close
تبلیغات در اینترنت
کدام ستاره در رای گیری اینترنتی فیفا بهترین بازیکن قرن بیستم شد؟مارادونا

وب پیک عکس بازیگران و هنرمندان

کدام ستاره در رای گیری اینترنتی فیفا بهترین بازیکن قرن بیستم شد؟مارادونا
امروز شنبه 26 اسفند 1396

کدام ستاره در رای گیری اینترنتی فیفا بهترین بازیکن قرن بیستم شد؟مارادونا


مارادونا کدام شخصیت در رای گیری اینترنتی فیفا بهترین بازیکن قرن بیستم شد ؟

مارادونا کدام شخصیت در رای گیری اینترنتی فیفا بهترین بازیکن قرن بیستم شد ؟ , خبر مارادونا کدام شخصیت در رای گیری اینترنتی فیفا بهترین بازیکن قرن بیستم شد ؟ , ماجرای مارادونا کدام شخصیت در رای گیری اینترنتی فیفا بهترین بازیکن قرن بیستم شد ؟ , جزئیات مارادونا کدام شخصیت در رای گیری اینترنتی فیفا بهترین بازیکن قرن بیستم شد ؟ , علت مارادونا کدام شخصیت در رای گیری اینترنتی فیفا بهترین بازیکن قرن بیستم شد ؟ , دلیل مارادونا کدام شخصیت در رای گیری اینترنتی فیفا بهترین بازیکن قرن بیستم شد ؟ , چرا مارادونا کدام شخصیت در رای گیری اینترنتی فیفا بهترین بازیکن قرن بیستم شد ؟ , دلیل اصلی مارادونا کدام شخصیت در رای گیری اینترنتی فیفا بهترین بازیکن قرن بیستم شد ؟ , لحظه مارادونا کدام شخصیت در رای گیری اینترنتی فیفا بهترین بازیکن قرن بیستم شد ؟ , لینک مارادونا کدام شخصیت در رای گیری اینترنتی فیفا بهترین بازیکن قرن بیستم شد ؟ , بازیکن بیستم ؟ فیفا بهترین کدام شخصیت گیری اینترنتی مارادونا .

جواب مارادونا

 

دیگو آرماندو مارادونا ( متولد ۳۰ اکتبر ۱۹۶۰ در ویلا فیوریتو، امروزه پاتریدو در ایالت بوینس‌آیرس)،فوتبالیست آرژانتینی. وی فوتبال دهه نود را به خودش اختصاص می‌دهد. تیم ملی آرژانتین توانست در زمان او سال ۱۹۸۶، جام جهانی فوتبال را متعلق به خود کند و در سال ۱۹۹۰ به نایب‌قهرمانی جهان دست یابد.

 

دیگو خیلی کوچک بود که در کوچه پس کوچه های ویافیورتیو با توپ چهل تکه اش به این طرف و آن طرف میپرید!او به خاطر فیزیک بدنی اش همیشه با پسر های بزرگ تر از خودش فوتبال بازی میکرد و به واقع از آنها برتر بود!

تا اینکه توجه سرمربی تیم جوانان آرژانتینیوس جونیورز،فرانسیس کورنخو، را به خود جلب کرد!این مربی به توانایی های دیگو شک نداشت اما مطمئن نبود که او بتواند با افرادی بزرگ تر از خودش به راحتی کنار بیاید و ابتدا از پذیرفتن او خودداری کرد اما اصرار های دیگو سرانجام نتیجه داد و مربی در مقابل این چپ پای کوچک نرم شد.

دیه گو یکی از بااستعدادترین بازیکنان نسل فوتبال جهان است که در خانواده یی فقیر و پرجمعیت به دنیا آمد. فوتبال را در باشگاه آرجنتینوس جونیورز آغاز کرد و ۱۵ساله بود که به تیم اول باشگاه پیوست. در حالی که تنها ۱۷سال داشت به تیم ملی آرژانتین دعوت شد و در برابر مجارستان یک نیمه بازی کرد.

قدرت بازی سازی، پاس های بلند و کوتاه میلیمتری، قدرت حفظ توپ و هوش سرشار رهبری تیم در میانه میدان، ضربه های ناگهانی و حیاتی، حفظ تعادل و قدرت پا به توپ عالی و بسیاری از خصوصیات دیگر یکفوتبالیست طراز اول در مارادونا جمع شده بود و اگر از نظر شخصیتی در حد مطلوبی بود بی تردید در کنار بزرگان فوتبال دنیا یکی از ده مرد برتر فوتبال جهان نام می گرفت.

پس از آن که «سزار منوتی» مربی بزرگ تیم ملی آرژانتین دیه گو را به دلیل اخلاق و رفتار ناپایدارش و ناپختگی دوران جوانی از تیم ملی کنار گذاشت و نام او را برای جام جهانی ۷۸ در لیست تیم نیاورد، مارادونا جام جهانی جوانان ۷۹ توکیو را میدان تاخت و تاز خود قرار داد و تیم ملی کشورش را به مقام قهرمانی جهان رساند.

دیگو خیلی سریع فوق ستاره تیم شد و در ۱۳۶ بازی به هیچ وجه طعم شکست را نچشید تا اینکه برایتیم بزرگسالان جونیورز فرا خوانده شد و در ۲۰ اکتبر ۱۹۷۷ در لیگ دسته اول پای به میدان گذاشت و به مصاف ریورپلات رفت و هرچند ۲-۱طعم شکست را چشید اما آن آغازی بود بر دوران طلایی فوتبال او.بعد از آن مورد توجه بوکا جونیورز قرار گرفت و پایش به اروپا گشوده شد وتیمهای بارسلونا،ناپولی و سویا تیمهایی بودند که شاهد تکنیک بی نظیر و پای چپ جادویی اش بودند.

 

 

باشگاه معروف بوکاجونیورز حاضر شد برای خرید او پول خوبی پرداخت کند. این بار رکورد او بهتر شد و در ۲۸بازی، ۴۰ گل زد و در سال ۱۹۸۱ با بوکاجونیورز قهرمان آرژانتین شد. کم کم نام جوان با استعداد آرژانتینی بر سر زبان ها افتاد و بارسلون با پرداخت بالاترین مبلغ، او را به ایالت کاتالونیا برد. از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۴ بارسلون محل بروز استعدادها و بازی های دیه گو بود. هافبک پرتوان آمریکای جنوبی قهرمانی سال ۸۳ اسپانیا را برای بارسلون به ارمغان آورد.

حال تیم ناپل ایتالیا خواهان او بود و مبلغ بسیار بالایی به او پیشنهاد کرد تا در سال ۸۴ به شهر ناپل مهاجرت کند. مارادونا هفت سال در ناپل ماند و در سال ۱۹۹۱که از ایتالیا به آرژانتین برگشت، معروف ترین و محبوب ترین ورزشکار شهر ناپل بود.

او یک تنه ناپل را به دو مقام قهرمانی در سال ۱۹۸۷ و ۱۹۹۰ رساند. پس از بازگشت مارادونا به وطنش، تیم ناپل دیگر نتوانست قامت راست کند و حتی به دسته دوم بازی ها سقوط کرد. در سال ۹۱۱۹ مارادونا به اتهام حمل و مصرف مواد مخدر، از ایتالیا اخراج شد و به کشورش بازگشت و از آن سال به طور مرتبباشگاه خود را عوض کرد. معروف ترین باشگاهی که بعد از جام جهانی ۹۴ در آن توپ زد، بوکاجونیورز بود که در سال های ۹۶۱۹ و ۹۷۱۹ در آن بازی کرد.

مارادونا چندی نیز مربی راسینگ بود که به دلیل عدم موفقیت از کار برکنار شد.

دیگو برای تیم ملی آرژانتین بازی هایی به یاد ماندنی انجام داد و هرچند که بعد از باتیستوتا با ۳۴ گل زده در ۹۱ بازی به عنوان دومین گلزن آرژانتین شناخته میشود ولی تاثیر او در تیم به حدی بود که فدراسیون فوتبالآرژانتین پیراهن شماره ۱۰ این تیم را بازنشسته اعلام کرد.(هرچند بعد ها با مخالفت فیفا مجبور به لغو این تصمیم شد).

عشق و علاقه آرژانتینی ها به او از ۱۳ آپریل ۱۹۷۷ آغاز شد.در آن روز مارادونا برای اولین بار پیراهن تیمکشورش را پوشید و در یک بازی دوستانه به مصاف تیمی منتخب از ستارگان لیگ آرژانتین رفت.بازی خوب او باعث شد تا سزار لوییس منوتی نتواند از او چشم پوشی کند و از او برای حضور در مرحله نهایی جامجهانی ۱۹۷۸ دعوت کرد.آرژانتین در آن مسابقات قهرمان شد اما بدون مارادونا و منوتی ترجیح داد تا او را بر روی نیمکت بنشاند!

حضور در جام جهانی هرچند که به او بازی نرسید اما یک تجربه خوب برای دیگو بود و تابستان همان سال او به همراه تیم جوانان آرژانتین فاتح رقابت های جهانی جوانان در ژاپن شد.دیگو سالها بعد راجع به آن روز گفت”تا آن زمان حضور بر روی چمن برایم فقط حکم یک تفریخ را داشت و به هیچ وجه حس نمیکردم که در یک مسابقه فوتبال ممکن است به بازیکن تا این حد فشار بیاید.بعد از آن هم هیچگاه آنقدر تحت فشار قرار نگرفتم،البته به جز مواقعی که دخترم از من خواسته ای دارد!”

اما او مردی پر حاشیه بود و بارها حضور در دادگاه را تجربه کرد.ابتدا به خاطر شلیک کردن به یک خبرنگار باتفنگ بادی و بعد هم به خاطر به ناسزا گرفتن پاپ در یک برنامه تلویزیونی!

 دیگو آرماندو مارادونا 4 بیوگرافی کامل دیگو آرماندو مارادونا

در بیرون میدان دشمنان زیادی داشت که در پایان حریف آنها نشد و دیگو را از پای در آوردند.اما در زمینفوتبال بی رقیب بود. بی دلیل نیست که میشل پلاتینی اسطوره فوتبال فرانسه راجع به او میگوید”کاری را که من با توپ فوتبال هم قادر به انجامش نیستم او با یک پرتغال به راحتی انجام میدهد”

در جام جهانی ۱۹۸۲ او نتوانست آن کیفیت همیشگی اش را به نمایش بگذارد.آرژانتین بازی افتتاحیه جام را از بلژیک باخت و بعد از آن مجارستان و السالوادور را از پیش رو برداشت.دیگو دو گل در مقابل مجارستان به ثمر رساند اما نتوانست اینکار را در برابر ایتالیا و برزیل تکرار کند و آرژانتین در مرحله دوم از دور رقابت ها کنار رفت.

اما در مکزیکو ۱۹۸۶ او بسیار خوش درخشید.۵ گل او-یکی به ایتالیا و دو جفت به انگلیس و بلژیک- تیمکارلوس بیلاردو را به فینال رقابت ها رساند و با پیروزی ۳-۲ آرژانتین برابر آلمان غربی قهرمان جهان شد و خود را به عنوان بزرگترین فوتبالیستی که ناکنون پای به چمن فوتبال گذاشته به جهانیان معرفی کرد.

۴ سال بعد بازی ها در ایتالیا برگزارشد.دیگو ۷ سال را به همراه ناپولی گذرانده بود و با آن تیم دو بار قهرمانباشگاه های ایتالیا و یک بار هم قهرمان جام یوفا شده بود ولی آن تورنمنت برای دیگو شرایط متفاوت تری داشت و او قبل از شروع بازی ها از ناحیه زانو مصدوم شد اما با اتکا به قدرت بدنی اش و علیرغم آن مصدومیت پای به زمین گذاشت و آرژانتین را از سد برزیل،یوگشلاوی و ایتالیا گذراند اما در فینال و در مقابل پنالتی آندریاس برمه کاری از دستش بر نمی آمد و آرژانتین به نایب قهرمانی قناعت کرد.

اما آخرین پرده از حضور مارادونا در جام جهانی،تاریک ترین آنها نیز بود.مسابقات در آمریکا برگزار میشد و مارادونا در دو بازی ابتدایی در مقابل یونان و نیجریه حضور داشت اما کمیته مسابقات اعلام کرد که آزمایش دوپینگ او مثبت است و او از ادامه همراهی تیم ملی آرژانتین محروم شد.هم تیمی های او هم نتوانستند در غیابش کاری از پیش ببرند و آرژانتین از مرحله دوم فراتر نرفت.

بعد از آن دیگو سالهای سختی را گذراند و در حالی که گرفتار اعتیاد بود به کوبا رفت تا با کمک دوستصمیمی اش فیدل کاسترو اعتیاد را ترک کند و تا حد زیادی هم در این راه موفق بود.بازی خداحافظی او در ۱۰ نوامبر ۲۰۰۱ با شکوه هرچه تمام تر در استادیوم لا بومبونرا (استادیوم خانگی بوکا جونیورز) برگزار شد و او در قالب تیم ملی آرژانتین به مصاف تیمی متشکل از ستارگان هم دوره اش رفت و بدین ترتیب آرژانتین با پسرک طلایی اش وداع کرد!

در سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای گیری اینترنتی فیفا جهت انتخاب بهترین بازیکن فوتبال قرن بیستم رای اول را بدست آورد و بعنوان بهترین بازیکن قرن بیستم توسط طرفداران فوتبال جهان شناخته شد در همین سال گل دوم وی به انگلستان در جام جهانی ۱۹۸۶ بعنوان برترین گل قرن معرفی شد.

در سال ۲۰۰۵ مارادونا مدتی به عنوان مجری تلویزیونی در برنامه شماره های ۱۰ به کار مشغول شد.

 دیگو آرماندو مارادونا 480x309 بیوگرافی کامل دیگو آرماندو مارادونا

در نوامبر ۲۰۰۸ وی بعنوان سرمربی تیم ملی آرژانتین منصوب شد در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی وی هدایت تیم ملی آرژانتین را بعده داشت تیم آرژانتین در این جام کلکسیونی از بهترینهای جهان را در اختیار داشت و به اعتقاد بسیاری از منتقدین اتخاذ تاکتیکهای غلط از سوی مارادونا باعث شد تا این تیمنتواند جام را فتح کند آرژانتین در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ با قدرت تمام تیمهای نیجریه۱-۰ کره جنوبی ۴-۱ و یونان ۲-۰ را شکست داد و با امتیازات کامل راهی مرحله یک هشتم نهایی شد در این مرحله نیز مکزیک را با نتیجه ۳ بر ۱ شکست داد اما در مرحله یک چهارم نهایی در برابر آلمان شکست تحقیر آمیز ۴ بر ۰ را متحمل شد و از گردونه رقابتها خارج شد و رویای مارادونا برای دستیابی به قهرمانی جهان در کسوت مربی بر باد رفت هرچند در بازگشت به آرژانتین وی با استقبال بسیار گسترده هواداران آرژانتینی مواجه شد اما پس از جام جهانی با وجود تمام حمایتهای مردمی وی از سرمربیگری آرژانتین کنار گذاشته شد

در مارس ۲۰۱۰ مجله تایم فهرست ۱۰ بازیکن تاثیرگذار تمام ادوار جام جهانی را منتشر کرد که در این فهرست رتبه نخست از آن مارادونا بود

سوابق بازیگری

۹۱ بازی ملی و ۳۴ گل

حضور در جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا

قهرمانی در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک

انتخاب به عنوان بهترین بازیکن جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک

نایب قهرمانی در جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا

حضور در جام حهانی ۱۹۹۴ آمریکا

۱۹۷۶-۱۹۸۱ آرژانتینیوس جونیورز (۱۶۶ بازی و ۱۱۶ گل)

۱۹۸۱-۱۹۸۲و۱۹۹۵-۱۹۹۷ بوکا جونیورز(۷۱ بازی و ۳۵ گل)

۱۹۸۲-۱۹۸۴ بارسلونا (۵۸ بازی و ۳۸ گل)

۱۹۸۴-۱۹۹۱ ناپولی (۲۵۹ بازی و ۱۱۵ گل)

v 1992-1993 سویا (۲۹ بازی و ۷ گل)

قهرمان آرژانتین ۱۹۸۱

قهرمان ایتالیا ۱۹۸۷ و ۱۹۹۰

جام حذفی ایتالیا ۱۹۸۷

جام یوفا ۱۹۸۹

 

دیگو آرماندو مارادونا 2 بیوگرافی کامل دیگو آرماندو مارادونا

 


برچسب‌ها: دیگو آرماندو مارادونا, آرژانتین, برزیل, بهترین بازیکن جهان, بهترین بازیکن تاریخ فوتبال

 

پله يا مارادونا كدام‌يك بهترين بازيكن تاريخ فوتبال هستند؟
اين مساله هر چند وقت يك بار باعث به وجود آمدن بحث‌هايي مي‌شود كه در بعضي موارد كار را حتي به جنگ لفظي بين هواداران پرتعداد آنها مي‌كشد.
يكي از بزرگ‌ترين اختلاف‌هايي كه بين اهالي فوتبال وجود دارد، اين موضوع است كه پله يا مارادونا كدام‌يك بهترين بازيكن تاريخ فوتبال هستند. اين مساله هر چند وقت يك بار باعث به وجود آمدن بحث‌هايي مي‌شود كه در بعضي موارد كار را حتي به جنگ لفظي بين هواداران پرتعداد آنها مي‌كشد.

براي آن‌كه برداشتي صحيح براي مقايسه اين دو اسطوره فوتبال جهان داشته باشيم، به كسي نياز است كه بازي‌هاي هر دو بازيكن را از نزديك ديده باشد. چرا كه در سال‌هاي دور همچون امروز تمام مسابقه‌هاي فوتبال با دوربين‌هاي متعدد مورد پوشش تلويزيوني قرار نمي‌گرفت. از طرف ديگر نبايد فراموش كنيم اين دو بازيكن در 2 دوره زماني مختلف مشغول بازي بوده‌اند و مقايسه كردن ايندو دوره بسيار مشكل است.

انريكه ماكايا ماركز يكي از معدود مرداني است كه مي‌تواند استعداد پله و مارادونا را مورد مقايسه قرار دهد. او از سال 1958 تا به امروز همه ادوار جام جهاني را از نزديك ديده است و يكي از بزرگ‌ترين روزنامه‌نگارهاي آمريكاي جنوبي است.

ماركز مجري يكي از مشهورترين و پربيننده‌ترين برنامه‌هاي تلويزيوني آرژانتين به نام فوتبال دي‌پريمر است و در 20 سال اخير سخنراني‌هاي متعددي در ارتباط با فوتبال در دانشگاه پالرموي بوئنوس آيرس انجام داده است. ديدگاه‌هاي او در مقايسه پله و مارادونا در پي مي‌آيد:

بگذاريد روشن كنم كه مقايسه 2 بازيكن آن هم از 2 دوره مختلف بسيار مشكل است. انسان به مرور زمان تغيير مي‌كند و من هم وقتي پله و مارادونا را ديده‌ام، يك بينش يكسان نداشته‌ام. شما مي‌توانيد مسي و رونالدو را مقايسه كنيد چون آنها را در يك زمان مي‌توانيد ببينيد.

موضوع بعدي اين است كه قانوني كه من براي مقايسه آنها گذاشته‌ام، چندان ارتباطي با رياضيات ندارد. براي مثال پله راست‌پا بود ولي از پاي چپش هم استفاده مي‌كرد، ولي مارادونا يك چپ‌پاي صرف بود كه از پاي راستش اصلا استفاده نمي‌كرد. اما پاي چپ مارادونا خارق‌العاده بود. اگر از كسي بخواهيد به پاي راست پله امتياز بدهد، شايد 8 از 10 را در نظر بگيرد و براي پاي چپ او 7 از 10. بنابراين او در مجموع 15 خواهد شد. مارادونا شايد براي پاي چپش 10 از 10 بگيرد ولي از پاي راستش چه؟ مي‌بينيد كه زياد هم نمي‌توان به رياضي رجوع كرد و بايد خيلي از مسائل را بررسي كرد.

مهارناشدني

در وهله اول هر دو بازيكن مهارنشدني بودند. وقتي مي‌خواستند از 2 يا 3 بازيكن عبور كنند يا شوت بزنند، اين كار را مي‌كردند؛ ولي پله از نظر بدني وضعيت بهتري داشت. مارادونا اين برتري را داشت كه مركز ثقل پايين او موجب مي‌شد بتواند تغيير مسير و تغيير سرعت ناگهاني بدهد. پله نسبت به مارادونا بازيكن ساده‌تري بود. آنها هريك براي پيروزي راه‌هاي خود را داشتند. در مسابقات معروف كوپاي آمريكا در سال‌هاي دور، برزيل همواره نسبت به آرژانتين و اروگوئه در مكان پايين‌تري قرار مي‌گرفت.

دليل آن مشخص است. وقتي آرژانتين و اروگوئه مقابل برزيل بازي مي‌كردند، در موقع لزوم از زدن ضربه به فوتباليست‌هاي برزيلي روگردان نبودند. پله اما اين خشونت را با خشونت جواب مي‌داد، چون شجاعت و قدرت بدني بالايي داشت، از ضربات حريفان نمي‌ترسيد.

پله همه كار را درست انجام مي‌داد. او همچون آلفردو دي‌استفانو آنچنان كه تصور مي‌شود، دريبل‌زن نبود، چون در اين صورت به حريف فرصت مي‌داد او را با خشونت متوقف كند يا با نفرات بيشتر فضاهاي خالي را پر كند. با اين حال هر‌زمان كه لازم بود اقدام به عبور از مدافع مستقيم خود مي‌كرد و اگر تشخيص مي‌داد كه موثر است، چند بازيكن را از مقابل برمي‌داشت. دريبل معروف پله، دريبل دوطرفه بود كه با سرعت بالايش اين كار را انجام مي‌داد.

اين موضوع را فراموش نكنيم كه پله همچون مارادونا با مدافعان قدرتمندي روبه‌رو نشده است؛ چون با تغيير فوتبال در دهه 80، مدافعان پيشرفت كردند و تاكتيك‌هاي دفاعي و نتيجه‌گرا حتي در آمريكاي جنوبي مورد استفاده قرار گرفت.

پله هيچ‌گاه در اروپا بازي نكرد. او در سفرهاي مختلفي كه همراه با سانتوس به اروپا داشت، با مشكل مواجه مي‌شد. پله مخصوصا در ايتاليا به مشكل مي‌خورد و هر وقت سانتوس به ايتاليا مي‌رفت، به دردسر مي‌افتاد. با اين حال حتي در آنجا هم پله معمولا پيروز مي‌شد. كافي است نتايج سانتوس را در زماني كه پله در زمين بوده با بازي‌هايي مقايسه كنيم كه او در زمين نبوده است. سانتوس با پله و سانتوس بدون پله، زمين تا آسمان تفاوت داشت.

تكنيك خالص

برخلاف پله كه در هوا، بازيكن خطرناكي بود، مارادونا اصلا نمي‌توانست ضربه سر بزند. با وجود اين مارادونا، پاهاي قدرتمندي داشت كه به وي اجازه مي‌داد بيشتر از انسان‌هاي معمولي جهش كند. او معمولا بعد از پرش بلندش به جاي زدن ضربه سر، توپ را با سينه مهار و يك حركت خطرناك را شروع مي‌كرد. مارادونا نسبت به پله خلاقيت بيشتري داشت. او يك فانتزي‌باز بزرگ بود كه از اين حيث از پله جلو مي‌افتد.

مارادونا كوتاه‌قامت بود؛ ولي پاهايي قوي و شانه‌هايي محكم داشت. به همين سبب گرفتن توپ از او تقريبا غيرممكن بود. او حتي مي‌توانست از ضربات خشن و تكل‌هاي بلند فرار كند، بدون آن كه آسيب ببيند. مارادونا براحتي توپ را كنترل مي‌كرد و تسلط فوق‌العاده‌اي روي توپ داشت. ديد او استثنايي بود. براي مثال او در تمام لحظاتي كه مدافعان انگليسي را يكي يكي از مقابل برمي‌داشت تا آن گل فوق‌العاده را به پيتر شيلتون بزند، حركت خورخه والدانو در قلب دفاع انگليس را زير نظر داشت و اگر او در شرايط بهتر بود، توپ را به او مي‌داد.

فكر مي‌كنم مارادونا تاثير بيشتري روي بازيكنان كناري‌اش داشت. اين موضوع شايد به دليل اين باشد كه ياران كناري مارادونا در تيم ملي آرژانتين بازيكناني معمولي بودند كه به وسيله يك ليدر همچون مارادونا هدايت مي‌شدند. كاري كه مارادونا در جام جهاني 1990 انجام داد را هيچ بازيكني تا به حال صورت نداده است. او تيمي را كه هرگز شانسي براي پيروزي نداشت، تا به فينال بالا كشاند.

پله هم همكاري بسيار خوبي در زمين با ساير بازيكنان داشت. اما او بهترين بازيكن تيمي بود كه مملو از ستاره بود. مارادونا هميشه خوب بود اگرچه هميشه ياراني همپاي خود نداشت.

دي استفانو، بهترين

مارادونا پاي چپ هنرمندي داشت كه باعث مي‌شد فوتبال زيباتر شود. پله هم بسيار زيبا بازي مي‌كرد، اما او پيش از آن كه يك هنرمند باشد، يك ورزشكار بود. بازيكنان كمي در تاريخ به اين دو اسطوره نزديك شده‌اند. يوهان كرويف و بابي چارلتون از جمله بهترين بازيكنان تاريخ هستند، اما هيچ‌يك از آنها و حتي پله و مارادونا، بهتر از آلفردو دي استفانو نبودند. براي من دي‌استفانو بهترين بازيكن تاريخ است. او كاملا زمين را در اختيار مي‌گرفت و بازي خودش را ديكته مي‌كرد. مكان بازي خاصي نداشت و در همه جا او را مي‌ديديد. او قدرت نادري داشت كه فوتباليست‌هاي معمولي فاقد آن هستند. دي استفانو يك استثنا بود كه كارهاي فوق‌العاده انجام مي‌داد.

سوالي كه هميشه در ذهنم مطرح مي‌شود، اين است كه اگر اين بازيكنان در اين زمان بازي مي‌‌كردند كه فوتبال مدرن ارائه مي‌شود، چه اتفاقي مي‌افتاد؟

آنها همه تكنيك، هوش، خلاقيت و قدرت‌ بدني را در بالاترين حد ممكن داشتند، ولي به عقيده من دي استفانو از همه برتر بود.

نظر بزرگان

ماريو زاگالو: حتي دو تا مارادونا هم به پاي پله نمي‌رسند.

رود گوليت: مارادونا بهترين بازيكن تاريخ است. من هر هفته از نزديك بازي‌هاي او را در ايتاليا مي‌ديدم. او واقعا در كلاسي متفاوت بازي مي‌كرد.

فرانتس بكن باوئر: پله بهترين است. او همواره صادقانه رفتار مي‌كرد ولي مارادونا اين‌گونه نبود.

كارل هاينس رومنيگه: مارادونا بهترين بود. زماني كه مارادونا بازي مي‌كرد، بازي كردن كمي مشكل‌تر شده بود. پله فقط در برزيل بازي كرد و بعد در كاسموس نيويورك. مارادونا در آرژانتين و بوكاجونيورز بازي كرد و بعد به اروپا رفت.

توستائو: پله كامل‌تر از مارادونا بود. مارادونا با توپ يك هنرمند بود، يك شعبده‌باز سيرك، پله سمبل تكنيك و خلاقيت بود.

اريك كانتونا: مارادونا هميشه بهترين خواهد بود. چيزي كه او را متمايز مي‌كند اين است كه او برخلاف پله كه بازيكناني استثنايي در كنارش مي‌ديد، ياراني معمولي داشت. مارادونا مجبور بود تيم را به دندان بكشد. اگر شما مارادونا را از آرژانتين مي‌گرفتيد، آنها قهرمان جام جهاني نمي‌شدند، اما برزيل بدون پله هم قهرمان مي‌شد.

رونالدو: بگذاريد يادآوري كنم كه من برزيلي‌ام. فكر مي‌كنم جواب خود را گرفتيد!

سر الف رمزي: پله تقريبا همه چيز داشت. مارادونا هم همين‌طور. مارادونا بيشتر تلاش مي‌كرد و تكنيك بالاتري داشت. مشكل اينجاست كه بعضي مواقع او را به دلايل ديگري به خاطر مي‌آوريم. او قوانين را زير پا مي‌گذاشت تا خود را نشان دهد.

سر الكس فرگوسن: اين يك بحث بي‌حاصل است كه بستگي به اين دارد كه بازيكن موردنظر شما متعلق به كدام دوره است. اين بحث هميشه ادامه خواهد داشت و از آن نتيجه هم عايد نمي‌شود.
تهيه كننده:مزدك ميرزايي منبع:four four two آوريل 2009
 

 

 

 

به نام خداوند بخشنده مهربان

بحث کردن پیرامون بهترین ها در تاریخ هر رشته ای جذاب و پرطرفدار است چه در مورد سینما و بازیگری و چه هنر و موسیقی ...   حال اگر زمینه مورد بحث محبوبترین ورزش دنیا باشد افراد بیشتری به بررسی موضوع خواهند پرداخت.   افراد زیادی راجع به بهترین بازیکن ، بازیگر ، موسیقیدان و ... در طول تاریخ نظر می دهند و سنگ نماینده خود را به سینه می زنند. در برخی موارد اکثر مردم اتفاق نظر دارند مثلا اینکه آلفرد هیچکاک بهترین کارگردان همه دورانهاست یا مارلون براندو بهترین بازیگر است ... اما در فوتبال قضیه طور دیگری ست .

"به راستی چه کسی بهترین است ؟"

در فوتبال مردمان دنیا به تناسب باشگاه مورد علاقه یا ملیتشان راجع به بهترین بازیکن تاریخ فوتبال نظر می دهند که گهگاه مغرضانه و جانبدارانه (ولی قابل درک) است . مثلا هرگز یک برزیلی مارادونا را بهترین در تاریخ نمی داند ، هرچند بازی مارادونا را ندیده باشد.   یک آرژانتینی هیچگاه به پله رای نخواهد داد حتی اگر در درون خود احساس کند که پله بهترین است. علی ای حال برای انتخاب بهترین بازیکن تاریخ فوتبال می توان دایره ای محدود از بازیکنان تاریخ را شکل داد و درباره ی آنها اظهار نظر کرد :

مارادونا ، پله ، زیدان ، کرایف، بکن باوئر ، رونالدو نازاریو ، دی استفانو ، پلاتینی یا شایدم کریستیانو رونالدو و مسی.

"آیا این انتخاب ممکن است ؟ معیار برای انتخاب بهترین بازیکن تاریخ چیست ؟ "

بی گمان کیفیت فوتبال که هر نفر بازی می کند و عناوینی که برده باید معیار باشد. عده ای می گویند لیونل مسی بهترین است : او سه بار چمپیونز لیگ را برده ، دو بار توپ طلا را و زیبا بازی می کند. از نظر آنها فوتبال مسی زیباست( این عده هوادار بارسا و یا آرژانتین هستند) . برخی می گویند کریستیانو بهترین است : توپ طلا را برده ، یکبار چمپیونز لیگ را به خانه برده و بی گمان زیبا ترین استایل فوتبال بازی کردن را در تمام دنیا در حال حاضر ( و یا حتی در دهه اخیر ) دارد (غالبا رئالی ها و منچستری ها یا پرتغالی ها می گویند). اما کارنامه این دو نفر

تمام نشده و آنها هنوز با به توپ هستند و در مواردی امتحان خود را پس نداده اند. یکی از این موارد قهرمانی در جهان با تیم ملی ست ( پله ، زیدان، بکن باوئر و مارادونا همگی این ویژگی را دارند ) دیگری جواب دادن در باشگاه های گوناگون و تطبیق پذیری ست مثلا زیدان در یووه و رئال درخشید ( کریستیانو   این امتحان را خوب و یا حتی عالی پس داده ولی مسی ... ) و دیگری تحت تاثیر تیم نبودن است : مارادونا یک تنه ناپولی را قهرمان کرد یا فرانسه 2006 فقط با حضور زیدان تا فینال رسید. یادمان نمی رود که مسی تنها زمانی خوب بوده که بارسلونا خوب بوده ... کاری که مسی در بارسا می کند بی گمان کریستیانو هم می تواند بکند ... "وقتی هم بازیان خوب باشند تو هم خوب هستی" ( سال 2008 را به خاطر بیاورید که در اوضاع اسف بار بارسلونا مسی هیچ کاری برای آنها نتوانست بکند) در سوی مقابل افتخارات رونالدو از مسی به مراتب کمتر است و در موارد زیادی "آمار" به نفع مسی است. به نظر می رسد، اگر منطقی نگاه کنیم کریستیانو و مسی ( دست کم تا پایان دوران فوتبالشان ) باید از این فهرست خارج شوند.

"زیدان ، پله ، مارادونا : مثلث طلایی"

زیدان سه بار توپ طلا را برده و قهرمانی و نایب قهرمانی جهان ، قهرمانی اروپا ، چمپیونز لیگ ، لالیگا ، سری آ و چندین عنوان ریز و درشت دیگر دارد و کیفیت فوتبالش بی نظیر بود ( بی جهت لقب رقصنده با توپ را به او نداده اند). همچنین مارادونا و پله هرکدام گلهای اعجاب انگیزی زده اند و عناوین زیادی دارند. ( پله سه بار قهرمان جهان شده ) دست کم این سه نفر از کریستیانو و مسی بهترند . اینکه بعضی می گویند در گذشته فوتبال ابتدایی تر بوده و سیستم های دفاعی ضعیف بوده اند بی شک ادعایی نادرست است چراکه اگر سیستمهای دفاعی ضعیف بوده بی گمان سیستم های تهاجمی و کارهای تیمی هم ضعیفتر بوده همچنین انواع بدنسازی ها و داروها و امکانات کنونی برای بازیکنان وجود نداشت . هم چنین باید توجه کرد که آیا مثلا درست است افرادی که 50 یا 60 سال آینده زندگی خواهند کرد ادعا کنند فوتبال در زمان مسی و رونالدو پیشرفته نبود؟ نکته اینجاست که فوتبال هرکس به تناسب زمان خودش قابل بررسی است و مارادونا و پله در زمان خود بهترین بوده اند.

" چند نکته پایانی"

در نظر سنجی عمومی سایت یوفا سال 2004 زیدان بهترین بازیکن نیم قرن انتهایی قرن بیستم انتخاب شد.

اکثر کارشناسان فوتبال زیدان ، پله و مارادونا را بهترین در تاریخ می دانند.

به نظر می رسد انتخاب بهترین ها اگر در هر پست انجام شود منطقی تر است مثلا قیاس بکن باوئر و زیدان کمی نامعقول است.

سیستم نمره دادن به مهارت های گوناگون بازیکنان هم بعضا مورد استفاده است . در یک مقاله انگلیسی به همین شیوه رونالدو ، مسی ، مارادونا و پله مقایسه شده بودند و کریستیانو بیشترین نمره را گرفته بود.در این روش بازیکن را بصورت مجرد و بیرون از تیم بررسی می کنند(توانایی های فردی)

دوستان عزیز مادریدی ببخشید که کلام بلند شد بنده از هم صحبتی با مادریدیستا ها به شدت لذت می برم . افرادی که این سایت را می بینند قطعا افرادی فوتبال دیده و صاحب نظر هستند که تا این حد پیگیر اخبار فوتبال و باشگاه مورد علاقه شان هستند و غرض بنده از نوشتن این مقاله این بود که نظر دوستان گلم را در مورد این موضوع بدانم . خواهشا بدون جانبداری و منصفانه در بخش نظرات بگویید "به نظر شما بهترین در تاریخ فوتبال کیست؟" به نظرم بعضی ها خیلی مغرضانه در ین مورد نظر می دهند خواستم نظر رفقای مادریدی را هم بدانم. (باز هم بخاطر بلندی مطلب عذر می خواهم. )

 

 

« خدا به من کمک می کند خوب بازی کنم به همین دلیل است که هر وقت از زمین بیرون می آیم سپاس او را به جای می آورم ، احساس می کنم اگر این کار را نکنم به او خیانت کرده ام »
« مردم به من رای دادند اما آنها می خواهند جایزه ام را با پله تقسیم کنم ، من جایزه ام را با هیچ کس نصف نمی کنم . آنها به خاطر ۱۲ سالی که در اروپا بازی کردم مرا با او مقایسه می کنند . پله هرگز چنین تجربه ای نداشت لطفا دیگر مرا با او قیاس نکنید.»
« فکر می کنم یک کشور را برده ایم نه فقط یک تیم فوتبال را »
« انگلیس همیشه از ما می ترسد ، می بینم که نمی توانند روی پای خود بایستند.»
« من آرام هستم ، فکر نمی کنم نام فامیل من مانعی برایم باشد البته برای دیگران هست.»
« احساس من مانند جک نیکلسون در فیلم پرواز بر فراز آشیانه فاخته است»
« من تمام عمرم را سخت تلاش کرده ام ، کسانی که می گویند من شایسته هیچ چیز نیستم حرف مفت می زنند.»
« زین الدین زیدان شاید امروز بهترین بازیکن جهان باشد اما فوتبال او بیمار است.»
نیازی به معرفی نیست ، هر فوتبالدوستی در سراسر جهان به خوبی می داند این حرف ها از کیست، چه کسی جز بهترین ( بر اساس نظرسنجي فيفا) و البته جنجالی ترین بازیکن تاریخ فوتبال می تواند این حرف ها را زده باشد. صحبت از جادوگر فوتبال است : دیگو آرماندو مارادونا

زندگی مارادونا همواره با حواشی زیادی همراه بوده‌است و با وجود حادثه تیراندازی او به سمت چند خبرنگار که به مجروح شدن یک نفر ازآنان انجامید هنوز از چهره‌های محبوب خبرنگاران به شمار می‌رود.
مارادونا ستاره‌ای است که شاید بتوان او را جنجالی‌ترین چهره‌ی فوتبال دنیا دانست؛ چهره‌ای که به عقیده برخی از کارشناسان، نمی‌توان به او بی‌اعتنا و بی‌تفاوت بود؛ انسان یا از او خوشش می‌‌آید و یا منتفر می شود. مارادونا در دهه هشتاد و نود میلادی ستاره شماره 10 آرژانتین بود؛ اما هنوز هم آرژانتینی‌ها او را دوست دارند.
مارادونا اگر چه جثه چندان بزرگ و ورزشکارانه‌ای نداشت؛ اما با توپ کارهایی می کرد که همه را شگفت‌زده می‌ساخت. حتی می توانست به جای توپ فوتبال از یک پرتغال استفاده کند.
قدرت بازي سازي، پاس هاي بلند و کوتاه ميليمتري، قدرت حفظ توپ و هوش سرشار رهبري تيم در ميانه ميدان، ضربه هاي ناگهاني و حياتي، حفظ تعادل و قدرت پا به توپ عالي و بسياري از خصوصيات ديگر يک فوتباليست طراز اول در مارادونا جمع شده بود و اگر از نظر شخصيتي در حد مطلوبي بود بي ترديد در کنار بزرگان فوتبال دنيا يکي از ده مرد برتر فوتبال جهان نام مي گرفت.
ضربه‌های آزاد مارادونا از پشت محوطه جریمه به اندازه‌ای خطرناک بود که هوادارانش پیش از زدن ضربه، فریاد گل و شادی سر می‌دادند.
در عرصه بازي هاي ملي موفقيت مارادونا بسيار چشمگير بود، بازيکني با قد کوتاه، اما با استارت هاي انفجاري؛ در هر لحظه يي که ديه گو اراده مي کرد قادر بود خط دفاعي حريف را به هم بريزد و با پاسي ناگهاني مهاجمان تيمش را صاحب موقعيت گل کند.
بازيکن برجسته يي مثل او همواره در زمين بازي، هدف تکل هاي خشن مدافعان حريف بود. قدرت بدني مرد کوچک آرژانتيني در سال هايي که هنوز به مواد غير مجاز روي نياورده بود غيرقابل تصور مي نمود.

دوران پرفراز و نشیب باشگاهی

سی ام اکتبر سال ۱۹۶۰ در خانواده ای فقیر متولد شد اما دوران کودکی او که نخستین پسر خانواده پس از سه دختر بود، در ویافیوریتو در حومه بوینوس آیرس گذشت. دو برادر کوچکتر دیگو هوگو و ادواردو نیز بعدها فوتبالیست های حرفه ای شدند.
مارادونا هنگامی که کودکی هشت ساله بود با انجام حرکات نمایشی با توپ فوتبال در اماکن عمومی سعی می‌کرد بخشی از خرج خانواده فقیرش را تامین کند.در همین زمان بود که یک خبرنگار از او بزرگترین آرزویش را پرسید. مارادونای کوچک در برابر دوربین تلویزیون گفت دوآرزوی بزرگ دارد. یکی اینکه بتواند با تیم آرژانتین به جام جهانی برود و دیگری اینکه در جام جهانی قهرمان شود.

مارادونای ۱۱ ساله هنگامی که برای تیم استرلا روخا بازی می کرد، مورد توجه یک استعدادیاب قرار گرفت و به تیم نوجوانان آرجنتینوس جونیورز ملحق شد، یک سال بعد و در جریان رقابت های دسته اول آرژانتین بین ۲ نیمه با حرکات زیبای خود تماشاگران حاضر در ورزشگاه را حیرت زده می ساخت.
در اکتبر ۱۹۷۶ هنگامی که ۱۶ سالش هم تمام نشده بود نخستین بازی رسمی خود را برای آرجنتینوس جونیورز انجام داد و تا سال ۱۹۸۱ در این تیم ماند تا این که با یک میلیون پوند به بوکاجونیورز پیوست. او که در نیم فصل به این تیم پیوسته بود تا آخر سال ۱۹۸۲ با این تیم بود و نخستین قهرمانی اش را جشن گرفت.
پس از جام جهانی ۱۹۸۲ راهی بارسلونا شد آن هم با مبلغ ۵ میلیون پوند که آن زمان رکوردی جهانی بود. مارادونا با هدایت مربی هموطن سزار لوییس منوتی و با شکست رئال مادرید به قهرمانی جام حذفی اسپانیا دست یافت هرچند که دوران او در بارسا با سختی هایی همراه بود اول این که با بیماری هپاتیت درگیر بود و دیگر این که با تکل وحشتناک آندونی گویکوچه آ به شدت مصدوم شد هر چند که با قدرت بدنی بالای خود پس از ۱۴ هفته به میدان بازگشت، برخی نیز معتقدند در بارسلونا برای نخستین بار با کوکایین آشنا شد که این آشنایی بعدها برای او فاجعه به بار آورد.
مارادونا اختلافات زیادی با مقامات بارسلونا و به ویژه رییس خسیس باشگاه جوسپ لوییس نونیس داشت و در سال ۱۹۸۴ خواستار جدایی از این تیم شد. بار دیگر رکورد جهانی شکسته شد و این بار او با ۹/۶ میلیون پوند به ناپولی رفت و او که ناپولی را به موفق ترین دوران تاریخ خود سوق داد، جایگاهی فوق العاده در میان هواداران تیم پیدا کرد. ناپولی با او تنها قهرمانی هایش در لیگ ایتالیا(۱۹۸۷ و ۱۹۹۰)، یک قهرمانی جام حذفی(۱۹۸۷)، جام یوفا (۱۹۸۹) و سوپرجام ایتالیا(۱۹۹۰) را به دست آورد ضمن این که ۲ بار نایب قهرمان لیگ و یک بار نایب قهرمان جام حذفی ایتالیا شد. مارادونا بهترین گلزن سری A در فصل ۱۹۸۸-۱۹۸۷ بود اما شایعاتی درباره آشنایی و دوستی او با باند مافیایی «کامورا» نیز مطرح شد.

پس از جام جهانی 1990 درگیری مارادونا با سران باشگاه ناپل که با سازمان مافیای حاکم براین شهر نیز چندان غریبه نبودند آغاز شد. ناگهان در پایان یک مسابقه لیگ ایتالیا اعلام شد آثار استفاده از کوکائین در بدن مارادونا یافت شده‌است. فیفا او را ۱۵ ماه از شرکت در رقابت‌های فوتبال محروم کرد. ولی مارادونا دردسر‌های بیشتری را نیز برای خود خرید. در شهر ناپل شایع شد که پلیس این شهر متن ضبط شده مکالمات تلفنی مارادونا و یکی از مقامات مافیا را در اختیار دارد که ثابت می‌کند او در یک شبکه گسترده خلافکاری و توزیع مواد مخدر دست داشته‌است. مارادونا که ظاهرا به بوئنوس آیرس پناه برده بود در خانه خود مورد هجوم پلیس آرژانتین واقع می‌شود و باز اعلام می‌شود در خانه اش مقادیر زیادی مواد مخدر کشف شده‌است. مارادونا دیگر نمی‌توانست به ناپل بازگردد. البته پس از بازگشت مارادونا به وطنش، تيم ناپل ديگر نتوانست قامت راست کند و حتي به دسته دوم بازي ها سقوط کرد.
پس از محرومیت ۱۵ ماهه اش به دلیل مصرف کوکایین در سال ۱۹۹۲ ناپولی را ترک کرد، در فصل ۱۹۹۳-۱۹۹۲ برای سویا بازی کرد، ۱۹۹۳ را در نیوولز اولدبویز گذراند و ۲ سال آخر بازی اش را در سال های ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۷ در بوکا پشت سرگذاشت و در ۳۰ اکتبر ۱۹۹۷ یعنی جشن تولد ۳۷ سالگی از دنیای فوتبال کناره گیری کرد. در همان سال ها، مربیگری را هم در تیم های ماندیو و راسینگ کلاب تجربه کرد که با موفقیتی همراه نبود.

ورود به عرصه جهانی

دیگو نخستین تجربه حضور در تیم ملی را در ۱۶ سالگی و در دیدار با مجارستان به دست آورد. ۲ سال بعد آرژانتین با درخشش او به قهرمانی در جام جهانی جوانان رسید و به ویژه در بازی فینال مقابل اتحاد جماهیر شوروی او بازی خیره کننده ای از خود به نمایش گذاشت و پیروزی سه - یک کشورش را موجب شد. یک سال بعد هم مارادونا در یک دیدار دوستانه برابر اسکاتلند در گلاسکو نخستین گل ملی اش را به ثبت رساند.
جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا نخستین تورنمنت بین المللی بود که مارادونا آن را تجربه می کرد، آرژانتین، مدافع عنوان قهرمانی، در بازی اول مغلوب بلژیک شد و اگرچه در بازی های دیگر مجارستان و السالوادور را شکست داد و به دور بعد راه یافت اما در مرحله یک چهارم نهایی به برزیل و ایتالیا قهرمان جام، باخت و از دور مسابقات حذف شد اما نکته قابل توجه این که مارادونای ۲۱ ساله در هر ۵ بازی حضور داشت و تعویض هم نشد.
نقطه عطف او جام جهانی ۱۹۸۶ در مکزیک بود، کاپیتان دیگو مارادونا تک گل آرژانتین را در تساوی با ایتالیا در مرحله گروهی زد و این تیم پس از شکست بلغارستان و کره جنوبی راهی مرحله یک هشتم نهایی شد و با یک گل از سد اروگوئه گذشت تا در مرحله بعد نوبت به هنرنمایی او برسد.

آرژانتین در حالی به مصاف انگلیس رفت که روابط دو کشور به دلیل جنگ فالکلند به شدت تیره بود، سانتر کوتاه خورخه والدانو در دقیقه ۵۱ با پرش مارادونای کوتاه قامت همراه شد و او با دست توپ را وارد دروازه پیتر شیلتون کرد و علی بن ناصر داور تونسی با وجود اعتراض شدید بازیکنان انگلیس گل را پذیرفت، مارادونا عامل به ثمر رسیدن آن گل را «دست خدا» توصیف کرد و تا سال ۲۰۰۵ هرگز اعتراف نکرده بود که این گل را با دست زده است اما گل دوم او استثنایی بود، مارادونا در زمین خود توپ را گرفت و وارد زمین انگلیس شد و با پشت سر گذاشتن ۵ مدافع انگلیس گلن هادل، پیتر رید، کنی سانسام، تری بوچر و تری فنویک و همچنین دروازه بان این تیم گل دوم تیمش را به ثمر رساند و در نظرسنجی فیفا در سال ۲۰۰۲ این گل به عنوان برترین گل قرن بیستم انتخاب شد. او در بازی نیمه نهایی نیز ۲ گل به بلژیک زد که یکی از آنها باز هم نمایشی انفرادی از بهترین بازیکن آن موقع فوتبال جهان بود. در فینال آلمان غربی با مربیگری فرانس بکن باوئر دو بازیکن را مامور مهار او ساخته بود هرچند که با دادن پاس گل سوم تیمش به خورخه بوروچاگا کار خودش را کرد و ۱۱۵ هزار تماشاچی حاضر در استادیوم آزتک را به وجد آورد. مارادونا به عنوان بهترین بازیکن این تورنمنت و تأثیرگذارترین بازیکن تاریخ جام جهانی این جام ارزشمند را بالای سر برد و برای یادبود او مجسمه ای از وی درحال زدن گل قرن در سردر ورودی آزتک نصب شد.
مصدومیت قوزک پا بر عملکرد او در جام جهانی ۱۹۹۰ تأثیر گذاشت و او تفاوت زیادی با بازیکن ۴ سال پیش پیدا کرده بود و آرژانتین در آستانه حذف از جام جهانی قرار گرفت اما به عنوان تیم سوم راهی مرحله حذفی شد، در یک هشتم نهایی با تک گل کلودیو کانیگیا بر برزیل غلبه کرد و در یک چهارم و نیمه نهایی در ضربات پنالتی به ترتیب برابر یوگسلاوی و ایتالیا، میزبان مسابقات به برتری رسید اما یک پنالتی جنجالی از داور مکزیکی در دیدار فینال سبب شد آندریاس برمه تنها گل آلمان غربی را بزند و این تیم با مربیگری بکن باوئر انتقام دوره قبل را گرفت.
زمانی که قصد خداحافظی از فوتبال را داشت به سفارش آلفیوباسیله(سرمربی تیم ملی آرژانتین در جام جهانی ۱۹۹۴) در آستانه جام جهانی ۱۹۹۴ باردیگر پیراهن تیم ملی را به تن کرد تا به تیم بحران زده آرژانتین روحیه بدهد. با شروع مسابقات جام جهانی ۱۹۹۴ تماشاگران بار دیگر توانایی‌های مارادونا را به چشم دیدند و آن را تحسین نمودند. هنگامی که در بازی برابر یونان گلی زیبا را برای تیمش به ثمر رساند کمتر کسی تصورمی نمود که این تیم شکست پذیر باشد ولی در پایان بازی آرژانتین و نیجریه (که مارادونا به عنوان بهترین بازیکن زمین شناخته شده بود) آزمایش دوپینگ مارادونا مثبت از آب درآمد. فیفا در همان روز مارادونا را دوسال از شرکت در مسابقات فوتبال محروم کرد.
آرژانتین پس از از دست دادن کاپیتانش چیزی برای گفتن نداشت و در دور یک هشتم نهایی توسط رومانی از گردونه رقابت‌ها خذف شد .
او با ثبت ۲۱ بازی در جام جهانی که ۱۶ تای آن به عنوان کاپیتان بود و یک رکورد را به نامش رقم زد از تیم ملی کشورش کناره گیری کرد.

از زبان دیگران

پله: «اگر او فکر می کند بهترین بازیکن جهان است مشکل خودش است. من واقعاً شک دارم او صلاحیت انتخاب به عنوان بهترین بازیکن جهان از سوی مخاطبان را داشته باشد.»
رمزی: «پله تقریباً همه چیز داشت. مارادونا همه چیز دارد او سخت کوش تر، تواناتر و باتکنیک تر است مشکلش این است که قوانین را به نفع خود می خواهد»
کوین کیگان: «فکر نمی کنم هیچ کس بزرگتر یا کوچکتر از مارادونا وجود داشته باشد!»
کارلوس بیلاردو: «تیم من مارادونا و ۱۰ نفر دیگر است.»
میشل پلاتینی: «آنچه زیدان با توپ انجام می دهد مارادونا می تواند با یک پرتقال انجام دهد.»
سر استنلی ماتیوز: «بهترین بازیکن یک پای فوتبال از زمان پوشکاش.»
سر بابی رابسون : «با مارادونا، آرسنال هم می توانست قهرمان جهان شود.»
یورگن کلینزمن : «مارادونا بازیکنی بود که همیشه تحسین اش کرده ام. او هنرمندی بود که تمام حرکاتش در زمین با خلاقیت و زیبایی همراه بود.»

پله بهتر بود يا مارادونا؟

این سوالی است که بسیاری را در مقابل هم قرار داده است و احتمالا این رویارویی برای همیشه ادامه خواهد داشت. شما در این مورد که کدامیک بازیکن بهتری بوده، بر چه اساسی قضاوت می کنید؟
مارادونا در نظرسنجی اینترنتی فیفا که چندين سال پیش انجام شد به عنوان بهترین بازیکن تاریخ فوتبال برگزیده شد و پله پس از او جایگاه دوم را به دست آورد.
مارادونا می‌گوید: «این مهم است که در این نظرسنجی پله دوم شد. هیچ کس نمی‌تواند این افتخار را از من سلب کند.
می‌دانید؟ من ده سال در فوتبال اروپا حضور داشتم و پله تنها در آمریکای جنوبی به سر برد. او جام جهانی را فتح کرد اما بازی در اروپا به کلی متفاوت است.»

مارادنا در تیم‌هایی نظیر بارسلونا و ناپولی درخشید اما پله تقریبا تمام دوران ورزشی خود را در سانتوس گذراند.
مارادونا می‌گوید: «وقتی من فوتبال بازی می‌کردم، مدافعان اسپانیا و ایتالیا مانند سگ‌های شکاری بودند و هرگز من را تنها نمی‌گذاشتند.»
مارادونا سپس به پله طعنه می‌زند: « او در یک نظرسنجی دیگر در برزیل پس از آیرتون سنا دوم شد. به نظرم او باید دست از دوم شدن بردارد!»
مارادونا تنها یک بار فاتح جام جهانی شد اما پله سه قهرمانی کسب کرد که اولین آن در 17 سالگی او بود.
اما اجازه دهيد از ديد كمي نزديك تر به موضوع بنگريم.

مدال ها و عناوین

پله سه بار در جام جهانی به قهرمانی رسید، دو جام لیبرتادورس و دو جام بین قاره ای را فتح کرد و چندین جام داخلی و قاره ای مختلف نیز در کلکسیون افتخاراتش دیده می شود؛ به این ها باید عنوان بهترین بازیکن قرن را نیز اضافه کرد که در سال 2000 از سوی فیفا به او اعطا شد. از سوی دیگر، مارادونا تنها یک بار قهرمان جهان شد. قهرمانی لیگ آرژانتین و ایتالیا، قهرمانی جام حذفی اسپانیا و ایتالیا و انبوهی از افتخارات فردی مانند بهترین بازیکن جام جهانی 1986، زننده گل قرن فیفا و بازیکن قرن جهان از نظرمردم از دیگر افتخارات اسطوره آرژانتینی است. بعضی ها ممکن است اینگونه استدلال کنند که پله سه بار قهرمان جهان شده و مارادونا یکبار؛ پس پله بازیکن بهتری بوده است. البته جوایز تیمی که بزرگترین آنها قهرمانی در جام جهانی است، بسیارمهم هستند اما قضاوت در مورد یک بازیکن تنها بر اساس جام هایی که به دست آورده است، چندان منطقی نیست. پله در جام جهانی 1958، تنها 17 سال داشت (هرچند یک پدیده درخشان بود) و در جام های جهانی 1962 و 1966 به دلیل مصدومیت چندان تاثیر گذار نبود و در جام جهانی 1970 علی رغم بازی های فوق العاده اش، باید گفت که او در بهترین تیم همه دوران و در کنار بازیکنانی مانند توستائو، رولینو، جرسون و ژرزینیو بازی می کرد. اما مارادونا تیم متوسط آرژانتین را در جام جهانی 1986 یک تنه به قهرمانی رساند و در این مسیر بهترین گل تاریخ جام جهانی را در مرحله یک چهارم نهایی مقابل انگلیس به ثمر رساند و در مرحله نیمه نهایی در مقابل بلژیک نیز گل مشابهی را وارد دروازه میشل پرودوم کرد. برزیل چه با پله و چه بدون حضور او، قهرمان جام جهانی 1970 می شد. شانزده سال بعد، احتمالا آرژانتین بدون مارادونا نمی توانست در مرحله دوم جام ملت های آمریکای جنوبی از سد مدافع عنوان قهرمانی، اروگوئه و کاپیتانش، انزو فرانچسکو لی بگذرد. این مسئله نیز ضرورتا مارادونا را به بازیکن بهتری تبدیل نمی کند. اما این سوال مطرح می شود که اگر در جام جهانی 1986، پله در تیم آرژانتین بازی می کرد، آنها قهرمان جهان می شدند؟

گل های زده

طرفداران پله همواره 1281 گل زده او در 1363 بازی اش را به رخ می کشند. پیش از همه باید گفت که هیچ قطعیتی در مورد این آمار وجود ندارد. گفته می شود که پله حتی گل هایش در دیدارهای دوستانه را نیز حساب کرده است. طرفداران مارادونا به طعنه می گویند که پله حتی گل هایش در فیلم "فرار به سوی پیروزی" را نیز محاسبه کرده است. فیلمی که در آن پله با سیلوستر استالونه و مایکل کین همبازی بود. بسیاری از گل های پله با پیراهن سانتوس و در رقابت های منطقه ای و ایالتی و در مقابل تیم هایی نه چندان قدرتمند زده شد. با این وجود با 77 گل زده در 92 بازی ملی برای برزیل که 12 تای آن در جام های جهانی به ثمررسید، کسی تردیدی در توانایی های فوق العاده پله در گلزنی ندارد. مارادونا در 91 بازی ملی، 34 گل زد که از این بین، 8 گل در جام جهانی بود و در مجموع نیز در 590 بازی رسمی 311 گل به ثمر رساند. از این آمار نیز نمی توان به نتیجه ای قطعی رسید. یک بازیکن یا یک مهاجم بزرگ باید در رقابت های معتبر یا مراحل حذفی جام ها گلزنی کند تا خودش را نشان دهد. بعضی از بهترین مهاجمان سال های اخیر الزاما بهترین عملکردشان را در بازی های بزرگ ارائه نکرده اند. کسانی که فوتبال ایتالیا را دنبال می کنند، می دانند که آلبرتو جیلاردینو از آمار خوبی برخوردار است اما معمولا در رقابت های بزرگ یا بازی های حساس در گلزنی موفق نیست. مارادونا و پله، هر دو، چه در سطح ملی و چه در رقابت های باشگاهی از آمار خوبی در گلزنی برخوردارند و از این نظر چندان نمی توان بین آنها تفاوت قائل شد. اما آنچه ستاره آرژانتینی را در مرتبطی بالاتر قرار می دهد، این است که عملکرد خیره کننده او در باشگاه های اروپایی بود؛ به ویژه در ناپولی که طرفدارانش پس از دو قهرمانی در اسکودتو در سال های 1987 و 1990، مارادونا را به شدت دوست دارند. هرچند ناپولی نیز ستارگان طراز اولی مانند کاره کا، آلمائو، چیرو فرارا و برونو جیوردانو را در اختیار داشت که بدون حضور مارادونا موفق به فتح یک جام یوفا شدند. از سوی دیگر، اگرچه پله هرگز در اروپا بازی نکرد، اما او از راه های دیگر همواره مورد امتحان قرار می گرفت. در اوایل دهه 1960، سانتوس بهترین تیم جهان بود و پله نه تنها در بازی های دوستانه در مقابل تیم های اروپایی می درخشید، بلکه در دیدارهای رفت و برگشت جام بین قاره ای در سال های 1962 و1963 در مقابل بنفیکا و میلان که سانتوس به پیروزی رسید، در مجموع 12 بار گلزنی کرد.

بازی جوانمردانه

گفته می شود که پله بازیکن بزرگتری بوده زیرا مارادونا از نظر شخصیتی ضعیف است. او از مواد مخدر استفاده می کرد و گل متقلبانه ای که در جام جهانی 1986 مقابل انگلیس به ثمر رساند و آن را "دست خدا" نام نهاد، او را در مقامی پایین تر قرار می دهد. این دلایل مضحک و بی معنی است. صرف نظر از رفتارهای ناپسند مارادونا در خارج از زمین و اینکه چقدر قوانین را "خم می کرد"، این مسائل تاثیری در بزرگی او به عنوان یک فوتبالیست ندارد. بی تردید در جنوب و مرکز اروپا و در آمریکای جنوبی، حیله گری و آب زیر کاه بودن، عنصر مهمی از مسابقه است. اگر بتوانید داور و حریف را فریب دهید و گلی به ثمر برسانید، نتیجه گرفته می شود که شما از نظر تاکتیکی و ذهنی بازیکن بهتری هستید. شاید از نظر اخلاقی اعتیاد مارادونا به کوکائین پسندیده نباشد اما هیچ ربطی به عملکرد او به عنوان یک فوتبالیست ندارد. مثلا شما اعتقاد دارید مایکل فلپس شناگر خوبی نیست چون مواد مخدر مصرف کرده بود؟
پله هم چندان معصوم و پاک نبود. بعضی ها اعتقاد دارند او به عنوان یکی از اعضای "خانواده فیفا" در کنار افرادی مانند ژائو هاوه لانژ و سپ بلاتر ، از نظر اخلاقی حتی از مارادونا نیز بدتر است. این مسئله نیز باید گفته شود که مارادونا آنطور که بعضی ها به اشتباه فکر می کنند، هیچ گاه از مواد نیروزا استفاده نکرد. اعتیاد او ، به کوکائین بود که موجب افت عملکرد بازیکن می شود و مارادونا گفته که بدون اعتیاد میتوانست به اندازه سه نفر در زمین بازی کند.

فیلم های موجود

انتخاب اینکه ماردونا بهتر بود یا پله، دشوار است زیرا ویدئوهای زیادی از دوران اوج پله در دهه 1950 و1960 وجود ندارد. مارادونا در زمانی شروع به درخشیدن کرد که فوتبال به عنوان یک صنعت چند میلیون پوندی دنیا را به تسخیر درآورد. اما فیلم های مربوط به پله محدود به بازی های جام جهانی است. پله گفته فیلم بهترین گلی که زده و در آن همه بازیکنان تیم حریف را از پیش رو برداشته، سالها پیش از آرشیو حذف شده است. از سوی دیگر چندان عاقلانه نیست که از روی اندک فیلم های موجود نتیجه بگیریم که مارادونا بهتر بوده یا پله. کلیپ های گلچین موجود در اینترنت بسیار خطرناک هستند. یک نفر می تواند بهترین لحظات و گلهای امیل هسکی را انتخاب کند و ادعا کند که در واقع او بهترین بازیکن همه دوران بوده است. برای اینکه بفهمیم یک بازیکن واقعا چقدر خوب بوده، باید بازی اش در کل 90 دقیقه را دید. طول دوران بازیکنی هر دو نیز بسیار مهم است. اینکه بازیکنی تنها دو سال در سطح اول دنیا بازی کند و سپس محو شود، چندان جالب نیست. این دو به این دلیل اسطوره هستند که بیش از 15 سال در بالاترین سطوح بازی کردند. مسئله ای مالدینی را به یک پدیده تبدیل کرد.
پله، یک نسل پیش از مارادونا
نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که پله 10 یا 20 سال از دوره خودش جلوتر بود؛ اگرچه شاید افرادی مانند آلفردو دی استفانو و فرانس پوشکاش با آن مخالف باشند. تارسیسو بورگنیچ، عضو تیم ملی ایتالیا بعد از فینال جام جهانی 1970 گفت:" من پیش از بازی به خودم گفتم او مانند بقیه از پوست و استخوان درست شده است اما اشتباه کردم." بعضی بر این عقیده اند که اگر پله نبود، بازیکنانی مانند کرویف، مارادونا، زیکو، باجو و زیدان نیز به وجود نمی آمدند. اینکه مارادونا بهتر بود یا پله و کدامیک را بازیکن بهتری بدانید، به انتقادات ربطی ندارد. من با پاسخ به این پرسش که "اگر به جای مارادونا، پله در جام جهانی 1986 عضو تیم ملی آرژانتین بود، باز هم آنها قهرمان جهان می شدند"، به نتیجه گیری می پردازم. جواب من این است: نه. به نظر من مارادونا نسبت به پله تاثیر بیشتری در بازی تیم داشت و او را بازیکن کامل تری می دانم.
نظر شما چیست؟

شناسنامه مارادونا
نام کامل : دیگو آرماندو مارادونا
تولد : ۳۰ اکتبر، ۱۹۶۰ زادگاه : ویلا فیوریتو، آرژانتین قد : ۱٫۶۴ متر
پُست : بازیکن میانه ، مهاجم باشگاه‌های حرفه‌ای : بوکاجونیورز ، بارسلونا ، ناپولی ، سویا
در تیم ملی آرژانتین : ۱۹۹۴-۱۹۷۷، ۹۱ بازی
افتخارات ملي: کسب مقام قهرماني جام جهاني 86 مکزيک و نايب قهرماني جام جهاني 90 ايتاليا، قهرماني جوانان جهان 79
منابع تحقیق :
سایت گل: www.goal.com
www.tabnak.ir
روزنامه کارگزاران
arg.blogfa.com
www.1000pich.com
Fa.wikipedia.org
soccerone.persianblog.ir

بازيكن برتر تاريخ فوتبال جهان

آخرين فهرست بهترين و به تعبيرى برترى بازيكنان فوتبال جهان منتشر شد. در اين فهرست ده نفره، وجود نام‌‌هايى چون پله، دى استفانو، پلاتينى و مارادونا تكرارى است و در همه فهرست‌‌هاى سه دهه اخير ديده مى‌شوند، در حالى كه به نام‌‌هايى چون رونالدو برزيلى، پوشكاش و به ويژه مسى برمى‌خوريم كه در برخى از فهرست‌‌هاى قبلى حضور نداشتند.
کد خبر: ۲۱۳۱۱۹
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۰ - ۱۱:۰۶ 24 December 2011
امتیاز خبر: 98 از 100 تعداد رای دهندگان 120086
سرویس ورزشی ـ بازيكنان برگزیده در سايت معتبر YAHOO همگى در زمره ستاره‌ها و بزرگان بى چون و چراى فوتبال هستند، ولی چه بسا رده‌اى كه براى آنها در نظر گرفته شده با رأى موافق همه دوستداران فوتبال روبه‌رو نشود.
به گزارش «تابناک»، نكته ديگر آنكه نام‌هايى چون اوزه بيو، سوكراتس و جورج بست كه در ميان ما نيستند، همچنين رونالدو پرتغالى نيز از نگاه كارشناسان YAHOO دور نمانده‌اند تا نظر شما چه باشد!

مارادونا؛ نابغه‌اى ضدقواعد اجتماعى 
بازيكنى كه ميان آن همه ستاره در قله مى‌ايستد، بايد دست كم يك مشخصه منحصر به فرد داشته باشد؛ ديه گومارادونا، يك شورشى ضد قواعد اجتماعى، بازيكنى با ۱ متر و۷۲ سانتى متر قد و اندامى كه براى فوتباليست شدن چندان هم مناسب نيست، در جام جهانى ۱۹۸۶ به تنهايى كارى كرد تا با دست‌هاى او، قهرمانى به نام آرژانتين ثبت شود؛ مارادونا نابغه اى كه نامش با مواد مخدر از يك سو و با قد علم كردن مقابل مافياى فوتبال درهم آميخته است!
 
پله؛ مردى با بيش از ۱۲۰۰ گل

«ادسون آرانتس دونا سمينتو»، ملقب به پله با سه بار حضور در جام جهانى و به تعبيرى صاحب ۱۲۰۰ گل در مسابقات رسمى و وفادارى بى چون و چرا به باشگاه سانتوس به اسطوره زنده فوتبال بدل شده است. پله در دنياى بیرون از فوتبال نيز مردى خبرساز است. علاقه او به ثروت در كنار وفادارى‌اش به سانتوس، زبانزد است؛ مرد ۱۲۰۰ گله فوتبال، امروز در سن هفتاد سالگى اگر در فوتبال، كنار گود نشسته برعكس مرد نخست برخى آگهى‌‌هاى تلويزيونى است؛ در هر شرايطى، پله در زمره برترين‌‌هاى فوتبال است، حتى اگر زيردست
مارادونا قرار گرفته باشد.

كرايف؛ هلندى پرنده

مردى با سه توپ طلاى اروپا كه با آموزش‌‌هاى مربى بزرگ رينوس ميشل به يكى از نام‌‌هاى ماندگار فوتبال بدل شد؛ كاپيتان تيم ملى هلند، يكى از بهترين‌‌هاى دهه ۷۰ ميلادى و بازيكنى كه به لطف وجود او بارسا به قله فوتبال اروپا رسيد؛ تيمى كه بخشى از زيبايى‌‌‌هاى بازى اش، امروز نيز با حضور گوارديولا به نمايش درمى‌آيد، به همه چيز رسيد، مگر جام جهانى كه دو بار و در عين شايستگى از كنار آن گذشت در آلبوم تاريخى فوتبال همه جور عكسى از يوهان كرايف ديده مى‌شود. غير از هنگامى كه مى‌توانست و بايد در ۱۹۷۴ و ۱۹۷۸ جام جهانى را بالاى سر ببرد.

رونالدو؛ پديده اى با زانوى كاغذى!

در جمع بزرگان لقب پديده به رونالدو رسيد؛ مرد برزيلى كه بخش زيادى از عمر فوتبال خود را با ژل غضروف مانندى در زانويش گذراند. در رئال مادريد و تيم ملى برزيل، روزگار خوشى را تجربه كرد. جدا از ظاهر متفاوت، دندان‌هاى خرگوشى و آرايش موهايش.

رونالدو از جمله نادر مهاجمينى بود كه به اندازه خلاقيت‌‌هاى تاكتيكى‌اش از سرعت و قدرت بدنى بهره نبرده بود. گلهاى زيباى و تعيين كننده رونالدو در تيم‌‌هاى بزرگ اورپا و تيم ملى برزيل به ويژه در جام جهانى ۲۰۰۲ مقابل آلمان در خاطره تاريخى فوتبال به ثبت رسيده است؛ پديده‌ای با زانوهايى كه به تعبير كارشناسان كاغذى شده و در زمره بزرگان فوتبال نام آشنا ديده مى‌شود.

بكن باوئر؛ مدافعى كه قيصر شد

قيصر لقب تنها مدافعى است كه نامش در فهرست ده بازيكن برتر آمده است؛ تصوير بكن باوئر را دست شكسته وبال گردن در جام جهانى 1970 و بالا بردن جام قهرمانى چهار سال بعد در مونيخ مقابل هلند، بخشى از خاطره جمعى تاريخ و فوتبال است، امضاى يك اسطوره را زير خود دارد.
بكن باوئر، تنها بازيكنى است كه در كسوت مربى نيز جام قهرمانى بالاى سر برده؛ افزون بر اينكه به شهادت تاريخ او كسى بود كه در فينال جام جهانى، ۱۹۷۴ كرايف را از افتخار قهرمانى محروم كرد.
 
زيزو؛ سياهه افتخاراتش كامل است

عملكرد زيدان در جام جهانى ۹۸ به ويژه دو ضربه سرى كه در فينال از جناح راست و چپ وارد دروازه برزيل كرد، سرانجام افتخارى كه نصيب فرانسه شد، چه بسا به تنهايى مى‌توانست نام او را در زمره بزرگان فوتبال جهان ثبت كند؛ اما كارنامه «زيزو» پربارتر از اين حرف‌هاست.

در كنار جام جهانى ۹۸ مى‌توان به قهرمانى در يورو۲۰۰۰ و نايب قهرمانى در جام جهانى ۲۰۰۶ با آن حادثه ماندگار در تاريخ فوتبال اشاره كرد؛ افزون بر اينكه با يووه و رئال مادريد بازيكن الجزاير تبار فرانسوى هر چه جام بود، يكى پس از ديگرى به مجموعه افتخاراتش افزود. ضربات آزاد، دريبل‌‌هاى ريز، بازي‌سازى و ضربه‌‌هاى سروپا در جريان بازى، همه و همه با واژه بى نظير تعريف مى‌شود.

«آلفردودى استفانو»؛ اسطوره‌اى بدون جام جهانى

او را با لقب «مردى با سه پاسپورت» مى‌شناسند؛ دى استفانو از نگاه نسل دهه ۵۰ و ۶۰ ميلادى، بهترين بازيكن فوتبال به شمار مى‌آيد؛ اما براى كسانى كه شاهد بازى او نبودند و فناورى آن دوران نيز اجازه ضبط و نگهدارى هنرنمايى او را نمى داد، اينگونه شناخته مى‌شود.
«دى استفانو» پنج دوره پى درپى جام باشگاه‌‌هاى اروپا را با رئال مادريد به دست آورد؛ افزون بر اينكه دو بار توپ طلاى اروپا و هشت بار قهرمانى در ليگ اسپانيا را نيز بايد به افتخاراتش اضافه كرد. بازى سرنوشت به بازيكنى با سه مليت (آرژانتينى، ايتاليايى و اسپانيايى) اجازه نداد تا افتخار قهرمانى در جام جهانى را هم به دست آورد.

پلاتينى؛ سلطان ميشل

پلاتينى و به تعبيرى سلطان ميشل، يك نابغه فرانسوى كه رؤياى يك نسل از فرانسوى‌‌ها را براى به دست آوردن افتخار و بازى در ليگ‌‌هاى بزرگ اروپا برآورده كرد. فرانسوى ريزجثه متولد شهر نانسى در استان لورن در تمرينات فرانسه براى نخستين بار در المپيك ۱۹۸۴ لس آنجلس، طعم قهرمانى در يك ميدان بزرگ را تجربه كرد. پلاتينى با تيم كوچك نانسى، قهرمان جام حذفى شده و با راهيابى به تيم ملى فرانسه در راه ستاره شدن و ماندگارى در جهان فوتبال گام برداشت.

حضور در جام جهانى ۸۲ و سپس ۸۶ و به دست آوردن عناوين چهارم و سوم جهان كافى بود تا جهان يك ستاره جديد را بشناسد. كسب توپ طلايى پى در پى (ركوردى كه چه بسا توسط مسى شكسته شود) قهرمانى‌‌هاى متنوع و متعدد با يووه در ايتاليا و اروپا به نظر كافى نبود تا سلطان ميشل در رده‌‌هاى بالاى فهرست بهترين‌‌ها قرار گيرد، چرا كه شكست سه بر يك در جام جهانى ۱۹۸۲ در شهر سويل اسپانيا مقابل آلمان، شانس رسيدن به فينال و به دنبال آن، قهرمانى را از فرانسه گرفت و پلاتينى را از افتخار قهرمانى در جام جهانى محروم كرد؛
افتخارى كه مى‌توانست در كنار قهرمانى در يورو ۸۴، كارنامه پربار سلطان ميشل را تكميل كند.

«لئو»، ستاره ۲۴ ساله در ميان اسطوره‌‌ها

در اين سال‌ها، چندين فهرست در ارتباط با برترين‌‌هاى فوتبال جهان عرضه شده و به دنبال آن، برخى جايشان را به ستاره‌‌هاى تازه داده‌اند، ولی به ندرت پيش آمده كه يك بازيكن جوان جايى در ميان برترين‌‌هاى تاريخ فوتبال داشته باشد؛ اما اين بار اين قاعده شكسته شده و نام جوان نخست بارسا، ملى پوش آرژانتينى، ليونل مسى در فهرست ده بازيكن برتر ديده مى‌شود.
ولی این بار واقعا نباید نام «لئو» به طور طبيعى در اين فهرست ديده مى‌شد، مگر اينكه بايد گفت، مسى يك بازيكن معمولى نيست و هر بار كه او با بارسا به ميدان مى‌آيد اين ادعا، اين واقعيت خود را نشان مى‌دهد، همان گونه كه در دربى اسپانيا، در پيروزى مقابل رئال مادريد نقش ملى پوش آرژانتينى كاملا مشخص بود؛ صاحب دو توپ طلا كه باور بسيارى از كارشناسان سومين را هم به دست خواهد آورد و با توجه به معمولى نبودنش در قالب يك ستاره، بايد منتظر صعودش به پله‌‌هاى بالاتر و فهرست بعدى برترين‌‌هاى جهان بود.

«پوشكاش»؛ سرگرد سواره نظام و ستاره رئال مادريد

سرانجام نوبت به يكى از بزرگان فوتبال جهان، بازيكنى از مدرسه نوآور و خلاق مجارستان در سال‌هاى دهه ۵۰ ميلادى مى‌رسد. فرانس پوشكاش، سرگرد سواره نظام ارتش مجارستان، عضو باشگاه «اوژپشت» و كاپيتان يكى از بزرگترين تيم‌هاى فوتبال اروپا پس از جنگ جهانى دوم در جام جهانى ۱۹۵۴ بود كه اسم و رسمى به هم زد.

پس از اشغال مجارستان به دست ارتش شوروى، سرگرد پوشكاش به اسپانيا پناهنده شد و با ۳۱ سال سن، در حالى كه بیست كيلو از ستاره‌‌هاى آن دوران رئال مادريد، كوپا و دى استفانو سنگين‌تر بود، به عضويت باشگاه اسپانيا درآمد و در به دست آوردن سه جام قهرمانى اروپا همراه با رئال مشاركت كرد.

فرانس پوشكاش در ۶۳۱ مسابقه ۶۲۵، گل به ثمر رساند؛ عملكردى كه تكرار در آن امكان‌پذير نخواهد بود. پس از فروپاشى كمونيسم، پوشكاش به كشور مجارستان برگشت و چند سال پيش در وطن خود چشم بر دنيا بست.
ستاره های منفور، ستاره های محبوب +تصاوير
حکایت «شمشیر داموکلس» را شاید شنیده باشید. داموکلس نام شخصیتی افسانه ای در داستان های اساطیری یونان است که روزی نزد پادشاه زمان خودمی رود و ادعا می کند که پادشاه، واقعا مردی خوشبخت و موفق است.
به گزارش صدخبر؛حکایت «شمشیر داموکلس» را شاید شنیده باشید. داموکلس نام شخصیتی افسانه ای در داستان های اساطیری یونان است که روزی نزد پادشاه زمان خودمی رود و ادعا می کند که پادشاه، واقعا مردی خوشبخت و موفق است. پادشاه نیز به او پیشنهاد می کند که آن دو، یک روز جایشان را با هم عوض کنند تا داموکلس بتواند خودش شخصا این خوشبختی را تجربه کند.

داموکلس هم باشتاب و اشتیاق بسیار این پیشنهاد پادشاه را قبول می کند. هنگام شب، در دربار، مجلس شام و ضیافتی ترتیب می دهند، اما در لحظات پایان ضیافت، داموکلس متوجه می شود شمشیر تیزی درست بالای سرش از تار مویی آویزانا ست! او هم بلافاصله با دیدن شمشیر، طعم خوش غذا و لذت حضور در ضیافت شاهانه، در کامش زهر می شود و از پادشاه می خواهد که به وی اجازه دهد تا مجلس را ترک کند و می گوید دیگر هیچ وقت آرزو نخواهد کرد که چنین خوشبخت باشد!

حالاداستان شهرت، من را یاد این افسانه قدیمی می اندازد! شهرت، حکایت نشستن بر سر همان صندلی پادشاهی است. همان قدر فریبنده، قدرتمند و دل چسب اما به همان اندازه بی رحم و بی انصاف. شهرت می تواند با سخاوت بسیار، عشق، توجه، حمایت، تایید و ماندگاری هدیه بدهد و نیز می تواند بر اثر یک اشتباه کوچک، هر آنچه را در طول سال ها داده است، یک شبه پس بگیرد!

شهرت می تواند ملتی را مدافع حقوق فرد مشهور کند، اما در قبالش ساده ترین حقوق انسانی اش را از او دریغ کند؛ مثل لذت یک پیاده روی سادهدر خیابان بدون عینک دودی یا حق محفوظ ماندن شخصی ترین اتفاق های زندگی. شهرت حکایت کسانی است که بین زندگی عادی داموکلس و زندگی فریبنده پادشاه، دومی را انتخاب کرده اند و بعد از آن باید کنار نوش تاییدها و حمایت ها، نیش زیر ذره بین بودن، شایعات، حسادت ها، دخالت ها و قضاوت های درست یا نادرست را نیز به جان بخرند.

و حالا حتی اگر خودمان هم نخواهیم به مرز باریک قضاوت نزدیک شویم و نخواهیم آدمها رابه دو دسته خوب ها و بدها تقسیم کنیم، این نفس شهرت است که باعث می شود رفتار اجتماعی و نقاط ضعف و قدرت شخصیت های مشهور از چشم ها پنهان نماند؛ چرا که شهرت متعلق به مردم است. در این قسمت قصد داریم به بررسی تعدادی از چهره هایی با شهرت جهانی بپردازیم که تا امروز نتوانسته اند از ثروت و قدرت و تایید اجتماعی ناشی از شهرتشان به خوبی استفاده کنند و کسانی که برعکس، توانسته اند با رعایت خیلی از اصول اخلاقی و اجتماعی تا امروز وجهه خوبی در میان مردم دنیا از خودشان به نمایش بگذارند. در این باره با هم می خوانیم.

روی بد سکه زیر تیغ شهرت

مارادونا

این روزها در شبکه های اجتماعی نقل قولی از مارادونا دست به دست می چرخد با این مضمون که او روزی به همسرش گفته است: «وقتی در بیمارستان روانی بستری بودم، آنجا همه دیوانه بودند؛ یکی می گفت من ناپلئون هستم و همه باور می کردند، یکی می گفت من گاندی هستم و همه باور می کردند. اما زمانی که من گفتم من مارادون هستم! همه خندیدند و گفتند هیچ کس مارادونا نمی شود!»

شاید بتوان گفت «دیگو آرماندو مارادونا»، فوتبالیست سابق آرژانتینی، جنجالی ترین چهره فوتبال دنیاست. طرف داران فوتبال در سراسر جهان در سال 2002 در رای گیری اینترنتی فیفا، او را به عنوان بهترین بازیکن فوتبال قرن بیستم انتخاب کردند. گل دوم مارادونا به انگلستان در جام جهانی 1986 نیز عنوان برترین گل قرن را به دست آورد. اما این همه قدرت و محبوبیت با مارادونا چه کرد؟

دو روی سکه شهرت در زندگی چهره های مشهور

در جام جهان 1994 آمریکا، بعد از پیروزی 2 بر 1 آرژانتین در مقابل نیجریه بود که خبر نتیجه مثبت آزمایش دوپینگی که روی مارادونا انجام شده بود، همه را شوکه کرد. فدراسیون فوتبال آرژانتین هم در پی این رسوایی چاره ای جز این نداشت که مارادونا را بلافاصله از کادر تیم حذف کند.

مشکلات اعتیاد مارادونا به مواد مخدر خیلی زود بر استعدادهای ورزشی او سایه افکند و آزمایش های مثبت اعتیادش پیش از کنارهگیری رسمی وی از فوتبال در سال 1997 میلادی علنی شد. از اواسط سال 1980 تا 2004 میلادی، مارادونا به کوکائین، معناد شد. او بعدها گفت که از سال 1983 میلادی در بارسلونای اسپانیا، مصرف کوکائین را شروع کرده بود. پس از آن ماجراهای مارادونا همچنان ادامه داشت و در سال 2007 میلادی در بوئنوس آیرس آرژانتین، به دلیل هپاتیت و سوءمصرف الکل تحت درمان قرار گرفت و حتی مدتی در بخش روان پزشکی بستری شد.

همسر سابقش درباره او می گوید: «مارادونا همیشه می گفت بی آنکه بفهمد، ناگهان روی قله قرار گرفته است؛ امادر آن وقت هیچ کس به او نگفته است که از این به بعد چه کار باید بکند؛ او هیچ وقت به درستی یاد نگرفت که چگونه باید با شهرت کنار بیاید...»


مکالی کارسن کالکین

تصویر کودکی مکالی کالکین، بازیگر 34 ساله آمریکایی را حتما یادتان هست! همان پسرک شیرین و زیبای مجموعه فیلم های «تنها در خانه» که ساعت ها با دیدن بازی جذاب و باورپذیرش سرگرم می شدیم. او در سال های نخست کودکی با بازی در دو قسمت از مجموعه فیلم های تنها در خانه به شهرت جهانی رسید و اوج موفقیت او زمانی بود که به عنوان موفق ترین بازیگر کودک پس از «شرلی تمپل» شناخه شد.

پس از آن نیز به عنوان بهترین بازیگر مرد فیلم موزیکال یا کمدی نامزد دریافت جایزه «گُلدن گلوب» شد. او جوان ترین فردی بود که با 11 سال سن، نامزد دریافت این جایزه شده بود. اما در سال های بعد این شهرت و محبوبیت منجر به اتفاقات خوبی در زندگی او نشد.

دو روی سکه شهرت در زندگی چهره های مشهور

کالکین پس از ستاره شدن، زندگی شخصی پرفراز و نشیبی را سپری کرد. او دو بار ازدواج کرد که هر دو ازدواجش منجر به شکست شد؛ سپس در سال 2004 به دلیل حمل مواد مخدر دستگیر شد و مدتی به زندان افتاد. کالکین پس از شکست عشقی در دومین ازدواجش، به هروئین روی آورد و در طی مدت کوتاهی بر اثر اعتیاد شدید، به اسکلتی تبدیل شد و سال ها کسی از او خبری نداشت! اعتیاد او به حدی بود که پزشکان اعلام کردند اگر این ماده خطرناک را ترک نکند، تا 6 ماه آینده خواهدمرد!


جاستین بیبر

جاستین بیبر، خواننده 20 ساله کانادایی، در اوایل سال 2007 و زمانی که 12 ساله بود، در مسابقه ای محلی که در شهر استردفورد برگزار می شد، شرکت کرد و با خواندن آهنگی، به رتبه دوم رسید؛ سپس مادر او فیلم هایی از این مسابقه را در یوتیوب گذاشت تا دوستان و آشنایان آن را ببینند. اما مدتی بعد که متوجه علاقه مردم به فیلم های پسرش شد، شروع به گذاشتن فیلم های جدیدی از جاستین در یوتیوب کرد و به این کار ادامه داد تا اینکه بازدید از ویدیوهای پسرش به 10 میلیون بار رسید.

مادر جاستین شاید هیچ وقت فکرش را هم نمی کرد که به همین سادگی، مقدمات تبدیل شدن پسر کم و سن سالش به یک ستاره جهانی را فراهم کند. اما به نظر من، او یکی از قربانیان شهرت است؛ چون پیش از آنکه فرصت کند خودش را بشناسد و تعریف درست و شخصی از اخلاق و رفتار اجتماعی بیابد، در سنی بسیار کم با موج تاییدات و توجه های فراوان مواج شد و بالطبع اعتماد به نفس کاذب ناشی از آن برای او مجوز هرگونه رفتار خلاف عرف و اخلاق را صادر می کرد!

دو روی سکه شهرت در زندگی چهره های مشهور

رفتارهایی از قبیل پوشش زننده، هتاکی به عموم و ریختن آب دهان بر روی طرف داران خود، مصرف و حمل مواد مخدر و کورس گذاشتن در خیابان و رانندگی تحت تاثیر الکل که منجر به بازداشت وی شد، باعث شد او کم کم تصویر خود را در میان خاطبانش خدشه دارد کند. حتی کار به جایی رسید که عده ای از مردم آمریکا به خاطر تاثیرات منفی این خواننده بر روی نوجوانان آمریکایی، کمپینی در وب سایت وزارت خارجه آمریکا تشکیل دادند تا برای اخراج بیبر از این کشور امضا جمع آوری کنند.

سازمان مهاجرت امریکا اعلام کرده بود که در صورت جمع آوری 100 هزار امضا توسط شهروندان آمریکایی، این ستاره کانادایی به کشورش بازگردانده می شود؛ اما پس از جمع آوری 275 هزار امضا برای اخرج جاستین بیبر، کاخ سفید با اخراج این ستاره جوان مخالفت کرد.


سیلوی برلوسکونی

برلوسکونی سیاست مدار و سرمایه دار ایتالیایی است. او دومین نختس وزیر ایتالیا از نظر مدت زمان باقی ماندن در سمتنخست وزیری است. برلوسکونی همچنین مالک باشگاه میلان و ثروتمندترین شخصیت سیاسی جهان نیز محسوب می شود. او با سرمایه 9 میلیارد دلاری، هفتاد و چهارمین فرد ثروتمند جهان است. همچنین او مالک امپراتوری بزرگ رسانه ای در ایتالیاست.

دو روی سکه شهرت در زندگی چهره های مشهور

اما در میان مردان سیاست، شهرت و ثروت برای برلوسکونی هم دردسرساز شد و او نیز نتوانست با استفاده از این امکانات، نام و تصویر خوشی از خود در ذهن مردم جهان، به خصوص مردم کشورش، باقی بگذارد؛ آن قدر که وقتی چند سال پیش با اختلاف 2 رای توانست رای اعتماد مجلس را کسب کند، جمع کثیری از مردم ایتالیا به خیابان ها ریختند و علیه وی دست به اعتراض گسترده ای زدند.

او در سال گذشته، در 77سالگی به کلاهبرداری متهم شد، اما حکم حبس او به دلیل کهولت سن، به خدمت اجتماعی تنزل یافت. سیاست های اقتصادی و آموزشی نادرست، انتخاب وزیران بدون سابقه سیاسی و براساس روابط شخصی، تخلف مالیاتی و کلاهبرداری در حقوق تلویزیونی از جمله دلایلی بود که از او تصویر بدی در ذهن مردم ایجاد کرد.


روی خوب سکه زیر تیغ شهرت

جهان پهلوان تختی


غلامرضا تختی، کشتی گیر ایرانی را همه ما به عنوان نماد پهلوانی، جوانمردی، فروتنی و آزادگی می شناسی. فکر نمی کنم هیچ ورزشکاری در تاریخ ایران تا این حد توانسته باشد در فرهنگ ورزشی ایران تاثیرگذار بوده و تا این اندازه در قلب های عموم مردم رخنه کرده باشد. او نخستین مدال های طلای تاریخ ورزش ایران را در بازی های المپیک کسب کرد و در حال حاضر در فهرست برترین های قرن فیلا در جایگاه سیزدهم قرار دارد و یکی از سه کشتی گیر ایرانی است که تصویر آن ها در تالار افتخارات فیلا نصب شده است.

تختی اولین کشتی گیر ایرانی است که موفق شد در سه وزن مختلف، صاحب مدال های جهانی و المپیک بشود و همچنین نخستین ورزشکار ایرانی بود که در سه المپیک مدال گرفت. تختی با 7 مدال در رقابت های المپیک و قهرمانی جهان، رکورددار کسب بیشترین مدال جهاین در میان کشتی گیران ایرانی است.

دو روی سکه شهرت در زندگی چهره های مشهور

همین افتخارات بود که او را به یک قهرمان ملی تبدیل کرد و موجب شد همه جا از او به عنوان جهان پهلوان یاد شود. کتاب های زیادی در وصف او تالیف شده و نیز فیلمی سینمایی در مورد وی ساخته شده است. در زمان حیاتش نیز به او پیشنهادهای زیادی برای بازی در فیلم های سینمایی داده شده بود.

حتی به او پینشهاد کردند در فیلم های تبلیغاتی بازی کند و او یک بار در پاسخ به پیشنهاد بازی برای تبلیغ عسل، گفت: «من با خوردن عسل پهلوان نشدم! خاک و خُل خوردم و خوراکم نان و پنیر بود و با سختی ها ساختم و تمرین کردم تا به جایی رسیدم.»

تختی در طول زندگی خود به کارهای عام المنفعه بسیاری پرداخت و خدمات فراوانی به محرومان کرد. او اولین ورزشکار ایرانی بود که برای کمک به زلزله زدگان زلزله بویین زهرا به پا خاست و این شد که از آن پس زلزله بویین زهرا با نام او گره خورد. جهان پهلوان با استفاده از محبوبیت خود، مردم را برای کمک به محرومان همراه خود کرد.

تختی در این حادثه به صورت خودجوش توانست سیل عظیمی از کمک های مردمی را به حادثه دیدگان زلزله برساند. او به تنهایی کشکول به دست گرفت و در خیابان به راه افتاد و پول جمع می کرد. وقتی تختی کشکول را می چرخاند جمعیتی عظیم گرد او جمع می شدند تا در کمک رسانی به حادثه دیدگان زلزله سهیم باشند.

یکی از یاران تختی در این باره می گوید: «در جریان کمک به زلزله زدگان بویین زهرا حرکت تختی برای جمع آوری کمک حماسه آفرید، پس از حادثه زلزله بویین زهرا تختی در کسوت ورزشکار به همراه دوستان ورزشکارش شروع به فعالیت کردند. بعد از جمع آوری اعانه نیز سازمان شیروخورشید خیلی پافشاری کرد که اعانات به موسسه تحویل داده شده و از آن طریق توزیع شود ولی تختی قبول نکرد و خودش به تنهایی به منطقه رفت و اعانات را به دست مردم رساند.»


محمدعلی کلی

کاسیوس مارسلوس کلی جونیور، به نام قبلی محمدعلی کلی، اسطوره بوکس آمریکاست که شهرت و محبوبیتش در کشور ما بعد از مسلمان شدن و تغییر نامش دوچندان شد. او که یکی از مشهورترین بوکسورهای سگنین وزن جهان است، سال ها لقب قهرمانی جهان را یدک می کشید. محمدعلی کلی در سال 1981 پس از پشت سر گذاشتن دورانی باشکوه در رشته بوکس، به دلیل بیماری پارکینسون با این رشته ورزشی خداحافظی کرد و به امور خیریه پرداخت. او همچنین از چند دهه پیش، در راه آزادی های مذهبی و حقوق شهروندی تلاش های فراوانی داشته است.

محمدعلی کلی در مواضع بشردوستانه و حمایت از آزادی و احترام به ادیان شهرت جهانی دارد. او همچین چندسال پیش به دلیل فعالیت های بشردوستانه و کارهای خیریه، نشان ازادی دریافت کرد. نشان آزادی در ایالات متحده آمریکا بالاترین نشان شهروندی در این کشور به شمار می رود و شخصیت هایی چون نلسون ماندلا، رئیس جمهور پیشین آفریقای جنوبی، کوفی عنان و جیمی کارتر دیگر چهره های سرشناسی هستند که پیش از محمدعلی کلی این جایزه را دریافت کرده بودند.

دو روی سکه شهرت در زندگی چهره های مشهور

وی از مخالفان جنگ در ویتنام بود و در سال 1966 بود که از حضور در ارتش آمریکا برای جنگ ویتنام سر باز زد و اعلام کرد که هرگز به روی همنوعان ویتنامی خود آتش نمی گشاید که همین مسئله مدت ها سر زبان ها افتاد و پس از آن از حضور در رقابت های بوکس به مدت 5 سال محروم شد و گواهی نامه بوکسش نیز به حالت تعلیق در آمد.

او در یکی از مصاحبه هایش گفت: «ترجیح دادم به زندان بروم، اما با جنگ و خون ریزی مخالفت کنم.» او همچنین از مخالفان جنگ عراق بود.


بیل گیتس

شاید اولین چیزی که با شنیدن اسم بیل گیتس بعد از مایکروسافت به ذهنمان می رسد، ثروت افسانه ای باشد! بیل گیتس، رئیس و موسس شرکت مایکروسافت، در آخرین رتبه بندی انجام شده، با دارایی خالص 77 میلیارد دلار، ثروتمندترین فرد جهان است! یعنی میزانی که شاید هرکسی را وسوسه کند تا گران ترین و عجیب ترین تجربیات ممکن را با استفاده از آن امتحان کند! بیل گیتس اما از سال 2088 در 52 سالگی، از کار روزانه در مایکروسافت دست کشید و به صورت تمام وقت در بنیاد خیریه ای که به همراه همسرش تاسیس کرده بود، مشغول شد و این موسسه خیریه به سرعت به بزرگ ترین موسسه خیریه خصوصی بشردوستانه جهان تبدیل شد.

دو روی سکه شهرت در زندگی چهره های مشهور

او قسمت عظیمی از دارایی اش را به مبلغ 37.1 میلیارد دلار در اختیار این موسسه گذاشت؛ بیل گیتس در سال 2000، اتحادیه جهانی واکسن و ایمن سازی را بر پا کرد که در آن 3.7 میلیارد دلار برای واکسینه کردن 243 میلیون کودک در کشورهای فقیر جمع آوری شد. برآوردها نشان می دهد که این کار، جان چهار میلیون کودک را در عرض چهار سال آینده نجات خواهدداد. گیتس که به پیدا کردن واکسن مالاریا امید دارد، آن قدر دل بسته فعالیت های خیرخواهانه شده است که همه کارهایی را که در نیمه اول عمر در مایکروسافت کرده است، مقدمه ای برای انجام این امور مهم در نیمه دوم عمرش می داند.


استیو جابز

استیو جابز یکی از معدود افراد مشهوری است که شهرتش وام گرفته از حوزه ورزش و هنر، مخصوصا سینما نبود و توانست در عرصه فناوری تبدیل به یک چهره محبوب جهانی شود؛ محبوبیت او در بین مردم عادی در گستره جهانی به حدی بود که پس از مرگش تا مدت ها موجی از اظهار تاسف و اندوه در شبکه های اجتماعی قابل مشاهده بود.

اما استیو جابز با وجود خدمات زیادی که برای زندگی بهتر به بشریت کرده است، هموارهدر طول زندگی اش به خاطر مشارکت نکردن در فعالیت های خیرخواهانه و اهدانکردن بخشی از دارایی اش برای کمک به نیازمندان مورد انتقاد شدید قرار گرفت و این در حالی بود که او بسیار به عرفان و معنویت علاقه داشت و حتی به مدت هفت ماه کارهای خود را رها کرده و راهی سفری معنوی به هند شده بود.

دو روی سکه شهرت در زندگی چهره های مشهور

اما جابز در سال 2011 خود را در معرض حملاتی دید که در قالب یک مقاله در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شده بود و وی را متهم می کرد که هیچ نشانی از فعالیت های خیرخواهانه در پرونده جابز مشاهده نمی شود. با این وجود باز هم سکوت کرد و درباره فعالیت های انسان دوستانه اش با هیچ کس، حتی به نویسنده بیوگرافی اش، چیزی نگفت.

اما اکنون همسرش، لاتورین جابز، پس از مرگ وی درباره فعالیت های خیریه وی حقاقی را افشا کرده و مشخص شده است که او به همراه پسرش به شدت افرادی پنهان کار بودند و به صورت مخفیانه ده ها میلیون دلار از دارایی خود به موسسه های خیریه می بخشیدند. همچنین مشخص شده است که جابز در دوران زندگی اش 50 میلیون دلار از اموالش را به بیمارستان های کالیفرنیا اهدا کرده که منجر به ساخت مرکز پزشکی کودکان و چند ساختمان پزشکی دیگر شده است؛ همچنین پشتیبان اصلی برنامه صندوق جهانی مبارزه علیه ایدز نیز اعلام کرده که جابز میلیون هادلار برای انجام تحقیقات درباره ایدز اهدا کرده است.

شاید جابز با این حرکت خود می خواست به همه ما درس بدهد که بخشیدن و کمک کردن باید پنهانی و بدون هدف جلب توجه و تاییدگرفتن از عامه مردم باشد.

 

 

 

دیگو مارادونا – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/دیگو_مارادونا
 1. ذخیره شده
 2. مشابه

در سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای‌گیری اینترنتی فیفا به عنوان بهترین بازیکن … بدست آورد و بعنوان بهترین بازیکن قرن بیستم توسط طرفداران فوتبال جهان شناخته شد.

دنیای فوتبال – بهترین بازیکن جهان

www.football-98.blogfa.com/tag/بهترینبازیکن-جهان
 1. ذخیره شده
 2. مشابه

دنیای فوتبال – بهترین بازیکن جهان – فوتبال و حواشی آن. … دیگر یکفوتبالیست طراز اول در مارادونا جمع شده بود و اگر از نظر شخصیتی در حد …. در سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای گیری اینترنتی فیفا جهت انتخاب بهترین بازیکن فوتبال قرن بیستم رای اول …

مارادونا یا پله؟ | طرفداری

www.tarafdari.com/خبر/۴۲۵۳۹۳/مارادونا-یا-پله؟
 1. ذخیره شده

۲۹ آذر ۱۳۹۴ ه‍.ش. – انتخاب دیه گو مارادونا از سوی نسل جوان تر به عنوان بازیکن برتر قرن ….. و در نهایت فیفا مشترکا پله و مارادونا رو بهترین بازیکنان قرن معرفی کرد. … مارادونا بهترین بازیکن قرن انتخاب شد همان نظرسنجی اینترنتی بود اما … این رای و نظر برندگان توپ طلا ست نه من نه دکتر صدر! … یعنی از لحاظ شخصیتی و فوتبالی

پله يا مارادونا كدام‌يك بهترين بازيكن تاريخ فوتبال هستند؟

www.hamseda.ir/fa/news/2445
 1. ذخیره شده
 2. مشابه

۲۹ خرداد ۱۳۸۸ ه‍.ش. – يوهان كرويف و بابي چارلتون از جمله بهترين بازيكنان تاريخ هستند، اما … زماني كه مارادونا بازي مي‌كرد، بازي كردن كمي مشكل‌تر شده بود. …. در کل تغیر داد و او بهترین بازیکن در قرن بیست بود و در مورد مارادونا او فقط یک …. دوستان میخواستم بگم طی سه بار رای گیری در بین کارشناسان فیفا جهت اعلام بزرگترین بازیکن …

ديه گو مارادونا – راسخون

www.rasekhoon.net › … › ورزش › شخصیت های ورزشی › ديه گو مارادونا
 1. ذخیره شده

۸ تیر ۱۳۸۹ ه‍.ش. – مردم به من رای دادند اما آنها می خواهند جایزه ام را با پله تقسیم کنم ، من جایزه ام را با هیچ … زین الدین زیدان شاید امروز بهترین بازیکن جهان باشد اما فوتبال او بیمار است. … ديگر يک فوتباليست طراز اول در مارادونا جمع شده بود و اگر از نظر شخصيتي در …. فیفا در سال ۲۰۰۲ این گل به عنوان برترین گل قرن بیستم انتخاب شد.

بیوگرافی مارادونا – باشگاه فرهنگی ورزشی شاهین – loxblog.Com

www.shahiniran1.loxblog.com/posts/archive.php?pmonth=1&pyear…
 1. ذخیره شده

مارادونا با به ثمر رساندن دو گل تاریخی موجب پیروزی آرژانتین شد. … مارادونا در رای گیری اینترنتی فیفا جهت انتخاب بهترین بازیکن فوتبال قرن بیستم رای ….. (من به فوتبال علاقه خاصی ندارم و اگر با کریستیانو آشنا شده‌ام به خاطر شخصیت اوست.

زندگینامه دیگو مارادونا | ورزش ۱۱ – پایگاه تخصصی فوتبال

www.varzesh11.com/fa/soccer_classic/players/…دیگو_مارادونا/۲۰۸۲
 1. ذخیره شده

۱۶ بهمن ۱۳۹۳ ه‍.ش. – بیوگرافی و اطلاعات کامل در مورد دیگو مارادونا بازیکن تیم فوتبال – ، دیگو … شخصیت ها … در سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای‌گیری اینترنتی فیفا به عنوان بهترین بازیکن فوتبال در قرن بیستم توسط طرفداران فوتبال جهان انتخاب شد.

۱۰ بازيكن برتر تاريخ فوتبال جهان – سایت خبری تحلیلی …

www.tabnak.ir/fa/news/213119/۱۰-بازيكن-برتر-تاريخ-فوتبال-جهان
 1. ذخیره شده
 2. مشابه
رتبه: ۹۸% – ‏۱۱۹٬۸۱۲ نقد

۳ دی ۱۳۹۰ ه‍.ش. – سرویس ورزشی بازيكنان برگزیده در سايت معتبر YAHOO همگى در زمره ستاره‌ها و …. سرگرد پوشكاش به اسپانيا پناهنده شد و با ۳۱ سال سن، در حالى كه بیست كيلو از ستاره‌‌هاى آن …. مارادونا و مسی و پله هیچکدوم اقتدار شخصیتی زیزو رو ندارن ….. نظر سنجی فوق چهانی است و بهترین بازیکنان دنیاستا نه بهترین گلزنان

دیگو آرماندو مارادونا و دیگر هیچ…! – برترین ها

www.bartarinha.ir/fa/news/92627/دیگو-آرماندو-مارادونا-و-دیگر-هیچ
 1. ذخیره شده

۲۷ بهمن ۱۳۹۲ ه‍.ش. – در آن بازی که موفق شد هفت بازیکن انگلیس را دریبل زده و گلزنی کند. … مهارت های زندگی · تاریخ و جامعه · رابطه و ازدواج · لباس و مد · شخصیت شناسی …. در سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای‌گیری اینترنتی فیفا برای انتخاب بهترین بازیکن فوتبال قرنبهترین بازیکن قرن بیستم از سوی طرفداران فوتبال جهان شناخته شد.

ستاره های منفور، ستاره های محبوب +تصاوير – صد خبر

sadkhabar.ir/fa/mobile/279135
 1. ذخیره شده

داموکلس نام شخصیتی افسانه ای در داستان های اساطیری یونان است که روزی نزد پادشاه … در رای گیری اینترنتی فیفا، او را به عنوان بهترین بازیکن فوتبال قرن بیستم انتخاب کردند. … از اواسط سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۴ میلادی، مارادونا به کوکائین، معناد شد.

همسران فوتبالیست های معروف + عکس – روزیاتو

rooziato.com/139514311/گزارش-اختصاصی-روزیاتو-همسران-فوتبا/
 1. ذخیره شده

دنیای شبکه های اجتماعی به خصوص اینستاگرام سبب شده تا ما بتوانیم، سلبریتی … ما در صفحات این سه شخصیت معروف دنیای فوتبال، می توانیم خصوصی ترین لحظات … او، از اواسط دهه پنجاه قرن بیستم میلادی تا کنون بار ها ازدواج کرده است و چند فرزند دارد. …. در سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای‌گیری اینترنتی فیفا به عنوان بهترین بازیکن …

ستاره‌های منفور، ستاره‌های محبوب | همخونه – By Hamkhone.ir

www.hamkhone.ir/member/2606/blog/view/209253–/
 1. ذخیره شده

۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. – روی بد سکه زیر تیغ شهرت / مارادونا / این روزها در شبکه‌های اجتماعی نقل قولی از … ۲۰۰۲ در رای‌گیری اینترنتی فیفا، او را به عنوان بهترین بازیکن فوتبال قرن بیستم انتخاب کردند. … از اواسط سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۴ میلادی، مارادونا به کوکائین، معتاد شد. … برلوسکونی همچنین مالک باشگاه میلان و ثروتمندترین شخصیت …

Barcelona

amir-soccer.blogfa.com/
 1. ذخیره شده

او یکی از بهترین بازیکنان دنیا و یکی از بهترین استعدادهای امروز فوتبال است. …. فوتبال علاقه خاصی ندارم و اگر با کریستیانو آشنا شده‌ام به خاطر شخصیت اوست. … مارادونا با به ثمر رساندن دو گل تاریخی موجب پیروزی آرژانتین شد. … در سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای گیری اینترنتی فیفا جهت انتخاب بهترین بازیکن فوتبال قرن بیستم …

سفارت جمهوری اسلامی ایران – – فرهنگ هنر و آموزش – وزارت امورخارجه

mfa.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=194&pageid=8789
 1. ذخیره شده
 2. مشابه

در قرن بیست، بازی پاتو متحول شد و از توپ به جای اردک زنده استفاده شد. …. سان مارتین یکی از شخصیت های اصلی و موثر آمریکای لاتین در دوران مبارزه استعماری … درسال ۲۰۰۲ مارادونا در رأی گیری اینترنتی فیفا جهت انتخاب بهترین بازیکن فوتبال …

ورزشی بایگانی – صفحه ۵ از ۶ – نیل دانلود

www.nildownload.com/category/multimedia/video/sport/page/5/
 1. ذخیره شده

این مستند با کیفیت مناسب و فرمت avi ارائه شده است که هم اکنون می توانید از سرورهای … تاریخ و آمار فوتبال انجام شد بعد از پله، به عنوان دومین بازیکن قرن انتخاب شد. …. بعد از بازنشستگی در ۱۹۷۷ او به عنوان شخصیتی ورزشی فعالیت کرده‌است و مدتی وزیر … در سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای‌گیری اینترنتی فیفا به عنوان بهترین بازیکن …

!! ستارگان فوتبال !!

alisoltani2006.vcp.ir/
 1. ذخیره شده

او در رأی‌گیری نهایی توپ طلای سال ۲۰۱۱، پنجم شد و در تیم منتخب ۱۱ نفره سال … رونی در سال ۲۰۰۲ توسط بی‌بی‌سی ورزشی به عنوان شخصیت جوان سال انتخاب شد. …… مارادونا با به ثمر رساندن دو گل تاریخی موجب پیروزی آرژانتین شد. … در سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای گیری اینترنتی فیفا جهت انتخاب بهترین بازیکن فوتبال قرن بیستم رای …

مشهورترین ورزشکاران عرصه هنر +عکس – صبحانه آنلاین …

sobhanehonline.com/…/مشهورترین-ورزشکار…
 1. ذخیره شده

۱۹ دی ۱۳۹۲ ه‍.ش. – او ۵ بار قهرمان دنیا و ۷بار قهرمان مستر المپیا شد و به همین علت یکی از … در سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای‌‌گیری اینترنتی فیفا جهت انتخاب بهترین بازیکن فوتبال قرن بیستمبهترین بازیکن قرن بیستم توسط طرفداران فوتبال جهان شناخته شد. … شخصیت اصلی این سری در قسمت دوم به رئال مادرید پیوسته و با تعدادی …

ورزش ایران و جهان , بیوگرافی (زندگی نامه) بازیکنان فوتبال …

rezaabbasi1376.mihanblog.com/post/archive/1393/11/1
 1. ذخیره شده

۷ بهمن ۱۳۹۳ ه‍.ش. – کارلوس از سال ۱۹۹۲ به تیم ملی برزیل دعوت شد و کمک شایانی به …… بهترین بازیکن نیم‌قرن انتهایی قرن بیستم (در سال ۲۰۰۴ از سوی بازدیدکنندگان سایت اینترنتی یوفا) … در سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای‌گیری اینترنتی فیفا به عنوان بهترین …. بعد از بازنشستگی در ۱۹۷۷ او به عنوان شخصیتی ورزشی فعالیت …

مقالات و مطالب آموزشی | ترکمن فوتبال

www.turkmanfootball.ir/?cat=59
 1. ذخیره شده

ترکمن فوتبال – کانال رسمی ترکمن فوتبال در تلگرام راه اندازی شد . …. «حفظ شأن و شخصیت‌ برای داوران از همه چیز مهم‌تر است». … دیگو آرماندو مارادونا متولد ۳۰ اکتبر ۱۹۶۰در لانوس, ایالت بوئنوس آیرس, آرژانتین است.. در سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای‌گیری اینترنتی فیفا به عنوان بهترین بازیکن فوتبال در قرن بیستم توسط طرفداران …

دیگو آرماندو مارادونا را بیشتر بشناسید ظهر جمعه ۱۴ فروردین …

khabarcheh.ir/خبر/۲۰۳۵۹۷۱/دیگو-آرماندو-مارادونا-را-بیشتر-بشناسید
 1. ذخیره شده

۱۴ فروردین ۱۳۹۴ ه‍.ش. – دیگو آرماندو مارادونا زاده ۳۰ اکتبر ۱۹۶۰ فوتبالیست سابق آرژانتین و … وی در رای گیری اینترنتی فیفا به عنوان بهترین بازیکن فوتبال سده بیستم انتخاب شد. … بازيکن فوتبال سده بيستم توسط طرفداران فوتبال جهان انتخاب شد. گل دوم وي به انگلستان در جام جهاني ۱۹۸۶ نيز عنوان برترين گل قرن را بدست آورد.

بیوگرافی کامل دیگو مارادونا + عکس

biographyha.com/4932/بیوگرافی-کامل-دیگو-مارادونا-عکس.html
 1. ذخیره شده
 2. مشابه

مارادونا با به ثمر رساندن دو گل تاریخی موجب پیروزی آرژانتین شد. … ۲۰۰۲ مارادونا در رای گیری اینترنتی فیفا جهت انتخاب بهترین بازیکن فوتبال قرن بیستم رای …

آلبی سلسته ویژه جام جهانی // Vamos, vamos, Argentina …

anjoman.parsfootball.com › … › آرشیو انجمن تیمهای ملی › جام جهانی ۲۰۱۴
 1. ذخیره شده
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ ه‍.ش. – ۱۰۰+پست – ‏۱۳ نویسنده

بازی‌های آرژانتین با تیم‌های یاد شده همواره از حساسیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. در سال ۲۰۰۰ ، دیگو مارادونا ستاره سال‌های نه چندان دور آرژانتین در رای گیری اینترنتی فیفا جهت انتخاب بهترین بازیکن فوتبال قرن بیستم … آورد و به عنوان بهترین بازیکن قرن بیستم توسط طرفداران فوتبال جهان شناخته شد.

بیوگرافی کامل دیگو مارادونا + عکس – بیوگرافی ورزشکاران …

www.akairan.com/biography/sport/news20163141301720578.html
 1. ذخیره شده

دیگو آرماندو مارادونا (زاده ۳۰ اکتبر ۱۹۶۰ در ویلا فیوریتو، امروزه پاتریدو در ایالت بوئنوس آیرس)، فوتبالیست … مارادونا با به ثمر رساندن دو گل تاریخی موجب پیروزی آرژانتین شد. … در سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای گیری اینترنتی فیفا جهت انتخاب بهترین بازیکن فوتبال قرن بیستم رای اول را بدست آورد و بعنوان ….. روانشناسی شخصیت.

غول های جذاب- هایپرکلابز

hyperclubz.com/main/Club.aspx?qClub=golestan&qCat=home…

او ۵ بار قهرمان دنیا و ۷بار قهرمان مستر المپیا شد و به همین علت یکی از … یکی از بهترین و جنجالی ترین بازیکنان فوتبال در دنیا مارادونا است که هنوز بازی های … در سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای گیری اینترنتی فیفا جهت انتخاب بهترین بازیکن فوتبال قرن بیستمشخصیت اصلی این سری در قسمت دوم به رئال مادرید پیوسته و با تعدادی از …

غول های هنرمند ورزش: : دنیای ورزش : : دانستنی های ورزشی : : …

www.tebyan-zn.ir/News-Article/sport/sport_courses…/1/…/156180.html

۲۲ دی ۱۳۹۲ ه‍.ش. – در سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای گیری اینترنتی فیفا جهت انتخاب بهترین بازیکن … به عنوان بهترین بازیکن قرن بیستم توسط طرفداران فوتبال جهان شناخته شد. … شخصیت اصلی این سری در قسمت دوم به رئال مادرید پیوسته و با تعدادی …

پسر محبوب آبی و سفیدها (( دیگو آرماندو مارادونا )) Maradona …

www.derby.ir/showthread.php?t=2208
 1. ذخیره شده

۹ مهر ۱۳۸۹ ه‍.ش. – … ديگر يک فوتباليست طراز اول در مارادونا جمع شده بود و اگر از نظر شخصيتي در … مارادونا در جام جهاني مکزيک به عنوان بهترين بازيکن شناخته شد. ….. در سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای گیری اینترنتی فیفا جهت انتخاب بهترین بازیکن فوتبال قرن بیستم رای اول را بدست آورد و بعنوان بهترین بازیکن قرن بیستم توسط …

سر گذشت بازیکنان

mpmp2012.blogfa.com/
 1. ذخیره شده

زلاتان در محله اسکانلان بزرگ شد و به خاطر قد بلندش در ۱۵ سالگی به بسکتبال روی آورد . …. و یا زامیروتا که تمام شخصیتی که داره از یوونتوس داره . ….. به‌ترین بازی‌کن نیم‌قرن انتهایی قرن بیستم (در سال ۲۰۰۴ از سوی ….. در سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای گیری اینترنتی فیفا جهت انتخاب بهترین بازیکن فوتبال قرن بیستم رای اول را …

گزارش روز | «دست خدا»، حاشیه، تنفر از آمریکا تمام زندگی …

metafootball.com/…/âø-ø۳øa-øø-øâøœ-øøø-ûœùøœ-øaùùø-øø۲-øùøûœú…
 1. ذخیره شده

۲۵ آبان ۱۳۹۳ ه‍.ش. – مارادونا یک رهبر شجاع در زمین بازی با شخصیتی زیرک بود که در هر لحظه ممکن … وی در یک نظر سنجی اینترنتی برای انتخاب بهترین بازیکن قرن بالاتر از پله قرار گرفت. … به هر حال این ناپولی بود که مارادونا در آن به یک اسطوره تبدیل شد. … فوتبال مارادونا را به عنوان برترین بازیکن قرن بیستم انتخاب کرد اما حتی …

football(فوتبال)

footballborna.persianblog.ir/1390/8/

۲۷ آبان ۱۳۹۰ ه‍.ش. – او در سال۱۹۹۴ به عنوان بهترین بازیکن فرانسه معرفی شد. …. مارادونا همچنین توانست باشگاه ناپل ایتالیا را دوبار در سالهای ۱۹۸۷ و ۱۹۸۹ به مقام قهرمانی لیگ ایتالیا برساند.و در سال … در سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای گیری اینترنتی فیفا جهت انتخاب بهترین بازیکن فوتبال قرن بیستم رای اول را بدست آورد و بعنوان بهترین …

پله بهترین است یا مارادونا؟ – مهمترین اخبار ایران و جهان

vista.ir/article/296875/پله-بهترین-است-یا-مارادونا؟
 1. ذخیره شده

در پی نظرات ستیزه جویانه چند روز گذشته دیه گو مارادونا در مورد پله این سؤال همیشگی و … وی همچنین سال ۲۰۰۰ به عنوان بازیکن قرن از سوی فیفا انتخاب شد. … به گل برسد به بازیکنی استثنایی چه از نظر تاکتیکی و چه از نظر شخصیتی بدل می شود. … با این اوصاف شاید تصمیم گیری بر سر بهتر و بهترین بر اساس فیلم ها راه درستی …

پیشنهاد مربیگری تیم ترکیه‌ای به مارادونا – صراط

https://www.seratnews.ir/fa/…/پیشنهاد-مربیگری-تیم-ترکیه‌ای-به-مارادونا

مارادونا اکنون ۵۵ ساله است در سال ۲۰۰۲ در رای‌گیری اینترنتی فیفا به عنوان بهترین بازیکن فوتبال سده بیستم توسط طرفداران فوتبال در سرتاسر جهان انتخاب شد. گل دوم او به انگلیس در جام جهانی ۱۹۸۶ به عنوان برترین گل قرن برشمرده می‌شود. منبع: فارس … شناخت شخصيت افراد از روي عكس پروفايل! ترسناک‌ترین مدرسه جهان در چین …

گلهای مارادونا – AfghanIrca Agencyفیلم جدید از گل مشهور …

www.searchmanager.ir/dxnqcaqtrvndnsdcacydtnsdqnsnjnvcrctdsdj.html

اخیرا در اینترنت ویدیویی قرار داده شده که مربوط به گل دوم “دیه‌گو مارادونا” ستاره مشهور فوتبال … زیباترین گل قرن از زاویه‌ای جدید + فیلم – العالمکلیپی گلچین شده از گلهای خاص و همچنین … به انگلیسدر سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای‌گیری اینترنتی فیفا به عنوان بهترین بازیکن فوتبال سده بیستم توسط طرفداران فوتبال جهان انتخاب شد.

عکس بامزه مارادونا با ماسک جوانی پوست

nazbid.ir/news/670496
 1. ذخیره شده

در سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای‌گیری اینترنتی فیفا به عنوان بهترین بازیکن فوتبال سده بیستم توسط طرفداران فوتبال جهان انتخاب شد. گل دوم وی به انگلستان در جام جهانی ۱۹۸۶ نیز عنوان برترین گل قرن را به دست آورد؛ و به خاطر گل هند خود به انگلستان محبوبیت خاصی بین آژانتینی‌ها دارد. …. ویدیوهای شخصیت قیمت در برنامه دورهمی.

تاریخچه تیم ملی فوتبال آرژانتین …

funsgood.in/post/5847508_31/تاریخچه-تیم-ملی-فوتبال-آرژانتین.html

۱۱ شهریور ۱۳۹۵ ه‍.ش. – آخرین اخبار ایران اسپانیا انگلیس آلمان ایتالیا فرانسه فیفا … جهانی تاریخ فوتبال قوانین فوتبال اقتصاد فوتبال شخصیت ها بازیکنان مربیان منهای فوتبال … در سال ۲۰۰۰ ، دیگو مارادونا ستاره سال‌های نه جندان دور آرژانتین در رای گیری اینترنتی فیفا جهت انتخاب بهترین فوتبالیست قرن بیستم بیشترین رای را …

اسفند ۱۳۹۱ – پایگاه تخصصی فوتبال ایران و جهان

soccer11.blogfa.com/1391/12
 1. ذخیره شده

بیوگرافی اسطوره ها و شخصیتهای بزرگ تاریخ فوتبال – …. در رای گیری اینترنتی فیفا جهت انتخاب بهترین فوتبالیست قرن بیستم بیشترین رای را بدست آورد و به عنوان بهترین بازیکن قرن بیستم توسط طرفداران فوتبال جهان شناخته شد. … آرژانتین در ورزشگاه آزتک به مصاف آلمان غربی رفت، جایی که مارادونا دو گل برای خوسه …

مستند تصویری مارادنا – رد شدن توپ از خط آرزوهاآوینی فیلم – …

www.anjomansearch.ir/vcamcmdtrnsdqcqdsdtnsdqvndnsdcacyrctcrn.html

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ ه‍.ش. – در سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای گیری اینترنتی فیفا جهت انتخاب بهترین بازیکن فوتبال قرن بیستم رای اول را بدست آورد و بعنوان بهترین بازیکن …۱۷ مه ۲۰۱۵ . … از بهت بازیکنان بارسلونا که از حیرت در جای خود میخکوب شده اند. …. پیرنگی از داستانی دیوانه وار با شخصیت هایی سرگردان در چرخه زیست که پیش از این …

مروری بر سنخ‌شناسی بازیکن شماره ۱۰ | جادوی شماره‌ی ۱۰ | DW …

www.dw.com/fa-ir/مروری-بر-سنخشناسی-بازیکن-شماره…/a-6456854
 1. ذخیره شده
 2. مشابه

۵ فروردین ۱۳۹۰ ه‍.ش. – در فهرست رده‌بندی فیفا در گزینش بهترین بازیکنان قرن بیستم، پله در صدر … سراسر جهان از طریق نظرسنجی اینترنتی تهیه کردند، مارادونا با کسب ۵۳ درصد آرا … تاریک شخصیت مارادونا، باعث شده که او در جایگاه نخست قرار نگیرد.

علی دایی نگین ورزش آسیا – آرشیو افتخارات و اخبار پیرامون …

www.10alidaei.blogfa.com/cat-16.aspx
 1. ذخیره شده
 2. مشابه

۲۷ مهر ۱۳۹۲ ه‍.ش. – چرا مردم علی دایی را بهترین بازیكن ایران می‌دانند؟ … علی دایی در یک نظر سنجی به عنوان محبوب ترین سفیر یونیسف انتخاب شد. … چین در تیم های المپیک مارسی و چلسی ۱۰۰ گل به ثمر رسانده و بهترین گلزن قرن حاضر است. … و ارقام فوتبال (متعلق به فیفا)، علی دائی در رده بیست و ششم لیست بازیکنان برتر تاریخ …

آیا مسی برترین بازیکن تاریخ دنیاست؟ / مارادونا: مسی می …

forum.p30world.com › … › موارد ديگر › ورزش › فوتبال خارجی
 1. ذخیره شده
 2. مشابه
۳ فروردین ۱۳۸۹ ه‍.ش. – ۱۰۰+پست – ‏۷۲ نویسنده

مسی در حال حاضر فقط ۲۲ سالشه, که بهترین بازیکن جهان شده و توانایی خارق العاده … یعنی این بچه کوچولو رو با بازیکنایی مثل زیدان و مارادونا مقایسه میکنید؟ ….. البته با همه این تفاصیل بایدبگم بهترین بازیکن قرن بیست و یک یه …. ۱- عنوان رسمی فیفا ۲- آمار و رنکینگ معتبر ۳- احتمالا رای دست اندرکاران و علاقه …

عروسک فیگور دیگو مارادونا

mahfel.ir › محصولات محفل › بازی و سرگرمی › عروسک و مدل
 1. ذخیره شده

در سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای‌گیری اینترنتی فیفا به عنوان بهترین بازیکن فوتبال سده بیستم توسط طرفداران فوتبال جهان انتخاب شد… اطلاعات … گل دوم وی به انگلستان در جام جهانی ۱۹۸۶ نیز عنوان برترین گل قرن را به دست آورد؛ و به خاطر گل هند خود به انگلستان محبوبیت خاصی بین آژانتینی‌ها دارد.مارادونا در سال ۲۰۱۳ … نوع, شخصیت.

لیونل مسی بایگانی – صفحه ۲ از ۱۰ – بهترین ها

mededu13.ir/label/لیونل-مسی/page/2
 1. ذخیره شده

مسی شخصیتی قوی دارد و زمانی که از چیزی خوشش نیاید، آن را نشان می‌دهد و … از بین لیونل مسی، کریس رونالدو و نیمار امشب یکی به عنوان بهترین بازیکن سال ۲۰۱۵ …. سایت فیفا انجام شد، مارادونا به عنوان بهترین بازیکن قرن بیستم انتخاب شد. ….. مشارکت پایین تهرانی‌ها در سرشماری اینترنتی · فرمانده ناجا: هیچ نقطه پنهانی از مردم …

فروردین ۱۳۸۹ – پسران آفتاب – blogfa.com

www.argentina2010.blogfa.com/8901.aspx
 1. ذخیره شده

+ نوشته شده در جمعه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۹ساعت ۱۷:۱ توسط سهیل مارادونا | نظر بدهید …. صعود کرد، در این رای گیری به عنوان بهترین مربی سال قاره انتخاب شده است. …… در مراسم انتخاب بهترينها در سال ۲۰۰۰، فيفا پله را بعنوان بهترين بازيکن قرن … ميکند که ميتوانيد بخش هائي از اين شوي جذاب را با جستجو در اينترنت ببينيد …

بهترین بازیکن فوتبال در قرن اخیر

www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=934&articleID=270435
 1. ذخیره شده
 2. مشابه

بهترین فوتبالیست قرن اخیر از دیدگاه سایت آمار و ارقام فیفا چه کسی می باشد؟ … آرانتس دوناسیمنتو ملقب به پله (زادهٔ ۲۳ اکتبر ۱۹۴۰) بازیکن سابق تیم ملی فوتبال برزیل است. … بعد از بازنشستگی در ۱۹۷۷ او به عنوان شخصیتی ورزشی فعالیت کرده‌است و مدتی وزیر … بهترین بازیکن تاریخ به انتخاب اکثریت دیگو مارادونا شد .

پله، اسطوره یگانه دنیای فوتبال/ تصاویر – سخن آنلاین

sokhanonline.ir/fa/news/25346/پله-اسطوره-یگانه-دنیای-فوتبال
 1. ذخیره شده

۳ خرداد ۱۳۹۳ ه‍.ش. – پلهدر دوران خود به عنوان بازیکن حضور در سه جام جهانی را تجربه کرد و رکوردهای … بعد از بازنشستگی در ۱۹۷۷ او به عنوان شخصیتی ورزشی فعالیت کرده‌ و مدتی وزیر … فیفا به‌عنوان “بهترین فوتبالیست جهان” در قرن بیستم، و انتخاب به‌عنوان … ها از سوی برخی نهادها و نشریات معتبر مارادونا بهترین بازیکن انتخاب شد.

هوادار

www.havadar2646.blogfa.com/
 1. ذخیره شده

۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ ه‍.ش. – ما به بررسی ۵۰ شخصیت پرطرفدار لیگ برتر در توئیتر پرداخته و رابطه … هر چند او چنين مطلبي را تكذيب كرده ولي ظاهرا تهدید او کارساز شد و در بازی با ….. در سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای گیری اینترنتی فیفا جهت انتخاب بهترین بازیکن فوتبال قرن بیستم رای اول را بدست آورد و بعنوان بهترین بازیکن قرن بیستم …

اف سی بارسلونا دات آی آر | تالار گفتمان | عاشقان آب‍ی و اناری | …

www.fcabianari.ir/index/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id…
 1. ذخیره شده
 2. مشابه

برای اولین بار رئال مادرید را در جام یوفا شکست داده بودند و سوارز با رای … نزديک استاديوم قديمي آژاکس، جايی که مادرش کار مي کرد کسي که شخصيت فوتباليش را شکل داد. … فوتبال، یوهان کرایف را به عنوان دومین بازيکن برتر قرن بیستم معرفی کرد. …. وی همچنین در همان سال و سال ۲۰۰۶ به عنوان بهترین بازیکن سال فیفا انتخاب شد.

کریستیانو رونالدو – مـــــــــــــــــقاله

ronaldo.blogfa.com/category/28
 1. ذخیره شده
 2. مشابه

می گویند تمدید مهلت رأی گیری باعث برنده شدن او شد و این امری بی سابقه بوده است! … اشتباه فیفا از اول در این بود که فکر آنجا را نکرده بود! …. بهترین بازیکن نیم‌قرن انتهایی قرن بیستم (در سال ۲۰۰۴ از سوی بازدیدکنندگان سایت اینترنتی یوفا) … ديگو مارادونا: همانطور که خداي فوتبال آرژانتين است، اکنون پاپ هم آرژانتيني است.

یوهان کرایف ازنگاه مارادونا – آخرین اخبار ایران و جهان

khabarduni.ir/search/?q=یوهان+کرایف+ازنگاه+مارادونا
 1. ذخیره شده

۱-۴-۲۰۱۶ کامپیوتر و اینترنت باشگاه خبرنگاران ۹٫ پیراهن بارسلونا برای دیدار مقابل رئال مادرید رونمایی شد و نام یوهان کرایف روی این … مارادونا از بازیکنان بزرگ تاریخ در پیام خود نوشت: کرایف انسانی بزرگ و مثال زدنی بود …. در سال ۱۹۹۹، کرایف در یک رای گیری که توسط فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار فوتبال انجام شد بعد از …

هرچي دلت بخواد – JavanBlog.IR

mahdi6037.javanblog.ir/470508-Mr..html

دیگو آرماندو مارادونا ( متولد ۳۰ اکتبر ۱۹۶۰ در ویلا فیوریتو، امروزه پاتریدو در … یک فوتبالیست طراز اول در مارادونا جمع شده بود و اگر از نظر شخصیتی در حد مطلوبی بود … آرژانتین در آن مسابقات قهرمان شد اما بدون مارادونا و منوتی ترجیح داد تا او را بر روی … در رای گیری اینترنتی فیفا جهت انتخاب بهترین بازیکن فوتبال قرن بیستم …

به نظر مربیان کدام بازیکن بهترین بازیکن خواهد شد – خبر …

iruni.ir/search/?q=به+نظر+مربیان…بازیکن+بهترین+بازیکنشد
 1. ذخیره شده

بهترین های لالیگا معرفی شدند/مسی بهترین بازیکن و بهترین مهاجم شد … به گزارش خبرگزاری فارس فرانک لمپارد اظهارداشت: من با مارادونا بزرگ شدم. …. به گزارش خبرگزاری فارس پاول ندود در رای‌گیری ورزشی‌نویسان، مربيان، بازيکنان و مسئولان … به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اینترنتی فیفا، نادینا کسلر بازيکن زن سال ۲۰۱۴ و …

معرفی اسطوره های فوتبال – pjiran.ir

www.pjiran.ir/forum/forum268/thread411.html
 1. ذخیره شده
 2. مشابه
۴ شهریور ۱۳۹۰ ه‍.ش. – ۱۰پست – ‏۱ نویسنده

معرفی بازیکنان و اسطوره های فراموش نشدنی جهان فوتبال * خب معرفی ستاره های فوتبال ر. … فیفا او را ۱۵ ماه از شرکت در رقابت های فوتبال محروم کرد. … و نیجریه (که مارادونا به عنوان بهترین بازیکن زمین شناخته شده بود) آزمایش دوپینگ مارادونا …. در دسامبر ۲۰۰۰ به عنوان برترین فوتبالیست قرن بیستم معرفی شد .

یووه – زندگی نامه بازیکنان یووه

myjuventus.blogfa.com/cat-1.aspx
 1. ذخیره شده

همون اژاکس رويايي که شامل بهترين بازيکنان تاريخ فوتبال هلند بود. … همچنين عکس او در روي جلد بازي فيفا ۲۰۰۳ هم بود. …. سازمان IFFHS برگزار گرديد به عنوان هفتمين فوتباليست برتر قرن بيستم نائل آمد . …. راي گيري نهايي در ۲۵ و ۲۶ ژانويه ۲۰۰۷ در شهر دوسلدورف آلمان برگزار خواهد شد . ….. بازی های اینترنتی را از دست نمی دهد.

شخصيت هاى معروف جهان‎ – Facebook

https://fr-fr.facebook.com/شخصيت-هاى-معروف-جهان-۲۲۷۳۲۳۴۲۰۹۸۷۵۴۲/

در سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای‌گیری اینترنتی فیفا به عنوان بهترین بازیکن فوتبال سده بیستم توسط طرفداران فوتبال جهان انتخاب شد. گل دوم وی به انگلستان در جام جهانی ۱۹۸۶ نیز عنوان برترین گل قرن را به دست آورد و به خاطر گل دست خود به انگلستان …

مدافعان افسانه ای تاریخ فوتبال – پنج دفاع اسطوره ای قرن ۲۰

www.love2live.ir/…/1167782-مدافعان-افسانه-ای-تاریخ-فوتبال-پنج-دف…
 1. ذخیره شده

مدافعان افسانه ای تاریخ فوتبال – پنج دفاع اسطوره ای قرن ۲۰ … کارلوس بدون شک بهترین مدافع هجومی در تاریخ فوتبال جهان. این بازیکن یکی از ۶ بازیکنی است که بیش از ۱۰۰ بازی در جام لیگ قهرمانان اروپا … انتخاب در تیم جام جهانی قرن: ۲۰۰۲ … در سال ۲۰۰۷، او به همراه تیمش موفق به انتقام گیری از لیورپول شد و در فینال مسابقات با …

پادشاه لئو

kinglionel.blogfa.com/
 1. ذخیره شده

مضحک ترین توپ طلای تاریخ؛ بازیکنی که هیچ چیز نبرد و بهترین شد! تاريخ : سه شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۲ | ۱۵:۲۲ | نویسنده : علی سیف … با این حال، تلاش همگانی تمام طرفهای ذی نفع، از فیفا و شخص بلاتر – که با اجرای آن نمایش … درست در شب درخشش رونالدو در برابر سوئد، مهلت رای گیری را تمدید کرد و به شرکت کنندگان اجازه …

همسران فوتبالیست های معروف + عکس | انجمن دهه هفتادی ها

www.70ia.ir › صفحه اصلی › انجمن ها › زنگ تفریح › مطالب جالب
 1. ذخیره شده

۱۹ مرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. – دنیای شبکه های اجتماعی به خصوص اینستاگرام سبب شده تا ما … ما در صفحات این سه شخصیت معروف دنیای فوتبال، می توانیم خصوصی ترین … او، از اواسط دهه پنجاه قرن بیستم میلادی تا کنون بار ها ازدواج کرده است و چند فرزند دارد. …. در سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای‌گیری اینترنتی فیفا به عنوان بهترین بازیکن فوتبال …

۵۰ بازیکن برتر تاریخ فوتبال (۲) – روزنه

rozanehonline.com/fa/چهره‌ها/۵۰-بازیکن-برتر-تاریخ-فوتبال-۲٫html
 1. ذخیره شده

۲۶ خرداد ۱۳۹۳ ه‍.ش. – بازی فینال سال ۲۰۰۶ بین ایتالیا و فرانسه بازی دشوار و نفس گیری بود … تنها یک سیو توانست رأی به قهرمانی چهارم ایتالیا در جام جهانی دهد. … متأسفانه برخی از بهترین بازیکنان از فتح جام باز مانده اند. …. تاریخ و آمار فوتبال به عنوان دروازه بان برتر قرن بیستم انتخاب شد. …. قبل از مارادونا آرژانتین کمپس را داشت.

نتایج جستجو برای مارادونا یک حقه باز است! – صفحه ۸ | خبر …

khabarfarsi.com/search?page…مارادونا%۲۰یک%۲۰حقه%۲۰باز%۲۰است!…

در سال ۲۰۰۰ ، مارادونا در رای گیری اینترنتی فیفا جهت . … طی مراسمی مارادونا را بهترین بازیکن قرن بیستم انتخاب کرد؛ شاید مارادونا بازیکنی باشد که خداوند یک بار …

مارادونا در گفت و گو با روزنامه ایرانی: با اختلاف سه گل می بریم

www.asriran.com › صفحه نخست › ورزشی
 1. ذخیره شده

۳۱ خرداد ۱۳۹۳ ه‍.ش. – این گفت و گو گرچه در سال ۱۳۹۰ انجام شده است اما با این فرض صورت گرفته که تیم های … هم از مواضعش عقب ننشست و همچنان خودش را یک شخصیت ضد سرمایه داری نشان داد. …. فیفا نام من را به زور در سایتش اعلام می کند و یا یادی می کند از من. … اما همچنان فیفای فاسد، پله را به عنوان بازیکن قرن و بهترین بازیکن می داند.

۵۰ بازیکن برتر تاریخ فوتبال (۱) – به

www.miyanali.com/mehrabdj/3339
 1. ذخیره شده

۱۳ بهمن ۱۳۹۴ ه‍.ش. – او برترین بازیکن رقابت های جام جهانی و همینطور بهترین بازیکن تاریخ جهان است. … با قد کوتاهی که داشت، بازیکن نترس با گرایشات بحث براانگیز و شخصیت جنجالی بود. … در آن لحظه مارادونا گلی را به ثمر رساند که به نظر می رسید با ضربه سر … رساند که بعدها از طرف سایت فیفا به عنوان گل برتر قرن انتخاب شد.

تیم ملی آرژانتین – صفحه ۳۳ – انجمن استقلالی

www.esteghlali.com › انجمن استقلالی › فوتبال خارجی › تیم های ملی
 1. ذخیره شده
۱۴ تیر ۱۳۹۴ ه‍.ش. – ۱۰پست – ‏۵ نویسنده

رنکینگ جدید فیفا برای ماه اخیر میلادی اعلام شد. آرژانتین که در فینال کوپا آمریکا مقابل شیلی مغلوب شد، در جایگاه اول رده … توی نتیجه گیری ضعیف عمل کردن شاید مثال اروپایی اون هلند باشه . … قطعا مارادونا بهترین بازیکنی است، که من در کنارش بازی کرده ام. … گری لینه کر آقای گل جام جهانی ۸۶ در خصوص گل قرن

بیوگرافی مارادونا | پارسی لند

www.parsiland.com › انجمن عمومی › فوتبال › معرفی بازیکنان خارجی
 1. ذخیره شده
۸ اسفند ۱۳۹۱ ه‍.ش. – ۱ پست

مارادونا هنگامی که کودکی هشت ساله بود با انجام حرکات نمایشی با توپ فوتبال … در دور دوم از زمین اخراج شد و بدون مارادونا آرژانتین از جام جهانی خداحافظی کرد. … در سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای گیری اینترنتی فیفا جهت انتخاب بهترین بازیکن فوتبال قرن بیستم رای اول را بدست آورد و بعنوان بهترین بازیکن قرن بیستم …

رتبه بندی ده بازیکن برتر FIFA 17 مشخص شد :: هما

homay95.blog.ir/post/رتبه-بندی-ده-بازیکن-برتر-FIFA-17-مشخص-شد
 1. ذخیره شده

۱۴ شهریور ۱۳۹۵ ه‍.ش. – در نهایت ۱۰ بازیکن برتر عنوان FIFA 17 در بخش FIFA Ultimate Team مشخص شدند. سه بازیکن برتر … والا تو مرحله انتخابی صعود به جام جهانی بهترین گلزن شد پس الکی یه حرف پوچ و بی … برترین بازیکنان قرن بیستم در رده هفتم قرار گرفت . ….. و پله ، زیدان و مارادونا در اکثر نظر سنجی ها رتبه های برتر را به خود .

– بيوگرافي ديگو مارادونا + تصاوير – چه خبر

www.chekhabar.ir/…/بيوگرافي%۲۰ديگو%۲۰مارادونا%۲۰-%۲۰تصاوير
 1. ذخیره شده

۱۴ شهریور ۱۳۹۴ ه‍.ش. – حضور ديگو مارادونا فوتباليست بزرگ آرژانتيني به تيم ملي … در يک رأي گيري اينترنتي که توسط فدراسيون جهاني فوتبال انجام شد، مارادونا عنوان بهترين فوتباليست قرن را به دست آورد، اما اين رويداد نيز بدون … روز فوق العاده دو بازيکن چلسي با همسرهايشان … تصويري از انتقاد نامزد ايوبي از رتبه بندي فيفا ۱۷ …

Google+

https://m.google.com/…/کوپا%۲۰آمریکای%۲۰قرن/related?…
 1. ذخیره شده

قرن نوزدهم، برخی از مستعمرات اسپانیا اعلام استقلال کردند و قرن بیستم هم حتی … کمپس آغازگر ورود بازیکنان آرژانتینی به والنسیا شد. …. دیگو مارادونا در کتاب زندگی خود از کمپس به عنوان “مردی که فوتبال آرژانتین را روی نقشه جهان قرار داد” یاد میکند. … در رای گیری اینترنتی فیفا جهت انتخاب بهترین بازیکن فوتبال قرن بیستم …

خبرجو | ستاره های دور و نزدیک تیم ملی آرژانتین+ عکس

khabarkavi.ir/mvc/…/ستاره-های-دور-و-نزدیک-تیم-ملی-آرژانتین-عکس
 1. ذخیره شده

بازی‌های آرژانتین با تیم‌های یاد شده همواره از حساسیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. در سال ۲۰۰۰، دیگو مارادونا ستاره سال‌های نه چندان دور آرژانتین در رای گیری اینترنتی فیفا جهت انتخاب بهترین بازیکن فوتبال قرن بیستم بیشترین ….. ایسکانیوز · داوران خوشنویسی، معرفی شخصیت و کاردستی رضوی معرفی شدند, Mon Jun 20 …

وقتی که دنی آلوز افتخاراتش را با پله مقایسه می کند …

www.titreno.com/…/وقتی-که-دنی-لوز-افتخاراتش-را-با-پله-مقایسه-می-…
 1. ذخیره شده

۵ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. – طرفداری- پس از فتح بیست و سومین جام به همراه بارسلونا، دنی آلوز می گوید، …. مارادونا یه شخصیت و یک بت برای تمام سالهای فوتبال تاریخه … پله انتخاب شد و آخر سر پله و مارادونا رو مشترکا بهترین بازیکن قرن معرفی کرد. … اتفاقا تنها ئ تنها باری که مارادونا بهترین انتخاب شده نظرسنجی اینترنتی بود که فیفا …

History of World Cup | تاریخچه جام های جهانی – صفحه ۱۱۷ – …

www.looti.net › ورزش
 1. ذخیره شده

۶ فروردین ۱۳۹۴ ه‍.ش. – مرحله یک چهارم پایانی با دیدار آلمان – آرژانتین آغاز شد و ۲ تیم در وقت‌های …. در سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای گیری اینترنتی فیفا جهت انتخاب بهترین بازیکن فوتبال قرن بیستم رای اول را بدست آورد و بعنوان بهترین بازیکن قرن بیستم توسط …. مارادونا یک رهبر شجاع در زمین بازی با شخصیتی زیرک بود که در هر لحظه …

لیونل مسی بهتر است یا مارادونا؟ – مجله خبری چه نیوز

www.chehnews.ir/98383
 1. ذخیره شده

۱۸ دی ۱۳۹۴ ه‍.ش. – البته قهرمانی بارسلونا در جام جهانی باشگاه ها، بیست و ششمین جام معتبری … فیفا انجام شد، مارادونا به عنوان بهترین بازیکن قرن بیستم انتخاب شد.

۳/۲۰/۲۰۰۸ – ۴/۱۹/۲۰۰۸ – ستارگان فوتبال

footballstars10.blogfa.com/8701.aspx
 1. ذخیره شده

خرید از اینترنت … يکي از مواردي که از اواخر قرن ۱۸ ميلادي جزو تاريخ کشورهاي صاحب نام شده، … اند و خرسندند که بهترين بازيکن قرن بيستم از آمريکاي لاتين برگزيده شده است. … تا با حضور شخصيتهاي سياسي ورزشي در آن ديدار ضمن تقدير از افتخار آفريني ….. فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) از سال ۱۹۹۱ و با نظر سنجی از مربیان و …

برچسب ها – مرد سال

www.fardanews.com/fa/tag/13/مرد%۲۰سال
 1. ذخیره شده

قرن بیستم از سال قبل در فکر تولید خداحافظی عمیق… سال ۱۹۶۴ … دریافت اسکار بهترین بازیگر مرد سال شد جزیره شاتر را. … قالیباف شخصیتی ارزنده نزد اهالی فرهنگ و هنر است … مارادونا: انتخاب مرد سال فوتبال مضحك بود … ۲۳ ساله پرتغالی با کسب ۷۷ رای از ۹۶ رای… برنده عنوان بهترین بازیکن سال فیفا است که هرگز توسط.

زندگی نامه لیونل مسی” فوق ستاره بارسلونا ” از کودکی تا …

www.persianv.com/maharatha/280833.php
 1. ذخیره شده
 2. مشابه

۱۱ اسفند ۱۳۹۳ ه‍.ش. – قدمت این باشگاه به سال‌های اولیه قرن بیستم بازمی‌گردد. … لیونل چیزی بیش از یک مارادونا کوچک در خود داشت. … در همان سال، آرژانتین قهرمان جام جهانی زیر ۲۰ سال شد و لیونل مسی ستاره آن …. ۷۷ درصد رای دهندگان او را به عنوان بهترین بازیکن جهان معرفی کردند. ….. فروشگاه اینترنتی مدیسه فروشگاه اینترنتی شیکسون …

خبرگزاری آریا – مارادونا: مسي شخصيت رهبري ندارد

www.aryanews.com/AryanewsFeed.aspx?code…مارادوناشخصيت

۲۲ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. – دیگو مارادونا در آستانه دومین بازی تیم ملی آرژانتین در کوپا آمریکا برابر پاناما ادعا … که با پاسخ صریح مارادونا مواجه شد: «مسی واقعا آدم خوبی است اما شخصیت ندارد. … مارادونا می‌گوید مسی بازیکن خوبی است، بدون شک اما شخصیت ندارد.» … اوج گرفت که فیفا تصمیم گرفت بهترین بازیکن قرن بیستم را انتخاب کند.

لطف فیفا باز شامل حال مسی شد/ لئو شایسته عنوان ستاره جام …

www.khabaronline.ir/…/detail/365137/sport/world-soccer
 1. ذخیره شده

۲۳ تیر ۱۳۹۳ ه‍.ش. – بلاتر: من هم تعجب کردم/ مسی چطور بهترین بازیکن جام شد؟ … و آگرو بازی کنه و جوش نیاری باید به عنوان بازیکن قرن انتخاب بشی. … مارادونا که همیشه معترض فیفا هست،نظری در این زمینه ندارند؟ …. مونده لطف فیفا و امکان تغییر رای در مراسم انتخاب بهترین بازیکن فیفا در …. این موجود حتی شخصیت کاپتانی هم نداره.

تایپیک مرجع اخبار خارجی – صفحه ۶ – پرشین پت

persianpet.org › … › گفتگوی آزاد › تالار اخبار › اخبار ورزشی
 1. ذخیره شده
۶ آذر ۱۳۹۱ ه‍.ش. – ۱۰پست – ‏۱ نویسنده

به گزارش ایسنا، در این رای گیری سه ماهه “فولکو” توانست با ۴۸ درصد آرا … از مردم برزیل، نماد فولکو را شخصیت دوست داشتنی توصیف کردند. … بهترین بازیکن دختر جوان سال آسیا: “شیباتا هانی” از تیم جوانان ژاپن ….. دیگو مارادونا (شمار ۱۰) ….. فيفا در سال ۲۰۰۲ اين گل به عنوان برترين گل قرن بيستم انتخاب شد.

بیوگرافی دیگو مارادونا + تصاویر – سیمرغ

seemorgh.com › ورزش › بعد از ۹۰
 1. ذخیره شده

۲۰ مرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. – در یک رأی گیری اینترنتی که توسط فدراسیون جهانی فوتبال انجام شد، مارادونا عنوان بهترین فوتبالیست قرن را به دست آورد، اما این رویداد نیز بدون …

زندگینامه لیونل مسی – ورزشستان :: پایگاه اطلاع رسانی ورزشی

varzeshestan.ir/زندگینامه-biography-لیونل-مسی/
 1. ذخیره شده

۲۷ مهر ۱۳۹۴ ه‍.ش. – مسی در سال ۲۰۱۴ با کسب چهار عنوانِ بهترین بازیکن زمین در چهار بازیِ متوالی …. جام جهانی ۱۹۸۶ –گلی که با عنوان گل برتر قرن شناخته می‌شود– داشت. … مارکا انجام شد، نشان داد که لیونل مسی با رای ۷۷ درصدی بهترین بازیکن جهان شناخته می‌شود. …. در ۷ مارس، مسی اولین بازیکنی شد که از زمان شکل گیری لیگ قهرمانان …

برترین های فوتبال

rezamms2013.blogfa.com/
 1. ذخیره شده

برترین های فوتبال – درباره ی بهترین ها در فوتبال. … بیشتر بازیکنان آرژانتین در آغاز درخششان، مارادونا خوانده شده اند بازیکنانی مثل : آیمار، ریکلمه، توز , ساویولا و …

پروفایل لیونل مسی۲۰۱۶ – رهتا

www.rahta.com/q/پروفایل_لیونل_مسی۲۰۱۶
 1. ذخیره شده

حتما شما هم می دانید که عکس پروفایل افراد می تواند راز و شخصیت درونی شان را فاش …. ۲۰۰۲ توسط سایت فیفا انجام شد، مارادونا به عنوان بهترین بازیکن قرن بیستم …

جام بیستم

shahrara.com/news/attachment/9ad4cc769b.pdf

۷ تیر ۱۳۹۳ ه‍.ش. – تاریــخ جا م جهانی شــد. در. سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای گیری. اینترنتی فیفا بــرای انتخاب. بهترین بازیکــن فوتبال قرن. بیستم رای اول را به دست …

برای اطلاع رسانی زودتر از قرار گیری لینک ها و جواب مسابقات و دیگر اخبار عضو کانال زیر شوید

به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید

دسته بندي: مسابقه پیامکی,
برچسب ها : مسابقه ,

تبلیغات

مطالب مرتبط :

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

مطالب تصادفي

مطالب پربازديد