close
تبلیغات در اینترنت
سبک معماری مسجد گوهرشاد چه نام دارد؟

وب پیک عکس بازیگران و هنرمندان

سبک معماری مسجد گوهرشاد چه نام دارد؟
امروز چهارشنبه 01 فروردین 1397

سبک معماری مسجد گوهرشاد چه نام دارد؟


سبک معماری مسجد گوهرشاد چه نام دارد؟

 

مسجد گوهرشاد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مختصات: ۳۶°۱۷′۱۴.۵۵″ شمالی ۰۵۹°۳۶′۵۲.۸۹″ شرقی

مسجد گوهرشاد
نمایی از ایوان اصلی مسجد گوهرشادِ مشهد از صحنِ آن
اطلاعات
مکانمشهد
مذهباسلام (شیعه)
پایه‌گذاری‌شده در۸۲۱ ق /۱۴۱۸ م
پایه‌گذارگوهرشادبیگم
دارندهآستان قدس رضوی
روحانیگرایلی
معماری
معمارقوام الدین شیرازی
سبک معماریتیموری
گنجایشبیش از پانزده هزار نفر
طول۱۵۰ متر همراه صحن قدس، بدون آن ۱۰۰ متر
عرض۸۵ متر
مساحت۸۷۹۸
گنبد(ها)۱
مناره(ها)۲
پیمان‌کارگوهرشادبیگم

مسجد گوهرشاد در مشهد در جنوب حرم علی بن موسی الرضا به ۸۲۱ ق/۱۴۱۸ م به دستور گوهرشادبیگم همسر شاهرخ ساخته شد. به دلیل ظرافت و زیبایی کاشی‌کاری و خط و اسلوب معماری مسجد گوهرشاد، این مسجد از شاهکارهای معماری ایرانی در دوره تیموری؛ و به دلیل موقوفات بسیار و مجاورت با آرامگاه علی بن موسی الرضا از مهم‌ترین و شلوغ‌ترین مسجدهای ایران به شمار می‌رود، به طوری که برخی آن را پُربازدیدترین مسجد در ایران می‌دانند.

بارها و در زمان‌های مختلف، بر اثر عوامل طبیعی و انسانی صدمات فراوانی متوجه مسجد گوهرشاد شده است؛ از جمله در زمین لرزه سال ۱۰۸۴، ایوان مقصوره صدماتی دید که بازسازی گشت و همچنین از جمله مرمت‌های دیگر مسجد پس از گلوله‌باران روس‌ها در سال ۱۳۳۰ هـ. ق بود که به صدمه دیدن گنبد و ایوان‌های مسجد منجر گردید که در سال ۱۳۳۹ قمری گنبد و ایوان مقصوره و ایوان‌های شرقی و غربی مسجد مرمت گردیدند.[۱] گنبد ایوان مقصوره، در سال ۱۳۳۹ش برای مرمت اساسی تخریب گشت و ساخت مجدد آن توسط معماران ایرانی وزیر نظر مهندس عباس آفرنده و با رعایت همان ویژگیهای گذشته و حفظ مشخصات اصلی آغاز گردید و در سال ۱۳۴۱ش خاتمه یافت که در همان زمان نیز سنگهای ازاره داخل ایوان مقصوره تعویض گردید و کف ایوان با سنگهای مرمر مفروش گشت و در سال ۱۳۴۵ش دور ساقه گنبد با کاشی معرق کتیبه‌ای مزین گردید.[۲]

اسم گوهرشاد در دو جا با کاشی معرق نگاشته شده‌است: یکی در قسمت بالای در نقره‌ای که به دارالسیاده می‌رود و دیگری بر کتیبه ایوان مقصوره که به خط زیبای شاهزاده بایسنقر می‌باشد. در قسمت وسط نیز کتیبه‌ای به نام محمد رضا امامی وجود دارد. شیوه ساخت این مسجد به سبک چهار ایوانی است و در طی سال‌ها گنبد آن چهار بار تعمیر شده است. سبک معماری این بنا به شیوهٔ تیموری و نام معمار آن استاد قوام‌الدین شیرازی ذکر گردیده‌است.[۳]

محتویات

 • ۱ بنیان‌گذاری و جایگاه
 • ۲ ویژگی‌ها و آذین‌ها
  • ۲.۱ ایوان‌ها
  • ۲.۲ گنبد و مناره‌ها
  • ۲.۳ صحن
  • ۲.۴ منبر صاحب‌الزمان
  • ۲.۵ کتیبه‌ها
 • ۳ موقوفات
 • ۴ تاریخ و رویدادها
  • ۴.۱ واقعه مسجد گوهرشاد مشهد
 • ۵ پانویس
 • ۶ منابع

بنیان‌گذاری و جایگاه

این مسجد در جنوب آرامگاه رضوی جای دارد و به رواق‌های دارالسیاده و دارالحفاظِ آن پیوسته است. یک صحن به گستردگی ۲۸۰۰ متر مربع دارد و زیربنای آن ۹۴۰۰ متر مربع است. بنای مسجد دربرگیرندهٔ ۴ ایوان بزرگ و ۷ شبستان است. گنبدخانهٔ پشتِ ایوان مقصوره، با شبستان‌های یک طبقه، بخش‌های مختلف مسجد را به هم پیوند می‌دهد. ایوان جنوبی، ایوان مقصوره نام دارد و ایوان شمالی، معروف به ایوان دارالسیاده است. ایوان شرقی، ایوان اعتکاف نامیده می‌شود و ایوان غربی، ایوان شیخ بهاء الدین نامگذاری شده است.[۴]
بر اساس متن کتیبهٔ به خط ثلث در ایوان جنوبی، این مسجد در سال ۸۲۱ ق /۱۴۱۸ م به دستور و کمک گوهرشاد، همسر شاهرخ تیموری ساخته شده است و در طیّ قرون، خرابی‌های زیادی بر آن وارد شده. بنای مسجد گوهرشاد - که به خاطر نام بانی آن به این نام خوانده می‌شود - تقریباً ۱۲ سال به‌طول انجامیده و معمار اصلی بنا به احتمال قوی قوام‌الدین شیرازی یکی از معروف‌ترین معماران دوره تیموری بوده‌است.[۵]

ویژگی‌ها و آذین‌ها

مسجد گوهرشاد مسجدی کلاسیک و به سبک مساجد چهار ایوانی ساخته شده‌است. صحن مسجد تقریباً به شکل مربع و در اطراف آن چهار ایوان بزرگ تاریخی و در فواصل ایوان‌ها هفت شبستان وسیع و شش در ورودی و خروجی است.

طول صحن مسجد حدود ۵۶/۱۳ متر و عرض ۵۱/۱۸ متر و مجموعاً حدود ۲۸۷۳ مترمربع مساحت دارد. ابوان‌های مجلل و مرتفع در اضلاع مسجد به قرینه یکدیگر ساخته شده است.[۶]

محراب مسجد گوهرشاد
 
محراب مسجد گوهرشاد - تابستان ۱۳۹۵ هجری شمسی (۲۰۱۶ میلادی)

ایوان‌ها

 • ایوان مقصوه (جنوبی): مهم‌ترین ایوانِ مسجد. حدود ۵۰۰ مترمربع مساحت، ۳۷ متر طول و ۵/۲۵ متر ارتفاع، از مهم‌ترین ایوان‌های مسجدهای ایرانی که هنرهای گوناگون در آن به کار رفته است. کتیبهٔ بایسنقر (فرزند گوهرشاد) که از بهترین ثلث‌نویسان عهد تیموری بوده، در این ایوان است که تاریخ بنای مسجد بر کاشی معرق، در آن نوشته شده است. محراب مسجد در میانِ ایوان جای دارد که یک‌پارچه از سنگ مرمر ساخته شده است. کتیبه‌ای در میان مقرنس کاری‌های آن نیز وجود دارد. گنبد مسجد بر بالای این ایوان است.
  [۷]

یکی دیگر از اجزای ایوان منبری است که امروزه به نام «صاحب الزمان» خوانده می‌شود که از چوبِ گردو و گلابی ساخته شده و هنرهای منبت کاری در آن به کار رفته. سازندهٔ این منبر «محمد، نجّار خراسانی» هنرمند ناشناس عصر فتحعلی‌شاه قاجار می‌باشد. این منبر سال ۱۳۲۵ / ۱۹۴۶ م به دستِ «حیدر نیکنام گلپایگانی» تعمیر شد.[۷]

گنبد و مناره‌ها

گنبد مسجد به بلندی ۴۱ متر بر بالای ایوان مقصوره جای دارد و سطح خارجی آن با آجر لعاب‌دار و یک کتیبه با خط کوفی تزئین شده است. در دو طرف این ایوان، دو مناره هر کدام به ارتفاع ۴۳ متر ساخته شده و دارای کتیبه‌هایی است. این مناره‌ها از روی زمین شروع می‌شوند و پیوسته به ایوان مقصوره بالا می‌روند و به شکل گلدسته در می‌آیند.

دور خارجی گنبد ۸۵/۶۱ متر است به دلیل مشکلاتی که برای آن به وجود آمد در سال ۱۳۴۱ برچیده شد و دوباره گنبد فعلی با مصالح جدید ساخته شد و تزئین شد.[۶]

صحن ورودی مسجد گوهرشاد
 
صحن ورودی مسجد گوهرشاد

صحن

مسجد گوهرشاد صحنی به وسعت ۲۸۰۰ مترمربع دارد و زیربنای آن ۹۴۰۰ متر مربع است.

منبر صاحب‌الزمان

در زاویه جنوبی ایوان مقصوره نزدیک به محراب منبر بلندی معروف به منبر صاحب‌الزمان قرار دارد. این منبر در سال ۱۲۴۳ هجری قمری به دستور فتحعلی شاه قاجار به دست محمد نجار از چوب گردو و گلابی ساخته شده‌است. از خصوصیات بار این منبر شیوه منبت‌کاری و قلم‌زنی آن و همچنین عدم استفاده از آهن و میخ در ساختش می‌باشد. ساخت این منبر در سال ۱۳۲۵ آغاز شد که پس از ۵ سال متوقف گردید که بعداً توسط محمد نجار به اتمام رسید.

ارتفاع منبر از زمین تا عرشه (جای نشستن) ۷/۵ متر و دارای ۱۴ پله است و ابعاد عرشه ۱٫۱۴ در ۱٫۱۲ می‌باشد.[۶]

کتیبه‌ها

موقوفات

تاریخ و رویدادها

 
مسجد گوهرشاد، احتمالاً پیش از ۱۹۲۵ م

واقعه مسجد گوهرشاد مشهد

نوشتار اصلی: واقعه مسجد گوهرشاد مشهد (۱۳۱۴)

ماجرای کشتار و سرکوب مردم به دستور رضاشاه، به مناسبت اعتراض به تغییر لباس در سال ۱۳۱۴، درست چند ماه قبل از واقعه کشف حجاب نیز در این مسجد رخ داده‌است.

 

همه چیز درباره مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد

این بنای تاریخی در جنوب حرم مطهر رضوی قرار دارد و به رواق‌های دارالسیاده و دارالحفاظ متصل است.این مسجد به دستور بانو گوهرشاد، دختر امیر غیاث‌الدین ترخان از امرای جغتایی، همسر شاهرخ، فرزند امیر تیمور گورکانی در سال 821 قمری توسط معمار معروف ایرانی، قوام‌الدین شیرازی، با به‌کارگیری سبک معماری دوران تیموری ساخته شد. ساختن مسجد حدود دوازده سال به طول انجامید.

 

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خراسان، در تاریخ آمده است که پس از اتمام بنای مسجد، بانو گوهرشاد از سران ممالک اسلامی دعوت کرد تا در جشن افتتاح مسجد شرکت کنند. شاهرخ، همسر گوهرشاد برای شرکت در جشن از هرات به مشهد آمد و قندیلی به وزن 3هزار مثقال طلا به روضه‌ منوّره اهدا کرد.

 

تاریخ بنای مسجد گوهرشاد در سه نقطه از ایوان جنوبی «ایوان مقصوره» دیده می‌شود؛ یکی در پایان کتیبه‌ بایسنقری در سمت چپ ایوان مقصوره، دیگری در کتیبه‌ سمت راست ایوان به خط ثلث و سوم در قسمت داخل پایه‌ شرقی ایوان. نام معمار مسجد نیز در سمت چپِ پایه‌ ایوان جنوبی مسجد ایوان مقصوره زیر کتیبه‌ بایسنقر نوشته شده است.

 

بنای عظیم مسجد، به شیوه‌ معماری مشرق زمین به صورت حجیم‌سازی و سازه‌ چهار ایوانی با آجرها و مصالح ساختمانی قرن نهم ساخته شده است و می‌توان گفت یکی از شاهکارهای معماری دنیاست. طاق‌های گنبدی‌شکل مسجد و مناره‌های آن با ویژگی و تزئینات خاص و با استفاده از سبک مقرنس، همچنین نقوش و خطوط دیوار بر روی زمینه‌ گچی و معرق‌کاری ممتاز عصر تیموری، جلوه‌های بی‌نظیری از هنر ایرانی را در قلب حرم مطهر به نمایش گذاشته است.

 

این بنای باستانی، نمونه‌ کامل و برجسته‌ هنر ایرانی به شمار می‌رود که تمام خصوصیات و ویژگی‌های معماری سنّتی در آن به‌کار رفته است. به‌ویژه ایوان جنوبی مسجد به نام ایوان مقصوره، با حدود 500 مترمربع مساحت، 37متر طول و 5/25متر ارتفاع، از باشکوه‌ترین ایوان‌های مسجد است. ضلع‌های مسجد، همه با کاشی‌های معرق نفیس آراسته شده است و در تمام دیوارها و غرفه‌های آن اسماءالله و آیات قرآن و احادیثی که بعضی مربوط به مسجد است، وجود دارد.

 

کتیبه‌ ممتاز و تاریخی بایسنقر، فرزند گوهرشاد که از بهترین ثلث‌نویسان عهد تیموری بوده، با زیباترین خطوط ثلث بر پیشانی ایوان مقصوره خودنمایی می‌کند و تاریخ بنای مسجد بر کاشی معرق، در این کتیبه به چشم می‌خورد. محراب، یکپارچه از سنگ مرمر با تزئینات و کنده‌کاری و کتیبه‌ای در میان مقرنس‌کاری‌های آن و نمایان‌گر هنر آن دوران است.

 

منبر صاحب الزمان(عج) واقع در کنار محراب ایوان مقصوره، از لحاظ قدمت حائز اهمیت است. این منبر نفیس، از چوب گردو و گلابی با شیوه‌ منبت‌کاری و قلم‌زنی بدون به‌کاررفتن میخ در آن، به دست پرتوان استاد محمد نجار خراسانی، منبت‌کار معروف عصر فتحعلی‌شاه قاجار ساخته شده و دارای 5/7مترارتفاع و چهارده پله است. منبر صاحب الزمان(عج) در سال 1325 شمسی توسط مرحوم استاد حیدر نیکنام گلپایگانی مرمّت شد.

 

گنبد رفیع مسجد بر فراز ایوان مقصوره، بر عظمت این بنا افزوده است. ارتفاع گنبد حدود 41 متر و فضای خالی بین دو پوشش گنبد، 10متر است. سطح خارجی آن با آجر لعاب‌دار و یک کتیبه با خط کوفی تزئین شده است. در دو طرف این ایوان، دو مناره هر کدام به ارتفاع 43 متر از کف مسجد ساخته شده و دارای کتیبه‌هایی چند است. مسجد گوهرشاد صحنی به وسعت 2800 مترمربع دارد و زیربنای آن 9410متر مربع است.

 

بنای مسجد شامل هشت ایوان بزرگ و هفت شبستان است. گنبدخانه‌ پشت ایوان مقصوره، با شبستان‌های یک طبقه، بخش‌های مختلف مسجد را مرتبط می‌کند. ایوان جنوبی، ایوان مقصوره نام دارد و ایوان شمالی، معروف به ایوان دارالسیاده است. ایوان شرقی، ایوان اعتکاف نامیده می‌شود و ایوان غربی، ایوان شیخ بهاءالدین نام‌گذاری شده است.

 

نام بانو گوهرشاد، بانی مسجد، در ایوان شمالی مسجد یعنی ایوان دارالسیاده بر کاشی معرق به رنگ زرد و خط ثلث نوشته شده است. این ایوان با معرق‌کاری زیبایی تزئین شده و بر سردَر ورودی آن به رواق دارالسیاده، پنجره‌ای از نقره از آثار عهد قاجاریه نصب شده است.دو ایوان شرقی و غربی مسجد گوهرشاد، با معرق‌کاری ممتاز و کتیبه‌هایی به خط ثلث، مسجد را به رواق امام خمینی(ره) و بست شیخ بهاءالدین مرتبط می‌کند.

 

این مسجد در طول زمان بر اثر عوامل طیبعی و انسانی صدمات زیادی دیده است؛ از جمله در زمین‌لرزه‌ سال 1084ه‌ق، ایوان مقصوره صدماتی دید که مورد بازسازی قرار گرفت. مرمت‌های دیگر مسجد، پس از گلوله باران روس‌ها در سال 1330ه.ق بود که به صدمه دیدن گنبد و ایوان‌های مسجد انجامید. گنبد و ایوان مقصوره و ایوان‌های شرقی و غربی مسجد نیز در سال 1339ه‌ق مورد بازسازی اساسی قرار گرفت.

 

 

 

آشنایی با مسجد گوهرشاد - خراسان رضوی

دین و اندیشه > دین - همشهری آنلاین:
مسجد گوهرشاد، یکی از بناهای باشکوه و باستانی عهد تیموری است که در اوایل قرن نهم قمری بنا شده است

این بنای تاریخی در جنوب حرم مطهر رضوی قرار دارد و به رواق‌‌های دارالسیاده و دار الحفاظ متصل است.

این مسجد به دستور بانو گوهرشاد، دختر امیر غیاث الدین ترخان، از امرای جغتایی، همسر شاهرخ تیموری در سال 821 قمری توسط معمار معروف ایرانی، قوام الدین شیرازی، با به‌کارگیری سبک معماری دوران تیموری ساخته شد.

کاشی‌کاری مسجد، نمونه‌ای از شاهکارهای عهد تیموری است. طاق‌‌های گنبدی شکل مسجد و مناره‌‌های آن با ویژگی و تزیینات خاص و با استفاده از سبک مقرنس، همچنین نقوش و خطوط دیواری بر روی زمینه‌ گچی و معرق‌کاری ممتاز عصر تیموری، جلوه‌‌های بی‌نظیری را به نمایش گذاشته است.

این بنای باستانی، نمونه کامل و برجسته هنر ایرانی به شمار می‌رود که تمام خصوصیات و ویژگی‌‌های معماری سنتی در آن به‌کار رفته است.

به‌ویژه ایوان جنوبی مسجد به نام ایوان مقصوره، با حدود 500 متر مربع مساحت، 37 متر طول و 5/25 متر ارتفاع، از باشکوه‌ترین ایوان‌‌های مسجد است.

ضلع‌های مسجد، همه با کاشی‌‌های معرق نفیس آراسته شده و در تمام دیوارها و غرفه‌‌های آن اسماء الله و آیات قرآن و احادیثی که بعضی مربوط به مسجد است، وجود دارد.

کتیبه ممتاز و تاریخی بایسنقر (فرزند گوهرشاد) که از بهترین ثلث‌نویسان عهد تیموری بوده، با زیباترین خطوط ثلث بر پیشانی ایوان مقصوره خودنمایی می‌کند و تاریخ بنای مسجد بر کاشی معرق، در این کتیبه به چشم می‌خورد.

محراب، یک پارچه از سنگ مرمر با تزیینات و کنده‌کاری و کتیبه‌ای در میان مقرنس‌کاری‌‌های آن، نمایانگر هنر آن دوران است.

منبر صاحب الزمان (عج) واقع در کنار محراب ایوان مقصوره، از لحاظ قدمت حائز اهمیت است.

این منبر نفیس، از چوب گردو و گلابی با شیوه منبت‌کاری بدون به کار رفتن میخ در آن، به دست پر توان استاد محمد نجار خراسانی، منبت کار معروف عصر فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است.

منبر صاحب الزمان (عج) در سال 1325 شمسی توسط مرحوم استاد حیدر نیکنام گلپایگانی مرمت شد.

گنبد رفیع مسجد بر فراز ایوان مقصوره، بر عظمت این بنا افزوده است. ارتفاع گنبد حدود 41 متر و فضای خالی بین دو پوشش گنبد، 10 متر است. سطح خارجی آن با آجر لعاب‌دار و یک کتیبه با خط کوفی تزیین شده است.

در دو طرف این ایوان، دو مناره هر کدام به ارتفاع 43 متر از کف مسجد ساخته شده و دارای کتیبه‌‌هایی چند است. مسجد گوهرشاد صحنی به وسعت 2800 متر مربع دارد و زیربنای آن 9400 متر مربع است.

بنای مسجد شامل 8 ایوان بزرگ و هفت شبستان است. گنبد خانه پشت ایوان مقصوره، با شبستان‌‌های یک طبقه، بخش‌‌های مختلف مسجد را به هم ربط می‌دهد.

ایوان جنوبی، ایوان مقصوره نام دارد و ایوان شمالی، معروف به ایوان دار السیاده است. ایوان شرقی، ایوان اعتکاف نامیده می‌شود و ایوان غربی، ایوان شیخ بهاء الدین نامگذاری شده است.

نام بانو گوهرشاد، بانی مسجد، در ایوان شمالی مسجد (ایوان دارالسیاده) بر کاشی معرق به رنگ زرد و خط ثلث نوشته شده است. این ایوان با معرق‌کاری زیبایی تزیین شده و بر سر در ورودی آن به رواق دارالسیاده، پنجره‌ای نقره از آثار عهد قاجاریه نصب شده است.

دو ایوان شرقی و غربی مسجد گوهرشاد، با معرق‌کاری ممتاز و کتیبه‌‌هایی به خط ثلث، مسجد را به رواق امام خمینی (قدس سره) و بست شیخ بهاء الدین مرتبط می‌کند.

این مسجد در طول زمان بر اثر عوامل طیبعی و انسانی صدمات زیادی دیده است؛ از جمله در زمین لرزه سال 1084، ایوان مقصوره صدماتی دید که مورد بازسازی قرار گرفت.

مرمت‌‌های دیگر مسجد پس از گلوله باران روس‌‌ها در سال 1330 هـ.ق بود که به صدمه دیدن گنبد و ایوان‌‌های مسجد انجامید. گنبد و ایوان مقصوره و ایوان‌‌های شرقی و غربی مسجد در سال 1339 قمری مورد بازسازی اساسی قرار گرفت.

سردرها: سردرها برای شکل دادن به مجموعه بارگاه منور امام (علیه السلام) طراحی شده‌اند. در سه ورودی از خیابان‌‌های شیرازی، نواب صفوی و طبرسی، سردرهایی با زیربنای بیش از 70 هزار متر مربع احداث شده است.

سردر شیرازی: سردر شیرازی، در مسیر ورود زائران از خیابان شیرازی واقع شده و با 24625 متر مربع مساحت و 25492 متر مربع زیربنا، در غرب اماکن متبرکه ساخته شده است.

سردر نواب صفوی: این سردر، در مسیر ورود زائران از خیابان نواب صفوی واقع شده است. 16164 متر مربع مساحت، 16850 متر مربع زیربنا دارد و در شرق اماکن متبرکه واقع شده است.

سردر طبرسی: سردر طبرسی، در مسیر ورود زائران از خیابان طبرسی و در شمال اماکن متبرکه و روضه منوره واقع شده است و 26923 متر مربع مساحت و 27715 متر مربع زیربنا دارد.

منبع مورد استفاده برای این مدخل

 
در همین زمینه:
 • آشنایی با واژه‌هایی که در قرآن کریم بیانگر لفظ «مسجد» هستند
 • آشنایی با مسجد قبا
 • آشنایی با مسجد سنگی روستای جراغیل آذرشهر
 • آشنایی با مسجد جامع خرمشهر - خوزستان
 • آشنایی با مسجد جامع یزد
 • آشنایی با مسجد جامع تاریخی نیمور - مرکزی
 • آشنایی با مسجد نیوجیه - چین
 • آشنایی با مسجد جامع قدیم روشناوند - خراسان رضوی
 • آشنایی با مسجد امام - سمنان
 • آشنایی با مسجد جامع سمنان
 • آشنایی با مسجد جامع شوشتر - خوزستان
 • آشنایی با مسجد جامع چهار درخت - خراسان جنوبی
 • آشنایی با مسجد جامع ارومیه - آذربایجان غربی
 • آشنایی با مسجد جامع نراق - مرکزی
 • آشنایی با مسجد عاشورا - همدان
 • آشنایی با مسجد جامع اردکان - یزد
 • آشنایی با مسجد حظیره - یزد
 • آشنایی با مسجد سرخ - مرکزی
 • آشنایی با مسجد حسینیه اعظم - زنجان
 • آشنایی با مسجد سنگى ترک - آذربایجان‌شرقی
 • آشنایی با مسجد سلطان احمد - استانبول
 • آشنایی با مسجد دو مناره - کردستان
 • آشنایی با مسجد جامع سنندج - کردستان
 • آشنایی با مسجد پادشاهی - لاهور
 • آشنایی با مسجد جامع تاتارستان - روسیه
 • آشنایی با مسجد مقدس‌ جمکران‌ - قم
 • آشنایی با مسجد وکیل - فارس
 • آشنایی با مسجد بالاسر - خراسان رضوی
 • آشنایی با مسجد النبى (ص) - مدینه
 • آشنایی با مسجد نصیرالملک - فارس
 • آشنایی با مسجد و مدرسه سپهسالار (شهید مطهری) - تهران
 • آشنایی با مسجد ذوالفقار - اصفهان
 • آشنایی با مسجد مقدس محدثین - مازندران
 • آشنایی با مسجد شیخ لطف‌الله - اصفهان
 • آشنایی با مسجد النبی - قزوین
 • مجله مسجد
 • آشنایی با روز جهانی مسجد
 • آشنایی با مسجد جامع ساوه - مرکزی
 • آشنایی با مسجد اتابکان - چهارمحال و بختیاری
 • آشنایی با مسجد جامع مرند - آذربایجان‌شرقی
 • آشنایی با مسجد جامع ورامین - تهران
 • آشنایی با مسجد کبود تبریز - آذربایجان‌شرقی
 • آشنایی با مسجد فهرج - یزد
 • آشنایی با مسجد جامع اصفهان
 • آشنایی با مسجد متحرک - آلمان
 
مسجد گوهرشاد مشهد، جلوه ای زیبا و اصیل از هنر اسلامی در قرن دهم
مسجد گوهرشاد به عنوان وسیع ترین و کهن ترین مسجد در اماکن متبرکه رضوی از دیرباز محل برگزاری دائمی نماز جماعت است و به دلیل دایر بودن در تمام شبانه روز یکی از مسجدهای کم نظیر جهان اسلام به شمار می رود.

خبرگزاری شبستان//خراسان رضوی


اشاره:

مسجد گوهرشاد مشهد یکی از مهم ترین آثار باستانی مشهد و صنعت معماری ایران اسلامی است که مورد علاقه زائران و مجاوران است و به عنوان یکی از جاذبه های مذهبی تاریخی و فرهنگی مورد توجّه و بازدید باستان شناسان، جهانگردان و دیگر علاقه مندان است.
 

ساخت بنای مسجد جامع گوهرشاد توسط معمار معروف عصر تیموریان، قوام الدین بن زین الدین شیرازی و با استفاده از آجر و گچ و به شیوه معماری اسلامی در شرق صورت گرفت.


عملیات احداث این بنا به همت گوهرشاد آغا، دختر امیر غیاث الدین ترخان، همسر شاهرخ بن تیمور گورکانی و در دوران استانداری پسرش بایسنقر میرزا، به سال 818 ق / 794ش در ضلع جنوبی حرم رضوی آغاز شد و در سال 821ق / 797ش به اتمام رسید.
 

بانو گوهرشاد یکی از زنان نامدار عصر تیموری است که مورد احترام امیر گورکانی بوده، در امور مملکتی مورد مشورت قرار می گرفت. نام او در 2 محل از بنای مسجد، یکی در بالای درِ ورودی ایوان دارالسیاده و دیگری در کتیبه ایوان مقصوره با خط زیبای شاهزاده بایسنقر میرزا با کاشی معرق به عنوان بانی مسجد نگاشته شده و به یادگار مانده است.

مسجد گوهرشاد مشهد، وسیع ترین مسجد موجود در مجموعه بناهای آستان قدس رضوی است و صحن آن با 2 هزار و 850 متر مربع مساحت از نظر قدمت، کهن ترین صحن است که در جنوب حرم مطهر امام رضا (ع) احداث شده است.

وسعت کل جامع گوهرشاد مشهد 9 هزار و 410 متر مربع است و از جهت شمال با عرض 87 متر به رواق دارالسیاده و دارالحفاظ، از جنوب با عرض 65/98 متر به صحن قدس، از شرق با طول 30/109 متر به رواق در دست احداث امام خمینی قدس سره (صحن موزه سابق) و از غرب با طول 10/107 متر به بست شیخ بهایی محدود شده است.

 

صحن مسجد تقریبا مربعی است به مساحت 2 هزار و 850 متر به طوری که 30/56 متر طول و 65/51 متر عرض دارد و از نظر وسعت، نهمین صحن از مجموعه 10 صحن قدیمی و جدید در اماکن متبرکه رضوی است

مسجد گوهرشاد مرکب از یک صحن، چهار ایوان و یک گنبد فیروزه ای و 2 گلدسته زیبا و هفت شبستان است و به جهت قدمت تاریخی، سبک معماری و زیبایی های هنری یکی از مهم ترین آثار باستانی مشهد و صنعت معماری ایران اسلامی است که مورد علاقه زائران و مجاوران است و به عنوان یکی از جاذبه های مذهبی تاریخی و فرهنگی مورد توجّه و بازدید باستان شناسان، جهانگردان و دیگر علاقه مندان می باشد.

این مسجد از نظر استحکام بنا و ویژگی های معماری اسلامی و زیبایی در طراحی، اسلوب و خط و کاشیکاری های معرّق و غیر معرّق و مرقم و غیر مرقم و مقرنس و گچکاری و دیگر تزئینات هنری و مشخصه های معماری سنّتی بی نظیر و ممتاز است و با گذشت ششصد سال همچنان مستحکم و ماندگار، چون آیینه ای است که عظمت و قدمت و زیبایی معماری و هنر اسلامی در عهد تیموری را به نمایش می گذارد.

بخش های مختلف مسجد گوهرشاد مشهد به ضرورت، بارها مورد مرمت قرار گرفته است. در عهد صفویه که مسجد از حمله ازبکان سخت آسیب دیده بود، در دوران شاه عباس صفوی تعمیر شد و در 1083ق که در پی زلزله خراسان بر بخش هایی از بنای مسجد شکست هایی وارد آمده بود نیز اقدامات مرمتی صورت گرفت و خرابی های ناشی از تهاجم افغان ها و شورش ملک محمود سیستانی نیز در عهد افشاریه و قاجاریه برطرف شد.

گنبد ایوان مقصوره که به واسطه وسعت دهانه در زلزله های شدید و با گذشت زمان آسیب دیده و چندین بار مرمت شده بود، در سال 1339ش به منظور مرمت اساسی تخریب شد و ساخت آن مجددا توسط معماران ایرانی وزیر نظر مهندس عباس آفرنده و با رعایت همان ویژگی های گذشته و حفظ مشخصات اصلی آغاز شده، در سال 1341ش خاتمه یافت و هم زمان سنگ های ازاره داخل ایوان مقصوره تعویض شد و کف ایوان با سنگ های مرمر مفروش گردید و در سال 1345ش دور ساقه گنبد با کاشی معرق کتیبه ای مزین گردید.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز مرمت هایی در بخش های گوناگون مسجد جامع گوهرشاد مشهد صورت گرفته است و با مجموعه ای از آب نما و آب خوری در وسط صحن زینت یافته که بر زیبایی و شکوه مسجد بیش از پیش افزوده است.

این مسجد از حیث بنا و کاشیکاری ممتاز است و تمام در و دیوارهای آن مزین به اسماء جلاله، آیات قرآنی، احادیث شریفه، اشعار و مدح و ثنای ائمه اطهار (علیهم السلام) است که با خط های ثلث، نسخ، نستعلیق، کوفی و بنایی خطاطان بزرگ همچون بایسنقر و امامی اصفهانی ترقیم یافته است.

مسجد جامع گوهرشاد، دارای چهار ایوان با سر درهای مرتفع می باشد که به قرینه در وسط چهار ضلع مجموعه مسجد بنا گردیده، بزرگ ترین آنها ایوان مقصوره نام دارد که در ضلع جنوبی (قبله) صحن واقع است. و دارای 35 متر طول با عرضهای مختلف 13 تا 15 متر و ارتفاع سردر ایوان 27 متر و تا گنبد 40 متر و قطر پایه ها در دو طرف 6 متر و ارتفاع مناره ها 41 متر و ارتفاع تا عرقچین 29 متر و محیط گنبد از بیرون 85/61 متر است.

یکی از بخش های مهم مجموعه گوهرشاد، محراب زیبایی است که در انتهای ایوان مقصوره قرار دارد و حاشیه اطراف محراب با کتیبه مرمت شده با کاشی های معرق مرقم به آیة الکرسی تا الی النور مزین است و پایه های داخلی ایوان با سنگ های مرمر سفید زینت یافته است و در منتهی الیه سمت راست محراب، منبر صاحب الزمان (صاحب شاه) قرار دارد که منبری مرتفع و قدیمی است و در سال 1243ق (عصر فتحعلی شاه قاجار) توسط استاد محمّد خراسانی و به شیوه منبت کاری، از چوب گلابی و گردو و بدون میخ فلزی ساخته شده و در سال 1320ش مرمت شده است.

این منبر شبیه منبرهای موجود در مسجد بیت المقدس و مسجد خلیل الرحمان در رواق حضرت ابراهیم در اردن ساخته شده است، اکنون در حفاظی با میله های آهنی که قسمت های پایین آن با شیشه های قطور مزین شده نگهداری می شود.

دومین ایوان، ایوان شمالی معروف به ایوان ساده، رو به قبله و به قرینه مقابل ایوان مقصوره واقع است و متصل به رواق دارالسیاده است در پیشانی ایوان، کتیبه ای معرق با متنی مرقم به خطی زیبا از مرمت عهد شاه عباس صفوی سخن می گوید. همچنین کتیبه هایی در پیشانی کفشداری 11 و 12 و پیشانی ایوان وجود دارد که مرقم به سوره قرآنی با خط زیبای محمّدرضا امامی اصفهانی است و جلوه های زیبا و اصیل هنر اسلامی در قرن دهم را به نمایش می گذارد.


علاوه بر آن، کلیه قسمت های داخلی ایوان شمالی اعم از دیوارها و سقف با کاشی های معرق و غیر معرق و مرقم و غیر مرقم با رنگ های زیبا تزئین شده است. ایوان شمالی در 1366ش مرمت شده است

دفتر پاسخگویی به مسائل شرعی و نذورات و راهرو کفشداری 11 در ضلع شمالی مسجد و در شرق ایوان واقع شده و در سمت غرب ایوان راهرو کفشداری 12 قرار دارد و در منتهی الیه ضلع غربی و شرقی داخل ایوان دو راهرو به قرینه تعبیه شده که مدخل ورودی هایی به حرم و کفشداری ها و ورودی مخصوص جانبازان است و در سمت غرب داخل ایوان راهروی پلکانی ایوان را به آسایشگاه بسیج در طبقه فوقانی و به قرینه آن در ضلع شرقی داخل ایوان، از طریق یک راهرو پلکانی دیگر سالن طبقه فوقانی مسجد که در گذشته تالار تشریفات مسجد بوده است به تالار تشریفات اماکن متبرکه مرتبط می شود.

این ایوان محل عبادت و ویژه ورود آقایان است و در تمام ساعات شبانه روز محل رفت و آمد زائران و مجاورانی است که از طریق رواق های دارالسیاده و دارالحفاظ قصد تشرف به حرم مطهر را دارند.

سومین ایوان، ایوان شرقی مسجد است که متصل به رواق در دست احداث امام خمینی قدس سره است. در داخل ایوان و در ضلع شمال و جنوب به قرینه سه طاق در قسمت فوقانی وجود دارد و در کتیبه پیشانی ایوان و در دو طرف پایه ایوان و پیشانی محراب و در سقف ضربی در سنگ مرمر به خط کوفی معقلی در کاشی نوشته هایی به چشم می خورد. از این ایوان در گذشته دری به صحن موزه سابق (رواق امام خمینی) باز بوده است که اکنون به دلیل حفظ قداست محراب و ایوان، مسدود است. در راهروی پلکانی آسایشگاه نگهبانان در طبقه فوقانی و دفتر نگهبانی صحن گوهرشاد در سمت جنوبی داخل ایوان و به قرینه در راهروی متصل به شبستان گرم و اتاق اورژانس (درمان و بهداشت) در ضلع جنوبی داخل ایوان قرار دارد.

چهارمین ایوان (ایوان غربی است) که در گذشته متصل به بدنه بازار بزرگ بوده است و اکنون با دری بزرگ که در وسط ایوان واقع شده و موسوم به درب سنگی است، مسجد با بست شیخ بهاءالدین عاملی مرتبط می شود.

در داخل این ایوان نیز رو و پشت به قبله (شبیه ایوان شرقی) سه طاق بنا شده و در پیشانی ایوان و در ضربی سقف و در وسط پایه های ایوان به خط بنایی سوره هایی از قرآن کریم مرقوم است.

نمای دیوارهای داخلی صحن مسجد به ارتفاع 20/1 متر با سنگ های تیره اصفهان مزین است و از روی ازاره، تا لبه بام و سردرها و پیکره تمام پایه ها و غرفه های تحتانی و فوقانی و گلدسته ها و گنبد و سطح ظاهری نمای مسجد با کاشی های معرق و غیر معرق عالی و ممتاز زینت یافته است که یکی از زیباترین نمونه های باقی مانده از هنر کمال یافته عصر تیموریان می باشد.

کف صحن مسجد با سنگ خلج شش گوشه مفروش شده و در وسط صحن مسجد، حوضی هندی شکل و هشت گوش در سال های اخیر ساخته شده که دارای هلال های وترگونه است و با چهار آبخوری سنگی که با حفاظ مشبّک سنگی و چراغ های سبز به شیوه معماری سنتی زینت یافته که به انضمام حوض مرتفع کوچک در میان آب نما و فواره ها و شیرهای آب، شکوه و زیبایی و طراوت خاصی به فضای مسجد بخشیده است.

در گوشه شمالی شرقی حوض (نزدیک به حوض سابق و محلی که در گذشته به مسجد پیرزن معروف بوده) ستون سنگی به ارتفاع بیش از 2 متر قرار دارد که مثلث شاخص نصف النهار و ظهر و شب بر آن نصب شده و یکی از موضوع های مورد توجّه زائران است.

شبستان های مسجد گوهرشاد به طور قرینه در اطراف ایوان ها با پایه های قطور و سقف ضربی و به سبک معماری سنتی مساجد ایران کلاف شده اند و بارها مورد مرمت قرار گرفته اند، امّا اکنون همان سبک و سیاق قدیمی را در خود محفوظ دارند. این شبستان های هفت گانه در دوران های مختلف با نام های گوناگون نامیده شده اند که برای اختصار به مهم ترین آنها اشاره می شود:

شبستان گرم: واقع در ضلع شرقی مسجد بین ایوان شرقی و ضلع شمالی مسجد که حاشیه شمالی این شبستان مسیر ارتباطی میان مسجد و رواق متصل به صحن آزادی است. این شبستان محل عبادت آقایان است.

شبستان سبزواری: شبستان کوچکی است در جنوب ایوان شرقی و از شرق به رواق در دست احداث امام خمینی قدس سره و از شمال با حد فاصل یک راهرو به ایوان شرقی و از غرب به صحن مسجد محدود می شود.

شبستان تبریزی: واقع در ضلع جنوبی، بین ایوان مقصوره و رواق جدید الاحداث امام خمینی قدس سره. یکی از نام های این شبستان در گذشته به جهت وسعت، شبستان بزرگ بوده است.

شبستان نهاوندی: شبستانی است بزرگ که در ضلع جنوبی مسجد و بین ایوان مقصوره و بست شیخ بهاءالدین عاملی و صحن قدس واقع شده و به سبب اقامه نماز جماعت توسط حجة الاسلام حاج شیخ علی اکبر نهاوندی، محدث مشهور به این نام معروف شده است.

شبستان میلانی: واقع در ضلع غربی مسجد، بین ایوان غربی و راهرو متصل به بست شیخ بهاءالدین.

شبستان نجف آبادی: در ضلع غربی مسجد، بین ایوان غربی و راهرو متصل به کفشداری 13 و 14 واقع شده است.

شبستان علوی: واقع در ضلع شمالی بین راهروی قسمت شمالی و رواق دارالسیاده و مدرسه پریزاد.

بجز شبستان گرم که محل عبادت آقایان است، دیگر شبستان ها بنا به ضرورت، محل برگزاری جلسات قرآن، آموزش، سخنرانی و وعظ و تدریس علوم قرآنی و دینی و مراسم جشن و عزاداری و اعتکاف و نماز جماعت و مراسم دعای کمیل، ندبه و توسل است و ایوان مقصوره و ایوان متصل به دارالسیاده و صحن مسجد به طور دائم در تمام شبانه روز، محل اجرای نماز جماعت و سخنرانی و مراسم است.

مجموعه مسجد گوهرشاد هم اکنون با هشت ورودی کوچک و بزرگ به دیگر بخش های حرم رضوی متصل می باشد که سه در ورودی در ضلع غربی مسجد را به بست شیخ بهاءالدین و سه ورودی در ضلع شمالی مسجد را به حرم مطهر و دو ورودی در ضلع جنوبی مسجد را به صحن قدس مرتبط می سازد.

مسجد گوهرشاد به عنوان وسیع ترین و کهن ترین مسجد در اماکن متبرکه رضوی از دیرباز محل برگزاری دائمی نماز جماعت است و به دلیل دایر بودن در تمام شبانه روز یکی از مسجدهای کم نظیر جهان اسلام به شمار می رود،این مسجد در طول زمان بر اثر عوامل طیبعی و انسانی صدمات زیادی دیده است؛ از جمله در زمین لرزه سال 1084، ایوان مقصوره صدماتی دید که مورد بازسازی قرار گرفت.

مرمت‌‌های دیگر مسجد پس از گلوله باران روس‌‌ها در سال 1330 هـ.ق بود که به صدمه دیدن گنبد و ایوان‌‌های مسجد انجامید. گنبد و ایوان مقصوره و ایوان‌‌های شرقی و غربی مسجد در سال 1339 قمری مورد بازسازی اساسی قرار گرفت.

سردرها: سردرها برای شکل دادن به مجموعه بارگاه منور امام (ع) طراحی شده‌اند. در سه ورودی از خیابان‌‌های شیرازی، نواب صفوی و طبرسی، سردرهایی با زیربنای بیش از 70 هزار متر مربع احداث شده است.

سردر شیرازی: سردر شیرازی، در مسیر ورود زائران از خیابان شیرازی واقع شده و با 24 هزار و 625 متر مربع مساحت و 25 هزار و 492 متر مربع زیربنا، در غرب اماکن متبرکه ساخته شده است.

سردر نواب صفوی: این سردر، در مسیر ورود زائران از خیابان نواب صفوی واقع شده است. 16 هزار و 164 متر مربع مساحت، 16 هزار و 850 متر مربع زیربنا دارد و در شرق اماکن متبرکه واقع شده است.

سردر طبرسی: سردر طبرسی، در مسیر ورود زائران از خیابان طبرسی و در شمال اماکن متبرکه و روضه منوره واقع شده است و 26 هزار و 923 متر مربع مساحت و 27 هزار و 715 متر مربع زیربنا دارد.


قیام مردم مشهد در اعتراض به سیاست‌های ضداسلامی رضاخان در صحن مسجد گوهرشاد


روز 21 تیر 1314 قیام مردم مشهد در اعتراض به سیاست‌های ضداسلامی رضاخان در صحن مسجد گوهرشاد سرکوب شد. این قیام زمانی شکل گرفت که رضاخان دین‌ستیزی را به اوج خود رسانده و درصدد بود تا سنت‌های مذهبی وقوانین اسلامی رامحو و نابود کند و فرهنگ غربی رابه جای آن بنشاند.


رضاخان در پیگیری این سیاست دستور داده بود تا حجاب از سر زنان مسلمان برگیرند، مردان کلاه غربی به سر کنند، روحانیون لباس روحانیت را از تن بیرون کنند و در واکنش به این سیاست، روحانیون و مردم مسلمان در هر نقطه‌ای به مخالفت برخاستند ولی در این ماجرا مشهد پیشقدم‌ شد و قیام شکوهمندی در دل تاریخ به ثبت رسید.


علما و روحانیان مشهد طی جلساتی پنهانی تصمیم گرفتند با این حرکت رضاخان مقابله کنند و او را از این کار بازدارند. در یکی از این جلسات پیشنهاد شد آیت الله حاج آقا حسین قمی به تهران برود و در مرحله اول با رضاخان مذاکره کند تا شاید بتواند او را از اجرای تصمیماتش باز دارد.


وقتی آیت الله قمی به تهران آمد، بلافاصله از سوی حکومت دستگیر و ممنوع‌الملاقات شد. سایر روحانیان نیز در مساجد و مجالس‌، به آگاه کردن مردم پرداختند. مسجد گوهرشاد از جمله مکان‌های تجمع مردم بود. اجتماعات مردم در این مسجد هر روز بیشتر می‌شد وشهر حالت عادی خود را از دست می‌داد وسخنرانان نیز به ایراد بیانات آتشین می‌پرداختند.


قیام مسجد گوهرشاد برای همیشه در دفتر اقدامات سلسله پهلوی ثبت شد

همزمان با بازداشت حاج آقا حسین قمی‌، در مشهد نیز به دستور حکومت‌، روحانیونی همچون شیخ غلامرضا طبسی و شیخ نیشابوری دستگیر شدند. صبح روز جمعه 20 تیر 1314 نظامیان مستقر در مشهد برای متفرق ساختن مردم وارد عمل شدند و به روی آنان آتش گشودند و تعداد زیادی را کشتند و زخمی کردند، ولی مردم مقاومت کرده و سربازان نیز بنا به دستوری که به آنها رسیده‌، مراجعت کردند. به دنبال این حادثه مردم اطراف مشهد با بیل وداس و... به سوی مسجد حرکت کردند.


فردای آن روز جمعیت زیادتری در مسجد گوهرشاد تجمع کردند و علیه اقدامات دولت اعتراض نمودند. سران نظامی و انتظامی مشهد این بار بنا به دستور رضاخان باتجهیزات کامل و افراد فراوان در نقاط حساس مستقر شدند و تفنگ ها، سلاح های خودکار و حتی توپ هارا به منظور سرکوب مردم به میدان آوردند. در حوالی ظهر مأمورین نظامی وانتظامی از هر سو به مردم هجوم آورده و در داخل مسجد به کشتار آنان پرداختند. در این واقعه تعداد بسیاری شهید، مجروح و بازداشت شدند.


کشتار مردم در این مسجد به اندازه‌ای بود که به نقل از شاهدان عینی چندکامیون جنازه از صحنه کشتار خارج کردند. یک روز پس از این فاجعه عملیات دستگیری علما و روحانیون آغاز شد و تعداد کثیری از آنان بازداشت و روانه زندان شدند.


قیام مسجد گوهرشاد برای همیشه در دفتر اقدامات سلسله پهلوی ثبت شد.

 

گفتنی است، این قیام یک سال پس از بازگشت رضاخان از سفر به ترکیه و در پی مشاهده بی بند و باری وبی حجابی زنان ترکیه توسط وی، به وقوع پیوست.

 

سبک‌ معماری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

سبک‌های معماری، معماری را از لحاظ استفاده از فرم‌ها، تکنیک‌ها، مواد دوره زمانی، منطقه و سایر چیزهای تاثیرگذار دسته‌بندی می‌کنند. سبک معماری از مطالعه بر روی روند تکامل تاریخ معماری نشأت می‌گیرند و با آن پدیدار می‌گردد. در تاریخ معماری بررسی معماری گوتیک برای نمونه شامل تمامی ابعاد محتوای فرهنگی به کار رفته در طراحی و ساخت این سازه‌ها می‌شود. از این رو، سبک معماری راهی برای دسته‌بندی معماری است که با تأکید بر ویژگی مشخصه طرح، منجر به چنین واژگانی چون «سبک» گوتیک شده است.

 • دسته‌بندی بر اساس محدوده مکانی: به عنوان مثال معماری جهان اسلام، معماری هندی، معماری ایرانی و...
 • دسته‌بندی بر اساس محدوده زمانی: معماری صدر مسیحیت، معماری پیش از اسلام ایران، معماری کلاسیک و...
 • دسته‌بندی بر اساس مکتبی فکری یا اعتقادی: معماری جهان اسلام، معماری مدرن، معماری پست مدرن و...
 • ترکیبی از گونه‌های بالا که به چند ویژگی اشاره می‌کنند: معماری جهان اسلام، معماری پیش از اسلام ایران و...

محتویات

 • ۱ تقسیم بندی معماری
  • ۱.۱ معماری جهان
  • ۱.۲ معماری ایرانی
  • ۱.۳ معماری معاصر
 • ۲ برخی از مکاتب معماری
 • ۳ جستارهای وابسته
 • ۴ منابع

تقسیم بندی معماری

معماری جهان

شامل معماری بین‌النهرین، معماری پیش از اسلام ایران، معماری مصر، معماری هند پیش از اسلام(پیش از به قدرت رسیدن گورکانیان)، معماری چین، معماری ژاپنی، معماری یونان، معماری تمدن‌های حاشیه دریای اژه، معماری روم، معماری صدر مسیحیت، معماری بیزانس، معماری رومانسک، معماری گوتیک، معماری رنسانس، معماری باروک، معماری روکوکو.

معماری ایرانی

معماری ایرانی پیش از اسلام:

 • شیوه ایلامی
 • شیوه پارسی
 • شیوه پارتی

معماری ایرانی بعد از اسلام:

 • شیوه خراسانی
 • شیوه رازی
 • شیوه آذری
 • شیوه اصفهانی
 • شیوه تهرانی
 • دوران تحول

معماری ایرانی پس از اسلام عموماً به ارائه کاربری‌های معماری اسلامی مانند مسجد، مدرسه و... می‌پردازد.

معماری معاصر

برخی از مکاتب معماری که در دوره زمانی حدوداً ۱۵۰–۱۰۰ سال گذشته را شامل می‌شود معرفی می‌کند، مانند: معماری مدرن، نو مدرن (نیو مدرنمعماری پُست‌مدرن و...

برخی از مکاتب معماری

 • معماری کلاسیک
 • معماری گوتیک
 • معماری باروک
 • معماری روکوکو
 • معماری ایرانی
 • معماری جهان اسلام
 • معماری چینی
 • معماری هندی
 • مکتب باوهاوس
 • مکتب شیکاگو
 • معماری مدرن
 • نئو مدرن (نیو مدرن)
 • معماری پُست‌مدرن
 • تندیس گرایی
 • سازه گرایی
 • ساختارشکنی (واسازی)
 • معماری پرش کیهانی (غیر خطی)
 • نامکان(معماری سوپر مدرن)

مسجد گوهرشاد - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/مسجد_گوهرشاد
به دلیل ظرافت و زیبایی کاشی‌کاری و خط و اسلوب معماری مسجد گوهرشاد، این مسجد از شاهکارهای ... سبک معماری این بنا به شیوهٔ تیموری و نام معمار آن استاد قوام‌الدین شیرازی ذکر گردیده‌است. .... معماری اسلامی، ترجمهٔ دکتر باقر آیت‌الله‌زاده شیرازی، چاپ چهارم.
۱ بنیان‌گذاری و جایگاه · ‏۲ ویژگی‌ها و آذین‌ها · ‏۳ موقوفات · ‏۴ تاریخ و رویدادها

آشنایی با مسجد گوهرشاد - خراسان رضوی - همشهری

www.hamshahrionline.ir/details/91567
۷ مهر ۱۳۸۸ ه‍.ش. - همشهری آنلاین: مسجد گوهرشاد، یکی از بناهای باشکوه و باستانی عهد ... قمری توسط معمار معروف ایرانی، قوام الدین شیرازی، با به‌کارگیری سبک معماری ...

گوهرشاد؛ قدیمى‌ترین مسجد شیعه در مشهد/ نمود معماری اسلامی در ...

iqna.ir/.../گوهرشاد-قدیمى‌ترین-مسجد-شیعه-در-مشهد-نمود-معماری-اسلامی-د...
۸ دی ۱۳۹۳ ه‍.ش. - گروه هنر: مسجد گوهرشاد به عنوان شاخصه معماری و هنر اسلامی عهد تیموری، ... و به شیوه معماری اسلامی در شرق و با به کارگیری سبک معماری دوران تیموری ...

مسجد گوهرشاد مشهد، جلوه ای زیبا و اصیل از هنر اسلامی در قرن دهم ...

shabestan.ir/detail/News/61812
۳ شهریور ۱۳۹۰ ه‍.ش. - مسجد گوهرشاد مشهد یکی از مهم ترین آثار باستانی مشهد و صنعت معماری ایران ... و 2 گلدسته زیبا و هفت شبستان است و به جهت قدمت تاریخی، سبک معماری و زیبایی ... این مسجد از نظر استحکام بنا و ویژگی های معماری اسلامی و زیبایی در ...

همه چیز درباره مسجد گوهرشاد

www.entekhab.ir/fa/news/229495/همه-چیز-درباره-مسجد-گوهرشاد
این مسجد به دستور بانو گوهرشاد، دختر امیر غیاث‌الدین ترخان از امرای جغتایی، ... معمار معروف ایرانی، قوام‌الدین شیرازی، با به‌کارگیری سبک معماری دوران تیموری ساخته شد. ... بنای عظیم مسجد، به شیوه‌ معماری مشرق زمین به صورت حجیم‌سازی و سازه‌ چهار ...

مسجد گوهرشاد - ويکی شيعه

fa.wikishia.net/view/مسجد_گوهرشاد
قدمت تاریخی، سبک معماری و زیبایی‌های هنری، مسجد گوهرشاد را یکی از جاذبه‌های مذهبی ... شیرازی و با استفاده از آجر و گچ و به شیوه معماری اسلامی در شرق صورت گرفت.

کوچه های دلتنگی - معماری مسجد گوهرشاد

koochehayedeltangi.blogfa.com/post-2.aspx
فصل پنجم: عوامل بصری مؤثر در معماری مسجد گوهرشاد ..... شبستان گرم توسط معمار معروف ایرانی قوام الدین شیرازی با بکارگیری سبک معماری دوران تیموری ساخته شده .... و عرفانی است و جوهره آن در قرینه‌سازی متجلی می‌شود و در معماری اسلامی نیز این عالم ...

مسجد گوهر شاد شاهكار معماري ايراني + تصاوير - باشگاه ...

www.yjc.ir › فرهنگی هنری › تکیه حسینی
به دلیل ظرافت و زیبایی کاشی‌کاری و خط و اسلوب معماری مسجد گوهرشاد، این مسجد از ... شیوه معماری این مسجد به سبک معماری مساجد چهار ایوانی ایران است و در طی سال‌ها ...

نکته هایی خواندنی درباره مسجد گوهرشاد - عقیق

aghigh.ir/fa/news/36701/نکته-هایی-خواندنی-درباره-مسجد-گوهرشاد
۱۶ شهریور ۱۳۹۳ ه‍.ش. - مسجد جامع گوهرشاد، چهار ایوان با سر درهای مرتفع دارد که به قرینه در وسط ... شیوه معماریاین مسجد به سبک معماری مساجد چهار ایوانی ایران است و در طی ...

معرفی مسجد گوهر شاد - سائلین‌ الزهرا

www.saelin18.com/?p=15099
ساخت بنای مسجد جامع گوهرشاد توسط معمار معروف عصر تیموریان، قوام الدین بن زین الدین شیرازی و با استفاده از آجر و گچ و به شیوه معماری اسلامی در شرق صورت گرفت. ... قدمت تاریخی، سبک معماری و زیبایی‌های هنری یکی از مهمترین آثار باستانی مشهد و ...

تصاویر برای سبک معماری مسجد گوهرشاد

نتیجه تصویری برای سبک معماری مسجد گوهرشاد
نتیجه تصویری برای سبک معماری مسجد گوهرشاد
نتیجه تصویری برای سبک معماری مسجد گوهرشاد
نتیجه تصویری برای سبک معماری مسجد گوهرشاد
نتیجه تصویری برای سبک معماری مسجد گوهرشاد
تصاویر بیشتر برای سبک معماری مسجد گوهرشادگزارش تصاویر

ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد - شهرداری مشهد

https://www.mashhad.ir/web_directory/24359-ایوان-مسجد-گوهرشاد.html
ویژگیهای معماری مسجد گوهرشاد که در سال 821ق به وسیله معماران غیر خراسانی به شکل چهار ایوانی ساخته شد، نشانه هایی از تحول در شیوه مرسوم مساجد سبک خراسانی را در ...

مسجد گوهرشاد مشهد پس از ششصد سال

www.hawzah.net/fa/article/view/43268
و به جهت قدمت تاریخی، سبک معماری و زیباییهای هنری یکی از مهم ترین آثار ... این مسجد از نظر استحکام بنا و ویژگیهای معماری اسلامی و زیبایی در طراحی، اسلوب و خط و ...

مسجد گوهرشاد، گل سرسبد معماری بناهای مذهبی است - شیعه نیوز

www.shia-news.com/.../مسجد-گوهرشاد-گل-سرسبد-معماری-بناهای-مذهبی-ا...
۹ خرداد ۱۳۹۱ ه‍.ش. - سیدی با اشاره به اینكه شیوه معماری این مسجد به سبك معماری مساجد چهار ایوانی ایران است، افزود: گنبد این مسجد گنبد اصیل خود نیست و در سال‌های ...

مسجد گوهرشاد - مهمترین اخبار ایران و جهان

vista.ir/article/275761
نیز پیشرفت های بزرگ حاصل گردید و سبک های خاصی در هر یک از کشورهای اسلامی برای ... بنای جامع گوهرشاد از آجر و گچ به شیوه معماری مشرق زمین ساخته شده است.

مسجد گوهرشاد مشهد

www.citypedia.ir/مسجد-گوهرشاد-مشهد/
 رتبه: ۵ - ‏۱ رأی
بانی این مسجد گوهرشاد آغا ملکه نیکوکار و خیراندیش و همسر میرزا شاهرخ بن امیر تیمور ... معمار معروف ایرانی، قوام الدین شیرازی، به سبک معماری دوران تیموری ساخته شد.

زندگینامه گوهرشاد بیگم - تاریخ جهان

history-of-world.persianblog.ir/post/87/
که این دو مسجد به نام خود وی به مسجد گوهرشاد معروفند و از شاهکارهای هنر و معماری و ... مسجد با ویژگی و تزئینات خاص و منحصر به فرد که ردپایی از سبک مقرنس دارند در ...

معماری سبک آذری | هنر اسلامی

www.islamicartz.com/.../JAl8co_a7ms6ZHuF0maaSFq4n2etxi59kTy1W...
معماری سبک آذری سومین سبک معماری سنتی ایران پس از اسلام می‌باشد که خود به دو دوره تقسیم می‌شود. ... نگاهی کوتاه بر چگونگی پیدایش و تاریخچه مناره در معماری اسلامی ... مسجد گوهرشاد، یکی از بناهای باشکوه و باستانی عهد تیموری است که در اوایل قرن ...

منبر مسجد گوهرشاد

www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=196519
۱۲ بهمن ۱۳۹۰ ه‍.ش. - شیوه معماری این مسجد به سبک معماری مساجد چهار ایوانی ایران است و در طی ... منبری در ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد وجود دارد که بدون استفاده از میخ، با ...

مسجد گوهرشاد؛ شاهکار معماری سنتی ایران | مجله خبری سفرمی

https://blog.safarme.com/.../goharshad-mosque-a-masterpiece-of-irans-tr...
 رتبه: ۳٫۸ - ‏۶ رأی
۱۵ مهر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - معماری مسجد گوهرشاد برگرفته از سبک دوران تیموری است. زیر بنای این مسجد ۹۴۰۰ متر مربع و طول مناره های آن که در اطراف ایوانش قرا دارد به ۴۳ متر می ...

دولت بهار: مسجد گوهرشاد، هشتمين بناي زيباي جهان به روايت ...

www.dolatebahar.com/telex-280567.html
۱۳ تیر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - تلکس دولت بهار :: هواداران دكتر محمود احمدي نژاد: مسجد گوهرشاد، هشتمين بناي ... توسط معمارمعروف ايراني، قوام‌الدين شيرازي با به‌كارگيري سبك معماري ...

[PDF]مسجد گوهرشاد

seeiran.ir/مسجد-گوهرشاد-2/?print=pdf
ﻣﺴﺠﺪ ﮔﻮﻫﺮﺷﺎد، ﻳ از ﺑﻨﺎﻫﺎي ﺑﺎﺷ ﻮه و ﺑﺎﺳﺘﺎﻧ ﻋﻬﺪ ﺗﻴﻤﻮري اﺳﺖ ﻛﻪ در اواﻳﻞ ﻗﺮن ﻧﻬﻢ ﻗﻤﺮي ﺑﻨﺎ ﺷﺪه ... ﺗﻴﻤـﻮري در ﺳـﺎل 821 ﻗﻤـﺮي ﺗﻮﺳـﻂ ﻣﻌﻤـﺎر ﻣﻌـﺮوف اﻳﺮاﻧـ ، ﻗـﻮام اﻟـﺪﻳﻦ ﺷﻴـﺮازي، ﺑـﺎ ﺑﻪﻛـﺎرﮔﻴﺮي ﺳـﺒﻚ.

حضرت امام رضا علیه السلام - مسجد گوهرشاد

hazrateemamreza.blogfa.com/category/33
كتاب فوق كه از اولین پژوهش‌های مستند در مورد واقعه مسجد گوهرشاد به حساب می‌آید چاپ اول آن ... معماری اسلامی در مساجد از برجسته ترین هنرهایی است که در روحیه افراد تأثیر دارد. .... و به جهت قدمت تاریخی، سبک معماری و زیباییهای هنری یکی از مهم ترین آثار ...

معماری مساجد در ایران - برترین ها

www.bartarinha.ir/fa/news/327684/معماری-مساجد-در-ایران
گنبدها نیز یکی از علائم معماری اسلامی هستند که متنوع ترین آنها در ایران به کار گرفته شده اند. .... از مساجد نمونه و بسیار معروف این دوره می توان مسجد گوهرشاد را نام برد . ... و این سبک(مناره جدا از ساختمان) احتمالاً از سبک معماری هند اقتباس شده است.

خبرگزاری تسنیم - مسجد گوهرشاد، یادگاری تاریخی در حرم مطهر ...

www.tasnimnews.com/.../مسجد-گوهرشاد-یادگاری-تاریخی-در-حرم-مطهر-ر...
خبرگزاری تسنیم: مسجد گوهرشاد یکی از شاهکارهای معماری اسلامی است که در دل حرم ... مسجد و مناره‌‌های آن با ویژگی و تزیینات خاص و با استفاده از سبک مقرنس، همچنین ...

مساجد بی‌نظیر به سبک هنر معماری ایرانی - ستاره

setare.com/fa/news/627/مساجد-بی‌نظیر-به-سبک-هنر-معماری-ایرانی
۲ مرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. - در سه قرن نخستین حکومت اسلامی در ایران، مساجد به شیوه‌ای بسیار ساده و به پیروی از معماریساسانی ساخته می‌شد و زادگاه اولین نمونه‌های معماری اسلامی ...

ويژگي سبك هاي معماري

www.khuisf.ac.ir/ShowPage.aspx?page_=form&lang=1...
با طلوع اسلام ساخت بناهای مذهبی به خصوص مساجد آغاز گردید. سبک خراسانی اولین سبک معماری اسلامی بوده، چون اولین بناها در خراسان ایجاد شده، لذا .... -۱۴ مسجد گوهرشاد

باشگاه اندیشه › مسجد گوهرشاد مشق عشق هنر

www.bashgah.net/fa/content/print_version/30919
او می گفت: آنچه در معماری اسلامی مسجد گوهرشاد نمود بارزی دارد، جریان خارق العاده معنوی ... دکتر حسن بلخاری، رئیس پژوهشکده هنر هم از جریان عشق در معماری مسجد گوهرشاد می ... های مسجد با ویژگی و تزئینات خاص و با استفاده از سبک مقرنس، همچنین نقوش و ...

معماری ایرانی: شیوه آذری - مهندسين مشاور اثر پويش پارس

raheng.com/index.php/اخبار...و.../4094-معماری-ایرانی-شیوه-آذری.html
این سبک را می توان بر معماری اسلامی ایرانی در دوره ایلخانان (مغول) منطبق ساخت. .... به دلیل ظرافت و زیبایی کاشی‌کاری و خط و اسلوب معماری مسجد گوهرشاد، این مسجد از ...

[PDF]دریافت

www.ensani.ir/storage/Files/20120329104312-2086-4.pdf
بخواهند اقتدار هنری و قدرت معماری خویش را در دیدگان ... معماری. سبک های مختلف ساختمانی را در بر دارد که در حقیقت در ... ویژگی معماری و کالبدی- فضایی مسجد گوهرشاد.

مسجد های تیموری | پارسی ویکی - لغت نامه

parsi.wiki/dehkhodaworddetail-eef121459efc41cf81ea8be59c6a16dc-fa....
آثار بر جای مانده از مسجد تیمور در سمرقند دلالت بر این سبک دارد. ... به دلیل ظرافت و زیبایی کاشی‌کاری و خط و اسلوب معماری مسجد گوهرشاد، این مسجد از نفیس‌ترین شاهکارهای معماری ... معماری اسلامی، ترجمۀ دکتر باقر آیت الله زاده شیرازی، چاپ چهارم.

خراسان رضوی » مشهد » مسجد گوهرشاد - Shahrmajazi

shahrmajazi.com/content-8503.xhtml
مسجد گوهرشاد، يكي از بناهاي باشكوه و باستاني عهد تيموري است كه در اوايل قرن نهم ... معمار معروف ايراني، قوام الدين شيرازي، با به‌كارگيري سبك معماري دوران تيموري ...

رسانه مجازی نگاه - استان خراسان رضوی - مسجد جامع گوهرشاد

www.negahmedia.ir/media/show_video/1724
۲۱ آبان ۱۳۹۰ ه‍.ش. - مسجد گوهرشاد، در جنوب حرم علی بن موسی (رضا) در شهر مشهد ساخته شده‌است. ... شیوه معماری این مسجد به سبک معماری مساجد چهار ایوانی ایران است و در طی ...

مسجد گوهرشاد، گل سرسبد معماری بناهای مذهبی است

www.masjed.ir/fa/.../مسجد-گوهرشاد-گل-سرسبد-معماری-بناهای-مذهبی-است
۱۰ خرداد ۱۳۹۱ ه‍.ش. - سیدی با اشاره به اینکه شیوه معماری این مسجد به سبک معماری مساجد چهار ایوانی ایران است، افزود: گنبد این مسجد گنبد اصیل خود نیست و در سال‌های ...

پروژه پاورپوینت معماری اسلامی – مطالعه تطبیقی مسجد وکیل ...

cellfull.ir/?p=28389
۲۸ مهر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - تاریخچه مسجد وکیل اقلیم شیراز تاثیر اقلیم بر معماری شیراز سبک معماری مسجد وکیل – شیوه اصفهانی بخش دوم مسجد گوهرشاد مشهد نگاهی کوتاه به ...

خدمات خرید اینترنتی بلیط هواپیما | مسجد گوهرشاد

bilitz.ir/Place/3094/مسجد-گوهرشاد
به دلیل ظرافت و زیبایی کاشی کاری و خط و اسلوب معماری مسجد گوهرشاد، این مسجد از ... سبک معماری این بنا به شیوهٔ تیموری و نام معمار آن استاد قوام الدین شیرازی ذکر ...

مسجد گوهرشاد مشهد : بنیانگذاری,ویژگیها,گنبد و مناره ها - ...

netangel.ir/مسجد-گوهرشاد-مشهد/
۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ ه‍.ش. - سبک معماری این بنا به شیوهٔ تیموری و نام معمار آن استاد قوام‌الدین شیرازی ... مسجد گوهرشادمسجدی کلاسیک و به سبک مساجد چهار ایوانی ساخته شده‌است.

[PDF]مسجدگوهرشاد یادگار ارزشمند بانوی نیکوکار - Iran Air

www.iranair.com/Portal/File/ShowFile.aspx?ID=224ff769-4174...
مسجد گوهرشاد يکى از مش هورترين مساجد ايران اس ت. ... این مسجد از نظر استحکام بنا و ویژگی های معماری ... خراس ان و ماوراءالنهر باعث تحول سبک هنر و معماری در.

[PDF]بررسي و نحوه تاثير اقليم در سه مسجد مهم دوره تيموريان ( ) ...

www.sid.ir/fa/VEWSSID/s_pdf/3711394H0109.pdf
معماری مساجد،اقلیم، مسجد کبود تبریز ، مسجدجامع گوهرشاد، مسجد جامع یزد .... که نوآوریهای معماری تیموریان به غرب و بین المللی کردن سبك تیموری پیش رفت.

آشنایی با مساجد جهان - ::. نسیم نماز .::

nasimenamaz.blogfa.com/cat-15.aspx
شیوه معماری این مسجد به سبک معماری مساجد چهار ایوانی ایران است و در طی سال‌ها ... بناي مسجد گوهرشاد -كه به خاطر نام باني آن به اين نام خوانده مي‌شود- تقريباً 12 سال ..... است که در طی دوران صفوی ساخته شد و از بناهای مهم معماری اسلامی ایران به‌شمارمی‌رود.

معماری به سبک ایرانی - مسجد گوهرشاد مشهد

tagh-o-ghous.blogfa.com/post-9.aspx
ساخت بنای مسجد جامع گوهرشاد توسط معمار معروف عصر تیموریان، قوام الدین بن زین الدین شیرازی و با استفاده از آجر و گچ و به شیوه معماری اسلامی در شرق صورت گرفت.

خبرگزاری جمهوری اسلامی - مسجد گوهرشاد سرگل معماری بناهای ...

www3.irna.ir/fa/NewsPrint.aspx?ID=213177
۹ خرداد ۱۳۹۱ ه‍.ش. - مشهد-سرپرست گروه تالیف کتاب مسجد وموقوفات گوهرشاد گفت: مسجد ... سیدی با اشاره به اینکه شیوه معماری این مسجد به سبک معماری مساجد چهار ...

سبک‌های معماری اسلامی و بناهای مربوطه در ایران - جامعه آنلاین ...

memaran.ir › روزنامه › سرویس ها › بخش معماری ایران › یادداشت
با طلوع اسلام ساخت بناهای مذهبی به خصوص مساجد آغاز گردید. سبک خراسانی اولین سبک معماری اسلامی بوده، چون اولین بناها در خراسان ایجاد شده، لذا به ... مسجد گوهرشاد

باستان شناسي، تاريخ هنر و معماري اسلامي - مساجد دوره تيموري (۱)

habibshahbazi.blogfa.com/post-182.aspx
۱۷ دی ۱۳۸۸ ه‍.ش. - بي‌ترديد مهم‌ترين اثر باقي‌مانده از دوره تيموري در ايران، مسجد گوهرشاد در مشهد است ... اهميت فوق‌العاده اين مسجد كه به اين جهت نيز آن را يكي از زيباترين آثار معماري دنيا ... سردر مسجد ادامه سبك سمرقندي تاق‌نما در ميان تاق‌نما و مزين به تعدادي ...

مسجد گوهرشاد در اوج تعالی معماری دوران تیموری ساخته ... - ...

snn.ir/news-13910309156.aspx
۹ خرداد ۱۳۹۱ ه‍.ش. - دکترای معماری و شهرسازی، بنای مسجد گوهرشاد را زیباترین بنا در دوره ... خود تیمور سرکار بوده است، سبک معماری تیموریان به خاطر سختگیری های و ...

گوهرشاد , وسیع‌ترین مسجد آستان قدس رضوی - ستاوین

setavin.com/701-گوهرشاد--وسیع‌ترین-مسجد-آستان-قدس-رضوی
مسجد گوهرشاد مشهد وسیع‌ترین مسجد موجود در مجموعه بناهای آستان قدس رضوی است و ... بازمی‌گردد، به دست قوام‌الدین شیرازی، با به‌کارگیری سبک معماری دوران تیموری ...

معماری شیوه اذری - معمار2010

memar2010honarejaha.parsiblog.com/Posts/12/معماري+شيوه+اذري/
۱۹ بهمن ۱۳۹۰ ه‍.ش. - پیرنیا با توسّعی که در دامنه زمانی این سبک قایل است شاهکارهای بازمانده آن را چنین می شمرد: آرامگاه خدابنده، مسجد گوهرشاد، جامع ورامین، جامع یزد، جامع ...

معماری به سبک ایرانی مسجد گوهرشاد مشهد - خبر روز

khabareruz.xyz/search/?q=معماری+به+سبک+ایرانی+مسجد+گوهرشاد+مشهد
معماری به سبک ایرانی مسجد گوهرشاد مشهد. دورنمای گنبد امام رضا(ع)، 160 سال پیش+عکس. به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، بنا بر نقل كتب تاریخى ، نخستین ...

عصر ساختمان - همه چیز درباره مسجد گوهرشاد

www.asresakhteman.com/News/3734/همه-چیز-درباره-مسجد-گوهرشاد
۱۵ بهمن ۱۳۹۴ ه‍.ش. - این مسجد به دستور بانو گوهرشاد، دختر امیر غیاث‌الدین ترخان از امرای ... توسط معمار معروف ایرانی، قوام‌الدین شیرازی، با به‌کارگیری سبک معماری دوران ...

مسجد گوهر شاد - تیشینه

www.tishineh.com/touritem/357/مسجد-گوهر-شاد
به دلیل ظرافت و زیبایی کاشی‌کاری و خط و اسلوب معماری مسجد گوهرشاد، این مسجد از ..... شیرازی و با استفاده از آجر و گچ و به شیوه معماری اسلامی در شرق صورت گرفت.

سجاده فرش - سجاده فرش مسجد گوهرشاد

www.mehrabcarpet.ir/masajed/25-سجاده-فرش-مسجد-گوهرشاد.html
به دلیل ظرافت و زیبایی کاشی‌کاری و خط و اسلوب معماری مسجد گوهرشاد، این مسجد از ... شیوه ساخت این مسجد به سبکچهار ایوانی است و در طی سال‌ها گنبد آن چهار بار ...

مسجد گوهرشاد مشهد - بزنیم بیرون

www.bezanimbiroon.ir/place/مسجد-گوهرشاد-مشهد/11844
ساخت بنای مسجد جامع گوهرشاد توسط معمار معروف عصر تیموریان، قوام الدین بن زین الدین شیرازی و با استفاده از آجر و گچ و به شیوه معماری اسلامی در شرق صورت گرفت.

معماری مسجد گوهرشاد | نقــــــش نگـــــــار |بزرگترین بانک ...

www.naghsh-negar.ir/1389/08/معماری-مسجد-گوهرشاد/
۵ آبان ۱۳۸۹ ه‍.ش. - مسجد,مسجد گوهر شاد,معماری مسجد گوهر شاد مشهد,تاریخچه مسجد گوهردشاد,مسجد ... قوام الدین شیرازی، با به‌کارگیری سبک معماری دوران تیموری ساخته شد.

55- قوام الدين و غياث الدين شيرازي معماران معروف دوره تيموري - ...

www.zohreh-bozorgnia.com/fa/.../7-ostadghavamvaostadghiaseddinshira...
مسجد گوهرشاد مشهد واقع در مجموعه بناهاي آستان قدس رضوي يكي از معروف ترین ابنیۀ تاریخی قرن نهم هجری قمری ایران است. این مسجد به سبک چهار ایوانی است که در طرفین ...

معماری ایرانی: شیوه آذری – تاپک

topak.ir/cook/37965/معماری-ایرانی--شیوه-آذری
این سبک را می توان بر معماری اسلامی ایرانی در دوره ایلخانان (مغول) منطبق ساخت. .... به دلیل ظرافت و زیبایی کاشی‌کاری و خط و اسلوب معماری مسجد گوهرشاد، این مسجد از ...

تالار گفتگوی بیداری اندیشه - چند خط درباره چند نما از مسجد ...

forum.bidari-andishe.ir › ... › هنر و معماری اسلامی
۲۰ آبان ۱۳۹۴ ه‍.ش. - ... سبک زندگی اسلامی-ایرانی > هنر و معماری اسلامی > چند خط درباره چند نما از ... مسجد گوهرشاد، یکی از بناهای باشکوه و باستانی عهد تیموری است که در ...

اسناد تعميرات مسجد جامع گوهرشاد دردوره صفويه وافشاريه - ...

aqr-libjournal.ir/Old/index.php?module=TWArticles&file...
چكيده. حرم مطهر رضوي به عنوان يكي از مجموعه هاي باارزش معماري ايران، نظير يك دايره المعارف هنر اسلامي تجربيات استادان معماري سبكهاي مختلف ساختماني را در بردارد كه ...

مسجد گوهرشاد

www.makanbin.com/khorasanrazavi/?place=مسجد-گوهرشاد
۶ تیر ۱۳۹۲ ه‍.ش. - مسجد گوهرشاد مسجد واقعه گوهرشاد مشهد مسجد گوهرشاد کجاست منبر امام زمان ... شیوه معماری این مسجد به سبک معماری مساجد چهار ایوانی ایران است و در طی ...

مسجد گوهرشاد؛ شاهکار معماری سنتی ایران مجله - خانه

khazesh.ir/search/مسجد+گوهرشاد؛+شاهکار+معماری+سنتی+ایران+مجله+
و به سبک معماری سنتی مساجد ایران کلاف ... مسجد ... تجلی معماری اسلامی در مساجد سنتی ایران؛ از فهرج تا گوهرشاد... نشست پژوهشی شاخصه‌های معماری در مسجد گوهرشاد 

دو معمار - سبك شناسي

0mran.blogfa.com/cat-2.aspx
سبک خراسانی اولین سبک معماری اسلامی بوده، چون اولین بناها در خراسان ایجاد شده، .... دو مقاله وی، چون ذکر مقبرۀ، شیخ صفی الدین اردبیلی و مسجد گوهرشاد و برخی دیگر ...

مسجد گوهرشاد مشهد – پارس دیسا

pars-disa.ir/مسجد-گوهرشاد-مشهد/
۸ خرداد ۱۳۹۲ ه‍.ش. - شیوه معماری این مسجد به سبک معماری مساجد چهار ایوانی ایران است و در طی ... شما میتونید pdf پروژه معماری اسلامی مسجد گوهرشاد مشهد رو از پارس دیسا ...

مسجد باشکوه و باستانی گوهرشاد (عکس) | سایت خبری

ir79.ir › گردشگری
۲۱ فروردین ۱۳۹۵ ه‍.ش. - مسجد باستانی گوهرشادایران 79 : مسجد گوهرشاد، یکی از بناهای باشکوه و ... باعث تحول سبک هنر و معماری در خراسان پس از یک دوره فترت گردید.

معماری به سبک ایرانی مسجد گوهرشاد مشهد - کوپه

www.koupeh.com/search/معماری-به-سبک-ایرانی-مسجد-گوهرشاد-مشهد
امرودی: ۱۹۹۹ مسجد در شهر تهران/ چمران: ساخت مساجد براساس معماری ایرانی-اسلامی ... مقاوم‌سازی، تعمیر، تجهیز و احداث مساجد مبتنی بر معماری اسلامی ایرانی مطرح شد.

مسجد گوهرشاد سرگل معماری بناهای مذهبی است / ایرنا

khabarfarsi.com/ext/2679241
'مهدی سیدی' روز سه شنبه در نشست پژوهشی شاخصه های معماری مسجد گوهرشاد افزود: این ... بانو گوهرشاد ، همسر شاهرخ تیموری در سال 821 قمری، با به کارگیری سبک معماری ...

نگاهی به نحوه مرمت مسجد جامع گوهرشاد دردوره صفويه و افشاريه

donya-e-eqtesad.com/news/541524
۲۷ اسفند ۱۳۹۱ ه‍.ش. - مسجد گوهرشاد به خصوص ايوان‌هاي آن بارها مورد مرمت اساسي قرار گرفته است. ... در اطراف ايوان‌ها هفت شبستان با پايه‌هاي قطور و به سبك معماري سنتي ...

مسجد گوهرشاد مشهد همراه با عکس - تور لحظه آخری

gashtnet.net/fa/post/88254/مسجد-گوهرشاد-مشهد-همراه-با-عکس.aspx
مسجد گوهرشاد مشهد همراه با عکس مسجد گوهرشاد، يكي از بناهاي باشكوه و باستاني عهد ... معمار معروف ايراني، قوام الدين شيرازي، با به‌كارگيري سبك معماري دوران تيموري ...

معماری اسلامی - آشنایی با مسجد

architecturenew.blogfa.com/post-12.aspx
معماری اسلامی - آشنایی با مسجد - آثارومطالب معماری اسلامی. ... قرار داشتند و این سبک(مناره جدا از ساختمان) احتمالاً از سبک معماری هند اقتباس شده است. مسجد گوهرشاد.

[WML]پایگاه خبری بهار نیوز

www.baharnews.ir/vdcgux9w.ak9y34prra.wml
پس از اسلام نیز سبک های خراسانی، رازی، اصفهانی و آذری بخش مهمی از معماری را .... مسجد گوهرشاد شامل چهار ایوان است که در فواصل آن ها هفت شبستان قرار گرفته است.

shirazit - شیوه آذری در معماری ایران

exit2.blogfa.com/post-4.aspx
چرا که سه شيوه ي معماري ايران ( پارسي ، آذري و اصفهاني ) از آن جا سرچشمه گرفته و به ..... مسجد گوهرشاد،مدرسه پريزاد،مدرسه بالاسر، مدرسه دودر، گنجينه و کتابخانه،آرامگاه ...

مسجد گوهرشاد - مشهد - hajij.com

www.hajij.com/fa/islamic-countries-and.../1665-1392-10-07-07-39-47
۷ دی ۱۳۹۲ ه‍.ش. - به دلیل ظرافت و زیبایی کاشی ‌کاری و خط و اسلوب معماری مسجد گوهرشاد ... شیوه ساخت این مسجدبه سبک چهار ایوانی است و در طی سال‌ها گنبد آن چهار بار ...

معمار (بزرگترین معمار خداوند است ) - سبک های معماری ایران

www.memar60.blogfa.com/post-31.aspx
سبک خراسانی اولین سبک معماری اسلامی بوده، چون اولین بناها در خراسان ایجاد شده، لذا به سبک خراسانی معروف است. این سبک در قرون اولین (1 تا 4 هجری) رایج بوده و تحت تأثیر پلان و نقشه مساجد عربی با ساختمانی ایرانی ... مدرسه‌ی گوهرشاد در هرات مسجد ...

مسجد گوهر شاد - راسخون

rasekhoon.net › ... › گردشگري › ايرانگردی › مسجد گوهر شاد
یک از بناهای باشکوه عهد تیموری اوایل قرن نهم هجری مسجد گوهرشاد است که در جنوب حرم ... که در هرات افغانستان با سبک معماري و وسعت و ابعاد همين مسجد بنا نموده است دفن ...

قديمي ترين بناي شهر نيشابور

www.ido.ir/a.aspx?a=1391021002
از مساجد نمونه و بسيار معروف اين دوره مي توان به مسجد گوهرشاد اشاره کرد. ... قرار داشتند و اين سبک که مناره ها جدا از ساختمان هستند احتمالا متاثر از سبک معماري هند است.

اطلاعات عمومی - مسجد گوهرشاد مشهد

201w.blogfa.com/post-5.aspx
به دلیل ظرافت و زیبایی کاشی کاری و خط و اسلوب معماری مسجد گوهرشاد، این مسجد از ... شیوه معماری این مسجد به سبک معماری مساجد چهار ایوانی ایران است و در طی سا‌ل‌ها ...

معماری به سبک ایرانی مسجد گوهرشاد مشهد - رهتا

www.rahta.com/q/معماری_به_سبک_ایرانی_مسجد_گوهرشاد_مشهد
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، برنامه غیرمحرمانه در عصر جمعه گذشته، به عنوان اولین مناظره اجتماعی در صدا و سیما به بحث درباره موضوع معماری اسلامی و ایرانی پرداخت.

مسجد گوهرشاد - PERSIANS IN LA

persiansinla.com/مسجد-گوهرشاد
۱۵ بهمن ۱۳۹۴ ه‍.ش. - مسجد گوهرشاد، یکی از بناهای باشکوه و باستانی عهد تیموری است که در اوایل ... معمار معروف ایرانی، قوام الدین شیرازی، با به‌کارگیری سبک معماری ...

مسجد گوهرشاد؛ یادگاری ماندگار در جوار حرم رضوی | شبستان | ...

khabarone.ir/news/2649674
۲۱ تیر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - خبرگزاری شبستان: مسجد گوهرشاد یکی از مشهورترین مساجد ایران است، ... توسط معمار معروف ایرانی، قوام الدین شیرازی، با به‌ كارگیری سبك معماری ...

معماری به سبک ایرانی مسجد گوهرشاد مشهد - خبر ایرونی

iruni.ir/search/?q=معماری+به+سبک+ایرانی+مسجد+گوهرشاد+مشهد
به دلیل ظرافت و زیبایی کاشی کاری و خط و اسلوب معماري مسجد گوهرشاد، این مسجد از شاهکارهای معماري .... معماری اسلامی باید احیا شود / وجود 860 دانشکده معماری در کشور.

مسجد گوهرشاد مشهد - های تورینگ

https://hitouring.com/VirtualTour/جاذبه-گردشگری-مسجد-گوهرشاد
مسجد گوهرشاد، در جنوب حرم علی بن موسی (رضا) در شهر مشهد ساخته شده‌ است. ... شیوه معماری این مسجد به سبک معماری مساجد چهار ایوانی ایران است و در طی سا‌ل‌ها گنبد آن چهار ...

پاورپوینت مسجد گوهرشاد - فایل ناب

filenab.com/product-51135-masjed-goharshad.aspx
ساخت بنای مسجد جامع گوهرشاد توسط معمار معروف عصر تیموریان، قوام الدین بن زین الدین شیرازی و با استفاده از آجر و گچ و به شیوه معماری اسلامی در شرق صورت گرفت. ... قدمت تاریخی، سبک معماری و زیبایی‌های هنری یکی از مهمترین آثار باستانی مشهد و ...

مسجد جامع گوهرشاد - تور و بلیط مشهد

mashhadticketnet.ir/مراکز-تفریحی/144-مسجد-جامع-گوهرشاد.html
البته ساخت بنای مسجد جامع گوهرشاد توسط معمار معروف عصر تیموریان، قوام ... و با استفاده از آجر و گچ و به شیوه معماری اسلامی در شرق صورت گرفت و بانو گوهرشاد یکی ... قدمت تاریخی، سبک معماری و زیبایی‌های هنری یکی از مهمترین آثار باستانی مشهد و ...

مسجد گوهرشاد-هشتمین امام

8asht.ir/مسجد-گوهرشاد/
۱۱ شهریور ۱۳۹۴ ه‍.ش. - مسجد گوهرشاد ... همسر شاهرخ تیموری در سال ۸۲۱ ه ق توسط معمار معروف ایرانی قوام الدین شیرازی با بهکار گیری سبک معماری دوران تیموری ساخته شد.

دانلود تحقیق برای معماری مسجد گوهرشاد | معماری، دکوراسیون ...

www.arel.ir/fa/Pages-View-888.html
۵ دی ۱۳۹۴ ه‍.ش. - یک شنبه های عکاسی: 20 نمونه سقف مساجد، از شگفتی های معماری اسلامی ... مسجد گوهرشاد از شاهکارهای معماری ایران در دوره ی تیموری است که به دستور ... گچ ساختمانی · معرفی 10 سبک معماری · دانلود کتاب مصالح ساختمانی دکتر احمد حامی ...

شگفت انگيزترين معماري هاي ايران - تعامل

www.taamolnews.ir/fa/news/70757
پس از اسلام نيز سبک هاي خراساني، رازي، اصفهاني و آذري بخش مهمي از معماري را شامل .... مسجد گوهرشاد مشهد نيز از زيباترين مساجد ايران و حاصل هنر بي نظير معماران اين ...

شبستان سبزواری مسجد گوهرشاد - زندگی نامه آیة الله العظمی ...

faghihsabzevari.blogfa.com/cat-117.aspx
ساخت بنای مسجد جامع گوهرشاد توسط معمار معروف عصر تیموریان، قوام الدین بن زین الدین شیرازی(2) و با استفاده از آجر و گچ و به شیوه معماری اسلامی در شرق صورت ... ساير مناطق ايران، به خراسان و ماوراء النهر باعث تحول سبك هنر و معماري در خراسان پس از ...

مقاله : مسجد گوهر شاد مشهد، : تبیان زنجان - صفحه اصلی تبیان

www.tebyan-zn.ir/detailed-papers/alimohamadit/.../مسجد.../default.html
به دلیل ظرافت و زیبایی کاشی‌کاری و خط و اسلوب معماری مسجد گوهرشاد، این مسجد از ... شیوه معماری این مسجد به سبک معماری مساجد چهار ایوانی ایران است و در طی سال‌ها ...

همه چیز درباره مسجد گوهرشاد | این بنای تاریخی در جنوب حرم - قطره

www.ghatreh.com/news/nn27985531/همه-چیز-درباره-مسجد-گوهرشاد
۱۸ مهر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - ... معمار معروف ایرانی، قوام الدین شیرازی، با به کارگیری سبک معماری ... تاریخ بنای مسجد گوهرشاد در سه نقطه از ایوان جنوبی ایوان مقصوره دیده می ...

هویت معنائی و معنوی معماری (قسمت دوم) - انجمن مفاخر معماری ایران

ammi.ir › اخبار و مقالات › مقالات معماری و شهرسازی
۳ شهریور ۱۳۹۳ ه‍.ش. - نویسنده کتاب « معماری ایران» چنین توصیفی را از مسجد گوهرشاد ارائه می ... با استناد به این سبک به وجود امد علاوه بر تأثیر در معماری اسلامی ایران در ...

معماری - معماري مساجد ايراني

memary.blogfa.com/post-83.aspx
در آذين حياط مسجد گوهرشاد از همه ي سبك هاي تزييني استفاده شده است و بيننده هرگز از تحسين آن باز نمي ايستد. معمار اين مسجد قوم الدين شيرازي است كه معمار اغلب ...

مشهد شهر ترین ها - 57- متنوعترین مجموعه معماری ایران بلحاظ ...

mashhadtarin.blogfa.com/post/58
۲- سبک های معماری و دوره های تاریخی: حرم مطهر امام رضا (ع) از زمان شهادت ایشان تا ... از آثار مهم این دوره، بنای باشکوه مسجد گوهرشاد در جنوب حرم مطهر و دو رواق تاریخی دار ...

شاه غریبان|وبلاگ تخصصی امام رضـــا(ع) - مستند مسجد ...

shah-ghariban.blogfa.com/post-127.aspx
شاه غریبان|وبلاگ تخصصی امام رضـــا(ع) - مستند مسجد گوهرشاد(قسمت اول) - ... معمار معروف ايراني، قوام‌الدين شيرازي، با به‌كارگيري سبك معماري دوران تيموري ساخته شد.

Architectural - تاثیر متقابل معمای مساجد ایران و جهان

architects-art.blogfa.com/post-39.aspx
سبک خراسانی اولین سبک معماری اسلامی بوده، چون اولین بناها در خراسان ایجاد شده، لذا ..... در آذين حياط مسجد گوهرشاد از همه ي سبك هاي تزييني استفاده شده است و بيننده ...

شگفت‌انگیزترین معماری‌های ایران » طرح و هنر - انجام پروژه های ...

tarhohonar.ir/magazine/.../139-شگفت‌انگیزترین-معماری‌های-ایران.html
۱۵ فروردین ۱۳۹۴ ه‍.ش. - معماری در ایران سبک‌های مختلفی را تجربه کرد. .... مسجد گوهرشاد مشهد نیز از زیباترین مساجد ایران و حاصل هنر بی‌نظیر معماران این سرزمین است.

این مسجدها را بشر ساخته است؟ | فرهنگ نیوز

www.farhangnews.ir/content/64633
۳۰ بهمن ۱۳۹۲ ه‍.ش. - مسجد گوهرشاد شامل چهار ایوان است که در فواصل آن‌ها هفت شبستان قرار گرفته است. این مسجدیکی ... این مسجد به سبک معماری اصفانی ساخته شده است.

معماری اسلامی - blogfa.com

www.memary20.blogfa.com/post-9.aspx
سبک خراسانی اولین سبک معماری اسلامی بوده، چون اولین بناها در خراسان ایجاد شده، ... دو مقاله وی، چون ذکر مقبرۀ، شیخ صفی الدین اردبیلی و مسجد گوهرشاد و برخی دیگر ...

مساجد ومدارس قديمي

www.mashhad.khorasan.ir/modules/Show_Content.aspx?PrintId=1...
یک از بناهای باشکوه عهد تیموری اوایل قرن نهم هجری مسجد گوهرشاد است که در جنوب ... این بنا به سبک معماری اسلامیو با نمای آجری و کاشی ساخته شده و دارای یک مناره آجری ...

هنر سوم : معماری - شیوه معماری آذری

iran-arch.blogfa.com/category/14
شیوه آذری، سبکی در معماری اسلامی ایران، منسوب به اذربایجان، مشهور به سبک مغول یا ... مسجد کبود تبریز یا جهانشاه; مدرسه‌ی امامی اصفهانی; مسجد جامع یزد; مسجد گوهرشاد ...

شیوه های معماری ایرانی - پوستی

poosti.persianblog.ir/tag/شیوه_های_معماری_ایرانی
۹ دی ۱۳۸۹ ه‍.ش. - اولین نمونه های هنر و معماری اسلامی ایران در منطقه خراسان شکل گرفت . ... گروهی آنرا ادامه شیوه پارتی دانسته و در مورد مساجد ، به نام سبک شبستانی می شناسند . .... شاهکارهای بازمانده آن را چنین می شمرد: آرامگاه خدابنده، مسجد گوهرشاد، جامع ...

هنردینی - مسجد گوهرشاد

honaredini.blogfa.com/post-9.aspx
۲ شهریور ۱۳۸۹ ه‍.ش. - هنردینی - مسجد گوهرشاد - یادداشتهایی پیرامون مبانی هنر دینی و عناصر آن. ... قوام الدين شيرازي، با به‌كارگيري سبك معماري دوران تيموري ساخته شد.

سبک‌های معماری اسلامی و بناهای مربوطه در ایران - جامعه آنلاین ...

memaran.ir › روزنامه › سرویس ها › بخش معماری ایران › یادداشت
سبک خراسانی: با طلوع اسلام ساخت بناهای مذهبی به خصوص مساجد آغاز گردید. سبک خراسانی اولین سبک معماریاسلامی بوده، چون اولین بناها در خراسان ایجاد شده، لذا به ...

ويژگي سبك هاي معماري

www.khuisf.ac.ir/ShowPage.aspx?page_=form&lang=1...
 سبک خراسانی: با طلوع اسلام ساخت بناهای مذهبی به خصوص مساجد آغاز گردید. سبک خراسانی اولین سبک معماریاسلامی بوده، چون اولین بناها در خراسان ایجاد شده، لذا به ...

تصاویر برای سبک معماری مسجد

نتیجه تصویری برای سبک معماری مسجد
نتیجه تصویری برای سبک معماری مسجد
نتیجه تصویری برای سبک معماری مسجد
نتیجه تصویری برای سبک معماری مسجد
نتیجه تصویری برای سبک معماری مسجد
تصاویر بیشتر برای سبک معماری مسجدگزارش تصاویر

مسجد - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/مسجد
رفتن به ۷ معماری مسجد - در ایران ساسانی بیشتر آتشکده‌ها بصورت چارطاقی و گنبد دار مدور بودند و همین سبک در ساخت مساجد ایران بکار گرفته شد و سپس مناره ...

معماری اسلامی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/معماری_اسلامی
کاربری‌ها مسجد، آرامگاه، مدرسه، کاخ، کاروانسرا تشابه عملکردی در گستره جهان اسلام دارند. .... همچنین در کرانه خلیج فارس قلعه‌هایی با سبک معماری غربی ساخته شد (مانند ...

مساجد و آرامگاه به سبک معماری آذری - برترین ها

www.bartarinha.ir/fa/news/132060/مساجد-و-آرامگاه-به-سبک-معماری-آذری
۹ شهریور ۱۳۹۳ ه‍.ش. - شیوه آذری، سبکی در معماری ایرانیِ پس از اسلام است که به آذربایجان منسوب است. این شیوه، سبک مغول یا ایرانی - مغول نیز نامیده می‌شود و در دورهٔ ...

سبک معماری رازی؛ مسجد جامع اصفهان - آکا

www.akairan.com/elmi/maghalat-memari/2015111223950.html
سبک رازی؛ مسجد جامع اصفهان سبک رازی,مسجد اصفهان,سبک رازی در معماری ایران,سبک رازی در شهرسازی,بناهای سبک رازی,ویژگیهای سبک رازی,سبک رازی,سبک رازی ...

مساجد و آرامگاه به سبک معماری آذری - آکا

www.akairan.com/elmi/maghalat-memari/2014933340.html
مساجد و آرامگاه به سبک معماری آذری معماری,معماری آذری,مساجد,کتاب معماری مساجد ایرانی,پاورپوینت معماری مساجدایرانی,معماری مساجد ایران,معماری مساجد ایرانی,مقالات ...

انواع مساجد و عناصر معماری مساجد اسلامی

www.hawzah.net/fa/Article/.../انواع-مساجد-و-عناصر-معماری-مساجد-اسلامی-
در ایران نیز مسجد از دیرباز در بطن شهری وجود داشته و معماری مساجد نیز همواره مورد توجه ..... تزئینات آجری مساجددوران سلجوقی، نقشه مساجد در دوره ها و سبک های مختلف، ...

سبکهای معماری پسا اسلامی ایران | پارسی ویکی - لغت نامه

parsi.wiki/dehkhodaworddetail-75cd08b694fe4feab295352318a266cc-f...
1- سبک خراسانی: با طلوع اسلام ساخت بناهای مذهبی به خصوص مساجد آغاز گردید. سبک خراسانی اولین سبک معماریاسلامی بوده، چون اولین بناها در خراسان ایجاد شده، لذا به ...

معماری مساجد در ایران : ارک توریسم

arktourism.ir/1394/04/معماری-مساجد-در-ایران.html
این اهمیت در زیبایی و اتصال به ماوراء در معماری مساجد ایران به وضوح به چشم می خورد. .... و این سبک(مناره جدا از ساختمان) احتمالاً از سبک معماری هند اقتباس شده است.

isfahancity - سبک های معماری ایران (سبک خراسانی)

isfahancity.blogfa.com/post/383
۳ شهریور ۱۳۹۲ ه‍.ش. - مسجد جامع اصفهان در تمامی سبک های معماری اسلامی ایران مرمت شده و قسمتی به آن اضافه شده است به همین دلیل لقب کلکسیون معماری ایرانی اسلامی را دارد ...

سبک آذری در معماری مساجد - خبرگزاری شبستان

shabestan.ir/detail/News/409819
۲۶ مهر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - سبک آذری در معماری مساجد خبرگزاری شبستان: بهره گیری از هندسه و تنوع در طراحی پلان ها در بیرون زدگی در کالبد و تورفتگی در سبک آذری نمودار ...

شیب تند - گذري بر سبك معماري مساجد تاريخي ايران

shibetond.blogfa.com/post/63
در اين گفتار سعي داريم مسجد يا مساجدي را از دوره خلفاي عباسي تا قاجار معرفي کرده و به پاره اي ويژگي‌هاي معماريهرکدام از اين بناها اشاره کنيم. دوره عباسي: در اوايل اين ...

معماری مساجد به سبک ایرانی اسلامی طراحی شود - خبرگزاری ...

basijnews.ir/fa/news/.../معماری-مساجد-به-سبک-ایرانی-اسلامی-طراحی-شود
امام جمعه اردبیل گفت: معماری مساجد باید به صورت ایرانی و اسلامی و به شکل زیبا طراحی شده و نمای مساجد بسیار زیبا باشد.

مساجد بی‌نظیر به سبک هنر معماری ایرانی - ستاره

setare.com/fa/news/627/مساجد-بی‌نظیر-به-سبک-هنر-معماری-ایرانی
۲ مرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. - در ایران مساجد زیادی ار دیرباز تا الان ساخته شده و در ساخت بعضی از این مساجد معماریبی‌نظیری به کار رفته است که تحسین همگان را به دنبال دارد.

ویژگیهای معماری مساجد ایران - مهمترین اخبار ایران و جهان

vista.ir/article/304703/ویژگیهای-معماری-مساجد-ایران
در پاره ای از دوره های تاریخی ، تقریبا رکو آثار معماری وجود داشته است و در پاره ای دیگر ، چنان رشد کرده ... جذب این مضامین و سبکهای گوناگونن ، بغرنج و غالبا مبهم بود .

آشنایی با سبک های معماری ایران - ایران شهرساز

www.iranshahrsaz.com/showthread.php?tid=12208
۳۰ مرداد ۱۳۹۱ ه‍.ش. - ۱- مساجد سبک خراسانی غالبا به شیوه شبستانی ساخته می شوند زیرا الگوی ... این شیوه از معماری ایران از دوره سامانیان ،شروع می شود و شامل حکومت آل ...

سبک معماری مسجد جامع یزد - لینک گردی

farsitopz.ir/news/سبک-معماری-مسجد-جامع-یزد
سبک خراسانی: با طلوع اسلام ساخت بناهای مذهبی به خصوص مساجد آغاز گردید. سبک خراسانی ...

بررسی سبک های معماری مساجد معاصراهل سنت شهر زاهدان - ...

www.civilica.com/Printable-ICESCON01_0642=بررسی-سبک-های-معمار...
نسخه قابل چاپ خلاصه مقاله بررسی سبک های معماری مساجد معاصراهل سنت شهر زاهدان - گواهی پذیرش مقاله در کنفرانس.

سبک معماری مسجد آردخرما - صبح بخیر

sobbekheir.com/tag/سبک-معماری-مسجد-آردخرما
مسجد شیخ لطف‌الله - اصفهان آشنایی با مسجد شیخ لطف‌الله - اصفهان مسجد شیخ لطف‌الله از شاهکارهای معماری و کاشیکاری قرن یازدهم است و به فرمان شاه عباس اول در مدت 18 ...

اولین مسجد ساخت چین با سبک معماری چینی

www.sakhtarsanj.com/1389-11.../45-1389-12-11-16-08-48.html
ساخت نخستین مسجد با سبک معماری چینی در استان کلانتان مالزی به تازگی به پایان رسید. ساخت این مسجد در مساحت حدود چهار هکتار در سال دو هزار و پنج آغاز شد و هشت ...

مساجد با سبک و معماری مختلف در جهان+عکس - تابناک با تو | ...

tabnakbato.ir/fa/news/4003/مساجد-با-سبک-و-معماری-مختلف-در-جهانعکس
۱۴ تیر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - مساجد در کشورهای مختلف جهان به سبک و معماری مختلف ساخته می شود و در قرن اخیر شاهد مساجدی با طراحی عجیب و غریب هستیم که فضایی به نظر می ...

سبک معماری خراسانی – پارس دیسا

pars-disa.ir/سبک-معماری-خراسانی/
sahelazad مرداد ۲۴, ۱۳۹۴ سبک خراسانی, سبک ها و دوران های معماری ارسال دیدگاه 420 بازدید ... گروهی آن را ادامه شیوه پارتی دانسته و در مورد مساجد به نام سبک شبستانی می ...

معماری مساجد مالزی، تقلید یا ایجاد سبکی جدید؟ - پندار

pendar.news/2016/08/معماری-مساجد-مالزی،-تقلید-ایجاد-سبک/
۱۳ مرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - معماری مساجد مالزی، تقلید یا ایجاد سبکی جدید، این روزها مبحث هویت ملی ، بحرانی برای بسیاری از جوامع در حال توسعه شده است.

کوچه های دلتنگی - معماری مسجد گوهرشاد

koochehayedeltangi.blogfa.com/post-2.aspx
فصل پنجم: عوامل بصری مؤثر در معماری مسجد گوهرشاد ..... شبستان گرم توسط معمار معروف ایرانی قوام الدین شیرازی با بکارگیری سبک معماری دوران تیموری ساخته شده ...

[PDF]ریخت شناسی معماری مسجد کبود تبریز - مطالعات معماری ایران

jias.kashanu.ac.ir/article-1-565-fa.pdf
آثار معماری عثمانی دارد، معماران سازندۀ آن که هنرمندان ایرانیِ خطۀ آذربایجان بودند، با کاربست ... فرم معماری، ویژگی های سبکی، معماری ایرانی، معماری عثمانی، مسجد کبود.

گوهرشاد؛ قدیمى‌ترین مسجد شیعه در مشهد/ نمود معماری اسلامی در ...

iqna.ir/.../گوهرشاد-قدیمى‌ترین-مسجد-شیعه-در-مشهد-نمود-معماری-اسلامی-د...
۸ دی ۱۳۹۳ ه‍.ش. - مسجد گوهرشاد مرکب از یک صحن، چهار ایوان، یک گنبد فیروزه‌ای، دو گلدسته زیبا و هفت شبستان است و به جهت قدمت تاریخی، سبک معماری و ...

معماری - blogfa.com

www.memary20.blogfa.com/post-9.aspx
سبک خراسانی: با طلوع اسلام ساخت بناهای مذهبی به خصوص مساجد آغاز گردید. سبک خراسانی اولین سبک معماریاسلامی بوده، چون اولین بناها در خراسان ایجاد شده، لذا به ...

خبرگزاری ایمنا - مسجد جامع اصفهان، کلکسیونی از انواع سبک ...

www.imna.ir/fa/.../مسجد-جامع-اصفهان-کلکسیونی-انواع-سبک-های-معماری
۱۱ شهریور ۱۳۹۵ ه‍.ش. - نشست سوم علمی پژوهشی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با عنوان «بررسی سیر تحول معماری در مسجد جامع اصفهان» ...

[PDF]مقایسه سبک شناختی معماری مساجد ایرانی و شعر فارسی

jria.iust.ac.ir/article-1-353-en.pdf
واژه های کلیدی: مسجد، سبک، معماری ایرانی، شعر فارسی، فرهنگ. ... بنابراین با مطالعه ی سبک شناختی معماری مساجد، گویی یک. دورهی کامل از تاریخ معماری ایران در دوره ...

دکوراسيون - مساجد و آرامگاه به سبک معماری آذری

javnroodfarda.blogfa.com/post/4
مساجد و آرامگاه به سبک معماری آذری. دیوار خارجی این بنا ۱۶۷ متر درازا و ۱۰۹ متر پهنا و بلندترین نقطه آن (نوک گنبد) ۴۰ متر بلندی و ورودی آ ن هم ۳۵ متر بلندی دارد.

مسجد شیخ لطف‌الله | اطلس معماری اطلسی

www.atlasy.ir/atlas/?p=2659
مسجد شیخ لطف الله یکی از زیباترین آثار تاریخی اصفهان در ضلع شرقی میدان نقش جهان و مقابل عمارت عالی‌قاپو واقع ... سبک معماری این بنا به شیوه اصفهانی است.

سبک معماری مسجد شیخ لطف الله - کریم باوی

etewrewywe.parsiblog.com/Posts/6/سبک+معماري+مسجد+شيخ+لطف+الله/
مسجد شیخ لطف الله معماری,معماری مسجد شیخ لطف الله اصفهان,پلان معماری مسجد شیخ لطف الله,تحلیل معماری مسجد شیخ لطف الله,سبک معماری مسجد شیخ لطف الله,نقد ...

سبک معماری مسجد جامع ورامین - لینک گردی

farsweekly.ir/news/سبک-معماری-مسجد-جامع-ورامین
مسجد جامع ورامین یا مسجد جمعهٔ ورامین مسجدی قدیمی مربوط به دورهٔ ایلخانی است و یکی از ... 928. سبک‌های معماریاسلامی و بناهای مربوطه در ایران | هنر … سبک خراسانی: با ...

مسجد شناور به سبک معماری آسیایی

samair.ir/fa/news/40796/مسجد-شناور-به-سبک-معماری-آسیایی
۱ شهریور ۱۳۹۵ ه‍.ش. - مسجد سلت ملاکا(مسجد تنگه‌ی ملاکا)، در اوایل قرن بیستم با ترکیبی از سبک معماری آسیای شرقی و مالایی ساخته شد.

معماری - معماري مساجد ايراني

memary.blogfa.com/post-83.aspx
معماری - معماري مساجد ايراني - Architect, Architecture, Architectural. ... اين بناها در آغاز، بسيار ساده بودند و بر اساس متون و مصالح ساختماني و سبك هاي محلي ساخته مي ...

مسجد جامع سمنان بنایی بسیار کهن و باارزش - بیتوته

www.beytoote.com/iran/shrine/mosque3-semnan.html
مسجد جامع سمنان در طول تاریخ از لحاظ مذهبی، فرهنگی و اجتماعی از ارزش و اعتبار زیادی برخوردار بوده است. سبک معماری مسجد جامع سمنان، به شیوه معماری آذری می باشد.

معماری مسجد در هنر اسلامی

www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=210085
۱۳ خرداد ۱۳۹۱ ه‍.ش. - در کنار مسجد ساته می شد . این مجموعه بزرگ هرچند که دارای کارکردهای متنوع بود اما به دلیل برخورداری از سبک معماری هم سان، می توانست مجموعه ای چشم ...

معماری مسجد در مالزی: طبقه بندی سبک ها مطابق با دوره ساخت | ...

www.academia.edu/.../معماری_مسجد_در_مالزی_طبقه_بندی_سبک_ها_مطا...
پس زمینه غنی تاریخی مالزی منجر به معماری بومی منحصر به فردی شده ، که نمایشگاه تغییارا و تاثیرا پیچیده ای شده است .سبک معماری سنتی مساجد ماالکا نشان دهنده ...

بزرگترین مسجد به سبک معماری عثمانی

www.blog.htnews.ir/article/view.aspx?id=672&user_code=18
مسجد محمدعلی پاشا واقع در قلعه صلاح الدین قاهره در مصر است که با الگوبرداری از سبک معماری عثمانی و مسجدی دراستانبول ساخته شده و اکنون به بارزترین مسجد قاهره و ...

سبک معماری رازی؛ مسجد جامع اصفهان - – تاپک

topak.ir/learn/76634/سبک-معماری-رازی؛-مسجد-جامع-اصفهان---
سبک رازی) را برگرفته از سبک معماری ساسانیان می‌داند، به ویژه در شکل و نسبت‌های ... سیما و اسکلت کلی و فعلی این مسجد عمدتا مربوط به معماری دوره سلجوقی است اما ...

معماری اسلامی - نمایی از سبک معماری یک مسجد تاریخی در ایران ...

www.fotografia.islamoriente.com/.../معماری-اسلامی-نمایی-از-سبک-معماری...
معماری در جهان اسلام یکی از بزرگترین جلوه‌های ظهور یک حقیقت هنری در کالبد مادی بشمار می‌رود. از لحاظ تاریخی معماری اولین هنری بشمار می‌آید که توانست خود را با مفاهیم ...

دو معمار - سبك شناسي

0mran.blogfa.com/cat-2.aspx
با طلوع اسلام ساخت بناهای مذهبی به خصوص مساجد آغاز گردید. سبک خراسانی اولین سبک معماری اسلامی بوده، چون اولین بناها در خراسان ایجاد شده، لذا به سبک خراسانی ...

سبک معماری مسجد جامع اصفهان - عکس و بیوگرافی

www.photo-biography.net/tag/سبک-معماری-مسجد-جامع-اصفهان
نام مسجد امام کشور ایران استان استان اصفهان شهرستان اصفهان اطلاعات اثر نام‌های دیگر مسجد امام، مسجد جامع عباسی نام‌های قدیمی مسجد مهدیه، مسجد المهدی و مسجد سلطانی ...

ادامه مطلب - اطلاعات معماری - - blogfa.com

www.ariacad.blogfa.com/post-2.aspx
بناهای تاریخی ایران را بر اساس سبک معماری می توان به صورت زیر دسته بندی کرد: ... اردستان؛ مسجد جامع نایین و مسجد جامع نیریز از مثال های این شیوه معماری هستند.

گلدسته های مسجد جامع بردسکن با سبک معماری اسلامی ساخته شد

www.dana.ir/.../گلدسته-های-مسجد-جامع-بردسکن-با-سبک-معماری-اسلامی-...
۴ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - رئیس هیات امناء مسجد جامع بردسکن گفت: گلدسته های مسجد جامع بردسکن با 26 متر ارتفاع و قطر بیش از 8 متر به سبک معماری اسلامی توسط مهندسین ...

معماری مساجد مالزی، تقلید یا ایجاد سبکی جدید؟ - جوان

javanonline.ir/fa/news/.../معماری-مساجد-مالزی-تقلید-یا-ایجاد-سبکی-جدی...
۱۶ مرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - معماری مساجد مالزی، تقلید یا ایجاد سبکی جدید؟ این روزها مبحث هویت ملی ، بحرانی برای بسیاری از جوامع در حال توسعه شده است. مالزی به عنوان کشور ...

«مسجد سبز» نماد شکوه و عظمت معماری اسلامی در افغانستان ...

118safar.com/.../مسجد-سبز-نماد-شکوه-و-عظمت-معماری-اسلامی-در-افغانس...
گنبد و دیوارهای اطراف این مسجد که سبک و تزئین آن به سبک معماری دوره تیموریان، همراه با رواق‌ها و حجره‌ها همه کاشی‌کاری شده که بر اثر مرور زمان در طبقات فوقانی به ...

معماری ایرانی مسجد جامع یزد - کروکودیل احساساتی

korokodilehsasati.blogfa.com/post/132
معماری ایرانی: مسجد جامع یزد. سبک معماری این بنا به شیوه آذری است. این مسجد یکی از زیباترین مساجد دورهٔ تیموری است که از نظر کاشی‌کاری، سَردَر رفیع، منارهها و ...

مسجد جامع كوالالامپور با سبك معماري مغولي +تصاوير

www.yjc.ir › فرهنگی هنری › تکیه حسینی
۱۸ تیر ۱۳۹۲ ه‍.ش. - مسجد جامع كوالالامپور يكي از كهن‌ترين مساجد مالزي در نحل دورود كلانگ و گومباك ... سبك معماري مسجد جامع كوالالامپور اين مسجد داراي ويژگي‌هاي مغولي ...

آینده مبهم مسجد چهار راه ولی عصر تهران/ معمار مدعی طراحی مسجد ...

www.mizanonline.ir/.../آینده-مبهم-مسجد-چهار-راه-ولی-عصر-تهران-معمار-مد...
۳۰ تیر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - حجت الاسلام عبدالمقیم ناصحی در گفت و گو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان گفت: معماریکه وظیفه ساخت مسجد چهار راه ولی عصر (عج) را بر ...

معماری مساجد ایران - کویر ها و بیابان های ایران

www.irandeserts.com › درگاه کویر › معماری و بناها
معماری مساجد در ایران یک دنیا شور و هیجان و یک سکوت و آرامش باشکوه را به نمایش ... در این جا هنر مجرد (آبستره) را می‌بینیم ولی با منطق و سبک و اهمیتی که هرج و مرج ...

شاهکارهای معماری ایرانی/ از نبوغ نور آرایی در مسجد نصیرالملک ...

danakhabar.com/.../شاهکارهای-معماری-ایرانی-از-نبوغ-نور-آرایی-در-مسجد-...
سوم اردیبهشت مصادف با سالروز تولد شیخ بهایی به عنوان روز معماری در تقویم رسمی ... سبک معماری، کثرت سراها و تیمچه‌ها و وجود تعدادی مدرسه و مسجد نیز به این مجموعه ...

معماري مساجد - اندیشه قم؛ تنها مرکز حوزوی پاسخگویی ...

www.andisheqom.com/public/application/index/viewData?c=3476...
قبل از پرداختن به تحليل هنر در معماري مساجد، بد نيست كه راجع به اصل مسجد و قداست آن و جايگاه ..... اين خصوصيات، در كيفيت و سبك ساختن مساجد هم اثر گذاشته است.

مسجد جامع فهرج یزد؛ عمارتی کهن با قدمتی بالغ بر ۱۴۰۰ سال - ...

www.kojaro.com/2016/1/28/116893/fahraj-jame-mosque-yazd/
۸ بهمن ۱۳۹۴ ه‍.ش. - البته قابل بیان است که معماری مساجد ایران هم در امتداد معماری دوران قبل از اسلام ایران بوده و اسلام سبک جدیدی را در معماری ایران نیاورده بلکه به عنوان ...

تاریخچه مسجد شیخ لطف الله و تحلیل معماری فوق العاده ان - اس ...

www.bisms.ir › گردشگری
 رتبه: ۵ - ‏۲۰ رأی
مسجد شیخ لطف الله معماری,معماری مسجد شیخ لطف الله اصفهان,پلان معماری مسجد شیخ لطف الله,تحلیل معماری مسجد شیخ لطف الله,سبک معماری مسجد شیخ لطف الله.

پایگاه خبری تحلیلی اترک - گم شدن سبک معماری اسلامی در ...

www.atrack.ir/.../3108-گم-شدن-سبک-معماری-اسلامی-در-ساخت-مسجد-در-تهرا...
۱۲ آذر ۱۳۹۲ ه‍.ش. - به گزارش اترک : در شرق تهران مسجدی که با معماری اسلامی بنا شده بود ،‌تخریب ... گویا معمارانتهرانی سبک ساخت مساجد بر مبنای معماری اسلامی را بلد ...

معماری مساجد ایران - مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی

www.cgie.org.ir/fa/news/141026
۳۰ مرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - معماری مساجد در ایران یک دنیا شور و هیجان و یک سکوت و آرامش باشکوه را به ... در این‌جا هنر مجرد (آبستره) را می‌بینیم ولی با منطق و سبک و اهمیتی که ...

مسجد النبی شاهکار معماری اسلامی | چیدانه

www.chidaneh.com/ideabooks/life-style/travel-design/36186
۳ آبان ۱۳۹۴ ه‍.ش. - مسجد النبی شاهکار معماری اسلامی، تجلی معماری اسلامی در مسجد پیامبر در مدینه، ویژگی های معماری مسجد النبی در مدینه. ... صفحه اصلی ›; مطالب ›; سبک زندگی ›; سفر با معماری ›; مسجد النبی شاهکار معماریاسلامی. انتخاب موضوع.

مسجدجامع برسیان - ویکی فقه

wikifeqh.ir/مسجدبرسیان
۱ - زمان ساخت مسجد ۲ - سبک معماری مسجد ۳ - محراب مسجد ۴ - کتیبه‌های مسجد ۵ - منار مسجد ۶ - نمای خارجی مسجد ۷ - ئاخل گنبد ۸ - وسعت مسجد در عهد صفویه ۹ - فهرست منابع

[PDF]التقاط به مثابه سبک مالزی رویکردهای نوین در معماری معاصر ...

ketabnak.com/redirect.php?dlid=77577
التقاط به مثابه سبک. رویکردهای نوین در معماری معاصر مسجد در. مالزی. امیرحسین ذکرگو. *. استاد هنرهای شرقی و اسالمی، انیستیتو بین المللی تفکر و تمدن اسالمی، ...

مسجد کبود تبریز؛ فیروزه جهان اسلام +تصاویر - فردا

www.fardanews.com/fa/.../مسجد-کبود-تبریز-فیروزه-جهان-اسلام-تصاو...
۷ بهمن ۱۳۹۴ ه‍.ش. - مسجد کبود، فیروزه جهان اسلام، از شاهکارهای هنر و معماری دوران پس از اسلام ایران است که به دستور ابومظفر جهانشاه قراقویونلو بنا شده است. این مسجد با ...

معماری عارفانه مسجد نصیرالملک شیراز روح را به پرواز در می ...

shiraze.ir/.../معماری-عارفانه-مسجد-نصیرالملک-شیراز-روح-را-به-پرواز-د...
۳۰ مرداد ۱۳۹۲ ه‍.ش. - مسجد نصیرالملک از هر حیث به خصوص زیبایی و شکوه معماری آن در ایران ... امروزه در مساجد فعلی کمتر دیده می شود و از آن روح عرفانی و سبک معماری ناب ...

سبک معماری مسجد شاه اصفهان بایگانی - همه جور تور

hamejoortour.com/tag/سبک-معماری-مسجد-شاه-اصفهان/
سبک معماری مسجد شاه اصفهان. masjed-emam. مسجد امام اصفهان یا مسجد شاه اصفهان · مهر ۴, ۱۳۹۵ شهریور ۳۱, ۱۳۹۵ hamejoortour. […] اصفهان, ایرانگردی اسپرهای طرفین, ...

نگاه معماری معاصر ایران به مسجد - طلیعه ، پایگاه خبری – ...

www.talie.ir/نگاه-معماری-معاصر-ایران-به-مسجد/
۲۳ مهر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - جعفرپور در ابتدای این نشست، روند طرح ریزی مساجد ایران را روندی پر ... و بخصوص معماری سبک اصفهان است و بسیاری از مساجد، منازل مسکونی و ...

تجلی سبک زندگی اسلامی در معماری مساجد - پایگاه اطلاع ...

alishahriary.ir/مقالات/تجلی-سبک-زندگی-اسلامی-در-معماری-مساجد/
انچه در این نوع معماری می بینیم چیزی نیست جز در نظر گرفتن اعتقادات و باورها و روش زندگی صحیح ... کلیدواژه ها: هنر ،معماری،عرفان،سبک زندگی ،معماری اسلامی،مسجد.

هفت صبح | مسجدی با معماری زیبا به سبک غار حراء

7sobh.com/content/مسجدی-با-معماری-زیبا-به-سبک-غار-حراء/
مسجد «سانجاکلار» در استانبول به سبک غار حراء معماری شده است و در مسابقات معماری جهان توانسته مقام اول را به خود اختصاص دهد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شبکه ...

MASJED-M - معماري اسلامي

masjed-m.blogfa.com/post/14
MASJED-M - معماري اسلامي - خيرين مسجد ساز. ... معماری اسلامی در جهان اسلام به نسبت آب و هوا، فرهنگ و علاقه به سبکهای هندسی و آرابسک، ایده های هنرمندان و معماران هر ...

بررسی معماری ترکیه (مسجد شاهزاده ، ایاصوفیه ، سلیمانیه ) | ...

www.naghsh-negar.ir/1389/.../بررسی-معماری-ترکیه-مسجد-شاهزاده-،-ایا...
۱ مهر ۱۳۸۹ ه‍.ش. - ق،هنر و سبک معماری دوره ی عثمانی شکل گرفت. ادامه در ادامه مطلب. مساجد ترکیه به ویژه مساجدجامع عثمانی در استانبل_پایتخت مرکزی دولت ...

اخبار و مقالات درباره معماری مساجد - صفحه 1 - انجمن مفاخر ...

ammi.ir/اخبار-و-مقالات/معماری_مساجد/1
معماری این مسجد از نزدیک‌ترین تلفیق‌ها میان معماری ایرانی و معماری مساجد ... آن که حدود 10 مناره است و گنبد دو گوش خوابیده‌اش نشان از سبک معماری مساجد ترکیه دارد.

shirazit - شیوه آذری در معماری ایران

exit2.blogfa.com/post-4.aspx
چرا که سه شيوه ي معماري ايران ( پارسي ، آذري و اصفهاني ) از آن جا سرچشمه گرفته و به ... شاه گيلاني ( که خود معماري هنرمند بود ) رشيدي و مسجد معظم علي شاه را بنا کردند.

بازدید از معماری های چشمگیر مساجد استانبول (بخش اول) - الی گشت

www.eligasht.com › خانه › الی گشت: راهنمای سفر › به کجا سفر کنیم
 رتبه: ۳ - ‏۱ رأی
۲۴ مهر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - شهر استانبول در ترکیه به طور خاص مساجد زیادی در خود دارد که هر یک از یک فرهنگ، تاریخ و یک سبک معماری در تاریخ سرزمین خبر می دهند.

همه چیز درباره مسجد گوهرشاد

www.entekhab.ir/fa/news/229495/همه-چیز-درباره-مسجد-گوهرشاد
بنای عظیم مسجد، به شیوه‌ معماری مشرق زمین به صورت حجیم‌سازی و سازه‌ چهار ایوانی با ... مسجد و مناره‌های آن با ویژگی و تزئینات خاص و با استفاده از سبک مقرنس، همچنین ...

ایرنا - مسجد مس سر دلیجان، یادگاری از سبک معماری دوره ...

www8.irna.ir/fa/News/81897138/
۷ دی ۱۳۹۴ ه‍.ش. - خمین – ایرنا – یکی از کهن ترین جاذبه های تاریخی شهرستان دلیجان مسجد مس سر است که این ابنیه ارزشمند به عنوان نمادی از درخشندگی و خلاقیت معماری ...

معماری مساجد در سبک اصفهانی چگونه است؟ | تهران پرس

tehranpress.com/fa/news-details/68174/
۲۷ مهر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - از جمله ویژگی های سبک معماری اصفهانی، ساده شدن طرح ها و استفاده از اشکال هندسی ساده (برخلاف شیوه آذری که از طرح های پیچیده هندسی بهره گرفته می ...

معماری/سنگ/طراحی ساختمان - مسجد جامع اصفهان

arakstone.blogfa.com/post-203.aspx
چهار ايوان اطراف ميدان مشخص کننده شيوه مسجد سازی ايرانيان است که پس از احداث آن در ..... با گچ‌بري لب پخ با نقوش گياهي هندسي وار به سبك C سامره تزيين شده است.

آشنایی با مسجد گوهرشاد - خراسان رضوی - همشهری

www.hamshahrionline.ir/details/91567
۷ مهر ۱۳۸۸ ه‍.ش. - همشهری آنلاین: مسجد گوهرشاد، یکی از بناهای باشکوه و باستانی عهد ... قمری توسط معمار معروف ایرانی، قوام الدین شیرازی، با به‌کارگیری سبک معماری ...

انواع بناهای تاریخی ایران بر اساس سبک معماری

omransara.ir/معماری.../23-انواع-بناهای-تاریخی-ایران-بر-اساس-سبک-معمار...
بناهای تاریخی ایران را بر اساس سبک معماری می توان به صورت زیر دسته بندی کرد: ... در شیوه خراسانی پدیدار شد و در معماری ایران جایگاه ارجمندی پیدا کرد، مسجد است.

مسجد و مدرسه سپهسالار شاهکار بزرگ معماری اسلامی تهران

donya-e-eqtesad.com/news/678983/
۳۱ خرداد ۱۳۸۶ ه‍.ش. - مسجد سپهسالار گنبد ویژه‌ای دارد و حدود 10مناره دارد و به اعتقاد برخی کارشناسان معماری گنبد دو گوشه خوابیده‌اش نشان از سبک معماری مساجد ترکیه دارد.

نگاهی به سبک بنای مسجد ملک هزار سال معماری کرمان - روزنامه ...

https://payamema.ir › مطالب نشریه › کرمون
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ ه‍.ش. - نگاهی به سبک بنای مسجد ملک هزار سال معماری کرمان مسجد ملک از قدیمی ترین مساجدکرمان می باشد. این مسجد درجنوب شرقی شهر، در حاشیه جنوبی ...

معماری - مسجد کبود تبریز

islamic1architecture.blogfa.com/post/2
معماری - مسجد کبود تبریز - سبک های معماری_آشنایی با معماری اسلامی کشورها.

آسیب شناسی سبک زندگی ایرانی درحوزه معماری اسلامی و ...

www.hossna.ir/index.php/2013-08-04-18.../826-2015-06-22-05-27-03
کلید واژه ها : معماری معماری اسلامی –معماری سنتی –معماری مدرن –سبک زندگی –فرهنگ –مسجد –محله –خانه. مقدمه. تاثیر و اهمیت هر بنا از این جهت است که اگرچه انسان بنا را ...

.: فرهنگ و آداب و رسوم سنندج :. - مطالب ابر معماری مسجد جامع ...

farhange-irani.mihanblog.com/post/.../معماری%20مسجد%20جامع%20سنند...
مدرسه دارالاحسان سنندج که ترکیبی از از مسجد و مدرسه است متاثر از سبک معماری اصفهانی و با تاکید بر معماری بومی ساخته شده است این بنای با شکوه در مجاورت قلعه و ...

ویژگی های معماری سبک خراسانی - انجمن هنرهای زیبا

www.fine-arts.ir/thread822.html
۱۷ فروردین ۱۳۹۲ ه‍.ش. - مسجد پیامبر که بنایی ساده و معمولی بود، سرمشق معماران ایرانی قرار گرفت، چنانکه تمام مساجدقرون اولیه اسلام با همان سادگی ساخته می شد.

مسجد گوهرشاد - ويکی شيعه

fa.wikishia.net/view/مسجد_گوهرشاد
مسجد جامع گوهرشاد اثر تاریخی به جای مانده از دوره تیموری و از مساجد معروف ایران است. این مسجد هم اکنون جزئی از حرم رضوی محسوب می‌شود. قدمت تاریخی، سبک معماری و ...

وبلاگ معماری ایران و جهان - مسجد جامع فهرج

morarchitect.blogfa.com/post/37/مسجد-جامع-فهرج
آذين پيشان شبستان مسجد جامع فهرج كه بيننده را به ياد كاخ تيسفون مي اندازد. ... ها و آرايش ها، همه، به سبك معماري پيش از اسلام ايران است و با معماري تاريخانه دامغان و ...

انواع بناهای تاریخی ایران بر اساس سبک معماری - حوزه هنری

www.hozehonari.com/default.aspx?page=6654&section...mid...
بناهای تاریخی ایران را بر اساس سبک معماری می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی کرد: ... که در شیوه خراسانی پدیدار شد و در معماری ایران جایگاه ارجمندی پیدا کرد، مسجد است.

معماری - معماری اسلامی و ویژگی های آن

mousavi20.blogfa.com/post/7
گونه های جالب توجه مسجد شامل مساجد اولیه عباسی، مساجد T شکل، مساجد گنبد مرکزی آناتولی می شود. سبک های اولیه در معماری اسلامی، مساجد با طرح عربی یا ستون دار را در ...

شیوه های معماری و هنر ادوار مختلف را در مسجد جامع قزوین - ...

www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910114000196
۱۴ فروردین ۱۳۹۱ ه‍.ش. - خبرگزاری فارس: مسجد جامع عتیق یا کبیر که در حاشیه غربی خیابان شهدا (سپه) قزوین واقع شده، یکی از کهن ترین و کم نظیرترین مساجد چهار ایوانی ...

معرفی برخی از آثار معماری ایرانی اسلامی- تهیه کننده : را - ...

bu-edugroup.ir › ... › گروه آموزشی تاریخ
۶ بهمن ۱۳۹۳ ه‍.ش. - 1 پست
مسجد جامع فهرج با شکلی ساده و به شیوه رایج معماری در سده های اولیه هجری مانند مساجد تاریخانه دامغان، نایین و نیریز بنا شده و شامل حیاط ، شبستان، ...

مساجد در سبک اصفهانی | از جمله ویژگی های سبک معماری ...

www.ghatreh.com/news/nn22719032/مساجد-سبک-اصفهانی
۲۷ مهر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - از جمله ویژگی های سبک معماری اصفهانی، ساده شدن طرح ها و استفاده از اشکال هندسی ساده مانند مسجد شیخ لطف الله است.

گالری عکس معماری و طراحی داخلی » معماری مسجد سپهسالار ...

www.arel.ir/gallery/معماری-مسجد-سپهسالار-میرزا-مهدی-خانشق/
معماری مسجد سپهسالار، مسجد سپهسالار، مسجد و مدرسه سپهسالار، معماری مسجد و مدرسه .... آن که حدود ۱۰ مناره است و گنبد دو گوش آن نشان از سبک معماری مساجد ترکیه دارد.

تنوع سبک‌های معماری مساجد آذربایجان شرقی | مطالب معماری

www.arshadownload.com/index.php?/تنوع-سبک‌های-معماری-مساجد...html
مساجد آذربایجان شرقی از نظر سبک معماری همواره برای استادان و دانشجویان رشته‌های معماری و طراحی نیز جذاب بوده و عظمت آنها حیرت گردشگران خارجی را برانگیخته است.

معماری

khatetosi.blogfa.com/
با طلوع اسلام ساخت بناهای مذهبی به خصوص مساجد آغاز گردید. سبک خراسانی اولین سبک معماری اسلامی بوده، چون اولین بناها در خراسان ایجاد شده، لذا به سبک خراسانی ...

معرفی مسجد جامع اصفهان و ارزش‌های برجسته جهانی آن - ایران‌بوم

www.iranboom.ir › گردشگری
۱۴ تیر ۱۳۹۱ ه‍.ش. - مسجد جامع عتیق اصفهان که یکی از مهم‌ترین آثار معماری ایرانی به شمار می‌رود ... از سبک های تاریخ معماری ایران و کشورهای همسایه را در آن شناسایی نمود.

سبک رازی - جزوه ی معماری

www.jozveyememari.blogfa.com/post/35
جزوه ی معماری - سبک رازی - معماری ثمره ی خلاقیت درونی انسان با طبیعت است - جزوه ی ... های گوناگون ساخنه شد , مانند : مقابر , کاروانسراها , رباط ها , مساجد , میل و منارها و .

هنر سوم : معماری - شیوه معماری آذری

iran-arch.blogfa.com/category/14
شیوه آذری، سبکی در معماری اسلامی ایران، منسوب به اذربایجان، مشهور به سبک مغول یا ... ساختمان هایی که در این شیوه ساخته می شدند، همچون گنبد سلطانیه و مسجد علیشاه ...

معماری مساجد ایران در عصر سلجوقیان و تیموریان: : هنر : : معماری ...

tebyan-zn.ir/News-Article/Art/2011/12/24/46469.html
۳ دی ۱۳۹۰ ه‍.ش. - موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان TEBYAN CULTURAL AND INFORMATION CENTER دو برج خرقان، که از نظر معماري و تزيينات اهميت ويژه اي ...

سبک‌ معماری - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/سبک‌_معماری
سبک‌های معماری، معماری را از لحاظ استفاده از فرم‌ها، تکنیک‌ها، مواد دوره زمانی، منطقه و سایر چیزهای تاثیرگذار دسته‌بندی می‌کنند. سبک معماری از مطالعه بر روی روند تکامل ...
۱ تقسیم بندی معماری · ‏۲ برخی از مکاتب معماری · ‏۳ جستارهای وابسته · ‏۴ منابع

سبک های معماری | معماری، دکوراسیون داخلی ، طراحی داخلی آرل

www.arel.ir/fa/Pages-Category-331.html
معماری دارای سبک های فراوانی می باشد که در این بخش قصد داریم سبک های معماری را به شما عزیزان معرفی نماییم تا شما هم سبک خود را ایجاد کنید.

تصاویر برای سبک معماری

نتیجه تصویری برای سبک معماری
نتیجه تصویری برای سبک معماری
نتیجه تصویری برای سبک معماری
نتیجه تصویری برای سبک معماری
نتیجه تصویری برای سبک معماری
تصاویر بیشتر برای سبک معماریگزارش تصاویر

معرفي سبك های معماری - انجمن پاتوق یو

talk.patoghu.com › انجمن دانشگاه › رشته های مهندسی و فنی › معماری
۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۸ ه‍.ش. - معرفي سبك های معماری-سبک معماری - مدرنیسم - معماری ارگانیک-معماری اسلامی -مدرنیسم -پست مدرن- معماری ارگانیک دیکانستراکشن - تک و ...

مطلب معماری - سبک های معماری

matlabmemar.blogfa.com/cat-1.aspx
مطلب معماری - سبک های معماری - کامل ترین مطالب معماری - مطلب معماری.

معرفي سبك های معماری - سایت علمی دانشجویان ایران

www.daneshju.ir/forum/f1117/t54989.html
۵ آبان ۱۳۸۷ ه‍.ش. - در این دوره معماری مدرن به عنوان تنها سبک مهم و آوانگارد در غرب مطرح شد و دامنه نفوذ آن به صورت یک سبک جهانی در اقصا نقاط گیتی گسترش یافت.

ويژگي سبك هاي معماري

www.khuisf.ac.ir/ShowPage.aspx?page_=form&lang=1...
 سبک خراسانی: با طلوع اسلام ساخت بناهای مذهبی به خصوص مساجد آغاز گردید. سبک خراسانی اولین سبک معماریاسلامی بوده، چون اولین بناها در خراسان ایجاد شده، لذا به ...

Architecture - سبک معماری"مدرن"

www.worldarchitecture.blogfa.com/post/39
سبک معماری"مدرن". http://donkhowan.persiangig.com/1893.jpg. معماری مدرن. تأمین سکونتگاه جدید برای بشر، چیزی فراتر از برپایی خانه‌های مدرن است. انسان تنها در ...

تاریخچه، مکاتب، سبک های معماری - معمار فا - معماری,طراحی ...

https://www.memarfa.com/history-schools-architectural-styles/
۱۸ مهر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - تاریخ معماری جهان , مکاتب معماری , اصول پویا در معماری , تاریخچه معماری ایران , سبک های معماری ایرانی , بناهای تاریخی ایران , معماری خاورمیانه , معماری ...

سبک های دکوراسیون داخلی

www.tazeen.ir/22-سبک-مهم-دکوراسیون-داخلی-توضیح-سبک-ها/
۸ خرداد ۱۳۹۳ ه‍.ش. - 24 سبک مهم دکوراسیون داخلی + توضیح سبک ها. ... تبدیل نقاشی دیواری به کاغذ دیواری از رنگ خصوصیات معماری این سبک دکوراسیون داخلی هستند.

معرفی سبک معماری های‌ تک (High-Tech) - برترین ها

www.bartarinha.ir/fa/news/.../معرفی-سبک-معماری-های‌-تک-high-tech
۶ دی ۱۳۹۳ ه‍.ش. - در دهه‌ی هشتاد میلادی، محله‌ی بوبرگ (Beabourg) پاریس شاهد ساخت بنایی بود که چهره‌ی پاریس را برای همیشه تغییر داد و آغازگر و معرف سبک کاملاً ...

سبک معماری نئوکلاسیک – خط معمار، معماری،طراحی دکوراسیون ...

archline.ir/سبک-معماری-نئوکلاسیک/
سبک معماری نئوکلاسیک. توسط تحریریه خط معمار · شهریور ۸, ۱۳۹۴. معماری نئوکلاسیک. تحریریه خط معمار. فلسفه و تمدن کلایک یونان و روم باستان، شالوده فکری و ...

[PDF]خاستگاه معماری مدرن در تهران بررسی و شناخت اولین بنای ...

aup.journal.art.ac.ir/article_110_01e7cd84589fe0992aed30cc56d117d8....
بررسی و شناخت اولین بنای سبک معماری مدرن در پایتخت کشور. استادیار دانشگاه آزاد اسالمي، واحد تهران مركز، استان تهران، شهر تهران 1. Email: ghobadian@iau.ae.

معمار (بزرگترین معمار خداوند است ) - سبک های معماری ایران

www.memar60.blogfa.com/post-31.aspx
سبک خراسانی: با طلوع اسلام ساخت بناهای مذهبی به خصوص مساجد آغاز گردید. سبک خراسانی اولین سبک معماریاسلامی بوده، چون اولین بناها در خراسان ایجاد شده، لذا به ...

New Design Team - سبک معماری مدرنیته

memarliq.blogfa.com/tag/سبک-معماری-مدرنیته
New Design Team - سبک معماری مدرنیته - اینجا یک معمار می نویسد... - New Design Team.

Architecture - معرفی سبک معماری گوتیک

www.the-art.blogfa.com/post-38.aspx
معماری گوتیک یکی از سبک‌ها و دوره‌های تاریخی معماری است. این سبک یک سبک مذهبی بوده که همواره در خدمت کلیسا بوده است.آغاز پیدایش هیچ یک از شیوه‌های معماری را به ...

سبک‌های معماری اسلامی و بناهای مربوطه در ایران - جامعه آنلاین ...

memaran.ir › روزنامه › سرویس ها › بخش معماری ایران › یادداشت
معماری ایرانی را در دوره اسلامی پیش از دوره معاصر به چهار سبک خراسانی، رازی، آذری و اصفهانی تقسیم می کنند، که در این مطلب به معرفی اجمالی این سبک ها می پردازیم، ...

معنی سبک معماری به انگلیسی - دیکشنری آنلاین آبادیس

dictionary.abadis.ir/Word/FaToEn/سبک-معماری/
معنی سبک معماری به انگلیسی. ... فن معماری ، معماری ، سبک معماری ، مهرازی. ordonnance. وضع ، حکم ، سبک معماری ، ترتیب ، فرمان. اگر از نظر شما معنی این عبارت ...

سبک معماری فرانک گهری - سیویلتکتسیویلتکت

civiltect.com/?tag=سبک-معماری-فرانک-گهری
فرانک گهری (Frank O. Gehry) یکی از اولین معمارهای معروف به سبک دیکانستراکتیو یا به قول برخی از بزرگان سبکپانکی (!) است که طرحهای نامتعارفش, ساختمانهای ...

سبک معماری خراسانی – پارس دیسا

pars-disa.ir/سبک-معماری-خراسانی/
۲۴ مرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. - سبک خراسانی. اولین نمونه های هنر و معماری اسلامی ایران در منطقه خراسان شکل گرفت. شیوه خراسانی در قرن اول هجری و از ابتدای پذیرش دین مبین اسلام از ...

انواع بناهای تاریخی ایران بر اساس سبک معماری

omransara.ir/معماری.../23-انواع-بناهای-تاریخی-ایران-بر-اساس-سبک-معمار...
معماری در ایران بیش از ۶ هزار سال تاریخ پیوسته دارد. این معماری نه تنها فراتر از مرز جغرافیایی ایران امروزی نمودی بارز دارد بلکه از نظر تنوع، پهنه وسیعی را در برمی ...

معماری - سبک معماری (رومانسک)

kmco.blogfa.com/post/16
معماری - سبک معماری (رومانسک) - طراحی معماری - اجرا - تولید وارائه متریالهای لوکس ساختمانی(www.kmco.ir)

معماری سبک آذری | هنر اسلامی

www.islamicartz.com/.../JAl8co_a7ms6ZHuF0maaSFq4n2etxi59kTy1W...
معماری سبک آذری سومین سبک معماری سنتی ایران پس از اسلام می‌باشد که خود به دو دوره تقسیم می‌شود. دوره حکومت ایلخانان و دوره حکومت تیموریان.

باهاوس؛ مدرسه ای که یک سبک معماری شد - طراحی صنعتی ایرانی

www.newdesign.ir/search.asp?id=40&rnd=7926
باهاوس نام یک مکتب معماری است که از نام مدرسه هنر و معماری باهاوس در آلمان گرفته شده است. این مدرسه معماری که از سال 1919 تا 1933 فعالیت می کرده است، پیشگام ...

سبک و ویژگی‌های معماری گوتیک - راسخون

rasekhoon.net › ... › معماری و سازه › سبک و ویژگی‌های معماری گوتیک
۱۸ آذر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - معماری گوتیک یک سبک متمایز از معماری اروپایی قرون وسطی بود. این مقاله را بخوانید تا در مورد این سبک، ویژگی‌های برجسته‌ی آن و این که چگونه رشد ...

مدرسه باهاوس، مدرسه ای که یک سبک معماری شد - کجارو

www.kojaro.com/2016/8/30/121568/bauhaus-school/
۱۱ شهریور ۱۳۹۵ ه‍.ش. - مدرسه باهاوس، مدرسه‌ای که شهرت جهانی دارد و تاثیر فراوانی در اروپا و معماری مدرن گذاشت اثر معمار آلمانی والتر گریپیوس(Walter Gropius) است. - کجارو.

شگفتی‌های‌ معماری‌ هند؛ سبک‌ منطقه‌ گرایی‌ انتقادی‌

vista.ir/article/.../شگفتی‌های‌-معماری‌-هند؛-سبک‌-منطقه‌-گرایی‌-انتقادی‌
شگفتی‌های‌ معماری‌ هند؛ سبک‌ منطقه‌ گرایی‌ انتقادی‌ تاج‌ محل‌ كه‌ یكی‌ از شاهكارهای‌ معماری‌ دنیا محسوب‌ می‌شود، سبك‌ معماری‌مغولی‌ را دارد كه‌ تلفیقی‌ از معماری‌ و هنر ایرانی‌ است‌.

سبک های دکوراسیون | چیدانه

www.chidaneh.com/ideabooks/decoration/decorating-styles
انواع سبک های دکوراسیون و معماری داخلی، از جمله سبک های دکوراسیون مدرن،معاصر،کلاسیک،رومانتیک، روستیک، ایرانی، مینی مالیسم،تلفیقی و مشاوره متخصصین ...

پویانو-دکوراسیون داخلی،معماری،دکوراسیون منزل،کاغذدیواری ...

pooyano.com/سبک-های-معماری/
تا حدی واکنش در برابر الصلق افراطی تزئینات در سبک معماری دکو بود. ... همانند سایر جنبش های آوانگارد در آن دوره ، دستیل یا ساده تر “سبک و روش” تا حد زیادی در پاسخ ...

موسسه مطالعات و تدوین تاریخ اردبیل - سبک معماری آذری(1)

tarikheardabil.blogfa.com/post-270.aspx
سبک معماری آذري،(۱). سبكي در معماري اسلامي ايران، منسوب به آذربايجان، مشهور به سبك مغول يا ايراني- مغول و مقارن با دورة حكومت ايلخانان بر ايران (654- 736 ق/ 1256- ...

سبک معماری دیکانستراکشن | وب سایت تخصصی معماری دیفال

www.difal.ir/365/سبک-معماری-دیکانستراکشن
۲۲ شهریور ۱۳۹۲ ه‍.ش. - واژه دیکانستراکشن در فارسی به معنی ساختار زدایی، شالوده شکنی، واسازی، بنیان فکنی، ساختار شکنی و بن فکنی ترجمه شده است. شاید این کثرت ...

مولفه‌های تشخیص سبک معماری در بنا | هزار و یک بوم

1001boom.com/1200/مولفه‌های-تشخیص-سبک-معماری-در-بنا/
۵ خرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. - هنگامیکه در مورد سبک معماری یک ساختمان صحبت می‌شود دقیقا منظور چیست؟ اسامی‌ای که برای اشاره به سبک معماری یک بنا به کار می‌روند دقیقا چه ...

مدرسه طلاکاری، بنایی به سبک معماری اصفهان+عکس - ...

www.mizanonline.ir/.../مدرسه-طلاکاری-بنایی-به-سبک-معماری-اصفهانع...
۱۱ شهریور ۱۳۹۵ ه‍.ش. - به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از یورونیوز، این بنا که در قرن هفدهم میلادی ساخته شده است در فهرست میراث جهانی ...

پایان نامه و رساله معماری - سبک معماری های تک

vrayprojects.blogfa.com/tag/سبک-معماری-های-تک
برای دریافت فایل Word و Powerpoint سبک های تک تماس بگیرید. پرده ششم در معماري مدرن(1968-1989). شخصيت اصلي پرده ششم معماري سالمندي است كه همزمان با حاد ...

سبک رازی - جزوه ی معماری

www.jozveyememari.blogfa.com/post/35
جزوه ی معماری - سبک رازی - معماری ثمره ی خلاقیت درونی انسان با طبیعت است - جزوه ی معماری.

با جدیدترین سبک معماری به نام "اسم" آشنا شوید - سیمرغ

seemorgh.com › ... › دکوراسیون › دکوراسیون داخلی و افراد مشهور
۲۲ شهریور ۱۳۹۳ ه‍.ش. - سبک معماری "اسم" گرایشی در معماری است که با الهام از رویکرد طراحی اش، نام "اسم" را به خود گرفته است تا اشاره ای داشته باشد به منشا خلق اثر و روند ...

Ariani Architectural Design - سبک معماری "رنزو پیانو "

memaran8687.blogfa.com/post-24.aspx
سبک معماری "رنزو پیانو " ...خانواده اش در ژنو : سازنده بودند و تصميم او براي معمار شدن و تعليم حرفه اي آن در ميلان ميتوانست او را از واقعيتهاي روزانه ساخت و ساز جدا كند .

معماری مینی مالیسم – نشانه

www.signs.ir/?p=1821
۲۴ فروردین ۱۳۹۲ ه‍.ش. - سبک مینیمالیسم در معماری را می توان نتیجه سه عنصر مهم دانست : ۱- جنبش د استیل ۲- سبکبین الملل (جمله معروف میس وندروهه ) ۳- فلسفه معماری ...

انواع بناهای تاریخی ایران بر اساس سبک معماری - حوزه هنری

www.hozehonari.com/default.aspx?page=6654&section...mid...
انواع بناهای تاریخی ایران بر اساس سبک معماری. معماران ایرانی تلاش می‌کردند مصالح مورد نیاز خود را از نزدیک‌ترین نقاط ممکن به‌دست آورند و ساختمان‌ها را چنان می‌ساختند ...

طراحی سبک معماری در لباس - مجله اینترنتی مد و لباس پوشانیک

mag.pooshanik.ir/?p=121
۱۰ شهریور ۱۳۹۵ ه‍.ش. - سبک در لغت به معنیِ روش،شکل وشیوه است وسبک سازی به معنای ایجاد روش وشکلی جدید در اجرای یک اثر است، که می توان این موضوع را به همه رشته هایِ ...

با جدیدترین سبک معماری به نام اسم آشنا شوید - آکا

www.akairan.com/elmi/maghalat-memari/201491512337.html
مقالات معماری-مقالات تخصصی علوم ، فنون و فن آوری-با جدیدترین سبک معماری به نام "اسم" آشنا شوید,سبک معماریمدرن,سبک معماری,سبک معماری نورمن فاستر,سبک ...

مینیمالیسم چیست؟ - معماری و هنر

flower-m.persianblog.ir/post/6/
۱۰ فروردین ۱۳۹۱ ه‍.ش. - سادگی موضوعات و بیان آنها به فرم خاص مثل اشکال هندسی مشخصه ی این سبک است.و مینیمالیسم را عموما جنبشی در مخالف با اکسپرسیونیسم انتزاعی ...

آب انبار کیش بنایی به سبک معماری یزد+تصاویر

www.yjc.ir/fa/news/.../آب-انبار-کیش-بنایی-به-سبک-معماری-یزدتصاوی...
این آب‌انبار از دو گنبد و پنج بادگیر تشکیل شده و شیوه معماری آن به سبک معماری ... احداث بادگیرها همانطور که در معماریبناهای یزدی دیده می‌شود، برای خنک نمودن فضای ...

isfahancity - سبک های معماری ایران

isfahancity.blogfa.com/category/70
در ایران معماری آثار تاریخی در عین اینكه دارای مفهوم و هدف دینی و آیینی است، مانند سایر نقاط جهان وابسته به عواملی چون اقلیم، مصالح موجود، فرهنگ منطقه، فرهنگ همسایه، ...

جدول سبک های معماری - شاهکار معماری ایران

www.amasterpiece.ir/post/48
جدول سبک های معماریسبك معماري: رمانتيك منبع الهام لغات كليدي ايده بيان كننده ايده معمار معروف ساختمان شاخص معمارساختمان سال ساخت ساختمان…,جدول سبک های معماری ...

دکوراسیون داخلی و انواع معماری

bazsazisakhteman.com/خدمات/item/24-دکوراسیون-داخلی-و-انواع-معماری
دکوراسیون داخلی و انواع سبک های معماری در این مطلب آورده شده است: سبک کلاسیک. سبک کلاسیک در معماری به فضای خانه حس شکوه و بزرگی و در عین حال پایداری و ...

پاورپوینت سبک معماری - آپارات

www.aparat.com/v/eEJZO/پاورپوینت_سبک_معماری
۱۲ آبان ۱۳۹۴ ه‍.ش. - پروژه های آماده معماری برای خرید این پاور زیبا به سایت زیر (سایت SKP) مراجعه کنید و عبارت سبک معماری را در این سایت جستجو ...

معماری - سبک امپرسیونیسم

toobaarchitecture.blogfa.com/post-29.aspx
معماری - سبک امپرسیونیسم - اگر تنهاترين تنها شوم باز خدا هست او جانشين همه نداشتنهاست.

سبک معماری متا | معماری 98

memari98.com › مقالات
۵ آبان ۱۳۹۵ ه‍.ش. - در مطالب قبلی به بررسی موضوعاتی از سبک های معماری همچون سبک معماری پست مدرن post modern , معماری بیونیک bionic architecture و … پرداختیم ...

هنر سوم : معماری - شیوه معماری رازی

iran-arch.blogfa.com/category/13
معماری این شیوه مربوط به سدهٔ پنجم تا آغاز سدهٔ هفتم(سامانیان، سلجوقیان و خوارزمشاهیان) می‌باشد و دومین سبک معماریپس از اسلام در ایران می‌باشد. معماری در این دوره ...

سبک شناسی معماری - باشگاه مهندسان ایران

www.iran-eng.ir/forumdisplay.php/761-سبک-شناسی-معماری
مهم : [سبک معماری غرب]: معماری فولدینگ Folding Architecture. شروع کننده: کوروش 23، 2010/10/31. 2 صفحه ها •: 1 2. 6(ها)ضميمه. پاسخ ها: 12; نمايش: 7,173; رتبه بندي0 ...

درآمدی بر سبک معماری آذربایجان - فصلنامه علمی پژوهشی باغ نظر

www.bagh-sj.com/article_15_0.html
توسط آجورلو - ‏2010
قرون هفتم و هشتم هجری قمری عصر شکوفایی معماری در آذربایجان است. اگر چه استاد پیرنیا سبکی به نام "آذری" را توصیف و پیشنهاد کرده که مترادف با مفهوم معماری ...

خبرگزاری تسنیم - آن سوی دیوار سبک معماری مدرن

www.tasnimnews.com/fa/news/1395/04/01/1110502
۱ تیر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - در عصر معاصر، همه چیز به نوعی در حال دگرگون شدن است، از سبک زندگی انسان‌ها گرفته تا سبک معماری. این روزها معماری اصیل ایرانی و اسلامی به خاطر ...

فروشگاه سازه برتر » پاورپوینت آشنایی با سبک معماری

shop20.saze20.ir/product/پاورپوینت-آشنایی-با-سبک-معماری/
پاورپوینت آشنایی با سبک معماری جهان شامل ۳۶ اسلاید و در ارتباط با رشته مهندسی معماری می باشد. در ادامه بخشی از متن این پاورپوینت و فهرست آن را برای شما قرار داده ...

اولین مسجد ساخت چین با سبک معماری چینی

www.sakhtarsanj.com/1389-11.../45-1389-12-11-16-08-48.html
ساخت نخستین مسجد با سبک معماری چینی در استان کلانتان مالزی به تازگی به پایان رسید. ساخت این مسجد در مساحت حدود چهار هکتار در سال دو هزار و پنج آغاز شد و هشت ...

سبک معماری | پایگاه علمی سعید سان - Saeedsun

saeedsun.ir/blog/tag/سبک-معماری
این معماران آغازگر سبکی در اروپا بودند که به نام‌های تک یا تکنولوژی بسیار پیشرفته معروف گردید. در معماری مطرح شد. معماران این سبک تکنولوژی را دستاورد بزرگ ...

مقالات فرهنگی و هنری | معماری | مکاتب و سبکهای معماری - آفتاب

www.aftabir.com › مقالات › فرهنگی و هنری
باهاوس؛ مدرسه ای که یک سبک معماری شد. باهاوس نام یک مکتب معماری است که از نام مدرسه هنر و معماری باهاوس … یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۸۹. فرهنگی و هنری | معماری | مکاتب و ...

پژوهشکده پاییزان - سبک معماری مکتب شیکاگو

paeezan86.blogfa.com/post-132.aspx
پژوهشکده پاییزان - سبک معماری مکتب شیکاگو - ... سبک معماری مکتب شیکاگو. مکتب شیکاگو. شروع قرن بیستم در آمریکا با تحول شدید اقتصادی و حرکت از جامعه ...

چرا «زاها حدید» اسطوره معماری جهان سومی‌ها شده است؟ + تصاویر - ...

www.mashreghnews.ir/.../چرا-زاها-حدید-اسطوره-معماری-جهان-سومی‌ها-شده-اس...
شناخت فلسفه ديکانستراکشن، که سبک معماري ديکانستراکشن را پرورانده، ماهیت معماری او را هویدا می‌سازد. ديکانستراکشن زاييده ذهن ژاک دريدا، فيلسوف پست مدرن ...

سبک معماری دیکانستراکشن – معرفی معماران و مهم ترین ...

www.vrayshop.ir › سبک معماری
 رتبه: ۴٫۸ - ‏بازبینی توسط جعفر صیدی
۱۴ شهریور ۱۳۹۳ ه‍.ش. - دانلود آثار معرفی مهم ترین ساختمان های معماران سبک دیکانستراکشن deconstruction فرانك گهري پیتر آیزنمن زاهاحديد رم کولهاس دانیال لیبسکند.

معماری - سبک شناسی معماری

www.meamari.blogfa.com/cat-7.aspx
معماری - سبک شناسی معماری - معماران بزرگ و معماری های با شکوه.

شرکت مهندسی ساختمان « پی آمود پارتیان » - 150- سبک ...

partian.blogfa.com/.../150-سبک-شناسی-معماری-ایرانی-(چکیده-کتاب)-_...
150- سبک شناسی معماری ایرانی (چکیده کتاب) _ شیوه پارسی. تاريخ : یکشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۱ | | نویسنده : م.رها. چکیده کتاب ارزشمند. سبک شناسی معماری ...

[PDF]اراﺋﻪ ﯾﮏ ﻣﺪل ﺗﺼﻤﯿﻢ ﮔﯿﺮی اﻧﺘﺨﺎب ﺳﺒﮏ ﻣﻌﻤﺎری ﺑﺮ اﺳﺎس ﻣﻌﯿ - Sid

www.sid.ir/fa/VEWSSID/s_pdf/13613881511.pdf
ﺑﺮ اﺳﺎس ﺗﺎﺛﯿﺮ ﺳﺒﮏ ﻫﺎی ﻣﻌﻤﺎری ﺑﺮ ﺧﺼﻮﺻﯿﺎت ﮐﯿﻔﯽ. 3. و. ﻣﻮﺗﻮر اﺳﺘﻨﺘﺎج ﻓﺎزی ﻃﺮاﺣﯽ و ﭘﯿﺎده ﺳﺎزی ﺷﺪه اﺳﺖ . از ﻣﻬﻤﺘﺮﯾﻦ وﯾﮋﮔﯽ ﻫﺎی. اﯾﻦ روش ﻣﯽ ﺗﻮان ﺑﻪ. ﺳﺎدﮔﯽ ﺑﮑﺎرﮔﯿﺮی ، دﻗﺖ اﻧﺪازﮔﯿﺮی ، ﮐﻤﯽ ﺑﻮدن ارزﯾﺎﺑﯽ ...

طراحی خانه ای ۵ نفره به سبک معماری معاصر - معمارانه ها

memaraneha.ir/طراحی-خانه-ای-5-نفره-به-سبک-معماری-معاصر/
سخنی از معمار: یک خانواده با سه فرزند به تازگی به شهر غربی تنسی (west Tennessee town) با محیطی کوچک و روستایی منتقل شدند که در آنجا به دنبال خانه ای که برا.

رويکرد - آن سوی دیوار سبک معماری مدرن ...

rooykard.ir/fa/doc/news/71567/سوی-دیوار-سبک-معماری-مدرن
۱ تیر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - در عصر معاصر، همه چیز به نوعی در حال دگرگون شدن است، از سبک زندگی انسان‌ها گرفته تا سبک معماری. این روزها معماری اصیل ایرانی و اسلامی به خاطر ...

سبک معماری

www.menk-iraj.com/memari.htm
سبک معماری در ایراج قدیم. ایراج روستایی است با قدمت زیاد و معماری متفاوت . در بافت قدیمی ایراج اکثر خانه ها در دامنه کوه و اطراف قلعه ساخته شده است تا هنگام حمله ...

[PDF]سبک های معماری

pizzabook.ir/BooksPdf/105835.pdf
شناسایی. سبک های معماری. از یونان باستان تا سدة بیستم. Koch, Wilfried. ترجمه : دکتر حمیدرضا عامری سیاهوئی. عضو هيئت علمي دانشگاه ...

لایه های گوناگون معماری - سبک معماری

sanat-sakhteman.blogfa.com/cat-13.aspx
لایه های گوناگون معماری - سبک معماری - معماری٬ موسیقی فضاست٬ و معمار٬ نوازنده فضا.

درآمدی بر سبک معماری آذربایجان - انجمن مفاخر معماری ایران

ammi.ir › اخبار و مقالات › مقالات معماری و شهرسازی
۹ اسفند ۱۳۹۳ ه‍.ش. - سبک معماری آذربایجانی، که با مجموعه ای از یازده شاخص بازشناخته می شود، برآیند پیوند سنتها و اسلوب معماری خراسانی با مکاتب معماری تبریز و ...

جامعه سالم - تاثیر سبک معماری بر تربیت دینی

salemja.blogfa.com/post/261
در گفتگوی بی باک با کارشناس تربیت مطرح شد؛ به گزارش سرویس سبک زندگی بی باک، حضرت امام خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب چندی پیش در دیدار رئیس و اعضای ...

هنر و معماری - آثار معماری لوکوربوزیه

art-arc.blogfa.com/post-42.aspx
او یک معمار معروف بود که با سبکی که امروزه سبک بین المللی نامیده می شود به همراهی لودویگ میس واندر روهه ، والتر گروپیوس و تئو وان داربورگ کار می کرد . او همچنین در ...

سبک "بستک" معماری فاخر دیگر کشورها می‌شود/ طراحی ...

www.mehrnews.com/.../سبک-بستک-معماری-فاخر-دیگر-کشورها-می-شو...
۳ تیر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - اصفهان - خبرگزاری مهر: محقق و پژوهشگر عرصه معماری با اشاره به اینکه ... این معماری در مناطق مرزی ایران کم شده این در حالی است که این سبک معماری در ...

مفاهیم: معماری "های تک" چیست؟ - همشهری

www.hamshahrionline.ir/details/75901
۶ اسفند ۱۳۸۷ ه‍.ش. - همشهری آنلاین- مهدی توپچی: معماری های تک (High-Tech) یا معماری با فناوری پیشرفته (Advanced-Technology) سبکی از معماری است که در دهه 1970 در ...

معرفی سبک معماری «های تِک» (2) - مهندسين مشاور اثر پويش ...

www.raheng.com/index.../4809-معرفی-سبک-معماری-«های-تِک»-2.html
معرفی سبک معماری های‌ تک با کمک اولین بنای ساخته شده به این سبک: مرکز فرهنگی هنری ژرژ پمپیدو. 6.استفاده از رنگ های روشن و ساده. معرفی سبک معماری های‌ تک (2).

شیوه معماری اصفهانی - معمار آنلاین

online-architect.ir › بانک پاورپوینت های معماری › معماری اسلامی
۷ بهمن ۱۳۹۳ ه‍.ش. - به شیوه ي معماري دوره ي صفو یه، سبک اصفهانی اطلاق می شود . چون اولین بنادر شهرها ي اصفهان ساخته شده وبه سبک اصفهانی معروف است. دوره ي حکومت ...

آشنایی با سبک های معماری ایران - ایران شهرساز

www.iranshahrsaz.com/showthread.php?tid=12208
۳۰ مرداد ۱۳۹۱ ه‍.ش. - معماری ایران دارای ۶ دوره می باشد: پیش از اسلام: ۱-پارسی ۲- پارتی پس از اسلام: ۱-خراسانی ۲- رازی ۳-آذری ۴-اصفهانی- معرفی شیوه خراسانی: این شیوه از ...

مدرسه طلاکاری، بنایی به سبک معماری اصفهان+عکس

tabnakbato.ir/fa/.../مدرسه-طلاکاری-بنایی-به-سبک-معماری-اصفهانعکس
۱۱ شهریور ۱۳۹۵ ه‍.ش. - مدرسه طلاکاری، بنایی به سبک معماری اصفهان+عکس. میدان معروف "ریگستان” در سمرقند ازبکستان یکی از بناهای دیدنی تاریخی است که به عنوان محل ...

مازقامئت -=- آذری لرین ائیله نجه هؤرونو - سبک معماری تبریز

mazqamet.blogfa.com/tag/سبک-معماری-تبریز
TƏBRİZ in Əski Evləri və Yapılarının Yapım Səyaqları سبک اصیل معماری تبریز سبک معماری خانه های تاریخی تبریز عمارت عالی قاپو تبریز - کاخ شمس العماره ...

سبک معماری داخلی فرانسوی - آموزش اتوکد vrayآموزش نرم ...

www.cgartcenter.ir/سبک-معماری-داخلی-فرانسوی/
سبک معماری داخلی فرانسوی در اکثر استان های جنوب فرانسه بکار گرفته می شود. معماری داخلی این خانه ها ترکیبی از المان های روستیک با جزئیاتی زیبا شبیه به ...

با سبک معماری بسته ترین کشور جهان آشنا شوید - صفحه نخست

khordadnews.ir/fa/.../با-سبک-معماری-بسته-ترین-کشور-جهان-آشنا-شوی...
۲۵ مرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - "رافائل الیویه" عکاس فرانسوی عکس هایی را از درون کره شمالی تهیه کرده است. عکس هایی نادر و دیدنی که سبک معماری در آن کشور را نشان می دهند.

آن سوی دیوار سبک معماری مدرن ... - ایسنا

tabriz.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=71480
۳۱ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - در عصر معاصر، همه چیز به نوعی در حال دگرگون شدن است، از سبک زندگی انسانها گرفته تا سبک معماری. این روزها معماری اصیل ایرانی و اسلامی به خاطر ...

سبک کلاسیک در معماری - معماری آنلاین - پرشین بلاگ

tmemar.persianblog.ir/page/4
سبک کلاسیک(classical):. سبکی بر پایه ی خطوط منظم ، قوانین ریاضی تناسب و تزئین مربوط به هنر و معماری یونان باستان و روم . که در دوران رنسانس ایتالیا ، دباره ...

طراحی ساختمان ها و سبک معماری های مدرن – جديدترين اخبار ...

www.momtaznews.com/طراحی-ساختمان-ها-و-سبک-معماری-های-مدرن/
بالاخره پس از ۱۸ ماه تلاش طراحان و سازندگان، خانه ای قابل حمل موسوم به blob VB3 به اتمام رسید. به نقل از سایت Design Inspiration، خانه مزبور که به شکل تخم مرغ است، ...

معماری - طبقه بندی سبکهای معماری معاصر

mr-mozal2.blogfa.com/post-16.aspx
طبقه بندی سبکهای معماری معاصر. سبک معماری: معماری ارگانیک منبع الهام: طبیعت لغات کلیدی: - حداقل دخالت در محیط طبیعی - معماری بومی - رشد - گسترش از درون به ...

سبک آذری در معماری مساجد - خبرگزاری شبستان

shabestan.ir/detail/News/409819
۲۶ مهر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - سبک آذری در معماری مساجد خبرگزاری شبستان: بهره گیری از هندسه و تنوع در طراحی پلان ها در بیرون زدگی در کالبد و تورفتگی در سبک آذری نمودار ...

[PDF]ﺑﺮرﺳﯽ ﻧﻔﻮذ ﻣﻌﻤﺎري ﻧﺌﻮﮐﻼﺳﯿﮏ اروﭘﺎ در ﻣﻌﻤﺎري ﻣﻌﺎﺻﺮ اﯾ د

zibasazi.ir/fa/images/pdf/Notes&Article/Memari17.pdf
ﻣﻌﻤﺎري ﻧﺌﻮﮐﻼﺳﯿﮏ ،ﺳﺒﮏ ﻣﻌﻤﺎري اﺳﺖ ﮐﻪ ﻋﻤﺪﺗﺎ از ﻧﯿﻤﻪ دوم ﻗﺮن ﻫﺠﺪﻫﻢ ﺗﺎ ﻧﯿﻤﻪ دوم ﻗﺮن. ﻧﻮزدﻫﻢ ﻣﯿﻼدي در اروﭘﺎ راﯾﺞ ﺑﻮده ... ﻣﻌﻤﺎري ﻧﺌﻮﮐﻼﺳﯿﮏ اروﭘﺎ ﺑﻪ اﯾﺮان و ﭼﮕﻮﻧﮕﯽ ﺗﺎﺛﯿﺮﭘﺬﯾﺮي ﻣﻌﻤﺎري دوره ﻧﺎﺻﺮي از اﯾﻦ ﺳﺒﮏ.

باروک - scipost - خودرو ، تکنولوژی ، خبر علمی

www.scipost.ir/wiki/باروک
از نظر منتقدین قرن نوزدهم، معماری باروک عبارت است از معماری کلاسیک منحط بی ساختار و دارای تزئینات نمایشی زیاد و عجیب و غریب. این سبک که در ایتالیا پا گرفت ...

آغاز مدرنیسم در معماری تهران - انسان شناسی و فرهنگ | انسان ...

anthropology.ir/node/20971
در معماری سنتی شیوه های ساخت و ساز و فرم ساختمان ها به صورت پیوستار از دوران قبل به ... اما یکی از معماری هایی که در تهران زمان قاجار رایج بود، معماری به سبک نئو ...

مسجد شناور به سبک معماری آسیایی

samair.ir/fa/news/40796/مسجد-شناور-به-سبک-معماری-آسیایی
۱ شهریور ۱۳۹۵ ه‍.ش. - مسجد سلت ملاکا(مسجد تنگه‌ی ملاکا)، در اوایل قرن بیستم با ترکیبی از سبک معماری آسیای شرقی و مالایی ساخته شد.

architecture مبانی و مفاهیم در معماری معاصر غرب - معماری نوین

modernarchitecture.persianblog.ir/post/3/
۹ مهر ۱۳۹۱ ه‍.ش. - معروفترین معمار سبک شیکاگو لویی سالیوان بود که شعار معروف «فرم تابع عملکرد» را برای اولین بار که یکی از شعارهای محوری معماری مدرن است ...

نگاهی به سبک معماری آنتونی گائودی – Muse In Arts

www.museinarts.com/2016/07/.../نگاهی-به-سبک-معماری-آنتونی-گائودی...
۱۳ تیر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - آنتونی گائودی ای کرنت معمار بزرگ کاتالان در تاریخ ۲۵ ژوئیه ۱۸۵۲ در خانواده ای که به شکل موروثی مسگر بودند، چشم به جهان گشود. وی در “مدرسه ی ...

سبک معماری یونان

arch88raf.rzb.ir/post/786
وضعیت طبیعی و جغرافیایی یونان: شبه جزیره بالکان در جنوب اروپا قرار دارد ، که قسمت بزرگی از آن در دریای مدیترانه پیش رفته و در همین…,سبک معماری یونان,پاتوق ...

مقاله نظریه و ریشه های شکل گیری سبک معماری های- تک High ...

www.civilica.com/Paper-UUSD01-UUSD01_0664=نظریه-و-ریشه-های-ش...
مقاله نظریه و ریشه های شکل گیری سبک معماری های- تک High-tech, در اولین کنفرانس ملی شهرسازی، مدیریت شهری و توسعه پایدار (1st National Conference on Urban ...

[PDF]ﺍﻟﮕﻮﻫﺎ ﻭ ﺳﺒﮏ ﻫﺎﯼ ﻣﻌﻤﺎﺭﯼ ﻧﺮﻡ ﺍﻓﺰﺍﺭ - sharif university of technology

ce.sharif.edu/courses/85-86/2/ce924/resources/.../ArchitecturalStyles.pdf
ﺧﻮﺍﻫﻴﻢ ﮐﺮﺩ ﺭﻭﺵ ﻫﺎ ﻭ ﺳﺒﮏ ﻫﺎﯼ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﻭ ﻣﺘﺪﺍﻭﻝ ﻣﻌﻤﺎﺭﯼ ﻧﺮﻡ ﺍﻓﺰﺍﺭ ﺭﺍ ﺑﺮﺭﺳﯽ ﮐﺮﺩﻩ، ﻣﺰﺍﻳﺎ ﻭ ﻣﻌﺎﻳﺐ ﻫﺮ ﮐﺪﺍﻡ ﺭﺍ ﺑﻴﺎﻥ ... ﺑﻨﺎﺑﺮ ﺍﻳﻦ ﻃﺮﺍﺡ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﻣﻲ ﺑﺎﻳﺪ ﺍﻧﻮﺍﻉ ﻣﺪﻟﻬﺎ ﻭ ﺳﺒﮑﻬﺎﯼ ﻣﻌﻤﺎﺭﯼ ﻭ ﻣﺸﺨﺼﺎﺕ ﺁﻧﻬﺎ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺧﻮﺑﯽ ﺑﺸﻨﺎﺳﺪ ﺗﺎ.

تصاویری از آثار شگفت انگیز سبک معماری گوتیک روسی

af.shafaqna.com/FA/76865
به گزارش سرویس ترجمه شفقناافغانستان، سبک معماری گوتیک روسیه تحت حکومت کاترین کبیر و در قالب تلفیقی از جنبش های گوتیک اروپایی و باروک مسکو ...

برسی سبک معماری ایران با مهندس عامری فرد - طراحی داخلی

www.padnaamood.ir/برسی-سبک-معماری-ایران-با-مهندس-عامری-فر.html
۱ تیر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - سبک معماری اسم، راه حلی برای معماری هویت زده امروزی کشور است، بلکه می تواند نماینده شایسته ای برای علم و هنر این مرز و بوم در سطح بین المللی ...

کتابی مصور درباره‌ی سبک معماری در جلگه‌ی مرکزی گیلان

ical.ir › خانه › اخبار دنیای کتاب
۲ خرداد ۱۳۹۱ ه‍.ش. - اگر‌چه دارای ویژگی‌های مشترکی بین ساختمان‌های روستایی می‌توان یافت به‌طوری که این سبک معماری را از سایر مناطق ایران ممتاز می‌کند، اما هر منطقه‌ا‌ی از ...

سبک معماری سنتی در خانه های مدرن شهرستان اشکذر احیا شد - ...

qudsonline.ir/.../سبک-معماری-سنتی-در-خانه-های-مدرن-شهرستان-اشکذر-اح...
۱۵ دی ۱۳۹۴ ه‍.ش. - قدس آنلاین یزد - مسئول نمایندگی ميراث فرهنگي شهرستان اشکذرگفت : برای اولین بار در شهرستان اشکذر خانه هایی با سبک معماری سنتی توسط ...

پرتال جامع علوم انسانی - درآمدی بر سبک معماری آذربایجان

www.ensani.ir/fa/content/260844/default.aspx
چکیده: قرون هفتم و هشتم هجری قمری عصر شکوفایی معماری در آذربایجان است. اگر چه استاد پیرنیا سبکی به نام «آذری» را توصیف و پیشنهاد کرده که مترادف با مفهوم ...

سبک معماری تفاوت | خانه جدید من | مقالات

www.mynewhouse.ir/read-articles/101/سبک-معماری-تفاوت
طبقه بندی سبک های معماری معاصر سبک معماری: معماری ارگانیک منبع الهام: طبیعت لغات کلیدی:- حداقل دخالت در محیط طبیعی - معماری بومی - رشد - گسترش از درون به ...

مسجد گوهرشاد - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/مسجد_گوهرشاد
در قسمت وسط نیز کتیبه‌ای به نام محمد رضا امامی وجود دارد. شیوه ساخت این مسجد به سبک چهار ایوانی است و در طی سال‌ها گنبد آن چهار بار تعمیر شده است. سبک معماری این ...

همه چیز درباره مسجد گوهرشاد - ایسنا

www.isna.ir/news/94071811770/همه-چیز-درباره-مسجد-گوهرشاد
۱۸ مهر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - نام معمار مسجد نیز در سمت چپِ پایه‌ ایوان جنوبی مسجد ایوان مقصوره زیر کتیبه‌ ... طاق‌های گنبدی‌شکل مسجد و مناره‌های آن با ویژگی و تزئینات خاص و با استفاده از سبک ... مسجد گوهرشاد صحنی به وسعت 2800 مترمربع دارد و زیربنای آن ...

آشنایی با مسجد گوهرشاد - خراسان رضوی - همشهری

www.hamshahrionline.ir/details/91567
۷ مهر ۱۳۸۸ ه‍.ش. - همشهری آنلاین: مسجد گوهرشاد، یکی از بناهای باشکوه و باستانی عهد تیموری ... توسط معمارمعروف ایرانی، قوام الدین شیرازی، با به‌کارگیری سبک معماری ... ایوان جنوبی، ایوان مقصوره نام دارد و ایوان شمالی، معروف به ایوان دار السیاده است.

گوهرشاد؛ قدیمى‌ترین مسجد شیعه در مشهد/ نمود معماری اسلامی در ...

iqna.ir/.../گوهرشاد-قدیمى‌ترین-مسجد-شیعه-در-مشهد-نمود-معماری-اسلامی-د...
۸ دی ۱۳۹۳ ه‍.ش. - گروه هنر: مسجد گوهرشاد به عنوان شاخصه معماری و هنر اسلامی عهد تیموری، ... و به شیوه معماریاسلامی در شرق و با به کارگیری سبک معماری دوران تیموری ساخته شد. نام ... بزرگترین ایوان‌ها، ایوان مقصوره نام داردکه در ضلع جنوبی(قبله) صحن ...

مسجد گوهرشاد مشهد، جلوه ای زیبا و اصیل از هنر اسلامی در قرن دهم ...

shabestan.ir/detail/News/61812
۳ شهریور ۱۳۹۰ ه‍.ش. - بخش های مختلف مسجد گوهرشاد مشهد به ضرورت، بارها مورد مرمت قرار ... چهار ضلع مجموعه مسجد بنا گردیده، بزرگ ترین آنها ایوان مقصوره نام دارد که در ضلع ...

مسجد گوهرشاد - ويکی شيعه

fa.wikishia.net/view/مسجد_گوهرشاد
قدمت تاریخی، سبک معماری و زیبایی‌های هنری، مسجد گوهرشاد را یکی از جاذبه‌های مذهبی ... نام او در دو محل از بنای مسجد، یکی در بالای درِ ورودی ایوان دارالسیاده و دیگری در ... مسجد گوهرشاد، چهار ایوان با سردرهای بلندی دارد که که بصورت قرینه در وسط چهار ضلع ...

مسجد گوهرشاد

tajik.irib.ir/persian/home/گنجینه-صوتی-و.../9710-مسجد_گوهرشاد
در قسمت وسط نیز کتیبه‌ای به نام محمد رضا امامی وجود دارد. شیوه معماری این مسجد به سبک معماری مساجد چهار ایوانی ایران است و در طی سال‌ها گنبد آن چهار بار مورد مرمت قرار ...

کوچه های دلتنگی - معماری مسجد گوهرشاد

koochehayedeltangi.blogfa.com/post-2.aspx
فصل پنجم: عوامل بصری مؤثر در معماری مسجد گوهرشاد ..... مسجد گوهرشاد در حال حاضر، هفت در، در جهات مختلف از جمله از طرف حرم مطهر دارد. .... شبستان گرم توسط معمار معروف ایرانی قوام الدین شیرازی با بکارگیری سبک معماریدوران تیموری ساخته شده است . ... طرحهای گل و گیاه یا برگهای باریک تیز که با کاشی معرق اجرا شده می‌توان نام برد.

زندگینامه گوهرشاد بیگم - تاریخ جهان

history-of-world.persianblog.ir/post/87/
و کتبیه های بسیاری به خط میرزا ابراهیم در شیراز وجود دارد که از جمله دارالصفا و ... که این دو مسجد به نام خود وی به مسجد گوهرشاد معروفند و از شاهکارهای هنر و معماری و ... مسجد با ویژگی و تزئینات خاص و منحصر به فرد که ردپایی از سبک مقرنس دارند در ...

معرفی مسجد گوهر شاد - سائلین‌ الزهرا

www.saelin18.com/?p=15099
بخش‌های مختلف مسجد گوهرشاد مشهد به ضرورت، بارها مورد مرمت قرار گرفته است. ... وسط چهار ضلع مجموعه مسجد بنا گردیده، بزرگترین آن‌ها ایوان مقصوره نام دارد که در ضلع ...

نکته هایی خواندنی درباره مسجد گوهرشاد - عقیق

aghigh.ir/fa/news/36701/نکته-هایی-خواندنی-درباره-مسجد-گوهرشاد
۱۶ شهریور ۱۳۹۳ ه‍.ش. - مسجد جامع گوهرشاد، چهار ایوان با سر درهای مرتفع دارد که به قرینه در وسط چهار ضلع ... نامبانو گوهرشاد، بانی مسجد، در ایوان شمالی مسجد (ایوان دارالسیاده) بر کاشی ... شیوه معماری این مسجد به سبک معماری مساجد چهار ایوانی ایران است و در طی ...

مسجد گوهرشاد مشهد

www.citypedia.ir/مسجد-گوهرشاد-مشهد/
 رتبه: ۵ - ‏۱ رأی
بانی این مسجد گوهرشاد آغا ملکه نیکوکار و خیراندیش و همسر میرزا شاهرخ بن امیر تیمور ... معمار معروف ایرانی، قوام الدین شیرازی، به سبک معماری دوران تیموری ساخته شد. ... ایوان جنوبی، ایوان مقصوره نام دارد و ایوان شمالی، معروف به ایوان دارالسیاده است.

مسجد گوهرشاد مشهد پس از ششصد سال

www.hawzah.net/fa/article/view/43268
بخشهای مختلف مسجد گوهرشاد مشهد به ضرورت، بارها مورد مرمت قرار گرفته است. ... قرینه در وسط چهار ضلع مجموعه مسجد بنا گردیده، بزرگ ترین آنها ایوان مقصوره نام دارد که ...

مسجد گوهرشاد - مهمترین اخبار ایران و جهان

vista.ir/article/275761
نیز پیشرفت های بزرگ حاصل گردید و سبک های خاصی در هر یک از کشورهای اسلامی برای ... بنای جامع گوهرشاد از آجر و گچ به شیوه معماری مشرق زمین ساخته شده است. ... مسجد گوهرشاد در حال حاضر ، هفت در ، در جهات مختلف از جمله از طرف حرم مطهر دارد. ... همچنان که اشاره شد ، مسجد دارای چهار ایوان به نام های مقصوره (جنوبی) ، دارالسیاده (شمالی)، حاجی ...

ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد - شهرداری مشهد

https://www.mashhad.ir/web_directory/24359-ایوان-مسجد-گوهرشاد.html
مقدمات ظهور عباسیان. حوادث تاریخی مشهد. مشهد دردوره های مختلف. نام مشهد. از توس تا مشهد ... مسجد گوهرشاد که در سال 821ق به وسیله معماران غیر خراسانی به شکل چهار ایوانی ساخته شد، نشانه هایی از تحول در شیوه مرسوم مساجد سبکخراسانی را در خود دارد.

منبر مسجد گوهرشاد

www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=196519
۱۲ بهمن ۱۳۹۰ ه‍.ش. - شیوه معماری این مسجد به سبک معماری مساجد چهار ایوانی ایران است و در طی ... سبک معماریاین بنا به شیوه آذری و نام معمار آن استاد قوام‌الدین شیرازی ذکر گردیده است. منبری در ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد وجود دارد که بدون استفاده از میخ، با ...

مسجد گوهرشاد - logo Mabdatamabda fa

mabdatamabda.ir/FA/Attraction/مسجد-گوهرشاد
مسجد گوهرشاد مشهد یکی از مهم‌ترین آثار باستانی مشهد و صنعت معماری ایران اسلامی ... وسط چهار ضلع مجموعه مسجدبنا گردیده، بزرگ‌ترین آن‌ها ایوان مقصوره نام دارد که در ضلع ... ایوان مقصوره قرار دارد و حاشیه اطراف محراب با کتیبه مرمت شده با کاشی‌های معرق ...

خبرگزاری تسنیم - مسجد گوهرشاد، یادگاری تاریخی در حرم مطهر ...

www.tasnimnews.com/.../مسجد-گوهرشاد-یادگاری-تاریخی-در-حرم-مطهر-ر...
خبرگزاری تسنیم: مسجد گوهرشاد یکی از شاهکارهای معماری اسلامی است که در دل حرم ... قمری توسط معمار معروف ایرانی، قوام الدین شیرازی، با به‌کارگیری سبک معماری دوران ... ایوان جنوبی، ایوان مقصوره نام دارد و ایوان شمالی، معروف به ایوان دار السیاده است.

[PDF]مسجد گوهرشاد

seeiran.ir/مسجد-گوهرشاد-2/?print=pdf
ﻣﺴﺠﺪ ﮔﻮﻫﺮﺷﺎد، ﻳ از ﺑﻨﺎﻫﺎي ﺑﺎﺷ ﻮه و ﺑﺎﺳﺘﺎﻧ ﻋﻬﺪ ﺗﻴﻤﻮري اﺳﺖ ﻛﻪ در اواﻳﻞ ﻗﺮن ﻧﻬﻢ ﻗﻤﺮي ﺑﻨﺎ ﺷﺪه. اﺳﺖ اﻳﻦ ﺑﻨﺎي ﺗﺎرﻳﺨ در ﺟﻨﻮب ﺣﺮم ﻣﻄﻬﺮ رﺿﻮي ﻗﺮار دارد و ﺑﻪ رواق‌ﻫﺎي داراﻟﺴﻴﺎده و دار اﻟﺤﻔﺎظ. ﻣﺘﺼﻞ اﺳﺖ. ... ﻣﻨﺒﺮ ﺻﺎﺣﺐ اﻟﺰﻣﺎن (ﻋﺞ) در ﺳﺎل 1325 ﺷﻤﺴ ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺮﺣﻮم اﺳﺘﺎد ﺣﻴﺪر ﻧﻴ ﻨﺎم ﮔﻠﭙﺎﻳ ﺎﻧ ﻣﺮﻣﺖ. ﺷﺪ.

مسجد گوهرشاد

seeiran.ir/مسجد-گوهرشاد-2/?print=print
مسجد گوهرشاد، يكي از بناهاي باشكوه و باستاني عهد تيموري است كه در اوايل قرن نهم قمري ... معمار معروف ايراني، قوام الدين شيرازي، با به‌كارگيري سبك معماري دوران تيموري ... ايوان جنوبي، ايوان مقصوره نام دارد و ايوان شمالي، معروف به ايوان دار السياده است.

حضرت امام رضا علیه السلام - مسجد گوهرشاد

hazrateemamreza.blogfa.com/category/33
ایوان جنوبی، ایوان مقصوره نام دارد و ایوان شمالی، معروف به ایوان دارالسیاده است. ... بخشهای مختلف مسجد گوهرشادمشهد به ضرورت، بارها مورد مرمت قرار گرفته است.

مسجد گوهرشاد مشهد : بنیانگذاری,ویژگیها,گنبد و مناره ها - ...

netangel.ir/مسجد-گوهرشاد-مشهد/
۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ ه‍.ش. - سبک معماری این بنا به شیوهٔ تیموری و نام معمار آن استاد قوام‌الدین شیرازی ... مسجد گوهرشادصحنی به وسعت ۲۸۰۰ مترمربع دارد و زیربنای آن ۹۴۰۰ متر ...

آشنایی با مساجد جهان - ::. نسیم نماز .::

nasimenamaz.blogfa.com/cat-15.aspx
شیوه معماری این مسجد به سبک معماری مساجد چهار ایوانی ایران است و در طی سال‌ها گنبد آن ... بناي مسجد گوهرشاد -كه به خاطر نام باني آن به اين نام خوانده مي‌شود- تقريباً 12 سال به‌طول .... مسجد قُبا نخستین مسجد جهان اسلام است که در بیرون شهر مدینه قرار دارد.

مسجد گوهرشاد؛ شاهکار معماری سنتی ایران | مجله خبری سفرمی

https://blog.safarme.com/.../goharshad-mosque-a-masterpiece-of-irans-tr...
 رتبه: ۳٫۸ - ‏۶ رأی
۱۵ مهر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - ایوان جنوبی مسجد که ایوان مقصوره نام دارد، با حدود ۵۰۰ متر مربع مساحت، ۳۷ متر طول و ۲۵/۵ ... معماری مسجد گوهرشاد برگرفته از سبک دوران تیموری است.

تصاویر برای سبک معماری مسجد گوهرشاد چه نام دارد؟

نتیجه تصویری برای سبک معماری مسجد گوهرشاد چه نام دارد؟
نتیجه تصویری برای سبک معماری مسجد گوهرشاد چه نام دارد؟