶) کمیسیون مسائل مالی و اداری

  ۷) کمیسیون حقوقی

  ۲ کمیته دائم مجمع را در انجام وظایفش یاری می کند

  ۱) کمیته مشورتی برای مسائل مالی و اداری که از۱۲ عضو تشکیل می شود

  ۲) کمیته سهمیه ها که۱۰ عضو دارد؛ مدت ماموریت این۲ کمیته مدت۳ سال می باشد

  اشاره ای بر شکل گیری سازمان ملل متحد
            نخستین گام در زمینهء تأسیس سازمان ملل، صدور اعلامیهء بین المتحدین بود. این‏اعلامیه در دوازدهم ژوئن ۱۹۴۱ در کاخ «سینت جمیز[ - ecalaP s،semaJ .ts ] در لندن، توسط نمایندگان استرالیا،اتحادیهء آفریقای جنوبی، بریتانیا، زلاند جدید، کانادا و دولتهای در تبعید بلژیک،چکسلواکی، لهستان، لوکزامبورگ، نروژ، هلند، یوگسلاوی، یونان و ژنرال دوگُل از فرانسه‏امضا شد. امضا کنندگان با تأکید بر این مطلب که اساس‏واقعی صلح پایدار در پرتو همکاری‏همه جانبهء ملل آزاد در جهانی آسوده از خطر تجاوز و برخوردار از امنیت اقتصادی‏واجتماعی‏امکان پذیر است، قصد خود را دایر بر همکاری با یکدیگر و نیز با سایر ملل آزاد،در صلح و جنگ، برای نیل به این هدف اعلام داشتند[- ر. ک. راهنمای سازمان ملل متحد، ترجمهء منصور فراسیون، ص ۳ ]ب - منشور آتلانتیک: در مرحلهء بعد، آمریکا و انگلیس، اعلامیه‏ای را که به «منشور آتلانتیک» معروف‏است، امضا کردند. «منشور آتلانتیک» بیانگر سیاست ملی دو کشور یاد شده در مقابل دولتهای محور بودو بر ضرورت تأمین امنیت و آسایش همگانی وعمومی برای انسانها در دنیای بدونصفحۀ ۴۷تسلیحات و جنگ، تأکید داشت. در این اعلامیه آمده است: «پس از نابودی نهایی دیکتاتوری نازی، امیدواریم شاهد برقراری صلحی شویم که برای‏همهء ملتها وسائل زندگی امن را در داخل مرزهای ملّی تأمین و تضمین کند که همهء مردم‏کلیهء سرزمینها آسودهء از ترس و نیاز، عمر خود را به پایان رسانند. ما معتقدیم که همهءملتهای جهان باید به دلائل مادی و معنوی، استعمال زور را کنار بگذارند. چون ادامه‏استفاده از سلاحهای زمینی، دریایی و هوایی توسط ملتهایی که به تهدیدِ به تجاوز به خارج‏از مرزهای خود متوسل می‏شوند و یا ممکن است متوسل شوند، مانع از حفظ صلح در آینده‏می‏شود. ما معتقدیم تا زمانی که یک نظام وسیع و دائمی برای امنیت عمومی به وجودنیامده، خلع سلاح این گونه ملتها ضرورت اساسی دارد.[- راهنمای سازمان ملل متحد، ترجمهء منصور فراسیون، ص ۳ ]ج - اعلامیهء ملل متحد: نمایندگان ۲۶ کشور درگیر در جنگ با دولتهای محور در سال ۱۹۴۲ در واشنگتن‏با صدور اعلامیه‏ای، ضمن قبول اصول «منشور آتلانتیک» خواستار همکاری همه جانبهءدولتهای درگیر در جنگ با یکدیگر تا شکست کامل دولتهای محور شدند. اعلامیهء یاد شده، با پیشنهاد «روزولت» رئیس جمهور آمریکا، «اعلامیّه ملل متحد»نامیده شد. د - کنفرانسهای مسکو و تهران: نمایندگان چهار کشور: آمریکا، شوروی (سابق)، بریتانیا و چین در سی ام اکتبر۱۹۴۳ در «مسکو» اجتماع کرده و اعلامیهء زیر را صادر کردند: «لزوم تأسیس یک سازمان بین المللی کلّی را در اسرع وقت ممکن، بر اساس اصل برابری‏حاکمیت کلیّهء کشورهای صلح دوست و آماده برای عضویت کلیه کشورهای صلح دوست،خُرد و بزرگ، به منظور حفظ صلح و امنیت بین المللی تشخیص می‏دهند.[- ماهیت سازمان ملل متحد، شمس الدین رحمانی، ص ۱۷ ] روزولت، استالین و چرچیل[- روزولت رئیس جمهور آمریکا، استالین رهبر شوروی (سابق) و چرچیل نخست وزیر انگلیس بود ] یک ماه بعد، طی نشستی در تهران اعلام کردند: صفحۀ ۴۸«ما کاملاً بر مسؤولیت خطیری که بر دوش ما و کلیهء ملل متحد، برای به وجود آوردن‏صلحی‏که بر حُسن نیّت توده‏های عظیم ملتهای جهان استوار باشد و بدون وحشت جنگ را برای‏چندین نسل برطرف سازد، واقف هستیم.[- راهنمای سازمان ملل متحد، ص ۶ ]هـ - کنفرانس دومبارتن اوکس[- .skaO notrabmoD ]: گام مهم در این رابطه در اواخر تابستان سال ۱۹۴۴، در ویلایی در شهر واشینگتن‏به نام «دومبارتن اوکس» برداشته شد. در مرحلهء نخست کنفرانس، مذاکرات بین نمایندگان‏شوروی (سابق)، بریتانیا و آمریکا صورت گرفت. در مرحلهء دوّم، نمایندگان آمریکا، بریتانیاو چین با هم به گفتگو پرداختند. حاصل توافق آنان، راه حلهای عملی تر برای مدیریت دنیای‏پس از جنگ با عنوان سازمان بین المللی عمومی بود. «پیشنهادهای کنفرانس «دومبارتن اوکس» اصولاً دربارهء مقاصد و اصول سازمان بین‏المللی موردنظر،عضویت وارکان اصلی آن و پیش بینی‏های لازم برای حفظ صلح وامنیت‏بین‏المللی وبرای همکاری‏اقتصادی واجتماعی بین‏المللی بود. به موجب این کنفرانس، رکن مهم سازمان ملل متحد که عهده دار حفظ جهانی است،«شورای امنیت» است که تمامی پنج قدرت بزرگ یعنی چین، فرانسه، شوروی (سابق)،انگلیس و آمریکا می‏بایستی در آن دارای نمایندگی دائم باشند. امّا در مورد نحوهء رأی گیری‏در شورای امنیت توافق حاصل نشد.[- راهنمای سازمان ملل متحد، ص ۶ ]و - کنفرانس «یالتا» [- atlaY، منطقه‏ای در شبه جزیره کریمه واقع در کنارهء دریای سیاه (متعلق به شوروی سابق) ]: کنفرانس یالتا با شرکت سران سه کشور آمریکا، شوروی (سابق) و انگلیس، دریازدهم فوریه سال ۱۹۴۵، جهت تصمیم گیری نهایی دربارهء مسائل مورد اختلاف تشکیل‏شد. عده‏ای از محققان این کنفرانس را «یالتا یا تقسیم جهان» نام نهادند[- تحولات روابط بین الملل، احمد نقیب زاده، ص ۱۹۰ ] در این کنفرانس، قدرتهای بزرگ که پیروزی را بسیار نزدیک می‏دیدند، ضمن حلصفحۀ ۴۹اختلافهای خود، توافقهای کنفرانس «دمبارتن اوکس» را تکمیل کرده و به شورای امنیت درسازمان بین المللی عمومی، حق «وتو[ - حق وتو، به رأی منفی اعضای دائم شورای امنیت اطلاق می‏شود. بر اساس این حق، هرگاه موضوعات مورد بحث در شورای امنیت‏که منجر به صدور قطعنامه‏ای شود، با منافع یکی از پنج عضو دایم شورای امنیت تضاد داشته باشد، با رأی منفی خود آن قطعنامه را از اعتبار ساقط می‏کند ] واگذار کردند و بدین ترتیب سرنوشت جهان را به‏منافع خود پیوند زدند. در اعلامیه کنفرانس یالتا آمده است: «ما موافقت کرده‏ایم که باید کنفرانسی با شرکت ملل متحد در تاریخ پنجم آوریل ۱۹۴۵ در«سانفرانسیسکو» تشکیل شود تا منشور این سازمان را طبق روشهایی که در گفتگوهای‏دوستانهء ما در «دومبارتن اوکس» پیشنهاد شده، تهیّه کند.[- راهنمای سازمان ملل متحد، ص ۷ ]ز - کنفرانس سانفرانسیسکو: این کنفرانس، در پی دعوت نامه‏هایی که برای ملتهای درگیر جنگ با دولتهای‏محور ارسال شد، در شهر «سانفرانسیسکو» واقع در آمریکا، با حضور پنجاه کشور متحد،تشکیل شد. موضوعات مورد بحث، با توجه به توافقهای قبلی دولتهای متحد، بویژه قدرتهای بزرگ، درچهار محور تقسیم بندی شد و هر یک مورد مطالعهء یک کمیسیون جداگانه قرار گرفت. کمیسیون اوّل، به مقاصد عمومی سازمان، اصول و عضویت آن، دبیرخانه واصلاحات منشور پرداخت.کمیسیون دوم ،مامورمطالعهء اختیارات ومسوءلیتهای مجمع‏عمومی شد کمیسیون سوّم، شور دربارهء شورای امنیت را به عهدهء گرفت و کمیسیون چهارم،به مطالعه اساسنامهء دیوان بین المللی دادگستری پرداخت. سرانجام، نمایندگان پنجاه دولت شرکت کننده در کنفرانس، در تاریخ ۲۵ ژوئن‏۱۹۴۵، به اتفاق آرا، منشور ملل متحد را امضا کردند.

   

   

  منشور سازمان ملل متحد فصل ششم (منشور): تصفیه مسالمت آمیز اختلافها اگر اختلافی بین دولتها در سطح جهان به وجود آید، بر طبق مادهء ۳۳ منشور،دولتها باید از طریق مذاکره، میانجیگری، سازش و داوری به حل و فصل اختلافها اقدام‏نمایند و از کاربرد زور پرهیز کنند. «۱- طرفین هر اختلاف، که ادامهء آن محتمل است حفظ صلح وامنیت بین المللی را به خطراندازد، باید قبل از هر چیز از طریق مذاکره، میانجیگری، سازش، داوری، رسیدگی قضایی وتوسل به مؤسّسات یا ترتیبات منطقه‏ای یا سایر وسایل مسالمت آمیز بنا به انتخاب خود، راه‏حل آن را جستجو نمایند. ۲- شورای امنیت در صورت اقتضا از طرفین اختلاف خواهد خواست که اختلافات خود را به‏وسایل مزبور تصفیه نمایند.[- منشور ملل متحد ] شورای امنیت به عنوان رکن مهم و اساسی سازمان ملل اختلافهای بین دولتها راکه ممکن است به نقض امنیت جهانی منجر شود، مورد بررسی قرار داده و توصیه‏های لازم‏را می‏کند: «شورای امنیت می‏تواند هر اختلاف یا وضعیتی را که ممکن است منجر به یک اصطکاک‏بین المللی گردد یا اختلافی ایجاد نماید - بدین منظور که تعیین نماید محتمل است ادامهءآن اختلاف یا وضعیت مزبور حفظ صلح و امنیت بین المللی را به خطر بیندازد - مورصفحۀ ۵۳رسیدگی قرار دهد.[- همان مدرک ] «۱- شورای امنیت می‏تواند در هر مرحله از اختلاف از آن گونه که در مادهء ۳۳ بدان اشاره‏شده است یا در هر وضعیت شبیه به آن، به روشها یا ترتیبهای تصفیهء مناسب توصیه نماید. ۲- شورای امنیت ملزم است روشهایی را که طرفین دعوی خود قبلاً برای تصفیهء اختلاف‏قبول کرده‏اند، مورد توجه قرار دهد.[- همان مدرک ] در تمام موارد و وضعیتهای مورد اختلاف، هر کشوری می‏تواند نظر شورای‏امنیت یا مجمع عمومی را به آنها جلب کند تا از بروز حالت تخاصم شدید بین طرفین‏اختلاف یا اقدام به جنگ جلوگیری شود. «۱- هر عضو ملل متحد می‏تواند توجه شورای امنیت یا مجمع عمومی را به هر اختلاف یاوضعیتی از آن گونه که در مادهء ۳۴ بدان اشاره شده است، جلب نماید. ۲- هر کشوری که عضو ملل متحد نیست می‏تواند توجه شورای امنیت یا مجمع عمومی رابه اختلافی که خود در آن طرف باشد جلب نماید، مشروط بر اینکه در مورد اختلاف مزبورقبلاً تعهدات مربوط به تصفیهء مسالمت آمیز مقرر در این منشور را قبول نماید.[- منشور ملل متحد ]فصل هفتم(منشور): اقدام در مورد تهدید علیه صلح فصل هفتم منشور که از مادهء ۳۹ تا ۵۱ می‏باشد از اهمیت قابل ملاحظه‏ای‏برخوردار است. در صورتی که دولتی تجاوز کند و با این اقدام، صلح و امنیت بین المللی رامورد تهدید قرار دهد، شورای امنیت که مسؤول اولیهء حفظ صلح و امنیت بین المللی است،با بررسی موضوع مزبور، راه حلهایی را - مرحله به مرحله - مطابق با منشور ملل متحد، درنظر می‏گیرد. شورای امنیت با تمسک به فصل هفتم منشور از زمان تأسیس تاکنون با موقعیتهای‏مختلف برخورد کرده که نمونهء بارز آن قطعنامه‏های صادر شدهء شورای امنیت در خصوصصفحۀ ۵۴اشغال کویت توسط عراق و جنگ نفت[- اشغال کویت از یازدهم مردادماه ۱۳۶۹ شروع شد به مدت هفت ماه طول کشید که سرانجام ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا طی یک جنگ چهل روزه، عراق را وادار به عقب نشینی کامل به مرزهای بین المللی دو کشور کرد. البته این شورا در موقعیتهای دیگر، به گونه‏ای متفاوت عمل کرد. به طور مثال، در جنگ ایران و عراق، جانب متجاوز را گرفت، در فاجعهء مظلومانه بوسنی و هرزه‏گوین، با اتخاد نکردن یک تصمیم قاطع، دست متجاوزان صرب را در کشتار مسلمانان باز گذاشت و در مورد اسرائیل (رژیم اشغالگر قدس) نیز با عدم پیگیری قطعنامه‏های خود، به عنوان مدافع و حامی آن رژیم قلمداد شده است ] می‏باشد. در مادهء ۳۹ آمده است: «شورای امنیت وجود هرگونه تهدید علیه صلح، نقض صلح، یا عمل تجاوز را احراز وتوصیه‏هایی خواهد نمود یا تصمیم خواهد گرفت که برای حفظ یا اعادهء صلح و امنیت بین‏المللی به چه اقداماتی بر طبق مواد ۴۱ و ۴۲ باید مبادرت شود.[- منشور ملل متحد ] شورای امنیت پس از توصیه‏های اولیه، نخستین اقدام بر ضد کشور متجاوز را که‏شامل اقدامات اقتصادی و سیاسی است به مرحلهء اجرا در می‏آورد. در این رابطه مادهء ۴۱منشور، مجموعه اقدامات مزبور را چنین توضیح می‏دهد: «ماده ۴۱- شورای امنیت می‏تواند تصمیم بگیرد که برای اجرای تصمیمات آن شورامبادرت‏به چه اقداماتی که متضمن استعمال نیروهای مسلح نباشد، لازم است و می‏تواند از اعضای‏ملل متحد بخواهد که به این اقدامات مبادرت ورزند. این اقدامات ممکن است شامل‏متوقف ساختن تمام یا قسمتی از روابط اقتصادی و ارتباطات راه آهن، دریایی، هوایی،پُستی، تلگرافی، رادیویی و سایر وسایل ارتباطی و قطع روابط سیاسی باشد.[- منشور ملل متحد ] شورای امنیت در صورت لزوم با به کار گیری نیروی نظامی دست به مقابلهءتهاجمی با تکیه بر اصل امنیت دسته جمعی[- اصل امنیت دسته جمعی بر این اساس استوار است که منافع کلیه دولتها در عرصه بین الملل ایجاب می‏کند که‏به صورت دسته جمعی در مقابل متجاوز ایستاده وامنیت را حفظ یا برقرار کند ] خواهد زد: «در صورتی که شورای امنیت تشخیص دهد که اقدامات پیش بینی شده در مادهء ۴۱ کافی نخواهد بود یا ثابتصفحۀ ۵۵شده که کافی نیست، می‏تواند به وسیلهء نیروهای هوایی، دریایی یا زمینی به اقداماتی که برای حفظ یا اعادهءصلح و امنیت بین المللی ضروری است، مبادرت کند. این اقدام ممکن است مشتمل بر تظاهرات و محاصرهءدریایی و سایر عملیات نیروهای هوایی، دریایی یا زمینی اعضای ملل متحد باشد.[- منشور ملل متحد ] تمامی دولتهای عضو سازمان ملل متعهد هستند که در صورت بروز چنین حالتی‏به درخواست شورای امنیت مبنی بر اعزام نیروی مسلح پاسخ مثبت داده، در عملیات اعادهءصلح شرکت کنند: «۱- کلیهء اعضای ملل متحد به منظور شرکت در حفظ صلح و امنیت بین المللی متعهدمی‏شوند که نیروهای مسلح، کمک و تسهیلات، از جمله حق عبور لازم برای حفظ صلح وامنیت بین المللی را بنا به درخواست شورای امنیت و بر طبق موافقتنامه یا موافقتنامه‏های‏خاص در اختیار آن شورا قرار دهند. ۲- موافقتنامه یا موافقتنامه‏های یاد شده فوق، تعداد و نوع نیروها، درجهء آمادگی و قرارگاه‏عمومی آنها و نحوهء تسهیلات و کمک‏هایی را که باید به عمل آید معین می‏نماید.[- همان مدرک. (این دو بند از مادهء ۴۳ منشور، بخوبی می‏تواند زمینهء انجام هرگونه اقدام نظامی در هر کجای جهان توسط اعضای اصلی شورای امنیت را فراهم کند) ] به موجب مادهء ۴۷ منشور ملل متحد، شورای امنیت جهت هماهنگی عملیات واقدامات، یک «ستاد نظامی» ایجاد خواهد کرد که زیر نظر آن شورا انجام وظیفه می‏کند: «۱- برای راهنمایی و کمک به شورای امنیت دربارهء کلیهء مسائل مربوط به نیازمندیهای‏نظامیِ شورای امنیت برای حفظ صلح و امنیت بین المللی و همچنین برای به کار بردن وفرماندهی نیروهای مسلحی که در اختیار شورا قرار داده شده است و تنظیم تسلیحات و خلع‏سلاح احتمالی، یک کمیتهء ستاد نظامی تأسیس می‏شود. ۲- کمیتهء ستاد نظامی مرکب خواهد بود از رؤسای ستاد اعضای دائم شورای امنیت یانمایندگان آنها. هرگاه حُسن اجرای وظایف کمیتهء ستاد نظامی شرکت عضوی از اعضای‏ملل متحد را که عضو دائمی نمی‏باشد ایجاب نماید، از آن عضو دعوت خواهد شد تانماینده‏ای از طرف خود برای شرکت در جلسات کمیته ستاد نظامی تعیین نماید. ۳- کمیته ستاد نظامی تحت نظر شورای امنیت مسؤول هدایت استراتژیکی نیروهایصفحۀ ۵۶مسلحی که در اختیار شورا قرار داده است، می‏باشد.[- منشور ملل متحد ] مطابق آخرین مادهء فصل هفتم، حق دفاع مشروع از هیچ دولتی قبل از اقدام‏شورای امنیت سلب نگشته واین حق هم مانع از انجام وظیفه شورا نخواهد بود: «در صورت وقوع حملهء مسلحانه علیه یک عضو ملل متحد، تا زمانی که شورای امنیت‏اقدامات لازم را برای حفظ صلح و امنیت بین المللی به عمل آورد هیچ یک از مقررات این‏منشور به حق ذاتی دفاع مشروع از خود، خواه به طور فردی یا دسته جمعی، لطمه‏ای واردنخواهد کرد. اعضا باید اقداماتی را که در اِعمال حق دفاع مشروع از خود به عمل می‏آورند فوراً به شورای‏امنیت گزارش دهند. این اقدامات به هیچ وجه به اختیارات و وظایفی که شورای امنیت برطبق این منشور دارد و به موجب آن برای حفظ و اعادهء صلح وامنیت بین المللی در هرموقع که ضروری تشخیص دهد اقدام لازم به عمل خواهد آورد تأثیری نخواهد داشت.[- منشور ملل متحد ]

   

   

   

  ارکان سازمان ملل متّحد مجمع عمومی شورای امنیت شورای اقتصادی و اجتماعی شورای قیمومت دیوان بین المللی دادگستری دبیرخانه الف - وظایف و اختیارات: «مجمع عمومی می‏تواند هر مسأله یا امری را که در حدود این منشور و یا مربوط به‏اختیارات‏و وظایف هر یک از ارکان مقرر در این منشور باشد مورد بحث قرار دهد و جز در موردمذکور در مادهء دوازده، ممکن است به اعضای سازمان ملل متحد یا به شورای امنیت و یا به‏هر دو دربارهء هر یک از این مسائل و امور توصیه‏هایی بنماید.[- منشور ملل متحد ] بر اساس ماده دوازده منشور تا زمانی که شورای امنیت در مورد هر اختلاف یاوضعیتی در حال انجام وظیفه است، مجمع عمومی - مگر به تقاضای شورا - در مورد آن‏اختلاف یا وضعیت هیچ گونه توصیه‏ای نخواهد کرد. بنا بر قطعنامه اتحاد برای صلح، چنانچه شورای امنیت به علت وتوی یکی از اعضای‏دایمی خود، نتواند در مورد خطری که صلح جهانی را تهدید می‏کند، تصمیم بگیرد، مجمع‏عمومی می‏تواند فوری به آن موضوع رسیدگی کرده، به جای آن تصمیم گیرد. سایر وظایف و اختیارات مجمع عمومی عبارتند از: تصویب بودجهء سالانهء سازمان وتعیین سهمیّه هر یک از اعضاء به خاطر تأمین هزینه‏های سازمان، انتخاب اعضای غیر دایمی‏شورای امنیت و شورای قیمومت، انتخاب کلیهء اعضای شورای اقتصادی و اجتماعی وقضات دیوان بین المللی دادگستری، انتخاب دبیر کل طبق توصیه شورای امنیت، انتخاب‏اعضا و مأموران بعضی از مؤسسات و سازمانهای وابسته به سازمان ملل متحد، تغییر وتجدید نظر در منشور با نظر موافق شورای امنیت و تأسیس مؤسساتی که برای پیشرفتصفحۀ ۶۱وظایف سازمان لازم است[- حقوق بین الملل عمومی، محمد رضا ضیایی بیگدلی، ص ۱۵۵ ]ب - تشکیلات: مجمع عمومی، رئیس و نوّاب رئیس را در اجلاسیه خود انتخاب و آیین کار خودرا نیز تعیین می‏کند. مجمع در هر اجلاس، بیشتر موضوعات دستور کار خود را میان هفت‏کمیتهء اصلی تقسیم می‏کند. هر کشور عضو می‏تواند در هر یک از کمیته‏های اصلی نماینده‏داشته باشد. این کمیته‏ها که توصیه‏هایی را برای تصویب در جلسه‏های عمومی مجمع تنظیم‏می‏کنند، عبارتند از: ۱- کمیته ویژهء سیاسی (برای برخی از مسائل سیاسی). ۲- کمیته اوّل (مسائل سیاسی و امنیتی از جمله تعدیل تسلیحات). ۳- کمیته دوم (مسائل اقتصادی ومالی). ۴- کمیته سوم (موضوعات اجتماعی، انسانی و فرهنگی). ۵- کمیته چهارم (موضوعات مربوط به قیمومت از جمله سرزمینهای غیر خود مختار). ۶- کمیته پنجم (امور اداری و بودجه‏ای). ۷- کمیته ششم (امور حقوقی). مجمع عمومی دارای دو کمیته ثابت نیز می‏باشد. یکی از اینها کمیته مشورتی اموراداری و بودجه‏ای و دیگری کمیته سهمیه هاست که دربارهء میزان سهمیه پرداختی کشورهای‏عضو سازمان ملل متحد به مجمع عمومی تصمیم گیری می‏کند[- شناسنامه سازمانهای بین المللی، سازمان ملل متحد، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، ص ۲۷-۲۸ ]صفحۀ ۶۲الف - وظایف و اختیارات: اعضای سازمان ملل - به موجب منشور ملل متحد - وظیفهء اصلی حفظ صلح وامنیت بین المللی را طبق اصول و مقاصد سازمان ملل متحد، به عهدهء شورای امنیت‏گذاشته‏اند. بنابراین، مسؤولیت اولیهء شورا، حفظ صلح و امنیت بین المللی است که ازراههای توصیه حل مسالمت آمیز اختلافها یا توسل به زور برای اعاده صلح در صورت لزوم‏اِعمال می‏شود. شورای امنیت و مجمع عمومی وظایف و اختیارات مشترکی دارند که عبارتند از:پذیرش عضو جدید، اخراج و تعلیق اعضای متخلّف، تعیین دبیر کل، انتخاب قضات دیوان‏بین المللی دادگستری، تجدید نظر در منشور، اختیار تشکیل مؤسسات فرعی، ادارهء مناطق‏سوق الجیشی در سرزمینهای تحت قیمومت ملل متحد. ب - حق وتو: تصمیمها در شورای امنیت با دو شیوهء رای گیری انجام می‏شود: ۱- در موارد دعوت شورا، دستور جلسه، معرفی کشورهای عضو به شورا و انتخاب‏قضات دیوان بین المللی دادگستری، رأی گیری با اکثریت نُه رأی در مقابل پانزده رأی گرفته‏می‏شود. ۲- در سایر موارد، شورای امنیت با اکثریت نه رأی نسبت به پانزده رأی تصمیم‏می‏گیرد، مشروط به اینکه پنج رأی اعضای دایمی شورا در موقع تصمیم مثبت باشدصفحۀ ۶۳ج - دلیل حق وتو از دیدگاه کشورهای قدرتمند: کشورهای بزرگ استدلال می‏کنند که سنگینی مسؤولیت حفظ صلح و امنیت‏بین‏المللی به دوش آنهاست. آنها هستند که اگر خطری جهان را تهدید کند، باید پا در میان‏گذارند و مانع بروز جنگ جهانی دیگر شوند و اگر چنین جنگی در گرفت، به وسائل گوناگون‏شعله آن را خاموش سازند. پس اگر آنها چنین امتیازی نداشته باشند، ممکن است شورای‏امنیت تصمیمی بگیرد که با مصالح کشورهایی که نقش اساسی در حفظ صلح جهانی بر عهده‏دارند مغایر باشد[- حقوق بین الملل عمومی، ص ۱۵۷ ]د - تعدیل حق وتو: قطعنامهء اتحاد برای صلح به عنوان یک تعدیل در حق وتو شناخته شده است. این‏قطعنامه که در سال ۱۹۵۰ به درخواست آمریکا، در کشاکش جنگ سرد بین آمریکا و شوروی‏و استفادهء طرفین از حق وتو در موارد زیاد، در مجمع عمومی طرح و تصویب شد، اقدام برای‏حفظ صلح جهانی را در هنگام عدم توافق اعضای دایمی به مجمع عمومی واگذار می‏کند. «هرگاه شورای امنیت به علت عدم توافق بین پنج عضو دائمی شورا، در اجرای مسؤولیت‏خود، در حفظ صلح و امنیت بین المللی و همچنین در تهدید علیه صلح و یا برهم زدن صلح‏و اقدام به تجاوز موفق نشود، مجمع عمومی به منظور تصویب توصیه‏های لازم به اعضای‏سازمان برای اقدامات دسته جمعی مسأله رافوراًمورد شوروبحث قرار می دهد.این اقدامات‏درمواردی که مسالهء نقض صلح و اقدام به تجاوز پیش آمده باشد، می‏تواند در صورت لزوم‏شامل به کار بردن قوای نظامی به منظور برقراری صلح و امنیت بین المللی نیز بشود.[- شناسنامه سازمانهای بین المللی، ص ۳۱ ]صفحۀ ۶۴الف - وظایف و اختیارات: عمده ترین وظایف شورا عبارتند از: ۱- انجام مطالعات و گزارشها و توصیه‏هایی در مورد همکاریهای اقتصادی،اجتماعی، فرهنگی، آموزشی و بهداشتی بین المللی. ۲- انجام مطالعات و توصیه‏هایی به منظور تشویق احترام واقعی به حقوق بشر وآزادیهای اساسی برای همه. ۳- ارتباط و هماهنگ کردن مؤسسات تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد[- منشور ملل متحد ]ب - رأی گیری و تشکیلات: رأی گیری در شورای اقتصادی و اجتماعی با اکثریت ساده صورت می‏گیرد و هرعضو یک رأی دارد. این شورا دارای کمیسیونهای متعددی است که عبارتند از: کمیسیون‏آمار، کمیسیون جمعیت، کمیسیون توسعهء اجتماعی، کمیسیون حقوق بشر، کمیسیون مقام‏زن، کمیسیون مواد مخدر، و پنج کمیسیون اقتصادی منطقه‏ای. الف - اعضای شورای قیمومت: اعضای شورای قیمومت سه دسته هستند: ۱- اعضای دایمی شورای امنیت. ۲- کشورهای اداره کنندهء سرزمینهای تحت قیمومت. ۳- اعضایی که توسط مجمع عمومی برای مدت سه سال انتخاب می‏شوند. در سالهای اول تشکیل سازمان ملل متحد، یازده سرزمین تحت قیمومت بین المللی‏قرار داشت. اکنون فقط دو سرزمین «گینهء نو» تحت اداره استرالیا و جزایر «پاسیعیک» تحت‏ادارهء آمریکا قرار دارند و بقیه به استقلال رسیده‏اند. الف - ترکیب دیوان: دیوان بین المللی دادگستری، هیأتی مرکب از پانزده قاضی یا حقوقدان مستقل‏است که نباید دارای تابعیت مشابهی باشند. این اعضا از میان اشخاصی انتخاب می‏شوند که‏در کشور خود از اعتبار معنوی قابل ملاحظه‏ای برخوردار باشند و دارای مشاغل مهم قضایی‏و یا حقوقدانان و متخصصین حقوق بین الملل باشند. قضات دیوان برای مدت نه سال انتخاب می‏شوند و پس از سپری شدن دوره، دوباره‏قابل انتخاب می‏باشند. تغییر قضات دیوان بطور کامل در پایان هر نه سال امکان دارد به دوام صفحۀ ۶۶ب - صلاحیت دیوان: صلاحیت دیوان شامل رسیدگی به کلیه دعواهایی است که طرفین واجد شرایطبه آن رجوع می‏کنند. کشورها، افراد و سازمانهای بین المللی می‏توانند برای حل اختلاف به‏دیوان مراجعه کنند. منشور ملل متحد تصریح کرده است که اعضای سازمان می‏توانند به‏دیوان مراجعه کنند و الزام به آن نیست و برای حل اختلافها می‏توانند به سایر دادگاههامراجعه کنند. الف - وظایف دبیر کل: ۱- وظایف و اختیارات اداری: انجام وظیفه به عنوان عالیترین مقام اداری سازمان‏ملل و بالاترین مقام مسؤول در سلسله مراتب اداری دبیرخانه. ۲- وظایف و اختیارات سیاسی: متوجه ساختن شورای امنیت و مجمع عمومی درمواقعی که به عقیدهء وی صلح و امنیت بین المللی در خطر است، دعوت به تشکیل شورای‏امنیت در مواقع لزوم، حق حضور در جلسه‏های ارکان سازمان ملل و دادن اعلامیه‏های‏شفاهی و کتبی به آنها. ۳- وظایف اطلاعاتی: ثبت و انتشار قراردادهای بین المللی، تسلیم گزارش سالانه ازاقدامها و فعالیتهای سازمان به مجمع عمومی عادی[- حقوق بین الملل عمومی، ص ۱۶۰ ]

   


  سازمان ملل متحدمقررات داخلی منشور ملل متحد، به عنوان اساسنامه سازمان ملل متحد، از یکسو ارکان وتشکیلات این نهاد بین المللی را تعیین کرده و از سوی دیگر، آیین کار و شیوهء عمل سازمان وهر یک از ارکان را مشخص می‏کند. بخشی از مقررات داخلی در بررسی تشکیلات سازمان ملل متح[ - درس ششم (سازمان ملل متحد (۳): ارکان ]شیوهء عضویت کشورها پنجاه کشور مؤسس سازمان ملل متحد با تصویب و امضای منشور، جزو اعضای‏صفحۀ ۷۰اوّلیه آن می‏باشند. بر اساس مادهء چهار از فصل دوّم منشور، عضویت این سازمان بین المللی‏برای تمامی کشورهایی که تعهدات مندرج در منشور را بپذیرند، مجاز است. «سایر کشورهای شیفتهء صلح (به جز اعضای مؤسس) که تعهدات مندرج در این منشور رابپذیرند و به نظر و تشخیص سازمان قادر و مایل به اجرای آن باشند، می‏توانند به عضویت‏ملل متحد در آیند.[- منشور ملل متحد ] مراحل عضویت یک کشور در سازمان ملل متحد عبارت است از: ۱- درخواست رسمی کشور از شورای امنیت جهت عضویت در سازمان ملل متحد. ۲- توصیهء شورای امنیت به مجمع عمومی در خصوص پذیرش عضویت کشور متقاضی. ۳- تصویب مجمع عمومی با اکثریت آرا. «قبول هر کشوری که واجد شرایط مذکور (مندرج در بند فوق الذکر) باشد، به عضویت ملل‏متحد منوط به تصمیمی است که مجمع عمومی بنابر توصیهء شورای امنیت اتخاذمی‏نماید.[- منشورملل ]چگونگی خروج، اخراج و تعلیق عضویت کشورها منشور سازمان در مورد خروج کشوری از سازمان ملل متحد، هیچ گونه پیش بینی لازم رانکرده و تاکنون که حدود پنجاه سال از تأسیس آن می‏گذرد هیچ کشوری از آن خارج نشده است. تعلیق عضویت یا اخراج کشوری از سازمان‏متحد ملل بنا به توصیهء شورای امنیت وتصویب مجمع عمومی انجام می‏شود. «هر عضو ملل متحد که از طرف شورای امنیت علیه آن اقدام احتیاطی یا قهری به عمل‏آمده است، ممکن است به وسیلهء مجمع عمومی و بنا بر توصیهء شورای امنیت از اِعمالصفحۀ ۷۱حقوق و مزایای عضویت معلّق گردد. اِعمال حقوق و مزایای مزبور ممکن است به وسیلهءشورای امنیت مجدداً برقرار شود.[- همان مدرک ] اگر کشوری در زیر پا گذاشتن اصول و مفاد منشور ملل اصرار ورزد، ممکن است‏توسط مجمع از سازمان ملل متحد اخراج شود. «هر عضو ملل متحد که در تخطی از اصول مندرج در این منشور اصرار ورزد ممکن است‏به‏وسیله مجمع عمومی بنابر توصیهء شورای امنیت از سازمان اخراج گردد.[- همان مدرک ]عضو نبودن کشورهای بی‏طرف و سایر کشورها چگونگی ارتباط ارکان سازمان ملل متحد اجلاسیه‏های سازمان ملل متحد ضمیمهء منشور صفحۀ ۷۵اصلاح منشور ملل متحد مادهء ۱۰۸ منشور چگونگی اصلاحات در منشور را چنین بیان کرده است: «اصلاحاتی که در این منشور به عمل می‏آید زمانی برای تمام اعضای ملل متحدلازم الاجرا خواهد شد که به موجب رأی دو سوّم اعضای مجمع عمومی موردقبول قرار گیرد و توسط دو سوم اعضای ملل متحد که شامل کلیهء اعضای دائم‏شورای امنیت باشد بر طبق قوانین اساسی آنها به تصویب رسیده باشد.[- منشور ملل متّحد ] بنابراین، در اصلاح ماده یا مواردی از منشور مراحل زیر لازم الاجرا است: ۱- رأی دو سوم مجمع عمومی به این اصلاحیه. ۲- رأی هر پنج عضو دایم شورای امنیت به آن. ۳- تصویب مراجع قانونی کشورهای رأی دهنده. تاکنون مواد ۲۳، ۲۷ و ۱۰۹ در خصوص تعداد اعضای غیر دایم شورای امنیت اصلاح‏شده است. بر اساس این اصلاحیه در سال ۱۹۶۵ تعداد اعضای غیر دایم از شش کشور به ده‏کشور افزایش یافت[- ارزیابی تحول دیپلماسی در قرن بیستم، محمد رضا البرزی، ص ۹۰، نشر سفیر، تهران، ۱۳۶۸ ]

   

   

  سازمانهای تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد مؤسسات وابسته به مجمع عمومی‏ مؤسسات وابسته به شورای امنیت مؤسسات وابسته به شورای اقتصادی و اجتماعی الف - کمیساریای عالی ملل متحد برای پناهندگان: مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۱۹۴۹، ضمن تصویب قطعنامه‏ای تصمیم‏گرفت. به منظور حمایت از پناهندگان و کمک به آنها سازمانی تحت عنوان کمیساریای عالی‏ملل متحد برای پناهندگان ایجاد کند. وظایف کمیساریای عالی ملل متحد برای پناهندگان، تأمین حمایت بین المللی برای‏پناهندگان و کمک به آنها می‏باشد. آن عده از پناهندگان می‏توانند از کمک این مؤسسه استفاده‏کنند که به خاطر ترس از تعقیب به سبب عقیده، نژاد و ملیت از کشور متبوع خود خارج شده‏و مایل به برگشتن به وطن خود نمی‏باشند. مقر کمیساریای عالی پناهندگان در ژنو است. کمیسر عالی از طرف دبیرکل ملل متحدانتخاب و توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد به این سمت منصوب می‏شود. ب - صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) fesinU صندوق کودکان ملل متحد، در تاریخ یازده دسامبر ۱۹۴۶، با اکثریت آرای مجمع‏عمومی به وجود آمد تا به کودکانی که قربانی پیامدهای جنگ جهانی دوم بودند، کمک فوری‏برساند. وظایف این سازمان، از جهت رسیدگی به کودکان ناشی از جنگ در سال ۱۹۵۰، پایان‏پذیرفت، امّا مجمع عمومی، وظیفهء آن را کمک به کودکان جهان سوم قرار داد. مجمع عمومی، تشکیلات یونیسف را برای یک دورهء آزمایشی سه ساله که از سالصفحۀ ۷۹الف - نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل متحد: الف - صندوق بین المللی پول FMI : مواد موافقتنامه‏ای که در ۲۷ دسامبر ۱۹۴۵ در کنفرانس مالی و پولی ملل متحدتهیه شده بود، توسط ۲۲ کشور که هشتاد درصد سهم کل بودجهء صندوق را دارا بودند، به‏امضا رسید. اولین اجلاس هیأت مدیره صندوق بین المللی پول در تاریخ هشتم مارس ۱۹۴۶در ساوانا واقع در آمریکا، در هجدهم دسامبر ۱۹۴۶ صندوق تشکیل شد. بانک بین المللی ترمیم و توسعه، معروف به بانک جهانی، نیز همزمان با صندوق بین‏المللی پول در کنفرانس مالی و پولی سازمان ملل متحد پایه گذاری شد و از ۲۵ ژوئن ۱۹۴۶شروع به کار کرد. بانک جهانی و صندوق بین المللی پول دارای هدف مشترک امّا وظایف‏متفاوت هستند. صندوق بین المللی پول عهده‏دار وضع مقررات پولی بین المللی وجلوگیری از بحرانهای پولی ملّی یا جهانی است، در حالی که بانک جهانی به توسعه اقتصادی‏کشورها توجه دارد[- سازمانهای بین المللی، ابوالقاسم منصفی، ص ۳۰۷-۳۱۰، انتشارات دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی، ۱۳۵۸ ] اهداف صندوق مزبور به شرح زیر است: ۱- گسترش همکاریهای پولی بین المللی از طریق مشورت و تشریک مساعی. ۲- تسهیل در امر توسعه و رشد موزون تجارت بین المللی و در نتیجه کمک به توسعه‏و حفظ درآمد حقیقی و بالا بردن سطح اشتغال. ۳- ارتقای ثبات نرخ مبادلات ارزی. ۴- کمک به ایجاد سیستم پرداختهای چند جانبه و رفع محدودیتهای مبادلات ارزی. ۵- کمک به اعضا از طریق فراهم کردن موقت منابع مالی به منظور اصلاح سوء تنظیم‏تراز پرداختهای آنان. هر کشور عضو یک سهم تعیین شده دارد که نشان دهندهء مشارکت و قدرت نفوذ رأی‏آن کشور در تصمیم گیری امور صندوق می‏باشد. همچنین کشور سهامدار به مقداصفحۀ ۸۲ب - سازمان خواربار و کشاورزی (فائو) OAF : تاریخچهء سازمان خواربار و کشاورزی را باید در منشور آتلانتیک یافت. منشورمذبور اظهار نظر کرده بود که همه مردم در همه سرزمینها، فارغ از نیازمندیها، بتوانند زندگی‏کنند. سازمان خواربار و کشاورزی در تاریخ شانزدهم اکتبر ۱۹۴۵ که اساسنامه آن در کبک‏کانادا به امضا رسید، تاسیس شد. اهداف سازمان خدمت به گسترش اقتصاد جهان از طریق: بهبود و کفایت تولیدات وتوزیع محصولات کشاورزی، بالابردن سطح تغذیه و سطح زندگی، تأمین بهبود و کارآیی درتولید و توزیع کلیه فرآورده‏های غذایی و کشاورزی، و نیز بهتر ساختن وضع زندگی ساکنان‏روستاها و کمک به گسترش اقتصاد جهانی می‏باشد. سازمان خواربار و کشاورزی جهانی برای رسیدن به اهداف یاد شده اطلاعات‏مربوط به تغذیه، توسعهء منابع آب و خاک هر کشور را ترویج کرده، دانستنیهای مربوط به‏مبادله و گسترش تحقیقات علمی و تکنولوژی در کشاورزی، بهبود آموزش و اداره امورمربوط به تغذیه، مسائل خواربار و اشاعهء معلومات عمومی در زمینه تغذیه و کشاورزی راجمع آوری می‏کند و در اختیار دولتها قرار می‏دهد. این سازمان دارای شورا، کنفرانس عمومی و مدیر کل است که از جانب مجمع‏عمومی انتخاب می‏شوند. کنفرانس مرکب از ۳۴ کشور عضو است که هر دو سال یکبارتشکیل جلسه می‏دهد تا خط مشی و بودجه و برنامهء جهانی سازمان را تصویب کند. صفحۀ ۸۳ج - سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) OCSENU : این سازمان، در چهارم نوامبر سال ۱۹۴۶ در پایان جنگ جهانی دوم، هنگامی که‏تعداد کافی از دولتها اساسنامهء آن را امضا کردند به وجود آمد. در آن زمان فقط بیست دولت‏عضویت آن را داشتند و امروزه ۱۳۶ دولت عضو این سازمان می‏باشند. هدف این سازمان کمک به صلح و امنیت در جهان از طریق توسعهء همکاری میان‏ملتها از راه تعلیم و تربیت، علوم و فرهنگ به منظور احترام عام برای عدالت، حکومت قانون‏و حقوق بشر و آزادیهای اساسی است که برای مردم جهان بدون تبعیض از جهت نژاد،جنس، زبان و یا مذهب به موجب منشور ملل متحد تأیید شده است. تشکیلات این سازمان به قرار زیر است: ۱- کنفرانس عمومی: کنفرانس عمومی که مرکب از نمایندگان کشورهای عضو است،هر سال یک بار، برای تعیین خط مشی و برنامه سازمان، تشکیل جلسه می‏دهد. ۲- هیأت اجرایی: هیأت اجرایی مرکب از چهل عضو است که آنها را کنفرانس‏عمومی انتخاب می‏کند. حداقل سالی دوبار تشکیل جلسه داده و مسؤول اجرای برنامه‏های‏مصوب کنفرانس است. ۳- دبیرخانه: دبیرخانه مرکب از مدیرکل و هیأت کارمندان بین الملل و مسؤول‏اجرای برنامه‏های یونسکو می‏باشد. یونسکو دو برنامه و فعالیت عمده را در سطح کشورهای عضو عمل می‏کند: ۱- فعالیتهای دایم که برای کلیه کشورهای عضو قابل توجه است از قبیل: مبادلهءاطلاعات و مدارک، کمک به سازمانهای غیر دولتی بین المللی و تهیه میثاقهای بین‏المللی. ۲- حل مشکلات بخصوص کشورهای عضو، که در شش زمینهء عمده اجرا می‏شود:آموزش و پرورش، علوم طبیعی، علوم اجتماعی و انسانی، فرهنگ، ارتباط جمعی و مبادلات‏بین المللی. همچنین یونسکو با اعزام کارشناسان خود، اطلاعاتی در زمینه ترویج و نوسازی،تربیت دانشمندان و مهندسان، تسهیلات آموزشی در کلیه سطوح، تربیت معلم، بهبوصفحۀ ۸۴د - سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری (ایکائو) OACI : قرار داد مربوط به تأسیس سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری در هفتم دسامبر۱۹۴۴ در شیکاگو امضا شد و بعد از تصویب ۲۶ کشور در سال ۱۹۴۷ سازمان مزبور رسمیت‏پیدا کرد. وظایف سازمان - بر اساس اصل ۴۴ قرار داد ۱۹۴۴ - توسعهء اصول و روشهای‏هوانوردی بین المللی و سرعت بخشیدن به توسعهء حمل و نقل هوایی با توجه به ایمنی پروازو رشد هواپیمایی کشوری در سطح جهانی تنظیم شده است. هـ - سایر مؤسسات: سازمانهای متعددی در راستای اهداف سازمان ملل متحد فعالیت می‏کنند که تنهاعنوانهای آنها ذکر می‏شود: ۱- بانک بین اللمللی ترمیم و توسعه (بانک جهانی) ۲- انجمن بین المللی توسعه ۳-بنگاه مالی بین المللی ۴- موافقتنامهء عمومی تعرفه‏های گمرکی و تجارت (گات) ۵- اتحادیه‏پستی جهانی ۶- اتحادیه بین المللی مخابرات ۷- سازمان هواشناسی جهانی ۸- سازمان بین‏المللی کار ۹- سازمان بهداشت جهانی ۱۰- سازمان مشورتی دریانوردی بین الدول ۱۱-صندوق بین المللی توسعه کشاورزی ۱۲- آژانس بین المللی انرژی اتمی.

   

   

  سازمان ملل متحد - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  https://fa.wikipedia.org/wiki/سازمان_ملل_متحد
  مقر سازمان ملل متحد در نیویورک است و کشورهای عضو و موسسات وابسته در طول هر سال با ..... چه در راه شکل گیریآن مقامات سازمان ملل و سران دولتها دخالت مستقیم داشته‌اند.

  چگونگی شکل گیری سازمان ملل متحد - بازیگران ...

  www.yasinzm.blogfa.com/post-1091.aspx
  چگونگی شکل گیری سازمان ملل متحد. دولت های دیگر مثل چین، شوروی سابق و فرانسه نیز با پذیرفتن متن منشور، به صف امضاکنندگان آن پیوستند. منشور ملل متحد در ...

  سازمان ملل متحد تاریخچه و ساختار - آفتاب

  www.aftabir.com › مقالات › سیاسی › علوم سیاسی
  ۱۳ دی ۱۳۸۸ ه‍.ش. - از سال های دور که تمدن بشری شکل گرفت و جامعه بشری به گروهها و ... سازمان ملل متحد در طی حدود۶۰ سال از شکل گیری اش فعالیتهای متنوعی داشته که در ...

  اشاره ای بر شکل گیری سازمان ملل متحد - روابط بین الملل ...

  qadir53.blogsky.com/1392/.../اشاره-ای-بر-شکل-گیری-سازمان-ملل-متحد
  ۱۷ مرداد ۱۳۹۲ ه‍.ش. - اشاره ای بر شکل گیری سازمان ملل متحد. نخستین گام در زمینهء تأسیس سازمان ملل، صدور اعلامیهء بین المتحدین بود. این اعلامیه در دوازدهم ژوئن ۱۹۴۱ در ...

  سازمان ملل متحد تاريخچه و ساختار - وب سایت تبیان استان ...

  www.tebyan-ardebil.ir › حوزه مقالات › سیاسی › جهان
  ۶ بهمن ۱۳۸۹ ه‍.ش. - از سال هاي دور که تمدن بشري شکل گرفت و جامعه بشري به گروه ها و قوم هاي ... سازمان ملل متحد در طي حدود۶۰ سال از شکل گيري اش فعاليت هاي متنوعي ...

  تأسیس سازمان ملل متحد و روز ملل متحد

  www.hawzah.net/fa/.../View/.../تأسیس-سازمان-ملل-متحد-و-روز-ملل-متحد
  مقر سازمان ملل متحد در نیویورک و دارای شش رکن اصلی است که عبارتند از: مجمع عمومی، ... ناکامی جامعه انسانی در پیش گیری از آغاز جنگ جهانی دوم، این باور را تقویت کرد که ... نقشی که این سازمان برای حفظ صلح به عهده دارد، به شکل ممانعت یا محدود کردن ...

  شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و چگونگی شکل گیری آن

  www.humanrights-iran.ir/news-16638.aspx
  ۲ خرداد ۱۳۸۹ ه‍.ش. - شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و چگونگی شکل گیری آن. حقوق بشر > ایران - محمدمهدی سلیمانی. مقدمه. بحث درباره اصلاحات در سازمان ملل، مدت هاست که ...

  روند شکل گیری ملل متحد و اداره حقوق بشر

  esalat.org/.../Rawand%20shakel%20geri%20UN%20va%20hoqoq%20ba...
  ۱۸ فروردین ۱۳۸۶ ه‍.ش. - اگر چه در پيشنهادات دامبارتون اوکس برای تاسيس سازمان ملل متحد به موضوع ... وی در شکل گيری و تصويب اعلاميه جهانی حقوق بشر نقش حياتی ايفا ...

  [PDF]ﻧﮕﺎﻫﯽ ﺑﻪ ﺳﺎﺧﺘﺎر و ﻋﻤﻠﮑﺮد ﺳﺎزﻣﺎن ﻣﻠﻞ ﻣﺘﺤﺪ - مجله اقتصادی

  www.ejip.ir/article-1-254-fa.pdf
  اﯾﻦ. ﺳﺎزﻣﺎن ﻋﻀﻮ ﻧﯿﺴﺘﻨﺪ . 3. اﯾﻦ ﺳﺎزﻣﺎن. ﺗﻮﺳﻂ. ﮐﺸﻮرﻫﺎی ﭘﯿﺮوز در ﺟﻨـﮓ. ﺟﻬـﺎﻧﯽ دوم. ﺷـﮑﻞ ﮔﺮﻓـﺖ و ... ﮔﯿـﺮی. ﻣﯽ. ﻧﻤﺎﯾﻨﺪ . در اﯾﻦ ﻣﻘﺎﻟﻪ اﺑﺘﺪا ﺗﺎرﯾﺨﭽﻪ ﺗﺸﮑﯿﻞ ﺳﺎزﻣﺎن ﻣﻠﻞ ﻣﺘﺤﺪ، ارﮐﺎن ﺳﺎزﻣﺎن، اﻫﺪاف ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻫـﺰاره و.

  مستند دور یک میز - تاریخچه و اهداف شکلگیری سازمان ملل متحد ...

  www.aviny.com/clip/.../Dore-yek-Miz.aspx?title...سازمان-ملل-متحد...
  تاریخچه و اهداف شکلگیری سازمان ملل متحد. (مستند «دور یک میز» به تاریخچه و اهداف شکل گیری سازمان ملل متحد می پردازد. برای فهم ضرورت وجود حق وتو در شورای امنیت ...

  تصور و واقعيت - UNIC

  www.unic-ir.org/publication/farsi/tasavor/tasavor.htm
  نقش اصلي سازمان ملل متحددر ترويج صلح و امنيت، توسعه و حقوق بشر در جهان، 10 ..... و غیرمستقیم،صلح را ترویج و برای مهار مناقشه های موجود یا در حال شکل گیری، از ...

  هدف از برگزاری اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد چیست ... - ...

  seraj24.ir/.../هدف-از-برگزاری-اجلاس-مجمع-عمومی-سازمان-ملل-متحد-چیست-؟...
  ۲ مهر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - اگر چه سازمان ملل متحد در ظاهر با اهداف مشخصی در راستای ایجاد صلح و امنیت جهانی و ... بوده است که هر یک به نحوی در شکل گیری این سازمان موثر بودند.

  - سازمان ملل در فراز و نشیب بحران های جهانی - ایرنا

  article.irna.ir/fa/NewsPrint.aspx?ID=1815
  ۲۹ مهر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - «مهدی ذاکریان» ریشه شکل گیری سازمان ملل متحد را در 1945 میلادی، ناتوانی جهانی در مهار خشونت و جنگ عنوان کرد و گفت: ناکامی جامعه بین المللی در ...

  خبرگزاری تسنیم - بحران با هند در حال شکل‌گیری است؛ ...

  www.tasnimnews.com/.../بحران-با-هند-در-حال-شکل-گیری-است-سازمان-م...
  ۱۰ مهر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - نماینده پاکستان در سازمان ملل متحد: بحران با هند در حال شکل‌گیری است؛ سازمان ملل کمک کند. شناسه خبر: 1201623 سرویس: بین الملل. ۱۰ مهر ۱۳۹۵ ...

  شباهنگ - تاسیس و ساختار ساز مان ملل

  zayeri.blogfa.com/post-14.aspx
  تاسیس و ساختار ساز مان ملل. به مناسبت سوم آبان ماه( 24 اکتبر) سالروز تاسیس ساز مان ملل متحد. شکل گیری سازمان های بین المللی (international organizations ) به ...

  آیا ساختار سازمان‌ملل درحال تغییر است؟ - مشرق

  www.mashreghnews.ir/fa/news/.../آیا-ساختار-سازمان‌ملل-درحال-تغییر-اس...
  همانگونه که اشاره شد، شورای امنیت، یکی از شش رکن اصلی سازمان ملل متحد به شمار می آید. .... چندانی نیاز نداشته باشد، اما ساختار و سازمان به ویژه نحوه تصمیم گیری در شورای ... و دولت نیز بر اساس آرای مردمی و رضایتمندی اکثریت جامعه شکل گرفته باشد.

  نقدی بر قوت و ضعف سازمان ملل متحد – عصر دیپلماسی

  asrdiplomacy.ir/نقدی-بر-قوت-و-ضعف-سازمان-ملل-متحد/
  سازمانهای قبل از سازمان ملل متحد از آنجا که نتوانستند جلوی جنگهای جهانی را ... عمومی مردم دنیاست که در زمان شکل گیری جامعه ملل و در ابتدای تشکیل سازمان ملل متحد فقط ...

  مهرداد محمدی: نگاهی اجمالی به سیر تصویب منشور و تاسیس ...

  www.internationallaw.ir/index.php?option=com...
  ۲۳ شهریور ۱۳۹۵ ه‍.ش. - مهرداد محمدی[1] در سال 1945 هنگامیکه سازمان ملل متحد در آستانه تاسیس ... آغاز شکل گیری و سنگ بنای سازمانی جهانشمول موسوم به ملل متحد (United ...

  شکل‌گیری بحران با هند / درخواست کمک از سازمان ملل - قدس ...

  qudsonline.ir/.../شکل-گیری-بحران-با-هند-درخواست-کمک-از-سازمان-ملل
  ۱۰ مهر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - نماینده پاکستان در سازمان ملل متحد: شکل‌گیری بحران با هند / درخواست کمک از سازمان ملل. 139405031455123275750334.jpg. نماینده دائم پاکستان ...

  مطالعات حقوق بین الملل - نقش سازمان ملل و شوراي امنيت در حل و ...

  www.shakuri.blogfa.com/post-21.aspx
  رئيس جمهور روزولت در سخنراني خود به مناسبت آيين افتتاح سازمان ملل متحد آن سازمان را .... و عدالت هر دو بواسطه شفافيت در فرايند تصميم گيري شوراي شكل مي گيرند.

  عضويت عربستان سعودى در شوراى حقوق بشر و استحاله ...

  noandish.com/.../عضويت-عربستان-سعودى-در-شوراى-حقوق-بشر-و-است...
  ۱۰ آبان ۱۳۹۵ ه‍.ش. - نوانديش- اكبر مختارى: سازمانها وگروه های مختلف بدون توجه به فلسفه شکل گیری شان استمرار نخواهند یافت.دوری از اهداف و ارزشهای شکل دهنده سازمانهای ...

  سازمان ملل متحد کجاست؟ -آکا - بازتاب 24

  baztab24.com/news/582963/سازمان+ملل+متحد+کجاست+آکا
  ۳ آبان ۱۳۹۵ ه‍.ش. - سازمان ملل متحد، سازمانی بین‌المللی است که در سال ۱۹۴۵ میلادی تاسیس و ... سازمان مللکجاست؟,تاریخچه شکل گیری سازمان ملل,مقر سازمان ملل,.

  ایبنا - بررسی نقش ایران در تشکیل سازمان ملل متحد در یک ...

  www.ibna.ir/fa/.../نقش-ایران-تشکیل-سازمان-ملل-متحد-کتابی-بررسی
  ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ ه‍.ش. - در بخش دوم این اثر با عنوان «مسایل ایران در سازمان ملل متحد» پس از ذکر مسائل ایران که به نوعی در ارکان مختلف سازمان ملل از زمان شکل‌گیری سازمان ...

  جمهوری اسلامی ایران: از بازرگان تا روحانی - یافته‌های کتاب‌های Google

  https://books.google.com/books?isbn=1780835124
  فریدون قاسمی, ‏سیروس رزاقی‌پور
  ذیلا به بخشهایی از آن اشاره می شود: من از این پایگاه و از منبر سازمان ملل متحد می ... از سوی دیگر جا دارد ما اعضای سازمان ملل متحد به بازنگری در تاریخ شکل گیری این ...

  نیویارک جای مناسب برای سازمان ملل متحد نیست | - روزنامه هشت صبح

  8am.af/1394/08/05/new-york-is-the-right-place-for-the-united-nations/
  دورنمای استراتژیک سازمان ملل متحد را «فراهم‌سازی زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه بین‌المللی برای شکل‌گیری جهانی مبرا از فقر، تشنج، بی‌عدالتی ...

  شورای امنیت و امکان نقش آفرینی در روند شکل گیری قواعد ...

  www.jafarzadehlawfirm.com/world-news/774/
  چکیده به مانند قطعنامه های مجمع عمومی سازمان ملل متحد و دیگر نهاد های بین المللی که می توانند مبیّن رویه دولت ها و اعتقاد حقوقی آنان در خصوص موضوعات مطروح باشند، اعمال ...

  باشگاه اندیشه › شکل گیری شورای حقوق بشر

  www.bashgah.net/fa/content/show/19397
  بر اساس منشور ملل متحد، ترویج و حمایت از حقوق بشر از مأموریت‌های اصلی این سازمان است. منشور سازمان ملل شامل ارجاعاتی کلی مبنی بر احترام به حقوق بشر بدون اشاره ...

  مستند دور یک میز - تاریخچه و اهداف شکلگیری سازمان ملل متحد ...

  roshangari.ir/video/30390
  ۱۱ دی ۱۳۹۳ ه‍.ش. - (مستند «دور یک میز» به تاریخچه و اهداف شکل گیری سازمان ملل متحد می پردازد. برای فهم ضرورت وجود حق وتو در شورای امنیت باید به تاریخچه این شورا ...

  سازمان ملل متحد؛ بازیگری با نقشهای متفاوت | نشریه زمانه

  www.zamane.info/1390/05/سازمان-ملل-متحد؛-بازیگری-با-نقشهای-متف/
  در میان ارکان مختلف سازمان ملل متحد، شورای امنیت بیش از هر رکن دیگری درگیر ... شکل‌گیری نظامی بین‌المللی را با اتکا به نقش مرکزی سازمان ملل متحد و اداره جهان تحت ...

  هدايت - سازمان ملل متحد

  mecbah.blogfa.com/post-44.aspx
  هدايت - سازمان ملل متحد - روشنگری ودفاع ازحریم ولایت. ... صورت پذيرفته، داراي ترتيباتي بوده است كه به فرآيند شكل‌گيري سازمانهاي بين‌المللي كمك كرده است.

  از کمیسیون حقوق بشر تا شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

  www.meisami.net/Cheshm/Other%20Articles/Sharif.htm
  £زماني‌كه سازمان ملل متحد تشكيل شد، سه هدف فراروي اين سازمان قرار گرفت كه اين سه ..... ¢با توجه به ارزيابي مثبت شما از شكل‌گيري شوراي حقوق‌بشر سازمان ملل و اين‌كه ...

  وکالت آنلاین - بررسی حقوقی شکل گیری و فعالیت سازمان های ...

  www.vekalatonline.ir/print.php?ToDo=ShowArticles&AID=89397
  اداره اطلاعات عمومی سازمان ملل متحد آن را این‌گونه تعریف می‌کند: به هر سازمان غیر‌دولتی و داوطلبانه‌ای اطلاق می‌شود که در سطح محلی، ملی یا بین‌المللی فعالیت دارد و افرادی ...

  Fars News Agency : عدم موفقیت سازمان ملل در دسترسی به اهداف

  www.farsnews.com/printable.php?nn=13910630000703
  ۲ مهر ۱۳۹۱ ه‍.ش. - از زمان شکل گیری سازمان ملل متحد به دلایلی مانند وابستگی مالی و سیاسی به قدرت های بزرگ و بی توجهی این قدرت ها به برخی مواد منشور ملل متحد این ...

  سازمان های بین الملل - قدرت فی نفسی غایت است

  www.mahditaha.blogfa.com/post-8.aspx
  2- کنفرانس صلح لاهه پایه گزار مجمع عمومی سازمان ملل متحد شد. 3- اتحادیه ..... جامعه ملل. 1- نحوه شکل گیری جامعه. 2- ارکان جامعه ملل الف: مجمع عمومی. ب : شوری - اعضای دایم.

  شورای امنیت سازمان ملل - BlogyLaw

  www.blogylaw.com › ... › حقوق بین الملل › سازمان های بین المللی
  ۶ تیر ۱۳۹۰ ه‍.ش. - 1 پست - ‏1 نویسنده
  سازمان ملل متحد و تلاش برای حفظ صلح و امنیت بین المللی ..... حاضر به مشارکت در روند قانوگذاری (معاهده سازی و شکل گیری قواعد عرفی) می باشند.

  عضویت عربستان سعودى در شوراى حقوق بشر و استحاله ...

  damadam.ir › اخبار › نواندیش › دسته‌بندی نشده
  عضویت عربستان سعودى در شوراى حقوق بشر و استحاله ارزشى سازمان ملل متحد ... سازمانها وگروه های مختلف بدون توجه به فلسفه شکل گیری شان استمرار نخواهند یافت.

  سازمان ملل نهادی برای صلح جهانی | مجمع جهانی صلح اسلامی

  www.iwpeace.com/news/19841
  ۴ آبان ۱۳۹۳ ه‍.ش. - سازمان های بین المللی نظیر سازمان ملل متحد، در راستای دستیابی به این هدف ... سازمان ملل متحداز هنگامه ی شکل گیری تاکنون، با توجه به هدف های پیش ...

  رفتارهای ناعادلانه رویه سازمان ملل است/ سازمان ملل مکانی برای ...

  www.dana.ir/.../رفتارهای-ناعادلانه-رویه-سازمان-ملل-است--سازمان-ملل-مکا...
  ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - وی افزود: اینکه نام کشور عربستان از لیست ناقضان حقوق بشر خارج شود از ابتدای شکل گیری سازمان ملل متحد تا امروز بارها به شکل‌های مختلف رخ داده ...

  سازمان ملل متحد خواستار بهبود حکومت داری و انجام اصلاحات در ...

  www.pajhwok.com/.../سازمان-ملل-متحد-خواستار-بهبود-حکومت-داری-و-ان...
  ۲۰ خرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. - بانکی مون، سرمنشی سازمان ملل متحد در این دیدار که در شهر دوشنبه صورت گرفت از شکل گیری و تکمیل حکومت وحدت ملی ابراز خرسندی نمود و یکبار ...

  بررسی نقش شورای امنیت و نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد ...

  bucbs.ir/.../883-بررسی-نقش-شورای-امنیت-و-نیروهای-حافظ-صلح-سازمان...
  با توجه به اوضاع متشنج و در گیری های مسلحانه مخصوصا در دهه های اخیر در نقاط مختلف، ... کلید واژها : آتش بس ، متارکه ، سازمان ملل متحد ، شورای امنیت ، ختم مخاصمات ... معاهده صلح تا چند سال بعد منعقد نگردید و یا مسئله صلح با آلمان شکل خاصی یافت لذا ...

  تولد نهادی جدید در سازمان ملل: شورای حقوق بشر - مهمترین اخبار ...

  vista.ir/article/222558/تولد-نهادی-جدید-در-سازمان-ملل-شورای-حقوق-بشر
  این کمیسیون یکی از مهم ترین نهادهای قانون گذاری سازمان ملل متحد است که در راستای .... برای شکل گیری نهاد تازه تأسیسی چون شورای حقوق بشر باید مسائل مورد نزاعی ...

  SNN.ir - .: Student News Agency :. - خبرگزاري دانشجو - آیا ...

  snn.ir/news-13910628086.aspx
  ۲۸ شهریور ۱۳۹۱ ه‍.ش. - گروه بین الملل «خبرگزاری دانشجو»؛ از زمان شکل گیری سازمان ملل متحد به دلایلی مانند وابستگی مالی و سیاسی به قدرت های بزرگ و بی توجهی این ...

  بازدید دانشجویان از دفتر سازمان ملل متحد در تهران - دانشکده ...

  www.sir.ac.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=3&pageid=139...1744
  ۸ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - برنامه بازدید از دفتر سازمان ملل متحد در تهران در تاریخ 95/3/3 با ... سازمان ملل ، نحوه شکل گیری ، ارکان ، وظایف و کارگزاریهای آن سازمان در ایران ...

  [PDF]دریافت فایل

  ganj.irandoc.ac.ir/articles/download_sparse/601864
  گفتار اول: سابقه شکل گیری حمایت بین المللی از حقوق بشر. 44 ... نهاد سازی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد .... در اوایل شکل گیری سازمان ملل متحد انجام پذیرفت.

  استفاده ابزاری آمریکا از سازمان ملل متحد/ آیا جایگاه سازمان ملل ...

  kalame.co/.../44060-استفاده-ابزاری-آمریکا-از-سازمان-ملل-متحد-آیا-جایگا...
  جان بولتون سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد: سازمان ملل متحد در صورتی ... جایگاه سازمان ملل شکل گیری اتحادیه های منطقه ای همگرا نظیر اتحادیه اروپا و حاکم شدن ...

  پرتال جامع علوم انسانی - مبانی اساسی منشور سازمان ملل متحد ...

  www.ensani.ir/fa/content/141095/default.aspx
  چکیده: "هدف اصلی سازمان ملل متحد حفظ صلح و امنیت بین المللی است. ... شورای امنیت قرار می گیرند مستقل و جدای از نیروهای نظامی اعضای سازمان ملل نمی باشند به .... جدید از ساختار امنیت جهانی بر مبنای همان شکلی کل سازمانی نظیر جامعه ملل پشتیبانی ...

  انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد :: صفحه جزئیات اخبار ...

  www.iauns.org/.../گزارش-نشست-تخصصی-«شناسائی-حقوق-بین-الملل...
  ۵ خرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. - طبق ماده 13 منشور ملل متحد اصولاً وظیفه ای که به کمسیون حقوق بین الملل در اجرای ماده 13 محول شده با نحوه ایجاد عرف و شکل گیری آن ارتباط دارد و این ...

  انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد | گزارش - گزارش نشست ...

  unstudies.ir/.../گزارش-نشست-تخصصی-«شناسائی-حقوق-بین-الملل-عر...
  ۱ اسفند ۱۳۹۴ ه‍.ش. - طبق ماده ۱۳ منشور ملل متحد اصولاً وظیفه ای که به کمسیون حقوق بین الملل در اجرای ماده ۱۳ محول شده با نحوه ایجاد عرف و شکل گیری آن ارتباط دارد و این ...

  حقوق بين الملل 91 - نقش سازمان های بین المللی درمنبع حقوق ...

  binolmelal91.blogfa.com/post/163
  امروزه به خصوص با فعاليتهاي سازمان ملل متحد وبعضي سازمان هاي ديگرموضوع جنبه ..... دیوان بین المللی دادگستری مسأ له ی شکل گیری سریع عرف را در رأی 1969 فلات ...

  نقدی بر قطعنامه 181 مجمع عمومی سازمان ملل متحد

  sdpn.ir/DesktopModules/News/NewsView.aspx?TabID=0...
  کميته فوق طرحي ارائه کرد و مجمع عمومي سازمان ملل متحد طي قطعنامه شماره 181 اين طرح را ... ايجاد خواهدشد، بنابراين با شکل گيري دولت اسرائيل خيلي موافق نبوده است.

  آوا - سازمان ملل متحد به برقراری امنیت و صلح در افغانستان ...

  avapress.com/vdcdox0fzyt0fj6.2a2y.html
  سازمان ملل متحد به برقراری امنیت و صلح در افغانستان اهمیت فوق العاده قائل می باشد ... از دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه، در این دیدار دبیرکل سازمان ملل از شکل گیری ...

  نخستین دوره کارگاه آموزشی دفتر مرکز اطلاعات سازمان ملل ...

  iauctb.ac.ir/.../نخستین.دوره.کارگاه.آموزشی.دفتر.مرکز.اطلاعات.سازمان.ملل.م...
  ۲۶ مهر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - در ادامه دکتر محمد رجایی مقدم معاون مرکز اطلاعات دفتر سازمان ملل در تهران چگونگی شکل گیری سازمان ملل متحد و نهادهای مختلف مربوطه و عملکرد آنها ...

  فیلم مستند دور یک میز / تاریخچه و اهداف شکل گیری سازمان ...

  mobinmedia.ir/6450/فیلم-مستند-دور-یک-میز-تاریخچه-و-اهداف-ش.html
  ۲۸ آذر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - فیلم مستند دور یک میز / تاریخچه و اهداف شکل گیری سازمان ملل متحد / لینک مستقیم دانلود.

  تهران شاهد شکل گیری شبکه منطقه ای سازمان های مردم نهاد جهت ...

  https://www.unodc.org/.../tehran-witnesses-the-birth-of-a-regional-netwo...
  تهران شاهد شکل گیری شبکه منطقه ای سازمان های مردم نهاد جهت پرداختن به ... توسط دفتر مقابله با مواد و جرم سازمان ملل متحد در ایران (تحت برنامه منطقه ای برای افغانستان ...

  متن کامل سخنرانی خاتمی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد | اتاق ...

  otaghkhabar24.ir/news/16889
  ۴ مهر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - از سوی دیگر جا دارد مااعضای سازمان ملل متحد به بازنگری در تاریخ شکل گیری این سازمانبپردازیم و با گفت وگوی منطقى ، آن را اصلاح و کامل کنیم .

  بررسی حقوقی شکل گیری و فعالیت سازمان های مردم نهاد – گروه ...

  www.yasa.co/.../بررسی-حقوقی-شکل-گیری-و-فعالیت-سازمان-های-مردم-...
  اداره اطلاعات عمومی سازمان ملل متحد آن را این‌گونه تعریف می‌كند: به هر سازمان غیر‌دولتی و داوطلبانه‌ای اطلاق می‌شود که در سطح محلی، ملی یا بین‌المللی فعالیت دارد و افرادی ...

  دانش سیاست و روابط بین الملل - آمریکا و سازمان ملل متحد

  politico.blogfa.com/post-69.aspx
  اين واقعيتي تاريخي است كه از زمان بدو تاسيس سازمان ملل در صحنه حضور داشته است. تلاطم روابط بين كشور آمريكا و سازمان ملل از همان ابتداي شكل‌گيري سازمان وجود ...

  تاریخچه حضور ایران در سازمان ملل و قطعنامه های ضد ایرانی | ...

  www.siasi.porsemani.ir/node/2126
  قبل از ورود به اصل پاسخ، ذکر مقدمه ای کوتاه پیرامون سازمان ملل متحد و اجزاء آن خالی ... شکل گيري سازمان ملل و ارکان آن به سابقه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد، مي ...

  مقاله و تحقیق سازمان ملل متحد در قالب ورد

  united-nations.mizbanblog.com/
  ۲ تیر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - پایان نامه بررسی تغییر ساختار سازمان ملل متحد - کیا راسان به صفحه دانلود ..... شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و چگونگی شکل گیری آن

  سازمان ملل متحد و حمایت از حقوق زنان در نیم قرن اخیر - مهرخانه

  mehrkhane.com › صفحه نخست › اجتماعی
  ۱ آبان ۱۳۹۲ ه‍.ش. - سازمان‌ ملل‌متحد به عنوان مهم‌ترین سازمان بین‌المللی با توجه به برخورداری .... مؤثر در شکل‌گیرینقش‌های جنسیتی و روابط خانوادگی مورد هجمه قرار می‌دهد.

  ضرورت هاي اصلاح ساختارسازمان ملل - همدان

  www.tabnakhamadan.ir/fa/news/.../ضرورت-هاي-اصلاح-ساختارسازمان-ملل
  ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ ه‍.ش. - ... شكل گيري دو ديدگاه در ضرورت يا عدم ضرورت وجود اين سازمان شده است. .... بر اساس ماده 1 از فصل اول منشور؛ هدفهاي اصلي سازمان ملل متحد عبارتند از: ...

  gooya news :: politics: نامه سرگشاده رضا پهلوی، ریاست ...

  news.gooya.com/politics/archives/2016/09/217782print.php
  ۳۱ شهریور ۱۳۹۵ ه‍.ش. - موضوع: نقض اساسنامه، مصوبات و هنجارهای سازمان ملل متحد توسط حکومت ج.ا. ... خاورمیانه است، بحرانی که از چهار دهه قبل، با شکل گیری حکومت مذهبی ج.ا.

  ضرورت اصلاح ساختار شورای امنیت و سازمان ملل متحد - پارس ...

  www.parsnews.com/.../312322-ضرورت-اصلاح-ساختار-شورای-امنیت-ساز...
  ۱۱ مهر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - واقعیت این است که ارتقای نقش سازمان ملل برای مهار بحران های بین المللی و منطقه ای در گرو اصلاحات ساختاری در این سازمان است. اساس شکل گیری این ...

  PressTV-تصویب قطعنامه سوریه در سازمان ملل

  www.presstv.ir/DetailFa/2015/12/19/442318/UNSC-Syria-Russia-USA
  ۲۸ آذر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه ای را تصویب کرده که بر اساس آن ... کری گفت: «برای انجام این کار، روند اجرا و شکل گیری و تصمیم گیری در ...

  نقش مجمع عمومی سازمان ملل - همشهری

  hamshahrionline.ir/details/24849
  ۱ تیر ۱۳۸۶ ه‍.ش. - جواد حمیدی: مجمع عمومی سازمان ملل متحد یکی از نهادهای مهم این سازمان به‌شمار می آید. ... از زمان شکل گیری مجمع عمومی در شصت سال پیش، این نهاد همواره شاهد ...

  آشنایی با چند سازمان بین المللی - تبسم بیداری

  tabasomehbidari.persianblog.ir/page/fars
  سازمان ملل متحد که توسط ۵۱ کشور تأسیس شد، در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۱۹۲ کشور عضو ..... با عنایت به اینکه شکل‌گیریاین سازمان حاصل تحول و گسترش روابط کشورها با ...

  نقش سازمان ملل در گفتگوهای صلح - روزنامه افغانستان

  www.dailyafghanistan.com/opinion_detail.php?post_id=127089
  حال سوال اساسی و جدی این است که سازمان ملل متحد چه نقشی در گفتگو های صلح می ... از سال 2001 تا زمان شکل گیری شورای عالی صلح به نوعی دولت افغانستان، جامعه ...

  شعری که ظریف در سازمان ملل گشت و پیدایش نکرد! - افکارنیوز

  www.afkarnews.ir/.../523403-شعری-که-ظریف-در-سازمان-ملل-گشت-پیدا...
  ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - ... و پیام رسان های موبایلی که منجر به شکل گیری و بسط مفهومی تحت عنوان ... زمانی که در سن بیست و یک یا بیست و دو سالگی وارد سازمان ملل متحد ...

  جهان - BBC فارسی - دولت فلسطینی 'ناظر غیرعضو ...

  www.bbc.com/persian/world/.../121129_u07_palestine_un_vote.shtml
  ۹ آذر ۱۳۹۱ ه‍.ش. - این رای گیری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در روزی اتفاق افتاد (۲۹ نوامبر) که ۶۵ سال پیش مصوبه دیگری موجب شکل گیری کشور اسرائیل شده بود.

  بنياد فرهنگ ملل - یونسکو سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی ...

  bonyadfarhang.blogfa.com/post-26.aspx
  بنياد فرهنگ ملل - یونسکو سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد - در خصوص ... دفاع از صلح نيز بايد در ذهن انسان‌ها شكل گيرد» (همانگونه كه در آغاز ديباچة يونسكو آمده است) ... اندكي بعد انگلستان و سنگاپور نيز از سازمان كناره گيري كردند.

  اثری از شعر سعدی بر سر در سازمان ملل نیست - فریدن نا

  fereydanna.ir/52105/اثری-شعر-سعدی-بر-سر-سازمان-ملل-نیس
  ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - شایعه پدیده‌ای اجتماعی است که بستر عمده شکل گیری‌اش، رسانه‌ها هستند؛ ... منجر به شکل گیریو بسط مفهومی تحت عنوان شهروند- خبرنگار شده است؛ بستر ... زمانی که در سن بیست و یک یا بیست و دو سالگی وارد سازمان ملل متحد شدم، به ...

  تازه های ملل متحد، شماره 24- آبان 1392 - دیده بان حقوق بین الملل

  1945.ir › صفحه نخست › سازمان های بین المللی
  ۴ دی ۱۳۹۲ ه‍.ش. - نماینده یاد شده در مورد موضوع «شکل گیری و ادله حقوق بین الملل عرفی» ... ها و اظهارات سازمانهای بین المللی به ویژه نهادهای عضو خانواده ملل متحد اغلب ...

  شيوه ها و روندهای تصميم گيری در سازمان های بين المللی - حقوق ...

  www.yaserziaee.blogfa.com/post-241.aspx
  به طوری که همان طور که ديوان بين المللی دادگستری می گويد: «سازمان ملل متحد، هم اکنون ... به طوری که در آرای دادگاه های اداری سازمان بين المللی که قاعده ای شکل گرفته که ...

  محصلین موسسه تحصیلات عالی کاتب - سوالات و جوابات ...

  katebstudents.blogfa.com/post-7.aspx
  قطع نظر از ارکان اصلی سازمان ملل متحد، سایر سازمان‌های بین‌ الدولی جهانی وابسته به آن ... (1971) چه اظهار نظر داشته و چه نتیجه گیری می توان از رأی مشورتی دیوان کرد؟ ..... را از انجام خدمات شخصی و خدمات عمومی به هر شکلو صورت که باشد و همچنین از تعهدات ...

  زهرا محمودی دکتری روابط بین الملل - واکاوی ضرورت ها و موانع ...

  zahramahmoodi85.blogfa.com/post-10.aspx
  گرچه سازمان ملل متحد، باهدف حفظ صلح و امنيت بين المللي تشکيل شده بود اما رقابت بين شوروي و آمريکا و شکل گيريجنگ سرد باعث ناکار آمدي سازمان شد. پايان جنگ ...

  روند انتخاب دبیر کل بعدی سازمان ملل متحد آغاز شد - صدای ...

  ir.voanews.com/a/un-secretery-elections/3281172.html
  ۲۴ فروردین ۱۳۹۵ ه‍.ش. - در گذشته، دبیرکل سازمان ملل متحد در جلساتی پشت درهای بسته ... های ریاست جمهوری در آمریکا چشم دوخته اند، رقابت دیگری در حال شکل گیری است که ...

  سایه سنگین واشنگتن بر تصمیمات سازمان ملل/آمریکا در ...

  www.mehrnews.com/.../سایه-سنگین-واشنگتن-بر-تصمیمات-سازمان-مل...
  ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - از ابتدای تاسیس سازمان ملل متحد آمریکا نقشی اساسی در شکل گیری آن داشته است. در حقیقت، سازمان ملل شكل گرفت تا مكمل قدرت اين كشور باشد.

  سازمان ملل متحد - آفتاب نیمه شب

  mortezakamalijoo.persianblog.ir/page/2
  سازمان ملل در پایان جنگ جهانی دوم و از سوی کشورهای پیروز در آن جنگ شکل گرفت و ... و مانع از به خدمت گیری آنان در جنگ‌ها به کارگماردن آنان در بخشهای دولتی و خصوصی ...

  ایران ویج سازمان ملل متحد (UN)

  www.iranvij.ir › سازمان‌های بین‌المللی
  ۱۹ شهریور ۱۳۹۴ ه‍.ش. - سازمان ملل متحد (UN)Reviewed by Aryan on Sep 10Rating: .... دارد اگر چه در راه شکل گیری آن مقامات سازمان ملل و سران دولتها دخالت مستقیم داشته‌اند.

  دکتر حمید زنگنه - تولد نهادی جدید در سازمان ملل: شورای حقوق بشر

  hamidzanganeh.blogfa.com/post-16.aspx
  اين کميسيون يکي از مهم ترين نهادهاي قانون گذاري سازمان ملل متحد است که در راستاي .... برای شکل گيری نهاد تازه تأسيسی چون شورای حقوق بشر بايد مسائل مورد نزاعي ...

  تاریخچه و متن کنوانسیون - وب سایت دفتر طرح ملی تغییر آب ...

  climate-change.ir/تاریخچه-و-متن-کنوانسیون_407.html
  نحوه شكل گيري كنوانسيون ... در سال ۱۹۹۰ مجمع عمومي سازمان ملل متحد كميته مذاكرات بين الدول (INC) را جهت تدوين كنوانسيون تغيير آب و هوا (UNFCCC) تشكيل داد.

  نگرانی سازمان ملل از حضور داعش در افغانستان؛ شماری از ...

  www.khaama.com/persian/archives/24349
  سرو صداهای حضور و شکل‌گیری گروه دولت اسلامی(داعش) در افغانستان سازمان ملل متحد را نگران ساخته‌است. خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد که نیکولاس هسم، فرستادۀ ...

  روند شكل‌گیری سازمان جهانی تجارت - سایت زر

  www.zar.ir/News/News-1690.aspx
  دكتر علی صباغیان درخصوص چگونگی شكل‌گیری و ساختار تشكیلاتی سازمان جهانی ... در زمینه سیاسی، نتیجه این تلاش‌ها به تاسیس سازمان ملل متحد به عنوان سازمانی ...

  9 - سازمان بين‌المللي كار - [به شبكه اطلاع‌رساني كارفرمايان ...

  payamekarfarmayan.com/spip.php?article47
  ۳ خرداد ۱۳۸۷ ه‍.ش. - آشنایی با نهادهای بین‌المللی شبکه سازمان ملل متحد .... کشورهایی که هر یک به نوبه خود در شکل‌گیری و تصویب این استانداردها نقش داشته اند. دستگاه ...

  شکل‌گیری سه پرونده‌ علیه ایران در سازمان ملل - ایران امروز

  www.iran-emrooz.net/index.php/news1/32261/
  ۲۷ مهر ۱۳۹۰ ه‍.ش. - اولین ارزیابی احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد "نقض حقوق بشر" در ایران نیز که روز شنبه به طور رسمی‌منتشر شد، امروز - چهارشنبه ۱۹ ...

  روایت ظریف از ادعای بودن شعر معروف ایرانی بر سر در سازمان ملل

  www.asriran.com › صفحه نخست › سیاست خارجی
  ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - به گزارش میزان، شایعه پدیده اجتماعی است که بستر عمده شکل گیری اش، ... زمانی که در سن بیست و یک یا بیست و دو سالگی وارد سازمان ملل متحد شدم، ...

  ارزیابی شتابزده - بازدید از سازمان ملل متّحد، گزارش سفر - ...

  solsnevis.blogfa.com/post-32.aspx
  ۲- زمین این مجموعه " هدیۀ " خانوادۀ راکفلر است به سازمان ملل متّحد در سال ۱۹۴۵ ! بله چنین زمین ... ۳- امّا ایدۀ شکل گیری این سازمان را می گویند بار اول رُزوِلت داده است . پس از ...

  مرکز حقوقی حصا | سازمان ملل و اسناد بین المللی حقوق زنان

  hesalaw.ir/2016/05/22/سازمان-ملل-و-اسناد-بین-المللی-حقوق-زنان/
  ۲ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - ظهور حقوق زنان در عرصه پرتلاطم سیاست بین المللی، سبب شکلگیری روابط پرفراز ... سازمان ملل متحد به عنوان مهمترین سازمان بینالمللی با توجه به ...

  فروردین ۱۳۸۴ - هادی‌نامه - blogfa.com

  hadinili.blogfa.com/8401.aspx
  25آوريل1945، برگزاري اولين كنفرانس سازمان‌ملل‌متحد ... امروز شصت‌سال از ایده‌ی اولیه‌ی شكل‌گیری سازمان‌ملل‌متحدمی‌گذرد و بااین‌حال به‌نظر می‌رسد این سازمان راه درازی تا ...

  ملل متحد: در دهه تحول از حقوق بشر و صلح در افغانستان حمایت ...

  www.bokhdinews.af › حقوق بشر
  سازمان ملل متحد از سال 1946 همکاری خود با افغانستان را آغاز کرد و به گفته مقام این ... این سازمان در افغانستان است که منجر به شکل گیری حکومت وحدت ملی در کشور شد.

  خبرگزاری کرد پرس :: Kurdpress News Aganecy - دلائل عمده ...

  kurdpress.com/Fa/NSite/FullStory/?Id=105981
  ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ ه‍.ش. - دلائل عمده شکل گیری گروه های افراطی و تروریستی ... در سازمان ملل مداخله نظامی در کشور عراق را یکی از دلائل عمده شکل گیری گروه های افراطی و ... غلامحسین دهقانی سفیر و معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نشست ...

  نظری بر جایگاه حقوقی"شورای حقوق بشر" ملل متحد

  https://jlq.ut.ac.ir/article_20852_0.html
  توسط شیخی - ‏2010
  حقوقی شدن حقوق بشر، شکل گیری نهادهای حقوق بشر و روند تکامل تدریجی فرهنگ ... در پاسخ به افکار عمومی جهانی، شورای حقوق بشر با تصمیم مجمع عمومی سازمان ملل در ...

  نگاهی به قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص ...

  www.bultannews.com › صفحه نخست › بین الملل
  ۲۸ آذر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - شوراي امنيت سازمان ملل متحد روز جمعه به اتفاق آراء قطعنامه اي را در تاييد نقشه ... دامن زدن به این سیاست متناقض خود یکی از دلایل شکل گیری گروههای ...

  مرکز اسناد انقلاب اسلامی - حق‌ وتو در شورای امنیت ابزاری برای ...

  irdc.ir/fa/content/63753/print.aspx
  ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. - سازمان ملل متحد در پایان جنگ جهانی دوم توسط قدرتهای فاتح جنگ شكل گرفت. ... می ماند، نقش بسیار مهمی در شكل گیری حق وتو در شورای امنیت داشت.

  اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد و دیپلماسی پیشرو

  www.iirjournal.ir/.../982-اجلاس-مجمع-عمومی-سازمان-ملل-متحد-و-دیپلماسی-...
  ۳ مهر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - رامتین رضایی: عضو هیئت تحریریه. فلسفه شکل گیری و ایجاد پدیده ای به نام سازمان های بین المللی را باید در اثار اندیشمندانی چون ...

  بنی آدمی که در سر در سازمان ملل یافت نمیشود! - نمناک

  namnak.com/شعر-سعدی-بر-سر-در-سازمان-ملل-متحد.p32203
   رتبه: ۵ - ‏۲ نقد
  ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - سردر سازمان ملل متحد و نوشته سردر سازمان ملل و شعر سردر سازمان ملل متحد و ... شایعه پدیده اجتماعی است که بستر عمده شکل گیری اش، رسانه هستند؛ با ...

  افشای نتایج رای گیری فوق محرمانه در سازمان ملل برای انتخاب ...

  www.saat24.com/.../افشای-نتایج-رای-گیری-فوق-محرمانه-در-سازمان-ملل-...
  ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - افشای نتایج رای گیری فوق محرمانه در سازمان ملل برای انتخاب دبیر کل بعدی ... گفت و گو با خبرنگاران در مقر اصلی سازمان ملل متحد، نیویورک/آوریل 2016. ... باعث خشم کشورهایی شد که به شکل مستقیم در رای گیری شرکت داده نشدند.

  متن کامل بیانیه سرور دانش در مجمع سازمان ملل

  www.afghanpaper.com/nbody.php?id=121442
  ۱ مهر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - در حالی که برخی از منازعات دیرینه تا هنوز ادامه یافته اند، شکل گیری تهدید ها و ... نقش اساسی سازمان ملل متحد در حمایت از تحول افغانستان به یک جامعۀ ...

  حوزه نیوز : شکل کنونی مسجد الاقصی باید حفظ شود

  hawzahnews.com/detail/News/396976
  ۴ آبان ۱۳۹۵ ه‍.ش. - حوزه/ سخنگوی بان کی مون گفت: موضع بان کی مون و سازمان ملل در زمینه اماکن ... این موضع گیری سازمان ملل متحد پس از آن صورت می گیرد که نتانیاهو ...

  کمیسیون توسعه پایدار سازمان ملل متحد

  haghgostar.ir/...الملل.../کمیسیون-توسعه-پایدار-سازمان-ملل-متحد.html
  با اين مقدمه وهمچنين اذعان به اين موضوع كه كميسيون توسعه پايدار سازمان ملل متحد ..... کیفیت،منابع نهفته و رطوبت زمین همیشه در چگونگی شکل گیری قدرت‌‌ها و رشد ...

  جزوه سازمانهای بین المللی ( استاد بازیار ) - علم حقوق

  hoghoogh-abadan.persianblog.ir/post/85/
  ۲ خرداد ۱۳۸۸ ه‍.ش. - دیوان تاکید کرد که سازمان ملل متحد دارای شخصیت بین المللی مستقل .... های دیپلماتیک بسیار پیش از شکل گیری سازمان های بین اللمللی وجود ...

  اینترمیانا - بررسی حقوقی شکل گیری و فعالیت سازمان های ...

  entermiyana.mihanblog.com/post/193
  ۲۶ مهر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - اداره اطلاعات عمومی سازمان ملل متحد آن را این گونه تعریف می كند: به هر سازمان غیر دولتی و داوطلبانه ای اطلاق می شود که در سطح محلی، ملی یا بین المللی ...

  [PDF]کنوانسيون سازمان ملل متحد براي مبارزه با فساد

  https://www.bsi.ir/.../کنوانسيون%20سازمان%20ملل%20متحد%20براي%...
  ۹ آبان ۱۳۸۲ ه‍.ش. - ﺟـﺮﻡ ﻭ ﻣـﻮﺍﺩ ﻣﺨـﺪﺭ. ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ. ﻣﻠﻞ. ﻣﺘﺤﺪ ﺩﺭﺯﻣﻴﻨﻪ ﭘﻴﺸﮕﻴﺮﻱ ﻭ ﻣﺒﺎﺭﺯﻩ ﺑﺎ ﻓﺴﺎﺩ؛ ﻳﺎﺩﺁﻭﺭﻱ ﮐﺎﺭﻫﺎﻱ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺷﺪﻩ ﺑﻪ. ﻭﺳﻴﻠﻪ ﺳـﺎﻳﺮ ..... ﮔﻴﺮﻱ. ﺁﻥ، ﺍﺭﺗﻘﺎﺀ ﻳﺎﺑﺪ . ﭼﻨﻴﻦ ﺍﻗﺪﺍﻣﺎﺗﻲ ﻣﻤﮑﻦ ﺍﺳﺖ ﺍﺯﺟﻤﻠﻪ ﻣﻮﺍﺭﺩ ﺯﻳﺮ ﺭﺍ ﺷﺎﻣﻞ ﺷﻮﺩ. : ﺍﻟﻒ ﺍﺗﺨﺎﺫ ﻣﺮﺍﺣﻞ ﻳﺎ ..... ﻋﻮﺍﻳﺪ ﺣﺎﺻﻞ ﺍﺯ ﺟﺮﻡ ﺑـﻪ ﺁﻥ ﺗﻐﻴﻴـﺮ ﺷـﮑﻞ ﺩﺍﺩﻩ ﻳـﺎ. ﺗﺒﺪﻳﻞ ﺷﺪﻩ ﺑﺎﺷﺪ ﻳﺎ ﺍﺯ ﺍﻣﻮﺍﻟﻲ ...

  هفتادمین سالگرد امضای منشور و تولد سازمان ملل متحد؛ سازمانی ...

  fa.euronews.com › اخبار › اخبار بین‌المللی
  ۲ آبان ۱۳۹۴ ه‍.ش. - هفتادمین سالگرد امضای منشور و تولد سازمان ملل متحد؛ سازمانی آرمان گرایانه؟ ... و حرمت انسان و تحقق عدالت در مقیاس جهانی از اهداف شکل گیری آن بود.

  اشتقاق - سازمان های بین المللی غیر دولتی و نقش آنها در حقوق ...

  eshteghagh.blogfa.com/post-14.aspx
  به عنوان سازمان ملل متحد این اصطلاح را در ارتباط با هر گروه غیر انتفاعی .... واژه سازمان غیر دولتی تا زمان شکل گیری سازمان ملل در سال 1945 واژه ای رایج نبود و در این ...

  [PDF]سازمان ملل و پايان جنگ ايران و عراق - پژوهشنامه دفاع مقدس

  www.pdm8.ir/article_8800_bed7e7b6f1a4e03a6337495420855bd8.pdf
  توسط مسعودی - ‏2013
  ۱۶ بهمن ۱۳۹۱ ه‍.ش. - لیبرالیسم و سازه انگاري و سپس شكل گیری سازمان های بین المللی و ..... ملل متحد، حمله گسترده عراق به ایران باید بالفاصله به عنوان عمل تجاوز محرز.

  نشریه حقوق بین الملل پاسارگاد - آژانس بین المللی انرژی ...

  www.international-law.blogfa.com/post-84.aspx
  این ایده ها ، در شکل گیری اساسنامه آژانس که 81 کشور آن را در اکتبر 1956 به ... آژانس یکی از مؤسسات تخصصی مستقل سازمان ملل متحد به شمار می آید که گزارش ...

  سرفصل درس سازمانهای بین المللی - "سفير سياست"

  sa1.blogfa.com/post-21.aspx
  ریزپیمانه5-1-1- ایران و شکل گیری سازمان ملل متحد; ریزپیمانه5-1-2- پیشنهاد های ایران به کنفرانس سانفرانسیسکو; ریزپیمانه5-1-3- تاکید ایران بر ضرورت تجدید ...

  آیا شعر معروف ایرانی بر سردر سازمان ملل حک شده است؟

  www.fardanews.com/.../آیا-شعر-معروف-ایرانی-بر-سردر-سازمان-ملل-حک-...
  ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - شایعه پدیده‌ای اجتماعی است که بستر عمده شکل گیری‌اش، رسانه‌ها هستند؛ ... منجر به شکل گیریو بسط مفهومی تحت عنوان شهروند- خبرنگار شده است؛ بستر ... زمانی که در سن بیست و یک یا بیست و دو سالگی وارد سازمان ملل متحد شدم، به ...

  [PDF]كار با برنامه حقوق بشر سازمان ملل متحد - ohchr

  www.ohchr.org/Documents/.../Handbookfor_Civil_Society_Persian.pdf
  ﺑﺮﺍﻱ ﻣﻘﺎﺻﺪ ﺍﻳﻦ ﻛﺘﺎﺏ، ﻓﻌﺎﻻﻥ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﻣﺪﻧﻲ ﺍﻓﺮﺍﺩﻱ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﺩﺍﻭﻃﻠﺒﺎﻧﻪ ﺩﺭ ﺷﻜﻞ ﻫﺎﻱ ﻣﺸﺎﺭﻛﺖ ﻭ ﺍﻗﺪﺍﻡ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺑﺮ ﻣﺤﻮﺭ. ﻣﻨﺎﻓﻊ، ﻣﻘﺎﺻﺪ ﻳﺎ ﺍﺭﺯﺵ ﻫﺎﻱ ﻣﺸﺘﺮﻛﻲ ﻛﺎﺭ ﻣﻲ ﻛﻨﻨﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺁﺭﻣﺎﻥ ﻫﺎﻱ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻣﻠﻞ ﻣﺘﺤﺪ ﺳﺎﺯﮔﺎﺭ ﺍﺳﺖ. ﺍﻳﻦ ﻛﺘﺎﺏ ﺧﻄﺎﺏ ﺑﻪ .... ﻛﻤﻴﺴﺮ ﻋﺎﻟﻲ ﻭ ﺩﻓﺘﺮ ﻛﻤﻴﺴﺎﺭﻳﺎ ﮔﺎﻫﻲ ﻫﺪﻑ ﺍﻧﺘﻘﺎﺩ ﻣﺤﺎﻓﻞ ﮔﻮﻧﺎﮔﻮﻥ ﻗﺮﺍﺭ ﮔﻴﺮﻧﺪ. ﺑﻨﺎﺑﺮﺍﻳﻦ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻣﻬﻢ ...

  بایسته های ماموریت هیات دیپلماتیک ایران برای بازسازی ...

  www.ghatreh.com/.../بایسته-های-ماموریت-هیات-دیپلماتیک-ایران-برای-...
  ۲۵ مهر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - سازمان ملل متحد با اندیشه لیبرالی غربی و با استناد به نظریه امنیت دسته جمعی با ... تصمیم گیری و عملیاتی سازمان، کارآیی آن را در سطح جهانی افزایش داد. .... حال توسعه و کشور های جهان اسلام با همگرایی لازم عمل مدبرانه ای را شکل بدهند.

  ترجمه متن قطعنامه جهان علیه خشونت و افراط گرایی (WAVE) ...

  iran-un.org/fa/?p=13118
  ضمن استقبال از تلاشهای دبیرکل سازمان ملل متحد و نماینده عالی ایشان در امور ائتلاف ... مقابله افراط گرایی توام با خشونت و مقابله با شرایط شکل گیری و گسترش آن؛.

  حقوق بشر | سایت پژوهه پژوهشکده باقرالعلوم - نظرات کاربران

  pajoohe.ir/حقوق-بشر__a-29503.aspx
  ۲۴ آبان ۱۳۹۳ ه‍.ش. - ... است بنابر این شکل گیری زندگی او و تداوم آن مستلزم مشارکت در امور. ... 2- حقایق اسامی دربارۀ سازمان ملل متحد، مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در ...

  SID.ir | شكل گيري همكاري بين المللي در مواجهه با تروريسم: ...

  fa.journals.sid.ir/ViewPaper.aspx?id=82045
  توسط سيمبر رضا
  دانلود رایگان متن کامل مقاله علمی پژوهشی شكل گيري همكاري بين المللي در مواجهه با ... اين مقاله درباره نقش موثرتر سازمان ملل متحد و حقوق بين الملل براي مواجهه با ...

  گزارشی از بیست و چهارمین اجلاس شوراي حقوق بشر سازمان ملل ...

  www.jwa.ir/index.php?id=51&tx_news...246&tx...tx...
  ۱۵ مهر ۱۳۹۲ ه‍.ش. - 1- مختصري از تاريخچه شکل گيري و وظايف شوراي حقوق بشر ... حقوق بشر اما رکن فرعي مجمع عمومي سازمان ملل متحد شکل گرفت که مقر آن در شهر ژنو ...

  خدای مهربان - سازمان کنفرانس اسلامی در حقوق بین الملل

  masoudbojari.blogfa.com/post-18.aspx
  زمینه شکل گیری سازمان کنفرانس اسلامی ... اسرائیل درخواست تشکیل اجلاس فوق العاده ای را از مجمع عمومی سازمان ملل متحد کرد که پس از تشکیل مجمع عمومی فوق العاده از ...

  سازمان‌های منطقه‌ای - User Wizard

  www.did.ir/category/listReadOnly.aspx?myCategory=fa649472-5ad1...
  در این راستا بیش از دوازده سازمان منطقه‌ای که در ترتیبات امنیتی منطقه خود نیز ... ديپلماسى چندجانبه در سازمان ملل متحد و خارج از آن سازمان در دو فصل بررسى شده و ... درباره دلایل و نحوه شکل‌گیری سازمان همکاری شانگهای، دلایل شکل‌گیری و دورنمای آتی آن.

  نگاهی به تاریخچه شکل گیری و ساختار ناتو

  irdiplomacy.ir/fa/.../نگاهی+به+تاریخچه+شکل+گیری+و+ساختار+ناتو.ht...
  سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو)، اتحادی متشکل از 26 کشور از امریکای ... که از ملل آزادی که در برابر سلطه طلبی های اقلیت های مسلح (کمونیست های داخلی) ... طرح مارشال (1947): شکل گیری ناتو با طرح اقتصادی مارشال برای احیای اقتصاد اروپا همزمان بود. ... تلاش های خود را در راستای دفاع دسته جمعی و حفاظت از صلح و امنیت متحد نمایند.

  International Law حقوق بین الملل - انجمن ایرانی مطالعات ...

  internationallawof.blogfa.com/post-472.aspx
  International Law حقوق بین الملل - انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد: تحول ... شكل بگيرد كه سازمان ملل شايد برجسته‌ترين آنها باشد، شكل‌گيري مفهوم حاكميت در ...

  تاملی بر ساختار و صلاحیت‌های انحصاری شورای امنیت سازمان ...

  marefat.edu.af/fa/تاملی-بر-ساختار-و-صلاحیت‌های-انحصاری/
  شورای امنیت، رکن اجرایی سازمان ملل متحد است و در میان سایر ارکان و اجزای که ساختار و کلیتِ به نام سازمان ملل را شکل داده‌اند، از جایگاه ممتاز و ویژه‌ای برخوردار است.

  انتقاد سفیر ایران در سازمان ملل از فشارهای مالی و بانکی علیه ...

  www.irinn.ir/.../انتقاد-سفیر-ایران-در-سازمان-ملل-از-فشارهای-مالی-و-بان...
  ۱۷ تیر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - خوشرو با اشاره به برنامه عمل دبیر کل ملل متحد در خصوص پیشگیری از ... بر شمرد که به شکل گیری گروههای تروریستی مانند القاعده، داعش و النصره ...

  سخنرانی محمود احمدی‌نژاد در شصت و سومین مجمع عمومی سازمان ملل ...

  https://fa.wikisource.org/.../سخنرانی_محمود_احمدی‌نژاد_در_شصت_و_سومی...
  ۱۹ دی ۱۳۹۲ ه‍.ش. - سخنرانی محمود احمدی‌نژاد در شصت و سومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد .... زیاده خواهی ها وتجاوز طلبی ها و خود خواهی های زورگویان در حال شكل گیری است .

  کانال اصلی اثرگذاری بر تصمیم گیری در ایران، سازمان ملل ...

  www.598.ir/.../کانال-اصلی-اثرگذاری-بر-تصمیم-گیری-در-ایران-سازمان...
  ۱ آذر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - ... به سازمان ملل متحد و قبول قیّومیت نهادهای وابسته به این سازمان دانستند. ... شکل گیرد/ کلید آقای‌روحانی برای بازکردن قفل ارتباط با آمریکا بود.

  نقش محوری شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل در توسعه پایدار

  www.sdsgroup.org/Pages/view.aspx?PostID=783
  رییس شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد در جشن هفتاد سالگی تاسیس این ... کرد که زحمات ECOSOC در شکل گیری و توسعه این تفکر نقش کلیدی داشته است.

  توسعة صلاحیت شورای امنیت ملل متّحد در عمل (2011-1945)

  law.tabrizu.ac.ir/article_2097_320.html
  توسط رضایی پیش رباط - ‏2011
  ارکان‌ سازمان‌ ملل‌ متّحد در عمل، اقدام‌ به‌ تفسیرحدود صلاحیت‌ خود نموده‌اند و شورای‌ .... شورای‌ امنیت‌ است، ‌به دلیل‌ شکل‌گیری‌ نظام‌ بین‌المللی‌ دوقطبی‌ بعد از جنگ‌ جهانی‌ دوّم‌ و ...

  تلاش رئیس جمهور ایران برای شکل گیری جامعه مدرن در کشور - ...

  ir.sputniknews.com/persian.ruvr.ru/2013_10_24/123359562/
  ۲ آبان ۱۳۹۲ ه‍.ش. - گزارش جدید مربوط به حقوق بشر در ایران که در تاریخ 23 اکتبر به سازمان ملل متحد ارائه گردید ، مطالباتی را از دولت این کشور به همراه داشت. سال اول ...

  غنی، عبدالله را به مجمع عمومی ملل متحد می فرستد - صدای امریکا

  www.darivoa.com/a/ghani-abdullah-unga-afghanistan/2964426.html
  رئیس جمهور افغانستان گفته است که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک، عبدالله ... پس از شکل گیری حکومت وحدت ملی در افغانستان این نخستین باری است که ...

  نگاهی به تاریخچه و ساختار آژانس بین المللی انرژی اتمی - ...

  danakhabar.com/fa/news/1180498/
  ۷ مرداد ۱۳۹۳ ه‍.ش. - آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها سازمان تخصصی وابسته یه سازمان ملل است که ... برای صلح» را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای ایجاد یک سازمان برای توسعه ... طرح آیزنهاور منجر به ایجاد آژانس بین المللی انرژی اتمی و شکل گیری ...

  همایش سازمان ملل متحد و مقابله با بی کیفری - آفتاب

  aftabnews.ir/vdccxeq0.2bqme8laa2.html
  ۲۵ خرداد ۱۳۸۵ ه‍.ش. - انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد برگزار کرد: ... فرد و سازمان های بین المللی دولتی و غیردولتی، ماهیت قواعد بین الملل و نحوه شکل گیری آنها دارد.»

  ع. بصیر دهزاد: موقف ملل متحد در چنبره یک سایکل هگلی - حقیقت

  www.haqiqat.org/...المللی/.../ع-بصیر-دهزاد-موقف-ملل-متحد-در-چنبره-ی...
  ملل متحد که رسماٌ در ۲۴ اکتوبر ۱۹۴۵ به حیث یک سازمان بین‌المللی حافظ صلح، ثبات، .... اینکه چه بدیل دیگر در بطن خود شکل خواهد داد، سیر زمان و شکل گیری سیاسی ...

  دیدار سید حسین موسوی (رئیس شبکه شورایعالی) با گری ...

  nifa.ir/default.aspx?tabid=136&ArticleId=9213
  ۱۲ بهمن ۱۳۹۲ ه‍.ش. - ... شبکه شورایعالی) با گری لوئیس (هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد) ... در ادامه گری لوئیس از نحوه شکل گیری سازمان ملل و اینکه ایران از ... از جمله فعالیت های سازمان ملل است و اینکه 18 سازمان در تهران مرتبط به سازمان ملل فعال هستند.

  سازمان ملل متحد | نمایی از آمریکا - Blog

  blogs.usembassy.gov/persian/tag/سازمان-ملل-متحد/
  ۱۳ آذر ۱۳۹۲ ه‍.ش. - تمرکز سازمان ملل متحد به عنوان یک نهاد جهانی در ارتباط با روز جهانی داوطلب ...... بسیار موثری در شکل گیری سازمان های مشابهی در مثلا پاکستان باشد.

  سخنرانی رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان در هفتادمین ...

  ceo.gov.af/.../transcript-of-his-excellency-dr-abdullah-abdullah-statemen...
  ۶ مهر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - همچنان از نقش سازنده‌ی سرمنشی سازمان ملل متحد٬ جلالتمآب بانکی مون٬ در .... ما شاهد شکل گیریو عملی شدن برخی از این برنامه‌های موفقیت آمیزی٬ چون ...

  پوتین به مجمع عمومی سازمان ملل متحد نمی رود / مازندمجلس - ...

  mazandmajles.ir/.../پوتین-به-مجمع-عمومی-سازمان-ملل-متحد-نمی-رود.html
  ۹ شهریور ۱۳۹۵ ه‍.ش. - پوتین به مجمع عمومی سازمان ملل متحد نمی رود ... ترامپ: توافق هسته‌ای را به شکل فعلی قبول نداریم/ در فکر ائتلافی شبیه ناتو با اعراب هستیم .... ترامپ و احتمال شکل گیری مثلث افراطی ها علیه ایران · کمک ۶۰۰ میلیارد تومانی خیران به ...

  پایگاه اطلاع رسانی دولت - لایحه الحاق ایران به کنوانسیون ...

  dolat.ir/NSite/FullStory/?Serv=7&Id=233280
  ۱۸ آذر ۱۳۹۲ ه‍.ش. - لایحه الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرایم سازمان ... و اجتماعی کشور ایجاب می کند از شکل گیری باندهای جنایتکار مافیایی ...

  انسان و فرهنگ - سازمان های مردم نهاد یا غیر دولتی - سید امراله اوژل

  samrallah-avzhal.blogfa.com/post/24
  طبق گزارش سازمان ملل متحد در سال 1995 در سراسر دنیا 29000 سازمان غیر دولتی یا مردم ... و نهایتا آرام آرام فرایند جهانی سلزی به استمرار و شکل گیری سازمان های غیر ...

  [PPT]شاخص های توسعه پایدار.ppt

  www.iranvision1404.com/.../dir-807-شاخص%20های%20توسعه%20پایدار...
  در مطلب پیش رو با مروری بر روند شکل گیری توسعه پایدار،تعریف آن و زمینه ... از توصيه هاي مهم دستور كار 21 ، تشكيل كمسيون توسعه پايدار در سازمان ملل متحد بود .

  از مردمان غیرمتحد به سازمان ملل متحد/پرویز صیاد - شهروند

  www.shahrvand.com/archives/54524
  ۷ تیر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - چنین درخواستی اگر در آغاز شکل گیری “جمهوری اسلامی” به عمل می آمد، جهان هیجان زده از انقلاب ایران و در پی آن سازمان ملل، شاید واکنش مخالف و فوری نشان ...

  آیا شعر معروف ایرانی بر سردر سازمان ملل حک شده است؟ - آسمونی

  www.asemooni.com › اخبار › اخبار سیاسی
  ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - شایعه پدیده‌ای اجتماعی است که بستر عمده شکل گیری‌اش، رسانه‌ها هستند؛ ... منجر به شکل گیریو بسط مفهومی تحت عنوان شهروند- خبرنگار شده است؛ بستر ... زمانی که در سن بیست و یک یا بیست و دو سالگی وارد سازمان ملل متحد شدم، به ...

  مقاله نقد و بررسی کتاب سازما نهای بین المللی نوشته سید ...

  www.civilica.com/Paper-IRANWORLD05-IRANWORLD05_008=نقد-و...
  ... گیرنده بحث های مربوط به نحوه شکل گیری و تاریخچه سازما نهای بین المللی است و این ویژگی، کتاب ... نقد، سازما نهای بین المللی، منبع درسی، سازمان ملل متحد، آقایی ...

  سازمانها وکنوانسیون های گمرکی - وبلاگ دانشجویان مدیریت ...

  kooshyar-gomrok.blogfa.com/category/6
  نحوه شكل گیري كنفرانس توسعھ و تجارت سازمان ملل متحدرا شرح دھید. (ص ١٣٩ ... ھدف از تشكیل مركز تسھیل تجارت و و تجارت الكترونیك سازمان ملل متحد را شرح دھید.

  مقاله در شکل گیری راه حل جامد UC-سازمان ملل متحد - سایپرز، ...

  www.scipers.com/ePaper-View-1672803=مقاله-در-شکل-گیری-راه-حل-جام...
  مقاله در شکل گیری راه حل جامد UC-سازمان ملل متحد, در Journal of Nuclear Materials () توسط , , , H. Kai.

  حق وتو چيست و چه کشورهايی و چرا از اين حق در سازمان ملل بر ...

  worldlawhadi.blogfa.com/post/17
  این حالت به‌ویژه وقتی پیش می‌آید که بر پایه آیین‌نامه رای گیری نیاز به ... از مشهورترین موارد وتو در دوران معاصر استفاده از حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل متحد است. ... سازمان ملل در پایان جنگ جهانی دوم و از سوی کشورهای پیروز در آن جنگ شکل گرفت و ...

  برنامه عمران ملل متحد UNDP - راسخون

  rasekhoon.net › ... › واژه شناسي › برنامه عمران ملل متحد UNDP
  ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ ه‍.ش. - از کارگزاری های تخصصی سازمان ملل متحد که نظارت خاصی بر یاری رسانی ... «اجماع» سال 1970 شورای حاکم برنامه عمران ملل متحد منجر به شکل گیری ...

  کتاب سازمان ملل متحد در دنیای امروز

  www.ketab.ir/modules.php?name=News&op=pirbook&bcode...
  در کتاب حاضر، ضمن ارائة تاریخچه‌ای از نحوة شکل‌گیری سازمان ملل متحد، فعالیت‌های این سازمان در حوزه‌هایی همچون: صلح، توسعه، حقوق بشر، کمک‌های بشر دوستانه، خلع ...

  اهميت شکل گيری تعامل مديريت شهری و سازمان های مردم نهاد:: ...

  www.hamedanpress.ir/?p=note&i=1&g=1&e=493
  ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ه‍.ش. - از نظر سازمان های بین المللی (نظیر سازمان ملل) و قوانین بین المللی (نظیر منشور ملل متحد) هم حضور آحاد مردم و مشارکت آنها در تشکیل و گسترش سازمان ...

  اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای را که هدف از آن حل ...

  www.sana.sy/fa/?p=56173
  ۲۸ آذر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای را که هدف از آن حل سیاسی بحران ... و اساس شکل گیری یک ائتلاف واقعی برای مبارزه با تروریسم باشد.

  آیا شعر معروف ایرانی بر سردر سازمان ملل حک شده است؟ | ...

  kargaronline.ir/.../آیا-شعر-معروف-ایرانی-بر-سردر-سازمان-ملل-حک-شده-ا...
  ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - کارگرآنلاین: شایعه پدیده اجتماعی است که بستر عمده شکل گیری اش، ... هایمان خوانده بودیم که بر سر در سازمان ملل متحد این شعر سعدی را نوشته اند که ...

  [PDF]تحول حقوق جهاني بزه ديدگان

  www.jlj.ir/article_11477_6693e7ea6dda36a169b30f8ca412caf8.pdf
  در سطح سياست جنائي سازمان ملل متحد، بي گمان مي توان به مثابة منشور ..... را )به منزلة شکل 17بهره گیري از واژگاني نوآورانهْ »جبران خسارت از رهگذر بزه کار«. )به منزلة ...

  خدمت - شعر معروف ایرانی، بر کجای سردر سازمان ملل حک شده است؟

  khedmat.ir/vdcdxf0o.yt05z6a22y.html
  ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - ... منجر به شکل‌گیری و بسط مفهومی تحت عنوان شهروند-خبرنگار شده است؛ ... زمانی‌که در سن بیست‌ویک یا بیست‌ودو سالگی وارد سازمان ملل متحد شدم، ...

  ضرورت شکل گیری کارگروه تخصصی فرهنگ سفر - دنیای سفر

  www.donyayesafar.com/n/7477
  ۸ مرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - از آنجایی که شعار جهانی سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد در سال 2017 "گردشگری برای همه - ترویج دسترسی جهانی" اعلام شده و "حق سفر" در هزاره ...

  سازمان حفاظت محیط زیست اعلام رسمی قزوین به عنوان شهر ...

  www.doe.ir/portal/home/?news/196210/550181/620796/اعلام...
  ۳ مرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - معاون ظرفیت‌سازی و پژوهش برنامه اسکان بشر ملل متحد هدف از این اقدام را اندازه .... در کنار هم قرار می گیرند و شهری سالم، مولد، پویا و شاد را شکل می دهند.

  فلسطین در قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد - خبرآنلاین

  khabaronline.ir/detail/260777/weblog/zamanidarmazari
  ۱۱ آذر ۱۳۹۱ ه‍.ش. - مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ۲۹ نوامبر سال ۱۹۴۷ با تصویب قطعنامه ۱۸۱ به ... در جلسه تاریخی مجمع عمومی سازمان ملل برای رای گیری درباره درخواست ارتقای ... تلاش کنیم تا کشور مستقل فلسطین به شکلیدموکراتیک و دارای حاکمیتی ...

  تروریسم؛ فصل انشقاق در "ملل متحد" - ایسنا

  www.isna.ir/news/95050114232/تروریسم-فصل-انشقاق-در-ملل-متحد
  ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - انفعال این روزها آفت سازمانی شده است که جهان را "ملل متحد" خطاب می‌کند اما حتی ... بزرگترین سازمان بین دولتی جهان اما نه تنها در مقابله با شکل‌گیری ...

  سازمان ملل در مبارزه با تروریسم موفق عمل نکرده‌ است - میهن امروز

  mihanemrooz.ir/.../سازمان-ملل-در-مبارزه-با-تروریسم-موفق-عمل-نکرده‌-ا...
  ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - میهن امروز- هشتمین رییس سازمان ملل متحد، ماه‌های پایانی خود را در این سمت ... بزرگترین سازمان بین دولتی جهان اما نه تنها در مقابله با شکل‌گیری ...

  گزارش کامل همایش ملی «کنوانسیون سازمان ملل متحد برای ...

  cafehoghough.com/15296/گزارش-کامل-همایش-ملی-کنوانسیون-سازما/
  ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ ه‍.ش. - به گزارش کافه حقوق، انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد با همکاری ... مدنی خواهان مشارکت در فرآیند شکل گیری هنجارها و نظارت و اجرای آن نباشند.

  سیاست های پیشگیرانه سازمان ملل متّحد در قبال نسل کشی

  journals.atu.ac.ir/article_2416_0.html
  سازمان ملل مهم ترین سازمان بین المللی است که برای مبارزه با نسل کشی سیاست جنایی ... ارتقاء حقوق بشر به لحاظ توج ه اساسی به زمینه های شکل گیری نسل کشی، ...

  گذرستان :: سنتو از شکل گیری تا انحلال

  gozarestan.ir/show.php?id=213
  به خاطر مسئولیتهای بزرگی که از لحاظ عضویت در سازمان ملل متحد به منظور استقرار صلح و امنیت در ناحیه خاورمیانه برای آنها ایجاد شده و انجام اقدامات مقرر در ماده 51 منشور ...

  بازدید نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران از طرح حبله رود در ...

  www.hablehroud.ir/fa/News/Item/srkbjlyxrp_2
  ۸ آذر ۱۳۹۱ ه‍.ش. - بازدید نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران از طرح حبله رود در استان تهران. ... شکل گیری و روند طرح توسط کارشناسان طرح و روستائیان ارائه گردید.

  احسان یار شاطر در گفتگو با ماندانا زندیان: Ehsan Yarshater ...

  https://books.google.com/books?isbn=1595845283
  Mandana Zandian, ‏ماندانا زندیان - 2016 - ‏Biography & Autobiography
  ... و جغرافیایی سیاسی کشور حفظ آزادیهایی که قانون اساسی و منشور سازمان ملل متحد و ... نک به: شیرودی، مرتضی: «حزب اقلیت، بررسی چگونگی شکل گیری و فعالیت ...

  مقایسه‌ی فقه شیعه و حقوق بین‌الملل در جنگ - اول نیوز

  www.awalnews.ir/fa/news/.../مقایسه‌ی-فقه-شیعه-و-حقوق-بین‌الملل-در-ج...
  ۴ آذر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - بهره گیری ابزاری از واژه ها: حقوق بین‌‌‌الملل و کنوانسیون‌‌‌های حقوق بشری امروزه ... شکل‌‌‌گیری سازمان ملل و تدوین‌ منشور ملل‌ متحد، امیدهایی برای قانون‌مند ...

  بررسي عملكرد شوراي امنيت سازمان ملل در قبال تهاجم عراق به ...

  marifat.nashriyat.ir › معرفت شماره 094- مهر 1384
  ۱۵ شهریور ۱۳۸۹ ه‍.ش. - پس از به وجود آمدن «سازمان ملل متحد»، منشور اين سازمان اولين هدف خود را حفظ صلح ... جلسات شورا به دو شكل اند: جلسات اداري كه به موجب ماده 28 منشور و ماده 4 آيين ... آن مورد بررسي قرار مي گيرند و در پايان، عملكرد دوگانه شورا در قبال اين دو ...

  [PDF]رای گیری سال 2014 و آیندهء مغشوش انتخابات - Chatham House

  https://www.chathamhouse.org/.../20150319Afghanistan2014VoteCobur...
  ۲۸ اسفند ۱۳۹۳ ه‍.ش. - مدیریت رای گیری های بعدی، به شمول انتخابات پارلمانی پیش. رو خواهد داشت. ... سازمان ملل متحد، به شکل بلقوه نقش مرکزی تری را در زمینه. حمایت از ...

  قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون سازمان ملل ...

  rc.majlis.ir › سـامانه قوانین › قوانین و مقررات
  کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با فساد مصوب 9/8/1382 برابر با 31 ..... شفافیت در بخش دولتی ازجمله با توجه به تشکیلات، عملکرد و فرآیندهای تصمیم گیری ..... تبدیل یا تغییر شکل داده شده باشد، چنین اموالی مشمول اقدامات موضوع این ماده به

  گزارش شکل گیری و روند تحولات مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ...

  president.ir/fa/95022
  ۱۰ شهریور ۱۳۹۵ ه‍.ش. - گزارش شکل گیری و روند تحولات مناطق آزاد تجاری – صنعتی و نقش آن در ... به کنوانسیون-های بین‌المللی و نحوه اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل متحد در ...

  سازمانهای همکاربین المللی درسکتورترانسپورت - وزارت ...

  motca.gov.af/fa/page/12399/12466
  سارک با موسسات ملل متحد و نهادهای کمک کننده بین المللی همکاری گسترده دارد. .... بعدها به عنوان منشور اكو اصلاح شد تا اصول قانوني لازم براي شكل‌گيري اكو را فراهم كند.

  «حق انتخابات آزاد و منصفانه» از حقوق اولیه بشر است

  www.iranhrc.org/?lan=fa&p=1782
  ۲۷ شهریور ۱۳۹۴ ه‍.ش. - ... حقوق بشر و در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در شهر ژنو برگزار شد. ... در روند شکل گیری یک دولت از بدیهی‌ترین اجزای یک دموکراسی پایدار است.

  آنا | شکل‌گیری خاورمیانه جدید با زنگ آغاز برجام

  www.ana.ir › بین‌الملل › دیپلماسی
  ۲۷ دی ۱۳۹۴ ه‍.ش. - شاید بتوان به‌دنبال اجرای برجام ایده شکل‌گیری خاورمیانه جدید را مطرح کرد، ... و در این میان قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد بر شدت آن می‌افزود، ...

  زمینه های تاریخی تأمین اجتماعی - سازمان تامین اجتماعی

  www.tamin.ir/News/Item/15218/2/15218.html
  شکل گیری انجمنهای کمکهای متقابل در قالب صنوف ، گروه های شغلی و تعاونی های اجتماعی ... این منشور اعلامیه معتبری بود که ملل متحد علاقه خود را به همکاریهای کامل بین ...

  نامه سرگشاده ریاست شورای ملی ایران به اعضای سازمان ملل متحد ...

  kayhan.london/fa/1395/06/.../نامه-سرگشاده-ریاست-شورای-ملی-ایران-به-ا...
  ۳۱ شهریور ۱۳۹۵ ه‍.ش. - موضوع: نقض اساسنامه، مصوبات و هنجارهای سازمان ملل متحد توسط حکومت ج. ... از زمان شکل‌گیری، این حکومت مذهبی به مهمترین عامل در شکل‌گیری بحران‌ها ...

  مستند "دور یک میز" با موضوع تاریخچه و اهداف شکل گیری ...

  www.lenzor.com/p/Il8nA
  ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ ه‍.ش. - ❂مستند "دور یک میز" با موضوع تاریخچه و اهداف شکل گیری سازمان ملل متحد و همچنین بررسی حق وتو، از شبکه افق پخش می شود. ❂مستند "دور یک میز" ...

  سخنرانی سید محمد خاتمی در سازمان ملل متحد سال 2000 - ...

  www.zigur.com/video/view/channel_video/2596/
  ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ ه‍.ش. - از سوی دیگر جا دارد ما اعضاء سازمان ملل متحد، به بازنگری در تاریخ شکل‌گیری این سازمانبپردازیم و با گفت‌و‌گوی منطقی، آن را اصلاح و کامل کنیم.

  اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد آنتونیو گوترش را به ...

  www.farda.af/.../11217-اعضای-شورای-امنیت-سازمان-ملل-متحد-آنتونیو-...
  ۱۷ مهر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد آنتونیو گوترش را به عنوان نامزد ... ملل، دبیرکلی آقای گوترش را به رای بگذارد، اگرچه این رای گیری عمدتا جنبه ... در سازمان ملل هم گفت، انتخاب آقای گوترش به شکلفوق‌العاده‌ای غیرجنجالی بوده است.

  پایان نامه حقوق گرایش بین الملل: جایگاه قطعنامه های مجمع ...

  arshadha.ir/پایان-نامه-حقوق-گرایش-بین-الملل-جایگاه/
  ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ ه‍.ش. - جایگاه قطعنامه های مجمع عمومی سازمان ملل متحد در رویه قضایی دیوان بین ... بند سوم: سایر تاثیرات قطعنامه های مجمع عمومی در روند شکل گیری عرف بین ...

  بررسی اصل حاکمیت دولتها بر منابع طبیعی خود - بنام آنکه ...

  rezagheiratmand.persianblog.ir/post/4/
  ۲۴ دی ۱۳۹۰ ه‍.ش. - از زمان شکل گیری این اصل مخالفتهایی درخصوص کم و کیف آن ، عمدتا" از جانب ..... همانطور که می دانیم قطعنامه های مجمع عمومی سازمان ملل متحد جنبه اعلامی ...

  رفیق آیت الله: Comrade Ayatollah Soviet KGB’s Role in the ...

  https://books.google.com/books?isbn=1595845216
  Amir abbas Fakhravar (siavash), ‏امیر عباس فخر آور (سیاوش) - 2016 - ‏History
  ... دوم حکومتش آشکارا از شکل گیری احزاب کمونیستی وابسته به حزب کمونیست اتحاد ... کنفرانس تهران آغاز همکاری آمریکا و شوروی بود که به تاسیس سازمان ملل متحد ...

  اقدامات بین المللی - وبلاگ معصومه ابتکار

  ebtekarm.persianblog.ir/tag/اقدامات_بین_المللی
  رییس جمهور روحانی در اجلاس توسعه پایدار سازمان ملل متحد در نیویورک: ..... ملل متحد و مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد یونپ، موضوع شکل گیری و ساماندهی ...

  طرح « ائتلاف تمدن ها » : - بانک جامع اطلاعات خبری

  www.news-pardis.com/post3551
  پس از تشکیل ائتلاف تمدن‌ها، دبیر کل سازمان ملل متحد در سال 2005 هجده نفر از ... پس از شکل‌گیری کامل ائتلاف تمدن‌ها اهداف اساسی این ائتلاف در چند گروه اصلی جمع ...

  پایان نامه نقش سازمان یونسکو در حفاظت از صلح و امنیت بین ...

  payannamedl.ir/پایان-نامه-نقش-سازمان-یونسکو-در-حفاظت-ا/
  ۲ تیر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - در همین راستا سازمان ملل متحد و موسسات تخصصی آن وظیفه حفظ صلح و امنیت بین المللی ... مبحث اول: بررسی شکل‌گیری یونسکو و تشکیلات آن 23.

  پایان نامه بررسی جایگاه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد | ...

  www.payanname.net/پایان-نامه-بررسی-جایگاه-شورای-حقوق-بشر/
  پایان نامه بررسی جایگاه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد .... فصل اول-روند شکل گیری شورای حقوق بشر ... بند سوم- موضع گیری کشورها در قبال شورای حقوق بشر…

  نگاهی به اقدامات سازمان ملل متحد در مقابله با تروریسم - بصیرت

  basirat.ir/fa/.../نگاهی-به-اقدامات-سازمان-ملل-متحد-در-مقابله-با-تروریسم
  ۱۴ دی ۱۳۹۳ ه‍.ش. - پس از شکل‌گیری سازمان ملل متحد، اقداماتی برای مقابله با تروریسم صورت گرفته است. اقدامات این سازمان در مقابله با تروریسم بین‌المللی مهم‌ترین ...

  الف - نخست‌وزیر سابق پرتغال جانشین بان کی مون می شود

  alef.ir/vdcb99bfgrhb9ap.uiur.html?399490
  ۱۴ مهر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - این ششمین رای‌گیری درباره دبیرکل آینده سازمان ملل متحد بود که پشت درهای بسته انجام شد و آقای گوترش همانند پنج رای گیری پیشین بیشترین ...

  جام نیوز :: JamNews - طرح انحرافی؛ شکل گیری مجدد بلوک ...

  jamnews.ir/detail/News/397265
  ۵ مهر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - بر اساس گزارش رسانه برون مرزی آلمان "دویچه وله" (DW)، اوباما روز چهارشنبه (3 مهر) در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، هنگام برشمردن ...

  برگزاری سمینار معرفی "مرکز و شبکه فناوری اقلیم سازمان ...

  irannde.com/.../سمینار-معرفی-مرکز-و-شبکه-فناوری-اقلیم-سازمان-ملل...
  ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ ه‍.ش. - برگزاری سمینار معرفی "مرکز و شبکه فناوری اقلیم سازمان ملل متحد ... روند شکلگیری کنوانسیونها و پروتکلهای زیست محیطی در جهان پرداختند.

  سازمان بهداشت جهانی را بشناسید - باشگاه خبرنگاران جوان

  www.yjc.ir › علمی پزشکی › بهداشت و درمان
  شکل گیری : این سازمان یکی از آژانس های تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد بوده که اساسنامه آن در سال 1948 میلادی توسط 61 کشور عضو سازمان ملل متحد تنظیم شده و ...

  پیام دبیرکل سازمان ملل متحد در «روز جهانی شهرها»/ شهرداران ...

  news.mrud.ir/.../پیام-دبیرکل-سازمان-ملل-متحد-در-روز-جهانی-شهرها-شهردا...
  ۱۰ آبان ۱۳۹۳ ه‍.ش. - در پیام دبیر کل سازمان ملل متحد آمده است: «با تصمیم مجمع عمومی سازمان ملل متحد ... شکلگیریروز جهانی شهرها با هدف ارتقای منافع جامعه بین‌المللی.

  دانشگاه قم/دانشگاه قم ميزبان نيروهاي پاسدار صلح سازمان ملل ...

  www.qom.ac.ir/.../home/?.../دانشگاه%20قم%20ميزبان%20نيروهاي%20پ...
  ۸ خرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. - ايشان به سير شكل‌گيري مفهوم صلح و امنيت بين‌المللي در سازمان ملل متحد پرداخت و ضمن اشاره به تفاوت ميان عمليات حفظ صلح، عمليات اجراي صلح و ...

  ایران سایبر وب سایت سازمان ملل متحد توسط یک گروه حرفه ای ...

  farsi.irancyber.org/blog/2015/07/16/وب-سایت-سازمان-ملل-متحد/
  ۲۵ تیر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - وب سایت سازمان ملل متحد توسط یک گروه حرفه ای هک شد:به گفته ی این وب سیات ... لایه های جدید قدرت نظامی در حوزه سایبری در حال شکل گیری است.

  دولت بهار: اعتراض نماينده ايران در سازمان ملل به سوءاستفاده ...

  www.dolatebahar.com/telex-282379.html
  ۱۸ تیر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - خوشرو با اشاره به برنامه عمل دبيركل سازمان ملل متحد در خصوص ... مهمترين چالش پيش روي جامعه جهاني برشمرد كه به شكل‌گيري گروه‌هاي تروريستي مانند ...

  آموزش 2030: ابزار اساسی برای دستیابی به اهداف توسعه ...

  fa.irunesco.org/آموزش-2030-ابزار-اساسی-برای-دستیابی-به-اهد/
  ۱۴ شهریور ۱۳۹۵ ه‍.ش. - دستور کار۲۰۳۰ توسعه پایدار سازمان ملل متحدکه جایگزین اهداف توسعه هزاره شد، در ... از اهداف آموزش ۲۰۳۰ در دستورکار ۲۰۳۰ توسعۀ پایدار سازمان ملل متحد و ارائه .... مواجه است، آموزش باید به استقرار صلح و شکل‌گیری جوامع پایدار کمک کند.

  نامه ایرانی ها به سازمان ملل؛ ترکیه عامل گرد و خاک خاورمیانه ...

  www.entekhab.ir/.../نامه-ایرانی-ها-به-سازمان-ملل-ترکیه-عامل-گرد-و-خاک-...
  ۹ تیر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - بیش از هزار نفر از شهروندان ایرانی در نامه‌ای به سازمان ملل متحد و یونسکو از .... و سازمان ملل متحد با طرح ویرانگری که زمینه را برای شکل‌گیری گروه‌های ...

  پیام آفتاب - حزب وحدت اسلامی افغانستان

  www.payam-aftab.com/fa/doc/news/473/حزب-وحدت-اسلامی-افغانستان
  در رابطه با شکل گیری حزب وحدت اسلامی در کتاب آغاز و فرجام جنبش های سیاسی در ..... دولت افغانستان هر چه عاجلتر با کمک سازمان ملل متحد و جامعه جهانی امنیت و ثبات ...

  برای مبارزه با تروریسم باید به ریشه‌های شکل‌گیری آن توجه ...

  www.ilna.ir/.../412915-برای-مبارزه-با-تروریسم-باید-به-ریشه-های-شک...
  ۱ مهر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی چهارشنبه شب به وقت محلی و در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در دیدار نخبگان و ...

  میگنا - پیام دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی ...

  www.migna.ir/vdcbgzbf.rhbwapiuur.html
  ۲۰ مهر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - دبیرکل سازمان ملل متحد، با تاکید بر اهمیت دسترسی مراقبت بهداشت روان برای افراد نیازمند ... هشت عامل تاثیرگذار در شکل گیری خیانت شوهر به زن.

  ساختار حقوقی معاهدات فعالیت‌های فضایی و فضای ماورای جو

  www.noojum.com › مقالات › همه مقالات
  خلاصه مقاله: از آغازین روزهای عصر فضا، سازمان ملل متحد تلاش‌های بسیاری را برای ... مي‌نامند، رشد ناگهاني فعاليت‌هاي فضايي همراه بود با شکل‌گيري تعدادي از معاهدات ...

  [PDF]اینجا - unhabitat

  unhabitat.org.ir/wp-content/uploads/2016/03/IGUTP-Persian.pdf
  تهیه شده و مبتنی بر تجارب گسترده و متنوعی شکل گرفته است. راهنمای حاضر شامل ... شهری سومین کنفرانس ملل متحد در حوزة مسکن و توسعه پایدار. )هبیتات سه ..... مخارج را در بر گیرند. بهره برداری .... هبیتات، آژانس های سازمان ملل متحدو سایر گروه های.

  از 1+5 بیشتر بدانیم | فرهنگ نیوز

  www.farhangnews.ir/content/26812
  ۱۲ اسفند ۱۳۹۱ ه‍.ش. - گروه پنج به علاوه یک، از 5 عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، روسیه، ... دلیل نامگذاری به صورت 1+5 حضور پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به همراه ... و تحریم‌های متعددی را به همین بهانه، علیه ملت کشورمان بکار گیرند.

  سازمان ملل متحد - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  https://fa.wikipedia.org/wiki/سازمان_ملل_متحد
  رفتن به ۱۱ ارکان سازمان ملل متحد - ارکان سازمان ملل متحد[ویرایش]. مجمع عمومی · شورای امنیت · شورای اقتصادی و اجتماعی · شورای قیمومت (از اول نوامبر ۱۹۹۴ فعالیت ...
  مجمع عمومی سازمان ملل متحد · ‏دبیرکل سازمان ملل متحد · ‏نظام سازمان ملل متحد · ‏شورای امنیت

  مجمع عمومی سازمان ملل متحد - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  https://fa.wikipedia.org/wiki/مجمع_عمومی_سازمان_ملل_متحد
  هر عضو سازمان ملل متحد در مجمع دارای یک حق رأی می‌باشد و بیش از پنج نماینده در مجمع ... قرار می‌گیرد و یا در ارتباط با اختیارات و وظایف یکی از ارکان پیش‌بینی شده در ...

  سازمان‌های تخصصی سازمان ملل متحد - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  https://fa.wikipedia.org/wiki/سازمان‌های_تخصصی_سازمان_ملل_متحد
  سازمان‌های تخصصی سازمان ملل متحد مجموعه سازمان‌های زیرمجموعه سازمان ملل متحد ... نظام سازمان ملل متحد درآمدند و بر پایه مفاد ۵۷ و ۶۳ منشور سازمان ملل متحد، یکی از ارکان آن ...

  .: جهاد مقدس :. - ارکان اصلی سازمان ملل

  holytry.mihanblog.com/post/27
  ۹ شهریور ۱۳۸۴ ه‍.ش. - در ادامه مطالب قبل ، مروری داریم بر "اركان اصلی" سازمان ملل متحد : ... مجمع عمومی : شامل كلیّه اعضاء سازمان ملل متحد است كه هر یك از آنها در مجمع ، دارای یك ...

  مجله سازمان ملل متحد (UN) - همشهری

  www.hamshahrionline.ir/details/47005
  ۳ فروردین ۱۳۸۷ ه‍.ش. - همشهری آنلاین: سازمان ملل متحد (United Nations) سازمانی بین‌المللی است که در سال ۱۹۴۵ تأسیس و جایگزین جامعه ملل (League of ... ارکان سازمان ملل:.

  تأسیس سازمان ملل متحد و روز ملل متحد

  www.hawzah.net/fa/.../View/.../تأسیس-سازمان-ملل-متحد-و-روز-ملل-متحد
  سازمان ملل متحد که شاخص ترین و پیچیده ترین سازمان بین المللی است، از ارکان اصلی و فرعی بسیاری تشکیل یافته است. شورای امنیت، یکی از شش رکن اصلی ...

  تصور و واقعيت - UNIC

  www.unic-ir.org/publication/farsi/tasavor/tasavor.htm
  همه اين اركان در مقر سازمان ملل متحد در نيويورك قرار دارند، جز ديوان، كه محل آن در لاهه، هلند است. · برنامه ها و صندوق هاي ملل متحد، مانند صندوق كودكان ملل متحد (يونيسف)، ...

  راست آیین - معرفی سازمانها و نهادهای معروف بین المللی

  majidghazipour.blogfa.com/post-83.aspx
  مقر سازمان ملل متحد در نیویورک است و کشورهای عضو و موسسات وابسته در طول هر ... عمومی ملل متحد این سازمانرا به عنوان یکی از ارکان دائمی سازمان ملل شناخت و نام آن را از ...

  [PDF]ﻧﮕﺎﻫﯽ ﺑﻪ ﺳﺎﺧﺘﺎر و ﻋﻤﻠﮑﺮد ﺳﺎزﻣﺎن ﻣﻠﻞ ﻣﺘﺤﺪ - مجله اقتصادی

  www.ejip.ir/article-1-254-fa.pdf
  و ﭘﻮﻟﯽ ﺧﻮد را در ﭼﺎرﭼﻮب اﯾﻦ ﺳﺎزﻣﺎن و ﺑﺎ ﻧﻈﺎرت آن اﻧﺠﺎم. ﻣﯽ. دﻫﻨﺪ . از ارﮐـﺎن ﺳـﺎزﻣﺎن. ﻣﻠﻞ و. ﻗﻮی. ﺗﺮﯾﻦ ﻧﻬﺎد. آن ... در اﯾﻦ ﻣﻘﺎﻟﻪ اﺑﺘﺪا ﺗﺎرﯾﺨﭽﻪ ﺗﺸﮑﯿﻞ ﺳﺎزﻣﺎن ﻣﻠﻞ ﻣﺘﺤﺪ، ارﮐﺎن ﺳﺎزﻣﺎن، اﻫﺪاف ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻫـﺰاره و.

  چگونگی تاسیس سازمان ملل متحد

  www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=174167
  ۹ مرداد ۱۳۹۰ ه‍.ش. - ارکان سازمان ملل: -مجمع عمومی. - شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (ECOSOC). -شورای امنیت. - دبیرخانه سازمان ملل متحد. -شورای قیمومت (از اول نوامبر ...

  فصل دوم - اداره کل پژوهش های صدا و سیما

  pajuhesh.irc.ir/product/book/show/id/772/book_keyword//current/0
  چکیده. اين نوشتار، تحليلي است در مورد ساختار تشكيلاتي، وظايف و اختيارات و هم چنين شيوه تصميم گيري در سازمان ملل متحد و سازمان هاي تخصّصي وابسته و ارتباط ...

  Computer and Communication - خلاصه درس سازمان‌های بین ...

  jaafari.blogfa.com/post-23.aspx
  1 – مجمع عمومي: در بين اركان اصلي جامعه ملل مجمع عمومي دربرگيرندة تمامي اعضاء ... سازمان ملل متحد به عنوان بزرگترين سازمان بين‌المللي براي تأسيس، مراحلي را طي كرد ...

  تاریخچه و وظایف سازمان ملل - پرشین مقاله - سفارش پروپوزال

  persianmaghale.com/تاریخچه-و-وظایف-سازمان-ملل/
  ۲۰. اعتیاد به سیگار ۲۰. ازدواج با همجنس…. ۲۱. فرهنگ عام حاکم بر سازمان ملل.. ۲۱. ارکان سازمان ملل متحد. ۲۱. سازمان‌های وابسته. ۲۱. فعالیتهای سازمان ملل متحد در ایران.. ۲۲ ...

  سازمان ملل متحد تاریخچه و ساختار - آفتاب

  www.aftabir.com › مقالات › سیاسی › علوم سیاسی
  ۱۳ دی ۱۳۸۸ ه‍.ش. - ارکان سازمان ملل متحد. ▫ مجمع عمومی. این مجمع مهم ترین رکن تبادل نظر و مشورتی سازمان می باشد که با شرکت کلیه اعضای سازمان ملل تشکیل می شود.

  تولد نهادی جدید در سازمان ملل: شورای حقوق بشر - مهمترین اخبار ...

  vista.ir/article/222558/تولد-نهادی-جدید-در-سازمان-ملل-شورای-حقوق-بشر
  این کمیسیون یکی از مهم ترین نهادهای قانون گذاری سازمان ملل متحد است که در راستای ..... بود تا بدین وسیله این نهاد به یکی از ارکان اصلی سازمان ملل متحد تبدیل شود.

  آشنایی با چند سازمان بین المللی - تبسم بیداری

  tabasomehbidari.persianblog.ir/page/fars
  سازمان ملل متحد که توسط ۵۱ کشور تأسیس شد، در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۱۹۲ کشور عضو داشته‌است. ..... ارکان تشکیل دهنده سازمان بین‌المللی پلیس جنایی عبارتند از:.

  Lahzehnama.ir | تاریخچه شورای امنیت سازمان ملل متحد - لحظه نما

  lahzehnama.ir/fa/news/19239/تاریخچه-شورای-امنیت-سازمان-ملل-متحد
  شورای امنیت ملل متحد (به انگلیسی: United Nations Security Council) یکی از ارکان سازمان ملل متحد است که وظیفهٔ پاسداری از امنیت و صلح بین‌المللی را به عهده دارد.

  منشور ملل متحد - ویکی‌نبشته

  https://fa.wikisource.org/wiki/منشور_ملل_متحد
  ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. - سازمان ملل متحد برای تصدی هر شغلی به هر عنوان تحت شرایط مساوی در ارکان اصلی و فرعی خود هیچ گونه محدودیتی در استخدام مردان و زنان بر قرار نخواهد ...

  پرسش: فلسفه وجودي شوراي امنيت و سازمان ملل چيست؟ و...

  nvf-kordestan.ir/aqs/view/471
  اهداف و وظايف اساسي سازمان ملل: ماده يك منشور ملل متحد اهداف اساسي سازمان ملل را اين گونه ... اركان اصلي سازمان ملل متحد كه در ماده هفتم منشور بدان اشاره شده است عبارتنداز:

  ارتباطات نو - آشنایی با سازمان ملل متحد (UN)

  fardinsahraie.blogfa.com/post-715.aspx
  ارکان سازمان ملل: 1- مجمع عمومی. مجمع عمومی سازمان ملل متحد یکی از 6 رکن اصلی سازمان ملل متحد و تنها رکنی است که تمام کشورهای عضو در آن شرکت دارند. مجمع جلساتی ...

  معنی سازمان ملل متحد | لغت نامه دهخدا - واژه یاب

  www.vajehyab.com/dehkhoda/سازمان+ملل+متحد
  هدف ملل متحد: هدف سازمان ملل متحد عبارت است از نگاهداری صلح و امنیت بین المللی ... ارکان ششگانه ٔ سازمان : در منشور ملل متحد شش رکن اصلی برای سازمان پیش بینی ...

  پرتال جامع علوم انسانی - مبانی اساسی منشور سازمان ملل متحد ...

  www.ensani.ir/fa/content/141095/default.aspx
  در منشور ملل متحد چندین روش پیش بینی گردیده تا هنگامی که به نظر می رسد صلح و ... اگرچه ارکان سازمان مللاختیاراتی در جهت حفظ صلح و امنیت دارند اما هیچ شرایط و ...

  هدايت - سازمان ملل متحد

  mecbah.blogfa.com/post-44.aspx
  هر يك از اركان مذكور براي تحقق اهداف مورد نظر منشور سازمان ملل متحد، نهادها و ارگانهاي تخصصي بعضاً متعددي تأسيس نموده‌اند. از جمله بانك جهاني(IBRD‌)، سازمان تجارت ...

  عملکرد ارکان سازمان ملل متحد مورد بررسی حقوقی قرار گیرد | ...

  www.ilna.ir/.../316847-عملکرد-ارکان-سازمان-ملل-متحد-مورد-بررسی-حقو...
  ۵ آبان ۱۳۹۴ ه‍.ش. - سفیر و معاون نمایندگی کشورمان نزد سازمان ملل متحد با سخنرانی در کمیته ششم سازمان ملل متحد به تبیین مواضع جنبش عدم تعهد در زمینه لزوم تقویت ...

  آشنایی با چند سازمان بین المللی « اطلاعات عمومی - یک دوست ...

  www.1doost.com/Post-16124.htm
  ۲۶ فروردین ۱۳۹۳ ه‍.ش. - یکی از نهادهای سازمان ملل و از ارکان فرعی مجمع عمومی ملل متحد است که وظیفه آن نشان دادن موارد نقض حقوق بشر می باشد. این شورا همزمان با انحلال نهاد ...

  سازمان ملل متحد - موسسه حقوقی ملک پور - خدمات حقوقی و مهاجرت

  https://malekpour.ir/سازمان-ملل-متحد/
  ۱ روز پیش - یا اینکه می خواهید بدانید فرایند تشکیل سازمان ملل متحد از چه زمانی بوده .... در جلسات ارکان سازمان ملل متحد و دادن اعلامیه ای شفاهی یا کتبی به آنها.

  جزوه سازمانهای بین المللی ( استاد بازیار ) - علم حقوق

  hoghoogh-abadan.persianblog.ir/post/85/
  ۲ خرداد ۱۳۸۸ ه‍.ش. - ارکان متشکله یک سازمان بین المللی :( 1- اجتماع دولت ها2-سندتاسیس: ... دیوان تاکید کرد که سازمان ملل متحد دارای شخصیت بین المللی مستقل ...

  UNICEF جمهوری اسلامی ایران - پیوندها - آژانسهای سازمان ملل متحد

  https://www.unicef.org/iran/fa/links.html
  در جمهوری اسلامی ايران سازمان ملل دارای دوازده دفتر نمايندگی و برنامه اجرائی می باشد. اين واحدهای اجرائی و آژانسها جمعاً "تيم کشوری سازمان ملل متحد" را در ايران تشکيل ...

  گروه علوم اجتماعی شهرستان گلوگاه - ارکان سازمان ملل متحد

  social1.blogfa.com/post-45.aspx
  ارکان سازمان ملل متحد. مجمع عمومی سازمان ملل متحد یکی از شش رکن اصلی سازمان ملل متحد است. تنهارکنی است که تمام کشورهای عضو سازمان ملل متحد در این مجمع شرکت ...

  فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد درباره چیست؟/ از ماده 41 این ...

  basijpress.ir/.../فصل-هفتم-منشور-سازمان-ملل-متحد-درباره-چیست؟%257...
  ۲۰ مرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. - شورای امنیت یکی از ارکان سازمان ملل متحد است که وظیفه پاسداری از صلح و امنیت بین المللی را بر عهده دارد. برابر مفاد شورای امنیت "شورای امنیت" ...

  وب سایت حقوقی علیرضا غلامحسینی - سازمان ملل متحد

  alirezagholamhoseini.com/9/سازمان-ملل-متحد/
  ارکان سازمان ملل متحد. پيدايش سازمان ملل متحد. نتيجه اعلاميه ها و کنفرانس هي متعددي است که توسط کشور هاي فاتح جنگ جهاني دوم در خلال جنگ جهاني دوم برگزار شد:.

  ارکان سازمان ملل متحد بایگانی - سایت خبری فرهنگ عجب شیر ...

  farhangajabshir.ir/?tag=ارکان-سازمان-ملل-متحد
  خانه; /; ارکان سازمان ملل متحد ... به گزارش فرهنگ عجب شیر ،شورای امنیت ملل متحد (به انگلیسی: United NationsSecurity Council) یکی از ارکان سازمان ملل متحد است که ...

  شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و چگونگی شکل گیری آن

  www.humanrights-iran.ir/news-16638.aspx
  ۲ خرداد ۱۳۸۹ ه‍.ش. - براساس منشور ملل متحد ارکان اصلی سازمان ملل متحد (مجمع عمومی، شورای امنیت، شورای اقتصادی اجتماعی، شورای قیمومت و دیوان بین المللی دادگستری) ...

  [PDF]كار با برنامه حقوق بشر سازمان ملل متحد - ohchr

  www.ohchr.org/Documents/.../Handbookfor_Civil_Society_Persian.pdf
  ﻣﻨﺎﻓﻊ، ﻣﻘﺎﺻﺪ ﻳﺎ ﺍﺭﺯﺵ ﻫﺎﻱ ﻣﺸﺘﺮﻛﻲ ﻛﺎﺭ ﻣﻲ ﻛﻨﻨﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺁﺭﻣﺎﻥ ﻫﺎﻱ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻣﻠﻞ ﻣﺘﺤﺪ ﺳﺎﺯﮔﺎﺭ ﺍﺳﺖ. ﺍﻳﻦ ﻛﺘﺎﺏ ﺧﻄﺎﺏ ﺑﻪ ... ﺩﺭ ﻭﺏ ﺳﺎﻳﺖ. OHCHR. ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺍﺳﺖ. ﺍﺯ. ﺧﻮﺍﻧﻨﺪﮔﺎﻥ ﻫﻤﭽﻨﺎﻥ ﺩﻋﻮﺕ ﻣﻲ ﺷﻮﺩ ﺑﺎ ﻭﺍﺣﺪ ﻧﻬﺎﺩﻫﺎﻱ ﻣﻠﻲ.

  باشگاه اندیشه › سازمان ملل متحد و حقوق بشر

  www.bashgah.net/fa/content/show/42681
  به علاوه در مقدمه آمده است که ملل متحد عزم راسخ خود را به اعلام مجدد ایمان خود به حقوق ... در ادامه بحث نقش ارکان و نهادهای مختلف سازمان ملل و تأثیر آنها بر حاکمیت ملی در باب ...

  سازمان ملل متحد در یک نگاه | فراتاب

  www.faratab.com/news/191/سازمان-ملل-متحد-در-یک-نگاه
  ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ ه‍.ش. - سازمان ملل :متحد سازمانی بین‌المللی است که در سال ۱۹۴۵ میلادی تأسیس و ... مقر سازمان ملل متحد در نیویورک است و کشورهای عضو و موسسات وابسته در ...

  دبيرخانه سازمان ملل متحد United Nations Secretariat

  www.pajoohe.com/FA/index.php?Page=definition&UID=27285
  طبق مادۀ 99 منشور سازمان ملل متحد، دبيركل مي‌تواند توجه شوراي امنيت را به هر موضوعي كه به ... هر يك از اركان سازمان ملل ممكن است مأموريت خاصي را به دبيركل محول نمايد.

  ايران و سازمان ملل متحد

  pajoohe.com/fa/index.php?Page=definition&UID=37727
  ارکان سازمان ملل. 1. مجمع عمومی؛. 2. شورای امنیت؛. 3. شورای اقتصادی و اجتماعی؛. 4. شورای قیمومت (از اول نوامبر ۱۹۹۴م فعالیت نمی‌کند)؛. 5. دبیرخانه؛. 6. دیوان بین‌المللی ...

  روشمار: ۳ آبان؛ تاسیس سازمان ملل متحد و روز ملل - کجارو

  www.kojaro.com/.../calendar-aban-3-united-nations-established-nations-...
  ۳ آبان ۱۳۹۵ ه‍.ش. - مجمع عمومی، شورای امنيت، دبيرخانه، ديوان بين ‌المللی دادگستری، شورای اقتصادی و اجتماعی و شورای قيموميت، اركان اصلی سازمان ملل متحد را تشكيل ...

  حقوقدانان - حقوقدانان - جامعه مجازی حقوقدانان

  www.hoghooghdanan.com/index.php?option=com...view...
  در این نوشتار به بررسی شورای امنیت به عنوان یکی از ارکان اصلی سازمان ملل متحد و صلاحیت قانونگذاری آن می پردازیم. با این امید که این تلاش ناچیز بتواند در شناخت ...

  دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان چه ...

  www.yjc.ir › سیاسی › سیاست خارجی
  دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان(UNHER) که در 1950 به‌وسیله مجمع عمومی ایجاد شد، مأموریت دارد فعالیت بین‌المللی ... نگاهی به ارکان سازمان ملل؛ ...

  مناسبات میان دیوان بین المللی دادگستری و سازمان ملل متحد

  www.yaserziaee.blogfa.com/post-95.aspx
  ارتباط دیوان بین الملل دادگستری با سایر ارکان سازمان ملل متحد. 1. .... در این قطعنامه و قطعنامه 3232، مجمع عمومی از ارکان ملل متحد و آژانسهای تخصصی می خواهد تا برای ...

  یونیسف (صندوق کودکان ملل متحد) - unicef - world history

  worldhistory.blogfa.com/post-27.aspx
  يونيسف يكي از اركان دائمي سازمان ملل متحد است. لازم به يادآوري است كه سازمان ملل متحد علاوه بر شش ركن اصلي، داراي اركان فرعي متعددي است كه هريك از آن‌ها وابسته به ...

  آیا ساختار سازمان‌ملل درحال تغییر است؟ - مشرق

  www.mashreghnews.ir/fa/news/.../آیا-ساختار-سازمان‌ملل-درحال-تغییر-اس...
  همانگونه که اشاره شد، شورای امنیت، یکی از شش رکن اصلی سازمان ملل متحد به شمار می ... و کمیساریای عالی ملل متحدبرای پناهندگان (UNHCR)، در شمار این ارکان هستند.

  تاریخچه فعالیت "سازمان ملل متحد" | اتاق خبر 24

  otaghkhabar24.ir/news/31763
  ۲۶ دی ۱۳۹۴ ه‍.ش. - سازمان ملل متحد (United Nations) سازمانی بین‌المللی است که در سال ۱۹۴۵ تأسیس و جایگزین جامعه ملل (League of Nations) شد. ... ارکان سازمان ملل:.

  چگونگی شکل گیری سازمان ملل متحد - بازیگران ...

  www.yasinzm.blogfa.com/post-1091.aspx
  ارکان سازمان ملل: -مجمع عمومی. - شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (ECOSOC). -شورای امنیت. - دبیرخانه سازمان ملل متحد. -شورای قیمومت (از اول نوامبر 1994 فعالیت ...

  بودجه سازمان ملل متحد چگونه تامین می‌شود؟ - صراط

  www.seratnews.ir/fa/news/.../بودجه-سازمان-ملل-متحد-چگونه-تامین-می‌شود
  بودجه عادی سازمان ملل را مجمع عمومی برای دوره‌های دو ساله تصویب می‌کند و دبیرکل لایحه بودجه را ... نگاهی به ارکان سازمان ملل؛. بودجه سازمان ملل متحد چگونه تامین می‌شود؟

  جایگاه تفکیک قوا در ساختار سازمان ملل متحد - فصلنامه ...

  fp.ipisjournals.ir/article_9417_1400.html
  درخصوص جایگاه این اصل مهم در ساختار سازمان ملل متحد، با بررسی رابطه هر یک از سه ... است لذا به سختی بتوان صحبت از وجود تفکیک قوا در بین ارکان سازمان ملل نمود.

  صندوق جمعیت ملل متحد در ایران - UNFPA Iran

  iran.unfpa.org/Index-fa.asp
  ۲۹ مهر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - صندوق جمعیت ملل متحد نقشه برداری گسترده ای از وضعیت سالمندی در ایران را ... بیانه دبیر اجرایی صندوق جمعیت سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی جوان ... ۱۳۸۳-۱۳۹۰ تمامی حقوق اين سايت متعلق به دفتر صندوق جمعیت ملل متحد در ...

  جنگ هشت ساله - همه چیز درباره ترکیب سازمان ملل

  hastias.blogfa.com/post-14.aspx
  و سازمان ملل متحد در 24 اکتبر 1945م با تصویب کشورهای عضو دائم شورای امنیت و اکثر کشورهای امضا ... ارکاناصلی سازمان ملل متحد به ترتیب اساسنامه عبارت اند از:.

  نقض تعهدات سازمان ملل متحد در جامعه جهانی | مجمع جهانی صلح ...

  www.iwpeace.com/articles/13781
  اهمیت ایفای مأموریت های دولت‌های عضو در ارکان مختلف سازمان ملل متحد و رفع هرگونه مانع در خصوص استقرار هیئت های نمایندگی دولت‌های عضو ملل متحد در مقر آن سازمان و ...

  سازمان ملل گرفتار نفوذ آمریکا،وتوی شورای امنیت و دلارهای ...

  aftabnews.ir/.../سازمان-ملل-گرفتار-نفوذ-آمریکاوتوی-شورای-امنیت-و-دل...
  ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - سازمان ملل متحد در سال 1945 میلادی تأسیس و جایگزین جامعه ملل شد، ... با داشتن امتیاز وتو بالاترین تاثیری گذار را بر همه ارکان سازمان ملل دارند.

  روزنامه رسالت88/9/2: سازمان ملل متحد تاريخچه و ساختار

  www.magiran.com/npview.asp?ID=1991345
  ۲ آذر ۱۳۸۸ ه‍.ش. - سازمان ملل متحد در طي حدود60 سال از شكل گيري اش فعاليتهاي متنوعي داشته كه در ... سازمان ملل متحد به دنبال گسترده ترين و وحشتناك ترين جنگ تاريخ بشر يعني .... همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و ...

  سازمان ملل متحد و حمایت از حقوق زنان در نیم قرن اخیر - مهرخانه

  mehrkhane.com › صفحه نخست › اجتماعی
  ۱ آبان ۱۳۹۲ ه‍.ش. - سازمان‌ ملل‌متحد به عنوان مهم‌ترین سازمان بین‌المللی با توجه به .... شورا نیز ازکلیه ارکان و نهادهای در گیر در مذاکرات و اجرای موافقتنامه‌های صلح خواست تا ...

  معرفی کامل سازمانهای جهانی | World Organization | شهر پیوندها ...

  city-links.ir/?p=459
  ۶ فروردین ۱۳۹۰ ه‍.ش. - سازمان ملل متحد سازمانی بین‌المللی است که در ۱۹۴۵ میلادی تأسیس و ... مجمع عمومی ملل متحد این سازمان را به عنوان یکی از ارکان دائمی سازمان ملل شناخت ...

  حقوق - نمونه سوال حقوق سازمانهاي بين‌المللي

  choron-220.blogfa.com/post-13.aspx
  طبق ماده 19 منشور، ضمانت اجرای عدم پرداخت سهمیه مالی اعضای سازمان ملل متحد به سازمان، چیست ... کدامیک از ارکان سازمان ملل صراحتا اجازه تاسیس ارکان فرعی یافته اند؟

  سازمان ملل متحد United Nations Organization (U.N.O)l | سایت ...

  pajoohe.ir/سازمان-ملل-متحد-United-Nations-Organization-U.N.Ol__a-214...
  ۲۴ آبان ۱۳۹۳ ه‍.ش. - سازمان ملل، سازمان جهاني، منشور ملل متحد، اساسنامه سازمان ملل متحد، اركان سازمان ملل نویسنده : شعبانعلی جباری مبنای تاسیس یا تاریخچه سازما.

  دانش و تاریخ سیاسی - دبیر کل سازمان ملل چه وظایفی دارد - UN ...

  cogoog.com/سیاست/دانش-و-تاریخ-سیاسی/id/1405/448.aspx
  ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - دبیرکل سازمان ملل متحد، وکیل مدافع و دیپلمات دارای نقش های ... ... هر يك از اركان سازمان ملل ممكن است مأموريت خاصي را به دبيركل محول نمايد. دبيركل هر ...

  شورای امنیت یکی از ارکان اصلی سازمان ملل متحد - صبح بخیر

  sobbekheir.com/tag/شورای-امنیت-یکی-از-ارکان-اصلی-سازمان-ملل-متحد
  از همان ابتدا میان جان کری وزیر امور خارجه و «سوزان رایس» مشاور امنیت ملی اوباما بر سر موضوع حساس رفع تحریم های ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد اختلاف وجود ...

  محصلین موسسه تحصیلات عالی کاتب - سوالات و جوابات ...

  katebstudents.blogfa.com/post-7.aspx
  قطع نظر از ارکان اصلی سازمان ملل متحد، سایر سازمان‌های بین‌ الدولی جهانی وابسته به ... 5- حداقل ارکان لازم برای تشکیل یک سازمان بین المللی کدامند و چه وظایفی را به ...

  ارزیابی عملکرد وتصمیمات شورای امنیت سازمان ملل متحد

  daftar1019.ir/index.php?option=com_content&view...
  ۵ مهر ۱۳۹۰ ه‍.ش. - فصل اول: اقدامات مسالمت آمیز و قهری شورای امنیت سازمان ملل متحد ..... ضمانت اجراهای موثر که در اختیار ارکان سازمان ملل متحد به ویژه شورای امنیت می ...

  مباني اساسي منشور سازمان ملل متحد در مورد ايجاد و حفظ صلح - ...

  www.ghavanin.ir/PaperDetail.asp?id=344
  در منشور ملل متحد چندين روش پيش بيني گرديده تا هنگامي كه به نظر مي رسد صلح و ... اگرچه اركان سازمان مللاختياراتي در جهت حفظ صلح و امنيت دارند اما هيچ شرايط و ...

  ستاره های سربی - ارکان سازمان ملل متحد

  hamidl3.blogfa.com/post/3/ارکان-سازمان-ملل-متحد
  علاوه بر شش رکن اصلی، سازمان ملل متحد نهادها و برنامه‌های دیگری را نیز پوشش می‌دهد. از شناخته شده‌ترین این نهادها یونسکو، یونیسف و کمیساریای عالی سازمان ملل برای ...

  ((وبلاگ علمی دانشمندان حقوق ایران فردا)) - جزوه درسی-آشنايي ...

  ehsantohid.blogfa.com/.../جزوه-درسی-آشنايي-با-سازمانهاي-تخصصي-بي...
  4-سازمانهاي تخصصي وابسته به سازمان ملل متحد ..... اگر سازمانهاي بين‌المللي داراي اركان و كارگزاري‌هاي اجرايي نباشند يقينا قادر به تحقق بخشيدن بهاهداف و اصول خود ...

  سازمان ملل متحد - کلمه - جس جو

  www.jasjoo.com/wordbook/dehkhoda/سازمان%20ملل%20متحد
  توضیحات صفحه: نتایج جستجو در لغتنامه فارسی دهخدا برای سازمان ملل متحد ،صفحه 1. ... ارکان فرعی مجمع عمومی : کمیته ای مرکب از نمایندگان همه اعضای ملل متحد بنام ...

  انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد | فراخوان مقاله - همایش ...

  unstudies.ir/.../همایش-«نقش-شورای-اقتصادی-اجتماعی-در-تحقق-اهداف-منش...
  ۱ شهریور ۱۳۹۵ ه‍.ش. - همایش «نقش شورای اقتصادی اجتماعی در تحقق اهداف منشور ملل متحد» _ فراخوان ... ارتباط با دیگر ارکان سازمان ملل متحد؛ مجمع عمومی، شورای امنیت و ...

  سُنجوبُنجو / آشنایی با چند سازمان بین المللی

  sonjobonjo.com/fa/Content/459
  ۲۶ فروردین ۱۳۹۳ ه‍.ش. - یکی از نهادهای سازمان ملل و از ارکان فرعی مجمع عمومی ملل متحد است که وظیفه آن نشان دادن موارد نقض حقوق بشر می باشد. این شورا همزمان با انحلال نهاد ...

  - جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل - جام نیوز

  jamnews.ir/TextVersionDetail/235641
  ۱ مهر ۱۳۹۲ ه‍.ش. - مجمع عمومی سازمان ملل متحد (به انگلیسی: United Nations General ... و وظایف یکی از ارکان پیش‌بینی شده در منشور است بحث نموده، در مورد آن‌ها ...

  ۳ آبان؛ تاسیس سازمان ملل متحد و روز ملل

  ical.ir › خانه › اخبار دنیای کتاب
  ۳ آبان ۱۳۹۵ ه‍.ش. - مجمع عمومی، شورای امنیت، دبیرخانه، دیوان بین ‌المللی دادگستری، شورای اقتصادی و اجتماعی و شورای قیمومیت، ارکان اصلی سازمان ملل متحد را تشکیل ...

  سازمان ملل و ضرورت تجديد ساختار - خبرگزاری فارس

  www.farsnews.com/newstext.php?nn=8707010648
  ۱ مهر ۱۳۸۷ ه‍.ش. - مقوله بعدي، مجمع عمومي است كه قطعا از مهم ترين و جامع ترين اركان سازمان ملل متحد محسوب مي شود، در نتيجه جايگاه و نقش مجمع عمومي بايد در كليه زمينه ها ...

  نظام سازمان ملل متحد

  dictionnaire.sensagent.leparisien.fr/نظام%20سازمان%20ملل%20متحد/fa-fa/
  Définitions de نظام سازمان ملل متحد, synonymes, antonymes, dérivés de نظام سازمان ملل ... در زیر نام سازمان‌ها و برنامه‌های مربوط به هریک از ارکان سازمان ملل متحد آمده‌است: ...

  سازمان ملل متحد؛ بازیگری با نقشهای متفاوت | نشریه زمانه

  www.zamane.info/1390/05/سازمان-ملل-متحد؛-بازیگری-با-نقشهای-متف/
  در میان ارکان مختلف سازمان ملل متحد، شورای امنیت بیش از هر رکن دیگری درگیر مساله حفظ صلح و امنیت بین‌المللی است. هرچند فعالیت دیگر ارکان، مستقیم یا ...

  مرکز پژوهشها - قانون تصویب منشور ملل متحد که در ...

  rc.majlis.ir › سـامانه قوانین › قوانین و مقررات
  ‌ارکان ‌ماده 7 1 - ارکان اصلی سازمان ملل متحد تشکیل می‌شود از: ‌یک مجمع عمومی - یک شورای امنیت - یک شورای اقتصادی و اجتماعی - یک شورای قیمومت - یک دیوان دادگستری ...

  وزارت امورخارجه - دفاتر سازمان های بین المللی مقیم در جمهوری ...

  en.mfa.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=1&pageid=2173
  سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو). جناب آقای سرج ... سازمان تربيتی علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) ... دفتر هماهنگی امور انساندوستانه سازمان ملل متحد (U.N.O.C.H.A) ... کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران.

  انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد :: صفحه جزئیات اخبار ...

  www.iauns.org/internal_news/.../5/1/...سازمان-ملل-متحد.../Fa.aspx
  ۱۳ دی ۱۳۹۴ ه‍.ش. - دامنه و قلمرو دبیرخانه سازمان ملل متحد به مقرهای آن در نیویورک، ژنو، وین و نایروبی محدود نمی شود بلکه کلیه ارکان سازمان ملل متحد، از جمله مجمع عمومی، ...

  امريكا « توافقنامه مقر» سازمان ملل را نقض مي‌كند - جوان

  javanonline.ir/fa/news/.../امريكا-توافقنامه-مقر-سازمان-ملل-را-نقض-مي‌كن...
  اهميت ايفاي مأموريت هاي دولت‌هاي عضو در اركان مختلف سازمان ملل متحد و رفع هرگونه مانع در خصوص استقرار هيئت هاي نمايندگي دولت‌هاي عضو ملل متحد در مقر آن سازمان و ...

  اشاره ای بر شکل گیری سازمان ملل متحد - روابط بین الملل ...

  qadir53.blogsky.com/1392/.../اشاره-ای-بر-شکل-گیری-سازمان-ملل-متحد
  ۱۷ مرداد ۱۳۹۲ ه‍.ش. - راهنمای سازمان ملل متحد، ترجمهء منصور فراسیون، ص ۳ ]ب - منشور آتلانتیک: .... ارکان سازمان ملل متّحد مجمع عمومی شورای امنیت شورای اقتصادی و اجتماعی ...

  تقريرات درس حقوق سازمانهاي بين‌المللي دكتر ابراهيم بيگ‌زاده ...

  political.ir/post-691.aspx
  مثلا حضور جنبش‌هاي آزاديبخش ملي و سازمانهاي غير دولتي در سازمان ملل متحد از جمله‌ي ..... صادره از سوي دادگاه اداري سازمان ملل متحد، براي كليه‌ي اركان سازمان لازم‌الاجراست.

  متن کامل منشور ملل متحد - پورتال ( پرتال ) حقوق - پرشین بلاگ

  thelawportal.persianblog.ir/page/manshoor
  ماده 8- سازمان ملل متحد برای تصدی هر شغلی به هر عنوان تحت شرایط مساوی در ارکان اصلی و فرعی خود هیچگونه محدودیتی در استخدام مردان و زنان بر قرار نخواهد کرد.

  منشور ملل متحد - کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

  www.aihrc.org.af/home/document/921
  ۱۲ فروردین ۱۳۹۱ ه‍.ش. - با اصلاح ماده 23 منشور، تعداد اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد از 11 به .... 2- اركانفرعي كه ضروري تشخيص داده شود ممكن است بر طبق اين منشور ...

  New slides of Inter. organizations - Copy - Copy - Google ...

  https://docs.google.com/presentation/d/.../present?ueb=true
  سازمان ملل متحد و فرصت تحلیل و دریافت راه حل برای مشکلات اقتصادی، اجتماعی ..... قطعنامه های داخلی که هدف شان تنظیم روابط بین ارکان مختلف سازمان است برای هریک ...

  پژوهشگاه مطالعات جهان اخبار > سازمان ملل متحد و ضرورت تجدید ...

  iwstudies.com/index.jsp?fkeyid=&siteid=21074&fkeyid...
  ضرورت تجدید ساختار در سازمان ملل متحد و ایجاد تحول و اصلاح در آن، بحث گسترده ... یکی از مهم ترین ارکان سازمان ملل، شورای امنیت است که وظیفه مهم حفظ صلح و امنیت ...

  بهمن 94 – جلسه معرفی سازمان ملل متحد برای دانش آموزان ...

  https://un.org.ir › خبرهای فارسی
  ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ ه‍.ش. - آقای محمد رجایی مقدم، معاون مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد طی جلسه ای در محل دبیرستان دخترانه رشد در مورد تاریخچه و ارکان سازمان ملل متحد و آرمان های ...

  ارکان سازمان ملل متحد | وکیل ، مشاوره حقوقی

  www.gvy.ir/tags/ارکان-سازمان-ملل-متحد
  منشور ملل متحد در تاریخ 5 تیر 1324، برابر با 26 ژوئن 1945 امضا شد و پس از تصویب این پنج دولت و بسیاری دیگر از کشورها، رسما به وجود آمد. مقر سازمان ملل متحد در ...

  شورای امنیت رکن نا کارآمد سازمان ملل - نسخه چاپی

  titre1.ir/fa/print/74976
  وقتی سازمان ملل متحد از حقوق بشر صحبت می‌کند به دنبال منافع و ترویج .... دولت‌های غربی و ارکان سازمان ملل و نهادهای به‌اصطلاح حقوق بشر همگی بازگوکننده این حقیقت ...

  آمار رسمی زیست‌فناوری ایران در سازمان ملل متحد منتشر می‌شود - ...

  www.mehrnews.com/.../آمار-رسمی-زیست-فناوری-ایران-در-سازمان-ملل-مت...
  ۱۱ آبان ۱۳۹۴ ه‍.ش. - گروه کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل (آنکتاد) یکی از ارکان سازمان ملل متحد بوده و در زمینه پایش وضعیت کشورها در این حوزه و ارائه گزارشات دوره ...

  کسب مقام مشورتی شورای اجتماعی، اقتصادی سازمان ملل متحد | ...

  www.kiyanango.ir/کسب-مقام-مشورتی-شورای-اجتماعی،-اقتصاد/
  ۲۳ بهمن ۱۳۹۳ ه‍.ش. - شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد (اکوسوک) یکی از پنج رکن اصلی ... اگرچه این نهاد یکی از ارکان اصلی سازمان ملل است ولی تحت‌نظر مجمع ...

  صلاحیت شبه قانونگذاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد - ...

  ganj.irandoc.ac.ir/articles/90680
  این رساله حتی‌المقدور، تلاش دارد ساختار وظایف و صلاحیت یکی از ارکان سازمان ملل متحد بنام "مجمع عمومی" را از منظر تئوریها و عملکردهای موجود (آن هم صرفا از دیدگاه ...

  بنویسید شورای امنیت ملل متحد؛ بخوانید "شورای امنیت ...

  www.dana.ir/.../بنویسید-شورای-امنیت-ملل-متحد--بخوانید--شورای-امنی...
  ۲۶ فروردین ۱۳۹۴ ه‍.ش. - شورای امنیت ملل متحد (به انگلیسی: United Nations Security Council) یکی از ارکان سازمان ملل متحد است که وظیفهٔ پاسداری از امنیت و صلح ...

  ایبنا - بررسی نقش ایران در تشکیل سازمان ملل متحد در یک ...

  www.ibna.ir/fa/.../بررسی-نقش-ایران-تشکیل-سازمان-ملل-متحد-یک-کتا...
  ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ ه‍.ش. - در بخش دوم این اثر با عنوان «مسایل ایران در سازمان ملل متحد» پس از ذکر مسائل ایران که به نوعی در ارکان مختلف سازمان ملل از زمان شکل‌گیری سازمان ...

  سازمان ملل متحد - هفته نامه صوراسرافیل

  sooreisrafil.com/news?id=سازمان_ملل_متحد
  ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ ه‍.ش. - صفحه اصلی / اخبار/ دریچه / سازمان ملل متحد ... اندیشه ایجاد سازمان ملل متحد در کنفرانس‌های مسکو، قاهره و تهران در سال ۱۹۴۳ به وجود ... ارکان سازمان ملل :.

  اصلاحات در سازمان ملل متحد: ضرورتی فراموش شده - سلام‌خبر

  salamkhabar.com/fa/.../اصلاحات-در-سازمان-ملل-متحد-ضرورتی-فراموش-ش...
  ۲۲ بهمن ۱۳۹۳ ه‍.ش. - نظریه های گوناگونی پیرامون اصلاحات در سازمان ملل متحد ارائه شده است ... در کارگزاری های ملل متحد از شورای امنیت تا ارکان و نهادهای دیگر سازمان است.

  شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد - حقوق خصوصی

  https://jolt.ut.ac.ir/article_19528_0.html
  توسط انصاری - ‏2011
  ... سازمان ملل محسوب می‌شد، شورای حقوق بشر تبدیل به یکی از ارکان مجمع عمومی سازمان ملل گردید. شورای مذکور به عنوان یکی از مهمترین ارکان بین‌المللی در زمینه دفاع از ...

  میثاق سازمان ملل - کمیته امداد امام خمینی ره

  www.emdad.ir/central/conven/misaghun.asp
  «ميثاق بين المللي حقوق اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي سازمان ملل متحد » ..... شوراي اقتصادي و اجتماعي ميتواند توجه ساير ارکان سازمان ملل متحد را و يا ارکان فرعي و ...

  برگزار اجلاس اعضای متعاهدین کنواسیون تغییرات اقلیم ...

  irannde.com/.../برگزار-اجلاس-اعضای-متعاهدین-کنواسیون-تغییرات-اقل...
  سمینار معرفی "مرکز و شبکه فناوری اقلیم سازمان ملل متحد (CTCN)" در دانشگاه تبریز ... اجلاس ارکان اجرایی و علمی – فنی کنوانسیون تغییرات اقلیم سازمان ملل متحد و ...

  كتاب تروريسم و قطعنامه هاي مجمع عمومي سازمان ملل متحد

  www.teror-victims.com/fa/index.php?Page=definition&UID...
  مجمع عمومي سازمان ملل متحد به عنوان يكي از اركان اصلي اين سازمان با جدي تر شدن تهديد تروريسم بين المللي، قعطنامه هاي زيادي را درباره جنبه هاي مختلف مبارزه با ...

  علمی سیاسی اجتماعی - blogfa.com

  qarahsai.blogfa.com/post-20.aspx
  ۲۷ مرداد ۱۳۹۰ ه‍.ش. - د) سازمان در چارچوب ارکان و کارگزاری های خاص صورت میگیرد. ه) فعالیت ... مهم ترین سازمانی که اهداف عام و وسیعی را دنبال می کند سازمان ملل متحد است.

  SID.ir | ارزيابي سازوكارهاي ملل متحد در حمايت از حقوق بشر: ...

  fa.journals.sid.ir/ViewPaper.aspx?id=8780
  توسط مصفا نسرين
  دانلود رایگان متن کامل مقاله علمی پژوهشی ارزيابي سازوكارهاي ملل متحد در حمايت از حقوق بشر: اركان ... كليد واژه: سازمان ملل متحد، كميسيون حقوق بشر، كميته حقوق بشر.

  سازمان‌های تخصصی سازمان ملل متحد - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  https://fa.wikipedia.org/wiki/سازمان‌های_تخصصی_سازمان_ملل_متحد
  سازمان‌های تخصصی سازمان ملل متحد مجموعه سازمان‌های زیرمجموعه سازمان ملل متحد هستند، که نهادهای وابسته به شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد را به پیش می‌برند.

  سازمان ملل متحد - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  https://fa.wikipedia.org/wiki/سازمان_ملل_متحد
  مقر سازمان ملل متحد در نیویورک است و کشورهای عضو و موسسات وابسته در طول هر سال با ... شورای امنیت قوی‌ترین نهاد سازمان ملل پنج عضو دائمی دارد که در تصمیمات این ...

  نظام سازمان ملل متحد - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  https://fa.wikipedia.org/wiki/نظام_سازمان_ملل_متحد
  رفتن به ۱.۳ نهادهای پژوهشی و آموزشی - نهادهای پژوهشی و آموزشی[ویرایش] ... و دادگستری ملل متحد; موسسه آموزش و پژوهش ملل متحد; موسسه پژوهش سازمان ملل متحد برای ...

  راست آیین - معرفی سازمانها و نهادهای معروف بین المللی

  majidghazipour.blogfa.com/post-83.aspx
  معرفی سازمانها و نهادهای معروف بین المللی. #1 سازمان ملل متحد(United Nations):. سازمان ملل متحد سازمانی بین‌المللی است که در ۱۹۴۵ میلادی تأسیس و جایگزین جامعه ملل ...

  معرفی کامل سازمانهای جهانی | World Organization | شهر پیوندها ...

  city-links.ir/?p=459
  ۶ فروردین ۱۳۹۰ ه‍.ش. - معرفی سازمانها و نهادهای معروف بین المللی. #۱ سازمان ملل متحد(United Nations):. سازمان ملل متحد سازمانی بین‌المللی است که در ۱۹۴۵ میلادی تأسیس و ...